Oceaanvlucht geslaagd Vliegtuig tot landing op Cuba gedwongen Stafchef Nigerië bij ongeluk omgekomen MET EEN ENKEL WOORD HAAGS AG E N D LEIDSCB DAGBLAD MAANDAG 7 AUGUSTUS li Nederlandse Amerikaan Van Mesdag: „Het was druk, maar niet vermoeiend" Geen „dictatuur I Ontslagaanvrage van proletariaat" regering van Dertig uur achter de stuurknuppel: 7000 kilometer (Van onze Arnhemse correspondent) Even was het stil, toen gistermid- dag het kleine éénmotorige sport- j vliegtuigje het platform van vlieg- j veld Teuge op taxiede. Alleen de pro peller draaide nog een beetje na. Op het moment echter dat de cock- I pltdeur open ging en een kleine, ten- I gere man zyn benen naar buiten stak, hieven de honderden omstan ders een daverend gejuich aan. Het was de Arnhemse sportvlieger G. J. G. van Mesdag gelukt: een vlucht van 7000 kilometer over de Atlanti sche Oceaan, van Amerika naar het vliegveldje tussen Apeldoorn en De venter. Op Teuge wachtten zijn vrouw, met een enorme bos bloemen, zijn vrien den en supporters. En een beloning van de Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart, het ere- insigne in goud. Het eerste commen taar van Van Mesdag met vaste Ne derlandse grond onder de voeten: „Het was druk, maar niet vermoei end". De Izwestia, het orgaan van de Russische regering, heeft zaterdag een artikel gepubliceerd, waarin wordt gezegd dat de Sowje-t ru&sische staat niet langer 'n „dicta tuur van het proletatiaat" is, maar K rv i die drie maanden geleden werd ge- „d, staat ran het gehele volk." De Cambodja De noodregering van Cambodja, Goedkoper De heer Van Mesdag, genaturali seerd tot Amerikaan, liep al lang met de gedachte rond een dergelijke vlucht te maken. Hij kreeg nu de kans. Voor zijn werk bij de Sun De velopment Company verblijft hij niet alleen veel in de Verenigde Staten, maar ook in Spanje, Zwitserland en soms in Nederland. Voor zijn Euro pese reizen had hij een vliegtuig no dig en het bleek goedkoper te zijn om het zelf van Amerika naar Ne derland over te vliegen, dan het te transporteren. Hij beschikte over een behoorlijke vliegervaring (1000 uren) en bovendien was er nog de prikkel van een weddenschap. Voor ruim 50.000 gulden werd een Mooney Mark-21 aangekocht, een toestel met een topsnelheid van 300 kilometer per uur. Tussen zijn werk door stak de heer Van Mesdag zijn licht op bij mensen, die ervaring met dit soort vluchten hadden, zoals ka pitein Van Ulsen van de KLM en enkele zogenaamde „Ferry-pilots", piloten die voor Amerikaanse fabrie ken toestellen in Europa afleveren. Drie dagen geleden startte hij. De eerste dag vloog hij naar de Azoren en verder over Lissabon, Perpignan, Luxemburg naar Nederland. In to taal 30 uur vliegende langste etappe over de oceaan duurde 11 uur. On derweg had hij, bij de navigatie, veel hulp van de weerschepen. Antenne brak Boven de oceaan, vlak bij de Azo ren, beleefde hij een hachelijk avon tuur: de antenne van het radiokom pas brak en hij kon geen gebruik meer maken van dit belangrijke in strument. Dat betekende, dat hij volkomen aangewezen was op zijn eigen berekeningen. Want hoewel hij het mankement doorgegeven had aan enkele lijn-vliegtulgen, bleek men er op de verkeerstoren van het vlieg veld Santa Maria niets van te weten. De heer Van Mesdag is bijzonder zwijgzaam over zijn prestatie. Hij vindt, dat Lindbergh het veel moei lijker had, zonder moderne instru menten, met een kwetsbaarder vlieg tuig. Natuurlijk is de vlucht van Van Mesdag niet te vergelijken met die van Lindbergh, maar het blijft een prestatie. Er is tenminste geen Ne derlandse sportvlieger geweest, die het eerder gedaan heeft: 7000 kilo meter over de oceaan, 30 uur achter de stuurknuppel. De heer Van Mesdag had na zijn oceaanvlucht nog genoeg energie over om zijn vliegtuigje naar de hangar op Teuge te sle pen „Sowjetrussische democratie" komt steeds dichter bij de „socialistische democratie," dat wil zeggen dat alle burgers aan de leiding van de staat deelnemen en toegang hebben tot de „sociale autonomie." Nadat maanden lang gezwegen was over het stalinisme en de per soonsverheerlijking, wordt nu ge zegd, dat de verschijnselen „ern stige hinderpalen op de weg naar de socialistische democratie hebben op geworpen." De Izwestia waarschuwt echter, dat de „socialistische democratie" niet wil peggen, dat er geen orde en geen krachtige discipline meer nodig zijn. Onvoorwaardelijk moeten de wetten en de grondwettelijke ver plichtingen voor alle burgers in acht worden genomen. Tenslotte wordt de beschuldiging van de vijanden van het communis me, dat de Sowjetrussische staat een totalitair, anti-democratisch regime zou zijn, van de hand gewezen. Het blad van de regering in Moskou legt de nadruk op het vreedzame wezen van het marxisme, „dat alleen in bepaalde omstandigheden zijn toe vlucht tot geweld neemt teneinde de contrarevolutionaire pogingen van de bourgeoisie af te slaan." Enorme diefstal van sieraden Uit het zomerverblijf van mevrouw Vanderbilt Whitney te Saratoga Springs in de Amerikaanse staat New York is voor een waarde van bijna drie miljoen gulden aan juwe len gestolen. Naar de politie mee deelde, vond de diefstal vermoedelijk woensdag plaats, maar de familie had niet eerder aangifte gedaan, omdat zij meende dat de juwelen op een andere plaats lagen. Auto uit de bocht: inzittenden spoorloos Een auto vloog zaterdagavond uit de bocht op de Kasteelweg in Born. Een ter plaatse wonende arts snelde toe om eerste hulp te verlenen. Maar hy zag nog juist hoe de vier inzit tenden uit de gehavende auto stap ten en zich uit de voeten maakten. Gebleken is dat de auto toebehoort aan een inwoner van Sittard, die zijn auto een half uur voor het on geluk had uitgeleend aan een plaats genoot. Deze man is niet meer komen opdagen Op een show van Amerikaan se juweliers in Neiv York droeg Carol Brady, „Miss Juweel", een kroon ter waarde van honderd duizend dollar en nog tal van an- dere juwelen. Voor wie belang stelling heeft: de tentoonstelling duurt tot vrijdag Avontuur met Columbiaans toestel Een Douglas DC-4 van de Colum- biaanse luchtvaartmij. „Aerocondor" met 75 personen aan boord, is zondag tot landen gedwongen op de luchtha ven van Havanna. Het toestel was van New York op weg naar het eiland Sint Andreas, toen het tussen Barranquilla en Sint Andreas van koers moest verander en. In Havanna werd meegedeeld dat vijf gewapende personen de beman ning hadden gedwongen naar Havan na koers te zetten. Toen het toestel boven Cubaans grondgebied ver scheen, stegen Cubaanse jagers op om een onderzoek in te stellen. Zij begeleidden het passagiersvliegtuig naar de luchthaven van Havanna, waar de overvallers vier Columbi- anen en een Equadoriaan politiek asiel vroegen, zy werden onder vraagd door de Cubaanse veiligheids dienst. De overige passagiers en de bemanning zyn overgebracht naar een hotel, aldus de mededeling. Volgens autoriteiten op de luchtha ven mogen zy hun reis voortzetten zodra hun toestel vlieggereed is. De gezagvoerder van het toestel, Madero, heeft zyn maatschappy .te lefonisch meegedeeld dat hü en zyn passagiers goed behandeld zyn door de Cubaanse autoriteiten en dat hy vandaag naar Sint Andreas zou ver trekken. Inmiddels heeft de Columbiaanse regering middels de Zwitserse am bassade in Havanna de teruggave van het vliegtuig en bestraffing van de personen geëist, die verantwoor- deiyk zyn voor het incident. vonnd, heeft zondag haar ontslag ingediend. Reden daarvan is de wei gering van het staatshoofd, prins Norodom Sihanoek, de taak van premier op zich te nemen. DINSDAG Ch. de Bourbonhof: Electronicaclub „De detector". 7.30-9.30 uur nam. Garenmarkt: Dagexcursie K. en O. naar Reeuwljk en Moordrecht. 9 uur Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. 7-8 uur nam. Zijlsingel 2: Volle Evangelie-zending. Evangelist G. Grootveld, 8 u. nam. De stafchef van het Nigeriaar.se leger, de 30-jarige kolonel Joseph Akahan, is zaterdag om het leven gekomen by een ongeluk met een hefschroefvliegtuig. Het toestel stortte neer op een vlucht van de basis Makoerdi, 160 kilometer ten noorden van de a 'ge scheiden oostprovincie Biafra, en Akahans woonplaats Gboko. Met de kolonel kwamen de gezagvoerder c-n de tweede piloot van het hefsch. oef vliegtuig om het leven. verlaten hadden. Shell-BP bezit in stallaties ter waarde van 1,2 mil jard gulden in de oostelyke provin- WOENSDAG DONDERDAG Biafranen omsingeld? Federale Nigeriaanse troepen van gen. majoor Gowon hebben de troe pen van Biafra praktisch geheel om singeld, zo wordt uit Lagos gemeld. De Biafranen proberen aan de om singeling te ontkomen door zich te rug te trekken naar het binnenland van het afgescheiden oostelyk gebied. Volgens berichten in de bladen in Lagos heeft de leider van Biafra, j I kol. Ojoekwoe voorbereidingen getrof fen om te vluchten als de grond te heet onder zyn voeten wordt. Gemeld wordt dat hij daarvoor een snel Brits vliegtuig heeft gekocht en dat in de havenstad Calabar verier een krachtige motorboot voor hem gereed ligt. De federale troepen hebben ge meld dat reeds meer dan één vUfrte van de geregelde strijdmacht van Ojoekwoe, die 10.000 man telt, is gesneuveld Shell - directeur weer vrij De Britse directeur van de Sned- BP in Nigeria, Gray, die vorige week werd aangehouden door de overheid van Biafra, is vrygelaten en naar de Nigeriaanse hoofdstad La gos vertrokken. Het bewind van Biafra zette Gray in diens hotel gevangen na een geschil over royalties tot een bedrag van 70 miljoen gulden. Zowel de fe derale regering, als het afgeschei den bewind in het oosten eiste het bedrag op. Radio Biafra kondigde de benoe ming van een commissie aan, die alle Shell-BP eigendommen in Biafra in beslag zal nemen, en deelde mee dat alle buitenlandse werknemers van de oliemaatschappy het land De Parijzenaar Louis Ferraud is de ontwerper van deze wollen overgooierbedrukt met een mo tief in de kleuren blauw, violet en groen. Er wordt een wollen trui met col onder gedragen. Jeugddorp (by slecht weer Stadsgehoorzaal) Jeugdvakantlt heden Variété-programma 2 uu: VRIJDAG Oude Vest 13. Evangelisatï»> tengem. „Ecclesia", 8 u. nam. ZATERDAG Hotel „De Witte Singel": b king 500-Jarlg bestaan Jeruzalen 11 uur nam. Oude Ryn 5: Gemeente voo spronkelljk christendom. Evange d. Bruggen. 7.30 nam. Steenschuur 6: Kerk van Christus van de heiligen der 1 dagen, de heer Diender. 10.» BIOSCOPEN Luxor: Laurel en Hardy als St vechter, a.l. Dag. 2.30, 7 en 9.1( zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Camera: „The professionals",! Dag. 7 en 9.15 uur; zond. 4.45, 9.15 uur. Elke middag 2.30 „Sneeuwwitje en de 7 dwergen Lido: „Sectie S contra Goldma J. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Naakte onschuld", 18 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30 7 en 9.15 uur. Elke morgen 10.3 Flipper". Trianon: „The sound of muslt Dag. 2 en 8 uur; zond. 2. 5 en l Rex: „Rit door de hel", 18 J. (ook zond.) 7 en 9.15 uur. Elk» dag 2.30 (zondag ook 4.45 uur) i me" (Elvis Presley). Wassenaar, Astra „Zeden; I grijpt ln" (vr.- en za. av.). „Im i zen Rossl" (zo.av.). „De eenoglf diaah" (zo.ml.). TENTOONSTELLINGEN j De Lakenhal: Dag. 10-5 uurn 1-5 uur. Hortus Botanicus: Tentoonstel reptielen en amphlbien .Terra E van 10 uur voorm. tot 10 uuri (t/m 10 augustus). Legermuseum (Pesthulslaan): uitzondering van zaterdag van lOj (zondag 1-6 uur). Molen „de Valk". Molenmuseu opend dinsdag t/m zaterdag II voorm.5 uur nam. Zondags 1- nam. Maandags gesloten. Ryksmuseum voor Volkeni, Tentoonstelling: „Bali, beeld droombeeld". Geopend dagelljk 17 uur; 's zondags 13-17 uur oktober). Rijksmuseum voor VolkenJo Tentoonstelling van Japanse p: van Kyosal. Dagelijks 101'/ 's Zondags 13-17 uur. Ryksmuseum voor olkenk (Steenstraat 1): dag. 10-7 u.; dags 13-17 uur. Ryksmuseum voor de geschl' der natuurwetenschappenDag. uur. zond. 1-4 uur. Wassenaar (Kunstzaal Heuff): toonstelling wandkleden Carln» der Meer. Maandag t/m zaterdb uur voorm.—5 uur nam; bovfi dinsdagavond 8 10 uur (t/m 1 gustus) AVOND- EN NACHTDIENST I APOTHEKEN Geopend voor spoedeisende gev Zuider Apotheek, Lammenechanm tel. 23553. Zaterdagmorgen vóór 12 uur plege men de eigen huisarts, d tot maandagmorgen dokterstel 22 2 2 2. Grondzwendel Nederlander lichtte Zweden op Ongeveer 120 Zweedse kopers van stukken grond zyn het slachtoffer ge worden van de zwendelactlviteiten van een tot dusver anoniem gebleven Nederlander. De momenteel in een gevangenis in zuid-Frankrijk verblij vende Nederlander heeft in lokkende advertenties stukken grond te koop aangeboden, die aan de Franse Ri- vièra zouden liggen. Zweedse kopeTS kregen 'n keurig koopcontract in handen, ondertekend laarsfirma. De stukken grond in kwestie bleken echter slechts te be staan in de fantasie van de verkoper, die op deze wyze erin slaagde enkele honderden kopers hetzelfde stuk grond aan de hand te doen. Tegen de makelaarsfirma waar voor de Nederlander werkzaam was, met o.m. filialen in de drie grote Zweedse steden Stockholm, Gothen burg en Malmö, is inmiddels van verschillende zyden een aanklacht ingediend. De Nederlander, d ie in Frankryk woonachtig was, beschikte niet over de wettige mogeiykheid land te kopen c.q. verkopen. Alle ge tekende contracten zyn daardoor on geldig, terwyl het nog maar de vraag is of van de inmiddels gestorte bedragen iets gerestitueerd kan wor den. In totaal heeft men van de 120 kopers een bedrag van ongeveer 1 miljoen gulden ontvangen. De Duitse makelaarsfirma, die ge vestigd is in Bremen en als overkoe pelend orgaan voor de zwendel fun geerde, kan waarchyniyk niet aan- sprakelyk worden gesteld voor de manipulaties van haar stroman, zo verklaarde men aan Zweedse zyde. Meisje verdronken Zaterdag middag is in de Noordzee bij Eg- mond aan Zee het 14-jarige meisje M. Verhulst uit Bussum verdronken. I Jeugdige inbreker De rykspoli- tie heeft een 15-jarige jongen uit I Werkhoven gearresteerd, die wordt j verdacht van inbraak. By huiszoe king kwam een grote hoeveelheid I goederen te voorschyn, waarmee zestien inbraken die de laatste maan den in Driebergen. Bunnik en Werk hoven zyn gepleegd, tot klaarheid zyn gebracht. Er bevonden zich on der het gestolene waardevolle sierra den, gereedschappen, een radio en een pesronenweegschaal. De waarde ervan loopt in vele duizenden gul dens. Speciale Surinaamse postzegel Ter gelegenheid van de vrede van Breda, 300 jaar geleden gesloten waarby Suriname werd geruild voor het huidige New York, hebben de Surinaamse posteryen postzegelserie uitgegeven. Onder betonzolder bedolven De 36-jarige champignonkweker M. Hey- kers uit Ell in de Limbursge gemeen te Hunsel is zaterdagavond bedolven onder een instortende betonzolder en om het leven gekomen. De 30 ton wegende zolder stortte in tydens het afbreken van een oude champignon- kwekery V\jf Duitsers uit zee gered Aan het strand in Scheveningen en Kyk- duin moesten door de Haagse politie in het afgelopen weekeinde vyf Duit se badgasten uit de Noodrzee worden gered. Redden met helikopters In het Belgische Coxy zyn militaire wed- stryden gehouden in het redden bo ven zee met behulp van helikopters. Er deden ploegen mee uit zeven lan den. Nederland was vertegenwoor digd met een reddingsploeg van de Koninkiyke Marine met twee Sikors- ky-S-58-helikopters en e en Lucht- machtploeg, die twee helikopters van het type Alouette 3 gebruikte. In het totaalklassement bezette Denemar- BINNENLAND ken met 5587 van de te behalen 6000 punten de eerste plaats. De Neder landse Marineploeg en de Nederland se Luchtmachtploeg wisten met res pectievelijk 5146 en 5041 de vierde en zesde plaats te bereiken. By de liertest de wedstryd bestond uit drie onderdelen behaalde onze luchtmachtploeg de eerste prijs. BUITENLAND Russische spionage De West- duitse politie heeft dezer dagen in 't Roergebied een Russisch spionage- complot opgerold. Tot dusver zyn drie agenten die de Duitse nationali teit hebben, gepakt. Onder hen be vindt zich een vrouw. De spionnen, wie het om militaire en economische geheimen te doen was, opereerden voornamelijk in de streek van Dort mund. Tanks voor Soedan Tanks en vliegtuigen van Russisch fabrikaat zyn onderweg naar Soedan, zo heeft de Soedanese minister van Handel gisteren bekendgemaakt. De levering geschiedt op grond van een vorige week gesloten overeenkomst. Toen een Soedanese delegatie in Moskou was. Blus-helikopter neergéstort Een geweldige in Rusland gebouwde M16- hellkopter, die voor het eerst was gebruikt om water boven een bos brand uit te gieten, is gisteren in Marseille neergestort. De helikopter, die een blusapperatuur van Franse vinding en een gedeeltelyk Russische bemanning aan boord had, gooide 12 ton water per keer uit boven een bosbrand niet ver van zee. Het aan tal slachtoffers bedraagt negen- van wie vyf Russen. Bus in ravUn gestort Een bus met vakantiegangers is zondag tus sen Serajewo en Split in Joego-Sla- vië van de weg geraakt en 30 me ter omlaag gestort. Zes inzittenden werden gedood en 27 gewond. Voor vier gewonden bestaat levensgevaar. Vier doden In Antwerpen By de grote brand in de chemische fabriek van Bayer in Antwerpen, die vry- dag uitbrak zyn vier mensen, twee Belgen en twee West-Duitsers, omge komen; 33 personen werden gewond van wie twee ernstig. Deze defini tieve cyfers werden gisteren bekend gemaakt. Twee tanks met chemica liën stonden gisteren nog in brand, voor het grootste deel is de brand verder geblust. Meer bewegingsvrijheid De Ver enigde Staten hebben de beperkingen ten aanzien van de bewegingsvry- heid van de diplomaten van het com munistische blok verzacht, zo heeft het ministerie van Buitenlandse Za ken in Washington bekendgemaakt. Het voor Russische diplomaten ver boden gebied wordt ongeveer 3,5 procent verkleind, terwyi diplomaten uit Polen, Tsjecho-Slowakije, Honga rije. Roemenië en Bulgarye het ver boden gebied met ongeveer zeven procent wordt verkleind. De Sow jet- Unie had vorig jaar juli de voor Amerikaanse diplomaten toegankelyk zone uitgebreid. Vluchtpoging mislukt Vier Hon gaarse jongens zyn gearresteerd toen een door hen gestolen auto het op weg naar de Oostenrykse grens be gaf, zo heeft de politie in Boedapest meegedeeld. De jongens waren van plan naar het Westen te vluchten. Wapen tegen oerwoud Het Ame rikaanse leger in Vietnam heeft za terdag een monster van 97 ton ge demonstreerd dat per uur vier ha. haast ondoordringbaar oerwoud met de grond geiyk kan maken. Deze op een geweldige stoomwals gelykende machine rolt op drie zeshoekige wiel en met een middeliyn van 4.8 m. met eln groot gemak door het dicht ste oerwoud. Het is mogelyk dat de drie monsters ook gebruikt zullen worden om een strook niemandsland te scheppen ten zuiden van de gede militariseerde zone welke Noord- van Zuid-Vietnam moet scheiden. Moord in Laos Kolonel Ooen Heoa, stafchef van de Koninkiyke Laotiaanse luchtmacht, is gisteroch tend doodgeschoten by zyn 20 km van Vientiane gelegen huis. De kolonel was in zyn jeep op weg naar de markt om vis te kopen toen hy door onbekende schutters met automati sche wapens werd gedood. Volgens zegslieden wordt gedacht aan een aanslag van de communistische Pa- thet Lao. (Van onderdag 3 augustus t/m woensdag 9 augustus) MAANDAG 7 AUGUSTUS Circustheater, 20.15 uur: N „Anatevka". Kurzaal, 20.15 uur: Gulnese I groep „DJollba". DINSDAG 8 AUGUSTUS Circustheater, 20.15 uur: N' „Anatevka". Kurzaal, 20.15 uur: Resident) kest, m.m.v. Konstanty Kulka, v) Pavlljoentheater, 20.30 uür: Wlm Sonneveld. Dillgentla, 20.15 uur: Cabaret Jansen, „Hoe meer zielen". WOENSDAG 9 AUGUSTUS Circustheater, 20.16 uur: N „Anatevka". Kurzaal. 20.15 uur: Guinese groep DJollba". Paviljoentheater, 20.30 uur: Wim Sonneveld. Dillgentla, 20.15 uur; Cabaret Jans: „Hoe meer zielen". WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 1 uur) X 29 jj Amsterdam Den Helder Ypenburg V'lisslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zuid-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Barcelona Madrid Lissabon licht bew. 21 licht bew. '21 13 onbew. 20 onbewolkt 21 1( onbewolkt 21 6 half bew. 22 12 onbew. 22 ld regen 18 II licht bew. 21 II onbew. 22 S onbew. 19 10 zw. bew. 19 12 zw. bew. 20 9 half bew. 23 12 onbew. 22 9 zw. bew. 23 9 zw bew. 26 11 zw. bew. 11 licht bew. 26 19 zw. bew. 20 12 licht bew. 22 9 half bew. 16 11 j zw. bew. 16 6 licht bew. 21 8 licht bew. 19 14 regen 17 13 zw. bew. 14 11 mist 26 16 onbew. 35 29 onbew. 9.8 f zw. bew. 26 20 licht bew. 30 13 licht bew. 29 17

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2