Uscar van iiemel: 75 mar in Haarlem Wim v. d. Panne schonk veel voldoening REITA EARIA GEEFT Kennismakingen, die welkom waren LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 BEZIG MET DRIE COMPOSITIES Prijzenslag /^y t t ~l h mé o kleuren-tv Jeroen Bosch inspireert hem (Van onze kunstredactie). Oscar van Hemel componist en als zodanig een bekende en markante figuur in de Nederlandse muziekwereld, wordt 3 augustus 75 jaar. Een mijlpaal, die Oscar van Hemel allesbe halve in ruste zal bereiken, want zijn leeftijd, die hem in het gezelschap „der sterken" heeft gebracht, heeft zijn werkkracht allesbehalve geschaad. Integendeel, zou men zeggen, want de heer Van Hemel is op dit moment met maar liefst drie composi ties tegelijk bezig. aard, wil opzetten. Dat lijkt hem de enige manier om de schilderijen van Bosch „gek, dat nog geen andere componist vóór mij aich door deze beeldende kunstenaar heeft laten in spireren") in klanken te herschep- Hobokwartet Zijn hobokwartet, dat hij in op dracht van het Rijk schreef, is nu klaar. Dit kamermuziekwerk (hobo, viool, alt en cello) heeft als onder titel .About comediia del 'arte" en is gebaseerd op de bekende figuren van Colombine, Pedroline en Dottore Pantalone. Het kwarter is niet vol gens klassieke vormen opgezet en heeft de componist alle kansen ge boden er zijn fantasie de vrije loop in te laten. Is het wonder, dat hij van dit programmatisch opgezette werk zegt: „Het kan ook als balletmuziek dienen Oscar van Hemel: „Ik ben ook be zig met een dramatische opera. Het wordt een avondvullend werk, ge baseerd op Italiaanse teksten, die door prof. Hélène Noethenius pas klaar voor mü zijn gemaakt. Het eerste bedrijf is schetsmatig gereed". De moeilijkheid om aan een goe de tekst te komen heeft hem wel erg parten gespeeld bij de totstandko ming van zijn eerste opera Viviane. dat zijn eerste uitvoering in concert- vorm in 1950 beleefde. ,X>e meeste tijd besteed ik op 't moment aan een derde werk", zegt Oscar van Hemel, „namelijk 'n or kestcompositie gebaseerd op de schilderijen van de 15de- eeuwse Vlaamse surrealist Jeroen Bosch. U mag best weten, dat ik er door gebio logeerd ben en een half jaar lang heb lopen broeden wélke vorm ik zou kiezen om Bosch' tableaus muzi kaal weer te geven" F an tasmagorieën Het noteren is Oscar van Hemel niet gemakkelijk afgegaan, omdat hij zijn „Fantasmagorieën k la Je roen Bosch" absoluut experimenteel zonder remmingen van academische pen. De jarige toondichter wilde eerst vier tableaus als basis voor zijn com positie nemen, maar werd zó gefas cineerd door nog twee andere doe ken, dat zijn bijna 20 minuten du rende werk zes deeltjes gaat tellen. Elk deel beeldt zo'n doek uit, eerst in details en dan dn zijn geheel. Fantastische orkestratie Even fantastisch als de schilderij en zelf is de orkestratie van Oscar van Hemels werk/ „Het demonische maar ook het hemelse wil ik gestalte geven", zegt hU- „Daarom vindt u in mijn pratituur behalve strijkers en klavecimbel ook allerlei slag werk, een of misschien wel twee vleugels en een groot blaasorkest: twee piccolo's, twee fluiten, twee es- klarinetten, twee klarinetten, een basklarinet, twee fagotten en een contrafagot, een saxofoonkwartet, vier trompetten, vier hoorns, vier trombones en 'n tuba. Om contras ten en effecten nog groter en scher per te maken maak ik ook gebruik van geluidsbanden met daarop niet bestaande teksten en imitaties van gesprekken. Het mooiste zou zijn, als tijdens de uitvoering de gecompo neerde doeken zouden worden gepro jecteerd". Deze Bosch-fantasie is bestemd voor het Brabants Orkest en zal wor den opgedragen aan de dirigent van dat gezelschap. Hein Jordans. „Nu hoop ik niet, dat het orkest mijn nieuwe werk al wil spelen, als de gro te tentoonstelling over Jeroen Bosch (Van onze Haarlemse correspondent) Een radio- en televisiehandelaar in Haarlem zal per 20 augustus de ver koop van kleurentelevisietoestellen beginnen tegen een prijs van 1640 gulden. (De t.v.-fabrikanten hadden eerder aangekondigd dat de prijs van een kleuren-t.v.-toestel iets onder de f3000 zou liggen). Hij is hiermee een der eersten in Nederland, die met de verkoop van kleurenapparaten tegen deze prijs be gint. De toestellen worden geïmpor teerd uit. Duitsland. De handelaar verwacht veel belangstelling voor zijn prijzenslag. Hij kan in onbeperkte hoeveelheden kleurentoestellen impor- Erfenis voor Jayne Mansfield Uit het testament van Samuel S. Brody, die een maand geleden samen met Jayne Mansfield bij een auto- omgeluk om het leven kwam, blijkt dat de jurist zijn vrouw en hun twee kinderen heeft onterfd en alles wat hij bezat aan de overleden filmster heeft nagelaten. Het met de hand geschreven testa ment, dat 18 dagen voor het onge luk werd opgesteld, werd aangetrof fen in Jayne's kluis. .Hierbij laat ik mijn gehele eigendom, van persoon lijke of andere aard, na aan mijn enige ter wereld die ik lief heb, Jayne Mansfield", aldus het testament. De 40-jarige Brody was ten tijde van zijn dood op 29 juni van tafel en bed gescheiden van zijn vrouw. OSCAR VAN HEMEL Miss Wereld, Reita Faria uit Indiais gisteren uit Londen vertrokken om op te treden in Penzance, Cornwall, hoewel zij haar contract met Mecca Ltd, de orga nisatoren van de Miss Wereldverkie zing, heeft opgezegd. Michael Balin, haar advocaat, ver klaarde: „Wij heb ben Mecca schrifte lijk laten weten dat mej. Faria haar con tract als beëindigd beschouivt omdat het door Mecca ge broken is, maar ze is bereid aan de ver plichtingen te vol doen die reeds voor haar zijn aangeno- Eric Morley, direc teur van Mecca, zei dat deze brief ont vangen was maar dat het contract naar zijn mening nog geldig was. „Wat mij betreft is hét een volkomen geldig contract, dat vlet gebroken is. Mej. Faria kan het niet opzeggen, maar wij wel en als ze naar de rechter ivïl lopen doen ivij dat ook". Maar als ze geen Miss Wereld wenst te blijven en van haar verplichtingen ontslagen wil wor den. zijn we bereid dat te ovenvegen". De .moeilijkheden begonnen vorige week toen de 23-ja rige Reita Faria zich beklaagde dat Mec ca haar niet altijd van een begeleidster voorzag. Mecca wierp tegen dat zelfs eens een permanente cha peronne was aange nomen, waar mej. Faria echter geen prijs op scheen ie stellen. Reita verklaarde tot de pers dat ze „niet veel had over gehouden" van haar acht maanden als Miss Wereld on geveer 80.000 gulden. Morely bestreed dit. Hij zei dat de contracten die Mec ca reeds voor haar had afgesloten haar in totaal 160.000 gul den zouden opleve ren, waar nog haar vanaf 17 september i n Den Bosch wordt gehouden. Ik ben nooit een snelle werker geweest dat komt ook door mijn grote mate van zelf kritiek en ook nu neem ik ruim mijn tijd om mijn ideën te laten rijpen". Oscar van Hemels drie laatste wer ken zijn dodecafonisch ("gebaseerd dus op de twaalf toon techniek) opge zet. Hij is blij, dat hij mag profite ren van de grote vrijheid, die sinds 1905 („Geen evolutie, maar een re volutie") de muziek wordt gegund. Het experimenteren met nieuwe vormen vindt hij waardevol, maar een losmaken van de melodie in de muziek acht hij niet mogelijk. „Men zei destijds van Debussy's muziek al: „daar zit geen melodie in. Natuurlijk was de melodie er wel, maar het was een andere. Dat is met de nieuwe muziek óók zo: door de intervallen groter of kleiner te ma ken of clusters te gebruiken (doe ik ook vaaki, wordt een andere melo- diek tot stand gebracht". Aan Oscar van Hemels 75e geboor tedag zal in en buiten de omroep veel aandacht worden besteed. Oscar van Hemel vindt het fijn. een werk, dat hfj. zelf al een beet je vergeten was. binnenkort te kun nen horen. Op 23 september speelt het Concertgebouworkest onder lei ding van Berhard Haitink namelijk zijn concert voor blazers. Een compo sitie, wie weliswaar wel enige malen werd gespeeld, maar toch een beetje uit het oor van de maker was ge raakt. Vele prijzen vielen Oscar van Her mei ten deel voor zijn grote verdien sten voor de cultuur in het algemeen en voor ons land in het bijzonder. Reeds in 1939 werd zijn pianokwar tet in het Koningin Elisabethcon- cours bekroond, zeven jaar later ge volgd door de Staatsprijs van de Nederlandse regering voor Hemels ballade voor orkest In 1953 viel zijn vierde strijk kwartet een prijs ten deel in het in ternationaal concours voor strijk kwartet-composities in Lüttich, teza men met werk van de Amerikaanse componist Elliot Carter en de Pool Stanislaw Skrowazcewsky. Dit strijkkwartet werd ook door talrijke uitvoeringen door het Neder lands strijkkwartet zeer bekend buiten ons land. De gemeente Hil- sersum eerde hem een paar jaar ge leden met de cultuurprijs. Boek van Svetlana tijdelijk verboden Een rechter heeft in Londen de pu- blikatie in Engeland van een niet geautoriseerde uitgave van een boek van Sfcalins dochter Svetlana. tijde lijk verboden. De uitgever Alex Fle- gon had „Twintig brieven aan een vriend" van Svetlana op de markt gebracht. In oktober zal een geautoriseerde versie van het boek verschijnen na dat het eerst als feuilleton in The Observer heeft gestaan. Flegon was van mening dat er geen sprake was van auteursrechten omdat het boek in Rusland geschreven was. Bengt Berg -82- overleden De Zweedse schrijver van dieren boeken Bengt Berg, die ook pioniers werk heeft verricht op het gebied van het fotograferen van dieren, Is op 82-jarige leeftijd h> Stockholm overleden. De schrijver, een zoon van een on derwijzer uit Ralmur, reisde voor zijn onderzoekingen onder meer naar Egypte en de Himalaja. In Zweden behoedde hij dé wilde gans voor uit sterven. Tot de boeken die hij schreef, be horen Tijger en mens. Met de trek vogels naar Afrika, Mijn vriend de pluvier en Mijn avonturen met die- Bengt Berg was voor zijn onder zoekingswerk onderscheiden met het eredoctoraat van de universiteit van Bonn. Orgelconcert Katwijk NEDERLAND 1 NTS 6.45 uur De Minimolen 6.50 uur Nieuws Repelsteeltje; sprookje in t.v.-bewerking Socutera: De gezinsverzorgster Journaal en weeroverzicbt Hij, zij en de petticoat; film Requiem voor een groot volk; documentaire NEDERLAND 2 AVRO Nieuws The Beatles; tekenfilm AVRO's Sportpanorama „De nacht waarin de angst rondwaart"; Wild West Laatste nieuws en journaal Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: HILVERSUM 2: Hoe warm het was Eerste N.T.S.- journaal: nieuwslezer Jan Gerritsen zon der colbert. Tweede journaal: Jan Gerritsen mè.t colbert Daar tussenin bijna drie uur V a r a-televisie, tropisch ver warmd. De zweetdruppels heb ben ons voortdurend op het voorhoofd gestaan. In het ver re Hoogeveen zal het niet an ders zijn geweest. Daarom moet het voor iedere televisiekijker toch wel begrijpelijk zijn ge weest, dat het cultureel cen trum „De Tamboer" zo tam rea geerde op de successen uit de jaren vijftig. Zelfs een geest driftige Tante Leen kon er met 'n hartstochtelijk „Oh Johnnie" weinig aan veranderen: de Drentse gemoederen waren on mogelijk in beweging te bren gen. Dat programma met „hits" uit vervlogen jaren was overigens niet eens zo onaardig. We kon den weer eens ontdekken dat die liederen van vroeger (een „vroeger" van nog maar 10 jaar geleden) eigenlijk best mooi wa ren. We hoorden Ronnie Tober met het oude Guy Mitchell- wonder „Truly Fair", Shirley zong „Fever", organist Bernard Drukker deed er alles aan om de door de warmte zeer flegma tieke zaal mee te krijgen. Tij dens het optreden van Drukker maakte regisseur Frans Boelen, die destijds een geslaagd „toe latingsexamen" maakte met een Annemarie Ooster- program ma, een fabelachtige shot. In de community singing kwam o.m. de regel „Van je ha, ha. ha, ha, ha, ha, ha, ha. ha" voor. Door de afschuwelijke hitte in de splinternieuwe schouwburg viel er natuurlijk voor niemand wat te lachen. Niettemin gingen ryen monden mooi in tempo open en dicht, maar daar was dan ook alles mee gezegd, want aan de sombere ogen was te zien hoe warm het in Hooge veen was en voor wat de com munity singing betreft, hoe ver. Slotindruk: misschien een voudige zomerkost, maar in ie der geval verstrooiing. Verkeers slachtoffers Een ernstig onderwerp hield V a r a 's actualiteitenrubriek .Achter het nieuws" bezig: de zwaargewonden die jaarlijks in het verkeer vallen. In 1966 wer den 41043 mensen ernstig ge wond, van wie plm. 6000 kinde in deze geheel aan dit onder werp gewijde aflevering kwamen 7 van die zwaargewonden aan het woord, vijf mannen en twee vrouwen. Zfj vertelden over de veranderingen in hun leven na het ongeluk, hoe zfj zich voor stelden ondanks hun handicap door te gaan. Alle zeven waren de dupe geworden van nalatig heid van andere. De een voelde geen wrok. de ander wel. Alle maal hadden zij grote behoefte aan vrijheid en ruimte. Tevens bleek dat de meesten er in slaagden niet dagelijks aan hun „problematiek" te denken. Bas Roodnat hield de interviews en hij deed dit uit stekend. Het werden openhar tige, vaak harde gesprekken. Het mpet voor Roodnat een niet gemakkelijk karwei zijn geweest om een dergelijk programma z helder en zonder overgevoe ligheden op het scherm te bren gen. Tot slot dit :Carmiggelt zou eigenlijk verplicht moeten wor den gesteld elke avond een ver haal voor te dragen. Het ver haal van gisteren moet velen de warmte hebben doen vergeten. werken Pastorale en Final 'Uit de lste Symfonie) zou men echter moei- I 24.00 Nws. lijk van Franck afleiden, daartoe be-1 Hilversur hoort ook Wider. I VPRn. Dit waren uiterst welkome kenis- makingen. De Pastorale ontleent haar sfeer aan het kleurcontrast tussen een hoog schalmeien en simpele bas- figuren of slechts liggende noten, waardoor een effect ontstaat van droom en eenzaamheid, van verte en notonie. Heel anders dan „Final" NCRV: 18.00 Tijd vrij v< vrije tijd: A Meisjeskooi en; B. 18.30 Sterf klanken. 19.00 Nw 19.30 Muz. •1. 19.45 Wr. orkest- (gr.l. 21.30 Nederland al shaven- lezlng. 21.45 Stereo auz. en vocaal enst doverdenklng. 22.30 N S-ber. 22.40 Lichte gram.n De Voorburgse organist Wim van der Panne was invaller voor de Delftenaar Jan v. d. Berg, die door ziekte moest afzeg den. Het „Orgelcomité Katwijk" van de Nieuwe Kerk heeft ech- I met z'n inzet van bruisende, fees- ter het gebaar gesteld om z'n concertenserie met één te verlen- i gen en zo zal men 29 augustus Vd. Berg toen horen. jje introductie van een „vrouwelijk" V. d. Panne heeft in sterke mate voldaan, met name voor wat motief, dat door geieideijjk intenser, de stukken van Sweelinck. Buxtehude, Bach, Franck en Vierne j fa seineend-repeterende wendingen betreft. Ten aanzien van Jan Zwart en Couperin kon men reser- lejdt e ves hebben. Nws. 18.15 19.00 Licht U maar wedstrijdprogr. 21.20 koord (vervolg). 22.00 Gesprek uit komst van vraag en antwoord. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Mod. muz. (opn.) 23.20 Radio Jazz Magazine. 23.55-24.00 Nws. VOOR DONDERDAG 3 AUGUSTUS overwinnende uitwaaiering Zwart - Couperin - Sweelinck: dat Sweelinoks Variaties over „God in was een nogal zinloze volgorde. Zwart de hoog" zijn een contrapuntisch heeft wel enkele werken gecompo- meesterstuk, waarbij men zich af- neerd. die niet helemaal misstaan opvraagt, of Bachs meestentijds ee- een programma van klassieke groten, i niale orgelwerk had kunnen worden maar daar behoort „Elegisch Voor-wat het werd .als onder diens voorlo- spel Ps. 51" niet toe. Dit heeft voed- j pers geen Sweelinck-leerlingen waren sel gevonden in Bachs koraalbewer-j geweest. Na Sweelinck volgde het van king „Erbarm' d-ioh" die ook weer I bouw zo capricieuze „Praeludiurn, niet tot Bachs beste behoort. Fuge und Ciacona C" van Buxtehude Couperins „Offertoire sur les grands en Bachs koraal voorspel „Sohmücke jeux" is genomen uit een van zijndich", waarna de organist naar Gal- twee orgelmissen, waar het tussen I lië overging. Gloria en Sanctus in staat. Tot orijzengeld van 25.000 gulden bij kwam. Alles bij el kaar zou haar uit verkiezing dus al 185.000 gulden waard zijn. „Ze heeft nog meer dan drie maanden voor de boeg", zei Morley. „En als ze haar jaar volmaakt zal de oorspronke lijke raming van 200.000 gulden wor den overtroffen". innerlijk contact met deze muziek konden we niet komen. Toen we in dertijd alle 21 delen der betreffende mis hoorden, hadden we dezelfde ste riele indruk van het- totale werk. Het leek of v. d. Panne zelf iets van die onvoldaanheid deelde: hij kwam niet in alle onderdeeltjes tot de wense lijke zorgvuldigheid in de voordracht. In al het overige is de concert gever terdege tot voorbeeldige ver klankingen gekomen, gaaf naar stijl en geest en gaaf in de aanpak. De organisten spelen graag Franck op het Katwijkse grote orgel, het leent zich voor een benadering van Francks klankideaal. De Fantasie in A is Franck ten voeten uit, men vindt er voorproeven in van zijn Symfonie. Psyché en Vioolconcert. De extasen van deze Fantasie hebben vervolgens tot dankbare bewondering gebracht (bijv. Hendrik Andriessen). De blinde Vierne, eens organist der Parijse Notre Dame, was een leerling van Franok. De van hem gespeelde Staatsprijs beeldende kunst en architectuur In 1967 zal de Staatsprijs voor beeldende kunst en architectuur wor den toegekend in de categorie beeld houwwerk. De minister van Cultuur, Recreatie en Maatsohappelijk Werk. mej. dr. M. A. M. Klompe, heeft voor de toekenning van deze Staatsprijs een jury benoemd die bestaat uit drs. R. W. D. Oxenaar te Arnhem, lid en voorzitter, drs H. A. J. M. van Haaren te Den Haag. prof. C. Hund te Amsterdam, K. L. Svmons te Am sterdam en drs. G. van de Wal te Amstelveen, leden; mevr. G. P. StipsVan Weel te Voorburg, secre taresse. KRO: 7.00 Nws. ./oord, lezing. 7.15 (7.30-7.32 Nws.). 7.55 Overweging. 8.00 -1- kinderen. 8.30 Nws vakantietips. 8.4E (9.35 Waterstanden) ló.OO Stereo: Aubade: Muz. van deze eeuw (gr.). 11.00 Voor de zieken. 11 Semi-klass. kamermuz. (gr.). 12.27 Me- Klass. decor: 1. I Stereo: Nederlands Hobo-kwartet: mod. 15.00 Voor de zieken. 16.00 den. 16.15 Der Zigeunerbaron, operet te. door het radio koor. Promenade or kest en solisten. Hilversum 3, 240 m en FM NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte muziekjes. 10.00 Nws. 10.02 Mengel- muze: nieuwe langspeelplaten. 11.00 Nws. 11.02 Muz. bij de koffie: licht platenprogramma. 12.00 Nws. 12.02 Transistor: gev. progr. met een toe ristische inslag. 13.00 Nws. 13.02 Top DertigNederlandse hitparade KRO. s vakantii (16.00 en 17~00 Nws. Aansluitend: act.). TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I NTS: 18.45 De Minimolen 18.50 Journaal. NTS: 19.00 De Verrekijker internationaal jeugdjournaal. 19.10 Van gewest tot gewest. 19.30 Mensen 21.20 Het levende lijk, TV- spel. 22 50 Jeroen aan het woord. NTS: 22.55-23.00 Journaal. Nederland II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. VPRO: 20.05 Progr. Amerika! blo- sikale imprc 20.35 2x41 21.0 15.25 Spinx: gec. pro- reformeerde Zendingsbon reo: Instr. trio: mod. kar Stereo: Metropole-orkest muz. 17.30 Lichte grannnn zing NTS: 22.15 Journaal. CVK (Over de 4e lij StraussWo die Zltronen blühen. wals (Strauss) .Napoleon Marsen (Straussi. Radetzky Marsch (Strauss). dag. Licnti 8.50 Morgenwijding, klass. gram.muz. 9.30 Lichte gram. v. oudere luisteraars. 10.00 Voor Arbeidsvitaminen man), Julie Andrews. Dick van Dvk^ David Tomllnson, Glynls Johns, F Wynn, Karen Dotrlce, Matthew G.n erzoekplatenprogramma. wer (Dorham). Minor's Holoday (Dor- (11.00-11.02 Nws.). 11.55 Beursberich- 1 ham], Basheer's Drearr ten. 12.00 Licht ensemble. 12.27 Mede- delingen t.b.v, land- en tuinbouw. 12.30 Licht orkest. 12.50 Draaiorgelmuz. (gr.). 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.30 Muzikale i orgelconcert, koorzang i is, Percy Hea.th, Max Roach.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5