Kirmon P HISTORISCHE DAG IN NED. KERKGESCHIEDENIS Maurer dankte de Koningin In R.K. Kerk en N.H. Kerk één doop Gemengde huwelijk en H.A. BELANGRIJK AUTONIEUWS MET EEN ENKEL WOORD YAMAHA FAVORIET PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 21 JULI 1967 ADVERTENTIE Voor protestants en rooms-katholiek Nederland was het gis teren in het Utrechtse Pays Bas een historische dag. Voor het eerst in de Nederlandse kerkgeschiedenis kwamen de hoogste bestuursorganen, t.w. het moderamen van de Ned. Hervormde Kerk en het episcopaat van de R.-K. Kerk, in een gezamenlijke vergadering bijeen. Deze bijeenkomst was gewijd aan een wederzijdse kennisma king, informatie en overleg in za ken, die beide kerken aangaan. Kardinaal Alfrink en de praeses van de hervormde synode, dr. G. de Ru, legden na afloop van deze „terreinverkenning" tijdens een persconferentie een verklaring af van de motieven, welke kortgele den hebben geleid tot de weder zijdse dooperkenning Met deze erkenning hebben de R-K. Kerk en de Ned. Herv. Kerk gisteren een opmerkelijke mijlpaal bereikt op de weg naar de eenheid. De verwachting mag echter wor den uitgesproken, dat binnen afzien bare tijd bisschoppen en modera- men-leden van de hervormde syno de opnieuw samen aan èèn tafel zul len zitten om andere gebieden van overeenstemming openbaar te ma ken. Wederzijdse dooperkenning, zo als die gisteren officieel werd be reikt, is eigenlijk alleen maar inte ressant bij overgang naar een ande re kerk en dat is nu eenmaal geen zaak waarmee iedereen dagelijks te maken heeft. De kwestie van ge mengde huwelijken komt al veelvul- diger voor. Nog belangrijker voor iedere gelovige is de wederzijdse erkenning van de viering van avond maal en eucharistie. Nu zij direct toegegeven, dat de kerkleiders zich van de urgentie van beide laatste zaken bewust zijn, al zullen er nog wel heel wat theolo gische noten gekraakt moeten wor den voordat men elkaar op alle pun ten kan waarderen. Dat de R. K Kerk en de Hervorm de Kerk overeenstemming heb ben bereikt inzake de dooperkenning kwam reeds enige tijd geleden, zij het per vergissing, in de openbaar heid tijdens de jaarvergadering van de Sint Willibrord-vereniging. Gis termogen schaarden bisschoppen en synode-leden zich in Pays-Bas om de tafel om hét besluit officieel te bekrachtigen, waarna ze de pers over de achtergronden informeerden. Nuchter beschouwd is er niet eens zo heel veel gebeurd. Kardinaal Al frink zei tenminste: de principiële erkenning van de doop, in een an dere christengeloofsgemeenschap be diend, is in de katholieke kerk nooit een vraag geweest de kardinaal liét gisteren in zijn toespraakje tot de pers opmerkelijk consequent het woordje „rooms" weg). Wat betreft de hervormden, uitte praeses dr. G. de Ru uit Rottérdam zich in gelijke zin. Leer en leven De moeilijkheden kwamen evenwel voort uit het verschil tussen leer en leven, zoals dat zo dikwijls het geval is. De R.-K. Kerk heeft lange tijd de praktijk gehuldigd dat je voor alle zekerheid, wanneer het ging om een overgang, onder voorwaarde het best maar kon herdopen. Dat betekende dan zoiets als het zekere voor het onzekere nemen: was de eerste doop toch wel geldig dan was er met de tweede plechtigheid nog geen man overboord. Een praktijk (men denke aan de overgang van Prinses Irene) die voor andere kerken uitermate pijn lijk was. Toen men zich met name tijdens 't tweede Vaticaansconcilie meer en meer ging beseffen dat het predikaat: alleen zaligmakende tot de R. K. Kerk zich in de loop der tij den had toegeëigend, op zijn zachtst gezegd pendant was. toen men vervolgens langzamerhand an dere kerken ook als volwaardige ker- De praeses van de generale synode der Ned. Herv. Kerk, dr. G. de Ru (links), in geanimeerd gesprek met kardinaal Alfrink. ken ging erkennen, ging het met de geschetste dooppraktijken steeds moeilijker. Maar daaraan is nu een einde gekomen. Men erkent wederzijds de doop. Als de ene kerk voluit de verantwoordelijkheid de bediening van een doop voor haar rekening neemt, heeft de andere niet meer het recht om te zeggen: ja maar de dominee die de doop heeft bediend gelooft hetgeen in de doop formule staat anders dan wij dat doen (en omgekeerd). Het gaat niet langer om de geloofsopvatting van individuen maar van geloofsge meenschap. Voor dit alles zijn be paalde spelregels opgesteld Spelregels t plaatsvinden in een bijeen komst van de gemeente (zo nodig huisgemeente), de doop moet worden bediend door iemand die daartoe bevoegd is, zij moet worden voltrokken met water, door onder dompeling of besprenkeling (de her- j vormde dominee's die dit aangaan is te verstaan gegeven met dat water niet al te zuinig te zijn), de trinita- rische formule (Mattneus 18 19) moet worden uitgesproken en de j doopouders of de doopgetuigen moe- I ten bevestigend hebben geantwoord op de doopvragen. Nooddoop Deze spelregels houden voor de R-K. Kerk enkele wijzigingen in. De zogenaamde nooddoop zit de her vormden hoog. Die moet geschieden op wens van de ouders en nader hand moet in een kerkelijke liturgi sche handeling die doop worden be vestigd. Van Rooms-Katholieke zijde is nu verklaard, dat zal worden bevorderd dat enkele ertikelen in het kerkelijk wetboek zullen worden veranderd. Gezegd is namelijk: wat betreft de privé-doop of nooddoop kinderen uit niet-christelljke ou ders wanneer de instemming van de ouders ontbreekt, zal een verdwijning van deze praktijk bevorderd moeten worden. Hetzelfde geldt voor de nood doop van kinderen uit christelijke doch niet rooms-katholieke ouders, anneer hun toestemming met zulk een doop niet verondersteld kan worden. Praktijken als deze komen nogal eens in rooms-katholieke zie kenhuizen voor. Kardinaal Alfrink is van mening dat deze praktijk in strijd is met de eerbied welke ver schuldigd is aan de eigen verant woordelijkheid van de betrokken ker ken. NOORDEINDE 142-144 Markante voorbeelden in onze etalages I DEN HAAG Vervolg Nogmaals, met de gisteren bereik te overeenstemming is een belangrij ke mijlpaal bereikt. Nu de volgende stap. De commissie die de doopkwes- tie heeft voorbereid zal zijn tanden nu in een ander heet hangijzer zet ten: het gemengde huwelijk. Maar daarna staat ong een punt op het programma: de erkenning van kaars viering van het avondmaal eucharistie. Roemeens bezoek ten einde (Van onze Haagse correspondent) Premier Maurer van Roemenië heeft vandaag een vijfdaags bezoek aan ons land afgesloten. Hij vertrok omstreeks het middaguur. Gister avond bood hij de regering een di ner aan in Hotel Wittebrug waarbij over en weer vriendelijke woorden werden gezegd. Tijdens een perscon ferentie eerder op de dag toonde pre mier Mauer zich zeer erkentelijk voor de ontvangst door de Koningin in Soestdijk, waar tijdens de lunch vele zaken waren besproken. De Roe meense regeringsleider verklaarde dit gisteren na afloop van de be sprekingen, die hij en zijn minister van Buitenlandse Zaken Manescoe met premier De Jong en minister Luns hadden gevoerd in het minis terie van Buitelandse Zaken in Den Haag. De Roemeense bewindslieden had den daar, zo zei Maurer, onder an dere over de kwestie-Vietnam gespro ken, over de crisis in het Midden- Oosten en over de zaak van de Europese veiligheid. Het belangrijk ste onderwerp in het kader van dit bezoek vond Maurer echter de ge- dachtenwisselingen over de betrek kingen tussen beide landen. Hij sprak de hoop uit dat de ontwikkelingen Kerkelijk Leven GEREF. GEMEENTE Aangenomen naar Goes, kand. N. W. Schreuder te Amersfoort, die be dankte voor Leiden. (NED. HERV. KERK Beroepen te Deurne (toez.) R. E. R. van Buiren, kand. te Rotterdam door de gen. synode tot pred. voor b.w. (arbeid onder in Nederland stu derende Afro-Aziatische studenten) door de gen. synode tot zend. pred. te Kameroen N. T. Bakker, eervol ontslag, pred. te Vriescheloo, wonen de te Oegstgeest. Bedankt voor Dor drecht (vac. A, Jj van der Smit) G. m Estrik te Genemuiden. Toegelaten tot de Evangeliebedie ning de heren L. de Liefde te Drie bergen en K. A. Rehorst te Utrecht. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen naar Boskoop J. Manni. kand. te Amsterdam, die be dankte voor Vlissingen. Bedankt voor Drogeham J. M. Visser te Broeksterwoude. GEREF. GEMEENTFV Beroepen te Veen N. W. Schreu der. kand. te Amersfoort. VRYE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Enschede dr. T. J. Prins te Meppel te Amersfoort P. E. van Staveren te Oudeboldtzljl. Aangenomen naar Wormerveer J. A. Hamers te Amsterdam. van de bilaterale relaties een sterke uitbreiding te zién zou geven. Premier Maurer toonde zich „zeer tevreden" over het bezoek aan ons land. Hij had met belangstelling kennis genomen van vele Nederland se zaken. Bovendien hadden de di verse besprekingen volgens hem het wederzijdse begrip verdiept, ook voor die zaken waarover de regeringen in Boekarest en Den Haag verschil lend dachten. Er bleken trouwens meer punten van overeenstemming te bestaan dan men had verwacht, al dus Maurer. Het is niet onmogelijk, dat het Roemeense bezoek de Verenig de Machine Fabrieken een zeer gro te order oplevert. Er is druk gesproken over de j gelijkheid om de bestelling af te den van een complete kunstmestfa- briek, de levering van spoor- tramwegmaterieel en installaties voor de voedings- en genotmiddelen industrie. Over de bestellingen wordt reeds geruime tijd onderhandeld tus sen vertegenwoordigers van de V.M.F. en Roemeense handelsverte- genwoodrigers. Er zijn echter nog belangrijke hinderpalen te overwin nen, welke onder meer verband hou den met betalingsmoeilijkheden, Het zou om orders van enige hon derden miljoenen gulden gaan. Nederland en Roemenië hebben twee nieuwe overeenkomsten ge sloten. De ene betreft de economi sche, industriële en technische samen werking, de andere agrarische belan gen. Voorts werden de ratificatie oorkonden van het cultureel akkoord uitgewisseld. Geen Duitse „Gouden schot" Rudi Carrell kiest voor de V.A.R.A. (Van onze Hilversumse correspondent) Rudi Carrell zal de ontslagen Lou van Burg niet opvolgen als presen tator van 't Duitse televisieprogram ma „Het gouden schot". Nadat de VARA was gebleken dat het hier ging om een serie van 12 gouden schoten werd het contract te voor schijn gehaald, waarin staat dat Rudi Carell het komend seizoen acht televisie-shows voor de VARA moet maken. Aangezien voor iedere show minstens een maand voorbereidingstijd nodig is en de uitzendingen van „Het gou den schot" ongeveer parallel lopen met de VARA shows vond deze om roep dat Duitse en Nederlandse werk zaamheden van Carrell niet te com bineren zijn. „Het is volstrekt on mogelijk," licht omroep-secretaris Jan de Troye toe, „en ik geloof dat Rudi Carrell het daar bij nader in zien wel mee eens is." &idóe CïQcjenclci Komplot In Zuid-Korea Zesen zestig mensen zitten in arrest in ver band met een communistische sa menzwering om de regering van Zuid-Korea omver te werpen. Een honderdtal anderen wordt hierover ondervraagd. In verband met deze zaak werden onlangs zestien Korea- nen uit Weet-Duitsland ontvoerd. ADVERTENTIE Als de veiligheid, het comfort en de kwaliteit van een bepaald auto-merk onbetwist blijkt, als de service van de dealer uitstekend is. als de onder houdskosten van de wagen tot een minimum worden beperkt en als U het hoogste bod krijgt voor een in te ruilen auto Wat beslist U dan? Jüist! De aan koop van een nieuwe Ford (al v.a. f5995,—) bij Automobielbedrijf RIJNLAND N.V. Lammenschans 6, Lelden 01710-30325/42451/24647 O. Orgelconcert ZATERDAG isseuaar (Kunstzaal Heuff)Ope ning tentoonstelling wandkleden Cari- ne v. d. Meer - 3 uur nam. ZONDAG Zijlsingel 2: Volle Evangellezending Spr. evang. J. P. H. Zijlstra 10 uur christendom. Spr. evang. N. ds. De Bruin 2 i (Oude Rijn 5) cpr. Diender. 10.30 n; openbare lezing: 2.3 Luxortheater Jeugdvakantlebezlghe- den Film „De Samenzweerders" 10 Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur njn. DIN8DAG Electronlcaclub „De detector" 7.30-9.30 Luxortheater Jeugdvakanllebezighe- den Film „Laurel en Hardy In won derland". 10 uur voorm. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal) Zitting 7-8i Gemeenten. Zlllsingel 2: Volle Evangeliezending. Spr. evang. J. P. H. Zljfstra. 8 uur WOENSDAG De Goede Herder (Oude Vest 13): Afscheidsbijeenkomst da. J. M. D. v. d. Berg 7 tot 10 uur nam. Stadhuis (trouwkamer): Opreekuur sociale raadsvrouw. 4-6 Luxortheater Jeugdvakantlebezighe- den Film „Gevangen ln de tunnel71 10 uur voorm. LEIDSE BIOSCOPEN Camera „Drie nachten de", 18 J. dag. 7.00 BUITENLAND Kostbare ontsporing Ongeveer 175 nieuwe auto's zijn gisteren ver ongelukt, toen dertien wagens van een goederentrein ontspoorden m het noordwesten van de staat Indiana. Twaalf van de dertien wagens ver voerden auto's die rechtstreeks van de fabrieken in Detroit kwamen. De schade aan de auto's wordt geschat op 300.000 dollar (1.08 miljoen gul den) en de schade aan de wagons en de spoorbaan op 200.000 dollar. Spion van eigen volk De Israë lische autoriteiten hebben aan de grens met Libanon een 25-jarige Is raëliër aangehouden, die van spion- nage voor Libanon wordt beschul digd. Het was de eerste maal sedert de vijandelijkheden dat een Israëliër wegens spionage voor Arabieren werd gegrepen. De Gaulle in St. Pierre Het Franse staatshoofd, president De Gaulle, is gisteren voor zijn bezoek aan de eilanden Saint Pierre en Mi- quelon met de Franse kruiser Col bert in Saint Pierre aangekomen. Deze eilandjes vormen 't enige over blijfsel van het eens grote Frar.se Noordamerikaanse rijk. De tocht over de Atlantische Oceaan heeft vijf da gen geduurd. Bijna de hele bevol king van de archipel, ongeveer 5.000 in getal, was bij de aankomst aan wezig. Deze Fanse overzeese bezit ting ten zuiden van New-Foundland gelegen, telt acht eilandjes met een gezamenlijke oppervlakte van 242 vierkante km. „Savannah" blijft varen - De Amerikaanse scheepvaartmaatschap pij „American Export Isbrandtsen Lines" heeft een overeenkomst geslo ten waaronder een jaar lang het koopvaardijschip met atoomaanririj- ving „Savannah" door deze maat schappij voor vrachtvervoer zal wor den gebruikt. De exploitatie van dit schip levert groot verlies op en pre sident Johnson had voorgesteld het uit de vaart te nemen en bij de re- sei vevloot te voegen. Het Amerikaan se congres was echter van mening dat het in de vaart houden een na tionaal belang is. Het schip heeft verscheidene reizen gemaakt naar Europa en het Verre Oosten. De Savannah werd in 1959 voor een be drag van 55 miljoen dollar gebouwd. Nederlaag voor Johnson Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteren afwijzend be schikt op een voorstel van president Johnson om in de komende twee jaar in totaal 40 miljoen dol lar (bijna 143 miljoen gulden) be schikbaar te stellen voor het bestrij den van ratten in armelijke gebie den. De president noemde dit besluit 'n „wrede slag voor arme kinderen", van wie er volgens hem jaarlijks duizenden door ratten gebeten wor den. Doelend op de staatsuitgaven voor de bescherming van het vee te gen knaagdieren zei het staatshoofd, dat men toch minstens aan kinde ren dezelfde bescherming als aan dieren moest geven. Sabotageplanncn In Miami, in de Amerikaanse staat Florida, zijn zes Cubaanse ballingen officieel in staat van beschuldiging gesteld we gens het beramen van plannen om schepen van Engeland, Canada en Spanje en andere landen te bombar deren die goederen naar Cuba bren gen. De mannen waren in januari aangehouden, toen twee van hen aan boord wilden gaan van een vlieg tuig dat geladen was met bommen, brandbommen en ander wapentuig. Staking in Uruguay In Uru guay is gisteren een algemene sta king van 24 uur uitgeroepen uit pro test tegen de sterk gestegen kosten van levensonderhoud. Het stakings parool wordt door de overgrote meer derheid der werknemers opgevolgd. Staking Franse spoorwegen -- In Frankrijk hebben de conducteurs bij de staatsspoorwegen vandaag het werk voor 36 uur neergelegd. De be stuurders doen niet mee met de sta king. De spoorwegen verwachtten dat op de grote lijnen normaal zou worden gereden en dat bij het buurt verkeer zeker een op de twee trei nen zal rijden. Postauto beroofd Zes gemasker de mannen hebben gisteren in het noordwesten van Londen een post auto beroofd. Zij maakten zien uit de voeten met geldstukken en bank biljetten tot een gezamenlijke waar de van 450.000 gulden. Een beambte, die een klap met een knuppel kreeg, is ln een ziekenhuis opgenomen. Terechtstellingen op Haïti Twee voormalige medewerkers van president Duvalier van Haiti, de oud- prefect van Port au Prince en de ex-minister van Openbare Werken zijn gefusilleerd en 15 officieren zijn ontslagen. Deze berichten, die ontvangen zijn in San Domingo, zouden ten grondslag hebben gele gen aan geruchten, dat het bewind van Duvalier ten val was gebracht en dat hijzelf gedood was. Volgens andere berichten zijn de ze week drie Haitiaanse volksverte- tegenwoordigers zonder vorm van proces geëxecuteerd en wordt jacht gemaakt op medewerkers van kolo nel Tassyt, gewezen hoofd van de Haitiaanse inlichtingendienst, die zijn toevlucht heeft gezocht in de Braziliaanse ambassade. Ook zouden 19 officieren, die bevorderd waren om posten van terechtgestelde colle ga's te kunnen bezetten, politiek asiel hebben gevraagd by Latynsameri- kaanse ambassades in Port au Prin ce. Volgens sommige berichten wil president Duvalier de sleutelposities in het land niet meer aan landge noten toevertrouwen en heeft hy Italiaanse, Britse en Duitse huurlin gen aangesteld bij de inlichtingen dienst en de geheime politie. zond. _.iere middag 30: ..Gullivers reizen". al. Lido „Arizona colt", 18 1. dag. 30. 7.00 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 00 en 9.15 uur. Luxor „Batman '66", a.l. elke middag 2.30 uur. zond. 2.30 tn 4.45 uw*: Avondvoorstelling: „Frankenstnn schiep 'n vrouw", 18^J. Iedere avend (ook a 1.)7.00 en 9.1 Rex „Die knotsgekke kerels ln hun vliegende kratten7', a.l. dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur; zond. 2.30. 4.4o. l.00 Studio „Sla nooit e Trianon „Caprice". 14 1. dag. .30, 7.00 en 9.15 uur; zond. 2.15. 4.30, .00 sn 9.16 uur Wassenaar, Astra-theater Vrljd. 9.15 uur: „Geheime "opdracht ln de Balkan". 14 J. Zor „Old Chatterhand' TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling „Dansen toen en nu' Werkd. 10 uur voorm. - 5 u. nam.; zondag 1-5 u.nam. (t/m 6 augustus). ut L.ttBmnal Dag 10-6 uur. «suna 1-6 uur Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering van zaterdag van 10-4 u (zondag 1-5 uur) Molen „de Valk": Molenmuseum, ge opend dinsdag t/m zaterdag 10 uur Volkenkunde ADVERTENTIE ook voor Buitenboordmotoren Uit voorraad leverbaar. i-EIE v. Oldenbarneveldtstraat 37, Leiden - Tel. (01710) 54909 Distrlctshoofdldealer lEIDSE AUTOBOXEN GARAGE N.V. Rijksmuseum voor Volken Tentoonstelling van Japanse f van Kyösaï. Degeiyks 10—17 Zondags 1317 uur Rijksmuseum vooi (Steenstraat 1): Dag 10-7 u.; dags 13-17 uur. Rijksmuseum voor de de geschieC nis der natuurwetenschappenDi r spoedeisende gevalle -k. Haven 18, zaterdag 22 Juli la opend: apotheek Redja, ÖteenstraM Rreest Smallenburg te Lelderdf wordt waargenomen door de Ha\i Apotheek. Zaterdagmorgen vóór 12 uur rai plege men de eigen huisarts, daan tot maandagmorgen dokteratelefoo 22222. HAAGS AG E N DJ (Van donderdag 20 Juli t/m woensdag 26 Juli). VRIJDAG 21 JULI Kloosterkerk: 13DO uur: Bei Renooy. orgel. Openluchttheater derpark, 14.00 uur: Gezelschap Bdl de Valk:- „Tyi Uilenspiegel". vuurrode vis"; Frank Kooman, 14 uur: ..Het brandneteleiland". ZONDAG 23 JULI Poppentheater Frank Kooman, 14 t wonderlampje". MAANDAG *4 JULI fessor wysneus Bert Brugman: „Ivanhoe" WOENSDAG 26 JULI Openluchttheater „Zuiderpark" 14. uur: Toneelgroep Harleklno: „He' helm van het Kokoselland". Pier, Haags Marionettentheater: Gouden Schelp". Poppentheater Frank Kooman, 141 WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 i Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Belde De Bilt Twente Eindhoven Zuid-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfort Münohen Zürich Genève Locarno Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon licht bew. lioht bew. licht bew. zw. bew. geh. bew. half bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. zw. bew. half bew. half bew. zw. bew. onbewolkt onbewolkt zw. bew. onbewolkt 21 14 20 13 22 12 23 10 25 15 20 14 24 13 mist half bew. half bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. 34 16 27 16 9 32 17 30 21 i 30 19 U 33 15 28 1« I

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2