Wat een feest Luchtige parodie op de spionagefilm JERRY LEWIS IN „3 OP DE DIVAN" gingen om leven van Tsjombe te redden III Gevaarlijk passagieren in mysterieus Singapore "'O LEIDSCH DAGBLAD LIDO De „Tortelduif van de geheime dienst" is een ver rukkelijke film in zomers-luch- tige stijl, waarin met de han- Preddy in de hoofdrol - de spot wordt gedreven met spionage- films. Het is verbazingwekkend, dat *n film van deze kwaliteit uit de studio's van een klein land als Denemarken kon komen. De amusante parodie van regr.sseur Balling op de bedrijvigheid van geheime agenten is vrijwel ner gens zouteloos, hoe ver hij zijn fantasie de vrije teugel laat. Freddy wordt op kostelijke wij ze geassisteerd door geheime agent Smith, die de misdadige organisatie van dr. Pax moet uitroeien. Hun voornaamste te genstander is KoLick, die van Pax opdracht heeft gekregen amateur-spion Freddy te liqui deren, maar telkens hopeloos faalt. Naast dit voortreffelyk- getypeerde drietal speelt de nachtclub-artiste Son ja een belangrijke rol, eerst als Kolicks handlangster, maar later als Freddy's vriendin. De behendig- aeid van de „vakman" Smith, de effectieve grappen fan Freddy en de vrouwelijke :harme van Son ja leiden tot de dolste situaties. Het slot over treft alles: Freddy weet Sonja, die op het punt staat door een zaag in tweeën te worden ge deeld, op het laatste nip pertje te redden en daarna gaan de afschuwelijke plannen van dr. Pax in een reeks ont ploffingen letterlijk de lucht in. Wie luchtige ontspanning zoekt en niet het gevoel wil hebben, alleen maar op kolder te zijn getrakteerd kan, zich met deze heerlijke Deense film bijzonder vermaken. „De Judoka' REX Spionage en wat daarmee verband houdt, blijft een geliefd onderwerp voor de filmproducers. Het is evenwel niet altijd gemakkelijk een ver antwoordde film in dit genre te maken. Dit bewijst wel „De ju doka", waarvan het verhaal nogal onduidelijk is. Niettemin is er ia deze film een behoor lijke dosis spanning verwerkt, zonder al te veel schiet- en smijtwerk. De film behandelt de vaak genadeloze strijd tussen de spio nage- en contraspionagedien sten. Een misdadige organisatie heeft snode plannen met een \toomgeleerde. Het brein van leze organisatie is een jonge Vrouw, die zelfs niet voor een moord terugschrikt om haar Joel te bereiken. Het slachtoffer s een agent van de contra spionage, die op het spoor van ie bende was gekomen. Ster vende weet hij nog een boekje met adressen in de handen van het meisje Catherine te spelen. Wanneer zij wordt achtervolgd, vlucht zij een judoschool bin nen, waar Catherine toevallig in contact komt met een colle ga van de vermoorde. Deze een goed judoka, schakelt te vens zijn assistent Jacques in om de leden van de misdadige organisatie achter slot en gren del te krijgen. Dit gelukt ten slotte na spannende avonturen, waarin verscheidene jonge en mooie vrouwen een grote rol spelen. Essy Persso7i, die als Sonja een belangrijke rol in „De Tortelduif' speelt. 1 Sound of Music TRIANON De Sound of Music is wederom voor een weekje of wellicht meer in Leiden neergestreken. Het is een van de musicals van het gerenommeerde Amerikaanse duo Rodgers en Hammerstein, namen die garant staan voor lichte muziek van de hoogste klasse. Ook nu legt dit tweetal getuigenis af van zijn zuiver heid en muzikaliteit. Toch zou Sound of Music een vry vlak en wat langdradig stuk zijn geweest als Julie An drews uit de vrouwelijke hoofd rol niet het niterste had gehaald. Zy zorgt met haar sprankelende spel voor tal rijke amusante en romantische CAMERA Met een film van Jerry Lewis is het zo dat je er van moet houden. Dan is er geen kwaad woord over te zeg gen. Of zijn nieuwste film nu weer precies op de voorgaan de en die op de daaraan voor afgaande lijkt, doet er voor de Lewis-adept weinig toe. „Zijn" komiek brengt hem dan een paar uur kostelijk vermaak. In „3 op de divan" verzeilt Jerry Lewis weer in tal van vreemde situaties, die hij op de hem-eigen manier behandelt. Hij probeert zijn verloofde voor een jaar naar Parys mee te krijgen. Zij (Janet Leigh) wil graag gaan, maar haar plichts gevoel als psychiater dwingt haar het werk voort te zetten. Vooral wat de genezing van drie knappe vrouwelijke patiënten betreft die gemeen hebben dat zfj geen interesse tonen voor LUXOR De film „Singa- oore opdracht voor vijf" in Luxor laat duideylk zien hoe aantrekkelijk deze oosterse stad moet zijn om er te gaan passa gieren, maar ook hoe gevaarlijk. Zeventien Amerikaanse mari niers zijn op geheimzinnige wij ze verdwenen, na aan wal te zijn geweest en alle geneugten te hebben meegemaakt, welke voor rechtgeaarde zeelieden zijn weggelegd. Een agent van de Geheime Dienst, wiens rol ge speeld wordt door Sean Flynn, wordt er met vier mannen op afgestuurd om te trachten een spoor van de vermisten te vin den. Natuurlijk slagen ze daar in. Ze vallen echter van het ene avontuur in het andere, moeten heel wat gevaren trotseren en zelfs vallen er enkele slachtof fers in de ploeg. Bij de gevechten, welke zich vaak in een kleurrijke omgeving afspelen, wordt heel wat geknokt, geschoten en gestoken. Een ware meester in het knok ken betoont zich de hier als filmheld optredende wereld kampioen boksen halfzwaarge- wicht Terry Downes. Maar ook de CIA-agent en de bokser drei gen het slachtoffer te worden van een wrede dokter-maniak, die op de verdwenen mariniers een hersenoperatie wil uit voeren. Redding brengt de scho ne Monika (Marika Greren), wier rol in de zaak aanvanke lijk wat duister is, maar die la ter blijk geeft toch aan de goe de kant te staan. Wie allerlei emoties wil meebeleven en zich wil onderdompelen in het avon tuur van een wereldstad met Twee van de vijf „passa gierende" mariniers in Sin gapore. Rechts: Sean Flynn als CIA-agent, links de bok ser Terry Downesnu film held. haar mysterieuze sfeer, make de komende week een gang naar dit theater. mannen. Jerry besluit haar een handje te helpen. Hij komt met de drie mannenhaatsters in contact en knoopt vriend schapsbanden met haar aan. Dat dit met de nodige moeilijk heden gepaard gaat is wel dui delijk. Hij moet namelijk om de vrouwen te boeien Interesse to nen voor het cowboy-leven, zoo- logie en sport. Drie dingen die hem in werkelijkheid niet na aan het hart liggen. Voor d e vrouwen is zijn belangstelling in haar hobby reden om ver liefd op hem te worden. Dan komt de confrontatie van Jerry Lewis met zijn verloofde en haar drie feenezen patiënten „3, op de divan" is een film waar jong en oud, die van dit genre houdt, veel plezier aan kan beleven. Naakte onschuld STUDIO De Franse cineast Paul Lambert is naar de oer wouden van Brazilië getrokken en heeft daar de handel en wandel van enkele volksstam men der Indianen gefilmd. „Naakte onschuld" luidt de titel en inderdaad, de donkerkleuri ge Indianen gaan daar zeer schaars gekleed (blanken zou den niet zo luchtig op het scherm mogen komen) en ze zijn onschuldig in die zin dat hun primitieve levens nog niet zijn beroerd door alle gemak ken en ongemakken van de mo derne samenleving. Maar de ti tel wekt associaties op met be paalde hedendaagse gedramati seerde taferelendie er toch écht niet inzitten. Want „Naak te onschuld" is een documen taire: in kleuren ziet men o.m. hoe de Indianen met pyl en boog en de speer ter visvangst varen, hoe zy hun „brood", ma niok bereiden en hoe ze hun do denfeest vieren en dat alle maal in het afgelegen Amazo negebied. Als men niet op de huidskleur let, krygt men een beetje een voorstelling hoe onze voorouders zo'n twintig eeuwen jeleden hun tfjd moeten heb- oen doorgebracht. Voor de ln primitieve volke ren geïnteresseerde en film die het aankijken waarschyniyk wel waard is. Maar een docu mentaire van anderhalf uur is is wel wat lang linaal Spellman, de aartsbis- van New York, en een voor laand protestants leider in de dr. Daniel Poling, hebben ge- voor het leven van de Kongo- oud-premier Tsjombe, die door r dreigt te worden uitgeleverd Kongo waar hem de doodstraf wacht. In een brief aan de New York Times verklaarden ze dat zij het vol komen eens waren met een hoofd artikel in dit blad waarin de even tuele executie van Tsjombe „een griezelige consequentie van een op vallend onbeschaafde daad" werd genoemd. Inmiddels heeft mevrouw Tsjombe de Ver. Naties verzocht Algerije to bevelen haar man vrij te laten in- plaats van naar Kongo te sturen. De petitie was gericht aan de le den van de Algemene Vergadering, de economische sociale raad en de commissie voor de rechten van de Haar Amerikaanse advocaat Kut- ner zei te hopen dat de commissie zich spoedig met de zaak bezig zal houden. Doopsgezinden in Wilmarsum Ruim 1400 doopsgezinden uit alle de len van de wereld, o.w. 700 Amerika nen, brachten een bezoek aan Wit- marsum, waar zy in het kerkje het monument ter herdenking van Menno Simons hebben gezien. Hy was de stichter van de doopsgezinde bewe ging. Deze 1400 menisten vormen 'n onderdeel van de ruim 5000 congres gangers van het achtste congres, dat in de Rai in Amsterdam wordt ge houden. Voor de tochten die men zal houden naar de geboorteplaats van Menno, bestond een enorme belang stelling. De reis werd gesplitst. Een deel ging via de Afsluitdyk naar Wit- marsum en daarna naar Leeuwarden, en de tweede groep begaf zich per doopsgezinde exprestrein naar Zwol le en Kampen om van daaruit door te gaan naar de Noordoostpolder, Steenwyk en Giethoorn. In Steenwijk stond de trein klaar om het gezel schap naar Leeuwarden te brengen en na een diner in de beurs vertrok men per bus haar Witmarsum. Nadat men de kerk en het monu ment had bezichtigd ging men dwars door de landeryen terug naar de bus sen. Mevrouw A. A. ter Luin-Ritse- ma uit Witmarsum, die als enige in woonster uit dit dorp het congres in Amsterdam bywoont, vertelde dat het dwars door de weilanden trekken een symbool is van de menisten voor de vervolging in vroegere tyden. Ook gingen de bezoekers te voet van de kerk naar het monument dat 1 ki lometer verderop in Witmarsum ligt. (ADVERTENTIE) In Hongarije: Vier Nederlanders vastgehouden na fotograferen van oorlogsmaterieel Een echtpaar uit Leeuwarden, de heer A. Stulp en zyn echtgenote, en twee onderwyzers, de heren Jan Vis- ser uit Groningen en Dieters Jellema uit Zuidhorn, hebben tydens een veertiendaagse vakantie in Hongarye I byna twee dagen onder arrest ge staan. Het gezelschap, dat logeerde by een Hongaars echtpaar, werd tydens i een autoritje naar het Balatonmeer, j ongeveer tweehonderd kilometer van j Boedapest, by een grensovergang ge- karnemelk: koele drank, frisse drank, blanke drank, zomerdrank Voor maar 45 cent per echte liter en nog thuisbezorgd ook. toen één van hen. Jan Visser, per abuis een militaire trein met oor logsmaterieel had gefotografeerd. Dit werd opgemerkt door een lid van de geheime politie, die de vier Neder landers en het Hongaarse echtpaar sommeerde achter hem aan te ry- den. Alle fotoestellen werden direct in beslag genomen. Na de hele dag door de politie te zyn ondervraagd, konden de Nederlanders naar de plaats waar zy logeerden terugkeren. Hier werd hun echter huisarrest op gelegd. In de namiddag van de val- gende dag werden allen opnieuw ver hoord. Toen bleek dat er geen opzet- telyke spionage was bedreven, werd het gezelschap onder het aanbieden I van verontschuldigingen vrijgela' De Engelse piloten Ondanks herhaalde verzoeken en boodschappen is de Britse regering er nog niet in geslaagd Algerye t« bewegen de Engelse piloten vry te laten die met Tsjombe naar Alge rye ontvoerd zijn. Lord Chalfont heeft in het Hoger huis verklaard, dat hy grote moei- ïykheden heeft by het contact met de Algerynse regering, dat via de Zwitserse ambassade in Algiers moet lopen, omdat Algerye de diplomatie ke betrekkingen met Engeland heeft verbroken. Engeland overweegt, de zaak van de piloten voor te leggen aan de Ver. Naties. In het Jeugddorp aan de Voor- schoterweg was het gister middag feest. Het werd de vakantievierende jongens en meisjes aangeboden door de Commissie Jeugd vakan tiebezigheden Leiden, die elk jaar opnieuw voor een groot aantal zomerse evene menten zorgt, waaraan niet alleen speeltuinkinderen maar ook kinderen buiten verenigingsverband kunnen deelnemen. Vele honderden kinderen in de leeftijd van zes tot en met veertien jaar hebben bijzon der genoten van de eerste openluchtvoorstelling, die in het zonovergoten jeugd dorp werd gehouden. Wat hebben ze geschaterd om de clowns en de sneltekenaar, wat hebben ze verbaasd ge staan om de goochelaar, wat hebben ze dapper meege zongen met de accordeonist en wat hebben ze meege leefd met de sprekende pop. Het was een fijne middag, die veel doet beloven voor de twee volgende feestmidda gen, resp. op donderdag 3 augustus en donderdag 10 augustus. Dat het feest van gisteren was ach kijkt u zelf maar naar de foto's. Zijn het I geen leuke plaatjes, die de fotograaf op het feestterrein heeft geschoten? (Foto's L.D./Holvast) In juni 13.038 nieuwe woningen In juni 1967 zyn volgens gegevens j van het Centraal Bureau voor de i Statistiek 13.038 nieuwe woningen ge- reedgekomen. In juni 1966 werden 10.468 nieuwe woningen opgeleverd, j Het aantal in het eerste halfjaar van 1967 gereedgekomen woningen be draagt 63.326 tegen 53.591 in de over- eenkomstige periode van 1966.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11