Dollars voor miss Universe EDIIVBURGH FESTIVAL LEGT ACCENT OP DE JONGEREN en gióteren MAANDAG 17 JULI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Studente uit Alabama Miss Amerika, Sylvia Hitchcock, is zaterdagavond in Miami Beach (Florida) gekozen tot miss Universe 1967. De 1.70 meter lange schoonheid, die studeert aan de universiteit van Alabama, wist niet of ze lachen of huilen moest, toen ze de kroon ontving uit handen van haar voorgangster, miss Zweden. De 21-jarige brunette krijgt tienduizend dollar contant, een contract voor hetzelfde bedrag, kleding ter waarde van nog eens tienduizend dollar en ze mag een jaar gratis reizen. Haar vriendje heeft verklaard dat hij wel eens met een mooier meisje is uitge weest De volgende vier plaatsen vielen toe aan miss Venezuela, Engeland, Finland en Israël. De Nederlandse Irene van Campenhout bereikte de halve finale. Zij mag zich sinds april van dit jaar miss Holland noemen; vorige maand werd ze tweede bij de miss Europa-verkiezingen in Nice. ADVERTENTIE KROMMEM1E VINYL^H Lou van Burg ontslagen Rudi Carrell leidt Duitse Gulden schot Om het gevaar van een schan daal te vermijden heeft het tweede Westduitse televisienet de Neder lander Lou van Burg ontslagen. HU leidde het populaire Duitse pro gramma „Het gulden schot". De maatregel zou genomen zijn naar aanleiding van reacties van het publiek op enkele recente in cidenten In het priveleven van de spelleider, die breed zijn uitgemeten door de sensatiepers. „Onkel" Lou. die thans met vakantie in ons land is. wordt opgevolgd doorRudi Carrell, die zich door zyn Duitse shows vele vrienden heeft verwor ven. Rudi zal reeds de eerstvol gende (de 25ste) aflevering van „Der goldene scnuss" presente ren. Deze uitzending heeft op 25 augustus plaats in de Deutschland- halle in West-Berlijn; zij is tevens de eerste Westduitse kleurentele visie- uitzending. Rudi Carrell zei gisteravond: „Het eontract moet nog getekend worden. Ik moet ook nog de details gaan be spreken. Maar het is nu al zo goed als zeker dat ik het doe. Ik heb w e 1 dagenlang geaarzeld om het aan te nemen. Allereerst: ik ga niet graag op deze manier op de plaats van een collega staan. Men zegt dat de Bild- zeitung Lou van Burg naar zijn ont slag heeft geschreven. Maar wat heb ik tenslotte met iemands privé-zaken te maken. In Duitsland ziet men dat meer, men bemoeit zich daar erg veel met het privéleven van al of niet be kende artiesten. Ze zoeken ook naar dingen in mijn leven. Nou ja. laat maar. Bovendien aarzelde ik, omdat ik tenslotte het volgende seizoen nog acht VARA-sbows moet maken. Dat kost me echt een hele maand voor bereiding. Ik moet immers alles doen. Nu is het met „Het gulden schot" in zoverre gemakkelijk, dat ik geen produktie en regie heb. eigenlijk alleen maar presenteren. Ik moet er wel elke maand zeker drie dagen voor naar de Duitse studio's. Maar ik denk wel dat ik het net kan redden met de tijd". Verder hoopt Rudi Carrell voorlo pig onvindbaar te blijven op de plas sen van Loosdrecht. „Ik wil nog wat van het mooie weer genieten en ik ben blij echt weer eens thuis te zijn". Ruim twee weken geleden is Irene in New York geopereerd aan een ab- ces aan een verstandskies. Ze heeft I inmiddels al naar huis geschreven i dat ze daarvan weer geheel is her- steld. Maar moeder Van Campen hout gelooft dat het door haar ge hoopte succes voor haar doohter me de als gevolg van die operatie is uit gebleven. Irene, die receptioniste was bij TNO in Den Haag. wordt nu waarschijnlijk mannequin. In Amsterdam-noord werd zaterdagmiddag begonnen met de bouw van Bonanza dorpwaar de schooljeugd, nu met vakantie, lek ker cowboy-tje kan spelen. Op de foto: de Bonanza-expres, een oude postkoets, levert de eerste cowboys af bij de plaatselijke her berg Jayne Mansfield laat meer dan miljoen dollar na De filmactrice Jayne Mans- field, die vorige maand bij een auto-ongeluk om het leven kwam, heeft een landgoed ter waarde van ruim 800.000 dollar nagelaten. Dit heeft haar zaakwaarnemer, Charles Goldring, meegedeeld. Hij zei dat de actrice 35.000 dollar in contanten, voor 163.500 dollar aan aandelen, en persoonlijke bezit tingen ter waarde van 150.000 dol lar naliet. Goldring is een van de vier mannen die trachten het beheer te verkrijgen van het landgoed. Onder de andere drie bevinden zich de tweede echtgenoot van de omgekomen actrice, Mickey Har- gitay, en haar derde man. Matt Climber. Schrijver Benes krijgt vijf jaar De Tsjechische schrijver Jan Be- nes is zaterdag door een rechtbank in Praag veroordeeld tot 5 jaar ge vangenisstraf. HU werd beschuldigd van „scheuring van de republiek" en Pogiing tot fraude. TUdens het pro ces werd hem het onderhouden van contacten met emigranten in het westen verweten. Benes ontkende alle beschuldigin gen. Hij maakte deel uit van een groep Tsjechische schrUvers, die in februari van dit jaar protesteerde te gen de gevangenzetting van de Rus sische schrijvers Sinjawski en Daniel. Een tweede beklaagde, de journa list Pavel Tigrip, die thans In Parijs woont, werd in hetzelfde proces bij verstek veroordeeld tot 14 jaar ge vangenisstraf wegens ondermijnende activiteiten en spionage. Inval in rode hoofdkwartieren van Hongkong In samenwerking met het Britse leger heeft de politie van Hongkong gistermiddag een aanval uitgevoerd op drie communistische hoofdkwar tieren na een nacht vol geweldda digheden. waarbij terroristen vier rechercheurs messteken toebrachten, hommen en zuur wierpen en brand stichtten. Twee terroristen werden gedood en verscheidene an deren werden door schoten van de politie gewond. Geleid door helikopters deed de politie invallen in de rode hoofd kwartieren, waarbij honderden ar restaties werden verricht. Het totaal aantal arrestaties bedraagt meer dan vijfhonderd. De politie legde de hand op explosieven, messen, zelfgemaakte steekwapens en flessen met zuur. Er woedde een brand in een flatgebouw van achttien verdiepingen met win kelgalerij in de toeristenwijk Kow- loon. Onwonenden verklaarden een ontploffing te hebben gehoord voor dat de brand uitbrak. Slotconcert Holland Festival Het Holland Festival is zaterdag avond besloten met een concert in de Rotterdamse Doelenzaal. Het Rott. Philh. Orkest speelde onder leiding van Franz-Paul Decker. Uitgevoerd werden fragmenten uit „l'Incorona- zione di Poppea" en „II Ritomo d'Ulisse in Patria' van Monteverdi in een bewerking van Richard Kraack. Daarin excelleerden de sopraan EUy Ameling en de tenor John van Res teren. Vervolgens hoorde men het „Con certo Rotterdam" voor jazzcombo en orkest van Jurriaan Andriessen, dat men reeds in onze stad heeft kun nen beluisteren. De componist streeft daarin naar een eenheid tussen symfonische- en jazzmuziek, hetgeen netelige problemen met zich mee brengt. Het werk oogstte een uitbun dig succes, mede door de voortreffe lijke medewerking van het bijzonder knap spelende combo, bestaande uit Piet Noordijk, Toon van Vliet, Cees Smal, Frans van Luin, Gerard van Bezijn en Jacques Schols. Besloten werd met de impressies over een schilderijenexpositie van Moussorgs- ky, in de orkestratie van Ravel. Na afloop vond in de foyer een ontvangst door het gemeentebestuur plaats. C. v. (1. Weetering besluit zijn carrière Conrad van de Weetering danst morgen in de Amsterdamse Stads schouwburg zijn laatste voorstelling by het Nationale Ballet. Met de volksdansen uit de derde akte van „Het Zwanenmeer" besluit hij zyn carrière als danser. Het is zyn plan in Rusland de pedagogiek van de dans te gaan bestuderen. Miss Universe, Sylvia Hitch cock. steekt juichend haar beide kronen in de hoogte, toen ze gis teren ontivaakte: die van Miss Universe, en die van Miss Ame rika. Peter Diamand Veel aandacht voor opera's Het nieuwe accent ligt op de jeugd voor het Festival van Edinburgh. Peter Diamand, de directeur, geeft toe, dat er bij de samen stelling van de programma's een conservatieve traditie heeft overheerst, maar, zo zegt hij, „ik meen, dat de tijd gekomen is om jong talent een kans te geven voor een groot publiek". Wat Diamand hiermee bedoelt zal hü tonen in het program, dat zich van 20 augustus tot 8 september zal ontvouwen tydens het 21ste jaarlyk- se Festival dat in de Schotse hoofd stad plaats vindt. Het vorig jaar heeft Diamand de leiding over genomen. toen de meeste regelingen voor dat jaar al waren getroffen. „Dit is de eerste keer dat ik volle dig voor alles verantwoordeiyk ben", zegt Diamand, die vroeger leider was van het Holland Festival en daarvan nog steeds adviseur is. Behalve dat Diamand stellig meent, dat er een groot aantal jonge musici is die een groter publiek ver dienen, gelooft hy ook, dat Festivals in toenemende mate belangryker worden voor de opera. „Misschien is er een soort Festival-manie geweest", zegt hy, maar „hun belangrykste re den van bestaan is voor my wat ze voor de opera kunnen doen. In vele delen van de wereld wordt het steeds moeilyker om opera's onder bevredi gende omstandigheden te vertonen. Het peil van de opvoeringen is in de gehele wereld geweldig gedaald omdat de kunstenaars door het vele reizen en hun zwaar bezette pro gramma's weinig tyd hebben om te repeteren". De oplossing ziet Diamand in sa menwerking tussen verschillende Festivals bij de productie van ope ras". welke dan van de ene plaats naa^ de andere kunnen reizen, waar door de uitvoerenden meer tijd heb ben om te repeteren. In Edinburgh bUv. wordt Bellini's versie van „Romeo en Julia" ver toond, die al eerder in Nederland is gegaan, verder Haydns „Orfeus en Euridice", en een opvoering door een Schots operagezelschap van Stra vinsky's „The rake's progress" waar- iee men later gaat reizen. Wat de Jeugd betreft. Diamand I heeft voor Edinburgh een twaalftal I jonge kunstenaars geëngageerd, o.w. j de pianisten Rafael Orozco, André Tsjaikowsky en Martha Argerich, de :o-sopraan Shirley Verrett, de Nederlandse blokfluitspeler Frans Bruggen en de dirigenten Colin Da- vis, Claudio Abbado. James Lough- ran en Istvan Kertesz. Voor Diamand Lord Harewood „een oude vriend' als leider ver ving. waren er hardnekkige geruch ten dat Edinburg de dure Festivals- weepstakes zou gaan verlaten. Maar nu zegt Diamand: „De financiële schulden en aarzelingen van een paar jaar geleden zyn opgelost, en we gaan door". Piratenzenders willen bases in Nederland De twee grootste Britse piraten zenders Radio-Caroline en Ra- j dio-Londen zyn niet van plan het hoofd in de schoot te leggen wanneer op 15 augustus in Enge land de nieuwe wet van kracht J wordt die het werken voor. voorraden van en adverteren I deze en andere illegale stations j verbiedt. Ze hebben aangekondigd bases in het buitenland te gaan ge- bruiken om hun winstgevende stroom van popmuziek en adver tenties op gang te houden. Ze wil- len kantoren vestigen in Neder land, Frankrijk en Canada, ei hun stations voor de Britse kust vanuit Nederland laten bevoorra den. De Britse minister voor de I posteryen Short, verklaarde de af- gelopen week in het parlement dat het van de medewerking van de andere Europese landen afhing of de zenders spoedig het zwygen zou i kunnen worden opgelegd. Hy noemde daarby Nederland met 9.10 9.20 1 10.10 i 10.40 i Tour de France De Minimolen Nieuws Kenmerk Hardy's logboek; film over vliegavontuur Journaal en weeroverzicht Reis naar de bodem van de zee Kompas Lekkere diertjes; filmserie Silhouet; gesprek met A. Viruly Humanisme in Amerikaans perspectief (Hum. verb.) Laatste nieuws NEDERLAND 2 AVRO 8.25 i 10.15 1 10.30 i Nieuws De onbekende wereld; film Johnny Guitar; film Laatste nieuws en journaal Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: 8.15 uur De gast; radioverhaal 8.50 uur Promenade van prominente m uziekprogramma Hilversum 2 9.05 uur Muziek en religie van verre 10.20 uur Tour de France Leo Fuld Aangemoedigd door Knokke. strooide de T.V. zaterdagavond nog eens extra met zang programmaatjes. o.a. „Sin- ging Fuld" echter, dat door re gisseur Gidi van Liempd met veel achtergrondprojectie rond Leo Fuld was opgetrokken. Fuld zong tegen een schamel publiek je aan, dat bovendien voor drie kwart uit gehuurde studenten leek te bestaan en dus weinig begrip voor Fuld kon hebben die nu eenmaal in de vooroorlogse tyd wortelt en meer by Max Tak en byv. het Tuschinski- theater hoort, dan bij een goed geoliede tv-uitzending. De lied jes kwamen er nogal ongelyk uit, er waren erby die in het jordaancabaret geen uitzonder- lyk succes zouden hebben ge boekt, terwyl in andere toch nog dat oude „Weltscherztim- bre" doorklonk, dat Fuld inter nationaal bekend heeft ge maakt. Had hy dertig jaar gele de persprijs gekregen. Dit jaar echter zou hy er waarschyn- ïyk naast hebben gegrepen De laatste vijf minuten Voor het overige kon men za terdagavond kiezen tussen twee Duitse televisiespelen, een by- na zo moeiiyke keus als zon dagavond, toen we voor de on- menseiyke beslissing stonden de voortreffelyke Canadese serie „Wojeck" te verloochenen of de Franse, eveneens uitstekende se rie. .De laatste vyf minuten" op te offeren. Met bloedend hart heb ik Wojeck, de bons gegeven, omdat je by „De laat ste vyf minuten" mag meeraden wie de moordenaar is. Het aar dige van de Franse serie is ook, dat men de authenticiteit er van probeert te verhogen door het noemen van waarlyk be staande namen, zoals die van de regisseur Rouleau en van de producent Raoul Levy. De laat ste naam bewees dat deze serie al een tydje naar ons onder weg is geweest, want Leyv, die de films van Bardot heeft ge produceerd heeft een half jaar tje geleden zelfmoord gepleegd. Holland Festival Het eerste halfuur heb ik moeten missen om de kritische nabeschouwing over het Hol land Festival te kunnen beluis teren. Een net niet al te uitge breid gezelschap (vyf man plus ondervrager) probeerde te door- vorschen. waaraan het het Hol land Festival mankeert. Hans de Witte, de directeur van het Fes tival, meende dat het de Ne derlanders ontbreekt aan muzi sche vorming in de eerste plaats, en dat de Nederlanders ook te weinig hart hebben voor het toneel. Er zyn tegenwoor dig wel „filmgekken" in Neder land, zei hij, maar de „toneel- gekken" ontbreken. Schrijfster A. IJ. Nijhoff Op de andere zender besloot de Vara haar programma met „Het huis te Valkenisse" waar de schryfster A. H. Nyhoff op 9 juni haar 70ste verjaardag vierde. Henk de By was met de camera op deze verjaardag aan wezig. Mevrouw NUhoff liet zich kennen als een enigszins in drukwekkende dame, die van zins bleek die antwoorden te geven waar De By opaan stuurde, met het gevolg dat je hem steeds weer manmoedig tegen de stroom in zag terug- worstelen naar zyn voorgaan de vraag, waarop hy nog geen antwoord had gehad. Het pro gramma zelf viel tegen. De fees telijke maaltyd onderscheidde zich alleen door de aanwezig heid van een doorsnee-jubi- leummaaltyd en had dus beter geschrapt kunnen worden. En voor het overige: wat kwamen we nu eigenlyk te weten van het werk van mevrouw Ny hoff, van wie wel gemeld werd dat ze 34 jaar met Martinus Ny hoff gehuwd is geweest, maar niet dat deze van haar geschei den is en daarna met Georgette Hagendoorn is getrouwd? „Vrij heid. vriendschap en beauty" heeft ze in haar vaandel ge schreven, de onderlinge betrek kingen van de mens boeien haar byzonder, maar wat zegt dat nu nog? NCRV: 18.20 Lichte gram.r 19.00 Nws. en weerpraatje. xo.iu xvauiukrant. 19.30 Muz. uit IJw vakantieland: Portugal. Griekenland Stereo: Lichte orkestmuz. 23.0 koor. 19.15 Stereo: Vibrato: van een humanist, een toespraak door de heer J. de Leede. NRU: 19.50 Lichte grammuz. 20.00 Nws. 20.05 Groot symfonie orkest en koor van de B.R.T. met zangsolist: mod. muz. 20.35 Frl- sla cantat: doc. over Friesland. 21.05 Muz. en religie van verre volken. 21.20 Klare taal: lezing over onbegrfjpelyke scheepvaarttermen. 21.35 Schip van de Frankrijk 1967: nabeschouwing over de 16e etappe. 22.30 Nws. 22.40 Iks. een sprong ln het duister, rep. en lichte gram.muz. 23.55-24.00 Nws. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord, lezing. 7.15 Lichte grammuz. (7.30-7.32 Nws.). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Voor de kinderen. 8.30 Nws. 8.32 Tourlngclub: vakantletlps. 8.45 Stereo: Lichte grammuz. (9.25 Concl- llepostbus; 9.35 Waterstanden). 10.00 Aubade: NBC-Symfonie-orkest (opn): klass. muz. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Stereo: Musette-orkest en zangsollste. 12.18 Marktber. voor schippers. 12.20 Voor de landbouwers. 12.27 Med. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Act. 12.50 Licht ensemble met solisten. 13.30 Musiësta: licht gevar. muz.progr. 14.00 De grens is tweesnijdend, hoor spel. 14.25 Stereo: Metropole-orkest en zangsollste: lichte m 7.20 Lichte gram .muz. VPRO: 7.55 De ze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Lichte gramjnuz. (8.30-8.35 De groenteman.) 8.50 Morgenwijding. 9.00 Klankjuwelen (gr.) 10.00 Voor de kleu ters. 10.10^ Arbeidsvitaminen: populair 11.55 Beursberichten. 12.00 Stereo: Metropole orkest: amusementsmuz. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorl.: ültz. voor de orkestmuz. (gr.). 15.00 Voor de 15.40 Stereo: Voc. ensemble: heden daagse Eng. liederen. 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Kerkorgelconcert (gr.): vroeg- romantische muz. 16.15 Voor de leugd 17.15 New York calling. 17.20 Lichte gram .muz. voor de tieners. Hilversum 3. >40 m. en FM. - TROS: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.10 Va- 9.13-10.00 Vliegen i (10.30 Geen Ja. geen i 1.00 (Tussen 16.05-16.10 Rondt van 1 de vrouw. 15.00 Nws. 15.02 platenprogr. (16.00 Nws). 17.02-18.00 555en en 6666en. France: samenvatting. 18.45 De L molen. 18.50 Journaal. NCRV: 19.00 Hand ln hand: muzikale show van de Japanse TV. 19.25 Paulus van Tarsus. TV-film. (dl. 9). NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Attentie. 20.45 Een vrien dendienst (Gilbert et Marcellln). één- akter. 21.30 Overal en ergens: met camera en microfoon op reis door Ne derland. 22 25 Avondsluiting. NTS: 22.00-22.15 Journaal. Nederland II NTS: 20.00 Nwa. in 't kort. NTS: 20.05 The Virginian. TV-fllm. 21.20 Kamerorkest v. d. Saarlandse Omroep met solisten: klass. muz. (Eurovisie).

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5