INHOUAND SIMT EEN HUIS E9RAIFFEISENBANK I oio C Fiets werd Duitse zeeman noodlottig Ulo-ers in de knel RUZIE T.V-kijken taboe in bejaardencentrum Ar*** op een nieuwe fiets PIN8DA0 8 AUGUSTUS 1967 LETDSCH DAGMJH) PAGINA t Vlaardingse moordzaakopgelost O ADVERTENTIE (Van onze Rotterdamse correspondent) De diefstal van een fiets en de in formatie hiernaar bij de portiers van de haven- en scheepvaartbedrij ven hebben geleid tot een snelle oplossing van de moord op de 76- jarige W. van der Plaat, die op de Van Kinsbergenplaats in Vlaardin- fen woonde. Gistermiddag arresteerde de Vlaar dingse politie in Rotterdam een 19- jarige Duitser, opvarende van de Duitse ertstanker „Frigga", die in dok vier van Wilton Fijenoord in Schiedam lag. De verdachte, die in het Vlaardingse politiebureau is op gesloten, heeft een bekentenis afge legd. Tijdens de verhoren heeft hij verklaard de heer Van der Plaat in de nacht van donderdag op vrijdag toevallig voor diens woning te heb ben ontmoet. Na te zijn uitgenodigd mee naar binnen te gaan is er een hooglopende ruzie ontstaan die hem naar een hamer deed grijpen welke op de grond in de kamer lag. Hij sloeg daarmee de in zijn stoel zit tende heer Van der Plaat op het hoofd en vluchtte in de veronder stelling hem te hebben gedood op een racefiets, welke hij in het hofje onbeheerd had aangetroffen. Bij buurtonderzoek was de vermis sing van een racefiets op de Van Kinsbergenplaats in de nacht van de moord aan het licht gekomen. Van deze vermissing was geen aan gifte gedaan. Van de uit acht man bestaande ploeg van het Vlaardingse politiekorps welke bij het onderzoek was betrokken, opperde brigadier M. M. Keizerswaard het voorstel hier over navraag te doen bij de portiers van de haven- en scheepvaartbedrij ven in Vlaardingen en omgeving, met in zijn achterhoofd de gedachte dat de dader een varensgezel zou kunnen zijn. Hij bleek daarmee in de roos te hebben geschoten. Bij de portiersloge van Wilton-Fijenoord had een varensgezel, die tot de be manning van de Duitse tanker Frigga" behoorde een racefiets achtergelaten in samenwerking met gemaakt. Vergelijking leverde als de dactyloscopische dienst die ook resultaat op dat de 19-jarige Duit- de vingerafdrukken had vastgesteldser de dader moest zijn. welke op voorwerpen in de woning Hoofdinspecteur J. W. F. Dorleyn, die de leiding heeft bij het onder zoek, is van oordeel dat hier niet van moord maar van doodslag sprake is. waar raam f. 5 miljard wordt gespaard. Ruim 5 miljard gulden, gespaard bij de Raiffessenbank door meer dan 2 miljoen spaarders. spaarbank en alle bankzaken 9Love-festivaV brits protest in Amsterdam het slachtoffer waren aange troffen werden van 41 bemannings leden, van wie een aantal met verlof was, vinger- en handpalmafdrukken Er is enige beroering ontstaan rond het bejaardencentrum Het anker" in Ketteren sinds bekend werd dat het de ongeveer 80 be woners niet is toegestaan in de recreatiezaal naar de televisie te kijken. Blijkens een mededeling van de secretaris van het bestuur van het centrum, ds. C. Mulder uit Dodewaard. heeft men dit verbod op religieuze gronden ingesteld. Het bejaardencentrum is gebouwd door de gemeente en zal eind sep tember worden overgedragen aan de Protestantse Stichting Bejaar dencentrum Hederbetuwe-Oost. De loco-burgemeester van Res teren. de heer J. van Apeldoorn, heeft de houding van de bestuurs leden sterk veroordeeld. Hij-zei: „Als gemeentebestuur vatten wij deze kwestie zeer ernstig op. om dat men niet gerechtigd is de be jaarden van hun vrijheden te be roven. Dat is onze bedoeling nooit geweest toen wij het centrum lie ten bouwen". Het is de bewoners wel toegestaan in hun privé-ver- trekken naar de t.v. te kijken, maar de kamers zijn niet aange sloten op de antenne op het dak. In de recreatiezaal is als enige vorm van ontspanning een orgel geplaatst. Het bestuur heeft ook bezwaren tegen de plaatsing van biljart en radio. Coward in film >an Burton Noel Coward, de 67-jarige ..grand old man" van het Engelse theater heeft erin toegestemd de rol van heks te spelen in de nieuwe film van Richard Burton en Elizabeth Taylor „Boom" De rol, die oorspronkelijk geschre ven was voor een actrice, is volle dig herschreven door Tennessee Wil liams, nu hij door Noel Coward ge speeld gaat worden. „Ik ben blij dat Tennessee de rol herschreven heeft", verklaarde Co ward, „want ik speel veel liever een mannelijke heks dan een vrouwe lijke". Dit is de racefietsdie zon belangrijke rol heeft gespeeld in de ontmaskering van de dader in de Vlaardingse moordzaak. De dief stal van de fiets leidde de po litie naar de Duitse ertstanker Friggaen ten slotte naar de ar restatie van de dader, een Duitse zeeman. Vrijdag 11 augustus zal in het oude RAI-gebouw in Amsterdam een groots „love-festival" worden gehou den. Het feest wordt door het bureau jeugdzaken van de gemeente Amsterdam in samenwerking met de Amsterdamse jeugdraad en de ge meentelijke inspectie voor lichame lijke opvoeding georganiseerd „om in tegenstelling met hetgeen door velen wordt beweerd te bewijzen, dat iete dergelijks in Amsterdam in derdaad mogelijk is". Diverse Nederlandse pop-groepen zullen tijdens het „popfeest' optre den. Er worden doorlopend licht- geluid- en bewegingsshows gegeven en allerlei kraampjes met diverse artikelen worden, er opgesteld. De gehele zaal zal versierd zijn met bloemen. Als het experiment slaagt, zo deel- IN PEKING Engeland heeft gisteren bij Rood- China geprotesteerd tegen recente in cidenten aan de grens met de Brit kroonkolonie Hongkong. Vorige politiepost over de Chinese vaarbfj vijf agen- maand kroonkolonie van grens beschoten, ten omkwamen. Vandaag hebben twee het oosten van Hongkong een bom in een tram geworpen. Twee passa giers werden gewond en de voorkant j van de tram werd beschadigd. De j daders konden niet worden aangehou den. Gisteravond werden in het wes telijk stadsdeel trams door een me nigte van ongeveer honderd perso nen met stenen bekogeld. de men van de zijde van het bureau jeugdzaken mee zullen waarschijn-1 lijk meer van dergelijke evenemen ten worden georganiseerd. Moeizaam zoeken naar baan (Van onze correspondent) Hij is zeventien jaar. Hij heeft juist zijn ulo-diploma in zijn zak. Juli 1967 zal door de weerkundigen nog tijdenlang worden genoemd als een uitzonderlijk mooie vakantiemaand. Maar hij heeft het zekere voor het onzekere willen nemen en is eerst gaan solliciteren naar geadverteerde vacatures. Hij zegt: „Dat is nu de derde keer dat ik te horen krijg dat ze al voorzien zijn. Ik ga door. dan heb ik in elk geval meer kans dan degenen die pas later beginnen, al geloof ik niet dat ik nog veel te kiezen zal hebben. NEDERLAND 1 AVRO 6.45 uur De Minimolen 6.50 uur Nieuws 7.00 uur De onbekende wereld; documentaire 7.20 uur Extra sportpanorama 7.30 uur Kolonel Hogan's helden 8.00 uur Journaal en weerbericht 8.20 uur AVRO's Televizier 8.50 uur De Ray Anthony show 9.40 uur De twee aspecten van radiatie; documentaire 10.40 uur - Laatste nieuws NEDERLAND 2 NTS 8.00 uur Nieuws 8.05 uur Music please 8.15 uur De Ijzeren slang; documentaire 9.00 uur Stromboli; film 10.20 uur Laatste nieuws en journaal 10.35 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: HILVERSUM 2: Het levende lijk' bombastisch „Een profetisch protest tegen de schijnheiligheid van de sa menleving... Zó noemde dominee Okke Jager Tolstoj's toneelstuk „Het levende lijk". Voor het zelfde geld kan men het een melodrama noemen, er daarbij van uitgaand dat er voor 1900. het jaar waarin het stuk ge schreven werd. heus wel stukken ten tonele waren gevoerd die ten eerste beter waren, en ten twee de dat soort toendertijdse pro blemen heel wat minder drama tisch en heel wat volwassener en reëler naar voren brachten. Wij denken bijv. aan „De va der" van Ibsen (1880) en om dichter bij Rusland te blijven: de stukken van Tsjechow, die allen omstreeks 1900 werden ge schreven. Bij de bespreking van het eerste deel hebben wy er al op gewezen, dat hoofdrolspeler Sinonow de eretitel „volksar tiest" voert, maar dat had nog niet hoeven betekenen dat we dit stuk van Tolstoi ook in de gTofste volkstoneeltraditie kre gen opgevoerd. Tenslotte krijgen we Tsjechow, die dus uit dezelfde tijd stamt, ook niet oogrollend en met ten hemel geheven han den en al dat soort poespas voorgeschoteld. Zelfs niet door de Russen, als die tenminste hun eerste elftal sturen, en zich niet vergenoegen met het vierde elf tal. De „overacting" nam in dit tweede deel soms potsierlijke vormen 'aan. De hoofdpersoon ontpopte zich steeds meer als een onsympathieke blaaskaak, waarvan je je afvroeg waar hij al zijn pretenties vandaan haal de. Zo heeft Tolstoi hem be paald niet bedoeld. Nu kan men natuurlijk tegenwerpen „waar haalt een Nederlander de euvele moed vandaan om landgenoten van Tolstoi te vertellen dat zij hun idool verkeerd geïnterpre teerd hebben?". Maar wij stellen daar tegenover dat een Neder lander-anno-1967 wellicht dich ter bij Tolstoi staat dan een Sowjetburger-anno-1967. Wat natuurlijk weer niet wil zeggen, dat er geen raakpunten meer zouden zijn tussen de Russen van toen en die van nu. De zucht tot zelfbeschuldiging, die ook in het huidige politieke le ven in de Sowjet-Unie nog een bloeiend bestaan leidt, bleek ook in Tolstoi's tijd al een trekje van de volksgedachte te zijn. Inte ressant was ook. dat er kennelijk geapplaudiseerd werd tijdens rechtbankzittingen. Ook dat is iets wat vandaag de dag nog in de Sowjet-Unie gebeurt. Zo viel er nog wel hier en daar iets in teressant in deze bombastische opvoering te noteren, maar de eindindruk is er toch een van teleurstelling. Bovendien vragen wij ons af, of we langzamer hand niet een beetje „uitge- tsjechowd" en „uitgetolstoid" en „uitgepoesjkind" zyn, en of we ons langzamerhand niet eens kunnen wagen aan een eigen tijds Sowjet-stuk, zoals er ten slotte ook met de regelmaat van de klok Sowjetboeken vonten vertaald bij de meest ordente lijke uitgeverijen, die niet van propagandamotieven verdacht kunnen worden. Waarom altijd die 19de eeuwse Russen en nooit de 20ste eeuwse Sowjets? De VARA heeft vorig seizoen in drie delen de oorlogsserie „Wij trek ken vuur" uitgezonden, met veel succes wat de kijkers betreft. „We hebben in de Milo Anstadt- serie stukken uit Polen. Honga rije en Tsjecho-Slowakye gezien die van deze tijd waren. Waar om mag Rusland nu niet ook eens? Zó onbeholpen als „Het levende lijk" werd gespeeld, kan het nooit zyn Hij is een van de 9500 jongelu' die dit jaar in Groningen, Friesland, Drente en Overijssel van de ulo's zijn gekomen. Naar de ervaringen Hu „Onkel" Lou van Burg uit het beeld is verdwenen, en Rudi Carrell van de VARA niet mag is Vico Torriani (midden) aange zocht als de nieuwe show-leider van het Duitse Gouden schot" Hij werd tijdens een persconferen tie geïntroduceerd door directeur Viehöffer (links) va?i het tweede Duitse t.v.-net en producer Wer ner Schmid (rechts). van de laatste jaren gerekend, ge bruiken ongekend velen uit die groep de vakantie om een geschikte baan te bemachtigen. Hun kans op succea was in de laatste weken naar ruwe schatting één op vyf. Uit gesprekken die wij voerden met personeelchefs van enige tientallen bedryven, bureaus en instanties in het land, blykt dat de ulo-ers mo menteel niet alleen maar in de ge bieden met de minste werkgelegen heid zo actief zyn. Ook in het mid den en westen van het land is men verrast door het feit dat er in deze tyd van het jaar in de meeste ge vallen zo snel op advertenties voor beginnend mannelijk administratief personeel wordt gereageerd. Moeilijk Ruim 31.000 jongelui hebben dit jaar in Nederland een ulo-diploma behaald. „Ze zullen het moeilijk krij gen". zeggen de personeelchefs over de jongens die niet verder gaan le ren. maar werk zoeken. Voor meisjes, mits met typevaardigheid, zyn de kansen beter. Toch ligt die moeilijkheid niet in het aantal geslaagden, want dat zyn er duizend minder dan vorig jaar. Personeelsstoppen, rationelere aan pak van de administratie, automati sering, herplaatsing van reeds erva ren krachten die zonder werk zijn T.v.-festival voor verkeersfilms Van 25 tot 28 september wordt in Berlijn voor de eerste keer een inter nationaal televisiefestival van ver keersfilms gehouden. Hiermee wil men de belangrijke rol accentueren die de televisie bij de informatie en de opvoeding van de weggebruikers kan vervullen. Het Verbond voor Veilig Verkeer zal zes filmpjes in zenden die uit 23 filmpjes zijn ge selecteerd. gekomen, dat zijn de oorzaken van het feit dat de ulo-ers in de knel dreigen te raken. En men vraagt zich af of een op leving van de economie hen weer even snel aan een geschikte loop baan zou kunnen helpen als bijvoor beeld de eveneens moeilijk zittende lts-ers voor de bouw- en metaalvak ken. Want rationalisatie en automa tisering in de administratie zetten snel door. Die ontwikkeling bedreigt voors hands niet de hbs-ers en gymnasias ten. die op een hoger niveau inge zet kunnen worden, en die ook dit jaar in het algemeen nog maar wei nig van zich laten horen in de va- kantietyd. Haast maken Veel ulo-ers hebben begrepen dat zy haast moeten maken. Spreekt men in het westen nog hoofdzake lijk van een opmerkelijk vroeger aanbod dan anders, in het oosten en noorden wyzen de ervaringen tevens op een overweldigend grotere toeloop op vacatures. De ulo-ers proberen van alles. Zij bieden zich niet alleen aan voor banen waar duidelijk hbs voor wordt gevraagd, maar ook voor functies waarvoor zij hun diploma niet eens nodig zouden hebben. Enkele kenmerkende ervaringen: Een accountantsbureau met vestigingen in het oosten zowel als in het westen van het land krygt veel ulo-ers die, als er in het oosten geen plaats mocht zijn, zonder meer ook wel naar het westen willen ko men. Het bureau heeft ook in het westen al meer sollicitanten dan ooit. Een administratiekantoor in het oosten, dat vorig jaar nog met va cante plaatsen bleef zitten, krygt nu tweemaal zoveel ulo-ers aangeboden als er nodig zijn. Een fabriekskantoor in het noorden moest in voorgaande jaren nog na lang zoeken uiteindelijk ge noegen nemen met ongediplomeer- den. Men krygt nu, in juli. zestig gediplomeerde sollicitanten voor een tiental vrye plaatsen. De personeel- chef van het bedryf: „Mijn collega's bij andere fabrieken hebben dit jaar met hetzelfde verschijnsel te maken". De gewoonte is. dat er na de va- kantietyd nog wel wat meer vraag uit het bedrijfsleven komt. Het aan bod zal dan echter ook zijn top be reiken, en het ziet er naar uit dat dit gaat resulteren in een jeugd werk loosheidscijfer dat niet gemakkelijk weg te werken zal zijn. KRO: 18.00 Licht gev. muz.program- (opn.). 18.40 Stereo: Musicerende Radio Kamerork. zangsolite: kla: 20.45 Voordracht. 21.00 Trombone platenprogr. 23.55-24.00 Nws. j AVRO: 18.00 Nws. Stereo: Promenade 18.55 Paris w progr. 21.50 Jazz Spec trum. 22.30 Nws 22.40 Act. 22.55 Uit AVRO's historisch archief; moderne en klass. muz. (opn.). 23.55-24.00 Nws. VOOR WOENSDAG 9 AUGUSTUS 7.32 Radiokrant. Nws. 8.32 Tourlngclub: vakantietips. 8.45 Stereo: Licht strijkorkest (gr.). 12.27 Mededelingen 4.00 Lichte gram.n ï.muz. 15.05 Vlooi Bijbelvertelling ADVERTENTIE ""'een- Kamp en Klaar, een uitzending het ministerie van Sociale Zaken Volksgezondheid. Een reportage v Claude Belloni over hygiëne in de kantie. Hilversum 2, 298 m VARA: tendgvn 7.23 Üit reportag persoverzicht.) VPRO: 7.55 Deze "dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Uitgeslapen lichte gram.muz. en reportages. (8.30 8.35 Van alle markten thuis, praatje.) 9.00 Stereo: Klass. gram.muz. 9.30 Ste reo: Kerkorgelconcert: klass. mz. 10.0( Lichte gramjnuz. 10.50 Voor de kien- ters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de Mededelingen t *".30 Stereo; ngsolisten. lender. I3.i ogr. 13.50 r Omroeporkest: klass. en mod. muziek. 14.35 Vierhandig pianospel: mod. muz 15.00 Voor de kinderen. 16.00 Nws 16.02 De microfoon is voor U- ama- ursprogr. 16.30 Voor de zieken. 17.0C Voor de Jeugd. 17.3 tenprogr. (11.00 Nws 12.00 Nws. 12.02 Der Bettelstudent. operette 13.00 Nws. op: plaatjes locker verkorte 13.02 Act. 13.05 Zet - praatjes (14.00 Nws 15"00'Nws.'15.02 Lichte muz. voor een Hollands publiek. 16.00 Nws. 16.02 Toerbeurt: platenpro- 17.00 Nw and blues: oude 1 17.35-18.00 HillibllliJ Time: Country TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I NCRV: 17.00-17.30 Voor de kinderen NTS: 18.45 De Minimolen 18.50 Jour naal. NTS: 19.00 Er was eens Een serie sprookjes voor Jong en oud: De Wilde Zwanen. 19.51 Uitzending Stichting Socutera. NTS: 20.00 Jour- nieuwe opnamen. l de leven, speelfilm. (Belde keurin- 1: alle leeftijden). 21.55 The Ita- 1 CBS-produkt ie22.40-22.45 Jour- Nederland II NTS: 20.00 Nws 20.05 Eén horizontaal, quizprogr 20.30 kort. NCRV: Das Krimlnalmuseum erzahlt: Dl 9: chlsch TV-spel. NTS: 22.15-22.30 Jour-

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5