Speelterrein bij het Stationsplein Marijke had geluk Oplichter kreeg Leiden gefingeerde rekening uitbetaald Meer reizigers op buslijnen naar de Leidse buitenwijken Leiden treedt toe tot gemeenschappelijke brandweerregeling Rat valt zwaan aan ffltii WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 f Zomerse agenda Leidse raad Prof. tlr. P. J. Kooreman Prof. dr. P. J. Kooreman, buiten gewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit en chirurg in het Zui derziekenhuis in Rotterdam is be noemd tot buitengewoon hoogleraar in de heelkunde aan de medische fa culteit in Rotterdam. Prof. Kooreman (65)studeerde aan de Leidse Universiteit. Hij pro moveerde in 1936 bij prof. dr. W. F. Suermondt op een proefschrift „Se cundaire Maagresecties". In 1942 werd prof. Kooreman tot chirurg in het Zuiderziekenhuis in Rotterdam benoemd. Van 1950 af was prof. Koo reman docent aan de Stichting Kli nisch hoger onderwijs in Rotterdam. Prof. Kooreman verrichtte onder zoekingen op het gebied i chirurgie en transplantaties, hart- Zelfs de psychiater weet met hem geen raad 111 Twee jaar gevangenisstraf met af- klaring trek van de tijd die hij in Nederland door preventief heeft uitgezeten cn on voorwaardelijke ter beschikking stel ling van de regering. Zo luidde gister morgen de eis van de officier van justitie bij dë Haagse rechtbank in de zaak tegen een 30-jarige lasser uit Den Haag, die op het gebied van oplichtingen en flessentrekkerij, o.m. in Leiden gepleegd, zich reeds een reputatie heeft verworven. De rechtbank in Middelburg had hem voor vijftien oplichtingen ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf en ter beschikking stelling van de regering. De lasser was echter uit de JLervol ontsla01 hoofd i inrichting ontvlucht, waarna hij zijn Wanneer de Leidse raad in zijn zitting van maandag 14 augus- Op deze „landelijke vlakte" is tus akkoord gaat met het voorstel van burgemeester en wethou- ^0J^euwe sPeelPlaa^s goprojec- ders om bij het parkeerterrein achter het flatgebouw aan het Stationsplein een speelplaats aan te leggen, dan zal vermoede lijk nog dit jaar speelruimte zijn geschapen voor de jeugd uit dit drukke deel van de stad. Reeds enkele jaren is in de Leidse raad gesproken over de aanleg van een speelplaats nabij het Stations plein, maar over de juiste plaats kon men het destijds niet eens worden. Na ampele ovenveging zijn B. en W. tot de conclusie gekomen, dat de meest geschikte plaats is gelegen aan de oostzijde van het parkeerter rein, achter de panden langs de west zijde van de Stationsweg. De speelplaats bevindt zich dan op korte afstand van het oostelijke trap penhuis van het flatgebouw, zodat zij bereikbaar is zonder de expeditie straten en de wegen naar de parkeer vakken over te steken. Voorts zal slechts aan één zijde bedienend ver keer en verkeer naar de parkeervak ken langs komen. Bovendien ligt de bedoelde plaats gunstig ten opzichte van de zon. Om aldaar een speelge- legenheid aan te leggen, behoeven maar enkele parkeerplaatsen te wor den opgeofferd. De speelgelegenheid kan volgens B. en W. ongeveer zes bij veertig meter groot worden en plaats bieden aan een zandbak, een klimboog, een globe, enkele buitel- rekken, een aantal banken en een beplanting met boompjes. Het ge heel kan worden omgeven door een afrastering met een bajonetvormige toegang, om de kinderen het plotse ling verlaten van de speelgelegen heid te bemoeilijken. De totale kosten van aanleg worden geraamd op i 23.000,welk bedrag ten laste van het wederopbouwplan „Stationsplein en omgeving" dient te komen. Voorstellen Ten laste van de begroting van het grondbedrijf een bedrag van f 100.000,beschikbaar te stellen voor de bouw van een rioolgemaaltje en de aanleg van een persleiding voor de afvoer van afvalwater ten behoeve van het Holiday-Inn-motel, gelegen langs de Leidse invalsweg (toekoms tige Plesmanlaan) voor het slopen van aan de ge meente in eigendom toebehorende percelen, gelegen buiten rechtens vastgestelde en goedgekeurde sane- ringsgebieden, met de daarbij ko mende werkzaamheden, een krediet te verstrekken van f25.000, het brengen van een wijziging in de Verordening op de raadscommis- ADVERTENTIE GOUDEN ARMBAND OF COLLIER voor f 70,- en f 100,- of f 300,- en f800.- JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. t.b.v. bijzondere scholen voor lager- en voor buitengewoon onderwijs; voor het slopen van aan de ge meente in eigendom toebehorende percelen, gelegen binnen stadsgedeel- AD VERTEN TIE Uw drang tot roken kan definitief verdwijnen in 6 tot 22 dagen zelfs indien u al meer dan 30 jaar rookt. New-York Het „Anti-Tabacco Propaganda Center" deelt mede: 88.648 verstokte rokers (waaronder talrijke artsen) hebben het roken definitief opgegeven dank. zij de drang tot roken doet verdwijnen. In 92,8 van de gevallen worden deze resultaten bereikt in 6 tot 22 dagen. Rokers, die belang stellen Tabak Propaganda Centrum 213 W, Brugstraat 44, Postbus 1, R sendaal. Zij behoeven slechts i envelop met him naam en adres deze organisatie te zenden. Het is geheel gratis. Leids K.&G. wacht drukke tijd Het Leidse K. en G. heeft in de komende maanden een drukke tijd voor de boeg. Zaterdag zullen het senioren- en juniorenkorps hun me dewerking verlenen bij het Rijms- burgse bloemencorso. Precies een week later zijn beide korpsen weer present bij het bloemencorso in Kat wijk. Het puniorenkorps heeft dan al weer (op vrijdag 11 augustus) een mars door het Noorderkwartier in Leiden achter de rug. Voor zaterdag 19 augustus zijn de senioren uitge nodigd om him medewerking te ver lenen bij het in de ■Jaarbeurshallen in Utrecht te houdeft nationale con cours hippique. Op 24 augustus is K. en G. wederom in Katwijk. De korp sen komen dan uit in een grote tap toeparade tea* gelegenheid van de sluiting van het badseizoen. Aan deze taptoe werken ook )rDe Trommelae- ren van Roosendaele" mee. Op 2 september gaat men naar Ooster hout waar die dag een Brabantse taptoe wordt gehouden. Een week later trekt het korps over de gren zen. In de Westduitse stad Lünen in West/falen geeft K. en G. dan een showdemonstratie. Eiland Man wil onafhankelijkheid Het eiland Man, tussen Engeland en Ierland gelegen, heeft zijn parle ment van vakantie teruggeroepen om te gaan spreken over het verkrijgen van onafhankelijkheid van Engeland. De 48.000 inwoners van dit eilar.d zijn het niet eens met het Britse verbod op piratenzenders, dat op 15 augustus van kracht wordt. Het ei land heeft binnenlands zelfbestuur. De speciale bijeenkomst is uitgeschre ven voor dinsdag a.s. Een van de Engelse piratenzenders zendt van af een schip, dat bij het eiland voor anker ligt. (Foto L.D./Holvast). ten waarvoor rechtens en goedgekeurde saneringsplannen van kracht zijn, met, de daarbij ko mende werkzaamheden, een krediet tc verstrekken van f 125.000, voor het vervangen van de cen trale verwanningsinstallatie van het schoolgebouw voor lager onderwijs Rijnsburgersingel 22 door een ver warming met gaskachels en het ma ken van een luchtverwarming in het gymnastieklokaal by het gebouw, als mede het installeren van een afzon derlijke verwarmingsketel ton behoe ve van de aangrenzende openbare kleuterschool een krediet te verlenen van f61.500,—; voor het schilderwerk op de bene denverdieping van het schoolgebouw Rijnsburgersingel 22 een krediet te verlenen van f 17.000.—; beschikbaar te stellen een krediet van rond f 126.000,— voor de uitbe taling van schadeloosstelling, rente over de schadeloosstelling, honora rium rechtsgeleerde raadsman van de gemeente en bijkomende kosten in verband met de onteigening van de in het onteigeningsplan voor de noord-zuidverbinding begrepen per celen Langegracht 115/ Koolgracht 17, Langegracht 123 en Oostdwarsgracht 19/19a te Leiden; het verlenen van medewerking voor de aanschaffing van buitenspelmate riaal voor de r.k.-l.o.m.-school aan het Rapenburg 48. idem van leer- en hulpmiddelen voor de r.k. lagere school aan de Cesar Franckstraat en idem van vloerbedekking voor de r.k. lagere school aan de Lorentzkade. Lucas van Leyden- school B. en W. stellen de raad voor om aan de hr. G. Meijhuis, overeenkom stig zijn verzoek, eervol ontslag te verlenen uit zijn betrekking van hoofd van de Lucas van Leyden- school. oplichtingsbezigheden vervolgde. In Den Haag en in Delft huurde hij een auto; die uit Den Haag ver kocht hij in Limburg voor 2.900 gul den en die van de Delftse garage houder liet hij in België achter. Na dien was de lasser op een tuinderij in het Westland aan het werk ge gaan als tomatenplukker. Het beviel hem daar zo goed dat hij bezig was zelf een bedrijfje te stichten. Hij werd evenwel in verband met zijn ontvluchting uit de inrichting door de justitie gezocht en volgens ver- Uit het jaarverslag van de NZH in het licht van de opnieuw slechter geworden omstandig heden waaronder moest worden geëxploiteerd, worden de over 1966 verschenen bedrijfsresultaten in het zojuist verschenen jaarverslag van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maatschap pij N.V. als niet onbevredigend gekenschetst. Toch wordt de winst bijna negen ton bescheiden genoemd in verhouding tot de omzet en het geïnvesteerd vermogen. Het dividend aan de aandeelhouders werd, evénals 1965 vastgesteld op vijf procent. Het bedrijfsresultaat van de NZH Is sterk beïnvloed door het in verge lijking met het landelijk niveau ach terblijven van de bevolkingsaanwas in het door haar bediende gebied, terwijl daarentegen het autobezit re latief veel aanzienlijker toenam. Steeg het inwonertal van het NZH-gebied met 0,15 pet, tegen 1,51 pot. daarbuiten, het aantal perso nenauto's per duizend inwoners klom met 17,1 tot 115. Veelzeggender nog is een vergelijking van het aantal personenauto's per vierkante kilome ter. In het vervoergebied van de NZH bedraagt dit 442 tegen 45 als landelijk gemiddelde. In het jaarver slag wordt betoogd dat dit toegeno men autobezit in tweeërlei opzicht debet is aan het vervoerverlies. Niet alleen gaat een reiziger die zich een auto aanschaft als klant verloren, maar bovendien werkt hij mee aan de vergroting der verontrustende ver- keerscongesties. De scherpe concur rentie van het eigen vervoer is voor al tijdens de weekeinden en avond- verdachte raakte hij daar- streek. Hij wist dat een tuinder in Loosduinen bij de Boe renleenbank een rekening had en dit bracht hem er toe een gefingeerde rekening voor werkzaamheden tot een bedrag van 1661,17 gulden uit te schrijven. „Mogelijk tot uw eigen ver bazing kreeg u dat uitbetaald", con stateerde de president van de recht bank .„Het was maar een proef, een hoger bedrag durfde ik niet aan, al dus verdachte. Na deze geslaagde proef ging de lasser er mee door en verschafte zich een goede bron van inkomen. Een bank in Naaldwijk, betaalde hem 1200 gulden uit, een bank in Poel dijk 1800 gulden uit, een bank in Poel- 1400 gulden, een bank in Pijnacker 2600 gulden en twee banken in Schipluiden verstrekten' hem resp. 4500 gulden en 3000 gulden. Het grootste deel van het geld had ver dachte in België opgemaakt. Daar werd hij gearresteerd wegens het opgeven van een valse naam. Hij werd vervolgens aan Nederland uit geleverd. De officier van justitie mr. J. A .J. van der Bruggen wees erop dat ook de psychiater geen raad met verdachte weet en zijn toekomst somber inziet zodat verdachte die een gevaar voor de maatschappij moet worden genoemd, geruime tijd eruit verwijderd dient te worden. De verdediger, mr. H. van Alphen bepleitte een zo groot mogelijke af trek van het voorarrest toe te pas sen. Uitspraak op 15 augustus. Makassaars- Nederlands woordenboek ALS DE RAAD AKKOORD GAAT uren merkbaar. Het woon-werkver keer blijkt veel beter bestand tegen het gebruik van de personenauto. De loonkosten stegen 11,8 pot., hetgeen een lastenverzwaring betekende omdat personeelskosten zestig procent van de totale vervoerkosten uitmaken. Veel aandacht werd besteed aan de kwaliteitsverbetering van de ver- voervoorziemingen. De aanschaffing van bussen met een groter motorver mogen. de doortrekking van de beide Katwijikse lijnen 31 en 41 naar de Leidse buitenwijken en de opening van een tweede verbinding tussen Leiden en Noordwijk werden met een belangrijke toeneming van het aan tal reizigers beloond. Om meer inzicht te verkrijgen in de samenstelling van de NZH-klan- tenkring, reisgewoonten en -motie ven, vervoersstromen en andere fa cetten van het reizigersvervoer wer den vervoersonderzoeken ondernomen in Den Haag en Leiden. Tenslotte maakt het algemeen ge deelte van het jaarverslag melding van de deelneming door de NZH in Eurotransport Nederland N.V., welke zidh onder de naam Eagle Service zal toeleggen op het internationale toeristische De Stichting voor wetenschappe lijk onderzoek van de tropen heeft de oud-hoogleraar prof. dr. A. A. Cense, thans medewerker aan 't Konink lijk instituut voor taal- land- en vol kenkunde in Leiden een subsidie ver leend voor de voorbereiding van de uitgave van een Makassaars-Neder- lands woordenboek. Het Makassaars, dat in het zuid westelijk deel van Celebes gespro ken wordt, heeft een belangrijke ge schreven literatuur, ondermeer be staande uit kronieken en dagboeken (reeds daterende van het begin van de zeventiende eeuw af), waarin het n 1966 met I verleden is vastgelegd, aanzienlijke LAATSTE middagzitting Ingevolge een vorig jaar genomen raadsbesluit komt de Leidse raad op 14 augustus a.s. voor het laatst in een middagzitting bijeen. De eerste avondzitting valt op maandag 4 sep tember. Tijdens de begrotingsbehandeling blijft men echter ook 's middags ver gaderen. In verbbnd met deze wijziging moet een herziening in het reglement van orde worden aangebracht. Arti kel 3 van dit reglement wordt in het vervolg als volgt lezen: De vergaderingen worden door gaans gehouden op maandag; zij vangen in de regel niet aan vóór 19.30 uur en eindigen in de regel niet later dan 22.30 uur. De vergaderingen ter behandeling van de begroting worden gehouden op een aantal achtereenvolgende da gen of met onderbrekingen van een beperkt aantal dagen. Zij vangen in de regel aan om 14.00 uur en eindi gen in de regel niet later dan 23.00 Nieuw meubilair voor L. tie Coligny scholen gemeenschap Aanvangende met de twee eerste leerjaren neemt de Louise de Colig- ny-scholengemeenschap in het cur susjaar 1967-1968 voor het eerst deel aan het atheneum-h.a.v.o.-experi- ment. Dit onderwijs wordt gegeven in het kader van de Wet op het voortgezet onderwijs, wat medebrengt dat de betreffende leerlingen onder andere studielessen zullen ontvan gen in groepen van 15 tot 20 leerlin gen. Van deze lessen zullen in het eerste leerjaar van 'de genoemde school veertien groepen worden ge vormd en in het tweede leerjaar tien groepen. Voor het werken met deze kleine groepen leerlingen moeten be halve de normale leslokalen nog een aantal in de school beschikbare ruimten in gebruik worden geno men, die als leslokalen dienen te worden ingericht. Daarvoor is het nodig, dat aan vullend meubilair wordt aangeschaft t.w. 99 leerlingensets, 5 borden op standaards en 5 afsluitbare kasten. De kosten welke hieraan zijn ver bonden worden geraamd op f 8.750 welk bedrag in 3 jaren kan worden afgeschreven. In Leidse Morssingel In de Leidse Morssingel raakte gisteravond laat een zwaan ernstig aan de hals gewond. Het dier werd aangevallen door een grote, zeer agressieve rat. Enkele voorbijgangers, die de in gevaar verkerende zwaan te hulp schoten, konden de rat slechts met moeite op de vlucht jagen. Zij waarschuwden de politie, die op haar beurt de chef van de Leidse Plantsoenendienst op de hoogte stelde van het dierendrama. Deze heeft de zwaar ge wonde zwaan in het holst van de nacht naar de Leidse dieren arts G. Bloem gebracht. Het dier was vanochtend om acht uur nog in leven, maar zijn toestand was toen nog steeds zorgwek kend. Sedert enige tijd vinden met in stemming van de colleges van Bur gemeester en Wethouders tussen de commandanten van de brandweer van Leiden en de omliggende ge meenten onder voorzitterschap van de burgemeester van Leiderdorp, ge regeld besprekingen plaats met het doel de onderlinge samenwerking op het gehele vlak van de brandweer zorg te bevorderen. Tijdens deze besprekingen is door de gesprekspartners o.m. de wens ge uit, dat door de gemeente Leiden, in navolging van bijna alle Zuidhol landse gemeenten, wordt toegetreden tot de bestaande gemeenschappelijke regeling tot onderlinge hulpverlening in geval van brand in de provincie Zuid-Iiolland. Deze regeling, waar bij alle omliggende gemeenten zijn aangsloten, beoogt een snelle en doel treffende brandbestrijding in de ge hele provincie Zuid-Holland te ver zekeren door zonder het autono me karakter van de gemeentelijke brandweertaak aan te tasten een bindende samenwerking op dit ter rein te bewerkstelligen, met name tussen aangrenzende gemeenten. Indien ook de gemeente Leiden tot deze regeling zou toetreden zullen ln het reeds bestaande overleg con flictsituaties kunnen worden voorko men. terwijl voorts een hechtere ba sis wordt geschapen voor verdere samenwerking met de omliggende gemeenten op een breder terrein van de brandweerzorg. B. en W. van Leiden achten het thans wenselijk, dat de gemeente Leiden zich bij de gemeenschappelij ke regeling aansluit. Een eventuele toetreding zal geen verandering brengen in de met de gemeente Zoeterwoude getroffen re geling op het gebied van de brand bestrijding in die gemeente. Deze re geling zal derhalve geheel gehand haafd kunnen blijven. De kosten van deelneming aan de provinciale regeling, welke afhanke lijk zijn van het inwonertal der deel nemende gemeenten, zullen naar de thans geldende maatstaven voor de ze gemeente f. 100, per jaar bedra gen. Het college stelt de raad voor met ingang van 1 januari 1968 tot deze gemeenschappelijke regeling toe te treden. Tegelijk met dit voorstel bieden B. en W. de raad een ontwerp van de nieuwe brandweer verordening aan. Deze verordening komt in de plaats van de sterk verouderde ver- j ordeningen die resp. van 6 juli 1899 en 15 april 1909 dateren. Bij het sa menstellen van de onderhavige ver ordening is gewaakt tegen doublures met de 22 augustus 1966 vastgestel de, bouwverordening, waarin een groot aantal bepalingen is opgeno men met betrekking tot de brand veiligheid van gebouwen en wel uit ïen oogpunt van constructie». Prl1 Vanochtend in alle vroegte woont aan het Levendaal die stichting, drs. J. P. v. d. Reyden, een gratis jaarabonnement voor het volgende seizoen en een dikke reep chocola. Ook van de bad meester (links op de foto) kreeg het kind een schouderklopje. (Foto L.D./Holvast) kocht een klein Leids meisje het 250.000ste kaartje aan het loket van het zwembad „De Vliet" aan de Voorschoterweg. Het was de 10-jarige Marijke van Rijn ze omstreeks kwart over acht een frisse duik in het water wilde ne men. Voordat Marijke tot het bad werd toegelaten kreeg ze van de voorzitter van de Leidse Sport-

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3