Bebouwing Zwanburgerpolder voor de recreatie noodzakelijk Tarieven Stadsgehoorzaal 22,5 pet. omhoog gaan met „Warmelda" tegen het recreatiebeleid B W LEKKER BROOD Mil j oeiienpr o j eet ontlast binnenstad straks van verkeer Opruiming Bulthuis Open brief van historische vereniging 'mmmm qr= B. EN W. VAN WARMOND I LEGGEN DEFINITIEF PLAN VOOR V.V.V.-plan eenzijdig DINSDAG 25 JULI 1967 JLKIDSCH DAGBLAD Leidse raad ging unaniem akkoord Niet en wel reëel Is een en ander, zo wenste spre ker te weten, ook financieel spoedig te realiseren. Bijzondere aandacht vroeg de heer Kuyt voor de te In afwezigheid van vele met vakantie-zijnde raadsleden en de wethouders mevr. Den HaanGroen en de heer Sannes, kwam de Leidse raad gistermiddag in een zomerzitting bijeen. Zwaarwichtige, principiële beschouwingen bleven deze middag achterwege. De discussies spitsten zich toe rond twee voorstel len van B. en W., t.w. de nieuwe (verhoogde) tarieven van de Stadsgehoorzaal en de aanleg van wegen over het Schutters veld. Met beide voorstellen, waarover wij reeds uitvoerig schre ven, ging de raad overigens unaniem akkoord. Niet verantwoord Slechts bij één voorstel: het beschikbaar stellen van een be drag van f24.500 voor het aan brengen van een parkeerindeling op het Pieterskerkhof, vroeg de heer Lambermont (K.V.P.) na mens zijn fractie een hoofdelijke stemming aan. De heer Lamber mont achtte het in een tijd, waar in de financiële middelen krap zijn, niet verantwoord, dat een dergelijk bedrag wordt geïnves teerd, terwijl ht huidige aantal parkeerplaatsen (75) niet wordt opgevoerd. Wethouder Piena, die deze middag bij afwezigheid van mevr. Den Haan -Groen de verkeerszaken voor zijn rekening nam, merkte ter verdedi ging van dit voorstel op, dat er mo mentcel zeer ondeskundig wordt ge parkeerd, waardoor veel parkeerruim te verloren gaat. De nieuwe parkeerindeling brengt meer lijn in het parkeren. Het voorstel, in stem ming gebracht, werd aangenomen met 19 tegen 9 stemmen. Tegen het voorstel stemden de KVP-eis, mej. Van Buel en de heren Ham, Lam bermont, De Bree en De Wilde, de heren Koppen en Pompe (Noodraad) en de heren Frans en De Bruyn (PSP). brug over De Ztfl. Indien het „in van de heer De Wilde inzake de een verre toekomst noodzakelijk aardgasvergiftiging van een aantal mocht blijken om het Lely- en bomen in Leiden, deelde de burge- Rijnsburgerviaduct uit te bouwen, zal meester mee, dat een onderzoek overleg met de N.S. plaatsvinden", wordt ingesteld om deze kwalijke ge- Na deze toelichting kon de raad ook volgen tot een minimum te beper- met dit voorstel akkoord gaan. ken. Fors bedrag; Leidse (24) aan benen gewond Hoewel zijn fractie geen enkele be zwaar maakte tegen het verlenen van een aanvullend krediet van f. 898.000 voor de uitbreiding van het Gemeente-archief, plaatste de heer Van Aken (PvdA) enkele kantteke ningen bij dit voorstel. De aanschaf van een luchtbehandelingsinstal latie (inclusief de advieskosten be groot op f. 237.000) zag hij gaarne nog eens besproken in de commissie van openbare werken. Dat een kwart van het totale bedrag aan advies- kosten moet worden betaald, achtte de heer Van Aken een fors bedrag. Voorts vroeg spreker zich af of de kosten, die Gemeentewerken in reke ning brengt, niet wat lager kunnen worden gesteld. Zowel van de bur- wachte verkeersintensiteit op het te gemeester als van wethouder Piena reconstrueren verkeersplein bij het 1 lcreeS de heer Van Aken te horen, dat Rijnsburgerviaduct. Een goede oplos- i deze zaken nog eens in College en sing dient z.i. ook gevonden te wor- Commissie zullen worden bekeken, den voor de halteplaatsen van de bus- Enkele schoolorganisatorische op- sen in deze omgeving. Hoe staat het. merkingen plaatsten mej. Kappeyne zo vroeg spreker verder, in Leider- v- d- Coppello «V.V.D.« en de heer dorp met de aanleg van de verbin- Gransch (PvdA) bij de behandeling dingsweg Engelendael. van het vo°rstel om toe te treden Jutrijp-Hommert-s. Bedankt Wethouder Piena, die op al deze I tofc een gemeenschappelijke regeling terzee F. Dijkstra te Hijum. vragen inging, was het met de heer Leiden in cijfers Uit een vandaag verschenen me dedeling van het gemeentelijk bureau voor de statistiek blijkt, dat in het eerste halfjaar van 1967 de bevolking met slechts 25 ingezetenen is toe genomen en op 30 juni 102.564 be droeg. In Leiden vestigde zich tij dens deze periode 357 personen, ter wijl 397 bewoners de stad verlieten. In dezelfde periode kwamen 605 nieuwbouwwoningen gereed waarmee de totale woningroorraad tot 28.750 si gestegen. Eind juni waren in uitvoe ring 519 woningen, waaronder 65 wo ningwetwoningen. Het aantal inge schreven woningzoekenden, dat eind januari 5740 bedroeg, was eind juni opgelopen tot 5822. Patriarch van Alexautlrië overleden De Grieks-Orthodoxe patriarch van Alexandrië en geheel Afrika, Christo- phoros II is in Athene op 56-j. leef tijd overleden. Zijn lichaam zal twee dagen opge baard liggen in de kathedraal van Athene en dan naar Cairo worden gevlogen om begraven te worden in de orthodoxe kathedraal van St. Joris in Alexandrië. De patriarch is in Noord-Afrika ge- 1 boren. In 1908 werd hij gewijd tot metropoliet van Axom in Ethiopië. In 1938 werd hij patriarch van Alex andrië en geheel Afrika. ADVERTENTIE TAPIJT op kamerbreedte SUPER BOUCLÉ 380 cm breed 105,— 79,— NYLON-TAPIJT met legklare rubberrug 400 cm breed 153,— nu 121,— Restanten HEUGAFELT 150 cm breed en tegels 50 x 50. SMYRNA KARPETTEN in alle maten tegen zéér lage prijzen. Een 24-jarige inwoonster van Lei den raakte gisterochtend omstreeks tien uur aan beide benen gewond toen een personenauto haar op haar bromfiets bjj het Rijnzichtviaduct in Oegstgeest aanreed. Het slachtoffer hoefde niet in een ziekenhuis te wor- i den opgenomen. Zij werd per taxi j naar huis gebracht. Het ongeluk gebeurde toen een vrachtwagen met aanhanger, die de oprit rijksweg 4 wilde oprijden, haar voorrang verleende. Een personen wagen passeerde de vrachtwagen en merkte daarbij de bromfietser te laat op. Een ongeluk kon niet meer wor den voorkomen. «De materiële schade is klein. Kerkelijk Leven GEREF .KERKEN. Beroepen te Heerde E. Boswijk te Kuyt eens, dat de aanleg van deze wegen van groot belang is om het verkeer buiten de stad om te leiden (weg door de Kikkerpolder) en ver der in de richting Vondellaan. sceptisch tegenover de voorgestelde regeling en wraren van oordeel, dat de eigen bewegingsvrijheid wordt in- beperkt. Mej. Kappeyne v. d. Coppel lo wenste bovendien te weten hoeveel gemeenten reeds bij deze regeling zijn aangesloten. De burgemeester, die deze middag de onder- wijsparagraaf voor zijn rekening nam. „het zijn er thans reeds 72". Inderdaad, aldus spreker, moeten wij iets prijs geven, doch het is beter. Een concreet antwoord kon de wet houder nog niet geven over de fi nanciële mogelijkheden. Indien nog geen geld beschikbaar komt voor het gehele plan, kan dit ook in ge deelten geschieden, b.v. eerst de weg door de Kikkerpolder. Over het verkeersplein bij het Sta- '"J™, tion (een kruising met verkeerslich teninstallatie) zijn intern reeds vele besprekingen gevoerd, waarbij men ervan uitgaat om voor een goe de doorstroming van het verkeer te zorgen. Aandacht zal ook worden be steed aan de bushalten. Met de ge meente Leiderdorp vindt regelmatig overleg plaats over de verbindings weg de Engelendael naar de Conform wordt Aardgas en bomen ADVERTENTIE DIJSSELBiOEM Hogewoerd 128. Leiden De thans door het College voorge stelde verhoging van de tarieven van de Stadsgehoorzaal (22!£ ging de heer Pompe (Noodraad) niet ver heer De Wilde (KVP) hield e reen afwijkende mening op na en achtte de voorgestelde verhoging rëel. De Stadsgehoorzaal staat in dienst van de gehele gemeenschap en dan be hoeft niet van een sluitende begro ting, met kostendekkende tarieven, te worden uitgegaan. Wel achtte hij het gewenst, dat aan de outillage grote zorg wordt be steed. Zo dienen z.i.. de toneelgordij nen en de toneelverlichting van de grote zaal vernieuwd, dan wel uitge breid te worden. De heer Van Aken (PvdA), wiens fractie wel akkoord kon gaan met de nieuwe tarieven, wenste uitvoerig ge ïnformeerd te worden over de exploi tatie-uitkomsten, de bezettingsgraad van de zalen, het eventueel afsto ten van bijeenkomsten, welke zeer ar beidsintensief zijn en het voeren van een actief beleid t.a.v. het aantrek ken van b.v. congressen Beroepen te Zwijndrecht (2e maal) j J. G. Meijer te Heemse. die dit be- roep ook aannam. Aangenomen naar Driesum c.a. W. J. van der Linde. kand. te Zwolle, die bedankte voor Heerde, kommer- zijl-Niezijl, Loosdrecht, Nagele, Pernis en voor 2e Exloërmond-Valthermond. BAPTISTEN GEMEENTEN. Kardinaal Cardijn overleden In Leuven (Eelgië) is gisteravond op 85-jarige leeftijd overleden kardi naal Cardijn, die in de jaren twin tig een organisatie stichtte die gelei delijk uitgroeide tot de Katholieke Arbeiders Jeugd, .de -KAJ. Cardijn werd in 1906 priester ge wijd. Hij studeerde aan de faculteit' voor wijsbegeerte en het instituut voor politieke en sociale wetenschap pen van de Leuvense universiteit. In februari 1965 werd hij tot bisschop gewijd. Het dagelijks bestuur van het in Warmond gevestigde histo rische genootschap „Warmelda', wil reeds heden, nu een lang voorbereide aanslag op het in dit dorp nog aanwezige natuur schoon in de openbaarheid komt, door middel van een open brief, met klem protesteren tegen het plan van het gemeente bestuur tot bebouwing en ontgronding van de Zwanburger- polder. De in 1632 gestichte Zwanburger- polder is mede door de arbeid van vele generaties Warmonders gemaakt tot het fraaie polderlandschap op de grens tussen Warmond en de Kager- plassen. Gedurende eeuwen hebben staatslieden, kunstenaars en „gewo ne "mensen, dn woord, beeld en schrift, de lof bezongen van dit pol derland, 't uitzicht erop vanuit de hui zen langs de Leede en het uitzicht op het dorp vanaf de Kagerplassen. De grillige verkaveling en de kron kelende poldersloten herinneren nog aan de tijd dat de wateren van de Oude Rijn naar het Haarlemmer meer stroomde. Verscheidene perce len land en sloten in de polder dra gen nog eeuwenoude namen, die op gaan enkele kaart staan vermeld. De kleine hakhoutbosjes in de polder vormen een historisch probleem dat wellicht thans aan een oplossing toe is (vergelijk Spiegel Historiael, jrg 2 nr 6). De poldermolen, eigendom van en onlangs geheel gerestaureerd door de Rijnlandse Molenstichting, de bij velen bekende „Molen van Cozijn", is Gezicht op het dorp War mond in de 18e eeuw, vanuit de ZwanburgerpolderTekening door Quirijn van Briemen uit 1756. (Collectie Bodel Nijenhuis, U.B. (Leiden). Heden Niet nodig In zijn antwoord deelde wethou der Harmsen mee, dat het College zich op het standpunt stelt, dat het verantwoordelijk is, dat 'n bepaald bedrag uit de algemene middelen wordt betaald. Volgens het oordeel van B. en W. behoeven de tarieven, gelet op de algemene functie, die de Stadsgehoorzaal in neemt, niet kos tendekkend te zijn. Een enquête heeft evenwel aange toond, dat de huurprijzen van ver gelijkbare zalen in andere plaatsen over het algemeen aanmerkelijk ho ger liggen dan de tarieven van de Stadsgehoorzaal. Vooropgesteld, dat de gemeente moet zorgen voor een behoorlijke outillage, zal een onder zoek naar de door de heer De Wilde gemaakte opmerkingen worden in gesteld. Inderdaad is de raad thans weinig geïnformeerd over de bezet tingsgraad van de zalen „maar daar is dan ook nog nooit naar ge vraagd" en over de exploitatie, waarover echter meerdere gegevens zijn te vinden in de begroting. De komende begrotingsbehandeling geeft alle gelegenheid om daarover te spre ken. De heer Van Aken was dank baar voor deze laatste suggestie. Gelukkig begin De heer Kuyt (PvdA), die als eni ge spreker over het voorstel tot het aanleggen van wegen over het Schuttersveld c.a. een miljoenen project het woord voerde, zag in dit voorstel een gelukkig begin om de binnenstad van het verkeer te ontlasten. Het is een urgent project, waaraan B. en W. alle voorrang moe ten verlenen. met groen zodat de zeiler niet te gen nieuwbouw hoeft aan te kijken. Verder komen er jachthavens, in- steekhavens met groenstroken, een zwembad met een zonneweide, een sporthal en een kleuterschool. Boven- i dien zal er op dit gedeelte van de polder een promenade met een win- keigalerij komen, zodat de bewoners niet naar het oude dorp behoeven te gaan voor boodschappen. De woon schepen zullen worden geconcentreerd in een speciaal voor dit doel aan te leggen haven (ten oosten van de spoorlijn Leiden - Haarlem, vlak bij het verkeersplein voor de nieuwe pro vinciale weg). Kosten De recreatie in Warmond heeft reeds vele tongen in bewe ging gebracht. Nadat er al verscheidene voorlopige plannen ter tafel waren gekomen, bracht de V.V.V. vorige week bij monde van de voorzitter, de heer G. Kamsteeg, een recreatierapport uit (zie het L.D. van 21 juli). Gistermiddag gaven B. en W. van Warmond hun visie op het probleem van het dorp, dat wel aan de Kagerplassen is gelegen, maar dat men moeilijk per boot kan bereiken. Burgemeester, drs. F. K. Lange- meijer, zei allereerst het zeer op prijs te stellen, dat de V.V.V. een eigen rapport over dit onderwerp het licht had laten zien. „Het is alleen erg jammer, dat het werkstuk een zijdig is en dat het geen oplossing voor de problemen biedt. Hjj voegde daar aan toe, dat de vereniging te gen het gemeentelijke beleid staat aan te schoppen. „Wanneer we de zaak niet emotioneel maar rationeel bekijken," aldus de eerste burger, „blijft er van het V.V.V.-plan maar weinig over," Vooral het punt, dat de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer de Zwanburgerpolder niet bebouwd willen hebben, achtte de burgemeester onlogisch. Het is immers te verwach ten, dat het plan Endepoel binnen kort zal zjjn volgebouwd. Een uit breiding naar de westzijde is echter niet «in het belang van de recreatie. Bovendien laat het streekplan Bol- lengebied geen bebouwing toe. De Zwanburgerpolder is slechts per boot te bereiken. Dit noopt tot een bedrijfsvoering, die in de moderne landbouw niet meer aanvaardbaar kan worden geacht. Daarom zal de polder met het dorp Warmond moe zijn door een vaste of een be weegbare brug doet er niet toe. Het feit blijft over, dat de Leede dan voor de zeilsport is verloren. Men zal nu via de groote sloot die kor ter wordt gemaakt, zonder omweg de plassen kunnen bereiken. Het plan van B. en W. houdt in de 238 ha grote polder in twee de len te splitsen, met daartussen een meer van 82 ha. De beide delen zullen met elkaar worden verbonden door een ophaalbrug, die altijd voor het scheepvaartverkeer (de zeilers) open zal staan. Deze brug gaat al leen dan neer. wanneer een boer op zijn polderland wil zijn. Het deel, dat langs de Leede en de Groote Sloot ligt zal niet alleen voor recre atie maar ook voor bewoning die- Volgens het gemeentelijke plan zul len er 458 woningen worden gebouwd, voldoende om aan de groei van War mond tot circa 6000 Inwoners te vol doen (de gemeente telt er thans on geveer 4500). Tussen dit eiland en het oude dorp zal een brug worden aangelegd. De Leede zal dus alleen kunnen worden bevaren door Zo stelt het Warmondse ge meentebestuur zich de verdeling en de bebouwing van een gedeel te van de Zivanburgerpolder voor. Op de voorgrond de 82 ha grote Zwanburgerplas. Daarachter het eiland dat met het dorp is ver bonden door een brug over de Leede. Men ziet de aanleg- en jachthavens. Het uitzicht vanaf het water op het land geeft al leen maar groen te zien: de re creant behoeft niet tegen de nieuwbouw aan te kijken. Op het eiland zullen 458 woningen wor den gebouwd. De indelingzoals die op de foto is, kan worden ver anderd. Het rechter deel van het eiland is circa 600 meter lang, het lange middenstuk ongeveer een kilometer. (Foto L.D./Holvast) de Groote Sloot worden verbreed en wel zodanig dat zij tenminste twee maal zo wijd zijn als thans het ge- Burgemeester Langemeijer schatte de kosten ter realisering van dit plan (exclusief de woningbouw) op onge veer 28 miljoen gulden. Een deel van deze kosten wordt gedekt door de op brengst van het zand, dat wordt ge wonnen ten gevolge van de afgraving van de polder. De verwezenlijking van het project zal, als alles vol gens plan verloopt, in ongeveer 13 jaar een feit zijn. Na enkele jaren echter zal de plas al kunnen worden opengesteld voor recreatie. De ge meente heeft een optie op de gron den, slechts twee ha. kan men thans nog niet in bezit krijgen. Dit recreatieplan, dat is opgesteld in samenwerking met de Kon. Ned. Heide Mij (waarvan de heer A. A. Jebbink gisteren enkele punten ver duidelijkte) en het Instituut van Stad en Landschap (waarvan ir. P. J. Risseeuw als stede bouwkundige aan wezig was) zal. nadat het vandaag ter visie is gelegd, op 12 september ln de raad worden behandeld. Wegen ten worden vefbonden. Of dit nu zal speedboten. Dit water zal, evenals buitenranden geheel worden omzoomd keer gepland, als het V.V.V.-plan voorziet het ge meentelijke plan ook in de nodige we gen van en naar het gebied. In dit verband is er naast de spoorbrug ook nieuwe brug voor het wegver- De belangrijkste reden voor dit protest is echter het feit dat een gemeentebestuur in de tweede helft van de 20e eeuw een stuk „groen" in de randstad Holland, aansluitend aan de Kagerplassen, wil opofferen aan huizenbouw en zandwinning. En dit in een t(jd dat steeds meer be hoefte gaat bestaan aan groene zone's ten behoeve van de recreatie! Gelukkig staat ons bestuur niet al leen in deze kritiek. De Koninklijke watersportvereniging „De Kaag" schreef reeds in juli 1964 «in een nota aan het Provinciaal Bestuur, dat ztf een „consolidatie van de bestaande, historisch gegroeide toestand" van de Kagerplassen het liefst zag. „Byna iedere wijze van uitbreiding van de accommodatie in 't watersportgebied komt in strijd met de belangen van landschappelijke en andere aard. Ondermeer zou hierdoor de bóeren- bedrijvigheid. een onmisbaar element in het gehele landschapsbeeld wor den ingekrompen. Iedere verdere ver kleining van het groene gebied rond de Kagerplassen moet eveneens zo veel mogelijk worden tegengegaan: geen uitbreiding in de richting van het plassengebied van de aan de plassen gelegen dorpen", aldus deze nota. Het uitbreidingsplan van War mond in de Zwanburgerpolder en 't zandwinningsplan in deze polder, worden door genoemde vereniging, die ruim 2000 watersporters op de Kagerplassen vertegenwoordigt, on dubbelzinnig afgewezen. Maar ook de burgerij van War mond heeft zich, in een door haar V.V.V. op 17 april j.l. belegde open bare bijeenkomst tegen deze plan nen uitgesproken. De voorzitter van het V.V.V. merkte o.m. op dat de be bouwing in de Zwanburgerpolder on der geen beding mag plaatsvinden, omdat hiermee een onherstelbaar verlies aan het natuurschoon zou worden toegebracht. Met deze ziens wijze bleek het overgrote deel van de zeer vele belangstellenden het ge heel eens te zijn Hofpolder Reeds vele jaren geleden zijn er pogingen gedaan door het Warmond- se gemeentebestuur de Hofpolder. het polderland tussen het Huis te War mond en de Kagerplassen, te bebou wen. Dankzij protesten van vele kan ten zijn deze plannen nooit ten uit voer gebracht, iets waarvoor de hui dige generatie nu dankbaar is. Het vandaag geplubliceerde plan Is echter groter en serieuzer van opzet en het zal daarom meer moeite kos ten ook dit tegen te gaan. De ko mende generatie zal ons echter zeker dankbaar zijn wanneer dit zou ge schieden. Nu vandaag wel de meest ern stige aanslag op het natuurschoon van Warmond, ooit ln de historie van dit dorp gedaan, bekend is gemaakt, wil het Historisch Genootschap „Warmelda" reeds nu dit protest la ten horen en roept allen, zowel par ticulieren als verenigingen en instan ties, op ook hun ideeën hierover ken baar te maken. A. G. van der Steur, voorzitter; mej. S. H. N. Paardekooper, secre taresse; P. A. B. Bakker, penning meester.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3