4 TU6ER-BEKERS Prins Claus met snelle K.R.B.-boot op zee Reddingboten en vliegtuigen bij acties betrokken Oud-Leidenaar terug in zijn parochie Vlucht eindigde in etalage van garage ANKERHORLOGE MAANDAG 17 JULI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Succesvolle reddingdemonstraties in Katwijk trokken duizenden bezoekers uur) verre de voorkeur verdienen. Daarna werd door de strandredding- boten gevaren op commando's via seinbord en radio en voor het hoofd nummer van het programma begon volgde de spannende roeiwedstrijd tussen de ploegen uit Katwijk en Petten. „Schip in brand". Zo luidde het bericht, dat om tien over vier werd omgeroepen. Een hevige rookontwik- keling werd op zee waargenomen. Di- j reet werd de motorstrandredding- boot „Barend van Spreekens" van de 1 KNZHRM gelanceerd en ook begaf zich de „Bernard van Leer" naar de plaats van het onheil. Trackers stegen van het marinevliegkamp i Valkenburg op om te zoeken naar drenkelingen. Zy werden s poedig ontdekt. „U moet er rekening mee houden, dat U wel wat nat wordt als U met de zeer snelle kleine boot door de branding gaat", zei K.R.B.-voorzitter Bertus Wouda tegen Prins Claus, die zater dagmiddag de reddingdemonstraties van de Katwykse Red ding Brigade bijwoonde en op het punt stond zich, gehuld in een gele plastic jas, aan boord van een der snelle redboten te be geven. „Toch ga ik mee", antwoordde de Prins, „want ik wil graag de roeiwedstrijd tussen de ploegen van de reddingbrigades uit Katwijk en Petten gadeslaan en tevens even een kijkje nemen bij de „Bernard van Leer", de in Scheveningen gestationeerde reddingboot van de Kon. Noord- en Zuid-Hollandse Redding- Maatschappij, die daar op zee dobbert". De vele duizenden op het duin te genover het Rotterdamseh Zeehospi tium en op het strand er hadden nog nooit zoveel mensen de red dingdemonstraties bijgewoond applaudisseerden en juichten lang durig toen Prins Claus zich naar de snelle boot begaf. Voor de Prins erin plaats nam liet hy zich voorstellen aan de comman dant van deze boot, Arie van der Plas. Daarna sloeg hij de pijpen van zyn pantalon enige malen om en waadde enige meters door 't zee water om tenslotte met een sprong in de boot plaats te nemen. Met een fikse ruk aan het koord bracht Arie van der Plas de buiten- .boordmotor op gang. En toen ge beurde het. De eerste branding werd nog zonder moeilijkheden „geno men" maar by de tweede sloeg een flinke golf over het ranke bootje, waardoor de Prins drijfnat werd. „Dat hebben we gehad", zei Prins I Claus lachend tegen Arie van der Plas. „Het zal nu wel beter gaan, want de ergste golven zyn voorbij". Op zee Het ging ook beter. Met een vaart van zo'n dertig kilometer per uur ging de boot op de „Bernard van Leer" af. Belangstellend informeerde de Prins naar de werkzaamheden, die de vrijwilligers dagelijks op zee en op het strand ten behoeve van de baders verrichten en naar de wyze waarop de reddingen worden uitge voerd. De „Bernard van Leer" werd gerond en aanadchtig bekeken. On der commando van schipper S. C. den Heijer stond de bemanning op het dek aangetreden. Zy werd spon taan door Prins Claus begroet. Inmiddels waren de roeiploegen hun stryd begonnen. De Prins was er getuige van, dat de jongens uit Petten met miniem verschil het eerst de boei rondden. Toen verzocht hy Arie van der Plas weer naar het strand te varen om aanwezig te kunnen zyn by de aankomst. Petten De Prins liet KRB-voorzitter Ber tus Wouda de ploegen aan zich voor stellen. Hy overhandigde daarna aan Petten de WV-wisselbeker en aan Katwyk aan Zee een blik „knips", een specifiek Katwyks koekje. Een van de helikopters van de M.L.D. laat een drenkeling op het strand neer. (Foto L.D./Jaap van Duijn, k Katwijk aan Zee). De deelnemers aan de red dingsdemonstraties van de K.R.B. presenteren zich aan Prins Claus. Links de boten van de K.R.B. met de bemanningen en rechts de Kat- wijkse motorstrandreddingboot Barend van Spreekens"Boven de waterlijn hangendrie heli kopters van de M.L.D. met de let ters K.R.B. Op zee rechts de Sche- veningse reddingboot Bernard van Leeren links een uit Sche veningen afkomstige treiler, die als pleiziervaartuig wordt ge bruikt voor het maken van tocht jes naar het REM-eïland. De KRB-vloot lag op het strand. De bemanningen stonden in gelid opgesteld naast de boten. Aan de noordzüde van het terrein stond de Katwfjkse motorstrandreddingboot „Barend van Spreekens" met de be manning onder commando van schipper C. Kruyt en op zee midden voor het terrein lag de „Bernard van Leer". De jeugdploeg van de KRB stond in het front opgesteld met letters, die de woorden „Welkom Prins Claus" vormden. Even later verschenen drie heli kopters boven het wedstrijdterrein met de letters KRB. Zy bleven bo ven de waterlyn hangen tot de Trackers opsporingsvliegtuigen overvlogen. Het was voor de kijkers een boeiend gezicht op deze wyze alle deelnemers aan de demonstraties by een te zien. Na een welkomstwoord van KRB- voorzitter Bertus Wouda, die het bij zonder op prijs stelde, dat Prins Claus naar Katwyk aan Zee had willen komen om de verrichtingen van de reddingorganisaties van na- by gade te slaan werd met de de monstraties begonnen. De heer A. Wassenaar zorgde voor een deskun dige toelichting. Eerst werd een verklaring gegeven van de op het strand in gebruik zyn- de waarschuwingsvlaggen, daarna werden twee in nood verkerende ba ders met de redstok uit zee gehaald en vervolgens werden personen ge red met drie soorten schepen: vlets, die werden voortbewogen door roeiers, vlets voorzien van een bui tenboordmotor en snelle surveillan- ceboten, waarby bleek, dat de laat- sten door hun snelheid (40 km per Vuurpylen werden van het schip de lucht in geschoten en vanuit de vliegtuigen werd de plaats waar zich de drenkelingen in zee bevonden ge markeerd. Kort daarna verschenen drie helikopters op het terrein van de ramp. Een landde op het strand om Prins Claus in de gelegenheid te stellen vanuit de lucht de redding mee te maken. Dit toestel werd be stuurd door luitenant ter zee I N. van Dam, bekend van de nachteiyke redding der bemanning van de op de pier van Hoek van Holland gestrand- de sleepboot van Leen Smit. De Prins zag de redding van twee drenkelin gen per sling, die daarna op het strand werden neergelaten en door EHBO-ers werden behandeld en vervolgens hoe nog enige opvarenden uit zee werden gehaald. Tenslotte werd een gewonde van de „Bernard van Leer", die op een brancard lag, overgenomen. De duizenden kijkers op de boule vard. de duinenry voor het zeehos pitium en het strand stonden ver steld hoe snel deze reddingactie werd uitgevoerd en voorts over wat sa menwerking tussen de verschillende reddingorganisaties vermag. Het was een zeer geslaagd hoogtepunt van deze succesvolle demonstratiemiddag. In restaurant „De Zwaan" terug gekeerd uitte Prins Claus zyn waardering en bewondering voor het werk van de reddingorganisaties. Hy was bijzonder verheugd deze middag te hebben mogen meemaken. Het koud buffet er stond een grote met strand- en duinvogels ver sierde tafel met daarop zilveren schalen met allerlei vlees- en visge rechten deed de Prins alle eer aan. Aan restaurant-eigenaar J. de Nijs vroeg hy de koks. die deze ta fel hadden klaar gemaakt, aan hem te willen voorstellen. Met chefkok Hoogeveen maakte de Prins een rondgang langs de tafel en daarna verzocht hy hem enige gerechten te willen serveren. Prins Claus verliet om tien voor half zes Katwyk. Hij werd uitgelei de gedaan door loco-burgemeester H. Haasnoot en KRB-voorzitter Bertus Wouda. De duizenden, die rond het parkeerterrein by „De Zwaan" dit vertrek gadesloegen juichten de Prins langdurig toe. Het was een ware feestdag voor Katwijk en in het bijzonder voor de KRB, die deze middag niet behoefde te surveilleren op het strand: leden van de Wassenaarse en Noordwijkse reddingbrigades hadden de posten spontaan bezet. De VVV. die bij de demonstraties vertegenwoordigd was door voorzitter mr. Jan van der Plas, het bestuurslid D. Slotboom en di recteur Chr. Verplancke, zette aan deze dag bijzondere luister bij door het laten afsteken van een groot vuurwerk, dat ook weer zeel veel kij kers trok. Aankomst Prins Claus arriveerde met zijn se cretaris om even voor kwart voor drie bij restaurant „De Zwaan". Daar werd hij begroet door loco- burgemeester H. Haasnoot gemeen tesecretaris J. C. Tieleman en KRB- voorzitter Bertus Wouda. In het vro lijk met bloemstukjes versierde res taurant de witte en rode anjers waren gestoken op reddingbootjes liet de Prins de vertegenwoordigers van de aan deze demonstraties deel nemende organisaties en van de Mi litaire Luchtvaartdienst aan zich voorstellen. Het waren kapitein ter zee vlieger H. Ledenkerke, vertegenwoordiger van de commandant van de MLD, kapitein ter zee vlieger G. J. Hoes, commandant van het Marine Vlieg kamp Valkenburg, de heren J. Klein en N. Taat, respectively k inspecteur van de KNZHRM en secretaris-pen ningmeester van de Katwykse com missie van deze reddingmaatschap- py, de heer P. J. Weyburg, voorzit ter van de Kon. Ned. Bond tot Red ding van Drenkelingen, en de heren J. Mosterd en J. Pluimgraaff, secre taris en penningmeester van de KRB. Na een kopje thee te hebben ge bruikt begaf de Prins zich door een dichte haag van mensen, die hem harteiyk toejuichten, naar het de monstratieterrein tegenover het Rot terdamseh Zeehospitium. Afscheid ds J. M. D. van den Berc Zoals bekend zal ds. J. M. D. van den Berg, die een beroep naar IJmuiden aannam, zondag 30 juli in de Pieterskerk afscheid nemen van hervormd Leiden. Aan deze kerke lijke byeenkomst gaat op 26 juli in het wijkgebouw „De Goede Herder" aan de Oude Vest een samenkomst vooraf, waarin de scheidende predi kant namens de hervormde Molen wijk een geschenk zal worden aan geboden. Van 7 tot 10 uur is er die avond gelegenheid om van ds. en mevrouw Van den Berg afscheid te nemen. In verband met dit vertrek uit Leiden is er in de kring van de Molenwyk een comité gevormd, dat deze samenkomst voorbereid en gel den voor het afscheidsgeschenk bijeenbrengt. Einde van de Tour de Frats De laatste etappe van de Tour de Frats van Monster naar Rotterdam verliep heel rustig. Om 2 uur kwa men de renners zaterdag in Rotter dam aan en kon de Tour worden ontbonden. De auto was echter inmiddels stuk gegaan en er bleken acht kapot te fietsen te zyn. Goede raad was duur. Uiteindelijk besloot men dat Ruud OstermUer op de fiets met de jongens naar huis zou ryden en dat Nico Vermeer met de rest van de jongens per trein zou komen. De einduitslag van de Tour de Frats luidde in het ploegenklasse- ment: 1. DRU uit Ulft, 2. Komeet uit Velp, 3. Mirlon Mirlana uit Lisse, 4. Weykamp uit Leiden, 5. Sirocco uit Leiden en 6. Campina ijs uit Leiden. By het algemeen klassement ga ven renners uit Leiden en omgeving de toon aan n.l. 1. Jos v. d. Zyden (Lisse) en Martin Dofferhof (Lisse»; 2. Sjon Buld (Leiden»; 3. Dik Wolters (Leiden en Berry v. Kesteren (Sassenheim)4. Hans Gerritsen (Ulft)5. Henk v. Duuren (Leiden); 6. Hans v. d. Steen (Leiden); 7. Nico van Eek (Rotter dam); 8. Ruud v. Emmerik (Lei den»; 9. Paul v. Emmerik (Leiden); 10. Ben Poll (Lisse). Ook in het algemeen klassement voor racefietsen kwam Leiden goed uit de bus met 1. Frans v. Weezei (Leiden), 2. Jack Kagenaar (Voor hout), 3. Frans v. Duuren (Leiden), 4. Jan Panhuis (Rotterdam» en 5. Rob Vinke (Rotterdam). De Tourleiding is zeer erkentelijk voor de medewerking die door ver schillende gemeenten en instanties is verleend. Bloemsierkunst in Leidse Waaggebouw Onder auspiciën van de Stichting Rijnsburgs Bloemencorso wordt in het Waaggebouw in Leiden een ten toonstelling Bloemsierkunst georga niseerd. De voorzitter van Fleurop Neder land. de heer A. de Zoeten, zal deze tentoonstelling donderdag 27 juli om 4 uur offioieel openen tijdens een ontvangst in de Burgerzaal van het Stadhuis. Officiële publikatie Wijziging Verordening op Woonwagens ADVERTENTIE 12 jtxni 1967 vastgestelde verordening bepaalde bij artikel 3 deze verordening wordt gestraft Leiden. 14 Juli 1967 ESSO PRESENTEERT VAN ECHT BAVARIA PORSELEIN satijnwit.fleurige decoraties, moderne vorm, handig formaat, geschikt voor èlle dranken! 3.75 4 zegels Winkelwaarde f.7.- Haal 'n spaarkaart bij een Esso dealer! STGP'NTIJGER IN UWTANK! (0) EXTRA Een trouw parochiezoon, de Maastrichtse neomist L. van U1- aen, keerde gisteren nog eenmaal in zijn oude Leidse Petrus parochie terug. Met zijn familie was hij naar Leiden gekomen om in de Petruskerk zijn eerste heilige mis op te dragen. Eerste H. Mis I,, van Ultlen Pater Van Ulden, die vrijdag in de St. Everarduskerk in Wychen tot priester was gewijd, gaat nu een half jaar in Drachten stage lopen en zal zich daar speciaal bezig houden houden met. oecumenisch werk. Pater A. Versteeg o.fjn., die gis- Achtervolging door Rotterdam Acht Rotterdamse politieauto's hebben zaterdagmiddag deelgenomen aan de achtervolging van twee jon gemannen. die in een gestolen auto kriskras door Rotterdam reden om aan hun achtervolgers te ontkomen. Na arrestatie bleek, dat men te maken had met twee 20-jarige los- werklieden diev orige week maandag waren ontsnapt uit de jeugdgevan genis in Zutphen. Om half één lukte het de autodie ven klem te ryden op het kruispunt nabij de autoshowroom. De jongens probeerden nog snel weg to rennen, maar werden vlot gearresteerd. Toen eerst bleek, dat de Rotterdamse poli tie met twee uit Zutphen ontsnapte jeugdige gevangenen te maken had. Wethouder S. Menken biedt gelukivensen aan. In het midden de ouders van de jonge pater. (Foto L.D./Holvast) terochtend de predikatie hield, ging daarby uit van het schriftwoord „My is alle macht in hemel en op aarde gegeven". Nadat pater Van Ulden zijn eerste mis had opgedragen volgde in het parochiezaaltje van de Petruskerk een druk bezochte receptie, waarby het gemeentebestuur vertegenwoor digd was in de persoon van wethou der S. Menken. Reeds tijdens het ontbijt had pas toor P. de Lange het geschenk van de parochie, bestaande uit een enve loppe met inhoud, aangeboden. Het ligt in de bedoeling van de jonge pator een deel van dit bedrag af te staan voor het missiewerk in Nieuw- Guinea. ADVERTENTIE Enige auto's in de autoshowroon zyn nog door de stuurloos voortrij De rit door Rotterdam eindigde op i dende auto beschadigd. I het kruispunt Berg-Gordelweg waar de autodieven uit de wagen spron- gen. De auto reed door en verbry j zelde een etalageruit van een auto showroom. ic Een bemanningslid van de helikopter doet Prins Claus het reddingvest om. Vanuit de lucht volgde de Prins de redding van de over boord gesprongen opvaren den van een in brand geraakt schip. (Foto L.D./Jaap van Duijn, Katwijk aan Zee). De auto werd zaterdagmiddag om streeks twaalf uur gestolen op de Westersingel en kort daarop klonk een beschryving en het kenteken nummer door de politieradio. Om kwart over twaalf zag de bemanning van een surveillancewagen de gesto len auto ryden, waarop de achter volging werd ingezet, waaraan ten slotte acht k negen politle-auto's deelnamen. Mao niet in telefoonboek De Pacific Telephone Company heeft onlangs een directe telefoonverbin ding tussen de Ver. Stater en China geopend. De lyn is een uur per dag open. Niemand in Amerika heeft nog een nummer in China aangevraagd, behalve een paar journalisten die Mao Tse-toeng wilden spreken. Van de Chinese telefoniste kregen zij te horen dat die naam niet in het tele foonboek staat. Zoekt U een goed voor f 30.en f 40.Of het allerbeste van f 200,en f400,—. Eterna, Certina, Prisma, Junghans, Ewe. Anker, Roamer, Citizen. HORLGGERv.d. WATER Haarlemmerstr. 181 heeft het ALTIJD VOORDELIG 's Maandags gesloten.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3