EIDSCH DAGBLAD icklen-Oosten terug aar Veiligheidsraad Tsjombe mag worden uitgeleverd aan Kongo US9 JAMIN! Weer tegenslag voor de Sowjet-Unie Verdwijnt Fedorenko van toneel? Besluit van Algerijnse hof: Zomerprijzen BRABANT VREEST NERTSENPLAAG NECKAR JAGST GEBR. HUISMAN Ipgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 22 JULI 1967 No. 31333 steur: E. A. E. van Dishoeck fdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, LeldeD - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie 21507 De Algemene Vergadering n de Verenigde Naties heeft steravond haar „spoedeisen- zitting" besloten met de -dkeuring van een voorstel de zitting te verdagen en t zoeken naar een regeling in t Midden-Oosten aan de iligheidsraad over te laten. Algemene Vergadering be- ot hiertoe nadat de Arabie- een vredesplan van de wj et-Unie te elfder ure tor eerden. Dit vredesplan was gesteld in samenwerking met Verenigde Staten. De Russische minister van itenlandse Zaken Gromiko ~h de Amerikaanse ambassa- ur Goldberg zinspeelden op ontwikkeling in de slot- orden, die zij tot de buiten- wone zitting spraken. enslotte leverde Gromiko een val op het Amerikaanse beleid ke het Midden-Oosten en be- "de voortdurende economische en taire steun aan de Arabische oldberg noemde de beschuldiging Gromiko onjuist als zouden de nigde Staten schuldig zijn aan falen der Algemene Vergadering concrete resultaten te behalen, hy zegde ondanks de Arabische ndigheid doordat zijn land een zienlijke bijdrage zal leveren tot regionale samenwerking in het "den-Oosten. i laatste ronde van redevoe- i een toelichting op de wijze rop gestemd was, ging de Alge- Vergadering om 22 uur 37 tselyke tüd uiteen. correspondent in Washington nt hierbij aan: ussen lijkt de hele situatie pijnlijk daar zaj op idee kwamen de assemblee voor spoedbijeenkomst samen te roe- kennelyk erop rekenend dat Arabische resoluties een goede zouden maken in de Algemene adering. Hoogst interessant is dat zy, toen zij inzagen deze analyse onjuist was, min of overstag gingen en met het ?n begonnen samen te werken een compromis. Hieraan werden EERBERICHT weerkundige medewerker) p de meeste plaatsen mogen sen vanmiddag en zondag- nd enkele regen- of onweers- 'en worden verwacht, veroor- kt door een kleine depressie, vanmorgen bij ivest-Frank- lag. Deze zal in de komende ht of morgenochtend, over of 't ten zuiden van ons land Duitsland trekken. De wind ~,it daarbij duidelijk naar 'rdelijke richting en voert wat lere lucht aan. In de loop van gen zal een rug van hoge die via Engeland nadert, al- een verbetering brengen opklaringen. Wel zal de tem- atuur morgen enkele graden er blijven dan vdndaag en in buurt van 18 tot 20 graden nmelen. Juli verliest zijn zo- se karakter niet, maar in zijn eel is het weer wat onstabieler 'orden. STRANDVERWACHTING "orgen een kleine buienkans en iets frissere zeewind. In de mid- ongeveer 20 graden, zeewater 'graden. joruitzichten: Een kleine depres- die van Engeland naar Duits- trekt, geeft eer onweerskans, gevolgd door een verbetering opklaringen. 23 JULI 4.47 uur; onder 20.45 uur. 22.13 uur; onder 6.24 uur. 'water teKatwijk te 4.13 en uur; laagwater te 0.09 en 12.32 (24/7 hoogwater te 4.55 en 17.22 laagwater te 0.52 en 13.14 uur). !t nummer bestaat uit 16 pagina's de afgelopen dagen lange overleg gewijd tussen de Russische minister van Buitenlandse Za ken Gromiko en de Russische am bassadeur in Washington Dobrinin enerzyds en de Amerikaanse ambas sadeur bij de Verenige Naties Gold berg aan de andere kant. Uit de gratie Ruslands grote man in de volke renorganisatie Fedorenko speelde hierbij een opvallend ondergeschikte rol en er doen in het glazen paleis in New York dan ook al geruchten de ronde dat Fedorenko in Moskou uit de gratie zou zijn omdat hij ad viseerde een spoedassemblee bijeen te laten roepen hetgeen de Sowjet- Unie nu in een moeilijk parket heeft gebracht, omdat zij de Arabieren geen genoegdoening op het propa gandistische vlak heeft kunnen ge ven en tenslotte zelfs heeft moeten laten blijken met de Amerikanen hebben. een compromis te In New York verwacht men nu dat de assemblee tenslotte niets an ders zal doen dan een procedure-re solutie te aanvaarden waarin de kwestie wordt terug verwezen naar de veiligheidsraad waar de crisis ook was voordat de assemblee zo drama tisch bijeen werd geroepen. Ook hier over is evenwel nog geen zekerheid omdat de Arabieren ervoor pleiten de assemblee te verdagen wat zou bete kenen dat alle leden van de volke renorganisatie uit hun vakanties naar New York zouden kunnen wor den e^roepen als een schot uit een karabijn in het Midden-Oosten daar toe als aanleiding aangegrepen zou worden. Er ds geen twijfel aan, dat de be handeling van de crisis door de Ver enigde Naties opnieuw in het- slop dat een voortduren van de bestaande toestand, misschien ge peperd door Arabische terreuracties of een anti-Israëlische guerrilla, dé meest realistische verwachting voor do nabije toekomst is. Desondanks zien velen een hoop vol teken in de recente bereidwillig heid van de Russen met Washintgton aan een gematigde oplossing te wer ken en gehoopt wordt dat op den duur Moskou's invloed op de Arabie ren groot genoeg zal blijken te zijn om hen te bewegen een compromis te aanvaarden. De Verenigde Staten en de rest van het Westen zou dan echter Israël ook moeten bewegen met een compromis genoegen te ne men en niet het onderste uit de over winningskan te willen proeven. Ook dat lijkt nog een hele opgave want in de Verenigde Naties is de afgelo pen week zonneklaar geworden dat ook Israël weinig sympathie had <oor een compromisresolutie waaraen de Russen en Amerikanen dokteren. Het Algerynese hooggerechtshof heeft gisteren bepaald, dat oud-pre mier Moise Tsjombe aan Kongo mag worden uitgeleverd. De uiteindelijke beslissing is aan de president van Algerije, Boemedienne. Het uit drie man bestaande hoog gerechtshof heeft zich drie dagen met het Kongolese verzoek om uit levering beziggehouden. Tsjombe hoorde de uitspraak uiterlijk onbe wogen aan. Kernpunt bij de behandeling van de zaak was, of de oud-premier zich aan politieke dan wel criminele mis drijven heeft schuldig gemaakt. In het eerste geval kon hy volgens de Algerijnse wet niet worden uitgele verd. Tsjombe mikte daar ook dui delijk op toen hij in zijn laatste woord het hof smeekte, hem niet in handen te spelen van zyn „politieke vyand". De Algerijnse procureur-ge neraal voerde eerder tijdens de be sloten zitting van het hof aan, dat in minstens drie gevallen van crimi naliteit sprake was, n.l. daar waar Tsjombe verantwoordelijkheid ten laste werd gelegd voor de afslachting van Noordkatangaanse burgers, de massamoord op Kongolese vluchte lingen in kampen van de Verenigde Naties en de werving van huurlingen voor het afslachten van burgers. Kongolese premier Tsjombe ivordt tussen twee Algerijnse politiebeambten de zaal van het hooggerechtshof in Algiers binnengeleid Het hof verwierp de argumenten van Tjombes advocaten, de Frans man Floriot en de Algerijn Benab- dallah, dat hun cliënt louter om po litieke redenen in Kongo ter dood was veroordeeld en verklaarde dat „de afschuwelijkheid van de mis drijven het politieke karakter te bo ven gaat". De president van het col lege gaf toe dat Tsjombe door „pira terij" in Algerije terecht was geko men, maar verklaarde dat dit niets afdeed aan de bevoegdheid van het hof in deze zaak. De door president Moboetoe van Kongo tot staatsvijand nummer een verklaarde Tsjombe, werd drie maanden geleden door het Kongolese hooggerechtshof bij verstek ter dood veroordeeld. Men had hem landver raad, moord op Loemoemba en schuld aan de dood van duizenden Kongolezen ten lasten gelegd. Het voormalige staatshoofd van Katanga heeft echter nog talrijke aanhangers in Kongo. Moboetoe vreest niets meer dan vrye terugkeer. Uitlevering van Tsjombe betekent nagenoeg ze er dat hy zal worden terechtgesteld. TJombe was eens president van de rijke Kongolese republiek Katanga. In 1963 verliet hij het land. Hij werd in 1964 door president Kasavoeboe als minister-president teruggehaald, doch een jaar later ten val gebracht, waarna hij wederom in ballingschap ging. Een onbewapend €-46 transport vliegtuig van het Rode Kruis is gis teravond in de Kongolese hoofdstad Kinsjana teruggekeerd van een post van de opstandige huurlingen zonder de gijzelaars die het had zullen mee brengen. De autoriteiten hebben de missie onmiddellijk bevel gegeven niet over hun wederwaardigheden mede te delen. De Cubaanse piloot van het toe stel en zyn Duitse collega zijn direct na him terugkomst in bespreking gegaan met de functionarissen van het Amerikaans-Kongolese team dat de evacuatie van gijzelaars in Kongo leidt. Het toestel, met drie Zwitserse art sen van het Rode Kruis aan boord, was vrijdagochtend uit Kinsjasa ver trokken en geland in Poenia, onge veer 1600 km ten oosten van Kin sjasa. Volgens betrouwbare zegslieden heeft het gedurende ongeveer ne gentig minuten boven de landings strip in Poenia gecirkeld voor de landingsbaan vrij gemaakt werd van obstakels en de piloot verlof kreeg zijn toestel aan de grond te zetten. Jean Schramm, de commandant van de huurlingen, die uit Kisanga ni vertrokken zyn op 12 juli, kwam de bemanning tegemoet op de in het dichte oerwoud vrijgemaakt lan dingsbaan. Hy weigerde de ongeveer 20 gijzelaars die de huurlingen ge vangen houden te laten vertrekken. Het was het eerste contact tussen de rebellen en enige instantie in Kongo sinds het begin van de op stand. NIJPEND TEKORT AAN PERSONEEL IN AALSMEER Er heerst een nijpend personeels tekort in de Aalsmeerse bloemisterij. Het wordt zo moeilijk de door het zich uitbreidende kassenareaal jaarlijks gemiddeld tachtig nieuwe arbeidsplaatsen te bezetten, dat het ministerie van Sociale Zaken ertoe is overgegaan de werving voor de bloe- menkwekers met een oproep te steu- Alle arbeidsbureaus in het land kunnen inlichtingen geven over lo nen, reiskostenvergoeding, huis vesting en scholingsmogelykheden. Voorop wordt gesteld dat men zich voorlopig alleen kan richten op on- gehuwden, omdat men bij de huidige woningschaarste alleen kosthuizen kan aanbieden. Een vooropleiding is niet beslist noodzakelijk. Ook gega digden uit niet-agrarische kring kunnen in aanmerking komen. Men moet wel bereid zyn ten miinste een jaar bij een Aalsmeerse kweker in dienst te blyven. ADVERTENTIE BREESTRAAI 173 Uitgewuifd door premier De Jong en minister Luns verlaten de Roemeense premier en de mi nister van Buitenlandse Zaken per vliegtuig uit Ypenburg ons land voor de terugreis naar Boe karest. Pluimveehouders houden 's nachts de wacht (Van onze Bossche correspondent) Vele pluimveehouders in de bosrijke omgeving van Uden en Zeeland houden 's nachts bij toerbeurt de wacht rond de kip penhokken, sinds landbouwer Bongers 60 jonge hennen dood heeft aangetroffen op zijn erf. De „moordenaar" was een van de ruim 400 nertsen, die het afgelopen weekeinde de vrijheid kozen toen een nog steeds niet opgespoorde onverlaat 237 nachthokken opende in twee van de vier schuren van de Udense nertsfokkerij „De Drozvogel". Eigenaar J. Albers, die daags na de massale ontsnapping met hulp van zijn buren nog een aantal pels- dieren kon vangen, heeft er nauwe lijks meer hoop op dat er nog veel van zyn kostbare nertsstapel zal te rugkeren. Kenners schatten de scha de, die slechts gedeeltelijk door de verzekering wordt gedekt, op ruim 40.000 gulden en dat betekeyt voor man, die dnie jaar geleden zijn bedrijf begon een financiële dood steek. Rooftliereu In de vrije natuur laten de anders tamme nertsen zich gelden als ech te roofdieren, die vooral in de nacht hun slag slaan. Daarom zyn de boe- in oost-Brabant op hun hoede. De dieren met hun lange scherpe nagels hebben het vooral op pluim vee voorzien. Naarmate zU langer in vrijheid leven neemt hun agressivi teit toe, vooral door de honger. Het tweede gevaar dat men ln oost-Brabant vreest is een nertsen- plaag. De pelsdiieren vermenigvuldi gen zich vrij snel en verspreiden zich in tamelijk hoog tempo over grote oppervlakten. In dit verband wordt gewezen op een massale ont snapping van nea-tsen die zich enkele jaren geleden in Zweden heeft v gedaan. De dieren hebben zich over een groot gedeelte van het land ver spreid en vormen een ernstige be dreiging voor het pluimvee. De jachtbrigades, die dn Uden en omgeving zijn ingeschakeld om de nertsen neer te schieten hebben tot dusver nog weinig succes gehad. ADVERTENTIE Met neerklapbare achterbank f 4300,—Eerste aanbetaling f 215«. Restant kan in 6 12 of 24 maanden gefinancierd worden. Hoge inruilwaarde. Benzineverbruik 1 18 Vraagt demonstratie Levendaal 80 - Telefoon 3400022962 Leiden Kiesinger gelooft niet in Amerika's overheersing Bondskanselier Kiesinger van We8t-Duitsland heeft president De Gaulle vorige week gezegd dat hjj diens standpunt dat Europa onder de Amerikaanse hegemonie dreigt te vallen, niet deelt. Dit is gisteren in Bonn van gezaghebbende zijde ver nomen. Het Franse staatshoofd had tijdens het tweedaagse Frans-Duitse overleg de bondsregering opgewekt, samen met zijn land te streven naar het behoud van de nationale iden titeit om Amerikaanse overheersing te voorkomen. Men vermoedt dat Kiesinger zyn reactie daarop, die tot dusver onbekend was gebleven, nu heeft laten uitlekken om Amerika duidelijk te maken dat Bonn niet van plan is zijn banden met Frank rijk te verstevigen ten koste van de Verenigde Staten. De kanselier heeft De Gaulle ge zegd dat de Amerikanen naar zijn mening een Europa wensen dat meer gewicht in de schaal werpt. Europa heeft de plicht „zyn kracht te ont wikkelen om een sterkere partner van de Verenigde Staten te worden, maar in samenwerking met de Ver enigde Staten aldus Kie singer. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Heeft O onze collectie al gezien? Zo niet, kom dan spoedig kfjken Ruime parkeergelegenheid. ©ucJ §)l't ie, Wij vernemen dat giste renavond alhier gevat is een zakkenroller, in vrouwenkle deren verkleed. Uit Stratum (bij Eindho vendeelt men als eene zei- zaamheid mede, dat bij de jongste verkiezing slechts 7 kiezers hunne stembiljetten in de stembus hébben gesto ken en dat deze 7, die dus hun burgerplicht vervulden, tezamen 574 jaren tellen. De oudste hunner was 90, de iongste 73 jaren oud.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1