Straatverlichting blijft mikpunt van Leidse jeu in Vijfduizendste het Molenmuseum Jaarlijks wordt voor guldens aan lampen duizenden stukgegooid LEKKER BROOD OIJSSELBLOEM langs email bewusteloos kant van de weg Olga Matrassen DINSDAG 8 AUGUSTUS 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 8 ADVERTENTIE Hogewoerd 128, Leiden Tal van straten in de ge meente Leiden zijn vrijwel el ke avond in duisternis gehuld. Dat is hinderlijk voor het ver keer en gevaarlijk voor alleen- lopende vrouwen en meisjes. In het donker gebeuren nu senmaal veel ongelukken en éëéJI dingen die het daglicht niet kunnen verdragen. Onlangs nog is in de Surinamestraat in Leiden-Noord een wielrijdster, die een kind achterop had- door de duisternis misleid te gen en trottoirband opgereden en gevallen. Ook zijn in de af gelopen maanden in deze stad heel wat inbraken gepleegd en meisjes lastig gevallen, met name in de donkere buurten. Een doelmatige straatverlich ting is in Leiden dus een ab solute noodzaak. Hoe komt het dan dat het met de openbare verlichting in de Sleutelstad zo bijzonder slecht gesteld is? Over deze verlichting worden her haaldelijk vragen gesteld in de Leid se gemeenteraad enige tijd gele den bijvoorbeeld door de heren M. van Aken en J. van Baaren en in gezonden stukken geschreven in de plaatselijke dagbladen. Nieuwsgierig als het L.D. is. heeft het deze week over de kwestie van de verlichting, of liever het ontbreken ervan, hier en daar zijn „licht" opgestoken. In de allereerste plaats moet worden vastgesteld, dat de Sted. Lichtfabrie ken alles doet wat mogelijk is om de openbare verlichting te verbeteren en uit te breiden.. Er kan geen straat in een nieuwbouwwijk worden aan gelegd of de mannen van de SLF zijn er bezig. Geen moeite schijnt de SLF te veel, wanneer het om de mo dernisering van de straatverlichting of om het meer gewone onderhouds werk langs de weg gaat. Nee. aan de Leidse Lichtfabrieken ligt het wer kelijk niet. V erspillmg Voor de slechte verlichting in be paalde delen van de stad en voor de volslagen duisternis in andere stads wijken is nu al sinds jaar en dag de jeugd in eerste instantie verantwoor delijk. De baldadige jeugd wel te ver staan. Het is deze jeugd, die jaar lijks voor vele, vele duizenden gul dens schade toebrengt aan de open bare straatverlichting in Leiden. Vooral in een periode, waarin de overheid met een groot tekort aan geld kampt, betekent deze moedwil lige vernieling niets anders dan een ontstellende geldverspilling. De Leidse (straat)jeugd kan het blijkbaar niet laten, al het clubhuls- werk en al het politietoezicht ten spijt, om de lampen van de open bare verlichting tot doelwit van haar baldadigheid te kiezen. Met wind buksen worden elke avond opnieuw honderden lampen in scherven ge schoten en met grote keien worden dagelijks evenveel straatlantaarns buiten werking gesteld. Het L.D. is op een van zijn lantaarnpalenspeur- tocht tot de conclusie gekomen, dat in vry'wel alle wijken van Leiden de straatverlichting wordt vernield, in enkele wijken zelfs op zeer grote schaal. wisselen van deze lampen vragen een bedrag van ongeveer twintig duizend gulden, uitgezonderd het herstel van vernielde armaturen. Trouwens niet alleen langs de weg wordt de verlichting vernield, ook in vele urinoirs ligt het herhaaldelijk vol scherven, hoewel daar niet al tijd de baldadige jeugd voor verant woordelijk gesteld kan worden. Voor al het jeugdvandalisme zijn in de eerste plaats de ouders aan sprakelijk. De Leidse politie doet met haar sinds begin vorig jaar doorge voerde systeem van gerichte surveil lance wat zij kan om de jeugdbalda- digheid zo effectief mogelijk te be strijden, maar zij ondervindt over het algemeen van de ouders bijzon der weinig medewerking waar het om de opvoeding van deze jeugd gaat. Bovendien, de meldingen van de politie staan in geen verhouding met het aantal vernielingen, dat da gelijks wordt aangericht. Er zijn verder gevallen bekend van ouderen, die weten wie in een bepaalde buurt voor de steeds terugkerende baldadigheid verantwoordelijk is, maar die uit angst voor repressaille- maatregelen pertinent weigeren om de politie te waarschuwen. Nog maar kort geleden is in een tuintje van een bewoonster van het Morskwar- tier grote schade toegebracht, om dat zy een aantal knapen had be trapt bij het stukgooien van de straatverlichting en bovendien het „lef" had om de politie te waar schuwen. Uit al deze voorbeelden blijkt wel heel duidelijk, dat het probleem van de jeugdbaldadigheid in Leiden nog lang niet is opgelost. Integendeel, zij lijkt groter te zijn dan ooit Gevonden voorwerpen Damesportemonnaie, damespols horloge, damesbeursje, vulpen, heren- bril, herenportemonnaie, bankbiljet ten, zwembroek, badhanddoek, bad tas met inhoud, herenregenjas, tasje inh. badpak, autostep, verpleegsters- schorten, damesbril, actetas, sleutels, damesvest, bonnen voetbalpool, jack, herenpolshorloge, damestas, rokje, voetbalschoen. 3 kleurenpotlood, bromfietsplaatje, kinderschoentje, zeiljack, damespantalon, damesporte feuille, kettinkje, gouden tientje, pull over, damesregenjas, broche, sjaal, passer in étui, radio, rol draad, wa terpomptang, bromfietsgereedschap, rolmaat, militaire tas, jongensregen jas, rijwieltas, armband, tas inh. sportkleding, hangertje, filmrolletje, dameshandschoenen, contactsleutels, kinder j as j ekinder portemonnaie, overhemd, jongensjas, muntbiljet, re genbroek, koffertje, kindervestje- pa raplu, schoolboek, bovenprotese, di- plomatentas, pakje inh. textiel, rij wielpompje, medaille, hengsels, rij- wielvoetpomp, kinderringetje, vliegen de hollander, herenzegelring, foto's, fototoestel. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau gevon den voorwerpen. Nieuwsteeg 8. in gang poort, op woensdag tussen 2 en Meisjesbelangen Voor meisjes, die in Leiden een kamer zoeken, is het dikwijls erg moeilijk een geschikt onderdak te vinden. Advertenties in de krant le veren gewoonlijk niet vèel op. De (r.-k.) Vereniging Meisjesbelan gen wil niet als kamerbureau gaan optreden, maar in bepaalde gevallen is het toch wel gewenst, dat deze Vereniging de helpende hand kan uitsteken. De Vereniging zou daarom gaarne een beroep willen doen op degenen, die een kamer kunnen en willen mis sen, om hun adres op te geven aan het bureau, Hugo de Vriesstraat 1 in Leiden. Gezien de belangen, die hiermee gemoeid kunnen zijn, hoopt de ver- j eniging dat deze oproep goede resul taten zal opleveren. (Naam Bestuur Meisjesbelangen kend). De Zwitserse oud-UVS-er Werner Bühlmann heeft destijds bij zijn af scheid UVS gevraagd eens een be zoek aan zijn geboorteplaats in Zwit serland te brengen. Met instemming van het UVS-bestuur hebben enige supporters het plan opgevat gelden in te zamelen om die reis voor één of meer elftallen mogelijk .te mal ji aan het eind van het komend se.- zoen. Zij zouden dan een week in Zwitserland blijven. De betrokken supporters doen dit uit erkentelijk heid voor de door de spelers ver richte inspanningen en de behaalde mooie resultaten. Aan al diegenen die met dit plan sympathiseren wordt verzocht een bijdrage te storten in het UVS Edelweiss-fonds, giro 567809 t.v.v. G. J. Neuteboom, Leiden. M. v. Noort De Sitterlaan 22a Leiden. Kritiek op WV-Warmond Tot mijn grote verbazing nam ik kennis van de inhoud van een inge zonden stuk door de plaatselijke VW. Deze vereniging spreekt i.v.m. het Zwanburgerplan over: onherstelbare schade, niet in het algemeen belang, nog minder in het belang van War mond zelf. Ik heb gemeend, dat het het ge meente-bestuur genoegen zal doen ook eens een andere mening te ho ren. Het komt mij n.l. voor, dat de meningen van de V.V.V. niet die van het grootste deel van de Warmondse bevolking zijn, maar van een kleine groep mensen, die hun eigen belan gen op het eerste plan willen stellen. Hoe kan men zich tegen een plan verzetten, dat zoveel goede mogelijk heden inhoudt op het gebied van wo ningen en recreatie? Hier ziet War mond al jaren verlangend naar uit en persoonlijk heb ik er de grootste waardering voor. Ik hoop dan ook dat het gemeentebestuur zich niet door acties tegen dit plan zal laten beïnvloeden en dat het spoedig ge realiseerd zal kunnen worden. Hoogachtend. w.g. <een Warmonden i adres bij de redactie be straat alle lampen! Het open ge deelte van de Koningstraat, de Kaarsenmakersstraat, de Kijf- gracht, Zuidsingel en de Waard- gracht, al deze openbare wegen zijn avond aan avond van licht versto ken. Wie mocht denken, dat deze vorm van straatschenderij in de „betere" buurten van Leiden niet voorkomt heeft het mis. De Anto- nie Duycklaan, de Van Beuningen- laan, de Slingelandtlaan, de Ka- naalweg en de Van Vollenhovenkade staan ook op de „zwarte" lijst. De verlichting bij het Maredjjkviaduct is evenals die in bepaalde straten van het Morskwartier en in Leiden- Noord vrijwel niet in bedrijf te hou den, zo stelselmatig hebben de ver nielingen door de jeugd plaats. Nauwelijks hebben personeelsleden van de Sted. Lichtfabrieken de stukgegooide lampen vernieuwd of de jeugd zorgt er voor dat het weer donker wordt, soms zelfs op de avond van de dag van reparatie! Bovendien blijft het niet alleen bij de vernieling van de lampen, vaak moeten ook de armaturen het ont gelden. Worden in normale omstan digheden de gloeilampen vier maal per jaar verwisseld, in sommige stadsgedeelten zouden zij dag e- 1 ij k s moeten worden vernieuwd. Dagelijks ziet men perso neel van de SLF in de stad bezig met het herstellen van vernielde lantaarns. Het is eigenlijk onbegonnen werkwant in de meeste gevallen zijn de vernieuwde lampen de volgende dag alweer stukgegooid. (Foto LD/Holvast) wit voor de schiet- en gooigrage jeugd „t geeft zo'n lekkere plof als je die brandende lampjes raakt" maar ook de modernere lantaarns met het meer bescher ming gevende perspexglas moeten het vooral in deze vakantieperiode ontgelden. Zelfs de lampen met een korfje zijn niet bestand tegen het. vandalisme van de jongeren. Het. behoeft nauwelijks vermelding, dat met deze stelselmatige vernielingen kapitalen zijn gemoeid. van de drie Kapitalen i_ Sinds de opening van het molen- museum in de Leidse molen „De Valk" op 2 juni van het vorige jaar, hebben reeds velen de weg naar het In jaunari en februari van dit jaar bijvoorbeeld zijn in Leiden In totaal 600 lampen vernield, hetgeen neer komt op een jaartotaal van onge veer 3600. De kosten voor het ver- Overal i Vernielzucht De meest baldadige buurt is zon der twüfel de omgeving van deWil- lem de Zwijgerlaan, onmiddellijk ge- volgd door het Morskwartier en het I gedeelte van de stad dat loopt van de Herengracht tot de Weverbrug. In de Oosterkerkstraat bijvoorbeeld welgeteld veertien lampen ka- potgegooid en in de Prins Hendrik- Tegen het tempo, waarin de nielzuchtige jeugd haar lusten bot viert, kan het onderhoudspersoneel van de SX.F., dat in alle wijken tweemaal per maand de openbare verlichting controleert en repareert niet op. Niet alleen de „ouderwetse" straatlantaarns met de dubbele lampjes vormen een dankbaar doel- Koperdiefstal Een Leidse opkoper heeft bij de - Leidse politie aangifte gedaan van diefstal uit een opslagplaats aan de Oude Vest van een hoeveelheid rood koper, bestaande uit stukken draaa en pijp. De waarde van het gestoien koper zou ongeveer f 350 bedragen. De diefstal moet in de periode tus sen 4 en 7 augustus zijn gepleegd. In Leiden: Maoïsten op weg naar Kanton Autobotsing bij de Vink Twee militairen zijn in de afgelo pen nacht omstreeks hhlf twee met een personenauto bij de spoorweg overgang „De Vink" in Leiden tegsn een verkeerszuil en vervolgens teger. een lichtmast van de Ned. Spool we gen gereden. De bestuurder van de auto, die uit de richting van de stad kwam, is vermoedelijk met te hoge snelheid door de bocht gegaan. De bestuurder, een Leidse militair, bleef ongedeerd, maar 1 mede-inzittende, een Hagenaar, kreeg diverse verwon dingen. De Haagse militair is over gebracht naar het Academisch Zie kenhuis. De auto werd aanzienlijk beschadigd. gevonden. Ruim twaalfdui zend toeristen, onder wie veel Ame rikanen en Engelsen, zagen de unie ke verzameling voorwerpen, die alle betrekking hebben op de geschiede nis van de Hollandse molen. Slechts een derde deel van de bezoekers kwam uit Nederland. Het mag dan ook een toeval heten dat de vijfduizendste bezoeker (ster) van dit jaar, die vanochtend in „De Valk" werd verwelkomd, niet ver van Leiden woont. Het was mevrouw M. Weys uit Leidschendam, die met haar zuster, mevrouw J. Wieringa uit Rijswijk en een logeetje, haar elf jarige nichtje Joyce van der Baurs uit Nieuwkoop een kijkje in ,.Pe Valk" kwam nemen. Het was moeilijk om uit te maken wie van de drie nu precies de vijfdui zendste was na de opening van dit seizoen op 22 maart, maar aange zien diverse instanties waren verte genwoordigd om de vijfduizendste een herinnering aan dit bezoek mee te geven, kon ieder van het drietal een geschenk in ontvangst nemen. Namens het gemeentebestuur bood de directeur van het museum, de heer M. L. Wurfbain ,de dames een boekje over Leiden aan en een bad handdoek, waarop de molen „De Valk" staat afgebeeld. De voorzitter van de verenig trig „De Hollandse Molen", ir. F. Stok- huyzen, overhandigde de bezoeksters een boekje over molens. Van mej. Henny Belt, informatrice van het Leidse V.V.V. kregen de dames, die een beetje beduusd waren van al deze onverwachte belangstelling, een grote bos bloemen. Voor Joyce was er nog een pakket met ansichtkaarten uit Leiden. Het Molenmuseum „De Valk" is nog tot 15 september geopend, dagelijks van 10 tot 5 uur en zondags van 1 tot 5 uur. Maandags is het museum de gehele dag gesloten. Wie van de drie is de vijfduizendste bezoekster van dit seizoen aarude molen „De Valk"? De directeur van het molenmu- seum, dat in „De Valk" is geves tigdde heer M. L. Wurfbainbood de drie bezoeksters, die tezamen het museum binnenkwamen, een grote badhanddoek aan met een afbeelding van de molen. V.l.n.r. mevrouw M. Weys, Joyce van der Baars en mevrouw J. Wieringa. de Chinese pro vincie Kwangtoeng 'hebben het leger opdracht gegeven te schieten op Chi nezen die proberen naar HongKor.g te vluchten, zo meldt het Engelstali- I Op het rijwielpad langs de Kanaalweg in Leiden werd gistermiddag om- ge Hongkongse blad „South China streeks kwart, over vier een jongeman aangetroffen, die in bewusteloze toe- Morning Post". Het blad haalt reiïi- i stand verkeerde. Naast hem lag een bromfiets. Het bleek een 19-jarige in- 1 gers aan, die uit Kanton in Hong- woner van Delft te zijn, die hier met zijn brommer op tot nog toe onver- kong zijn aangekomen. Volgens aan- klaarbare wijze was komen te vallen. plakbiljetten in Kanton zijn 200.060 De politie heeft geen sporen van een aanrijding of een slippartij kunnen j aanhangers van Mao op weg naar vinden. De jongeman, die een hersenschudding had opgelopen, is door de Kanton „om zich van de macht mees E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. ter te maken". ADVERTENTIE Deze foto's het is een willekeurige greep uit zeer vele behoeven geen nader commentaar. Het is de Leidse (straat)jeugd', die jaarlijks voor vele duizenden guldens schade toebrengt aan de openbare straatverlichting (Foto LD/Holvast) LEIDEN HANSENSTRAAT 71—77 VERLOTING DRAKACEL MATRASSEN Rode Kruis wagen-bloemencorso Door Notaris J. C. van Eek wei-den de volgende nummers getrokken: 2160, 10171, 30222, 41135 Tegen afgifte van de desbetreffende kaart kan een matras in ontvangst worden genomen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3