Amerikaans feller tegen neger - getto de blanken De Gaulle op Canadese reis Twee Vlaamse jongens vermoorden kameraad a< 1 li LEIDSCR DAGBLAD MAANDAG 17 JUL!| De achtergrond van de bloedige rel in Newark (Van onze correspondent in Washington) De rassenrel in Newark, waarbij 24 doden zijn gevallen en ongeveer 1100 gewonden zyn geteld, is een paukenslag geweest in de tragische symfonie van rassenbotsingen deze zomer, waar van eerdere delen klonken in plaatsen als Tampa in Florida, Cleveland in Ohio, Philadelphia etc. Het is eenzelfde treurige muziek, daaraan kan niemand twijfelen. Alle rellen kunnen namelijk worden samengevat als opstanden van het Ameri kaanse neger-getto, waaronder men dan moet verstaan het to taal der gefrustreerde werkloze, in armoede levende neger gemeenschappen in de grote steden. Werkloosheid en discriminatie In Newark zijn hele typische ken merken van het leven in het neger getto terug t© vinden en naar de oorzaak voor de bloedige rel hoeft dan ook niemand lang te zoeken. New Jersey's gouverneur mag bewe ren dat de rel in Newark een oproer van criminele elementen was. dit neemt niet weg dat voor iedereen met een rustig en koel hoofd duide lijk is dat de oorzaak lag in de om standigheden waaronder de negers die meer dan de helft van Newarks 405.000 tellende bevolking uitmaken in die stad leven. De werkloosheid is er extreem: 20.000 mannen in de leeftijd van 16 tot 25 Jaar kunnen er geen werk vin den doordat de industrie in de over volle stad alleen goed geschoolde krachten nodig heeft, terwijl het me rendeel der negers door slechte scho len en gebrekkige training hoogstens voor half gesohoolde krachten door gaat. Bovendien is de negerwijk in Newark in de afgelopen Jaren steeds voller, benauwder en deprimerende!' geworden doordat tienduizenden ne gers die het hoofd niet boven water konden houden in New York, dat net over de rivier de Hudson ligt, Newark zijn binnengestroomd. Wanhoop De aanleiding voor de rel is verder al even kenmerkend als de rest van Newarks gegevens: de arrestatie en beweerde mishandeling van een ne gerchauffeur. Steeds weer barst op gekropte gewelddadigheid van een negergetto los als geloofd wordt dat de politie, die het dagelijks zichtbare symbool van de overheid is weer dis criminerend is opgetreden tegen ne gers. De woede en de emoties, die dan loskomen, blijken vaak veel met het politieoptreden (dat in Newark tegenover de talrijke negerbevolking volgens sommigen verre van onbe rispelijk was) te maken te hebben, maar in feite zijn deze gevoelens meer een gevolg van een algemene wanhoop over de geringe prestaties ten bate van de negers in het hele overheidssysteem, dat niet ten on rechte steeds als blank wordt opge vat. Het niet aanvaarden door het Ame rikaanse parlement van de wetgeving om discriminatie bij verkoop en ver huur van onroerend goed onmogelijk te maken, de schorsing van en de scherpe actie tegen het negerlid van het Huis van Afgevaardigden Po well. de recente beslissing om de grootste Amerikaanse kernreactor te bouwen in een plaats in Illinois, waar de negers bij het huizen-zoeken gediscrimineerd worden, al deze din gen versterken het gevoel van de werkloze neger in zijn houten verval len primitieve getto-huis, dat de overheid niet van plan is verder voor de gelijkstelling van de neger iets te doen. Dat het de hoogste tijd is ernst te maken met de oplossing van Ame- rika's grootste sociale probleem, vindt niet alleen elke neger, maar ook die gene die in de statistieken ziet, dat het inkomen van de negers in ver houding met de blamken in Amerika elk Jaar achteruit gaat, dat de afge lopen jaren rond honderd negers vermoord werden in de zuidelijke staten bij pogingen om van hun bur gerrechten gebruik te maken zonder dat (met enkele uitzonderingen) blanke moordenaars daarvoor ge straft werden, of bijvoorbeeld dat het negerpercentage in de keuringscom missies voor de dienstplicht zelfs in grote steden nog onder drie procent ligt, terwijl de negerbevolking elf procent der Amerikaanse totale be volking uitmaakt. De gettoneger, die dit alles om zich heen ziet of misschien ook alleen maar ervaart dat geen instantie een vinger uitsteekt om zUn ondraaglijke ellende, die hij als een zwarte ellende temidden van blanke welvaart opvat, uit de wereld te helpen, pakt al gauw een steen van de straat om die dooi de ruit van een rijke blanke winkel te gooien en, zo zei gisteren op de televisie Roy Wilkins van „National Association for the advancement of coloured people" (NAACP). het is niet makkelijk het argument te weerleggen dat met stenen gooien en met geweren schieten meer aandacht en inspanning van de overheid voor de negerproblemen worden gewekt dan door een beheerste vredelievende actie. Tanden laten zien Dat gewelddadigheid ook de weer standen tegen de gelijkstelling van de neger vergroot, is een waarheid waaraan militante negers zich weinig gelegen laten liggen. We moeten de blanke „whitey" onze tanden laten zien, anders blijft hij ons onderdruk ken, is het gevoel dat in het getto steeds meer leeft. Opvallend is dan ook dat de rel in Newark duidelijker een anti-blanke instelling vertoonde dan de meeste tot nog toe voorge komen rellen. Ditmaal sloeg men niet alleen in de eigen negerbuurt de ge hate „blanke winkels" kort en klein, maar het geweld werd naar de bin nenstad en zelfs naar een stukje van de rijke blanke buitenwijk verlegd. Het patroon van de rassenrellen verschuift dan ook duidelijk van blinde uitingen van frustratie en haat naar het bewust bevechten van poli tie en nationale garde en naar het bedreigen en schaden van de behaag lijk levende blanke Amerikaan. Deze laatste, die voor geen goud een neger tot buurman zou willen hebben, loopt nu het risico eerdaags een grimmige groep met Molotowcocktails gewa pende negers op zijn fraai gemaaide grasveld te zien verschijnen. De toestand is ernstig, daarvan is iedereen na Newark weer eens een beetje doordrongen, of er echter een effectieve regeringsactie te verwach ten is op het stuk van de rassenin tegratie lijkt zeer de vraag, nu de oorlog in Vietnam president John sons „grootse samenleving" (grand society) in de hoek gedrukt heeft, eerder ziet het er naar uit dat door de omstreden interventie in de bur geroorlog hi Vietnam geld en ener gie niet meer voldoende beschikbaar zijn om het gevaar voor een burger- strijd langs racistische lijnen in eigen natie te keren. Latere historici zou den dit wel eens de tragedie van het be wind-Johnson (dat in principe bin nenlands progressief is) kunnen noe men. rST"*™ li .r n#pf jppfjr «SS? I I ry*7~\ Een fotografisch grapje tij dens de militaire parade op de veertiende juli in Parijs: het lijkt alsof een vliegtuig op de top van de beroemde obelisk op de Place de la Concorde in Parijs is neer gestreken, maar in werkelijkheid was het een Nord-2500, die zeer laag overvloog. Zestien militairen naar ziekenhuis Colonne betrokken bij kettingbotsing (Van onze Groningse correspondent) Zestien militairen uit de Johan Willem Friso kazerne in Assen zijn vanmorgen omstreeks zes uur met verwondingen opgenomen in het Wilhelmina-ziekenhuis in Assen. Zij waren kort tevoren betrokken bij een kettingbotsing aan de Hoofdvaartse- weg bij Kloosterveen. Er ontstonden een grote ravage en een verkeers opstopping. De oorzaak van het on geluk was de laaghangende mist en veel rook, afkomstig van vuilverbran ding op de gemeentelijke stortplaats in Baggelhuizen bij Assen. Dri° pant serwagens, die militairen van het 43e pantser-infanteriebataljon uit As sen voor schietoefeningen naar de Harskamp moesten brengen, werden totaal vernield. Een grote vrachtwa gen. beladen met ongeveer duizend kratten bier, kwam in de Drentse Hoofdvaart terecht. De 21-jarige chauffeur G. Kappert uit Vleuten, die op weg was naar Groningen, kwam met de schrik vrij. Militairen uit Assen zorgden voor de oprui mingswerkzaamheden. Tot vanmor gen half negen was het verkeer ge stremd en moest het worden omge leid. eidóe CjQcfencLa DINSDAG Ch. de Bourbonhof: Electronicaclub „De detector". 7.30-9.30 uur nam. Ilogewoerd 175. Dienstvergadering ten. 7.25 uur nam. amer trouwzaal Ned. Gemeenten. 7-8 uur nam. Zijlsingel 2: Volle Evangellezendlng. Spr, evang. J. van Veelen. 8 uur nam. WOENSDAG Stadhuis (trouwkamer): Spreekuur iociale raadsvrouw. 4-6 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175. Dienstvergadering gracht): Contact-ruilavond Phllatelica zond. 2.30, 4.45, 7wen 9.15 uur. Lldo: „Sla nooit een vrouw, zelfs niet met een bloem". 18 J. dag. 2.30, 7 en oppins", n.l. daj land Yard", 14 j. dag. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. zond. 2.15. 4.30, 7.00 en 9.15 Herhaling van Baarnse drama Twee jongens uit het dorpje Leb- beke in Vlaanderen hebben hun speel kameraad vermoord en het lichaam in een put verborgen. Het 14-jarige slachtoffer werd sedert vorige week maandag vermist. Toen de jongen 's avonds niet thuis kwam haden zijn ouders onmiddellijk de politie gewaar schuwd. Naspeuringen hadden echter niets opgeleverd. Zaterdag ontdekte iemand, die de tuin van het in aan bouw zijnde huis van zyn zoon wilde besproeien, dat er in de waterput lichaam lag. Het bleek dat van de vermiste jongen. Het onderzoek heeft tenslotte aan het licht gebracht dat twee neefjes resp. 17 en 14 jaar oud de jongen een ruzie hadden gewurgd. Dit gebeurde maandag. In de nacht van dinsdag op woensdag hebben zij het lichaam in een mat gewikkeld en het per kruiwagen naar het in aan bouw zijnde huis vervoerd. Daar heb ben zij de betonnen deksel van de put opzij geschoven en het lichaam in het water geworpen. Noodlottige brand in gevangenkamp j By een opstootje in het staatsge vangenkamp van Jay (Florida) is zondagavond een brand uitgebroken, die aan 37 van de 51 gevangenen het leven heeft gekost, terwijl zes ande ren gewond raakten. De overigen worden vermist; wellicht zijn ze ont vlucht. De houten barak was binnen acht minuten door het vuur verteerd. Een cipier vertelde, dat vechtende gevangenen een gasleiding in de ba rak braken. Het ontsnappende gas kwam tot ontbranding toen een lamp sneuvelde. Juist toen de brand uit brak waren de cipiers hun geweren aan het halen, om een eind te maken aan de rel. Het gebouw telt één verdieping en de ramen waren niet getralied. De staatsgevangenis kent slechts minimale veiligheidsmaatregelen. Jay, een plaatsje van 5200 inwoners, ligt 50 kilometer ten noorden van Pensacola, dicht bij de grens met Alabama. MET EEN ENKEL WOORD (Van onze Parijse correspondent) Na vrijdag in Parijs de tradi tionele militaire monsterparade op de Champs Elysee ter ere van het nationale 14 juli-feest te hebben af genomen heeft het Franse staats hoofd De Gaulle zich zaterdag nog steeds in generaals-uniform gestoken op de oorlogsbodem Colbert inge scheept voor een nieuwe wereldreis die hem deze keer naar Canada zal Frankrijks onvermoeibare 76-jari- ge president die zoals men zich her innert vorige week ook nog een tweedaags bezoek aan Bonn bracht zal op deze nieuwe trip die tot het eind van deze maand duurt 20 juli zyn reis onderbreken op het eiland Saint-Pierre et Miquelon dat de laatste bezitting is die zijn land in dit deel van de wereld nog is over gebleven. De generaal heeft op de Colbert die hem in 1964 ook al eens naar Zuid- Amerika had gebracht in de luxueu ze hutten van de kapitein zijn in trek genomen van waar hij door middel van een speciale telegrafische lijn permanent in verbinding staat met premier Pompidou die in Parijs nu het hoogste gezag vertegenwoor digt. Parijs zelf heeft zich intussen van het merendeel van zijn bevolking dat al met vakantie is vertrokken ontdaan en de politiek die de kom kommerperiode is ingetreden, is nu weer op een laag pitje gezet. In Canada zal het staatshoofd vooral het Franssprekende deel be zoeken en op 24 juli in Montreal het Franse paviljoen op de wereldexpo sitie openen. In de vesrchillende re devoeringen die hij heeft voorbereid zal de president, aan de poorten van Amerika, zo verwacht men, wel weer opnieuw zijn hart luchten over de positie der Ver. Staten in de wereld, waarvan de groeiende kracht hem steeds wassende zorgen inboezemt. Een groeiende kracht die. in zijn ogen, de Amerikanen automatisch zal moeten dx-yven naar de wereld hegemonie, waartegen Frankijrk, by monde van generaal De Gaulle, nu alle andere landen hoopt te zullen kunnen mobiliseren. (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Caroline Janine, d. van I Van den Wall Bake en Hanrath. Rotterdam; Guido Oswald, z. van j Schenk en Bijneveld. Poortugaal; [Theodora Natascha, d. van Schalk wijk en Burraft, Rotterdam: He- leen Caroline, d. van Van Heycop ten Ham en Prisse. Schiedam; Rutger Jan, d. van Nievelstein en j Bijloos, Delft; Ewald. z. van Ver hoog en Meijen. Schevenlngen; Hes ter Henrlëtte, d. van Biewenga en j Sekhuis, Croydon, Engeland. Getrouwd: B. C. Schuil en Inga Maters, Rotterdam; A. G. Wiersma en Geusje Zwikker, Rotterdam; A. J. v. Ittersum en H. Th. V. van den Wall Bake. Hattem; E. Pelinck en Hanneke Sevenster, Bennekom Jean Mylonas en Evlyn Gr eter, Parijs; Martijn Venema en Han neke Mastboom, Germiston (Trans vaal); M. v. d. Veen en Jolien Harkema, Enschede; D Lijnzaad en Willy M. A. S. van Buiren. Vlaardingen. Overleden: Margaret Evelyn SesnkHarper, 52 J., Soestdijk; Catharina Arnoldiana van der Wie len—Huber, 77 j„ Hilversum: Geertruida Johanna van Pelt Lech- ner, 73 j., Heemstede; Johanna Wilhelmina van Nleuwenhuizen, 83 j.. Den Haag; Albertus Jacobus de Haan. 86 j., Amsterdam; Trijntje Maart je Ki-uijthoff, 55 j. Rhoon: Kitty Ament, 85 j., Den Haag; Oei Kang Ing, 74 j., Amsterdam; Art je Georgina Ott de VriesMetz, 82 j., Den Haag. BINNENLAND Super DC-8 op Schiphol Gister middag is de eerste van de vier door de KLM bestelde Douglas DC-8-63 vliegtuigen op Schiphol aangekomen. De KLM is de eerste maatschappij ter wereld, die met deze verlengde versie van de DC-8 op het ogen blik nog het grootste passagiers vliegtuig ter wereld gaat vliegen. Het toestel zal waai-schijnlijk nog de ze maand worden ingezet op de noordatlantische routes. De Super DC-8, die ruim 11 meter langer is dan de huidige DC-8. biedt in de KLM-uitvoering plaats aan maximum 227 passagiers. Vliegtuigen Rijkspolitie De Dienst Luchtvaart van de Rijkspoli tie wil voor 1968 twee tweemotorige vliegtuigjes kopen om het verkeer vanuit de lucht te begeleiden. Op dit moment bezit deze dienst twee een- motorige toestellen van het type Cessna 172. Deze twee machines zijn bijna onafgebroken in gebruik vooral deze maanden, nu veel mensen met vakantie gaan. Auto tegen boom: 2 doden In het Noordlimburgse plaatsje Bergen vonden in de nacht van zaterdag op zondag twee jongemannen uit Rijs wijk (Z.-H.) de dood, toen de auto waarin zij zaten op onvei-klaarbare wijze rechts van de weg tegen een boom reed. Het waren de 20-jarige H. van Leeuwen, die de auto bestuur de, en diens vriend, de 19-jarlge H. Kley. Ze waren op weg naar een va kantieadres. Museumtrams De Tramweg stichting heeft zaterdagochtend in Den Haag 'n jubileumrit op de tram lijn nr. 11 gemaakt met oud HTM- materieel: de motorwagen 810 en aanhangwagen 769. Dit museum- tramstel is door leden van de Tram wegstichting in zijn oorspronkelijke staat teruggebracht. Er werden, om dat lijn 11 veertig jaar geleden in exploitatie werd genomen, twee rit ten gemaakt waarvoor grote belang stelling bestond. Na deze ritten werd het tramstel weer opgeborgen. Het doel van de Tramwegstichting is ergens in Nederland een histori sche tramlijn te exploiteren. Daar naast wil zij een trammuseum inrich ten. BUITENLAND Goudschat Omdat de eigenaar niet was komen opdagen werd een houten kist die door de spoorweg politie van Calcutta was gevonden, in veiling gebracht en verkocht. De koper sleepte het zware ding naar huis en begon de klei in de kist te verwijderen. Het bleek, dat er 20 goudstaven in lagen, die elk 113 gram wogen. V.S. en Indonesië De Ameri kaanse voorlichtingsdienst (U.S.I.S.) zal dit jaar weer kantoren openen in Medan, Makassar en verscheidene andere Indonesische steden. De kan toren werden in 1965 onder het linksgeoriënteerde bewind van de ten. Helikopter als kraamhulp Een helikopter van de Amerikaanse kust wacht heeft gisteren een kraam vrouw en haar te vroeg geboren kindje van een Russisch visserij schip gehaald en het tweetal naar een zie- keixhuis in Boston gebracht. De wen telwiek, met een arts aan boord, landde op het dek van de „Troebo- waja Slawa", die ter hoogte van Cape Cod voer, en nam de 24-jarige moe der en haar op zee geboren zes- maandskindje mee. President op bezoek De West- duitse president Lübke zal vrijdag a.s. voor de eerste maal in West- Duitsland gelegerde Nederlandse troepen bezoeken. Hij zal een dag in Seedorf bij Bremen, waar de Neder landers zijn gelegerd, veihlijven. Groep van tien Verwacht wordt, dat nieuwe pogingen voor een inter nationale monetaire hei*vorming het voornaamste onderwerp van gesprek zullen zijn op een tweedaagse confe rentie van de groep van tien minis ters van Financiën en presidenten van centrale banken. De conferentie is vandaag in Londen geopend. Tot de groep van tien behoren België, Canada, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Japan, Nederland, Zweden, de V.S., Engeland en Zwitserland. Schietpartij bij Koreaanse grens Nooi'd-Korea heeft vandaag ver klaard dat Amerikaanse troepen gis teren verscheidene pogingen hebben gedaan Noord-Korea binnen te drin gen, maar werden teruggeslagen door communistische soldaten. Uit Seoel was eerder bericht, dat Noordkoreaanse indringers zondag ochtend 3 Amerikaanse militairen hadden gedood bi) de gedemilitari seerde zone. „Rode Hilde" exit Communistisch O.-Duitsland heeft de regering gestroomlijnd door een aantal ministeries af te schaffen. Een van degenen die naar zijlijnen zijn gemanoeuvi'eerd is de gevreesde mi nister van justitie, Hilde Benjamin, bijgenaamd „rode Hilde". De nu 65- jarige mevr. Benjamin wordt opge volgd door Kurt Wtinsche. Het aantal ministeries is Lngekrom- pen van 49 tot 39. Mevr. Benjamin verwierf een zeer kwalijke reputatie in de jaren '50 toen ze de zuiveringsprocessen tegen „volksvijanden" leidde. Feest in de familie Dajan Twee kinderen van generaal Mosje Dajan, de Israëlische minister van Defensie, zullen aanstaande zaterdag in het huwelijk treden. Jael Dajan, die in de laatste oorlog als militair corres pondente optrad en tot dusverre vier romans heeft geschreven, zal in het huwelijk treden met kolonel Dovsion. Haar jongere broeder Assaph trouwt met Aharona Malkind. TENTOONSTELLINGEN LakenhalTentoonstelling 1-5 i al: Dag 10-0 UUTl Legermuseum (Pesthuislaan) uitzondering van zaterdag v~ (zondag 1-5 uur). Molen „de Valk": Molenmuaeuml opend dinsdag t/m. zaterdag 10 voorm.5 uur nam. Zondags 15 aam Maandags gesloten. Rijksmuseum voor Volkenki Tentoonstelling: „BaU, beeld] droombeeld". Geopend dageltlke 'e zondags 13—17 oktober). Rijksmuseum voor VolkenJ Tentoonstelling van Japanse van Kyösaï. Dagelijks 10—17 j ■p Zondags 13—17 uux Rijksmuseum voor Volkei (Steenstraat 1): Dag 10-7 riags 13-17 uur. 51 •"1 kenkvl Geopend maandag] bovendien dinsdagavond 8-10 (t/m 19 juli). AVOND- EN NACHTDIENST] DER APOTHEKEN. 24807. Apotheek R. var burg te Leiderdorp i echoten zijn de gehele week WEEKEINDE-DIENST DER HUISARTSEN. Zaterdagmorgen vóór 12 uur r plege men de eigen huisarts, dw| tot maandagmorgen dokterstele} 2 2 22 2. HAAGSI AGENDI (Van donderdag 13 juli j t/m woensdag 19 Juli). MAANDAG 17 JULI. Openluchttheater Zuiderpark, uur: „Swlebertje, Bromsnor, Saar DINSDAG 18 JULI. Openluchttheater Zuiderpark, uur: „De vrolijke kruier". ^VSOAG 19 JULI. Openluchttheater Zulderpark WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Eelde De BIK onbew. 21 12 licht bew. 21 15 mist 21 11 onbewolkt 20 15 Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürlch Genève Locarno uw. bew. 22 12 onbew. 24 12 onbew. 24 12 onibew. 24 13 alf bew. 26 17 onibew. 29 15 ombew. 16 onbew. 27 20 zw. bew. 26 14 onbew. 30 17 ombew. 84 26 bw. bew. 27 20 onbew. 27 20 onbew36 15 onbew. 29 19 ombew. 27 15 In de Wassenaarse dieri tuin is een zwart pantertje, zaterdag werd geboren, door moeder verstoten. Bert Gan deed gisterochtend een oproep de radio, waarop 's middags zogende hond werd gebracht, zien de hondemoeder hier haar twee eigen kinderen en pleegkind (rechts) in de man

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2