Truus de 24 Hennipman sec op 200 onder meter Schorsing voor Anquetil? Evenaring van 15 jaar oude record van Fanny Blankers Dat onderzoek zegt me niets Finale in Hamburg: Santana -Emerson PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 7 AUGUSTUS 1967 Truus Hennipman-Cruiming is van haar 200 meter-„complex" afgekomen. De Leidse sprintster, die nu al bijna twee jaar jaagt op het Nederlandse record op dit nummer, maar steeds bleef steken op de barrière van 24 seconden, kon gisteren in Formies haar vreugde niet op. Dat zij met 23.9 seconden de topprestatie, die Fanny Blankers-Koen vijftien jaar geleden in Antwerpen leverde, alleen nog maar evenaarde, was eigenlijk van onder geschikt belang. Met de nationale kampioenschappen en de interlandwedstrijd tegen Roemenië nog voor de boeg, resteren nog voldoende kansen om haar tijd scherper te stellen. Zeker wanneer zij evenals zondag door haar grootste concurrente. Wilma van der Berg, geïnspireerd wordt. RUIME ZEGE Het record van Truus Hennipman was niet de enige topprestatie in het jaarlijkse duel tussen de damesploe- gen van Frankrijk en Nederland, dat dit keer met ruim verschil (73-53) door onze landgenoten werd gewon nen. Marjan Thomas kwam tussen de twee laatste v ij kamp-nummers op het hoogspringen tot 1.71 meter, Rita v. Slooten en Mieke Sterk noteerden op de 80 meter horden beiden een persoonlijk record (11.-), terwijl de 800 meter-loopsters Mia Gommers en Tineke van Wonderen met interna tionaal goed gewaardeerde tijden voor de dag kwamen. De enige tegen valler was de nederlaag van Els van Noorduyn bij het kogelstoten tegen de roodharige Frangaise Claude Cuvel- lier. vorig Jaar weer te pakken heeft, had een goede kans gehad om haar na tionale record (1.73) te evenaren. Zy is gistermiddag, evenals de andere vyfkampsters Corrie Bakker en Mie ke Sterk, twee uur constant bezig ge weest en dat geeft haar prestatie nog meer reliëf. Markant De 80 meter horden, het nummer waarop de Fransen op een dubbele overwinning hadden gerekend, vorm de een markant punt in het treffen tussen de twee op papier gelijkwaar dige ploegen. De Frangaises, die daarvoor ae 100 meter ook dubbel verloren hadden tegen het duo Hen- nipman-Van der Berg, keken toen plotseling tegen een 16-6 achterstand aan en dat was te veel voor het Franse chauvinisme. Rita van Sloo ten en Mieke Sterk, van wie de eer ste dit jaar nog niet sneller was ge weest dan 11.4 seconden, vochten zich op de laatste twee horden definitief langs de Frangaises Gueneau en Conguio en dreven elkaar tot een tijd van niveau. Hetzelfde gebeurde op de 100 en 200 meter, waar het Franse duo Meyer-Telliez, dat vorige week tij dens de Franse kampioenschappen grote indruk maakte, kansloos was Legen de explosie van hun tegenstan- sters. Op de korte sprint zegevierde Wil ma van der Berg, die haar persoon lijk record (11.6) evenaarde, terwyi de Brabantse op de 200 meter ach ter Truus Hennipman met 42.0 se conden eveneens tot een beste per soonlijke prestatie kwam. Op de 800 meter grepen Mia Gom mers en debutante Tineke van Won deren de kans, die Maryvonne Du- pureur het tweetal door een snelle tijd bood, met beide handen aan. De Frangaise, die tijdens de Olympische Spelen van Tokio de zilveren medail le veroverde en toen by twee jaar van het toneel verdween, was welis waar te sterk voor haar Nederlandse tegenstandsters, maar met een tus sentijd van 62.7 seconden voor de eerste 400 meter zorgde zij voor een ideaal tempo. Mia Gommers, die MARJAN THOMAS Uitstekende -prestatie Na het verspringen van de v yf- kamp, kon de Nederlandse kampioe ne onmiddellijk doorlopen naar de hoogspringbak. Nadat Monique Ban- tegny en Catrien Kruk op resp. 1.60 en 1.63 waren afgevallen, vochten Gislene Barnay en Marjan Thomas als enig overgeblevenen om de over winning. De 1.66 werd bij de eerste poging gehaald. De Frangaise wipte in haar eerste sprong over 1.69, ter- wyl dat Marjan pas by de derde keer lukte. Voor de volgende hoogte (1.71) had Barnay twee pogingen no dig, terwyi onze landgenote pas by haar laatste sprong slaagde. De kans op een nog beter resultaat ging ver loren, omdat Marjan eerst moest aantreden voor het laatste nummer van de vyfkamp, de 200 meter. Zy waagde, toen Barnay al drie keer had gefaald op 1.73, eenmaal een poging op deze hoogte, maar gaf toen terecht de strijd op. De moeilykheden, die de Franse jury bij het discuswerpen maakte, door nadat eenmaal gegooid was, net tele weken geleden tUdens de halve ™ter,laai op,,n'euw 'e.. saan Tsen finales van de strijd om de Europa 1 beïnvloedde de nrestat.es van Anne. 100 meter beïnvloedde de ka de Bruin en Je j Het was jammer het spoor van Dupureur lopen. Vlak f1 K 1 t.wpp ivwinffpn rip Npnp voor de laatste bocht ging zy Tineke van Wonderen voorby en deed toen vergeefs een aanval op Dupu reur. Daardoor verloor Tineke de aansluiting. Maar dat was niet meer van belang, omdat de tweede Franse loop: lag. Anne- der Giessen. het tweetal haar laatste twee pogingen de Nederlandse meis jes toch nog voorby kwam en daar mee een dubbele overwinning (kogel stoten en discuswerpen behaalde. In de estafette bleek de Nederland se ploegleiding met het b°sluit om Nederlaag Lia Louer, die onmiddellyk na af loop via Parys naar Frankfort ging, waar maandag de Europese atletiek- ploeg voor de ontmoeting met Ame rika vertrekt, kon haar overwinning van een jaar geleden op Monique Noirot niet herhalen. De donkerhari ge Franse kampioene startte in baan twee zo snel dat Lia direct een ach terstand opliep. Toen de Tilburgse haar slotaanval inzette, was Noirot te ver weg om nog bedreigd te wor den. Rola Koekoek, invalster voor de aanvankeiyk opgestelde Hilda Sla- man eindigde als vierde. Het hoogtepunt van de technische nummers was het hoogspringen van Marjan Thomas. De Beverwykse, die op haar specialiteit de vorm van achter de rug hadden en bovendien nog op resp. het verspringen en de 80 meter horden waren uitgekomen te handhaven, een goede greep had gedaan. Ondanks een wat minder goede tweede wissel tussen Corne Bakker en Truus Hennipman kwam het kwartet Van der Berg. Bakker. Hennipman en Sterk tot 45,5 beste tyd dit s Vijf kamp Op verzoek van de Fransen was ook dit keer in de landenwedstryd een vyfkamp opgenomen, die als één nummer telde voor de wedstryd. Voor Nederland gold in sterkere mate dan voor de Fransen het bezwaar dat verscheidene atletes wel wat zwaar belast werden. Corrie Bakker, by w.e het verspringen zowel by de vyf kamp als individueel niet uit de verf kwam, en Marjan Thomas gaven el- m. 2. Ciska Jansen 5,74, 3. Caguio kaar weinig toe: 4566 tegen 4557 pun- (Fr.) 5,70, 4. Ducas (Fr.; 5,67. ten. Corrie Bakker had haar minie- me voorsprong vooral te danken aan haar voortreffelijke 200 meter (24 5) en het hoogspringen, waar zy met 1.59 de achterstand op Marjan Tho mas (1,70) binnen redelyke gren zen hield. Mieke Sterk liep de 200 meter eveneens in 24,5 sec. en hoe wel haar hoogspringen (1,56) beter was dan ooit. verloor zy terrein by het verspringen en kogelstoten. Toch kwam zy met 4430 punten tot net beste totaal uit haar carrière. Uitslag^ en 100 meter: 1. Wilma van der Berg 11,6 sec., 2. Truus Hennipman 11,7, 3. Meyer (Fr) 11,9, 4. Telliez (Fr 11,9. 200 meter: 1. Truus Hennipman 23.9 (evenaring Ned. record van Fan ny Blankers-Koen uit 1952), 2. Wil ma van der Berg 24.-, 3. Telliez (Fr.) 24,2, 4. Meyer (Fr.) 24,3. 80 meter horden: 1. Ria van Sloo ten 11,0, 2. Mieke Sterk 11,0. 3. Gue neau (Fr.) 11,1, 4. Canguio (Fr.) 11,2 400 meter: 1. Noirot (Fr.) 54,0, 2. Lia Louer 54,2, 3. Besson (Fr.) 54,5, 4. Rola Koekoek 54,7. Kogelstoten: 1. Cuvelier (Fr.) 15,29 m., 2. Els van Noorduyn 15,09, 3. Nuss (Fr.) 13.69 m., 4. Corrie van Wissenburg 13,02. 800 meter: 1. Dupureur <Fr.) 2.05,5. 2. Mia Gommers 2.06,1, 3. Tineke van Wonderen 2.07,8, 4. Naudet (Fr.) 2.16.8. Speerwerpen: 1. Demys (Fr.) 47,24 m. 2. Greet Versterre 45,26 m. 3. Hennie de Bruin 42,60 m, 4. Bretelle (Fr) 29,50 m. Hoogspringen: 1. Barnay (Fr.) 1,71 m, 2. Marjan Thomas 1,71 m, 3. Ca trien v. d. Kruk 1,63 m, 4. Bantancv (Fr.) 1,60 m. Discuswerpen: 1. Cuvelier (Fr) 49,04 m, 2. Anneke de Bruin 47,56 m, 3. Jet van der Giessen 46,64 m, 4. Bretelle (Fr.) 44,18 m. Verspringen: 1. Corrie Bakker 5,95 diskwalificeerd, vyfkamp (80 m horden, kogel, hoogspr., verspr., 200 m): 1. Corrie Bakker 4.566 pnt (11.7, 10.03, 1.59, 6.08 en 24.5), 2. Marjan Thomas 4.560 pnt (12,1, 11.59, 1,70, 5,70 en 25,5), 3. Ban- tegny (Fr.) 4.523 pnt, 4. Mieke Sterk (Ned.) 4.430 pnt. SMITS TWEEDE IN 25 KM-LOOP De Hilversummer Rudi Mol is zon dag in Breda winnaar geworden van een 25 km wegwedstrijd. Mol legde de afstand af in 1 uur 27 min. en 31 sec. en versloeg daarmee zyn naas te concurrent Jean Smits met ruim negentien seconden. De uitslag luidt: 1. Mol (GAC) 1.27.31,0; 2. Smits (AV Holland) 1.27.50,5; 3. Weusten (Sprint) 1.28.04,2 4. Van Oorschot (Olympia) 1.28.24,0; 5. Roelofs (HAC) 1.30.57,6; 6. Schoo- nen (Metro) 1.31.19,8. JAN DERKSEN: 99 99 Donderdagavond verklaarde de coach van de Nederlandse baanploeg, Jan Derksen, voor de televisie dat zijn jongens geen doping gebruikten. Zaterd. kwam het bericht dat 5 renners positief hadden gereageerd op de dopingscontrole, onder wie Derksens sprintpupillen Jan Jansen en Wim Koopman. Een nogal tegenstrydige zaak, die we voorlegden aan Jan Derksen zelf, die zondagmiddag aanwezig was by de revanches van de baankampioenschappen in Ny- megen. De Nederlandse baancoach reageert fel: „Wie zegt dat die jongens dope hebben gebruikt? De uitslag vah de controle zegt me niets." Jan Derksen ver volgt: „Allereerst dit. Zowel Jansen als Koopman gebruikt medicynen. Koopman kwam vo rige week zondag op de Apel- doornse wielerbaan ten val en kreeg flinke schaafwonden. Jan Jansen werd in april aan zyn nek geholpen en sukkelt nu nog steeds. Beiden gebruikten medi cynen die mogelyk stoffen ach terlaten die by het onderzoek in de richting van doping wy- zen." „En dan nog dit: ik raad de jongens altyd aan zwarte koffie te drinken. Velen gebruik ten ook cola. By de baankam pioenschappen moesten de jon gens verschillende series ryden. Wie weet hadden ze wel een halve of hele liter zwarte kof fie op plus nog wat cola en misschien ook een slok sherry brandy, wat ik ook nog wel eens adviseer. Nu zou ik wel eens willen weten hoe een renner vol met coffeïne reageert op een dopingonderzoek. Ik zou het niet alleen maar willen weten, ik eis het te weten. Ik wil een uitslag van een onderzoek van een jongen die veel sterke kof fie en cola gehad heeft. Rea geert zo'n renner positief, dan is het hele onderzoek waarde loos. Nog even die medicynen. Voordat de bond renners gaat controleren moet hy op de hoog te zyn van andere zaken en dat was de bond niet inzake Jansen en Koopman." Geen zin Derksen heeft ook kritiek op de medische leiding in de wie lersport. ,.By voetbalclubs als Ajax en DWS geeft de arts (dr. Rolink) verantwoorde ad viezen. Bij de wielersport staat de medische begeleiding nog in de kinderschoenen. By dit alles komt nog, dat het volgens my in het geheel geen zin heeft by wielrennen op de baan en zeker niet by sprintnummers doping te gebruiken. Op de weg, bij lange afstanden, vind ik het begrypeiyk, al keur ik het niet goed. Er wordt- teveel ge- eist van die renners. Het is al lemaal teveel opgeschroefd." Een goede medische begelei ding staat bovenaan het ver- langlystje van Derksen. Hoe staat het met de sociale bege leiding? Kan een renner niet al te gemakkelyk zijn proflicentie krijgen? Dreigt er dan ook niet het gevaar dat hy al gauw be landt by de naamlozen, die de wielersport als hun beroep ge kozen hebben maar daarin wei nig presteren. Weinig prestaties, weinig geld. Dat is de stelregel die renners ertoe dwingt wat te „pakken". Want buiten die wie lersport kunnen ze nergens op terugvallen, want, nogmaals, de sociale begeleiding ontbreekt. Derksen geeft toe dat er ook hier iets fout zit. „Voor velen is de overgang naar de rijen van de pro fessionals een gok. Ze denken een tweede Anquetil te worden, maar slechts enkelen bereiken die top." De sociale begelei ding is in de wielersport nog een onontgonnen gebied. Een goede dopingscontrole is mooi. maar wordt er ook weieens gedacht de oorzaak weg te ne men, de noodzaak om wat te „pakken". Receptje Wat zegt Jan Jansen van de beschuldiging doping te heb ben gebruikt? „Ik voel me als iemand die voor een inbraak, die hy niet heeft gepleegd, door de po litie van zyn bed wordt ge licht. Morgen gaan we naar de bond. De zouden eerst vóór de uitslag gehoord worden. Dat is niet gebeurd. Onze na men zyn al aan de grote klok gehangen. Nu pas kunnen we ons verweren. Ja, we hebben het recht een tweede onder zoek te eisen, maar ik denk niet dat het nodig is. Wim Koopman heeft een receptje van de medicynen die hy slikt en ik kan het by de apotheek opvragen." „Als het niet zo triest was, zou je om het he le geval moeten lachen. We wisten vóór de kampioenschap pen dat er gecontroleerd zou worden. Denken ze dan wer- keiyk dat ik toch het risico zou nemen! Eeriyk, als sprin ter heb ik geen doping nodig, alleen maar zwarte koffie." Vera Caslavska, wereld- Olympisch turnkampioen, zal hoofdrol spelen in een Tsjechische film over een dag uit het leven een top-turnster. De film. zoals gisseur Bruno Sefranka in de „Mlada Fronta" schreef, heeft het karakter van een documentaire en wil een studie van de beweging en het esthe tische in de sport zyn. Na de eerste dag van de eind strijd in het toernooi om de Coupe Galea tussen Frankryk en Engeland, heeft Frankrijk met 20 de leiding genomen. Jean Baptiste Chanfreau en Georges Goven wonnen beiden hun enkelspel. Chanfreau zegevierde met 6—4, 6-<3, 4—6, 7—5 over Ge rald Battrick en Goven versloeg Da vid Lloyd met 36, 6—3, 62, 61. Opnieuw nederlaag Australisch team Het Australische team. dat zater dag 12 augustus tegen Nederland te Nykerk in het water komt, heeft zyn tweede wedstryd in West-Duitsland verloren. De Australiërs, die twee da gen geleden met 1—2 van de Duitse kamploensploeg Rote Erde Hamm verloren, werden zaterdagavond door het officiële Duitse team overigens ook met acht spelers van Rote Erde met 32 verslagen. De tussen standen waren 00. 11, 10 en 11. In de laatste minuut van de wedstryd kwam Australië gelyk met Duitsland, maar vlak voor tyd bracht Nossek (één van de drie Duitse spe lers die niet voor Rote Erde uitkomt) de eindstand op 32. Om de Duitse tennistitels De finale van de Open Duitse kam pioenschappen, die in Hamburg worden gehouden, wordt een duel tussen twee voormalige Wimbledon- kampioenen: Manuel Santana (Span. je) en Roy Emerson (Australië). In de halve eindstryd klopte San tana de Australische Zuidafrikaan Bob Hewitt, na een strijd van 2 uur, met 6—3, 11—9, 1—6, 6^1. He witt had zaterdag voor de verrassing van het toernooi gezorgd, door de als eerste geplaatste Wimbledon-kam- Na scherpe opmerkingen over doping en omkoping De Franse wielerbond overweegt strafmaatregelen tegen Jacques Anquetil naar aanleiding van een aantal artikelen in het blad France-Dimanche. De vijfvoudige winnaar van de Ronde van Frankrijk heeft zichzelf in het middelpunt van de discussies over het gebruik van stimulerende middelen geplaatst door zijn bekentenissen in France-Dimanche. In het eerste artikel, verschenen onder de kop „Ja, ik gebruikte do ping", bekende Anquetil dat hy ver scheidene keren verboden stimule rende middelen had gebruikt. Hij sprak van schynheiligheid in de wie lersport en zei dat dergelyke midde len noodzakelyk waren geworden door het grote aantal wedstrijden en het hoge gemiddelde dat van de ren ners wordt gevraagd. Anquetil schreef verder, dat be roepsrenners doping gewoonlijk met overleg innemen, maar dat het on verantwoordelijk is wanneer jonge renners hun toevlucht nemen tot een zelfde handelwijze. De andere artikelen behandelen de financiële manipulaties in grote wed strijden. Boven dat verhaal stond de kop: „Ja, ik heb renners omgekocht" en Anquetil bevestigd in de tekst, dat hy geld heeft gegeven aan renners, die hand- en spandiensten voor hem Keid hebben verricht. De eerste reactie van de Franse wielerbond was, dat de verhalen van Anquetil een byzonder slecht licht werpen op de wielersport. Daarna is de Franse bond „de zaak-Anquetil" gaan bespreken. Vrijdagavond in een «.«yvu. uat bestuursvergadering werd beslist, dat delwyze toetsen strafmaatregelen tegen mij worden genomen vanwege een serie krantenartikelen, die ik niet eens al lemaal heb ondertekend. Aan het blad heb ik alleen maar toestemming gegeven om myn naam onder het eerste artikel te zetten. Ik heb het idee, dat ik in de wielersport onge wenst ben geworden en dat is vooral voor Frankryk byzonder jammer, want ik heb my byzonder goed voor bereid op het wereldkampioenschap op de weg en ik ben bovendien van plan om in het najaar een aanval op het werelduurrecord te doen". De reactie van Anquetil was overi gens niet de enige. Rafael Geminiani. jloegleider van het merk, waarvoor Anquetil rydt, heeft onder de drei ging van de komende schorsing van zijn kopman een telegram gestuurd naar de Franse wielerbond. Het te legram van Geminiani luidde: „Frankrijk is een land, waar de vrij- meningsuiting wordt gega maatregelen tegen Anquetil ten worden genomen, maar omdat het volledige bestuur niet aanwezig was, is de beslissing uitgesteld tot woens dag, wanneer de vergadering vermóe- delijk wel kompleet zal zijn. randeerd door een wet. Ik deel U mede, dat wanneer Anquetil voor het kampioenschap van Frankrijk op de weg, dat aanstaande zondag wordt gehouden, wordt uitgesloten, mijn ge hele ploeg niet aan de start zal ver schijnen. In dat geval zal ik uw han- de mening rechtbank, omdat de Franse wie lerbond volgens my de fabriek waar voor Anquetil rijdt, een slechte naam bezorgt". Protest Jimenez De Spaanse wielrenner Julio Jime- ez heeft in een vraaggesprek met Op het besluit, dat woensdagavond I Radio Luxemburg toegegeven dat hy nogellfk zal vallen, heeft Anquetil al doping gebruikt had by de beklim- ,-ast gereageerd in een radio-inter- ming van de Puy de Dome in de laat- riew. „Ik zal ongetwyfeld protesteren ste Ronde van Frankryk. Tegen Jimenez werd gezegd dat de sporen van een stimulerend middel na die etappe in zyn urine waren gevonden en niet in die van monsters afkomstig van verscheidene andere renners. Het antwoord van Jimenez luidde: „Alle renners in de Ronde van Frankryk slikken middelen. Als de uitslag van het onderzoek niet posi tief was, dan is een verkeerd monster ingeleverd. Je moet weten wie het monster voor het onderzoek geeft. Ik geloof niet dat de renners zelf de JACQUES ANQUETIL monsters hebben gegeven. Alle ren ners nemen tabletten. Iedereen is schuldig of geen één. Zo is nu een maal de toestand". Wielerfunctionarissen hebben de verzekering gegeven dat tydens de Ronde van Frankryk het volgend jaar strikt de hand zal worden gehouden aan het urineonderzoek waarbij het gebruik van stimulerende middelen met schorsing bestraft zal worden. pioen 1967 John Newcombe in drie sets aan de kant te zetten: 9—7, 6—2. 6—3, hetgeen nieuw voedsel geeft aan de al veel gehoorde mening, dat met Newcombe bepaald niet de sterkste speler dit jaar het Wimbled on-toer nooi heeft gewonnen. In de andere halve finale maakte Roy Emerson korte metten met de Westduitser Wilhelm Bungert: 6—1, 6—1, 63. In de kwartfinale had Emerson met grote moeite revanche genomen op de Joegoslaaf Pilic, die hem op Wimbledon de weg naar de halve eindstrijd had versperd. Emer son zegevierde na een drie uur du rend gevecht met 16, 68, 64, 11—9, 6—2. Bungert was in de kwartfinale iets sterker gebleken dan de als achtste geplaatste Nederlandse kampioen Tom Okker: 6—4, 6—3, 3—6, 7—5. In de vierde set overleefde Okker by de score 54 voor de Duitser tot twee keer toe een matchpoint, maar twee spellen later slaagde hy daar niet in. Met een daverende klap sloeg Bun gert zich in de finale. Het was de tweede keer dat Okker tegen Bun gert speelde. Twee jaar geleden ston den zy in een landenwedstryd tegen over elkaar. Ook toen verloor Okker. De finale van het dames-enkelspel zal worden uitgevochten tussen de Frangaise Frangoise Duit en de als eerste geplaatste Australische Lesley Turner. Frangoise Durr klopte de Australische Judy Tegart in 35 min. met 60, 62 en Lesley Turner had evenmin -veel moeite met Annette van Zyl (64, 6—1). In het gemengd dubbelspel kwam Okker met de Australische Gail Sher- rif in de halve finale. Het duo klopte de Duits-Spaanse combinatie Helga SchultzeJean Gisbert met 6-2, 6-4. ATLETIEK Recortlpogingen mislukten Tydens de jubileumwedstryden van het Amsterdamse Blauw Wit zyn gis teren twee recordpogingen mislukt. Klaas Kanis, met 1,97 m houder van het nationale hoogspringrecord, haal de de 1,95 ruim, maar slaagde er (nog) niet in over de 2,00 m te springen. Ook Servee Wysen lukte het niet zyn nationaal record scher per te stellen. Hy haalde met de pols stok de 4,41 meter wel, maar faalde toen de lat op 4.52 meter was gelegd. Veel belangstelling trok ook de 400 meter race dames, die werd gewon nen door Stans Brehm in 56,7 sec. Hilda Slaman noteerde een tyd van 59,9. Speerwerper Piet Olofsen toonde aan nog steeds in vorm te zyn door 70,52 m te werpen. By het kogelstoten tenslotte werd recordhouder Plet van der Kruk verslagen door Cees van Wees, de oud-recordhouder. Van Wees stootte 16,29 m, Van der Kruk 16,18 m.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 6