Jeruzalem Weekelndbljlage Leidsch Dagblad Zaterdag 5 augustus 1967 Nadat de honger sommigen tot Kan nibalisme had gedreven viel de stad ein delijk in 70 na Chr. Titus had uitdrukkelijk bevei gegeven dat de tempel niet verwoest mocht wor den maar hij kon niet voorkomen dat een Romeinse soldaat toch zijn toorts in de tempel gooide die in vlammen op ging. In het jaar 71 hield Titus zijn triomftocht in Rome met 700 gevange nen en twee kostbare goudstukken uit de tempel, de zevenarmige kandelaar en de tafel der toonbroden die nu nog te zien zijn op de Titusboog in Rome die als herinnering aan deze veldslag werd opgericht. Op de puinhopen van de stad stichtte keizer Hadrianus een nieuwe Romeinse kolonie, Aelia Capitolina. Het grootste deel van de bevolking: werd als slaven verkocht. TEMPELRESTEN Aelia Capitolina was niet toeganke lijk voor Joden en op de plaats van de tempel stonden slechts twee beelden, een van Hadrianus en een beeld van zijn mannelijke geliefde Antonius. In 325 zwakte keizer Constantinus de maatre gelen van Hadrianus iets af en konden enkele Joden de resten van de tempel bezoeken om daar de vernietiging van hun tempel te betreuren, waarvan slechts enkele stukken metselwerk over eind waren blijven staan, de Klaagmuur. ISLAM Jeruzalem, voor de Mohammedanen de derde heilige stad na Mekka en Me dina in Saoedi-Arabië. Heilig omdat hier Jezus zijn leer verkondigde, de laatste profeet vóör de grote Mohammed. Ook het Mohammedaanse heiligdom in deze stad bevindt zich op de top van de berg Moria. Behalve dat Abraham hier zijn zoon Isaafe moest offeren zou de rots op de top Mohammed zijn nagevlogen op zijn reis naar de hemel maar zijn terugge duwd door een engel, zou zich hier het middelpunt der wereld bevinden en zal volgens de Mohammedanen Allah hier JERUZALEM is een stad van grote namen: Voor de Joden; Jozua die zijn volk het Heilige Land binnenvoerde, David die de stad veroverde en Dayan die zijn volk naar de over winning leidde. Voor de Christenen: Jezus wiens woorden en daden miljoenen be ïnvloedden, Godfried van Bouillon dieereen koninkrijk stichtte. Voor de Mohammedanen: Moham med, die in deze stad ten hemel steeg, de beroemde kalief Omar en de legeraanvoerder Saladin die de kruisvaarders verdreef. 6 juni 1967 „Radio-Urdoniye fi Am man wa'l Kuts" Hier is radio Jorda nië over Amman en Jeruzalem. Plotse ling viel de radio uit, pas na enige tijd kwam de stem van de omroeper weer door: „Radio Urdoniye fi Amman". Je ruzalem was weer eens van eigenaar verwisseld. Geen stad ter wereld heeft waarschijnlijk zoveel verwoestingen en veroveringen meegemaakt als juist Je ruzalem, al-Kuts in het Arabisch. De Heilige Stad van drie godsdiensten Jodendom, Christendom en de Islam heeft door de eeuwen heen een dankba re buit gevormd voor wereldveroveraars en godsdienstfanatici. Wie kent niet de namen van Nebukadnezar, Antiochus, Godfried van Bouillon, Saladin, Titus en Hadrianus. Christenen vochten tegen Arabieren, Joden tegen Romeinen, Se- luciden en Arabieren. Op Jeruzalem hebben vrijwel nooit politieke aanspra ken gerust. De tragiek wil dat de man tegen man gevechten die elk huis heb ben beroerd en elke steen met bloed heb ben besmeurd een gevolg waren van de onderlinge naijver tussen de verschillen de godsdiensten. BERTHA VESTER De stad heeft vele koningen en veld heren door haar poorten zien binnenko men, de Duitse keizer weigerde bij zijn Intocht van zijn paard te stappen, de Engelse generaal Allenby vond dat men een stad als Jeruzalem alleen te voet, in deemoed mocht betreden. K.en vrouw die getuige is geweest van de tur bulente gebeurtenissen in Jeruzalem ge durende de laatste vijftig jaar is Bertha Spafford Vester, de oprichtster van het beroemde Amerikaanse hospitaal in het oude deel van de stad. Zij was het die op zondag 9 december 1917 het witte la ken leverde waarmee de Turken zich overgaven aan de Engelsen. Het bedde- laken hangt nu in het Imperial War Mu seum in Londen. Bertha Vester woont nog steeds in Jeruzalem. Zij ontmoette in deze stad de beroem de Lawrence of Arabia en zijn evenknie generaal Gordon. (Hun levens werden verfilmd in resp. Lawrence of Arabia en Khartoum). In de laatste jaren van de Turkse overheersing leidde zij ook de Duitse consul-generaal in Palestina in Jeruzalem rond die altijd zijn zoontje meebracht, volgens Bertha Vester een uitermate vervelend en lastig jongetje. Dat zou hij later ook blijven want dit jongetje verblijft nu nog als enige oor logsmisdadiger in de gevangenis te Spandau, Rudolf Hess. Jeruzalem bevat zoveel historische plaatsen dat het ondoenlijk is een over zicht ervan te geven. De toeristen die de oude stad Jeruzalem aantrok vormden de belangrijkste bron van inkomsten voor Jordanië. Op de top van de Olijfberg staat het Jeruzalem Intercontinental Hotel dat uit ziet over de lager gelegen stad. Kleinere hotelletjes en pensions herbergden de met een mindere beurs bedeelde toeris ten en pelgrims die veelal de reis van hun leven maakten om toch eenmaal de stad te bezoeken die als heilig in hun boeken wordt beschreven. Voor de Joden is er de Klaagmuur, voor de Christenen de Heilige Grafkerk en de Hof van Gethsemané en voor de Mohammedanen de moskee van Omar zoals hij veelal foutief wordt genoemd omdat deze „Rotskoepel" werd gebouwd onder kalief Abdal Malik. Technisch gesproken bestaat de Klaag muur uit steenblokken van 5.50 meter bij 4.50 meter die de resten vormen van de tempel die werd gebouwd door Hero des de Grote. De tempels der Joden die zich op de top van de berg Moria be vonden, op de plaats waar Abraham op bevel van God zijn zoon Isaak moest of feren, zijn voor de Joden altijd het sym- bool geweekt van hun verbondenheid, het centrum van hun religie, waar ter wereld zij zich ook bevonden. Met opzet staan hier tempels omdat vreemde over heersers verschillende tempels hebben verwoest om zo de kracht van de Joden die in hun godsdienst was gelegen te bre ken. De eerste tempel, de beroemdste, werd gebouwd door koning Salomo in 959 voor Chr. De bouw duurde zeven en een half jaar en dit Huis van God bevatte de Ark des Verbonds. Toch was de tem pel meer Libanees dan Joods omdat het materiaal en de bouvkunst afkomstig was van Hiram, de koning van Tyrus, 'n goede vriend van Salomo. In dit Huis ontmoette het Joodse volk zijn God. In 597 voor Chr. verwoestte de Babyloni sche vorst Nebukadnezar Jeruzalem en de tempel en voerde het Joodse volk in ballingschap naar de oevers van de Eufraat. Zeshonderd vijftig jaar nadat de Israë lieten onder Jozua het Beloofde Land waren binnengetrokken en dit hadden veroverd op de volkeren die er woonden verdreef de Babyloniër het Joodse volk voor de eerste keer. De Perzische vorst Cyrus die op zijn beurt Babylonië ver overde gaf de Joden toestemming weer terug te keren naar het Beloofde Land en onder leiding van Ezra vertrokken 42.360 Joden met 7.337 slaven naar het land van Abraham. TWEEDE TEMPEL De teruggekeerde Israëlieten begonnen n november 520 voor Chr. weer met de *>ouw van een tempel die in maart 515 voor Chr. gereed kwam. Doelbewust was deze tempel tevens een politiek symbool als middelpunt van Juda en de over de rest van de toenmalige bekende wereld verspreide Joden, o.a. In Babylonië en Egypte. De hogepriester werd de leidende fi guur in deze priesterstaat. Daarna kwa men er vele overheersers, o.a. koning Antiochus IV der Seluciden die de tem pel plunderde en ontwijdde, volgens tijd genoten een hobby van hem. Zijn opvol ger Epiphanus verbood het Joodse geloof en richtte de tempel in voor de ere dienst van Zeus hetgeen de Makkabeeën- strijd ten gevolge had waarin de Joden Jeruzalem weer wisten te veroveren. HERODES In 19 voor Chr. begon Herodes de Gro te met de bouw van een nieuwe tempel, een bouw die 83 jaar zou duren. Hij liet de oude tempel slopen en het was in deze, toen nog onvoltooide tempel, dat Jezus de geldwisselaars verdreef. Na de tijd van Jezus werd het Jood se volk verscheurd door interne geloofs twisten die veroorzaakt werden door verschillende sekten, de Farizeeën, Sad duceeën en Zeloten. Deze laaiden zo hoog op dat de Zeloten in 67 na Chr. gedurende de nacht de tempel overvielen en 8.500 biddende Joden vermoordden. In 63 voor Chr. trokken de Romeinse legioenen Palestina binnen en maakten van Juda een Romeinse provincie. Weer kwamen de Joden in opstand en pro curator Florus was de toestand niet lan ger meester. Cestion F alius, de Romein se stadhouder van Syrië rukte op met zijn troepen maar moest met zware verliezen terugtrekken. TITUS Keizer Nero zond daarna zijn beroemd ste veldheer, Titus Flavius Vespasianus met zijn zoon Titus. Toen Vespasianus door zijn soldaten tot keizer werd uit geroepen zette zijn zoon het bloedige be leg van Jeruzalem voort in een poging d« feongeri,»!), zijn troon oprichten voor het gericht tij dens de Jongste Dag. In het tegenovergelegen Kidrondal be vinden zich dan ook vele graven van Moslims die zo dicht mogelijk bij deze troon begraven wilden worden om zo snel mogelijk aan de beurt te zijn bij de laatste berechting. Het is niet verwon derlijk dat ook de Mohammedanen graag in bet bezit wilden komen van deze berg en in 638 verschenen dan ook de legers van de Islam voor de poorten van Jeruzalem. Hun aanvoerder, kalief Omar veroverde de stad en vier eeuwen zouden de Moslims over de stad heer sen, de cultuur verrijken en Joden en Christenen geen strobreed in de weg leggen. VREDE Eindelijk heerste er vrede in de stad die pas zou worden verstoord door de grootste fanatici, de Christelijke Kruis vaarders. Kalief Abd-al Malik bouwde op de top van de berg de „Rotskoepel" tus sen de jaren 687 en 691. De ronde koe pel was bedekt met puur goud dat in de winter werd beschermd door huiden. Het heiligdom ^erd constant onderhou den door driehonderd slaven. In 1016 vernielde een aardbeving de gouden koe pel die werd vervangen door een loden koepel. Nu, na uijna IS eeuwen Is het nog steeds het mooiste gebouw van ge heel Palestina. In het midden van de Rotskoepel, Kub- bet-es-Sakhra in het Arabisch, bevindt zich de heilige rots (Sakhra), ongeveer 2 meter hoog, 18 meter lang en 14 me ter breed, de rots van Abraham en Mo hammed. Evenals de Joodse tempel die op deze plaats stond heeft ook de Rots koepel veel bloed zien vloeien. Op 15 juli 1099 veroverden de Kruis vaarders de stad. De Mohammedanen vochten toen hun laatste verzet uit rond deze moskee doch konden niet verhin deren dat Robert van Vlaanderen, Robert van Normandië, Godfried van Bouillon en Tancred het heiligdom veroverden en er een christelijke kerk van maakten. In oktober 1187, op de verjaardag van Mohammeds reis naar de hemel verover de de beroemde Saladin de stad weer en begaf zich regelrecht naar de Koe pelrots waar hij in één slag met zijn zwaard het kruis, dat de christenen had den opgericht, afhakte. Na Saladin bleven de stad en het hei ligdom 700 jaar onder Moslim-bewind, zij het onder verschillende heersers als Ajubieten, Mameluken en de Turkse Ot- tomanen. Pas aan het einde van de eerste wereldoorlog veroverden de En gelsen de stad op de Islam. Enige jaren geleden stelde koning Saocd van Saoedië-Arabië miljoenen dollars ter beschikking om de Rotskoepel weer in zijn oude glorie te herstellen. 6 juni 1967, na dertien eeuwen lijfden de Joden de stad en de Rotskoepel op de Moria weer in bij hun gebied. Voor de Christenen is de Heilige Graf kerk het geografische centrum van hun religie. Ook voor de Islam is dit een heilige plaats, zij noemen het Keniset- el-Kijame (Opstandingskerk) omdat hier hun voorlaatste profeet begraven zou zijn. De Heilige Grafkerk, waarvan de grondslagen in het jaar 326 werden ge legd door keizer Konstantijn staat bo ven Golgotha en het graf van Jezus. Ook deze kerk is verschillende keren ver woest, speciaal onder de half waanzinni ge kalief Hakim. Vaak is er getwij feld of Jezus hier inderdaad begraven zou zijn geweest doch latere onderzoe kingen hebben uitgewezen dat dit inder daad het geval is. De huidige grafkerk is een wirwar van schemerige kapellen die ieder een chris telijke godsdienst vertegenwoordigen. Een der twee centra in de kerk is de plaats waar het kruis gestaan zou heb ben, een gouden luikje in de grond be dekt het gat waarin de Romeinen het kruis hebben opgericht, een spleet in de rots zou een overblijfsel zijn van „toen de voorhang scheurde en de aarde spleet" op het moment dat Jezus de geest gaf. GRAFKAMER De kleine grafkamer stamt uit de 19e eeuw. Men komt binnen door een kleine deur in de Engelenkapel waar de enge len de wenende vrouwen zouden hebben meegedeeld dat Jezus uit de dood was opgestaan. Door een nog kleinere deur die men alleen gebukt kan binnengaan komt men in de eigenlijke grafruimte van ongeveer 2 meter lengte. Hier han gen 43 prachtige lampen, 13 behoren aan de Latijnen, 13 de Grieken, 13 van de Armeniërs en 4 van de Kopten. Diep on der de kerk bevinden zich zevende-eeuw- se bouwsels met een kleine kapel waar de heilige Helena, keizerin van Byzan tium het kruis gevonden zou hebben. Dit alles is Jeruzalem, de meest interessante stad ter wereld. Er zijn nog vele andere dingen te zien want wie weet bij voorbeeld dat in het klooster van de Zwarte Koptische mon niken waar jonge Koptische studenten onderdak vinden twaalf keer per jaar kerstfeest wordt gevierd omdat volgens de Kopten het niet zeker is in welke maand Jezus op de wereld kwam. Het is niet verwonderlijk dat juist Jeruzalem een punt van politieke en religieuze strijd is geworden waarover ook de Verenigde Naties zich buigen. ALBERT STOL De klaagmuur, hel belangrijkste heiligdom van de Joden wordt sinde de verovering van JordaansJeruzalem daueliiks bo. tocht door honderden Iuaeliere.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7