LEIDSCH m DAGBLAD its WERKLOOSHEID LOOPT TERUG JAMIN Pieter van V ollenlio v en botst tegen busje Voorzitter Nationale Kolenraad dient zijn ontslag in eumo N.V.V: werkloosheid onder de jeugd is verontrustend Toekomst onzeker Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 8 AUGUSTUS 1967 No- 31349 ï^pwcteur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel l. Lelden - Giro no 6706» Hoofdredacteur: J. Brouwer ƒ12,55 per kwartaal, 4,19 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 31507 Gedurende de maand juli doet zich jaarlijks een seizoenmatige stijging voor van de geregistreerde arbeids reserve. Deze hangt samen met drie oorzaken, t.w. de toetredeing van ex-scholieren tot de. beroepsbevol king, de stagnatie in de bemidde ling in verband met de bedryfsva- kanties en tenslotte de tijdelijke te ruggang van de werkzaamheden in landbouw. Sterke groei Het aantal werkloze meisjes en jon gens beneden 19 jaar bedroeg ein de juli 13.000 tegen 6.100 eind juni. Een zo sterke groei Is voor de maand juli niet ongewoon. Aan het einue van juli bedroeg het totale werklo ze jeugdige personen onder de 19 jaar 17 pet van de toale geregistreer de arbeidsreserve. Dit percentage Is aanmerkelijk hoger dan in de maand juli van de jaren 1953 en 1958, toen bij een ongeveer gelijk werkloos heidsniveau het percentage jonge- :n resp. 8 en 10 pet bedroeg. In twee grote bedrijfstakken liep de werkloosheid in juli sterk op- aan het einde van de maand telde de bouw ruim 17.000 werklozen ter wijl er vóór de bouwvakantie, eind juni, ruim 2000 minder bouwvakkers naar werk zochten. Het beeld van de metaalnijverheid is eveneens ongun stig: 6000 werklozen in juni en bijna 10.000 werklozen een maand later. De vraag naar metaalarbeiders liep daarbij ook terug: met bijna 1000 tot tijd hoog percentage: 4,8. De stijging in juli is echter minder sterk ge weest: een half procent. op zes Het aantal ingeschreven werkzoe kende mannen beneden de 19 ïaar is opgelopen tot 13.000. Dat betekent dat één op de zes werklozen jon ger is dan 19 jaar. Zo hoog is het percentage volgens de N.V.V.-bladen nog nooit geweest. Het is bijna het dubbele van dat in de jaren 1953 en 1958 toen er ook een fikse werkloosheid was. Het N.V.V. vindt de cijfers die op de jeugdwerkloosheid betrekking hebben, verontrustend, vooral wanneer men in aanmerking neemt dat niemand weet hoeveel jongeren die de school zojuist hebben verlaten de kat nog uit de boom kijken, met vakantie zyn, of bU hun ouders zijn gaan wet- ken. Er is alle reden - aldus het N.V.V. - zich af te vragen of de komende winter met dit verschijnsel zullen blijven kampen. De afgelopen maan den hebben we een stagende jeugd werkloosheid gezien - ook procen tueel - en juli dikt dat nog aan. De meest optimistische veronderstel ling is nog dat uit angst voor werk loosheid, zich meer jongeren hebben laten inschrijven dan gewoonlijk, om er maar zo snel mogelijk bij te zijn. -Ar In zijn woning nabij New York is gistermiddag de bekende musicus en A.V.R.O. correspon dent Max Tak overleden. Hij is 76 jaar geworden. Men zie voor nadere bijzonderheden elders. Triumph ernstig beschadigd (Van onze Utrechtse correspondent) Mr. Pieter van Vollenhoven is gis teren met zijn zwarte sportwagen, Triumph Spitfire, in Lexmond tegen een busje gereden. Zijn wagen werd zo ernstig beschadigd, dat hij moest worden weggesleept. De echt genoot van Prinses Margriet kwam met de schrik vrij. Mevrouw Ippel, de vrouw van de j rijkspolitie-pcstcommandant, vertel- de: „Pieter van Vollenhoven was van Apeldoorn op weg naar Gilze-Ryen. Het is hier nogal smal in Lexmond, en hij zag niet dat er drie personen auto's en een Ford-busje stonden te wachten op een landbouwtrekker, die linksaf moest. Hij reed gewoon tegen dat busje op". De leerling-vlieger van Het Loo ging daarna zelf naar de pastorie van de gereformeerde dominee Tjed- de Ausma: „Hij belde en vertelde dat hij een ongeluk had veroorzaakt. Hij bekende direct schuld. Mijn man is boen naar de pastorie gegaan en daar hebben ze vijf kwartier gezellig met elkaar zitten praten. Het liep nogal tegen, want Pieter had zijn particuliere chauffeur gebeld om hem te komen afhalen. Maar dat duurde langer dan hij had gedacht' aldus mevrouw Ippei Opperwachtmeester Ippel maakte van de aanrijding het gebruikelijk rapport op, geen proces-verbaal, or. dat de schade onder de f 1000. bleef. Het busje werd aan de ach terkant iets ingedeukt. Tot groot vermaak van aanwezigen onder wie Konin gin Elizabeth, Prins Charles en Prinses Anne werd Prins Phi lip zandruiter, toen hij in Wind sor deelnam aan een fiets-polo- wedstrijd, waarbij de paarden vervangen waren door stalen ros sen. Ondanks alle moeite van Prins Philip om zijn fiets volledig te beheersen, ging hij enkele len „onderuit". Gasfles ontploft DRIE GEWONDEN DOOR BRAND IN KAMPEERTENT De Koninklijke Luchtmacht heeft gisteravond een moeder en twee kin deren van Ameland naar Eelde over gebracht die zware brandwonden had den opgelopen toen hun tent op Ameland in brand vloog. De 25-jari ge mevrouw Jansen-Postma uit Gro ningen kampeerde met haar twee kinderen, de 9 maanden oude Ja- en de drie jaar oude Johan op het kampeerterrein bij Buren. Toen mevrouw Jansen gisteravond in gasfles verwisselde, ontplofte de- waarna de tent in brand vloog. Andere kampeerders schoten te hulp. Toen de vrouw en haar beide kin deren uit de brandende tent waren bevrijd, bleken vooral de kinderen zeer ernstige brandwonden te heb ben opgelopen, zodat de dokter over brenging naar het Academisch Zie kenhuis in Groningen noodzakelijk achtte. De toestand van de gewon den was vanochtend redelijk. Plichtsgetrouwe officier van justitie vermoord De officier van Justitie in Jeffer son, in de Amerikaanse staat Geor gia, Floyd Hoard, is gisterochtend om het leven gekomen doordat zijn auto een helse machine ontplof te. De hoofdcommissaris heeft de federale recherche (FBI) verzocht een onderzoek in te stellen. De 40-jarige Hoard had gezworen een eind te maken aan de handel in gestolen auto's in Georgia, dat al enige jaren een centrum van auto diefstal is. In Lawrencevüle werden in 1964 drie politiemannen vermoord en verminkt gevonden, waarvoor benden autodieven verantwoordelijk werden gesteld. Na rapport over Aberfan (Van onze Londense correspondent) Lord Robens, de voorzitter van de Britse Nationale Kolenraad, heeft gisteren de verantwoordelijkheid op zich genomen voor de ramp in Aber- (Wales) die 144 personen, ond»- wïe 116 kinderen het leven kostte en zijn ontslag aangeboden. De regering heeft hem echter ver zocht aan te blijven tot de Raad het onderzoek voltooid heeft, naar mid delen om dergelijke ongelukken in de toekomst te voorkomen. De Kolenraad, die gisteravond vijf uur lang vergaderde, heeft verklaard het eens te zijn met de conclusie van het rapport, dat de catastrofe had kunnen worden voorkomen en dat het ontbreken van een gedrags lijn ten opzichte van de steenhopen daarvan één der hoofdoorzaken is. Twee functionarissen van de Ko lenraad in Aberfan, die een zware verantwoordelijkheid voor het ge- ESRO-1 IN NOORDWIJK AANGEKOMEN Vanochtend is de Esro-1 satelliet per vrachtwagen van Schiphol naar het Estec (European Space Techno logy Centre) in Noordwijk vervoerd. Dit produkt van gezamenlijke West- europese inspanning was gisteren per KLM uit Zürich op de Nederlandse luchthaven gearriveerd. In de komen de maanden zal de satelliet in Noord- wijk aan allerlei proeven worden on derworpen voordat de lancering in december a.s. in Vendenbergh, Ca- lifornië, zal plaatsvinden. Het doel van de Esro-1 is een onderzoek naar het Noorderlicht en de daarmee sa menhangende ionosferische verschijn selen. ZEER SCHERPE FOTO'S VAN ACHTERKANT VAN DE MAAN De Lunar Orbiter-V heelt giste ren de scherpste foto's naar de aarde geseind die ooit van de achterkant van de maan zijn genomen. Op de foto's die zondag van 2671 km hoogte werden gemaakt, staan hoge bergen en kilometers brede kraters zoals die voorkemen in de hoge contreien van de voorkant van de Op sommige roto's lijkt de opper vlakte op een ruwe zee, alsof de maan geraakt was door een zwerm even grote meteorieten. De meeste foto's tonen stukken maan die al eerder zijn gefotografeerd, maar op èen foto staat een doorploegd stuk kraterland dat nog nooit is opgeno- beurde dragen, zullen worden over geplaatst. Met vyf andere is dit reeds het geval geweest, terwijl een tweetal dat tevens bij de kwestie is betrokken de mijnindustrie heeft verlaten. Robens heeft gezegd dat hij zijn hele leven in publieke dienst heeft doorgebracht en dat hij, aangezien de ramp onder zijn regime is gebeurd, voelt dat hij moet aftreden. De mijn werkers en het personeel van de Ko lenraad hebben tevergeefs getracht hem van deze stap te weerhouden. Robens (56) was een van de „gro te drie" van de Labour partij sa men met wijlen Gaitskell en de hui dige premier Wilson toen de con servatieve regering hem in 1961 be noemde tot hoofd van de genatio naliseerde mijnbouw in Engeland. Hij kreeg de leiding over de groot ste industrie van het land. HU is ver- antwoordelUk voor het delven en de verkoop van alle steenkool, en de vei ligheid in en om de mUnen. Proces Een groep ouders uit Aberfan heeft de gemeenteraad van het dorp in tussen een proces aangedaan in ver band met 17.5 miljoen gulden in het rampfonds. De ouders, die allen kinderen heb ben verloren by de ramp, stellen dat dit geld van de gemeentakas moet worden overgebracht naar een on afhankelijke bank in afwachting van de verdeling van het fonds. De woordvoerder voor de groep Grey die zelf een zoon heeft verlo ren, verklaarde dat het parlement verzocht zou worden de liefda- digheidswegtgeving zodanig te her zien dat het geld terecht kan ko men bij hen die het zwaarst getrof fen zUn. ©uct Hedenavond te halfzes is de heer Dunkier met het mu ziekkorps van de grenadiers en jagers hier feestelijk in gehaald aan het station door de muziek van de schutterij en commissièn uit alle mu ziekverenigingen te dezer stede. (Advertentie) Er wordt ye- vraagd, om terstond in dienst te treden, een hulsknecht. P. G.„ van goede getuigen vonr- zien. Men adresseer e zich f onder letter M., met franco brieven, aan het Bureau 5 f Leidsch Dagblad. 23.800. Vergeleken met het jaar is de vraag tot byna de helft teruggelopen. Juli heeft het landelijke werkloos heidspercentage doen stijgen met 0,4 procent tot 2,4 procent. Omdat in westen zeer geringe procentuele stij gingen zyn voorgekomen Zd-Hol- land geeft het gunstigste beeld met precies één procent werkloosheid zijn de sterke uitschieters opnieuw i het noorden en minder in het zuule gekomen. Van rentse beroepsbe- volking is nu 6,7 procent (2,2 procent stijging) werkloos, van de Groningst 4,6 procent (1,2 procent stijging). Ook Limburg toont een voor i De geregistreerde arbeidsreserve van mannen steeg in de de loop van de maand juli van 60.700 tot 69.800. Deze stijging tan geheel aan het seizoen worden toegeschreven. Voor sei- oeninvloeden gecorrigeerd daalde de geregistreerde arbeidsre- erve van mannen van 89.200 tot 85.500. Door deze teruggang s een einde gekomen aan de stijging van de werkloosheid, sinds iet midden van het vorig jaar. Ook na de betrekkelijk grote da- ing van het voor seizoen gecorri- «erde cijfer met 3.700 blijft het ver- Ar Een plaatje, zoals er zo vaak f maakt kunnen worden in grote j)ereldhavenseen schilder die Sezig is de metalen scheepshuid te \srven. Maar Raffaelo Auricchia [- in de haven van Neiv York \oet het op een bijzonder geïnspi- [eerde wijze, want het schip, paaraan hij zijn werkzaamheden \erricht, draagt de naam van een cm Italië's grootste kunstenaars, fichelangelo. [WEERBERICHT -{Het KNMI verwacht van heden t morgenavond: met zonnige perioden en (i het zuiden van het land een kleine onweer. Overwegend matige hoofdzaak tussen zuidoost p oost. igemaakt om 11.15 uur). STRANDVERWACHTING j Zonnig en zomers weer met een ktige landwind In de middag tem- praturen tussen 23 en 25 graden temperatuur zeewater 20 graden [ooruitzichtenaanvoer van war fare en vochtiger lucht met don- érdag kans op onweer. 9 AUGUSTUS in op: 05.13 onder: 20.17. Maan op: 09.21 onder: 21.52. [Hoogwater in Katwyk: 5.13 en •40 laagwater: 1.19 en 13.36. hoiz<» Ma stm. nummer bestaat uit 13 gag.) Kritiek van N.V.V. op afschaffing huurbeheersing Het NW meent dat de regering het besluit om in sommige delen van het land de huurbeheersing af te schaffen, beter in portefeuille had kunnen houden. Het NW uit die mening in de bondsbladen van deze week. Daarin staat dat de redenering die aan de gedeeltelyke liberalisatie ten grond- ligt, een paar zwakke plekken vertoont. De belangrykste aldus het NW is wel dat men er van uit gaat dat de huurpriisbeheorsiog wel kan worden losgelaten, omdat in de desbetreffende gebieden een klein overschot aan woningen bestaat. Getalsmatig klopt dat wel, maar het is als vaststaand aan te nemen dat de rekensom niet opgaatalsmen de aard en de kwaliteit van de woningen in aanmerking neemt. Wat heeft iemand met een laag inkomen aan een leegstaande dure flat? zo vraagt het NW zich af. Experimenten als de regering nu waagt zyn volgens het NW alleen gerechtvaardigd als er sprake is van een evenwicht of een overschot in de verschillende soorten woningen waar aan behoefte bestaat en dan in de prijsklasse die de bewoners kunnen opbrengen. Wy honden ons h«h- ech ter vast voor hetgeen er gaat gebeu ren als de huiseigenaren van de vrij heid die zy nu krijgen, filnk gebruik gaan maken, aldus het NW,

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1