Slaking in oud-Jeruzalem ian Arabische winkeliers Lonen 7,5 pet. omhoog JVegens bezoek van Gussing, vertegenwoordiger van VN 3)rsJonker 'mag Guinee niet binnen Vierde vluchteling in Duitsland gegrepen NVV-voorzitter Kloos, Bosnia verbaasd Q N.v. d. velde Citroën ITALIAAN VERMOORD pgericht 1 maart 1860 MAANDAG 7 AUGUSTUS 1967 No. 31348 dagblad p. p'ecteur: E. A. E. van Dishoeck OE0fdredacteur: J- Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67065 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 2160Ï ■l In het oude stadsdeel van Jeruzalem is vanochtend een alge- jene staking begonnen. De winkels bleven gesloten en geen hkele Arabier ging naar zijn werk. Drie jonge Arabieren, die Jte^ige noS opengebleven zaken tot sluiting dwongen, werden 'sarresteerd. Gisteravond waren eveneens jeugdige Arabieren •s- »arresteerd, omdat zij pamfletten uitdeelden waarin tot sta- aaig werd opgeroepen. Handel en verkeer lagen vanochtend Zoals bekend heeft Israël het Jordaanse stadsdeel met het jraëlische verenigd. ssociated Press meldt nog, dat er ochtend slechts drie bakkerijen n waren. In het ommuurde stads- tzijn meer dan 2000 winkels. De ng is uitgeroepen door een groep zich „defensiecomité van het isch Jeruzalem" noemt. De op- tot staking in clandestiene afletten ging ook vergezeld van de rekking geen belasting te betalen „niet te buigen voor het kolonia- 'Ste en de Joden" Ie staking van de winkeliers is .jongste blijk van verzet tegen de ^naking van de stad door Israël. onze Haagse correspondent) pjrs. Jonker, die vanuit de Liberi- se hoofdstad Monrovia meerma- tevergeefs contact heeft gezocht de Guinese autoriteiten, keert enkele dagen onverrichterzake Den Haag terug. De Guinese riteiten hebben de Nederlandse >maat geen toestemming gegeven Conakry te komen om het Ne- indse standpunt inzake het vast- Jen van de Nederlandse kolonie »r te komen toelichten, elke stappen de Nederlandse re- ag na deze mislukte poging nu ondernemen, wilde een woord der van het ministerie van Bui- Zaken niet zeggen. Guinese regering heeft ruim weken geleden aan ale Nëder- in Guinee vrijheidsbeperkin- •opgelegd. De maatregel werd ge en, nadat in Abidjan, Ivoorkust, uGuinese VN-delegatie werd aan- De Guinezen reisden met KLM-vliegtuig, dat toen het we- slechte weersomstandigheden in Conakry kon landen, naar Wfaan uitweek. De Guinese rege- heeft van meet af aan de KLM be Nederlandse regering civiel- Iprakelijk gesteld voor de arres- van de Guinezen, onder wie de Ister van Buitenlandse Zaken. ADVERTENTIE ADVERTENTIE WEERBERICHT jt KNMI verwacht van heden- morgenavond overwegend zon- ,en op de meeste plaatsen droog ul. Meest matige wind tussen zuid jnaost. Iets hogere middagtempera- p. (Opgemaakt om 12.45 uur). r yl STRANDVERWACHTING kujmers strandweer met morgen- lag een kleine onweerskans. Ma- zuid-oosten wind. Temperaturen 24 tot 26 graden. Zeewater 19 en. loruitzichten: zomers, ondanks grotere onweerskans. 8 AUGUSTUS op: 05.11; onder: 20.19 uur. m op: 07.54; onder: 21.40 uur. Jfwater in Katwijk: 4.34 en 17.01 Ij laagwater: 0.34 en 12.55 uur. nummer bestaat uit 1'' pagina'» Vorige week hebben de Israëlische autoriteiten vier Arabische functio narissen wegens activiteiten tegen Is raël naar verschillende delen van Israël verbannen. Onder hen was de voormalige gouverneur van Jeruza lem. Israëlische zegslieden hebben ver klaard dat de staking is uitgeroepen met het oog op het bezoek van Nils G. Gussing, persoonlijk vertegen woordiger van V.N.-secretaris-gene- raal Thant, aan Israël. Gussing is gisteren uit de Jordaanse hoofdstad Amman in Jeruzalem aangekomen. Volgens de zegslieden is de staking duidelijk van buitenaf georganiseerd. De meeste stakende winkeliers za ten vanochtend voor hun gesloten zaak op- straat koffie te drinken en politieke zaken te bespreken. Ze zwijgen over de aanleiding tot de staking. Een van hen gaf echter toe- „Het is een staking in verband met iemand die hier komt van de Ver enigde Naties". Hij doelde daarmee kennelijk op het bezoek van Gussing. Het oostelijk stadsdeel mv.akt geen gespannen indruk. De stroom Israëli sche toeristen houdt onverminderd aan, maar de meeste bezoekers toon den zich teleurgesteld toen ze zagen dat de winkels dicht waren. Miljardairs naar Israël In Jeruzalem komen dinsdag a.s. 70 Joodse miljardairs op uitnodiging van premier Esjkol bijeen om de mogelijkheid te onderzoeken, in de ko mende tien jaar in Israël tien mil jard gulden te investeren. De confe rentie zal twee dagen duren. Lunar Orbiter-V in baan om maan De Amerikaanse satelliet Lunar Orbiter-V is zaterdag in een baan om de maan gebracht. Deskundigen van het ruimtevaartlaboratorium in Pasadena (V.S.) hebben verklaard dat „alles er prachtig uitziet". „Wij hebben de raketmotoren 8 minuten en 20 seconden laten bran den", aldus de deskundigen. „De snelheid nam daardoor af met 2300 kilometer per uur". Over enige tijd zal de satelliet, die nu in een baan is die in hoogte varieert van 6000 tot 200 kilometer, tot ongeveer 100 kilometer afstand van de maan worden gebracht door een tweede koerscorrectie met rem- raketjes. De satelliet is gisteren begonnen met het fotograferen van de maan. Volgens deskundigen functioneert de camera goed. Op 19 augustus zal, als alles goed blijft gaan, de opdracht van de Lunar Orbiter-V voltooid zijn. Rijnsburg heeft zijn bloe mencorso weer achter de rug. Ve le duizenden hebben zaterdag de 15 praal- en 26 personenwagens gade geslagen. Ontwerper George Kiersch uit Noordwijk aan Zee heeft, evenals de vele anderen die aan het corso hebben meege werkt, veel eer gehad van zijn arbeid. Het kinderlied in bloe- menland" oogstte van het publiek over het algemeen veel waarde ring, men was het er over eens dat dit het mooiste corso sinds jaren was Op de foto: een van de figuranten. (Foto LD/Holvast) Ontsnapt uit Scheveningse strafgevangenis De 22-jarige Arnhemmer die op 16 juli uit de Scheveningse strafgevangenis ontsnapte, is zaterdag door de Duitse politie in Karlsruhe gegrepen. De arrestatie verliep niet zonder moei lijkheden. Bij een controle op de autosnelweg moest de auto met twee Arnhemmers stoppen. De ontsnapte gevangene stap te uit en nam onmiddellijk de benen. Na een korte achtervol ging konden de politiemannen hem inrekenen. Beide Nederlanders werden naar het hoofdbureau van politie in Karls ruhe gebracht. De vluchteling zou vanochtend door de rechter-commis- saris worden geleid in verband met het verzoek van de Nederlandse jus titie om zijn uitlevering. De andere Nederlander is gisteren vrijgelaten. De Arnhemmer ontsnapte met drie medegevangenen uit de Scheveningse strafgevangenis. Twee van hen wer den al de volgende dag in Gouda aangehouden. De derde ontsnapte, die wegens kindermoord was veroor deeld, liet zich door middel van een pastoor in Rijswijk een dag later door Alleen heeft gehad. Hy kwam in het bezit van vijf ijzerzaagjes. Daarmee werd een stuk van een bed gezaagd, om er een haak van te maken om over de zes meter hoge gevangenismuur te klauteren. Ook werd één van de tra lies voor een w.c.-raampje in een bui tenmuur doorgezaagd. Voorts bestond de hulp van buitenaf uit een auto, waarmee het kwartet ijlings Den Haag zou verlaten. Maar de Arn hemmer, die het eerst over de muur was, wilde niet op zijn medevluchte lingen wachten en liet hen in de steek. Een deel van de Koninklijke Familie bevindt zich op vakantie in het zomerverblijf „De Geluk kige Olifant" in Porto Ercole. Za terdag is daar de 28ste verjaar dag van Prinses Irene gevierd. Prinses Margriet, die zonder haar man naar Italië was gegaan keer de zondag reeds naar ons land terug. Mr. P. van Vollenhoven is nog steeds in militaire dienstOp de foto onder: Prins Bernhard, aan het stuur van zijn nieuwe boot Jumbo. De Arnhemmer, die was veroordeeld tot 2VZ jaar wegens inbraak in ver eniging, was onmiddellijk nadat het viertal de vrijheid bereikte, er alleen vandoor gegaan. Het spoor van deze vluchteling leidde naar zijn woon plaats, maar juist toen de politie zijn arrestatie voorbereidde, slaagde hij erin naar België uit te wijken. Zijn vrijheid heeft 20 dagen geduurd. Uit de verhoren van de drie gegre pen vluchtelingen is gebleken, dat de Arnhemmer hulp van buitenaf (Van onze Utrechtse correspondent) De voorzitter van het Nederlands Verbond van Vakvereni gingen, A. Kloos, acht het mogelijk dat de vakcentrales bij het loonoverleg voor 1968 een loonsverhoging zullen vragen van 7,5 procent. Een deel van die verhoging zou kunnen worden uit gekeerd in de vorm van besparingen ten dienste van verhoging van de pensioenrechten. bruikt ter bevordering van investe ringen, die naar de heer Kloos meent vooral moeten geschieden in het zuiden, oosten en noorden van ons land en met name in de bouwnijver heid. „Merkwaardig" De voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, de heer J. Bosma, toonde zich verbaasd over het door de heer Kloos genoemde percentage en noemde zyn redene ring „merkwaardig". „Volledige com pensatie van de prijsstijgingen bete kent handhaving van het reële loon. Als men zegt dat dit losstaat van de produktiviteitsstijgingen, gaat men dubbel berekenen". De stijging van de loonkosten die uitgaat boven een stijging van de produktiviteit, moet wel degelijk komen uit de winst. Prijsstijging zijn geen inkomsten van de ondernemin gen, maar vloeien voor uit kostenver hogingen. Als daartegenover geen kostenverlagingen staan, komen de hogere loonkosten ten laste van de winst. „Als men kostenstijgingen en pro duktiviteitsstijgingen bij elkaar op- De heer Kloos opperde deze moge lijkheid in een vraaggesprek dat wy dezer dagen met hem hadden. „In dien de produktiviteitsverhoging 3 procent bedraagt en de nominale loonstijging, die noodzakelijk is als gevolg van de stijging van de prijzen 4,5 procent, dan zullen de werkne mers een loonsverhoging van 7,5 pro cent moeten ontvangen om hun te genwoordige aandeel in 't nationaal inkomen te handhaven". Hij meent dat deze verhoging kan plaatsheb ben zonder dat de winsten der on dernemingen erdoor worden aange tast. „Als de contante lonen", aldus de heer Kloos, „onder dit percentage zouden blijven, zou er terecht een extra besparing kunnen plaatshebben die de vakcentrales, zoals bekend, willen gebruiken voor een verbetering van de pensioenrechten". Deze be sparingen zouden kunnen worden ge- ADVERTENTIE ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 2U5S telt, zoals de heer Kloos blijkbaar wil", aldus de voorzitter van het CSVW, „zou dat een aanzienlijke verbetering inhouden van het reële loon en verdere verhoging van het aandeel van de werknemer in het nationaal inkomen". Dat aandeel bedroeg nog niet zo lang geleden 67 procent (in 1960) en het wordt nu berekend op 76 procent Aldus de voorzitter van het CSVW, de voornaamste gesprekspartner van de vakcentrales in het loongesprek, dat op 23 aug. gaat beginnen. Hij wees er verder op dat de helft van de Nederlandse produktie wordt ge ëxporteerd en dat een verhoging van de Nederlandse kostprijs zeer nade lig zou kunnen werken voor de ex port. Eisenhower in ziekenhuis De nu 76-jarige oud-president van de Ver. Staten Eisenhower is zater dag in een hefsohroefvliegtuig van zijn boerderij in Gettysburg naar het Walter Reed-Hospital in Washington overgebracht. Hij lijdt aan een inge- wandsstoomis. WIJZIGING IN CATECHISMUS In de nieuwe druk van de nieuwe r.k.-catechismus zullen enkele redac tionele wijzigingen worden aange bracht. De directeur van het Hoger catachistisch Instituut in Nijmegen dr. W. Bless SJ. zal tot deze ver duidelijkingen overgaan omdat enke le zinnen in de catechismus door veel lezers anders worden verstaan dan door de samenstellers is be doeld. (Van onze Roermondse correspondent) Een 26-jarige Italiaanse mijnwer ker uit een gezellentehuis in Kerk- rade is het afgelopen weekeind© slachtoffer geworden van een moord aanslag .Zaterdagnacht vonden voor bijgangers de Italiaan hevig bloe dend uit steekwonden in het hoofd en in een arm en schouder op straat. Gisteren is de Italiaan overleden. De politie van Kerkrade voelt In verband met deze moord een landge noot van het slachtoffer aan de tand. Deze mijnwerker (30) heeft za terdagavond met het slachtoffer een bezoek gebracht aan café's in Kerk rade. Daarbij is niets van een twist tussen die twee gebleken. Wel ls in het tehuis bekend, dat de twee Ita lianen een tijd geleden op gjspan- nen voet met elkaar hebben geleefd. De Italiaan ontkent hardnekkig iets met de moord te maken te heb ben. Hij is op bevel van de officier van justitie voorlopig ingesloten. Het mes waarmee de dodelijke steken zyn toegebracht is nog niet gevon den. ©ud *£ÏCie, euwo Uit het Leidsch Dagblad van 9 Aug. 1867: Burgemeester en wethou ders hebben benoemd voor den tijd van drie jaren tot adjunct-brandmeester aan de stadsspuit no. 3 den heer F. van Dorp, en tot idi - brandmeester aan spuit no 7 den heer J. G. Hoefhamer. Te Amsterdam is opge- richt eene onderlinge assu rantie op de staatslute ij, met het doel om aan spelers, die nieten trekken, eene ver goeding van 20 tot f23 uxt te keeren.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1