LEIDSCH DAGBLAD Grove onjuistheden in V en B-advertentie' Verzet tegen Mao naar elders overgeslagen OCELOT JAMIN Tegenzet van Philips: Z WEERBERICHT Zuivering in Chinese leger Geen strafvervolging van schuldigen aan de de ramp van Aberfan Doping bij vijf renners NECKAR JAGST GEBR. HUISMAN y&uLuu/n\ (9ud Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1967 No. 31347 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, LeldeD - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: '25041; Redactie 215(7! (Van onze correspondenten) De prijzenoorlog tussen Philips en Vroom en Dreesmann duurt onverminderd voort. Philips heeft een tegenzet gelanceerd: de advertentiecampagne van V. en D. die voor Philips aanleiding was dit grootwinkelbedrijf geen goederen meer te leveren, bevat volgens Philips grove onjuistheden. Het publiek krygt volgens functionarissen van dit bedrijf door de pagina- grote adverten tie onder het motto „Koop met zorg en zonder zorgen" een ver keerde voorstelling van zaken. paniek over de prijzenoorlog van V. en D. onder de detaillisten geen sprake. „Wel brandde men van nieuwsgierigheid", zei hij. Kloj )t prijs niet Van de 15 verschillende arti kelen die door het grootwinkel bedrijf tegen „V. en D.-prijzen" worden aangeboden, zouden er sommige niet in overeenstem ming met de werkelijkheid ziin. Zij zouden bij de klant een be paalde suggestie kunnen wek ken, waaraan niet zou kunnen worden voldaan. Van sommige artikelen zou de prijs niet klop pen. Zo wordt er bijvoorbeeld een strijk bout aangeboden voor de „V. en D.- prijs" van f. 29.50. De normale prijs, zo werd er bij vermeld, is f. 39.95. Volgens Philips-functiónarissen krijgt de klant echter niet het afgebeelde apparaat, maar een type dat Philips al geruime tijd voor f29.50 verkoopt. Een ander artikel is de elektTo- grammofoon. „V. en D.-prijs" f. 139.-, normale prijs f169.Staffunctiona rissen vertellen dat het hier gaat om een overjarig type, dat Philips ook reeds voor de zogenaamde „V. en D.- prijs" verkoopt. De grootste grief van de leiding van Philips gaat tegen het aangebo den Philips 59 cm televisietoestel, type Bremen, voor f578.De normale prijs, zo staat er in de advertentie, is f.849.Behalve dat de laatste prijs niet juist is (deze zou enige tijd geleden verlaagd zijn tot f.799.— is het aangeboden toestel van een plas tic-kast voorzien, in plaats van een van hout zoals Philips-Nederland deze op de markt brengt. Het type Bremen is een produkt van de Duit se dochteronderneming. Deze mededelingen werden giste ren gedaan op een bijeenkomst van kleinhandelaren in Arnhem. Vol gens districtsmanager J. W. Fackel- dey van Philips was er van enige ri- Zondag iets warmer Na een kleine inzinking met op de meeste plaatsen buien waarbij gistermiddag de temperatuur Lot. 13 a 14 graden daaldeis er l'j- dens het weekeinde een kleit e verbetering. Vandaag is ook nog een enkele bui mogelijk, maar de zonnige perioden krijgen de overhand. j Een rug van hoge druk passeert i vandaag de Britse eilanden en geeft morgen bij ons een verbete ring met een kleine tempera tuurstijging tot 20 a 30 graden Een zwak oceaanfront drong vanmorgen Ierland binnen en zal zondag later op de dag wat meer hoge bewolking geven. De komende augustusdagen zullen zowel aan het strand als in het binnenland een vrij aangename temperatuur geven, maar echt warm wordt het voorlopig niet STRANDVERWACHTING Morgen droog en wat aangenamer strandweer bij een afnemende zuid westenwind. Zonnige perioden en in de middag iets warmer. Temperatuur 20 graden; zeewater 19 graden. Voor uitzichten: wat gunstiger strand- 6 augustus Zon op: 05.08; onder: 20.23. Maan op: 04.56; onder: 21.08. Hoogwater in Katwijk: 3.10 en 15.39; 1 laagwater: 11.26 en 23.51. 7 augustus Zon op: 05.10; onder: 20.21. Maan op: 06.25; onder: 21.26. Hoogwater in Katwijk: 3.53 en 16.32; en 12.12. Dit nummer bestaat ait 16 pagina'i Aperte leugen De advertentie van het grootwin kelbedrijf noemde hij een „mislei dende publikatie". Over het veel goedkopere televisietoestel zei hij: „Bij het publiek wordt de indruk ge wekt, dat V. en D. met het apparaat 270 gulden goedkoper is. Dit is een aperte leugen". Moeite om de concur rentie van Vroom en Dreesmann het hoofd te bieden, heeft Philips, vol gens de heer Fackeldey, niet. „Het is voor ons zelfs gemakkelijk, omdat V. en D. in zijn advertentiecampagne een fout heeft gemaakt door een ver keerde voorstelling van zaken te ge ven. Het publiek komt hier wel ach ter als het de aangeboden artikelen gaat kopen", aldus de heer Fackel dey. „Ik betwijfel zelfs of de directie van Vroom en Dreesmann, met wie Philips altijd op een prettige manier zaken heeft gedaan, wel op de hoogte is van de onjuistheid van sommige arbeeldingen en prijzen. Ik denk dat er intern nog wel een hartig woordje gesproken zal worden, want op deze manier adverteren is niet de stijl van V. en D.", aldus de heer Fackel dey. „Wij zijn zeker niet van plan ge rechtelijke acties te ondernemen om V. en D. in het ongelijk te krijgen", aldus een woordvoerder van de Phi- lips-fabrieken gisteravond na afloop van een directievergadering in Eind hoven. „Maar wij blijven op ons standpunt staan". Geeu zorgen Philips maakt zich geen zorgen over het feit dat Duitse elektroni sche industrieën met de handelwijze van V. en D. akkoord zijn gegaan: „Hun assortiment zal nu (och kleiner gaan worden, zodat het slechts een kwestie van tijd is.- Veel andere zakenlieden hebben ons reeds te ken nen gegeven hun prijzen op hetzelfde niveau als dat van V. en D. te bren gen en daartegen is geen enkel be zwaar. Alleen de wijze waarop, heeft ons tot deze maatregel genoopt". STERKE DALING STAATSSCHULD „Nederlands buitenlandse schuld, die in 1949/50 nog ruim 3,3 miljard gulden bedroeg, is door normale en versnelde aflossing gedaald tot thans eentiende van dit bedrag", aldus heeft de minister van Financiën, prof. dr. H. J. Witteveen, in ant woord op vragen van de vaste com missie voor de Rijksuitgaven meege deeld. Deze schulden werden, ten behoeve van het herstel van de oorlogsver woestingen, gedurende en kort na de oorlog aangegaan. In de jaren 1952/ 1955 werd 677 miljoen gulden ver vroegd afgelost. In 1959/63 756 mil joen. „De regering beeft zich steeds op het standpunt gesteld dat het aangaan van buitenlandse schulden onder bijzondere omstandigheden aanvaardbaar is. doch dat een ont wikkeld land als Nederland norma liter veeleer besparingen aan derde landen ter beschikking dient te stel len". aldus de minister Het verzet tegen de Chinese par tijvoorzitter Mao Tse-toeng is van Woehan overgeslagen naar andere delen van China. In sommige ge vallen hebben leden van de militie hun wapens aan tegenstanders van Mao gegeven voor gevechten teg?n aanhangers van Mao. Dit blijkt uit berichten van Japanse en andere (Van onze Londense correspondent) Er zullen, ondanks het ver nietigende rapport van het Aberfan-tribunaal, geen straf vervolgingen worden ingesteld. Dit verklaarde gisteravond de advocaat-generaal, Sir Elwyn Jones, die lid is van de rege ring en zelf afkomstig is uit de mijnstreek van Wales. Lord Robens, de voorzitter van de Nationale Kolenraad, heeft naar aanleiding van -deze beslissing verklaard, dat hij nu vrij is in zijn besluit om al of niet af te treden. Hij zal waar schijnlijk na dit weekeinde, waarin hij het rapport in de tails zal bestuderen, tot een conclusie komen. Robens draagt als hoogste gezags hebber in de Engelse mijnindustrie de algemene verantwoordelijkheid hiervoor. Hy heeft zich bovendien gecompromitteerd door het afleggey van tegenstrijdige verklaringen ty- den het onderzoek in plaats van ronduit te erkennen dat de kolen- raad schuldig is. zoals de raadsman van de raad voor het tribunaal aan het slot van het onderzoek heeft ge daan. Onder de nabèstaanden in Aberfan de stemming tegenover Robens niet al te best. maar de mijnwerkers wil len met dat hy weggaat wegens zijn grote verdiensten jegens het mijn bedrijf. Aberfan heeft het rapport overigens met gemengde gevoelens ontvangen. De plaatselijke dominee verklaarde dat men. hoewel het on mogelijk is te vergeten, zal moeten vergeven. De last, die drukt op dege nen die wegens hun tekortkomingen en nalatigheid in het rapport worden genoemd, is reeds groot genoeg. Anderen zyn echter teleurgesteld, it er van strafvervolging geen spra ke is en zij eisen dat de schuldige op zyn minst van hun pos- worden verwyderd en dat er voor wordt gezorgd, dat zfj in de toekomst geen grote verantwoordelijkheid meer zullen dragen. De advocaat-generaal heeft duide lijk gemaakt, dat ouders en andere familieleden van omgekomenen vrij eigen gerechtelijke actie te gen oepaalde personen te beginnen, of schadevergoeding te eisen Een vrijwel unanieme eis is dat de afval bergen, welke al 50 jaar het dorp letterlijk e schaduwd, verwyderd. De mannen die boven op de afval berg plachten te werken en die op de onheilsdag vergeefs hebben ge tracht het dorp voor het dreigende gevaar te waarschuwen, voelen zich het meest opgelucht, omdat het rap port hen van alle blaam heeft ge zuiverd. Maar zij leefden de afgelo pen maanden in een hel. omdat zij door sommige plaatsgenoten „moor denaars" werden genoemd en als paria's werden behandeld correspondenten in Peking. In Tsjoengtsjing hebben gewa pende tegenstanders van Mao slag geleverd met voorstanders van Mao. De tegenstanders beschikten daarbij over artillerie, die ze uit Woehan hadden gekregen. Volgens een muur krant in Peking is het gevecht en kele dagen geleden ontbrand en wordt er nog steeds gevochten. Tsjoengtsjing is de vroegere na- tionalistisch-Chinese hoofdstad, een stad met meer dan twee miljoen in woners. Niet ver daar vandaan, even eens in de provincie Szetsjwan, zyn volgens de correspondent van de Asahi Sjimboen (Tokio) gevechten uitgebroken in de steden Joeng- tsjoean en Tsjiangtsjin. De correspondent van de Asahi Sjimboen meldt verder dat boeren dreigen op te rukken naar de ste den Nanking en Sjanghai om deze twee belangrijke steden in Kiang- soe te belegeren. In Sjanghai zelf zou een Mao-ge- zind dagblad te kennen hebben ge geven dat aanhangers van presi dent Lioe Sjao-tsji zich nog stee-is verschanst hebben in de stad. DA „Baanveger baanveger, kom met je bezem" van de IJsclub Oegstgeest werd de eerste prijs toegekend van de praalwagens van verenigingen. Het arrange ment is van Cor de Koning-Rijns burg. (Foto L.D./Holv; meldt de correspondent van het Ja panse blad Jomioeri Sjimboen. Intussen zouden de maoïsten erin geslaagd zijn de macht te heroveren in de industriestad Woehan. Radio- Kanton meldde dat maoïsten de bu reaus en kantoren van de overhc.d in Woehan hebben overgenomen van de agenten van de „Chroesjtsjow van China", waarmee president Lioe Sjao-tsji wordt bedoeld. Een aantal „reactionaire organisaties" in de stad is ontbonden en de invloed van de „proletarische revolutionairen" zou toenemen. Het Japanse blad Mainitsji Sjim boen maakt melding van een grote zuivering van politieke commissaris sen van het Chinese leger. De cor respondent van het blad in Peking zegt dat in tenminste vier militaire districten de hoogste politieke com missarissen zyn ontslagen en dat verder nog elf lagere politieke com missarissen zijn weggezuiverd. De vier hoogste commissarissen zjjn die van de districten Tsjengtoe, Lan- tsjou, Foetsjou en Tsinan. ELF NIEUWE ASTRONAUTEN Het Amerikaanse Bureau voor de ruimtevaart heeft gisteren elf nieu we astronauten aangewezen, waar mee het team tot 56 is uitgebreid. Een hunner, dr. Anthony W. Eng land, die zijn titel in de geofysica heeft behaald aan het Institute of Technology van Massachusetts, is als 25-jarige de jongste toekomstige ruimtevaarder. Met de eerder deze week gekozen oud-Australiër dr. Philip K. Chap man en de uit Wales afkomstige dr. John A. Llewelyn hebben nu ook genaturaliseerde Amerikanen hun intrede gedaan in het corps. Alle elf nieuwe astronauten zyn burgers, zodat het totaal niet-mili- tairen is gestegen tot 23. Geen van de elf heeft ervaring met het bestu- van straalvliegtuigen. Ze zullen hierin volgend jaar een Airsus moe ten volgen. Vier personen twee Belgen en twee Duitsers worden vermist na een geweldige brand, die gister middag uitbrak in de chemische fabriek van Bayer in Antwerpen, een dochteronderneming van de „Farbenfabriken Bayer AG" in West-Duitsland. In totaal liepen 33 personen verwondingen op, veelal personeelsleden van Duitse Niet minder dan vyf renners hebben positief gereageerd op de doping controle, die vorige week donder dag op de eerste avond van de baankampioenschappen in Am sterdam en in het weekeinde tij dens de wegkampioenschappen in Beek werd uitgeoefend, hetgeen wil zeggen, dat in hun urine ver boden stimulerende stoffen zijn aangetroffen. Deze renners zijn de nationale wegkampioen bij de profs Evert Dolman, de nationale sprintkampioen bij de amateurs Wim Koopman, de profstayer Hennie Marinus (tweede achter Oudkerk), de amateursprinter Jan Jansen (tweede achter Koopman) en Gerrie Bruin (derde in het amateurkampioenschap over vyf- tigkilometer zonder gangmaking). Venvacht mag worden, dat volgens het reglement aan Dolman en Koopman de nationale titel zal worden ontnomen. Voorts kunnen de profs Dolman en Marinus rekenen op een geldboete van 750 gulden voor de eerste overtreding, terwijl de amateurs Koopman. Jansen en Bruin een maand schorsing (in deze categorie de straf voor de eerste overtreding) te wachten staat. ADVERTENTIE Met neerklapbare achterbank f 4300,Eerste aanbetaling f 2150 Restant kan in 6 12 of 24 maanden gefinancierd worden. f tnruilwaarde Benzineverbruik 1 18 Vraagt demonstratie Levendaal 80 - Telefoon 3400022962 - Leiden firma's die voor rekening van hef bedrijf onderhouds- en herstel ling swerkzaamheden verrichten. Een groot deel van de fabriek, die in het havengebied Zandvliet, ten noorden van Antwerpen igt en sinds het begin van het jaar in bedrijf was. is verwoest. De vlam men bereikten bij het ontploffen van tanks met vloeibare chemi caliën soms een hoogte van hon derd meter. ADVERTENTIE UNIEKE AANBIEDING LANGE MANTELS v.a. 4850.- van Egmond BREESTRAAT 173 ADVERTENTIE INTERIEUR VERZORGING collectie ai gezien? Zo Heeft O niet, kom dan spoedig kijken Ruime parkeergelegenheid. ADVERTENTIE niet duur wel heerlijk De illuminatie, die vanwe ge deze gemeente op 13 dezer zal worden ontstoken, bij ge legenheid van de reünie der leden van het vrijwillige na- gerkorps der Leidsche Hooge- school, belooft zeer prachtig te zijn. Op den Singel t-is- schen de voormalige Rijns burg sche en Marepoorten worden daartoe de nodige toebereidselen gemaakt. Verheugen de meeste ty pografen in ons Vaderland zich in de oprichting van den Nederlandschen Typugrafen- bond, ook binnen deze stad heerscht eene algemeene f 4 blijdschap, daar zich ook 4 4 hier eene af deeling heeft ge- 4 4 vormd. 4 4

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1