JARKHAN WB— SCHEEP tlBERlCHlEN Jeugdige vluchteling aangehouden I E -dinsdag 8 augustus 1967 IjEIDSCH dagblad ONS DAGELIJKS VERVOLGVERHAAL Oortpronkdljk* roman door William I. Ladarar an Eugana Burdlck ADVEK'l'KN'UH Het kantoor van de secretaresse een grote kamer met een beige perkleed en een schrijftafel als voor directeur. Het rook er naar par ent en Coldstream zag waarom. De cretaresse was bezig haar haar te spuiten. Toen Coldstream binnen- tam deed ze de koptelefoon af en ide die zorgvuldig in een la van bureau. Coldstream zag nog juist J bandrecorder voor de lade geslo- A werd. De draad van het appa- at liep onder het tapijt door en dan i borsthoogte langs de muur. Ach- de secretaresse hiingen twee por- jtten, één van de president en één in ambassadeur Brown. inlMijn naam is Coldstream," ,Jk zou graag de ambassadeur tyeken." e8(,Hebt u een afspraak?" Coldstream keek haar aan en trok hoeken van zijn mond even ora- ^s%g. Hij schudde zijn hoofd. ik de ambassadeur zeggen 3 larover u hem wenst te spreken?" kunt hem dit geven en zeggen ei*t ik er ben," zei Coldstream en ïes overhandigde haar zijn kaartje. ,Hij heeft op het ogenblik een be- htilk kan wel wachten." Daarom bewondert iedereen in Sark- han u dan ook." Coldstream herkende in de tweede spreker generaal Hajn. „Dat is heel vriendelijk van u, ge neraal," zei de ambassadeur. „Goedemorgen, Excellentie," zei Hajn. ajlij ging in een leunstoel zitten en tte de New York Times. Het was hej gewone bootmaileditie en meer taah een maand oud. Achter het blad (arrelde Coldstream in zijn tas een klein zwart doosje. Daar- dej zette hij de tas op de tafel dicht- ivejde draad die naar de bandrecor- ité in het bureau van de secretares- iliep. Toen hij tn de tas keek zag 2 J dat de verklikker op het zwarte letjsje flikkerde. Coldstream wist toen la](i de ambassadeur zijn gesprekken ide band liet opnemen. '|ien minuten later klonk de zoe- el]^ op het bureau van de secreta- Jse. De jongedame liep snel langs jr|dstream heen en deed de deur jtr het kantoor van de ambassadeur stfc* TRoselien," zei ambassadeur gei)wn met de hoge, beheerste stem ?id hem tot een beroemdheid had ge- akt in de rechtszalen van New mpshire. „Zeg de chauffeur van netaal Hajn dat hij de wagen voor- ^Onmiddellijk mijnheer," zei de n8|retaresse. Ze draaide een nummer de boodschap telefonisch door de parkeerwacht. Ze had de deur gesloten. arih het kantoor zei een andere stem: \nk voor uw welwillendheid, myn- ,Jeir de ambassadeur. En mag ik u zekeren dat alles by de kroning ;htkekend zal verlopen, wy stellen medeleven ten zeerste op prys. ADVERTENTIE „Tai Wah khin soem koen," ant woordde de ambassadeur. Coldstream meesmuilde. De amba- sadeur probeerde Sarkhanees te spre ken en het leek er wel een beetje op. De afscheidsgroet die hy zojuist had uitgesproken was in werkeiyk- heid die, waarmee een man afschedd neemt van zyn maïtresse. Maar de Sarkhanezen waren altyd sterk onder de indruk wanneer een blanke ook maar enkele woorden van hun taal sprak. Coldstream had ambassadeur Brown alleen vluchtig ontmoet op de laatste officiële receptie, maar hy had van Taja veel over hem ge hoord; zy kende vele van de 851 Sarkhanezen die op de ambassade werkzaam waren. Taja won overal nuttige inlichtingen in. Ze beschouw de het als een van haar plichten en het was heel gemakkeiyk voor haar. Ze had toegang tot het paleis, tot alle ambassades, en op de markt voelde ze zich ook best op haar ge mak. Brown probeerde zich te ge dragen naar de beste diplomatieke tradities. Hy had een aanzieniyk for tuin geërfd en was strafpleiter ge weest met een lange staat van dienst. De hele familie Brown, zyn vyf kinderen inbegrepen, nam les in het Sarkhanees en by open bare gelegenheden droegen ze inheemse kleding. In plaats van handen schudden bogen ze die op Aziatische manier. Ambassa deur Brown deed alles wat hy kon om de inheemsen zo dicht mogeiyk te benaderen. Hy reed elke morgen op zyn fiets door het park en woon de elke week de opening van een nieuwe moskee, een boeddhistische tempel of een fabriek by. Hy hield aan lunches lezingen voor zakenlie den. zyn vrouw schreef artikelen voor een Amerikaans tydschrift over de kookkunst vao de Sarkhanezen De plaatseiyke kranten namen die over. De laatste bydrage was een recept geweest voor gebakken sprinkhanen, opgediend met mais en honing. In werkeiykheid aten de Sarkhanezen geen sprinkhanen en honing. Alleen de kleine Chinese gemeenschap was verzot op dit gerecht. De ambassadeur had echter een Chinese chef-kok. Coldstream keek naar generaal Hajn toen die de kamer verliet. Wat Soekarno voor Indonesië is, Mao Tse- Toeng voor China, Lenin voor Rus land en Gandhl voor India, hoopte generaal Hajn te worden voor Sark- han, dacht hy. Maar met één ver schil. Hajn wou geen Diem of Syng- man Rhee of Ajoeb zyn. De konink- lyke familie en de godsdienstige lei ders stonden in hoger aanzien en hadden meer invloed. Het waren dat aanzien en die invloed waar Hajn naar hunkerde. tu „el eens opgevallen. dat er bijna altijd rozen zijn? (Wordt vervolgd) De Nederlandse studentenploeg, die zal deelnemen aan de van 26 augustus tm. 4 september as. in To kio te houden Universiade, bestaande uit: Leo de Winter en Ed de No:r- lander (atletiek), Rob Boom (judo), Peter Jonker (zwemmen), Ties Feith (schermen), Ada Bakker en Astrid Sumibeek (tennis). Chef d'équipe is de heer K. Nuis (Leiden). Na een korte jacht heeft de rijks politie in Giethoorn gisteren een 19-jarige jongen aangehouden, die by een inbraak in een bungalow met twee andere jongens vrywel heterdaad werd betrapt. De beide anderen, wier identiteit bekend is, wisten te ontkomen. Het drietal was zondagmiddag met vier andere jongens van een wan deling niet teruggekeerd naar de Rekkense inrichtingen, waar zy als zeer moeiiyk opvoedbare jongens waren gehuisvest. Twee van de zeven werden zondagmiddag nog in de kraag gegrepen, doch de vijf overigen bleven spoorloos. De drie jongens, die de inbraak in Giethoorn pleegden, hadden zich biykens het onderzoek sinds zondag middag al schuldig gemaakt aan het stelen van bromfietsen, terwijl zy zich ook van enige wapens zouden hebben meester gemaakt. De afdeling van de Rekkense in- rlc?tingen, waar de jongens veelal krachtens uitspraak van de kinder' rechter worden geplaatst, is een zgn. „open" afdeling, waar de be woners bepaalde vry heden genieten, waaronder vry wandelen. Dat jon gens van een wandeling niet terug keren, is een vrij veel voorkomend verschynsel. Verzetscomité van Oostfriezen De 400.000 Oostfriezen in de West- duitse deelstaat Nedersaksen hebben een verzetscomité opgericht. Het moet het plan van de Nedersaksische regering torpederen om het zelf standige Oostfriese regeringsdistrict op te heffen en te voegen by de districten Oldenburg en Osnabrück. Overal in Oost-Friesland wappert de „nationale vlag", het zwart-rood- blauw. Het verzetscomité zal beginnen met de voorbereiding van een volks stemming. Laugstgetrouwde echtpaar viert zaterdag feest Harm, Tingen (99) en Jantje Woldman (94) uit Gieten zijn aanstaande zaterdag 76 jaar ge trouwd. Zij zijn Nederlands langstgetrouwde echtpaar. De harmonie van Gieten zal het paar zaterdagavond een serenade brengen. Ook de 70-jarige zoon Teun zal in de muzikale hulde de len, want hij zorgt al jarenlang voor het hoogbejaarde echtpaar, dat vele uren per dag in bed door brengt. Toch doet moeder Tingen nog wat in de huishouding en trekt vader Tingen met de schof fel gewapend de tuin nog ivel eens in. Het echtpaar heeft tien kinde ren, maar men kan bij benadering niet zeggen hoeveel kleinkinderen er zijn. Op 29 oktober hoopt Harm Tingen 100 jaar te worden. PANDA EN DE WARAPURI-DIAMANT 14—94. Panda en Jollipop reden zorgeloos en genietend dour het mooie landschap dat zich om hen heen uitstrekte. Daardoor hadden ze geen vermoeden dat ze werden gevolgd door de schur ken Aal en Henkie en evenmin wisten ze dat achterin hun auto de Warapuri-diamant lag, die ongeluk bracht aan zijn om geving. Dat was heel jammer, zoals al spoedig zou blijken. Misschien kunnen wij iets langzamer rijden?" stelde de bedien de voor, toen ze een helling af gingen. „Het voorbijflitsen van het uitzicht maakt de indrukken oppervlakkig en bovendien heb ben we geen haast!" „M-maar de remmen werken niet meer!" riep Panda, ongerust zijn pedalen in trappend. „Ik kan er niets aan doen! W-we gaan steeds harder!" „V-vreselijk!" prevelde de knecht verbleekt. „W-wij g-gaan dus onze ondergang tegemoet!" DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAMMETJE FOK S95. Door de spleten in het zeil werden de vier bedriegers, geknakt en gehavend te voorschijn gebracht. Uit de koelkast van de politieboot kwamen de handboeien te voorschijn. Plus jammer de onophoudelijk. „Ik zal het nooit meer doen, meneer de politie Ik weet nu, dat het niet alles kaas is wat er blinkt. Voortaan word ik goudeer lijk. ik bedoelik weet niet eens meer, wat ik bedoel". De lonk werd door de politieboot op sleeptouw genomen en In triomf voer Bram de haven tegemoet die hij eens zo smadelijk had moeten verlaten. „Als je maar weet", probeerde Konijntje nog te dreigen, „dat je nog niet van me af bentIk laat de kaas niet van me brood eten". „Kaas.. riep Plus wanhopig en het woord alleen al deed hem weer in snikken uitbarsten In verband met het 100-jarig bestaan van het Nederlandsche Roode Kruis heeft de directie van de PTT besloten dit jaar in plaats van in 1968 een serie Rode Kruispostzegels met toeslag uit te geven. Deze bijzondere postzegels zul len aan alle postkantoren gedu rende het tijdvak van 8 augustus tot en met 30 september 1967 ver krijgbaar zijn. De zegels behou den hun geldigheid voor franke ring tot en met 31 december 1968. Naast de verkoop van zegels aan de postinrichtingen zullen deze ook worden verkocht door de plaatselijke afdelingen van het Nederlandsche Roode Kruis, die daadwerkelijk aan de Postzegel actie 1967 deelnemen. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11