LEIDSCH DAGBLAD Honderden doden bij aardbeving in Turkije f! Grote verwoestingen in Detroit aangericht JAMIN Spoorwegknooppunt Adapazari bijzonder zwaar getroffen ro» de Turkse hoofdstad Ankara mo- Massale actie voor veilig Doetinchem" (Sue/ Opgericht 1 maart 1860 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer MAANDAG 24 JULI 1967 No. S1336 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ449 per maand (bij vooruitbetaling;), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 &NN ihend nsttrei 4 LLA Een hevige aardschok, gevolgd door een lange reeks lichte ;chokken, heeft zaterdagavond een spoor van dood en verderf getrokken door de Turkse provincie Sakaria. Het dodental van ie beving, die zich van Istanboel in zuidoostelijke richting be- voog, wordt op vele honderden geschat. Officieel zijn 82 doden '•;eteld, maar men vreest, dat er nog velen onder het puin lig- geweren. Het aantal zwaargewonden bedraagt 150. Grote gedeelten "y^ran de provinciale hoofdstad Adapazari, een belangrijk spoor- vegknooppunt tussen Istanboel en Ankara, zijn in puinhopen -eranderd. Adapazari telt ongeveer vijftigduizend inwoners. Tientallen steden en dorpen in de omgeving van Adapazari ijn met de grond gelijk gemaakt. Twaalf minarets kwamen imlaag en stortten neer op de moskeeën. Mannen, vrouwen en kinderen i pp- §253532®?^ ^^Urierven zaterdagnacht door de stra- -A TL^RKs van Adapazari of sliepen buiten, rnisefang om ingesloten te raken als de (•hokken, die zich af en toe herhaal- |en, sterker zouden worden. Om jwart voor een in de nacht van za- Jrdag op zondag (Ned. tijd) werd Idapazari opnieuw door een zware Miok getroffen, waardoor de bevol- Sng nog meer in paniek geraakte. Uiscerde de regering ogenblikkelijk f igereenheden om naar het rampge- |cd te vertrekken voor het reddings- ferk en om levensmiddelen, genet iddelen en kleren over te breng» strefid Ing t pzan «ar i mm F Ook Istanboel ls door de aardbe- getroffen. Veel van zijn oude tt(jnse wallen, vijftienhonderd geleden gebouwd, stortten in. een kantoorgebouw bleek niet de schokken bestand en ver- Ie in een puinhoop. Er vielen dode en tenminste dertig ge- [onden. Velen zetten in de stads- rken van Istanboel hun tenten de nacht buiten door te rengen. In Jenikoj, bij Adapazari, ontkwa- veel dorpelingen aan dood of tsel doordat zij in de openlucht een uiloft vierden. Bijna elke woning erd door de aardbeving verwoest, echts zeven personen waren niet lar de bruiloft gegaan: zij kwamen len om onder het puin. De gespaard bleven dorpelingen hebben het uidspaar beloofd te zullen helpen het bouwen van een nieuwe wo- A'S Dat het aantal slachtoffers in ;pazari vermoedelijk niet hoger is enige honderden is te danken het zware gerommel dat aan de eving voorafging. De meeste inwo- s. gewaarschuwd door het drei- ide geluid, spoedden zich de straat waarna velen hun woningen za- i instorten. De zwaarste beving 1 een kracht van negen op de ihaal van Richter. Volgens de Amerikaanse geoloog ADVERTENTIE 5gj WEERBERICHT NU EN DAN WOLKENVELDEN Het KNMI in De .Bilt verwacht in heden- tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer iet nu en dan wolkenvelden, in oofdzaak in de noordelijke helft het land. Weinig verandering in mperatuur en een zwakke tot ma- ge wind tussen zuidoost en zuid- tst. (Opgemaakt om 11.15 uur) STRANDVERWACHTING óverwegend zonnig met tijdelijk at hoge bewolking. Zwakke tot ma- ge zeewind. In de middag 19 tot 20 raden. Zeewater 19 graden. Voor dichten: hoge druk met vrij goed landweer, waarbij een vrijwel nor- 'ale temperatuur van ongeveer 20 raden. 25 JULI Zon op: 04.50, onder: 20.42. Maan op: 22.38, onder 08.58. Hoogwater in Katwijk: 5.35 en tol. Laagwater: 1.35 en 13.52. eiste een aardschok in de buurt Tercan 20 tot 30.000 mensenlevens. De beving van 1939 had een voorschok van ongeveer dezelfde omvang als de aardbeving van zaterdag, aldus Brown. „Dat wijst erop, dat het ge vaar niet voorbij is". Pauselijke reis gaat toch door Paus Paulus VI heeft gisteren me degedeeld, dat de aardbeving geen beletsel zal zijn voor het bezoek, dat hij morgen en woensdag aan Izmir zal brengen. De Paus heeft een tele gram van rouwbeklag gestuurd aan de Turkse president Sunay. die hij morgen zal ontmoeten. Hij heeft voorts zijn nuntius in Ankara een bedrag aan geld gestuurd dat zal worden gebruikt om de slachtoffers van de aardbeving te helpen. De vorig jaar opgerichte stichting „Nederland helpt Turkije" heeft bij de Hollandse Bankunie N.V., giro- R. Brown, van het Amerikaanse Cen trum voor het onderzoek naar aard bevingen in Menlo Park, Californië, is het gevaar nog niet voorbij. De beving van zaterdag deed zich voor op de Noordanatolische breuklijn, de zelfde die oorzaak was van de aard schok in Varto in augustus vorig jaar, welke aan 2300 personen het leven heeft gekost. Deze breuklijn strekt zich uit over ongeveer 700 km van de Turkse westkust tot vlak ten zuiden van de oostelijke oever van de Zwarte Zee. Op 20 december 1939 Een pas aangelegde weg in de Turkse stad Adapazari werd door de aardbeving in tweeën gesple- Explorer-35 in haan om de maan De Amerikaanse maanverkenner „Explorer-35" is zaterdag in een baan om de maan gekomen, nadat met een remraket de snelheid van 8750 km tot 3825 km per uur was verminderd. De 104 kg wegende satelliet beschrijft nu een sterk elliptische baan om de maan: de kleinste afstand tot het maanoppervlak bedraagt 804 km en de grootste 7.400 km. De satelliet heeft ruim 11 uur nodig voor elke omloop. Men hoopt met behulp van de instrumenten van de Explorer de straling in de omgeving van de n te meten en vast te stellen of dit hemellichaam omgeven wordt door gordels van radio-actieve deeltjes, zoals de Van Allen-gordels om 42650, een rekening geopend, waarop gelden kunnen worden ge stort voor hulp aan getroffenen door de aardbeving in het gebied van Adaparazi. De stichting werd vorig jaar in het leven geroepen, toen er by een serie aardbevingen in oost- Turkije 2300 personen omkwamen. De stichting kon van het ingezamel de geld medicamenten, voedsel en andere goederen naar het getroffen gebied sturen, alsmede drie Oosten rijkse prefab-huizen. Weer negeroproer in de Ver. Staten bestaat uit 13 pag.) Dit weekeinde is het in de Ver. Staten in verscheidene plaatsen weer tot rassenonlus- ten gekomen. Het ergst in De troit. De gouverneur van de Amerikaanse staat Michigan, Romney, deelde gisteravond mede, dat de ongeregeldheden de autoriteiten daar uit de hand zijn gelopen. De noodtoe stand werd afgekondigd en voor de stad is een uitgaans verbod ingesteld. Duizenden negers in Detroit zijn aan het plunderen gesla gen en stichtten verscheidene branden in flatgebouwen, za- kenpanden en villa's. Gouver neur Romney, die vanuit een hefschroefvliegtuig de ver woestingen gade sloeg, zei: „Het lijkt of de stad is gebom bardeerd." Volgens nadere berichten zijn he denochtend twaalfduizend mili tairen en leden van de Nationale Garde naar Detroit gezonden om een einde te maken aan de hevige rassenonlusten, die tot dusver aan zes personen het leven hebben ge kost. Er is voor miljoenen dollars schade aangericht. Detroit is op vier na de grootste stad van de Ver. Staten en centrum van de Amerikaanse auto- -industrie. Naast een aantal pantserwa gens, hebben de ordetroepen ook twee tanks aangevoerd, welke zij hoofdzakelijk als dekking gebruiken. Het aantal gewonden, tengevolge van messteken, glasscherven, stenen, branden en geweervuur van sluip schutters die zich hadden opgesteld op daken en in donkere portieken, is niet te tellen. De duizenden, die gedurende de nacht op de baan waren en rovend en vechtend door de stra ten in de westelijke en noordweste lijke wijken van de stad trokken, gingen voor een groot deel naar huis bij het naderen van de ochtend, maar het bleef onrustig in de meeste wijken. Al bleef de grootste schade beperkt tot het westelijk deel van de stad, tien km daarvandaan waren de grote winkelstraten en boulevards één brandende puinhoop. De plunderaars hadden in alle delen van de stad vrij spel. Bijna 1000 mensen zijn gearres teerd. Alle bars, café's, bioscopen en andere oorden des vermaaks zijn op bevel van de politie gesloten. De brandweer was dikwijls niet in staat ontstane branden te blussen wegens gebrek aan politiebescher ming. Op een zeker punt heeft een groep ordelievende negers zich tegen een menigte gekeerd, welke brand weerlieden wilde aanvallen. De onlusten zijn ontstaan nadat een neger- caféhouder, die na slui tingstijd nog schonk, gedwongen werd zijn zaak te sluiten. De onrust breid de zich snel uit. In Engelewood, ten noorden van Newark, wierpen negers stenen en „Molotowcocktails" naar de politie. Deze beantwoordde het vuur van en kele op daken verscholen schutters. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. Vrijdagavond was het in deze stad ook al tot ongeregeldhe den gekomen. In Birmingham vielen zaterdag elf gewonden tijdens onlusten waar bij enkele honderden negers auto's beschadigden en winkelruiten ver nielden. De politie had de rel binnen een uur bedwongen. In de nacht van zondag op maandag hebben zich in de New- yorkse negerwijk Harlem eveneens onlusten voorgedaan. Naar politiewa gens werden flessen geworpen, talrij ke winkels tussen de 102de en 106de straat werden door benden jonge betogers geplunderd. In dezelf de wijk kwam het zondag ook al tot incidenten, nadat een Portoricaan door een politieman uit zelfverdedi- Henny W. geslaagd voor li.b.s. Henny W. één van de veroordeel den in de Baarnse moordzaak, die ge detineerd is in de jeugdgevangenis „Nieuw-Vosseveld" in Vught. heeft vrijdag zijn einddiploma h.b.s. be haald. Zaterdag mocht hij bezoek j dat de ontvangen van zijn ouders, broers Verolme werkt samen met Engelse en Duitse werf Het Verolme-concern heeft bekend gemaakt, dat het in de toekomst nauw zal samenwerken met twee grote Europese scheepsbouwonder- nemingen: Cammel Laird in Bir- cenhead, Cheshire (Engeland) en A G. Weser in Bremen (Duitsland). De samenwerking tussen de drie werven zal betrekking hebben op de technische aspecten van de scheep bouw. De maatschappijen hebben daartoe de „Dorchester club" opge richt. De samenwerking beoogt o.a. een uitwisseling van gegevens op elk ter rein van de scheepsbouw. Men wil daarbij komen tot een verdeling van de steeds stijgende ontwikkelingskos ten, waardoor meer aandacht kan worden geschonken aan een groter aantal nieuwe ontwerpen van alle scheepstypes. Elk van de drie onder nemingen zal zich specialiseren in de bestudering en ontwikkeling van bij zondere aspecten betreffende de toe komstige scheepsbouw. Voorts stelt men zich voor bestaande werkmetho den van de werven te onderzoeken en te verbeteren. De overeenkomst tussen de drie maatschappijen omvat alle scheeps types en staalconstructies voor zover gebruik op zee met de daaraan ver bonden werktuigbouw. Militair ma teriaal en de bouw van marinesche pen staan buiten de samenwerking. Het aantal werknemers, dat bij de drie samenwerkende ondernemingen werkzaam is in de scheepsbouw, repa ratie- en werktuigbouw, bedraagt meer dan 30.000. Van de zijde van het Verolme-con cern werd uitdrukkelijk meegedeeld. erking geen nadelige ging was gedood, toen de agent trachtte twee vechtende Portoricanen te scheiden. „Zwarte maclit" Op een vierdaagse conferentie, die onder de naam „Zwarte macht" sinds donderdag in Newark werd ge houden en waaraan verscheidene ne gerorganisaties deelnamen, zijn enke le resoluties aangenomen. De belang rijkste is wel de verklaring, dat de negers het recht hebben in op stand te komen als zij dit nodig vin den. In een tweede resolutie vroeg de conferentie om 'n onderzoek van de Ver. Naties naar de omstandighe den van de negers in Amerika. Bijna 1000 neger-gedelegeerden besloten het congres met de goed keuring van resoluties, die duidelijk sterk anti-blank, anti-christelijk en anti-dienstplicht van teneur waren. Een beeld van de schade, die zelfs goed-geconstrueerde ge bouwen in het aardbevingsgebied hebben geleden. ZUIVERING IN LEGER VAN INDONESIË Indonesië's waarnemend president Soeharto heeft opdracht gegeven tot zuivering van het leger van aanhan gers van Soekarno. Deze snelle zui vering zal, volgens bronnen in het le ger, gekenmerkt worden door snelle acties. Officieel is thans bevestigd dat 14 officieren en burgers zijn gearresteerd, die betrokken waren bü een complot, dat Soekarno eind deze maand weer aan de macht had wil len brengen. Meer dan 15.000 leden van anti- Soekamo actiefronten hebben zater dag in Djakarta een massa-bijeen komst gehouden om te protesteren tegen pogingen om Soekarno weer aan de macht te brengen. Deze de monstratie was tevens bedoeld als „oorlogsverklaring aan de corruptie". Uit asiel ontsnapte mannen snel gegrepen 59 (Van onze Arnhemse correspondent) Twee verpleegden van het rijks-psychopatenasiel „De Kruisberg" in Doetinchem zijn gistermiddag tijdens het „vrij wandelen" ontsnapt. Het twee tal werd gisteravond al door de gestichtswacht in Arnhem aangehouden. Bij de vrije wandeling was geen toezicht aanwezig. De twee ontsnapten, (30 en 25 jaar) waren resp. veroordeeld wegens dief' stal met geweldpleging, en wegens diefstal. Inmiddels heeft zich in Doetin chem een actiecomité gevormd, dat door middel van een massale hand tekeningenactie bij de minister var Justitie wil protesteren tegen het uitbleven van maatregelen, die veiligheid van de omwonenden De Kruisberg" garanderen. Alle inwoners van Doetinchem krijgen deze week een briefkaart met verzoek tot ondertekening van het actiecomité „De Kruisberg vei- Doetinchem". Het comité vindt, dat tot dit massale protest aanleiding genoeg bestaat, daar bin- het tijdsbestek van één jaar twee moorden door verpleegden van het asiel werden gepleegd, terwijl daarnaast een groot aantal ontsnap pingen heeft plaatsgehad. „Tekortschieten" Het comité spreekt van „een schro melijk tekortschieten" van de mi nister van Justitie en wijst op zijn verantwoordelijkheid voor de rust en de veiligheid van de bevolking van Doetinchem en omstreken. i Omwonenden van „De Kruisberg" hebben vorige week al een rekest ingediend, voorzien van 30 handte keningen, waarin om maatregelen werd verzocht. Het comité meent echter, dat dit een zaak is, die niet alleen de directe omgeving van het asiel aangaat, maar heel Doetinchem en omstreken. ADVERTENTIE bitterkoekjes niet duur tve/ heerlijk euwo Gistermorgen heeft HM. de Koningin vati Zweden en Hoorwegen te Scheveningen het eerste bad in open zee genomen. Daarna heeft HD. zich naar het paviljoen van H.D. vader begeven om het déjeuner te gebruiken Uit Aken wordt gemeld dat daar weder wonderdadige re- liquieën zijn ten toon ge steld; daaronder bevonden zich een wonderdadig wit kleed van de maagd Maria, een zakdoek van Johannes den Dooper, enz.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1