LEIDSCH DAGBLAD i Brits Kolenbureau schoot in A her fan ernstig tekort Snelle ontwikkeling kernwapens in Cliina Gé VERHOOG JAMIN Bezwarend rapport van i regeringscommissie Chauffeur viel in slaap Man bedreigt politie met meisje als schild Polder onder water Gemeentelijke heffing op onroerend goed -399™ van Zijp ©uct "ipgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1967 No. 31343 recteur: E. A. E. van Dishoeck jofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singe) 1, Leiden - Giro no. 57053 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De ramp in Aberfan van vorig jaar 21 oktober, die aan 116 .nderen en 28 volwassenen het leven heeft gekost, had voor- )men kunnen worden, aldus de conclusie van een Britse rege- ngscommissie van onderzoek. Deze commissie heeft gisteren t een eindrapport de hoogste chef van het Nationale Kolen- ureau v.oor de ramp verantwoordelijk gesteld. Het bureau had niet bekendge- aakt dat er zich onder de steen- >op een ondergrondse bron bevond, e de directe oorzaak van de lawine ,n steen en modder is geweest. Bo ndien ontbraken richtlijnen inza- beveiliging tegen schuiven van linhopen, vertoont de wet een cune op dit gebied en gaat de mijn- spectie niet geheel vrijuit. Opge- erkt wordt dat het Nationale >lenbureau dat na de nationa- atie van de mijnen een regerings- stantie werd, niet meer gedaan «ft dan het voorbeeld van zyn iorgangers navolgen. De commis- 5 meent dat alle steenhopen een itentieel gevaar betekenen en eist stelling van een nationale com- issie die voor beveiliging moet zor- Aan het kolenbureau en het hoofd iarvan, Lord Robens, wordt voorts rweten getalmd te hebben met toe ven tegenover de commissie dat de mp had kunnen worden voorzien voorkomen. „De ramp in Aber- n is een afschrikwekkend voor- eld van dwaze knoeierijen door le mannen, die met taken waren last waarvoor zy volkomen onge- hikt waren, van het zich niet be- onmeren om duidelijke waarschu- ngen en van volslagen gebrek aan ding van hogerhand. Het zijn geen Ajax-Real op k 20 september B De wedstrijd Ajax-Real Madrid in M i lste ronde van het toernooi om de iropese beker voor landskampioe- ■n, zal op 20 september in **""jt Olympisch Stadion in Amster dam paatsvinden. De return-ont- *6oeting wordt op 11 oktober in 'rao^drid gespeeld. Dit hebben de be- tren van de Spaanse en de Neder- ncoundse kampioensclub vandaag be- snd gemaakt. LSD gevaarlijker af dan softenon mVLSD kan gevaarlijker zijn voor on- Jp-jboren kinderen dan Thalidomide, grondstof van Softenon, aldus de Pfletische expert dr. Jose Egozcue f Portland (V.S.) Hy baseert zijn filing o.m. op proefnemingen die dr. A'orge Alexander van het Columbia- mllege van Fysici en chirurgen heeft Opricht op zwangere ratten. ^let rapport van dr. Egozcue waar- ^^ïuwt dat een „hippie" dat eenmaal ID gebruikt de prijs daarvan moge- te zal moeten betalen in de vorm ,n misvormde of verlate koinderen. !|$peven van dr. Egozcue en dr .Sa- zei Irwin van de universiteit van /jj egon zouden aantonen dat LSD als p |jz breker van chromosomen werkt. zou de erfelijkheid tot in het vier- !LE geslacht kunnen aantasten. Aldus LEIQi samenvatting van het Portland- RKc P°rt ^oor Washington Post. ■WEERBERICHT I11; Weinig ïramderiaig 'et KNMI vernacht van heden morgenavond: Bedisselend bewolkt met plaatselijk MBcele buien. Overwegend matige Bastelyke wind. Koel weer. yÊ (Opgemaakt om 12.45 uur) 1 4 AUGUSTUS Zon op: 05.05; onder: 20.26. ■■aan op: 02.14; onder: 20.14. Hoogwater te Katwijk: 1.43 en Jl3 uur. JLaagwater: 9.52 en 22.18 uur. ft" STRAND VERWACHTING iorgen iets stabieler met weinig of m buien. Wisselende bewolking en matige zuid-westenwind. Fris, Bfcrdag 20 graden, zeewater 20 gra- nummer bestaat uit 14 pagina's schurken, maar fatsoenlijke mannen, die misleid waren door dwaasheid, en onwetendheid of beide tegelijk". Met name noemt het rapport mijndirec- teur Wynne en acht ingenieurs, die min of meer mede-schuldig zijn. De commissie heeft tijdens het onder zoek opgemerkt dat er een traditie van laksheid heerste ten aanzien van het gevaar dat de afvalhopen vormen, een tradditie die teruggaat tot de oorlogse dagen, toen de mijnen nog niet waren genationali seerd. (Van onze Amsterdamse correspondent) Na acht uur in zijn woning verschanst te hebben gezeten, heeft een 29-jarige Surinamer zich vanmorgen tegen half elf overgegeven. Gezocht wegens bedreiging met een pistool, zocht hij vannacht tegen half drie zijn toevlucht in het huis aan de Bellamy straat. Politiemannen hield hij met zijn pistool op een afstand. Een meisje van twee jaar, een dochtertje van een zuster die op het ogenblik in Suriname verblijft, gebruikte hij als schild. Hoofdinspecteur N. de Leeuw en hoofdagent-rechercheur Kooistra van het bureau Warmoesstraat heb ben kans gezien de als zeer agres sief bekendstaande man ertoe te bewegen zich zo mak als een lam metje over te geven. De Surinamer werd sinds dinsdag avond gezocht wegens bedreiging van de portier van een café op de Zeedijk. Gisteravond bedreigde hij in café Deene in de Bellamystraat opnieuw iemand. De politie werd gewaarschuwd. Hierop verschanste de man zich in zijn boven een vis winkel gelegen woning, die slechts via een smalle trap te bereiken is. Hij was volgens de politie dronken. Brigadier P. de Jong van het bu reau Leidseplein die de buitendeur met een geleende loper openkreeg, hoorde toen hy zich onderaan de trap vertoonde: „Als je naar boven komt schiet ik". Even later nam de man het kind in zyn arm, het als een schild voor zyn borst houdend. Pistool In een gesprek met een politieman zei hy bereid te zyn zich vanoch tend om acht uur over te geven. De politie wachtte op een afstandje af. Toen de man zyn belofte niet na kwam gingen hoofdinspecteur De Leeuw en rechercheur Kooi stra vanochtend om half tien de woning binnen maar het duurde nog een uur voordat de man mee naar buiten ging. Hoofdinspecteur De Leeuw: „Ik riep de man. Hy kwam bovenaan de trap en zwaaide met zyn arm, zo van: kom maar naar boven. Het was geen kwestie van bravour. Ik ben niet zo gek dat ik op een pistool in- Door nog onbekende oorzaak is vannacht de Boezemkade van de Dubbele Wiericke onder Driebruggen doorgebroken, waardoor een groot gedeelte van de polder „Het west einde van Waarder" blank kwam te staan. De kade brak over een af stand van ongeveer 200 meter, waar door het water met geweld de polder binnen stroomde. Naar schatting stond vanochtend ongeveer 150 hectare onder water. Met veel moeite zyn zes veehouders er vannacht in geslaagd het vee naar huis te halen en op stal te zetten. De kade brak door dicht by het nieuwe gempal dat enkele maanden geleden in ge bruik werd genomen. Pogingen om met een schip het stroomgat af te dammen mislukten, doordat de motorboot by na geheel de polder in dreef. Slechts met grote krachtsinspanning gelukte het met behulp van trekkers het schip weer vlot te krygen. Intussen is men be gonnen met zandzakken het gat te dichten. loop. Eerst wilde de man wel, en later weer niet meegaan. Toen we ruim een half uur gepraat hadden, stuurde ik Kooistra weg om as sistentie te vragen. Dan maar met geweld, dacht ik. De man probeerde me nog de kamer uit te zetten. Ik hield myn pistool op hem gericht. Schiet maar, zei hij. Toen ik daarop niet reageerde ging hij op bed lig gen. Kooistra was net weer boven toen de man de kussens van het bed gooide. Daaronder lag zyn pistool. Kooistra greep het direct. Ik geloof echter niet dat het de bedoeling was ons aan te vallen". N,T,S.-televisieverslaggeefster Eugenie Herlaar (27) is vanmor gen in Loosdrecht in het huwelijk getreden met zuiveltechnoloog André van Westrheenen (28).Mej. Herlaar ging gekleed in een lange, wit, zijden bruidsjapon. Zij droeg het door bloemetjes gesierde haar hoog opgestoken. Haar bruidsbf-e- ket bestond overwegend uit orchi deeën. Het paar werd voorafge gaan door het 7-jarige, in het rood geklede bruidsmeisje Anja Toet. geen grote rampen voorgedaan, maar er zyn wel voortekenen ge weest. Al in 1927 wees en hoogle raar uit Wales op het gevaar dat de hopen vormen. De afgelopen 27 jaar zyn er drie grote verschuivingen ge weest, die nauwelyks de aandacht trokken omdat er geen mensenlevens by verloren gingen. Het rapport heeft kritiek op de keuze van stort plaats. Zelfs een kind kon zien dat daar een bron was en een stroom pje, die tenslotte de oorzaak van de ramp bleken te worden. (Voor een artikel van onze Lon- dense correspondent over de toe stand in Aberfan na de ramp zie men elders in dit nummer). Frankrijk ver vooruit Amerikaans rapport Communistisch China kan tegen 1970 een waterstofbomlading van de megatonklasse voor intercontinentale ballistische projectielen vervaardi gen. Tot deze slotsom is een commissie voor kernenergie van het Ameri kaanse Congres gekomen in een rap port over de Chinese vorderingen op kerngebied. Volgens de commissie kan China vóór 1972 beschikken over een inter continentale raket. Het zou zelfs mo- gelyk zyn dat dit in 1970 al het geval zal zyn. In die jaren zal China in staat zyn een aanval met waterstof bommen op de Ver. Staten te doen. Er bestaat momenteel, aldus het rap port, geen Amerikaans effectief af weersysteem tegen raketten waarmee een dergehjke aanval kan worden Een dergelyke aanval zou voor China zelfmoord betekenen, maar zou niettemin mogelyk zyn. Het rap port is gebaseerd op geheime ver klaringen van de Centrale Geheime Dienst (CIA), Amerikaanse kernge leerden en van functionarissen van de ministeries van Buitenlandse Za ken en Defensie. Volgens het rapport zyn er aan- wyzingen, dat by de jongste Chinese kernproef een waterstofwapen met (Van onze parlementaire redactie) De regering heeft besloten de personele belasting en de grondbelasting, twee reeds lang omstreden heffingen van het Rijk, af te schaffen en te vervangen door een nieuwe gemeen telijke belasting op onroerend goed. De wetsontwerpen die deze regelen, liggen thans voor advies bij de Raad van State. Personele en grondbelasting verdwijnen De uitbreiding van het gemeente- lyk belastinggebied, dat hiermee wordt bereikt, staat reeds jarenlang op het programma. De gemeenten die voor hun inkomsten steeds meer van het rijk afhankelyk zyn gewor den, krygen met de nieuwe belas ting op onroerend goed weer zelf de verantwoordelykheid te dragen van een sluitende begroting. De nieuwe regeling heeft tevens ten doel de financiële positie van het Ryk te verlichten. Het schynt de bedoeling te zyn alle soorten onroerend goed, dus ook bedrijfsruimten en dergelyke, onder de nieuwe belasting te brengen. De personele belasting, die door velen als een zeer onrechtvaardige wel vaartsheffing wordt beschouwd, kan tegelyk met de grondbelasting ver dwijnen. De inkomsten die de ge meenten uit de personele belasting kregen, worden door de nieuwe hef fing gecompenseerd. De minister van Financiën, dr. H J. Witteveen. had reeds in 1963 samen met de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H Toxopeus, vergevorderde plannen tot uitbreiding van het gemeentelyk be lastinggebied. Nadat het kabinet- Marynen, waarvan zy toen deel uit maakten, wegens meningsverschil len over de omroepkwestie was afge treden, werden de betrokken wets ontwerpen door het kablnet-Cals ingetrokken. De huidige wetsontwer pen zyn ondertekend door de minis ters Beernink (Binnenlandse Zaken) en Witteveen (Financiën). de kracht van enige megatonnen vanuit een vliegtuig tot ontploffing is gebracht. De Chinezen zouden in staat zijn een waterstofbom van vele megatonnen te maken, die per vlieg tuig naar een doel kan worden ge bracht. Hiermee is China de Fran sen ruim vooruit. De luchtmacht van China bestaat momenteel slechts uit enkele hon derden straalbommenwerpers voor de korte afstand en slechts een handvol bommenwerpers met een grotere actieradius. De commissie zegt niets te weten van een Chinees plan voor de ont wikkeling van bommenwerpers in de intercontinentale klasse. Geschat wordt dat China ongeveer één mil jard dollar per jaar besteedt aan de ontwikkeling van kernbommen en raketten, wat neerkomt op onge veer 4 procent van het bruto natio nale produkt- De commissie zegt verder niet te streven naar een over- of onder schatting van de gevaren, maar naar een constatering van feiten. Het rap port zal echter zeker worden gebruikt door hen die aandringen op een snelle ontwikkeling van een systeem van afweerraketten. Voorstanders hiervan zyn er in het Congres en in militaire kringen. ADVERTENTIE L 'iWfM comfortabel en charmant: PEUGEOT Peugeot-de brommer van autoklasse. Mooi. Makkelijk. Modern. Kom 'm bekijken en proberen. Voor 399,50 rijdt u ai Peugeot! Haarlemmerstraat1 295 Korevaarstraat 6 Brahmslaan 16-18 Een zware vrachtwagen met aan hanger van een transportbedrijf uit Winterswijk reed gistermiddag in Odoorn door de woning van het be jaarde echtpaar R. Jansen. Het achterste gedeelte van de woning stortte in. Vervolgens reed de vrachtwagen-combinatie tegen een achter het huis staande garage aan. Een daarin geparkeerd staande per sonenauto werd geheel vernield. Het echtpaar Jansen, dat in de voorkamer zat toen het ongeluk ge beurde, bleef ongedeerd. Uit de enorme ravage kwamen de chauffeur en zijn bürijder wat onthutst t« voorschijn. De byrjjder bleek ge wond te z(jn en werd naar het zie kenhuis in Emmen gebracht. De chauffeur van de vrachtwagen heeft tegenover de politie verklaard, dat hy achter het stuur in slaap was gevallen. De vrachtwagen wai toen links van de weg gaan rjjden. ramde een andere vrachtwagen* waarvan de bestuurder eveneens werd gewond, en botste vervolgens tegen een personenauto. De vracht wagencombinatie scheerde daarop rakelings langs enkele bomen en reed via de voortuin het huis bin- Weer vuurgevecht aan de Jordaan Evenals dinsdag hebben zich gis teren aan de grens tussen Israël en Jordanië schietpartijen voorgedaan. Het gebeurde in het gebied van Jericho. Drie Israëlische militairen werden licht gewond. Zoals gebrui kelijk gaven beide partyen elkaar de schuld met schieten te zyn be gonnen. ADVERTENTIE Uw kwaliteitsslager Uw poelier NU wildtyd, dus volop WILDE EENDEN ADVERTENTIE euwo Uit het Leidsch Dagblad van 6 Aug. 1867: Naar wij vernemen, zullen de Leidsche jagers van 1S31 in deze maand alhier bijeen komen en bij die gelegenheid zal hun worden aangeboden een diner op Zomerzorg, een concert op de buiten Socië teit Amicitia, terwijl er te vens eene illuminatie plaats hebben. De naaimachine heejt een gedachten mededinger ge kregen in een Amerikaansch werktuig, waardoor hemden, pantalons, vesten, paletots damesmantels, jackets, rokken, enz. te gelijk gewe ven en genaaid worden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1