LEIDSCH DAGBLAD Forrestal door grote ramp getroffen y Enige honderden doden bij aardbevingen JAMIN at Dodental op Amerikaans vliegdekschip 145 Rijke Chinezen pogen Honkong te verlaten Alfried Krupp (59) in Essen overleden Kt E3 N.v.v.d. Velde Citroën (Due/ Opgericht 1 maart I860 MAANDAG 31 JULI 1967 No. 3134S Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57081 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21501 Het zaterdag in de Golf van Tonkin in brand geraakte Ameri kaanse vliegkampschip Forrestal is door een grote ramp getrof fen. Van het begin af aan werd gevreesd, dat er een groot aantal slachtoffers zou zyn. Volgens de laatste berichten, bekend ge maakt door een woordvoerder van de Amerikaanse vloot, zijn 76 opvarenden gedood en worden er 69 vermist, terwijl het aan tal gewonden 64 bedraagt. Aangenomen wordt, dat alle vermis ten ze zijn vermoedelijk na de ontploffing in zee gesprongen zyn omgekomen. Een speurtocht in de wateren rond het schip beeft geen enkel resultaat opgeleverd. Het dodental bedraagt derhalve 145. Staaltjes van heldenmoed De oorzaak van de ramp is, dat vlak voor de start uit een der straal- motoren van een Phantom F 4 een vuurstraal spoot, waardoor een raket in een acihter het toestel staand vliegtuig ontbrandde. Er ontstond een kettingreactie van ontploffingen en branden. Zes van de dekken van de Forrestal vlogen in brand en werden één verwrongen massa. Vijf en twintig vliegtuigen, vrijwel allemaal straaljagers werden volko men vernield, 31 toestellen van de 85 op het schip aanwezige vliegtuigen werden zw£ I gevaar van exploderende bommen, kwamen mannen van de materiaal- dienst toesnellen om het vuur te be- Koortsachtig werd door officieren en manschappen gewerkt om uitbrei- ding van de ramp te voorkomen, i Groepen mannen wierpen bommen van 500 kilo over boord, anderen duwden beschadigde en brandende straalvliegtuigen in de Golf van Ton kin. De ergste branden werden reeds na rijf kwartier onderdrukt. Het duurde echter ruim dertien uur voordat het vuur overal op het schip bedwongen kon worden. De schepen, die zich tijdens de brand het dichst bij de Forrestal be vonden, waren de torpedojagers Ru- pertus en Tucker. Deze kwamen Op de Forrestal, welke 4300 be- maningsleden aan boord had, werden vele staaltjes van heldenmoed te zien gegeven. Met geringschatting van het Terroristen hebben gisteren in Hongkong bommen gedeponeerd b\j een hotel, een theater en nog circa twaalf andere plaatsen in de Britse kroonkolonie. Politie en speciale een heden van het leger hebben de bom men gevonden voor ze ontploften. De bommen werden in alle gevallen met zandzakken omgeven en dan on schadelijk gemaakt door deskundi gen. „Plotseling en onverwacht" Alfried Krupp von Bohlen und Hal- bach, eigenaar van het Krupp-con- cern in Duitsland, is gisteravond op 59-jarige leeftijd in Essen overleden. Een woordvoerder van de maatschap pij deelde mede ,dat de dood „plotse ling en on venvacht" intrad. Krupp, een van de rijkste •tn Europa, was een gereserveerd en wat schuw man. Hij leidde een rus tig persoonlijk leven, vermeed pu bliciteit e»: schijnwerpers. Op 13 au. gustus zou hij 60 jaar geworden zijn. Hij laat één zoon na, Amdt. Hij was tweemaal gehuwd. Het concern-Krupp bewapende Duitsland in twee wereldoorlogen. In '48 werd hij wegens oorlogsmisdaden, o.a. het gebruik van slavenarbeiders, door de Amerikaanse militaire recht bank tot 12 jaar gevangenis veroor deeld. Hij zat er slechts drie jaar van uit. In 1951 kreeg hij zijn in beslag ADVERTENTIE WEERBERICHT WARM Het KNMI verwacht van heden- I tot morgenavond: warm weer met veranderlijke bewolking en plaatse- i lijk een regen- of onweersbui. Zwak ke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 u.) 1 AUGUSTUS 1967 Zon op: 05.00 uur; onder: 20.31 uur. Maan op: uur; onder: 17.24uur. Hoogwater in Katwijk: 11.06 en 23.39 uur; laagwater: 6.31 en 19.08 uur. STRANDVERW ACHTING Morgen vochtige en nog iets war mere lucht. Zwakke zeewind. In de middag temperaturen van 25 tot 27 graden. Zeewater 20 graden. Vooruitzichten: warm strandweer met tegen woensdag een wat grotere kans op onweer. genomen bezittingen terug. Krupp moest echter beloven, dat hij zijn staalfabrieken vóór 1959 zou ve-rko- Droogste zomer sinds 1921 (Van onze weerkundige medewerker) In noordoost-Nederland is deze zomer, berekend over juni en juli, de droogste zomer sinds 1921. Bei de zomermaanden gaven in Den Helder bijna 30 mm neerslag. Vanaf de oprichting, in 1843, kreeg het KNMI-station slechts twee drogere zomers, berekend over juni en juli, namelijk 1868 met 21 mm en het jaar 1921 met slechts 23 mm neerslag. Ook Texel en Vlieland hebben een bijzonder droge zomer. In juli behoort Gro ningen met 106 mm regen tegen 82 mm normaal tot de natste plaatsen, als gevolg van een paar fikse buien. Met die van 1964 ivas het de mooiste julimaand na 1959, zowel langs de hele kust als ook in het binnenland met een overschot van 30 tot 40 uren zonneschijn. In Hongkong zijn zaterdag 23 per sonen, onder wie twee vrouwen, ver oordeeld tot zes jaar gevangenisstraf wegens onwettige samenscholing, weerspannigheid en het dragen van verboden wapens. De veroordeelden behoorden tot een groep van 29 per sonen, die in de lokalen van de vak bonden van de metaalnijverheid in Hongkong en Kowloon waren gear resteerd. Het persbureau Nieuw China meld de vanochtend, dat de regering in Peking via het Chinese verbond van vakverenigingen weer ruim 6 Vt mil joen gulden heeft geschonken voor steun aan de stakende Pekinggezinde Cbiinezen in Hongkong. De vorige maand zou eenzelfde bedrag gegeven zijn. Een aantal Chinese miljonairs uit het door onlusten geteisterde Hong kong gaat naar Vancouver in Cana da verhuizen, waar zü hun geluk in de industrie willen beproeven. De autoriteiten in Brits Columbia krijgen maandeiyks circa 1.500 aan vragen voor immigratie-visa van kooplieden, fabrikanten en technici uit Hongkong. Zij kunnen de hieraan verbonden hoeveelheid werk niet aan wat tot gevolg heeft, dat alleen dege nen met de beste antecedenten en dan nog pas na een grondige me dische keuring en een onderzoek naar hun politieke achtergrond een visum krügen. Er zijn ook Chinezen, die naar Thailand, Afn'ika en de VS gaan. Ca nada heeft de voorkeur, omdat de politieke instellingen in Brits Colum bia veel gelijkenis vertonen met die in Hongkong en de kans op investe ringen 'in het aan hulpbronnen rijke westelijk deel van Canada groot is. Daarbij komt nog het feit, dat er in dit gebied geen discriminatie be staat ten opzichte van Chinezen. In Vancouver zijn al bijna honderd jaar Chinezen gevestigd. Ontsnapte gevangene in België (Van onze Haagse correspondent) De 22-jarige H. Hunting, die zon dagavond 16 juli met nog drie an deren ontsnapte uit de Scheveningse strafgevangenis, is naar België uit geweken. De Haagse politie is bezig zijn uitlevering te regelen. Uit de verhoren van de drie in middels gepakte mede-uitbrekers bleek dat Hunting als eerste over de gevangenismuur klom. Hij liet zyn drie vrienden in de steek en rende naar de auto van een vriend, die op de hoek van een zijstraat op de mannen stond te wachten. De auto stoof meteen weg. De politie ging eerst na wie de uit brekers hebben geholpen. Als on middellijk leidde het spoort naar de Arnhemse onderwereld. In die krin gen ontdekten Haagse rechercheurs vervolgens dat Hunting naar België moest zijn uitgeweken. Met België bestaat een uitleve ringsverdrag en ook met dit „ge/al Hunting" kan uitlevering worden ge- eist. ADVERTENTIE ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156 langszij en probeerden hun brand slangen op het vliegdekschip te richten dat hoog boven hen uitto rende. De meeste slachtoffers werden per hef schroef vliegtuig overgebracht naai de ander vliegdekschepen Priskany en Bonhomme Richard, welke met de Forrestal de aanvalskracht vormen van de zevende vloot, welke luchtaan vallen op Noord-Vietnam onder neemt Venezuela en Columbia zwaar getroffen Op het westelijk halfrond hebben aardbevingen tal van slachtoffers geëist: zowel Ve- nuzuela als Columbia werden er door getroffen. De autoriteiten in de Venezo laanse hoofdstad Caracas vre zen, dat de aardbeving welke Caracas en omgeving heeft ge teisterd in totaal ruim 200, mis schien wel 300 levens heeft ge- eist. Het ministerie van Gezondheid deelde mede, dat ruim 2000 personen ernstige verwondingen hebben opge lopen en 3000 lichtere. Een groot aantal personen kreeg een shock. Er werden 100.000 personen dakloos. De aardbeving wordt de zwaarste van deze eeuw genoemd. In de hoofdstad van het klei ne prinsdom Liechtenstein (op de grens van Zwitserland en Oosten rijk) is gisteren het huwelijk van kroonprins Hans Adam von Liechtenstein met de Duitse gra vin Marie Kinsky kerkelijk beves tigd. Op de foto: het paar bij het verlaten van de kerk. Links op de achtergrond de ouders van de bruidegom Prins Franz-Joseph II en Prins Gina von Liechtenstein. De aardschok heeft Venezuela doen trillen van de Andes bij de grens met Columbia tot aan Puorto la Cruz, een oliehaven 340 km ten De woonwijken in het oostelijk deel ran Caracas zijn het zwaarst getrof. én. Vijf flatgebouwen, waar- Bloedplasma naar Venezuela Het Nederlandsche Roode Kruis zal hulp verlenen aan de slachtoffers van de ernstige aardbevingsramp in Venezuela. Op verzoek van de af deling Curasao van het Nederland sche Roode Kruis verstuurd het al! eerste zending 500 sets bloedplasma naar het rampgebied. Voor de ver dere hulpverlening in Venezuela stelt het Rode Kruis zijn speciale giro nummer 777 open. Dit nummer dat enige tijd geleden ten behoeve van de slachtoffers in het Midden-Oos ten werd geopend blijft echter ook voor die landen beschikbaar. Ver zocht wordt bij storting op 777 dui delijk te vermelden voor welke actie de gift is bestemd. Inmiddels kan worden gemeld dat het bedrag voor de slachtoffers in het Midden-Oos ten de zes ton is gepasseerd. (Dit nummer bestaat uit 12 pag.) I onder één van 16 verdiepingen, zijn ingestort binnen enkele secon den. Hele gezinnen waren op het mo ment van de ramp in het gebouw; niemand heeft kans gezien zijn huis te verlaten. Genietroepen en brand weerlieden zochten tussen de puin hopen naar overlevenden. Ook de zeekust ten noorden van Caracas werd zwaar getroffen. In Carabelleda stortte een groot flatge bouw in en het Macuto-Sheraton- hotel langs de kust kreeg zo grote schade, dat de gasten het hotel moesten verlaten. Na de aardbeving bracht vrijwel de gehele bevolking van 1.7 miljoen zie len de nacht in de parken door. In het oude stadsgedeelte van Ca racas bleven lang nadat de beving voorbij was de muren nog instorten. Ook een ziekenhuis is ten dele in gestort; uit een kraamkliniek, waar vele vrouwen een miskraam kregen, moesten de patiënten worden ge- evacueerd. De schade wordt geschat op ruim 15 miljoen dollar. In Caracas doen zich maandelijks gemiddeld twaalf lichte aardbevin gen voor. De hoofdstad is in haar 400-jarig bestaan vier maal door zware aardbevingen getroffen, het ernstigst in 1812 toen 10.000 perso nen de dood vonden. De moderne wolkenkrabbers zijn met het oog op aardschokken met krachtige stalen balken verstevigd. Nederlands slachtoffer By de KLM in Den Haag is het bericht ontvangen, dat de 36-jarige mevr. A. TorenbeekVan den Berg van Leeuwen, uit Gouda, vermoede lijk Is omgekomen bij de aardbeving, die tijdens het weekeinde de Vene zolaanse hoofdstad Caracas heeft ge troffen. Zy wordt althans vermist, Mevr. Torenbeek is de echtgenote van de KLM-grondwerktuigkundige aldaar. Het huis waarin zij woon den stortte in. Vermoed wordt, dat mevr. Torenbeek onder het puin be dolven ligt. Het echtpaar had geen kinderen. Twee z.g. slip-bemanningen van de KLM, die in een hotel in Caracas logeerden in afwachting van vliegtui gen, waarvan zy de bemanningen zouden moeten aflossen, bleven on gedeerd. Uit het feit, dat het vliegveld nog in gebruik is mag men, volgens de KLM opmaken, dat dit niet of nau welijks beschadigd kan zijn. Ook Columbia werd door een krachtige aardbeving geteisterd. Oude kreken, huizen en andere gebouwen stortten in. In de hoofdstad Bogora werden 8 personen gedood, terwijl meer dan 100 zwaar gewond werden. Verschillende gebieden van Colum bia werden door een tweede aardbe ving getroffen. Sommigen werden door een hartaanval getroffen toen een grote menigte in paniek de straat op holde. Naar het ministerie van Buiten landse Zaken meedeelt, is van de Nederlandse ambassade in Bogota (Columbia) vernomen dat de Neder landse kolonie en het vrywilligers- team aldaar in goede gezondheid verkeren. Adapazari in noord-west-Turkije is zondag opnieuw door een aardbeving getroffen. Een meisje kwam om het leven en een veertigtal personen werd licht gewond. Ongeveer hon derd huizen zijn beschadigd. Vorig weekeinde twamen 83 perso nen om als gevolg van aardschokken die Adapazari en omgeving teister den. Deze hoop puin is alles wat er overbleef van een flatgebouw van twaalf verdiepingen in Caracas, de hoofdstad van Venezuela, na dat deze stad en omgeving door een zware aardbeving getroffen waren. F.N.P. stuurt subsidie terug Uit protest tegen het lage be drag heeft de Friese Nationale Partij aan het departement van Landbouw en Visserij de subsidie teruggestuurd, die door dit depar tement dit jaar was toegekend aan het Fries Paardenstamboek. De subsidie bedroeg f695. Het bestuur van de Friese Na tionale Partij zond tevens een brief aan minister P. J. Lardinois, waarin voorzitter T. J. de Jong mededeling doet van de restitutie van het subsidiebedrag en zijn er kentelijkheid uitspreekt voor het royale gebaar dat, aldus de brief, de problemen waarvoor het Fries Paardenstamboek zich gestéld ziet, als sneeuw voor de zon zal doen verdwijnen. Anderzijds, zo wordt gesteld, vragen wij ons af of het wél verantwoord is om een dergelijk aanzienlijk bedrag aan een organisatie in Friesland te be steden, en daarmee te onttrekken aan het algemeen belang. Om deze redenen, aldus de brief, hebben wij ons gedwongen gevoeld uw de partement schadeloos te stellen voor de al te vorstelijke geste aan de „Koninklijke vereniging het Fries Paardenstamboek". In de brief wordt herinnerd aan het verzoek van het Fries Paar denstamboek om een subsidie van f 20.000,De brief besluit: In het besef hiermee geheel te handelen in de geest van u en uw departe ment, overigens niet kunnende garanderen dat wij elk jaar tot dit gebaar in staat zullen zijn, maar wel in de stellige overtuiging u met deze geste althans dit jaar van een drukkende financiële last te hébben bevrijd, tekenen wij". ADVERTENTIE euwo Uit het Leidsch Dagblad van 2 Aug. 1867: Aan de hoogeschool te V.alle is voor de eerste maal, een medisch student dezer dagen tot doctor gepromo veerd, na verdediging zijner theses in de Duitsche taal; zijne dissertatie was ook in die taal geschreven. Vergadering van den Ge meenteraad van Leyden, op Zaterdag 3 Aug. 1867, s na middags te twee uren: on derwerpen o.a. Verzoek van de Naamlooze Vennootschap de Leydsche Saayetfabriek tot het in eigendom bekomen van een gedeelte gemeente- gronds van het voormalige Vërwersplein.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1