EIDSCH DAGBLAD De Gaulle's woorden zijn onaanvaardbaar I, Sluipschutters nog actief in Detroit T net naar Jttawa >e Gaulle JAMIN Duidelijkmaar voorzichtig antwoord van Lester Pearson (Sue/ euwb Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 26 JULI 1967 No. 31338 llrecteur: E. A. E. van Dishoeck [oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 12,55 per kwartaal, 4,19 per maand (bU vooruitbetaling)losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Straatbeeld in Detroit. Zo \t de Amerikaanse automobiel- id er op vele -plaatsen uit. Vele inkels zijn geplunderd en grote jhade werd aangericht De stra- •n liggen vol puin. TA President De Gaulle heeft Wvjn bezoek aan Ottawa ge- ^(jlnuleerd, zo meldt de L unadese radio. Volgens Canadese rege- igskringen zal de presi- rnt vandaag nog uit Mon- Bal naar zijn land terug gen. ;t bericht van de annule- g van het bezoek aan de jr nadese hoofdstad is offi- el bevestigd. Soekarno alleen net toestemming naar Djakarta militaire commandant van Dja- ita heeft gisteren een bevel uit- aardigd waarbij president Soe- io verboden wordt Djakarta bin- te komen zonder speciaal verlof de militaire commandant van stad. Generaal-majoor Amir Ma. moed verklaarde tevens dat ieder- die Soekarno wil spreken zich it by hem moet melden. Er zal jj chtig worden opgetreden tegen die dit bevel overtreden, verklaring van de militaire imandant komt na de arrestatie i aantal aanhangers van Soe- onder wie ook enkele mili- Veertien personen, burgers en eieren, zouden zijn gearresteerd. Feer ontsnapping lit De Kruisberg de afgelopen nacht heeft weer verpleegde kans gezien te ont- ppen uit het rijkspsychopatenasiel Kruisberg in Doetinchem. Het is 23-jarige jongeman die volgens politie slechts enkele diefstalletjes zijn geweten heeft. Agenten van Doetinchemse gemeentepolitie, die rerband met een verscherpte sur- lance, in de bossen rond „De isberg" patrouilleren, hebben i van de ontsnapping gemerkt, signalement van de vluchteling a de politietelex verspreid, maar log steeds geen spoor van hem onden. Het is de derde vepleegde 9 01 „De Kruisberg" die deze week j de mtsnapt. De twee anderen wer- Iletji na korte tjjd in Arnhem weer VEERBERICHT e lonnig en droog „Bepaalde uitlatingen van president De Gaulle, die neer komen op aanmoediging van een kleine minderheid onder onze bevolking wier doel is Canada te vernietigen, zijn onaanvaard baar voor volk en regering van Canada'', aldus verklaarde de Canadese premier Lester Pearson gisteravond in een communi qué en later voor de tv, nadat hij met zijn ministers urenlang had gesproken over de hoogst onbehoorlijke inmenging van de Franse president in Canada's binnenlandse zaken. Zoals bekend heeft De Gaulle openlijk steun verleend aan de actie voor een „vrij Quebec", de provincie met een sterke Franse invloed. Aantal doden steeg tot 33 De vloedgolf van geweld in het zwaar getroffen Detroit is ten dele door de federale para troepen neergeslagen. Toch werden de gehele nacht met steun van tanks nog vuur gevechten geleverd met sluip schutters in het westen van de stad. Ook in de deftige woon wijken van het noordelijk deel van Detroit moesten para's, met tanks en gepansterde jeeps uitgerust, herhaaldelijk optreden tegen sluipschutters, nadat politieagenten zich had den moeten terugtrekken. Door heftig vuur van diit soort lie- >n was een legerpatrouille niet in staat zich te verplaatsen. Bij een ge vecht met een negerscherpschutter werden een lid van de Nationale Gade en twee politiemannen neerge schoten; voor dat de schutter kon worden neergelegd. Het aantal doden in Detroit is tot 33 gestegen; het aantal gewonden stijgt nog steeds en is de 1000 ver gepasseerd. Er zijn meer dan 2800 arrestaties verricht In het oostelijk stadsdeel van De troit hadden de parachutisten, van velen in Vietnam gehard zijn, de toestand redelijk in handen. In het westen laaiden de branden weer hoog op, maar volgens de autoritei- vas het de afgelopen nacht tot minder gevallen van brandstichting niet toegelaten werden tot een be- plundering gekomen. De speciale vertegenwoordiger van president Johnson, Cyrus Van ce, verklaarde, dat er vooruitgang was geboekt, maar dat het einde van de ongeregeldheden nog niet in zicht is. De hele nacht door werden arrestanten negers en blanken door de politie opgebracht wegens plundering en schending avondklok. King achter Johnson De Amerikaanse negerpredi kant King heeft zich achter de maatregelen van Johnson gesteld. In een telegram aan de president deel de ds. King mede, dat alleen dras tische verbeteringen in het bestaan van de armen de gewenste orde rust teweeg kunnen brengen, stelde voor een nationaal bureau te stichten dat werk verschaft aan al le werklozen zonder onderscheid van ras en leeftijd. Als een olievlek In de afgelopen nacht kwam het ook tot ongeregeldheden in Saginaw, 20 kilometer ten noordwesten van Detroit, Chicago en Cleveland plaatsen in het merengebied die nog toe voor rellen gevrijwaard ge bleven wai-en. In Saginaw werden dr bij vuurge vechten tussen politie en sluipschut ters acht personen gewond. Brandweerlieden, die branden trachtten te blussen, werden door een regen van stenen verdreven. De on lusten ontstonden toen negers, die KNMI in De Bilt verwacht heden- tot morgenavond: zon- perioden en droog weer. Over etend matige wind tussen zuid en iwest. Vrij warm. Ijl "pgemaakt om 11.15 uur) I nummer bestaat nlt 14 pagina's den. In augustus In Enschede 2200 werklozen De werkloosheid in Enschede zal in augustus nog met ruim 300 man stijgen tot een totaal van 2200 per- I. in hoofdzaak textielmensen, doch in dit getal zit ook een gro te categorie bouwvakkers. Van de 200 man personeel van de tex tielfabriek Ter Kuile-Cromhoff is op het ogenblik ruim eenderde naar el ders vertrokken. Het bedrijf sluit eind augustus. Op het ogenblik wor den de nog aanwezige grondstoffen verwerkt. Ook de N.V. Spinnerij Oosterveld (een der werkmaatschappijen van de Koninklijke Nederlandse Textiel- Unie) zal volgende maand de deu ren dicht doen. Ruim 300 van de 575 werknemers hebben elders een plaats gevonden. Verreweg 't merendeel in KNTU-verband. Behalve de 900 man van het Van Heek-concern, die reeds zijn ontsla gen, zullen nog 200 man in de ko mende maanden afvloeien. Al deze cijfers hebben betrekking op Ensche de. In het bedrijf in Neede van het Van Heek-concern, dat ook wordt op geheven, zijn op het ogenblik nog 180 van de 350 mensen werkzaam. Ruim 150 rr ^'sleden van dp 180 hebben intussen elders werk gevon- Britse minister Soeiale Zaken afgetreden Londense correspondent) (Van IMargret Herbison, een kleine pit tige Schotse vrouw, een van de loy aalste leden van de Labourpartij, heeft onverwacht ontslag genomen als minister van Sociale Zaken, om dat als gevolg van de economische situatie haar plannen door de re gering werden gedwarsboomd. Zij is opgevolgd door mevr. Judith Hart, onder-minister voor het Gemenebest. Margret Herbisons ontslagneming zal ongetwijfeld in de herfst tot een uitbarsting leiden op het La- bour-congres, waar de strjjd over de voorrang van bepaalde sociale uit gaven, die thans achter de schermen is ontbrand, verder zal worden uit gevochten. De Labour-regering heeft, door de omstandigheden gedwongen, bijna over de gehele linie haar spe cifiek socialistische denkbeelden moeten prijsgeven. Va ndaar dat ve len in de partij, inclusief rechts, zich wanhopig vastklemmen aan de hand having van de vooruitstrevende socia le politiek, die zoveel jaren de trots van de partij heeft uitgemaakt. De regering, die het wegens de chronische financiële crisis steeds krapper aan moet doen, zal de uitgaven scherper dan tevoren moe ten herverdelen, hetgeen onver mijdelijk tot grote spanningen binnen de Labourpartij heeft geleid. sprekang met burgemeester Marsh zelf een neger een sitdownbetoging op straat hielden. In Chicago kwam het tot geval len van plundering in de negerwijk, maar de politie meldde later dat zij de toestand in de hand had, na eni ge arrestaties te hebben verricht. Dichtbij de wijk Hough van Cl« veland, waar vorig jaar juli by ra* senrellen vier mensen het leven lie ten, werden enige brandbommen ge worpen, waarbij een onbewoond huis in vlammen opging. Een 71-jarige vrouw liep ernstige verwondingen op tengevolge van een brandbom, die op haar bed was geworpen. In Grand Rapids werden drie ne ger-vrijwilligers, die probeerden de orde te handhaven, neergeschoten licht gewond. zy werden vanuit een woedende menige beschoten. Ver voor zonsondergang begonnen gisteren in Grand Rapids moeilijkheden al. In deze stad met 200.000 inwoners braken telkens nieu we branden uit. In Tqledo (Ohio) werden op de tweede avond van rassenrellen aan slagen met brandbommen gepleegd. In Pontiac in (Michigan) New York City en in Rochester (New York) zijn sinds het begin van de wanordelenkheden tezamen 6 doden gevallen. In Spanish Harlem (New York) waar drie nachten ongeregeldheden hebben gewoed, trokken dinsdag avond honderden mannen, vrouwen kinderen met kaarsen ln de hand door de straten. Zij zongen het Ave Maria. Er deden zich daar geen nieuwe onlusten voor. De materiële schade in de Ver. Staten nadert thans het bedrag yan 200 miljoen dollar (720 miljoen gul den). Eigenaren van een super markt in Detroit houden ge weer in de hand de wacht om hun zaak tegen plunderende te beschermen. De ge broeders Matti hadden juist meer dan 100.000 uitgegeven voor modernisering van hun bedrijf. Het werd ten dele vernield. „De Canadezen behoeven niet be vrijd te worden. Vele duizenden Ca nadezen hebben juist hun leven ge geven in twee wereldoorlogen voor de bevrijding van Frankrijk en andere Europese landen", aldus de Canadese premier. „Canada blijft één en zal elke poging verwerpen om die een heid teniet te doen. Canada heeft al tijd bijzondere betrekkingen met Frankrijk gehad. Het blijft het krach tige doel van Canada die vriendschap te bevorderen. Ik hoop, dat mijn be sprekingen later deze week met gene raal De Gaulle zullen aantonen, dat dit een doelstelling is, die hU deelt. Gisteravond verklaarde president De Gaulle zich ten zeerste te zullen verheugen, indien zijn Canadese be zoek nuttig is geweest voor de Frans talige inwoners van Quebec. Hij legde deze verklaring af in een korte toe spraak tijdens een diner, dat hij gaf in het Franse paviljoen op de Expo. Eerder was de Canadese politie slaags geraakt met enkele honderden per sonen, die de afzettingen verbraken, af scheidsleuzen en „leve De Gaulle" riepen, toen deze het Franse pavil joen op de Expo verliet. Drie beto gers werden gearresteerd. Er was ook een andere reactie: toen De Gaulle by zyn bezoek aan de paviljoens var Frankryk en Canada van het em paviljoen naar het andere reed, ren de een man naast de auto van d< Franse president, die „moordenaar, moordenaar, moordenaar" riep. Op verzoek van een veiligheidsagent werd de demonstrant door de politie aangehouden. De leider van de Canadese opposi tie, Diefenbaker, blijkt kennelijk on tevreden over de regeringsreactie op het wangedrag van De Gaulle. Hij noemde de regeringsverklaring diplomatiek brouwsel van algemeen heden, dat volkomen nalaat het hoofd te bieden aan de situatie" hy voegde eraan toe: „Het is niet de eerste maal dat een zwak en deeld kabinet na veel werk een muis heeft gebaard". Parijs verbijsterd De Gaulle's kreet „lang leve het vrye Quebec" heeft in Parys even veel opschudding verwekt als in Otta- Washington of Londen. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken scheen verbijsterd en men wist geen antwoord te geven op vra- m van journalisten over de beteke- s van de houding van de president. De uitlatingen van De Gaulle heb ben ook in de Franse pers een slechte indruk gemaakt. Verwacht wordt dat er in het parlement, waar de regering slechts over een krappe meerderheid beschikt, nog wel een hartig woordje zal vallen als het in oktober weer by- eenkomt. Kringen, die in nauw contact met de president staan, verklaarden dat de sympathie, die hij voor de oog merken van de Frans-Canadese se paratisten liet blijken, onderdeel is van 'n opzettelijke politiek overal zet aan te wakkeren tegen Ameri kaanse economische, militaire en cul turele penetratie. Afgelast Premier Louis Robichaud van New Brunswick heeft gisteren een naar Montreal afgelast. Hij zou daar hebben aangezeten aan een diner ere van de Franse president. Robi chaud zei dat hij niet ging naar i leiding van De Gaulle's aanmoedigin gen van het separatisme, „een bewe ging die ik de paar afgelopen jaren ronduit heb veroordeeld." Robichaud zei, dat zijn aanwezig heid aan een diner, bygewoond door De Gaulle, geïnterpreteerd zou kun nen worden „als een vergoelijking van de inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van ons land door De Gaulle". Engelse reactie De Engelse pers heeft op verschil lende wijze gereageerd op de misstap van president De Gaulle. De liberale „Guardian" schryft, dat de Canadese premier Pearson, ys en weder dien- nende, best een uitstapje zou kunnen maken naar de onderontwikkelde Franse gebieden als Djiboeti en Gua deloupe. De „Daily Mirror" merkt op, dat dit geen daad van een staatsman was, maar de roekeloze tactiek van een ophitser. De „Sun" neemt de Franse presi dent in de maling door te schryven, dat het nog pas vier eeuwen geleden is, dat Calais een Engelse stad was. De Franse president, aldus het Lon dense blad, zal na „Quebec" begrij pen, dat wij niet langer over Calais willen zwijgen. Trouwens, een groot deel van Zuid-Frankrijk is vijf Amsterdam: tram met zelfbediening Met ingang van 11 september gaat h.et gemeentevervoerbedryf (G.V.B.) ln Amsterdam een proef nemen met de conducteurloze tram. Men heeft hiervoor uitgekozen lijn 72, die alleen tydens de spitsuren rydt vanaf het Surinameplein naar het Centraal Station. De motorwagen, die in opvallende kleuren is geschilderd en voor de avond is voorzien van groen zwaai licht, zal in tegenstelling tot de bij wagen niet door de conducteur be mand zijn. De passagiers kunnen door op een knop te drukken de deu- zelf openen. Deze sluit zich van en wordt tydens de rit door de bestuurder vergrendeld. Alleen passa giers. die in het bezit zyn van een weekkaart, een maandabonnement of overstapje, kunnen van deze tram gebruik maken. De proefneming zal zolang worden voortgezet, totdat de gemeente een beslissing heeft ge nomen inzake de o- -chakeling van alle Amsterdamse trams op zelfbe diening. Het ligt in de bedoeling op den duur het gehele wagenpark te voorzien van stempelautomaten, zo dat de conducteur een overbodige functie wordt by het gemeentever voerbedryf. PEARSON eeuwen geleden in Engels bezit ge weest. „Het zou wel prettig zyn het terug te krijgen. Prins Philip zou best eens een ritje langs de Riviera kun nen maken „Bijna 77 Alvorens per vliegtuig naar ItaliS te vertrekken legde de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, op Schiphol nog een korte ver klaring over De Gaulle af. Mr. Luns toonde zich verbluft. „Ik ken hem vrij goed. Hij luistert charmant, ge duldig en met grote beleefdheid naar andere meningen, maar hy tolereert ze beslist niet. Je kimt net zo goed tegen een muur praten. Langzamer hand wordt hy oud. Hy is byna 77 jaar". Aanslag? Volgens het blad „Montreal Matin" •u men maandag hebben geprobeerd ;n aanslag op De Gaulle te plegen. Een stukje verwrongen metaal was aangetroffen in een muur van een kamer van het stadhuis in Montreal, waar de Franse president maandag vanaf het balkon een menigte had toegesproken. Een ruit van de kamer was aan scherven gegaan. De politie stelt een onderzoek in. Uit goede bron wordt vernomen, dat de veiligheidsmaatregelen in Ot tawa zyn verscherpt en dat er 20.000 politiemannen op de been zyn ge bracht, tweemaal zoveel als oor spronkelijk het plan was. ADVERTENTIE wellingtons niet duur we/ heerlijk Lou spreekt weer in het openhaar Lou (de palingboer) zal voor het eerst sinds 1959 dinsdag in gebouw Frascati in Amsterdam persoonlyk het woord voeren. Acht jaar lang heeft Lou vanuit zyn hoofdkwartier „Het witte huis'" ln Muiderberg alleen via de geluids band tot zyn volgelingen gesproken. Het onderwerp van Lou in de by- eenkomst is „het eeuwige evangelie." D. ASChretien en Co wenschen in hunne fabriek aan de Vestwal een nieuw stoomwerktuig te plaatsen van hooge drukking, met een ketel van 25 paardenkracht. Eigenaars en bewoners van belendende panden kunnen, wanneer zij hiertegen be zwaren hebben, zich Maan dagmorgen te 11 uren vervoe gen op het raadhuis dezer gemeente. Te Berlijn heeft eene vrouw eene andere, die net- zelfde huis met haar be woonde, om haar te plagen, gedurende 10 minuten opge sloten gehouden op zékere plaats. Zij is wegens het be- rooven van vrijheid aan een mensch tot 3 maanden ge vangenisstraf veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1