EIDSCH DAGBLAD oorbereiding tweede ronde tegen Israël? Ontsnapte moordenaar meldt zich bij pastoor rabische topleiders in Moskou Chinese druk op Hanoi Schreiner Airways wordt opgeheven Engeland verlaat Singapore (£)uc/ Q&e, gericht 1 maart 1860 DINSDAG 18 JULI 1967 No. 31331 x: B. A. E. van Dishoeck ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon'Directie en Administratie: 25041; Redactie 2150T Twee Arabische presidenten, Boumedienne van Algerije en •ef van Irak, zijn gisteren in Moskou aangekomen, nadat een JiCaïro gehouden geheime conferentie van vijf Arabische lan- i besloten had aan te dringen op doeltreffende maatregelen i de gevolgen van de „smadelijke Israëlische overwinning" kde Arabieren uit te wissen. De twee meest militante Arabi- fee leiders zijn, naar wordt aangenomen thans in het Kremlin Jrte proberen bij de Sow jet-Unie steun te verkrijgen voor een logelijke „tweede ronde" tegen Israël. Waarnemers (nverzoenlijke 8! De Algemene Vergadering der Ver. krijgt nog drie dagen tot kinderdag de tijd om tot een «vijf" 'ooral Boumedienne, wiens troe- n stellingen hebben betrokken bij it Suez-kanaal, is degene die sterk (treden tegen Israël wil. De Arabi- landen, welke op de „top" in liro vertegenwoordigd waren, zijn [ypte, Algerië, Irak, Syrië en Soe- De Arabische leiders wei-den bij aankomst op het vliegveld van loskou begroet door Kosigin en rezjnew. Op de foto links Kosigin, leede van links Aref, tweede van its Boumedienne en geheel rechts sjnew. De Russische afgevaardigde Za- heeft in de sociaal-econo- üsche raad van de V.N. in Genève angedrongen op economische hulp- rlening aan de Arabische landen, ie schade hebben geleden in de oor- Dg met Israël. Bovendien zou Israël leze landen schadevergoeding moe- en betalen. Ver. Naties i< lensct 2/ olutie inzake de crisis in het Mid- i-Oosten te geraken. Tot dusver 'ad geen enkele ontwerp-resolutie, ehalve die over Jeruzalem, een twee erde meerderheid kunnen behalen. Afghaanse voorzitter van de Al- t[_Pf ïmene Vergadering, Abdoel Rah- i Pazjwak, vond nu de tijd ge ien om zo mogelijk de debatten te ronden met een compromis esolutie. Er is achter de schermen •nik overleg aardbaar resultaat te komen. WEERBERICHT "Minder zonnig Het KNMI in De Bilt verwacht an heden- tot morgenavond: in het I 'Igemeen minder zonnig met plaat selijk enkele onweersbuien. Dezelfde el iets minder hoge temperaturen. Overwegend zwakke wind uit uit eenlopende richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 19 JUNI Zon op: 4.42 uur; onder: 20.50 uur. Maan op: 19.59 uur; onder: 1.39 uur. er in Katwijk om 0.48 en laagwater de 9.00 en 21.36 NU STRANDVERWACHTING Warm en zomers weer met mor genmiddag een kleine kans op on weer. Zwakke wind, 's middags van L( fte. Temperatuur van 26 tot 28 Paden, zeewater 19 graden. 1 Vooruitzichten: een enkel ver breid warmte-onweer zal het zo merse weer niet in belangrijke mate beïnvloeden. Dit nummer bestaat uit 14 pagina'! De surveillance van een aantal der Ver. Naties is maandagmiddag 5 uur officieel langs het Suez-kanaal begonnen. Voorlopig op kleine schaal met vier waarne mers aan elke kant van het kanaal. Egypte heeft de Ver. Naties laten weten, dat elke Israëlische poging om schepen in het Suez-kanaal te brengen beschouwd zal worden als een schending van het bestand. Is raël beschouwt het midden van het kanaal als bestandslijn, waartegen Egypte zich verzet. Volharden de Is raëliërs in hun pogingen om het Suez-kanaal voor de scheepvaart open te stellen, dan zal Egypte het vuur op de Israëlische schepen ope nen. Voor de schade aan schepen van andere mogendheden in het ka naal wordt Israël verantwoordelijk gesteld. Jordanië in moeilijkheden PAPOEA-LEIDER AWON GEDOOD Een leider van de vrijheidsorgani satie van de Papoea's, Awon, is met vier van zijn vrienden gedood in een recente botsing met Indonesische troepen in Manokwari, aldus deelde het Indonesische persagentschap An- tara gisteren mee. Dit jaar zijn vier honderd volgelingen van Awon in Manokwari om het leven gekomen, toen het gebied door Indonesische vliegtuigen beschoten werd. Volgens de militaire commandant van West- Irian, brigade-generaal Bintoro, kregen Awon en zijn volgelingen „hulp uit het buitenland", maar hierop ging hy niet verder in. De Zeilvakantie voor dader moord-Baarn De hoofddader van de Baarnse moord heeft reeds vorig jaar met acht andere in de Van der Hoeven- kiimek onaergeoracnte delinquen ten een week vakantie doorge bracht in een zeilkamp in Wolvega. Volgens „De Telegraaf", die dit bericht vanochtend bracht, zou het de bedoeling zijn. dat de jongeman volgende week zal deelnemen aan een zeilkamp in Zeeland. In de wintermaanden volgt hy zoals gemeld dagelijks colleges aan de Universiteit in Utrecht. Hij krijgt geregeld speciaal verlof en kon on der meer 's avonds zonder geleide studiegenoten in Utrecht opzoe ken. Het ministerie van Justitie zei: „Goedkeuring is alleen nodig by principebeslissingen. De uitwerking is een zaak van de kliniek. Maar voor het volgen van colleges en het deelnemen aan het vakantie kamp was toestemming nodig". De leiding van de Van der Hoe ven-kliniek weigerde elk commen taar aan „De Telegraaf". De jon geman werd destijds overgebracht naar de Van der Hoeven-kriniek, omdat hij psychisch gestoord is en niet tegen het gevangenisleven kan vrijheidsorganisatie van de Papoea's, die de laatste twee jaren een guerril la voert, keert zich tegen „het Ja vaanse toezicht op de plaatselijke re gering". De bewoners van West- Irian, zo zegt zij, worden niet goed behandeld door de centrale regering. „De levensomstandigheden onder het Nederlandse bestuur waren veel beter dan nu". Europa-I-raket Vrijdag lancering De Europa-I raket van Eldo zal vrijdagochtend tussen 8.15 en 10.45 plaatselijke tijd op de basis Woomera in Australië worden gelan ceerd. De raket zal een twintig mi nuten durende vlucht boven Austra lië en de oceaan maken. tegen Israël. Koning Hoessein is be zig met een algehele reorganisatie van zijn strijdkrachten, maar voor al wordt hij in beslag genomen door de steeds slechter wordende econo mische toestand van zijn land. Daar om zou hij een nationaal coalitie kabinet willen vormen, dat in de plaats zou komen van de huidige re gering onder premier Joema'a. Niet alleen de reorganisatie van het leger, maar voornamelijk de snelle stijging van de kosten van het le vensonderhoud, de moeilijkheden met de bevoorrading van de bevol king, welke met 200.000 vluchtelin gen is uitgebreid en de stijging het aantal werklozen eisen snelle geringsbesluiten. Terwijl de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rusk gis teravond nog in een vergadering van Amerikaanse transportarbeiders ge zegd heeft, dat er vrede in Vietnam zou komen, als de Ver. Staten maar enige reactie van Hanoi kregen, zijn in Peking verscheidene geschriften uitgegeven met indirecte waarschu wingen aan het adres van de Noord- vietnamese leiders. Volgens de correspondent van Agence France-Presse kan hieruit worden afgeleid, dat men in Chinese regeringskringen rekening houdt met de mogelijkheid, dat Hanoi, onder Russische druk, over zal gaan tot onderhandelingen met Washing ton over een nieuwe verdeling van Vietnam. Er wordt op gewezen, dat de waar schuwingen van Peking komen na het overlijden van de Noordvietna- mese generaal Ngoeyen Tsji Tanh, die beschouwd werd als de belang rijkste voorstander van de „volks oorlog" en van de leer van Mao Tse- toeng onder de leiders in Noord-Viet- (Van onze correspondent) Het in Den Haag gevestigde luchtvaartcharterbedrijf Schrei ner Airways wordt opgeheven. Aan het eind van het lopende seizoen zal het volledig ophouden te bestaan en het gaat dus niet over in de KLM of Martin Air Charter (MAC), zoals lange tijd het plan is geweest. Gezien de exploitatieverliezen wordt het niet verantwoord geacht het bedrijf, dat eerst voor de helft en later voor honderd procent een dochteronderneming was van het Rotterdamse scheepvaartconcern Phs. van Ommeren, voort te zetten. De twee machtige broers in de Nederlandse luchtvaartfamilie, KLM en MAC hebben geen cent voor de overname over gehad. Terecht gaan zij ervan uit dat de klandi zie van Schreiner, die deze zomer nog 80.000 vakantiegangers naar hun bestemming bracht, ook zon der dat zjj ervoor betalen wel bij hen komt. Personeel Voor het personeel, dat 170 man vliegers, boordwerktuigkundigen, hofmeesters, stewardessen en enige technici omvat, wordt nog naar een Hij ivilde alleen maar praten (Van onze Haagse correspondent). Jack Knoups (26), de moordenaar van het zesjarige Eindho- vense jongetje Corrie Hofman, die zondagavond met drie an deren ontsnapte uit de Scheveningse strafgevangenis, is gister avond in Rijswijk gegrepen. Alleen H. K. Hunting is nu nog op vrije voeten. Na tip t Rijswyker, die Knoups herkende en hem de pastorie van de Bonifaciuskerk aan de Van Vredenburchweg zal binnen gaan, verscheen de Rijswykse po litie om kwart voor acht bij de pas torie. „Ja, hij is hier" zei 'n pastoor F H. Heemskerk, deken van de Vlietstreek". Maak je geen zorgen, hij wil zich aangeven". De geestelijke had toen ln de spreekkamer al een minuut of tien met de ontsnapte moordenaar gepraat. De Rijswijkse politie toonde zich bereid even te wachten. Maar het gesprek wilde niet meer. „Dat gaat niet met een poütdejeep voor de pastorie en een agent achter de deur" vereelt pastoor Heemskerk enkele uren later in zijn spreekkamer, „Eigenlijk vond ik het wel jammer, die tip. Ik had zeker nog een half uur met hem willen praten. Dan had ik uiteraard de politie gebeld". Opgejaagd Terwijl hij peinzend aan zijn sigaar trekt, vertelt hij het verhaal van een opgejaagde misdadiger, die tenslotte zijn toevlucht zoekt bij een priester. „Toch een simpel verhaal" zegt pastoor Heemskerk, bijna verontschuldigend, „Het was ook géén biecht. Hij wilde alleen maar praten. En hij wou, dat ik hem aan gaf bij de politie". Jack Knoups moet gisteren de gehele dag met dat idee hebben rond gelopen. Hij was 's morgens al voor bij de pastorie gelopen, maar hy had geaarzeld en niet naar binnen ge durfd. De gehele dag hield hy zich her en der schuil. Inmiddels wa Rijswijkse politie naar aanleiding van talrijke tips een opsporingsactie begonnen, waarbij honden werden ingeschakeld. Geen resultaat, tot dat tegen kwart voor acht het be slissende telefoontje binnenkwam. Kent u me niet?" Pastoor Heemskerk vertelt: hoorde.' dat er iemand voor mij in de spreekkamer was. Hij gaf ine de hand en zei: kent u me niet? Ik zei: ik geloof het' niet. Zijn reactie: ik ben een van de vier, die ontsnapt zyn uit de gevangenis. Ja. toen wist ik het wel". Slot op pagina 2 Twee doden bij frontale botsing Gistermiddag zijn op de provin ciale weg in Wijdewormer nabij de Oosterdwarsweg bij een frontale bot sing tussen twee personenauto's twee personen om het leven gekomen. De verongelukten zijn de 46-jarige ketelmaker W. H. Klaassen uit Pur- merend en de 18-jarige elektricien Gorthuis uit Zaandam. De Olympische judo-kampioen Anton Geesink brengt op het ogenblik samen met de Europese kampioen Willem Ruska een va kantie door in het Franse Dau- vallon. Hier de beide kampioenen samen met mevr. Geesink en de oudste dochter Millie. Pastoor F. H. Heemskerk, die een ontvluchte gevangene in zijn pastorie in Rijswijk heeft ontvan gen. AANHANGERS VAN SOEKARNO IN ARREST In Djakarta zyn tientallen aan hangers van Soekarno gearresteerd, aldus deelde een legerwoordvoerder gisteren mee. Vorige week is in een kabinetsvergadering aangedrongen op strengere maatregelen om Soekar- no's invloed te doen verdwijnen. Intussen is in alle openbare gebou wen op Java het portret van Soe karno vervangen door het Indonesi sche staatsembleem. Het laatste is dat gebeurd in midden-Java, het traditionele bolwerk van Soekar no. De minister van Buitenlandse Zaken Malik heeft meegedeeld, dat de presidentiële paleizen tijdelyk voor staatsdiensten zullen worden ge bruikt. Dit betreft twee paleizen in Djakarta, een in Bogor (het vroegere Buitenzorg), een in Tjoepanas ten oosten van Bogor en een in Tampak- siring op het eiland Bali. Communisten op Kreta in arrest Op het eiland Kreta zyn aoht le- ?n van een ondermijnende organi satie gearresteerd, zo is gisteren in Athene meegedeeld. De verboden or ganisatie zou zyn gevormd door plaatselijke communistische eleioen- met medewerking van de Inmid verboden jeugdorganisatie van de centrumpartij. De autoriteiten zouden de hand hebben weten te leggen op stencil machines die door de communisti sche party geleverd waren. oplossing gezocht, evenals voor da vloot van Schreiner Airways. Mo gelijk kunnen de twee Friendships met de technische gronduitrusting naar de Nederlandse Luchtvaart Maatschappij (NLM), die met ge huurde militaire Friendships vliegt. De drie DC-7'S en de Dakota zul len aan de meest biedende worden verkocht, maar het is niet waar schijnlijk dat een gegadigde in Ne derland wordt gevonden. MAC heeffc juist een tweede DC-9 van het ver lengde type besteld, welk vliegtuig in 1969, een jaar na het eerste, zal worden afgeleverd. Volgend voor jaar krijgt deze maatschappy er bovendien een Lockheed Electra oy en nog dit jaar wordt een DC-8 ver wacht. Met een vloot van vyftien toestellen lykt Martin Air het werk voorlopig wel aan te kunnen. Ten aanzien van het personeel is men by Van Ommeren nogal opti mistisch. Men neemt aan dat vrij wel alle krachten zullen kunnen overstappen naar KLM of MAC. In een witboek, waarin de resultaten van een onderzoek tot herziening van het defen siebeleid worden uiteengezet heeft de Britse regering het vaste voornemen te kennen ge geven zijn basis in Singapore en Maleisië in het midden van de jaren zeventig te verlaten. In de loop van de jaren 1970/1971 zal de Engelse troepensterkte in Zuid-Oost-Azië met ongeveer de helft worden ingekrompen. Ondanks de aangekondigde ver mindering, is Engeland van plan een militaire rol in het Verre Oosten te blijven spelen en zal het zijn ver plichtingen op grond van de Zuid- oostaziatische verdragsorganisatie (ZOAVO) en andere afspraken blij ven nakomen. Het totaal aantal Britse militairen en burgers in overheidsdienst in Sin gapore en Maleisië en op de vloot in het Verre Oosten bedraagt op het ogenblik ongeveer 80.000. De historische beslissing van Lon den om de militaire rol ln het Verre Oosten drastisch te verminderen is informeel al meegedeeld aan de be langrijkste bondgenoten in dat ge bied. Overwegingen voor de ommekeer in het defensiebeleid zyn: de zorgwekkende economische toe stand van het land; de ontwikkeling van het rege ringsbeleid ln de richting van Europa; wijzigingen in de strategie binnen de NAVO en ln het Midden en Verre Oosten; de toenemende mate waarin de betrokken landen in staat zijn zichzelf te verdedigen. ADVERTENTIE eumo Uit het Leidsch Dagblad van 1 20 Juli 1867: Bij de verkiezing van le- den voor den gemeenteraad te Leiderdorp zijn herkozen de heeren G. van Geer en H. Roest. Er zal een herstem ming moeten plaats hebben tusschen de heeren A. Par- mentier en J. Janse Koning. De Koning van Pruissen heeft Von Bismarcktot bondskanselier benoemd

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1