LEIDSCH DAGBLAD Prijzenoorlog tussen Y. en D. en Philips Scherp protest regering van JAMIN Elektrische apparaten soms 40% goedkoper Andere warenhuizen doen mogelijk mee PERIODEN Ziekenhuisinfecties verdienen aandacht Route Rijusburgse bloemencorso 'n Kaptein Wobuletfe Voor honden van schoot tot groot 9.95 alles Vlieland Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1S67 No. 31346 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bU vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, LeldeD - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Philips en Vroom en Dreesmann hebben elkaar de oorlog verklaard. V. en D. heeft als eerste grote warenhuis de richtprijzen losgelaten die de fabrikanten en hun dealers ondanks de ophef fing van de verticale prijsbinding door de regering in grote lijnen hebben gehandhaafd. Het warenhuis biedt nu scheerapparaten, stofzuigers, hoogtezonnen, grammofoons en verschillende andere elektrische apparaten van Philips en buitenlandse fabrikanten aan tegen prijzen die in enkele gevallen niet minder dan 40 pet beneden de normale winkelprijzen liggen. Philips heeft hierop geantwoord met het uitsluiten van het warenhuis van verdere levering. „Al dat geknoei versluiert de prij zen zo, dat zij voor niemand duidelijk zjjn. Wij zijn het verstop pertje spelen moe", aldus mr. Vroom. Duitse merken als Grundig en AEG gaan volgens de directie van V akkoord met de door dit warenhuis gevoerde politiek. Over de leverantie maakt V en D zich geen zorgen. Aan genomen wordt dat andere grote wa renhuizen het voorbeeld van V en D zullen volgen. De grote detailzaken zullen moeilijk kunnen achterblij ven. Het sneeuwbaleffect wordt mogelijk geacht, wat ertoe zal kun nen leiden dat Philips lagere prijzen zal moeten „adviseren" (vaststellen). De Bijenkorf zal vrijwel zeker het voorbeeld van V en D volgen en ook de prijzen van elektrische appara ten drastisch verlagen. „Ons stand punt is nog niet definitief bepaald, wij oriënteren ons nog, maar ik kan u wel zeggen dat onze algemene poli tiek is mee te gaan als een concur rent artikelen, die wij ook verko pen, tegen lagere prijzen gaat bieden", zei een directielid. Een woordvoerder van Philips gaf hierop als commentaar: „Dat is jam- Maar wjj kunnen er niets aan doen wanneer de Bijenkorf, zoals in de bedoeling schijnt te liggen, de prijsverlagingen niet zal adverteren, zodat men de. verkoopvoorwaarden niet overtreedt. De bezwaren van Philips zijn niet direct gericht tegen de la gere prijzen die V. en D. bere gent. Het gaat deze fabrikant in de eerste plaats om de ma nier waarop het warenhuis dit ioet. Volgens Philips heeft V. 2n D. een van de verkoopvoor waarden geschonden, door met orijsverlagingen een oprui- mingsidee te suggereren. Eén van de directeuren van V en D. mr. A. Vroom zegt: „Wij hebben lang overwogen of wij het zouden LUCHTACTIE q IN HONGKONG Drie helikopters, afkomstig van h Hongkong. Tegelijkertijd werd de w Hermes, hebben vanochtend vroeg Britse troepen en politie-eenheder afgezet en werd het verkeer op de tische gebouwen in het noorden Hongkong. Tegelijkertijd werd de •tgÊ wiJk> waarin deze gebouwen liggen, afgezet en werd het vekeer op de drukke King's Road stilgelegd. Twee van de gebouwen, waartegen de a tie werd ondernomen, tellen 27 ve diepingen. In een van deze geboi r j wen troffen politiemannen achter een geheime deur een compleet zie- kenhuis aan. Er werden voorts wapens van eigen makelij gei en. Drieëntwintig personen werden gearresteerd. In totaal namen dui zend militairen en politiemannen aan de actie deel. In Kowloon opende de politie gis teren het vuur op een vijftigtal Der- sonen, die twee autobussen met sl. - nen bekogelden. Drie politiemannen en vier betogers liepen verwondingen op Op verscheidene punten in Hongkong werden bommen ge vonden. Eén ontplofte bij de pogii.g haar onschadelijk te maken. Er vielen geen slachtoffers. Een woordvoerder van de regering van Hongkong heeft vanochtend meegedeeld, dat een menigte Chine zen gisteren over de grens tussjn China en de Britse kroonkolonie is getrokken en een bureau voor im migratie met stenen heeft bekogeld Britse militairen hadden gasgrana- ten gebruikt om de Chinezen terug te drijven. WEERBERICHT j Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Zonnige perioden, maar ook plaat- 'q iselijk enkele buien, vooral gedurende j_ de nacht en vroege ochtend. Zwakke !d tot matige wind tussen west en e| noordwest. Dezelfde temperaturen <- j als vandaag of iets hogere. v I (Opgemaakt om 11.40 uur). STRANDVERWACHTING Morgen meer opklaringen nog ecu kleine kans op buien. Zwakke tot matige zuidwestenwind. Tempe ratuur en zeewater 20 graden. Vooruitzichten: tegen hr' week jeinde iets stabiler met matig tot goed strandweer. 5 AUGUSTUS Zon op: 05.07 uur onder 20.24 uur. Maan op: 03.30 uur onder 20.46 uur. Hoogwater in Katwijk 3.25 uur en 14.56 uur, laagwater: 10.40 uur en doen, maar wij hebben gemeend i de onduidelijke toestand van nu i eind te moeten maken". Onduidelijk Deze onduidelijke toestand bestaat hierin dat verschillende kleinere za ken reeds lang door verkapte kor tingen te geven de richtprijzen en verkoopvoorwaarden omzeilen. Een van de jongste voorbeelden op 't ge bied van 't gemarchandeer met richt prijzen en verkoopvoorwaarden is de manier waarop sommige zaken nieu we soorten van kortingen toepassen. Deze zaken bieden artikelen aan te gen verschillende prijzen, die lager worden naarmate de koper van meer leveringsvoorwaarden, zoals bezor ging, garantie en service wil afzien. De fabrikanten houden zich on danks dit alles in hun reclamecam pagnes en in de verkoopvoorwaarden vast aan de door hen geadviseerde prijzen. Verontruste Gezondheidsraad Van onze Haagse correspondent) Het vraagstuk van de z.g. zieken huisinfecties hinderlijke en vaak gevaarlijke besmettingen, die moei lijk te bestrijden zijn verdient dringende aandacht. De hygiëne in de ziekenhuizen behoeft op korte ter mijn verbetering, omdat bij een on derzoek in acht ziekenhuizen is ge bleken. dat gemiddeld ruim zes pet. de patiënten, die een operatie ondergaan een vrij ernstige infectie oploopt. Deze onthulling wordt gedaan door :n commissie van de Gezondheids raad in een uitvoerig rapport over deze infecties. Volgens de commissie moet de be strijding van dit besmettingsgevaar in Nederland met spoed ter hand worden genomen. Bepleit wordt elk ziekenhuis een infectiecommissie te benoemen, waarvan de leider assisteerd door een hoofdzuster, als volledige dagtaak heeft de afdelin gen te controleren. Bovendien moet de overheid zich onder leiding van de hoofdinspec tie voor de volksgezondheid daad werkelijk met het toezicht op d( sterilisatiemethoden gaan bezighou den. Zij dient richtlijnen op te stel len voor het ziekenhuispersoneel. In het lijvige rapport wordt uitvoerig aangegeven, welke handelingen voorwerpen in een ziekenhuis de hoogste infectiekansen opleveren. De route van het Rjjnsburgse bloemencorso „Het kinderlied in bloemenland", dat morgenmiddag via Oegstgeest naar Leiden en terug rjjdt, is als volgt: RIJNSBURG: 1.30 uur: Vertrek van terrein Veiling „Flora" Oegstgeesterweg, Brouwerstraat, Noordeinde. Petronella van Sak senstraat, Evertsenstraat, Piet Heinstraat, De Ruyterstraat, Kanaal straat, Katwijkerweg, Langevaart, Sandtlaan, Herenweg. Kerk straat, Vliet N.Z., Koestraatbrug. Vliet Z.Z.. Smidstraat, Oegstgees terweg. Van Rijnsburg naar Oegstgeest via Rijnsburgerweg en Rijn- zichtweg. OEGSTGEEST: 2.30 uur: Rijnzichtweg, Van Assendelftstraat Rhijngeesterstraatweg, Endegeesterlaan, Geversstraat en via Leidse straatweg en Rijnsburgerweg naar Leiden. LEIDEN: 3.10 uur: Stationsplein. Stationsweg, Steenstraat. Blauwpoortsbrug, Haarlemmerstraat. Pelikaanstraat. Hooigracht Hogewoerd. Breestraat. (ongeveer te 3.45 uur namiddag). Noordeinde Rembrandtstraat. PAUZE IN DE DOELENKAZERNE. 5.15 uur Noordeinde, Witte Singel, Zoeterwoudse Singel, Lammenschansweg Tomatenstraat, Zoeterwoudseweg. Vijf-Meilaan. Boshuizerkade, Ter Haarkade, Haagweg, Rijnzichtwegbrug, Morsweg, Morssingel Stationsplein, en via de Rijnsburgerweg naar Oegstgeest. Leidse- straatweg. Geversstraat, Leidse Buurt, Rijnzichtweg. Rijnsburgerweg naar Rijnsburg. RIJNSBURG: Avondroute: Flora. Rijnsburgerweg. Oegstgeester .veg, Herenweg. Sandtlaan. Langevaart. Kanaalstraat., Burg. Meij boomstraat, Noordeinde, Koestraat, Vliet Z.Z., Smidstraat, Oegst geesterweg, Rijnsburgerweg, Flora. Dit nummer bestaat alt 16 pagina's ïozef Stalin was bang voor grote menigten Jozef Stalin, de eenmaal zeer ge vreesde Sowjetrussische dictator, was bang van grote menigten, ergerde zich aan buitenlandse kleding, haat te parfum en kon geen geduld op brengen met dwazen. Zo ziet zijn dochter Swetlana, die onlangs naar het Westen vluchtte, het tenminste in een boek, dat sinds gisteren in het Russisch in Engeland te koop is. Er zal ook een Engelstalige uitga ve verschijnen, maar die vertaling van „Twintig brieven aan een vriend" zal worden verzorgd door Amerikaanse uitgevers. Swetlana beschrijft in haar „Brie- ;n" hoe haar vader in maart 1953 twaalf uur lang een langzame ver stikkingsdood stierf. Zijn gezicht werd zwart en onherkenbaar. Toen Stalins toestand ontdekt was. werden pogingen gedaan om hem te ren den door middel van bloedzuigus zijn hals en op zijn hoofd. Ver der kreeg hij bijna voortdurend in jecties en werden aanhoudend cardio grammen en röntgenfoto's gemaekt. Ze geeft te kennen dat haar vadev zün dood heeft verhaast omdat hij geloofde in een komplot van dok ters tegen hem. De laatste maanden- voor zijn dood weigerde hij artsen toe te laten in zijn woning in het Kremlin. De dag voordat hij een hersenbloeding kreeg, had hij een stoombad genomen, iets wat een aits volgens Swetlana nooit zou hebben toegestaan. Ze had bij het overlijden van haar vader veel verdriet gehad. „Ik vond dat ik 'n waardeloze doch ter was geweest en op geen enkele wijze deze eenzame ziel had gehol pen, die oude zieke man die uitge stoten en alleen was op zijn Olym pus". Prins Bernhard heeft kans gezien bijna drie weken onopge merkt in Annecy, ten zuiden van Genève in Frankrijk, te verblij ven. Maar nu is hij door toeristen herkend. De Prins verblijft in een luxueus hotel aan het meer, in een van de ■buitenwijken van Annecy, en men ziet hem alleen i. d. stad wanneer hij de oorspecialist bezoekt die hem behandelt voor doofheid aan het rechteroor. De Prins bestuurt zelf zijn groene Ferrari en draagt een donkere zonnebril om her kenning te voorkomen. In het hotel zegt men dat de Prins altijd tot de eersten behoort die 's morgens vroeg een duik in het meer van Annecy nemen. Voor twaalf uur gaat hij dan meestal nog een keer zwemmen, waarna hij de middag doorbrengt met golfspelen, zoals de foto toont. Zijn coach heeft gezegd dat de Prins sinds zijn aankomst goede vorderingen heeft gemaakt en nu een handicap heeft van 18. Kongolese militairen plunderen woning van Nederlandse diplomaat Een attractie in de bossen van Jamagata in noordoost-Ja pan: een glijbaan van niet min der dan driehonderd meter, waar over de geroutineerde gebruiker met een snelheid van meer dan vijftig km per uur naar beneden kan suizen. De glijbaan is aange legd op initiatief van de priester van een boeddhistisch heiligdom, die meer belangstelling voor zijn tempel wil trekken (Van onze Haagse correspondent) Kongolese militairen zjjn de afgelo pen dagen enkele keren 's avonds de woning binnengedrongen van de Nederlandse ambassadesecretaris in Kinsjasa, jhir. mr. H. van der Goes van Naters. Naar aanleiding hiervan is de Kon golese zaakgelastigde in ons land, Louis Tsjibambi, gisteravond ont boden in het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Hij heeft een scherp protest van de Nederlandse regering in ontvangst genomen. Tevens is aangedrongen op effec tieve bescherming van de Neder landse diplomaat. De heer Tsjibambi bleek van de ge beurtenis in Kinsjasa, niet op de hoogte te zijn. Er is alle reden om aan te nemen dat sprake is ge weest van plundering (er is geld en drank gestolen) die geen politieke achtergrond had. De heer Van der Goes van Naters, het jongste lid van de diplomatieke staf aan de Nederlandse ambas sade in Kinsjasa, woont sinds an derhalf jaar met zijn echtgenote in Kinsjasa. Hij is een zoon het vroeger Kamerlid Van der Goes van Naters. Het altijd bestaande gevaar voor in braken in de rumoerige Kongolese hoofdstad, heeft de Nederlandse ambassade er indertijd toe ge bracht een wachtpost aan te stellen; een man die met een speer gewapend de avond en nacht door brengt bij het in een buitenwijk van Kinsjasa gelegen ambassade gebouw. ADVERTENTIE ADVERTENTIE E.E.G. Kan ook gefinancierd worden In 6 - 12 - 18 maanden. Ie aanbetaling van f90, GEBR. HUISMAN Hogewoerd 6668 - Tel. 31292 Leiden ELDO-PROEF VANOCHTEND MISLUKT De „Europa-1" raket van de Eldo, de Europese organisatie voor de ontwikkelig van raketten, heeft gefaald. De raket is neergestort in de woestijn in Australië nadat de tweede trap, van Franse makelij, niet ontstak. Het nieuws van de mislukking werd bekend enkele uren nadar de deskundigen elkaar hadden gelukge wenst met de succesvolle lancering. Eerder moesten tien pogingen om technische redenen of wegens het weer worden afgelast. De proef van vandaag werd ge houden om de Franse „Coralie". die de tweede trap vormde, te beproeven Voorzover men heeft kunnen nagaan heeft de apparatuur waardoor de tweede trap zich van de eerste (een Britse Blue Streak") had moeten af scheiden, geweigerd. In de Eldo werken Frankrijk, En geland, West- Duitsland. Italië, België, Nederland en Australië sa- De coralie en de uitgebrande Blue Streak stortten neer in de Simpson- woestijn bijna 1000 kilometer ten noorden van de lanceerbasis Woome- ra. De Coralie had ongeveer 5000 ki lometer van Australië in de Stille Oceaan terecht moeten komen. De poging van vandaag was de laatste die zou worden ondernomen. Gisteren werd, nadat tien pogingen hadden moeten worden afgelast, meegedeeld dat de deskundigen naar hun landen zouden terugkeren als ook de elfde niet zou slagen. De vol gende serie proeven zou in novem ber worden genomen, maar na de mislukking van vandaag moet het programma worden herzien. ADVERTENTIE Manden voor hond en poes, ovaal of rond. Van de eenvoudigste tot de Sierlijkste, zelfs inklapbare van metaal (makkelijk meene men). Kussens en dekens. Alles om Uw huisvriend(innetje) lek ker te verwennen met een warm holletje. Reismandjes en fiets mandjes. Al vanaf 5.95 DEZE WEEK EXTRA AANBIEDING: flinke manden in diverse maten NIEUWE RIJN 50 - Tel. 20811 (01710) (Sue/ temvö Uit het Leidsch Dagblad van 7 Aug. 1867: Men schrijft uit Katwijk: f Van de visschersvloot zijn r reeds negen schuiten in zee voor de haringvisscherij Van de overigen worden mede eenigen daartoe gereed ge maakt. terwijl een ander ge deelte der vloot nog de kust- visscherij uitoefent. Tot de geruchten die te Parijs circuleeren behoort dat Von T.Asmarck, om den Keizer den voet dwars te zet ten. 20 millioen aan Garibal di heeft gezonden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1