in bloemenland boeide vele duizenden ms Burgemeester Koomans opende bloemencorso is Fraaie schepping van George Kiersch tramPo''ne springen Vietnam: vierhonderd communisten gedood ERELIJST (Van een onzer redacteuren) „Het kinderlied in bloemenland". Deze sprekende titel heeft George 'Kiersch uit Noordwijk aan Zee het Rijnsburgse corso meegegeven, dat vanmiddag via Oegstgeest prïnaar Leiden en terug reed. Een originele vondst. Maarje 17 Wet er maar opkomen! De zestien praalwagens, die deze kin- nkuiderliedjes uitbeeldden deden het. De vele, vele duizenden langs 3 de kilometers lange route genoten er van. En ze staken hun be- hiecwondering voor wat ontwerper en bloemsierkunstenaars had- l&- den gewrocht niet onder stoelen of banken. Langdurig en spon- 16teftaan brachten zij de handen op elkaar. Niet ten onrechte. Dit kinderlied-corso mocht er zijn. Niet alleen de praalwagens, maar ook de 25 met bloemtoeven ver- aagsierde personenauto's oogstten veel bijval. Tientallen uren rust schoot er bij velen in de nacht van donderdag op vrijdag bij in zijn nijvere handen bezig geweest de wagens te voor tzien van een veelkleurige bloemenpracht. Daardoor is een com positie ontstaan die haar weerga niet kent. -m -r niet alleen door landgenoten, maar t Mooiste ook door vele buitenlanders wordt bekeken. r. b 't Is wel het mooiste corso, dat ik it vtot nu toe heb gezien, vertelde van- eekmorgen in de grote veilinghallen van rseh^Flora" een van de duizenden, die de ^wagens eens van heel nabij wilden eekzien. Hy was niet ver van de waar- 1S held af. Misschien kwam het juist wel door de uitbeelding van die kin- derliedjes. Voor zo'n corso kan gaan rijden ris er heel wat aan vooraf gegaan. daDaar staat de toeschouwer langs de keieroute meestal niet bij stil. Het is zo, dat kort na het ryden van de bloe- menstoet reeds weer begonnen wordt met het voorbereiden van de vol gende. Ieder jaar immers moet het corso weer iets anders uitbeelden. Dat juist is de grote moeilijkheid voor de ontwerper. Hij moet fanta sierijk zijn en aanvoelen wat het meest bij het publiek aanslaat. Om dat laatste gaat het. Het corso moet het visitekaartje zijn van het bloe- Ig menkwekers en- handelarendorp Rijnsburg: een levende propaganda 'I voor de bloemen! Zeker, Rijnsburg geniet door zijn Mibloemen bekendheid in geheel West- europa en zelfs daarbuiten. Met "vrachtauto's en vliegtuigen brengen et ze de bloemen naar alle grote steden in West-Europa. We waren enkele weken geleden in MuZürich en daar zagen we in 'n groot «warenhuis meisjes bezig met het uit pakken van anjers, die blijkens het opschrift op de dozen uit M'Rijnsburg afkomstig waren. Maar e (toch blijft propaganda nodig, in bin nen- en buitenland. Eén van die Rijnsburgse propaganda-stunts is Muhet corso, dat in deze vakantietyd ïtir BRILJANTEN SIERADEN Moderne diamantcollectie Ringen met briljant reeds vanaf f 75,— Ook verlovingsringen JUWELIER v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 ALTIJD VOORDELIG ter halen", „Vader Jacob, vader Ja cob. slaapt gij nog „Ik ben met Catootje naar de botermarkt ge gaan" en „Baanveger, baanveger, kom met je bezem". Er waren er nog Prachtig Bont gekleurd Maar goed, de bloemenstoet rydt. Als een bont gekleurd lint, hier en daar onderbroken door vrolijke, mu ziek, ging het door Rijnsburg en Oegstgeest naar Leiden. Overal ston den de mensen opeengepakt langs de route. Ze juichten en dat gejuich werd spontaan beantwoord door de lieftallige figuranten in hun fraaie kledij gezeten op de praalwagens. Corso-ontwerper George Kiersch heeft de laatste dagen maar weinig nachtrust genoten. Steeds was hy te vinden in de immense hallen van „Flora" in Rijnsburg. De opbouw van zijn geesteskind „Het kinderlied in bloemenland" wilde hij van minuut tot- minuut meemaken. Er moet een last van zyn schouwers zyn geval len toen vanmiddag om kokslag een uur het vertreksein kon worden ge geven voor de urenlange zegetocht naar Leiden en terug. Voor de vijftiende maal was de in binnen- en buitenland bekende Noordwijkse bloemsierkunstenaar George Kiersch er in geslaagd de (verwende) kijkers van dichtbij en verre iets onvergetelijks schoons aan Zelf zegt hij: Niet alle eer aan mij. te bieden. We hebben het met z'n allen ge klaard. Waar blijft een ontwerper als hij niet de medewerking heeft van vaklui, die de wagens opbouwen, van arrangeurs met liefde voor hun (bloemen) vak en van vele tiental len mensen, die uren en uren ach tereen met bekwame hand en gevoel voor compositie de duizenden en nog eens duizenden bloemen op de wa gens „prikken" en de toeven met de hand van de meester schikken? Herinnering Bij het voorbijrijden van de stoet zagen de vele duizenden door de zestien praalwagens kinderlied jes uitgebeeld, die ze heel vroeger op moeders schoot hebben gezongen en op de kleuterschool hebben ge leerd. Vooral de ouderen deed het wat. Even blikten ze terug in 't ver- leden. Maar ook de jongsten wer den er door geboeid. ,,Ma, dat heb ben we op de kleuterschool geleerd" hoorde je vaak een kleine onder de toeschouwers tot zijn moeder zeggen. Waar is de tijd gebleven, zei een oma toen „Onder moeders paraplu, liepen eens twee kindjes langzaam voorbij reed. Ik weet nog dat mijn moeder het me heeft geleerd en nu zing ik het nog wel eens als m'n j kleindochtertje op bezoek komtj Zo zal het velen zijn vergaan. Ook by de andere liedjes: „Schuitje va ren, theetje drinken, varen we naar de Overtoom", „Twee emmertjes wa- *t Zal de meeste toeschouwers langs de route niet meegevallen zyn de mooiste wagen aan te wijzen. Zon der uitzondering had men van het opsieren van de praalwagens en per sonenauto's veel werk gemaakt. Was het een wonder, dat zo'n tienduizend bloemenliefhebbers met beide han den de gelegenheid hebben aange grepen om gisteravond en vanmor gen die pracht in Flora's veilinghal len te bezichtigen? Zij kwamen daarbij onder de in druk van wat bekwame handen had den gewrocht, van de immense kleu renpracht, de originele vindingen van de arrangeurs en het vakman schap van de binders en bindsters. Kosten noch moeite zyn gespaard door degenen, die zo'n wagen gea dopteerd hebben. Niet te vergeten de buurtvereniging in Rijnsburg, die bijzonder goed voor de dag kwamen. De jury heeft ook geen gemakke lijke taaie gehad bij het beoordelen van de kleurige en fleurige praalwa gens en personenauto's. Er moest ge wikt en gewogen worden. Deze jury besto nd uit mevrouw A. Schat-Kap- teyn uit Utrecht en de heren A. dc Zoeten, Amsterdam; L. J. Kok. Poel dijk; A. J. G. Godwaldt, Voorburg; G. van der Klaauw, Leiden; D. Schuyt, Hillegom; C. Veldhuis. Hil- legom; G. van der Heiden, Alphen ADVERTENTIE Een van de vele attracties in het 1.000.000 m2 grote recreatiecentrum .Duinrell'o.a. bos en duin speeltuin midget-golf kano's gondel sportlandebowling spartelvijver Café-Rest „De Schaapskooi" WASSENAAR, Tel. (01751) „Onder moeders paraplu lie pen eens twee kindjes werd door de jury gekozen als de mooi ste praalwagen van het bloemen corso. De wagen is aangeboden door de Coöp. Raiffeisenbank- Rijnsburg. Het arrangement was van de Rijnsburger Cor de Ko ning, wie evenals vorig jaar de zilveren anjer werd toegekend. (Foto L.D./Holvast) aan den Rijn; Th. Bitter, Laren en W. Buurman, Oegstgeest. „Het corso stond ook ditmaal op een hoog peil. Het is bijzonder moei lijk geweest om de prijzen toe te ken nen. We kunnen gelukkig steeds een opgaande lijn waarnemen. Dat is verblijdend, 'k Geloof wel, dat het publiek ervan zal genieten", vertel de mevrouw A. Schat-Kapteyn, die al meermalen als jurylid is opgetre den. De opbouw van het corso door de heren Ziegelaar en Visser uit Leiden moet worden geroemd en de Leidse toneelkapper W. A. Hoppezak had ook nu weer voor passende kapsels en grimering gezorgd. Rijns burg kan trots zyn op dit corso. Het was af!. Niet alleen de beoordeling van de wagens, maar ook het toekennen van de gouden, zil veren en bronzen anjers als bindersprijzen was voor de jury een moeilijke zaak. Ook hier gold het dat de kwaliteiten over het algemeen het predi kaat „zeer goed" konden mee krijgen. Na langdurig beraad werd de heer W. Buurman uit Oegstgeest de gouden anjer toegekend. Evenals vorig jaar kreeg Cor de Koning uit Eijnsburg de zil veren. De derde prijs was voor P. Zwaan uit Rijnsburg. De voorzitter van de Stichting Rijnsburgs Bloemencorso, de heer C. Leeuwenburg, over handigde de drie binders de prijzen. Op de foto: burgemeester B. H. Koomans wenst de heer Buurman geluk met zijn onder scheiding. Verder -van links naar rechts de heren De Ko ning, Leeuwenburg en Zwaan. (Foto L.D./Holvast). Burgemeester B. H. Koo mans heeft gistermiddag in de kantine van veiling „Flora" in Rijnsburg het bloemencorso met een toespraak geopend. „Bloemen", zo zei hij, „kan men in het leven niet missen omdat zij het menselijk geluk verho gen. Bovendien kan men het zien als een koninklijk iets. Komt onze Koningin ergens, altijd worden haar bloemen aangeboden en zij is er altijd heel gelukkig mee". i De eerste burger voegde er aan toe dat er geen produkt op de gehele aarde is te vinden dat de schoonheid van een bloem kan overtreffen. Evenals^ het vorig jaar rydt er in het corso een praalwagen mee van een liefdadige instelling, namelijk het Rode Kruis. De burgemeester hoopte dat naar aanleiding hiervan velen zich als lid van deze instelling zullen melden, zodat het aantal leden de miljoen overschrijdt. Tot slot merkte de heer Koomans op dat de vroegere glorie van Rijnsburg als oude abdij thans wel is verdwenen, maar dat de inwoners van het dorp er een andere glorie voor in de plaats kunnen stellen, die van bouemen. De voorzitter van de stichting Rijnsburgs bloemencorso, de heer C. Leeuwenburg memoreerde het thema waar omheen het corso is opge bouwd, het kinderlied. Verder gaf hij de verzekering dat alleen bloemen van de beste kwaliteit op de wagens zijn verwerkt: dat is een eerste ver eiste om tot een mooi corso te ko men. De heer Leeuwenburg deelde voorts mee dat naar tien kinderzie kenhuizen in tien landen een bloe- mengroet is gezonden. Hij ging ook nog in op de nieuwe afzet- en ver- Burgemeester B. H. Koomans van Rijnsburg heeft gistermiddag in de kantine van de veiling J"lo- ra" met een korte toespraak het bloemencorso geopend. Vooraf had de jury de 16 praal- en 25 personenwagens beoordeeld. Dat was geen gemakkelijke opgave. De heer W. Buurman uit Oegst geest icon als arrangeur van de wagen „Twee emmertjes loater halen, twee emmertjes pompen. van de Bloemenveilingvereniging „Flora" de gouden anjer. koopmethodes en maakte gewag van de toegenomen export van -bloemen. Aan de, Rijnsburgse veiling werd over de eerste vijf maanden van het vorig jaar voor circa 72 ^miljoen gulden omgezet. Over dezelfde periode van dit jaar heeft men reeds 87 mil joen gulden bereikt. Voordat de ge nodigden in de gelegenheid werden gesteld om de praalwagens te be zichtigen reikte hy de bindersprijzen Guerilla-strijders van de Vietcong hebben gisteren een aanval gedaan op de Amerikaanse marinebasis Nha Be. even ten zuiden van Saigon. Acht granaten uit terugstootloze vuurmonden troffen de basis. De schade was licht en er vielen geen slachtoffers. B-52 bommenwerpers hebben giste ren vier aanvalsvluchten uitgevoerd boven Zuid-Vietnam. Drie ervan waren gericht tegen het gebied rond Ashau bij de grens met Laos. De vierde was gericht tegen een Vietcong-opleidingskamp en tunnel complex op 80 km ten noordoosten van Saigon. In Thailand gestationeerde F105 Thunderchiefs hebben op 50 km ten noorden van Hanoi een verwoest en spoorwagens Andere Thunderchiefs en Phantoms deden aanvallen op luchtdoelgeschut onder meer ten noordoosten van Hanoi, waar 17 geschutsstellingen rond een belangrijk vliegveld werden aangevallen. Op vliegdekschepen ge- O stationeerde piloten hebben meege deeld vrijdag 21 vrachtwagens, een aantal boten en zeven bruggen te hebben verwoest. Eén Thunderchief werd neergeschoten, waardoor het aantal Amerikaanse vliegtuigen dat boven Noord-Vietnam verloren is ge gaan tot 635 is gestegen, aldus een Amerikaanse woordvoerder. Boven Zuid-Vietnam zijn nog eens 195 vliegtuigen verloren gegaan, 719 vliegtuigen zijn in Vietnam door an dere oorzaken uitgeschakeld. In twee ver van elkaar gelegen delen van Zuid-Vietnam hebben Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen tegen de 400 communisten gedood; 285 Vietcongstrfjders sneu velden in een negen dagen durende veldtocht in de Mekongdelta, in de noordelyke provincies Qoeang Tin en Qeang Nam werden honderd Noord- vietnamezen of Vietcongleden ge dood. Btf de eerste operatie sneuvel den acht Amerikanen, bij de tweede eveneens acht, IATERDAG 5 AUGUSTUS 1967 S lf- Rijnsburgse corso reed naar Leiden en terug t. 9 Het is voor de jury geen ge makkelijke taak geweest om de wagens te beoordelen. Men was van mening dat de kwaliteit uit zonderlijk hoog lag en dat de onderlinge verschillen slechts minie mwaren. De uitslagen wa ren als volgt: Praalwagens kwekers: 1ste prijs „Schommelen, schommelen, heen en weer van de geza menlijke kwekers van Noord wij- kerhout-De Zilk, arr.: Cor van den Berg-Smit uit Noordwijker- hout; 2de prijs „Groene zwanen, witte zwanen, je mag niet door mijn Engeland varen van de gezamenlijke kwekers van Rijnsburg en omstreken, arr.: Anneke van Riel, Amsterdam. Praalwagens bedrijven: ere- en 1ste prijs en tevens de mooi ste praalwagen van het corso ..Onder moeders paraplu, liepen eens twee kindjes van de Coöp. Raiffeisenbank-Rijnsburg, arr,: Cor de Koning, Rijnsburg; l.ste prijs „Twee emmertjes wa- i ter halen, twee emmertjes pom pen..." van de Bloemenveiling- vereniging „Flora" - Rijnsburg, arr.: W. Buurman uit Oegst geest: 2de prijs „100 jaar Rode Kruis" van de Olga Matrassen- fabrieken N.V., Leiden; arr. Cor de Koning, Rijnsburg; 3de prijs „Droste altijd welkom", aange boden door de Kon. Droste Fa brieken N.V. uit Haarlem, arr. G. J. Wolters ut Eerbeek; 4de prijs „Boer wat zeg je van mijn kippena Boer wat zeg je van mijn haan van het Make laarskantoor Den Haan - Noor.l- wyk-Rynsburg, arr. Bert Sche ren uit Rijnsburg. Praalwagens verenigingeri1ste prijs „Baanveger, baanveger, kom met je bezem", van de IJsclub Oegstgeest, arr. Cor de Koning, Rijnsburg; 2de prijs „Vader Ja cob. vader Jacob,- slaapt gij nog van de vereniging van ambulante handelaren in bloe men en planten in Rijnsburg, ar. Joh. Weisz, Amsterdam en P. Zwaan, Rijnsburg; 3de prijs „Midden op 'het grote plein staat het stalletje van Katrijn van het bestuur bloembindcursus te Rijnsburg, arr. Joh. Weisz en P. Zwaan; 4de prijs „Het kin derlied in bloemenland" van de personeelsvereniging .Flora', arr P. Vellekoop uit De Lier. Praalwagens buurtverenigingen ere- en eerste prijs „Schuitje varen, theetje drinken, varen we naar de Overtoom" van de Ka naalstraat, arr. Cock Veldhuis uit Hillegom; 1ste prijs „Ik stond laatst voor een poppen kraam van de Sandtlaan, arr. Cor de Koning uit Rijns burg; 2de prijs „Ik ben met Catootje naar de botermarkt gegaan" van de Irissenstraat, arr. Joh. Weisz Adam en P. Zwaan uit Rijnsburg en tot slot een 4de prijs voor „Daar was laatst een meisje loos, die wou gaan varenvan 't Centrum, arr. Cor de Koning. Personenwagens zonder, recla me: ere- en eerste prijs'en te- 'vens mooiste personenwagen van het corso: fa. H. P. den Haan, groothandel en export snijbloe men en planten. Rijnsburg, arr. G. Alberts en T. Hoedemaker. Deventer; eerste prijzen: H. Leeuwenburg, groothandelaar in snijbloemen, Rijnsburg, arr. G. Alberts. Deventer en Rijnlands automobielbedrijf Leiden en Splendid Hotel Scheveningen, arr. L. v. d. Zwan uit Voorscho ten; tweede prijzen: C. Leeu wenburg, exporteur snijbloemen, 4 arr. A. Zuidgeest, De Lier, en Nic. den Heyers bloemenexport, arr. Cock Veldhuis, Hillegom; derde prijzen: W Tuning, ex- l porteur snybloemen, Aalsmeer, f arr. George Kiersch, Noordwijk aan Zee. en Gebrs. Beekhuis, exporteurs snijbloemen, Katwijk 4i -Rijnsburg, arr. Nico v. d. Voort a uit Voorschoten; vierde prijzen: J. van Delft, bestuurslid van de Stichting Rijnsburgs Bloemen- corco, arr. Leo de Kok uit Poel dijk, en Fa. C. de Koning en Zn, exporteurs van snijbloemen, Rijnsburg, arr. Cor de Koning; j eervolle vermelding: Federatie van groothandelaren in bloem- kwekerij produkten, arr. Joh. Weisz, Amsterdam, en P. Zwaan uit Rijnsburg Personenwagens met reclame i ere- en 1ste prils: Assurantie- ,i kantoor H. Beek en Zonen, Wassenaar, arr. G. v. d. Klaauw, Leiden: eerste prijzen: Van Eg- monds Cleaning Service, Zoeter - woude (HRD), arr. Chris Koo- men uit Warmond; Garage OudShoorn, Leiden, arr. David Nieuwenburg, Zoetermeer; twee de prijzen: Rest. „De Gouden j Lantaem", Oegstgeest, arr. Chris Koomen uit Rijnsburg; Menken j Liko N.V., Wassenaar, arr. N. v. d. Voort, Voorschoten; derde prijzen: Assurantiekantoor D. J. C. Verhaar uit Rijnsburg, arr Th. Hoedemaker uit Deventer, en Automobielbedrijf Rijnland N.V., arr. C. Kriest, Leiden, en J. B. van Iterson, Oegstgeest: vierde prijzen: Café „De Grot", Leiden, arr. L. v. d. Zwan uit Voorschoten, en Leidse Auto boxen Garage N.V. De wagen van Van Egmonds Modebedrijf - Leiden, arr. Bloemenmagazijn ,Jxora" uit Leiden, kreeg een eervolle vermelding.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3