LEIDSCH DAGBLAD j Gunstige exportkansen voor Nederlands aardgas In Detroit begint het puinruimen Zware brand op vliegkampschip JAMIN NECKAR JAGST GEBR. HUISMAN Zomerprijzen Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 29 JULI 1967 No. 31341 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bjj vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, LeldeD - Giro no 5705® Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21501 Crisis in Midden-Oosten maakt Noordzeeboringen aantrekkelijker (Van ome Haagse correspondent) De grote olieconcerns, die aanvankelijk zo zwaar tilden aan de boor-voorwaarden voor hel Nederlandse deel van de Noord zee, prijzen zich nu binnenshuis gelukkig dat zy binnenkort de kans krijgen in een politiek onberoerde hoek van de wereld naar gas en olie te kunnen gaan zoeken. De crisis in het Midden- Oosten heeft eens temeer aangetoond dat de Nederlandse zee bodem met zijn aanwijzingen voor energie-rijkdom en zijn gun stige ligging voor de afzet, een zeer gunstig boorterrein is. Zodra binnenkort de inschrijving voor vergunningen wordt opengesteld, wordt een stroom van aanmeldingen van de maat schappijen verwacht. Er zijn de laatste tijd steeds meer aanwijzingen dat West-Europa tot in zijn verste uithoeken met meer be langstelling dan voorheen naar de mogelijkheid van energievoorziening met Nederlands aardgas kijkt. Tot dusver leek zich een zekere grenslijn af te tekenen voor onze exportkan sen. In zuid-Duitsland overwoog men sterk de mogelijkheid van import van Russisch of Algerijns gas. In Oosten rijk idem. In Italië werden Rusland en Libië gevaarlijke concurrenten voor de Nederlandse export. Doch nu breekt in die landen steeds meer het besef door dat im port uit Nederland de meeste garan- Man stikt door vlees in luchtpijp De 53-jarige heer A. Thiel uit Bussum is gestikt als gevolg van een stuk biefstuk dat hij in het keelgat kreeg. De heer Thiel zat bij kennis sen aan tafel en kreeg op een gege ven moment een stuk vlees in zijn luchtpijp. Hij raakte buiten kennis en omdat mond - op-mond - be ademing niet mocht baten, werd de GGD gewaarschuwd. Een arts van de geneeskundige dienst maakte het keelgat van het slachtofer open en probeerde via een buisje weer lucht in de longen te doen stromen. Toen ook dat niet hielp werd de man naar het ziekenhuis vervoerd, waar bleek dat hij reeds was overleden. WEERBERICHT Zomer iets onstabieler (Van onze weerkundige medewerker) De zonnige en op de meeste plaatsen nog droge juli krijgt deze laatste dagen een iets onstabieler karakter. Vandaag is er een verbe tering met zon, maar in de komende nacht of morgenochtend passeert een storingsfront met wat regen. De zuidwesten wind zal iets toenemen. Morgen is er een wisselende bewol king met in het binnenland mogelijk nog een bui. De temperatuur blijft wel aangenaam, hetgeen voor een deel te danken is aan de hoge tem peratuur van het Noordzeewater. Deze temperatuur is de laatste da gen voor de Zeeuwse en Zuidhol landse kust tot 20 graden opgelo pen. Na de mooie zomer van 1959 werd niet meer een zo hoge zee- watertemperatuur gemeten. 30 juli Zon op04.57 onder 20.34 Maan op: 23.37 onder 14.55 Hoogwater in Katwijk: 8.57 en 21.22 Laagwater: 4.29 en 16.49 31 juli Zon op: 04.59 onder 20.33 Maan op: 23.58 onder 16.10 Hoogwater in Katwijk: 9.55 en 22.25 Laagwater: 5.21 en 17.52 STRAND VERWACHTING Omstreeks zondagochtend passeert een storingsfrontje met een weinig regen. Later op de dag weer opkla ringen. Matige wind -tussen zuid en zuidwest. Temperatuur ruim 20 gra den, zeewater 20 graden. Vooruitzichten: Iets wisselvalliger, maar wel aanvoer van lucht met een aangename temperatuur. ties inhoudt voor een veilige energie voorziening. Natuurlijk hoeft dit niet direct te resulteren in grote nieuwe exportcontracten. Aardgasimport is voor de betrokken landen een zaak van enorme bedragen. En de Neder landse prijs ligt bepaald niet aan de lage kant. Welke nadelen echter andere gas- importen kunnen opleveren, is men nu in Frankrijk gaan beseffen, waar behalve met Nederland een invoer- contract met Algerije is afgesloten. Juist toen deze zaak was beklonken, maakte de Algerijnse regering in band met de crisis in het Midden- Oosten een scherpe politieke draai die degenen die belast zijn met de gasvoorziening in Frankrijk de schrik om het hart deed slaan. Ruim 6 ton voor Tricht De afgelopen week is het aantal stortingen voor het rampenfonds ten behoeve van Tricht en andere door de wervelstorm getroffen plaatsen gestegen tot 24.428. Het totaal bedrag is thans f. 655.037,- bestaat uit 16 pagina's Door een ontploffing i: hedenochtend een zware brand ontstaan aan boord van het grote Amerikaanse vliegkamp schip Forrestal, dat voor de kust van Noord-Vietnam ope reert, aldus heeft de Ame rikaanse marine bekendge maakt. Door de brand z\jn bommen en raketten geëxplodeerd. De marine heeft nog geen berichten over per soonlijke ongevallen en materiële schade, maar van de andere zijde is vernomen dat vele vliegtuigen zijn vernietigd of beschadigd en dat en kele mensen te water raakten. De Forrestal, Amerika's op twee na grootste vliegkampschip, heeft een bemanning van naar schatting 5.000 man aan boord. Het schip kan maximaal 80 vlieg tuigen aan boord nemen. Het was na de tweede wereldoorlog het eerste vliegkampschip, dat geschikt was voor straalvliegtuigen. De bouwkos ten beliepen 218 miljoen dollar. De brand brak uit toen een vlieg tuig op het vliegdek ontplofte bij het gereedmaken voor het vertrek. Op dat ogenblik stonden verscheidene vliegtuigen klaar om per katapult Mauri Is leverde laatste kolen (Van onze Roermondse correspondent) Ruim twee jaar eerder dan aan vankelijk werd aangekondigd ds gis teren de kolenproduktie in de mijn Maurits in Geleen beëindigd, de laatste vracht kwam vrijdag naar boven. Vorig jaar nog werd in de mijn Maurits een miljoen ton vet- kool gedolven. Het bestaan van Europa's modern ste steenkoolbedrijf is ten einde. Nog niet zo heel lang gelden verdienden 10.000 personen boven- en onder gronds in deze mijn een goed be legde boterham. In nog geen twee jaar tijd is het merendeel van het personeelbestand overgeheveld naar de chemische bedrijven van de N.V. Nederlandse Staatsmijnen en naar we industrieën. Nog duizend man zullen een paar maanden aan het k blijven om het ondergrondse bedrijf volledig te ontmantelen. Hon derdduizenden tonnen staal aan rails, machines, leidingen en onder steuningen moeten nog worden „ge roofd". Dat materiaal uit de miljoe nenonderneming is alleen nog goed x>r de schroothoop. Met de onlangs aangekondigde ver snelde sluiting van de mijn Wilhel- mina en de inkrimping van de pro- duktie van de samengevoegde Emma /Hendrik zijn nog eens 10.000 men- gemoeid. Weinig mijnwerkers blijven evenwel lang werkloos. gelanceerd te worden. Tijdens derge lijke lanceringsoperaties bevinden zich doorgaans 100 tot 150 beman ningsleden op het dek. Uren na de ontploffing en de brand was nog niets bekend over het aantal slachtoffers. Gevreesd wordt echter dat het hoog zal zijn, niet slechts door de ontploffing en de brand, maar ook door de explo sie van bommen en raketten in het vliegkampschip. De brand was in 75 minuten na het uitbreken geblust. In minder toegankelijke delen van het schip woedde het vuur echter nog steeds voort. Andere schepen spoedden zich naar de Forrestal. Helikopters van ma rine en luchtmacht bevinden zich bo ven het schiip. Bij de brand zijn 29 van de 80 tot 100 vliegtuigen aan boord vernie tigd; bovendien zjjn vele vliegtuigen beschadigd. Over eventuele doden of gewonden is tot dusver niets bekend gemaakt. In Detroit is het puinruimen begonnen, dikwijls onder het waakzaam oog van leden van de Nationale Garde. Ook in Engeland zijn functionaris sen te vinden die met enige spijt te rugdenken aan het afbreken van de onderhandelingen over de import van Nederlands aardgas. Engeland kan nog bij lange na zijn behoefte niet dekken uit de vondsten in het eigen deel van de Noordzee. Nu dreigt de gasvoorziening deze winter, evenals vorig jaar, weer mis te gaan. Engeland heeft zich voor een groot deel afhankelijk gemaakt van de aanvoer per schip van gas uit de Sahara. Bovendien wordt in Engeland olie vergast. Nu deze gas- en olieaanvoeren zijn gestagneerd, is het voor de Britten een schrale troost te weten dat deze winter een gasleiding door de Noordzee vanuit Nederland gereed had kunnen zijn. Engeland heeft destijds nog ge tracht in Nederland een hoeveelheid gas voor eventuele import te reser veren, maar aan dit verzoek kon men hier in verband met andere export- gesprekken uiteraard geen gevolg ge ven. Ook voor andere landen die nog weifelen tussen hun invoermogelijk- heden is het zaak dat zij een beslis sing niet te lang uitstellen, want tussen nu en het moment dat er weer verkocht kan worden van de thans nog niet geschoten beer in de Noordzee, zou wel eens een pe riode van schaarste (dat wil zeggen: voor het afsluiten van jarenlang lo pende leveranties) kunnen ontstaan. De federale valschermtroepen behoeven in Detroit geen dienst meer te doen, nu de toestand wat rustiger is. Zy blijven rog wel in de stad. Hier en daar is nog een sluipschutter bezig. Voor de levensmiddelenwinkels staat men in de ry. Bulldozers eijn begonnen puin te ruimen. In Detroit hebben deze week 19 mensen als gevolg van de wanordelijkheden het leven ge- aten. De materiële schade wordt op een half miljard dollar jeraamd. In een zevental andere steden zijn negers tot gewelddaden overgfegaan. Het zyn Albany, de hoofdstad van de staat New York, waar winkels zijn geplunderd, Philadelphia, waar een beperkte noodtoestand is afgekondigd na verspreide inciden ten in een voornamelijk door negrs bewoond stadsdeel, Sacramento, de hoofdstad van de staat Califor- nië, waar donderdagavond door brandbommen meer dan twintig branden zijn gesticht, Chicago, waar het onrustig is, Spring field in Ohio, waar met brandbom men en stenen is gegooid, Water- bury in Connecticut, waar winkels zijn gepunderd en elf mensen ge wond werden, en San Francis co, waar brandbommen zijn gegooid Tien sociologen van de universiteit van Californië zijn na een tweeja rige bestudering van de rassenonlus- ten, die zich in 1965 in Watts, de ne- gerwijk van Los Angeles, voordeden tot de conclusie gekomen, dat de pro blemen van de in steden wonende negers zó acuut zijn, dat velen hen emotioneel rijp zijn om geweld als een oplossing te aanvaarden. De sociologen vechten de mening aan, dat alleen arme negers in op stand kwamen. Zij, die er materieel en maatschappelijk beter zijn, schijnen in aanzienlijke mate anti-blanke sentimenten te hebben, Naarmate negers hun economische status verbeteren en meer tact met blanken hebben groeien geduld en frustaties dat zij niet in staat zijn dezelfde vrijheid te genie ten, die voor de blanke van zelf spreekt. De sociologen z(jn het ook niet eens met de stelling, dat ophit sers van buiten of de snelle bevol kingsgroei in Watts bijdroegen tot het uitbreken van de onlusten, die 34 mensenlevens kostten. JOEGOSLAVIË diverse bestemmingen 499,— GRIEKENLAND 499,— 499,— 299,— ITALIË 249,— OOSTENRIJK 249,— ISRAËL 899,— Reisbureau EUROTOURi Meent 71a, Rotterdam, telefoon 010—139080. Met neerklapbare achterbank f 4300,Eerste aanbetaling f 2150. Restant kan in 6 12 of 24 maanden gefinancierd worden. Toge inruilwaarde Benzineverbruik 1 18 Vraagt demonstratie. Levendaal 80 - Telefoon 3400022962 - Leiden Prins Claus wuift uitbundig met zijn bloemen naar de enthou siaste Nijmeegse bevolking. (ADVERTENTIE) Wilt u in augustus nog vliegen, treinen of varent I' BREESTRAAT 173 ©uc/ ^IteutDO f Uit het Leidsch Dagblad van 1 Aug. 1867; 4 Op 30 Juni stierf Karl i Ernst Westphal, die, na den i slag van Waterloo, Napoleons i hoed, degen en mantel buit i maakte. Amerika. Het cederboscn tan Florida levert jaar lij ics J voor een millioen dollars aan J hout, om er potlooden van te i naken.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1