ISRAEL EN STAAKTEN EGYPTE STRIJD Zoeterwoude-Ri j ndi j huldigt drie paters Mariner na twee jaar nog in actie Den Uyl terug uit Israël In Zuid-Vietnam twee belangrijke operaties van V.S. afgesloten Val met bromfietf Wassenaarse raad vanavond bijeen ïnbrakeiÈ in Leide PAGINA 10 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 17 JULI] Gedurende enige dagen is in de zone van het Suez-kanaal verbitterd gestreden tussen Is raëliërs en Egyptenaren. Zater dagavond eindigden de gevech ten toen Oe Thant, secretaris generaal der V.N., op aandrin gen van Israël, Egypte voor stelde de strijd te staken, het geen Cairo snel aanvaardde. In de loop van zaterdag hadden Egyptische en Israëlische artillerie, tanks en mortieren eikaars stellin gen bestookt, daarbij druk geholpen door straaljagers en bommenwer pers. Partijen beschuldigden elkaar er van met de strijd te zijn begon nen. Egypte deelde mede zes Israëli sche straaljagers te hebben neer geschoten, de Israëliërs zelf ver klaarden ééeen toestel te hebben verloren. Egypte gaf het verlies van drie tanks toe, 24 Egyptische bur gers zouden bij Israëlische lucht aanvallen het leven hebben verlo ren, het station van Ismailia zou door bommen vernield zijn en een school in Suez, alsmede enkele benzine-opslagplaatsen zouden scha de hebben opgelopen. De Israë liërs meldden zeven Egyptische toestellen, waaronder vijf Mig straaljagers te hebben neergescho ten. Er deden zich verscheidene luchtgevechten voor. Plaatsen wel ke herhaaldelijk in de berichten over beschietingen en bombarde menten werden genoemd, waren Is mailia. Port Toefik, Kabrit en Fir- dan. Van officiële zijde in Tel Aviv is meegedeeld, dat bij de strijd in het gebied van het Suezkanaal 7 Is raëliërs zijn omgekomen en 22 werden gewond; voorts zijn er 2 vermisten. Zaterdagavond drong de Israë lische vertegenwoordiging by de Ver. Natie® er bij Oe Thant op aan het hoofd van de bestandsorga- nisatie in het Midden-Oosten, ge neraal Buil. te gelasten de sta tionering van waarnemers langs het Suez-kanaal te bespoedigen en intussen in Cairo stappen te doen om tot een onmiddellijke beëindi ging van de gevechten te komen. Het positieve antwoord van Egyp te kwam onmiddeliyk. De stryd was inmiddels afgelopen. VN-waarnemers De eerste VN-waarnemers kwa men zaterdag in Ismailia aan. zy ondergingen al direct him vuur doop toen het hotel waarin zij waren ondergebracht, door Israë lische vliegtuigen werd gebombar deerd. De waarnemers bleven on gedeerd en kregen snel een ander onderdak. Het optreden der V.N.-waarne- mers langs het Suez-kanaal heeft inmiddels vertraging ondervonden, daar nieuwe onderhandelingen tus sen Egypte en Israël nodig zijn al vorens de waarnemingsposten aan weerszyden van het kanaal betrokken kunnen worden. Generaal Buil deelde hieromtrent mede, dat het standpunt van Egypte ten aanzien van het optreden der waarnemers nog niet opgehelderd was. Naar in Israëlische kringen verluidt zou Egypte niet voelen voor een volle dig toezicht, zolang de Algemene Vergadering der V.N. nog in zit ting bijeen is. Cairo hoopt nog op een resolutie van de VN, waarin wordt gepleit voor terugtrekking van de Israëlische strijdkrachten achter de oude be standslinies. Egypte heeft hierom trent geen commentaar gegeven. Kolonel Rosenius (Zweden) ver klaarde, dat aan weerskanten van het kanaal 16 waarnemers zouden worden geplaatst, een aantal dat hy nauwelijks voldoende achtte. Algerijnse vrouwen Bij de stryd van vrijdag en zater dag zouden ook Algerijnen betrokken zijn geweest, onder wie een aantal vrouwen. De vrouwen zouden lucht doelgeschut hebben bediend. Vyfen- zeventig Algerijnse vrouweiyke stu denten krijgen een spoedopleiding voor het besturen van jachtvliegtui gen óf bommenwerpers, zo meldde Radio-Algiers. Arabische top Een conferentie van vyf Arabische landen in Cairo Egypte, Algerije, Irak, Soedan en Syrië heeft nieu we beschuldigingen geuit over een samenspanning van de Ver. Staten en Engeland met Israël in de jongste oorlog, waarvan Koning Hoessein zoals bekend zich had gedistanti eerd. De vyf verklaarden een geza menlijk standpunt in te nemen ter zake van de „agressie met steun der imperialisten tegenover de Arabie ren" gepleegd. Soedan zou recht streekse contacten met alle Arabi- De Amerikaanse Mariner IV, die twee jaar geleden langs de planeet Mars is gevlogen, reist nog steeds door de ruimte met de meeste appa ratuur aan boord nog volkomen in "ümljeschip ?p 28no" i S7 hoofdsteden "mo€rt«n andertiOT- vember 1964 werd gelanceerd (om op 14 m van het jaar daarop Mars j MaIilt vaJ1 de voorbij te vliegen) heeft het onge- jet.ünie ,^ds in veer twee miljard kilometer afge- J. Glsteren ïoerde nu een twee_ legd. De geleerden en mechanraensNasKJr in het ruimtevaartlaboratorium in! ve^Sgenwoordigem van de AiW Fasadena (Californië), die het ruim teschip in elkaar gezet hadden, zyn zeer biy met het succes. Verwacht wordt dat de Mariner-IV het nog wel enige maanden zal uithouden. By zyn reis rond de zon heeft het ruimteschip al waardevolle gegevens gezonden over de uitwerking van de zonnecorona op radiosignalen. Zoals destyds gemeld, ging de Mariner-IV op 9828 km langs Mars voorby, waar- by 22 historische foto's van de rode planeet naar de aarde werden ge zonden. vastgesteld werd dat de at mosfeer van Mars veel ijler is dan die van de aarde en het oppervlak van Mars met vele kraters enige ge lijkenis toont met het maanopper vlak. Marktberichten KATWIJK AAN DEN RIJN. 15 Juli - Groenteveiling: waspeen (per kist): Al 6,60. A2 4.00-6,80. BI 7,20-7,90, bos- peen (per bos) 46-53, andijvie 12-14. bloemkool (p. et.): 6 st. p. bak: I 30-52 II 15-3,4 8 st. p. bak: I 21-31. II 15-26, kroten (p. kist) 3.40-3,50, sla (p. st.) 13-24, snijbonen 60-130. Aan voeren: waspeen 5000 kg, bloemkool 15.000 stuks. RIJNSEURG. 15 Juli Bloemen veiling Flora: Rozen: Garnet 3-6, Zo- rina 6-8, Baccara 10-23, Carol 3-6 per «tuk. Freesia's: Golden Yellow 65-85, White Swan 85-125, Chrysanten: Lyona 90-110, Indian Polis 130-160. Tokio 120-140, Engelse Irissen: 90-105, Oodetia 50-80. Gele Margrieten 15-30, Orion 30-50, Goudsbloemen 10-25, Sta nce 50-T5. Phlox 25-60, per bos, Am. Anjers: Witte Sim 250-350, Rode Sim 250-370. Roze Sim 250-400. Carry Sim 250-400. Crowly Sim 250-330. G. J. Sim 250-400. Esperence 400-700. Howard Brooks 300-450. Dusty 400-700. Arthur 250-370, Colvillei 250-1000. Gladiolen 350-1100 per 100. ROTTERDAM. 17 juli Veemarkt: aanvoer totaal 1248. vette koelen en ossen 1034, vartcens 214. Prijzen: extra kwal.. Ie kwal., 2e kwal.. 3e kwal.: vette koelen ct p. kg 430-455, 380-410, 340-365. 320-335, varkens lev. gew. 212- 215. 200-212, 192-197, 180-190, srtteren et p. kg alle kwal. 390-445. 6lach.tzeu- gen 170-180 zware varkens 180-185. Marktoverzlcht van aanvoer handel en prijzen: vette koeien minder, flauw, onveranderd, varkens kleiner, vlot «taande. aardappelen 17-23, andijvie 11-19, au- 110-175, tulnbomen 14-18, kroten 6- 13. rode kool 10-25, groene kool 13-28. spitskool 10-19, postelein 20-31, prei 45-56. rabarber 32-39. spinazie 10-30. komkommers 19-36, tomaten A 440- 40. B 460-490, C 420. CC 300, peralken 7-27, bloemkool 15-59. sla 7-13, bos- peen 9-45. peterselie 17-47, selderij 10, uien 28-36. sche Liga hebben aangedrongen op een volledige boycot van West- Duitsland op grond van een ver meende hulp van Bonn aan Israël. De Israëlische regering heeft zon dag na een kabinetsvergadering ver klaard dat zowel Israëlische als Egyptische schepen toestemming moeten krjjgen om onder het bestand in het Suezkanaal te varen. Volgens minister Dajan ligt de be- standslyn in het midden van het Suez-kanaal. Egypte beschouwt deze zienswijze als een nieuw bewijs van expansio nistische neiging van Israël. Radio- Cairo verklaarde gisteravond, dat Egypte geen Israëlische vaartuigen zal toestaan in het kanaal te pa trouilleren. Van een verdeling wilde Egypte niet weten. Vier Russische Migs, die door Is raël op Egypte waren buitgemaakt, zijn in Amerikaanse vrachttoestellen naar de V.S. overgebracht, waar ze aan een nauwkeurig onderzoek zullen worden onderworpen. Belangrijke ge heimen van de bouw komen daar door in handen van het Westen, al dus Time. Ook gegevens van Russi sche Sam-luchtafweerraketten ziin door Tel Aviv aan de Amerikanen verstrekt. Jordanië heeft geklaagd over drie incidenten langs de bestandslijn. De ontslagaanvrage van het kabinet Joema werd door Koning Hoessein geweigerd. Burgerlyke autoriteiten en zaken lieden in Bethlehem hebben 'n peti tie getekend, waarin ze vragen een deel van Israël te mogen worden. Tel Aviv heef, nog geen stappen onder nomen zyn grenzen tot Bethlehem uit te breiden. Het stadsbestuur is in Jordaanse handen gebleven. Feesten tijdens de Kaagweek In samenwerking met V.V.V., win keliersvereniging en de Parochiële Jeugdraad heeft de Commissie tot Viering van de Warmondse feesten en Koninginnedag haar eerste wed strijden gehouden. Zaterdagavond werd een spuitbal- wedstryden gehouden op de gemeen tehaven waarvan de uitslagen luiden 1. Voetbalvereniging Warmunda; 2. Team Schavemaker; 3. Tafeltennis vereniging „Steeds Vooruit" en 4 Houthandel van der Wilk. Voor de jeugd werd een straattekenwedstryd gehouden waarvan de uitslagen wa ren: Groep I: 1. Marianne Bremes; 2. Arie Schakenbos; 3. Marion v. Tongeren. Groep II: 1. Marian Schavema ker; 2. Caroline v. d. Berg; 3. Frank v. Leeuwen. De om 3 uur te houden show met New Forest pony's kon niet doorgaan in verband met ziekte onder de pony's. Om 9 uur had op het plein van de St. Nicolaasschool een dans- en hosfeest plaats, waar aan de leden van St. Mathias en de Warmondse Fanfare hun mede werking verleenden. ZOETERWOÜDE Vissen voor de hejaardenkas De Zoeterwoudse visvereniging „Vrouwenweg" hield zaterdagmiddag ten bate van de bejaardenkas een vis- wedstryd waaraan 3CS hengelaars deelnamen. Dit evenement heeft ertoe bijgedragen dat aan het comité uit gaansdag bejaarden een bedrag van I f 1371,41 kon worden overgedragen. I Werden het vorig jaar 202 vissen door 466 hengelaars gevangen, dit jaar werden er 406 uit het water ge- jhaald. Loting wees aan dat de heei W. v. d. Linden uit Leiden die achi vissen had gevangen, met de eerste prys ging strijken. De heer Van i Wensveen uit Leidschendam kreeg .met eenzelfde aantal de tweede prijs. IDe vangst van zeven vissen door de jheer H. Bremer uit Leiden werd met een derde prijs beloond. O Mej. M. Rodrigo uit Oegstgeest Is aan de universiteit van Utrecht ge slaagd voor het kandidaats-examen diergeneeskunde. De heer T. v. d. Hoek uit Voor schoten is in Amsterdam geslaagd voor het m.o.-examen boekhouden. Zoeterwoude-Hoge Rijndijk heeft zaterdagavond feestelyk zijn twee neomisten, de paters Frans van der Poel en Theo Pieterse, en de zilveren priester pater Frans van der Poel ingehaald. Aan de grens van de ge meente, bij Oosthoek, werden zy be groet door burgemeester J. A. Det- mers en diens echtgenote. Daarby waren ook aanwezig pastoor J. Kragtwijk, kapelaan P. v. d. Bosch, de assistent van de parochie, mode rator Bijnsdorp, emeritus-pastoor J. Kouwenhoven en familieleden en vrienden. Burgemeester Detmers wenste de neomisten een vruchtbaar en zegen- ryk werkterrein toe en de zilveren priester veel succes by zyn arbeid in Rome, nadat hy hem had dank ge bracht voor het vele werk in de mis sie in Afrika verricht. In een open landauer en vooraf gegaan door de drumband „De Ryn- tamboers", de plaatselyke jeugdver enigingen en de paardensportvereni ging „Jeanne d'Arcreden de feeste lingen naar de r.-k. kerk aan de Hoge Ryndyk, waarvan de klokken galmden. De bewoners van de Hoge Ryndyk hadden de vlaggen uitge stoken en wierpen serpentines naar de neomisten en de zilveren priester. Door een haag van bruidjes bega ven de paters zich in de kerk, waar een korte plechtigheid volgde. Pas toor Kragtwyk feliciteerde hen met dit feest en wenste hen alle goeds toe in hun functie. In de smaakvol versierde en geheel gevulde kerk werd zondagmorgen een Eucharistie-viering in concelibraUe gehouden. Prof. van der Poel uit Den Haag hield de feestpredikatie. Hij wenste zyn broer, zijn neef en de vriend van zijn neef van harte ge luk met deze blyde dag. Voorts dank te hy zyn broer voor de arbeid in de missie, verricht en sprak de hoop uit, dat de twee jonge paters, die straks ook naar de missie zullen gaan, eveneens onder Gods genade In een open landauer de drie paters naar de Meer toni kerk aan de Hoge Rijndijk ?'r i terwoude. Rechts de paters ïtna d. Poel en Th. Pietersen er t eei Jong De voorzitter van de Tweede Ka mer-fractie van de Partij van de Ai-beid, drs. J. M. den Uyl, is giste ren na een tiendaagse oriëntatiereis door Israël in gezelschap van zijn echtgenote op Schiphol teruggeko men. De heer Den Uyl vloog naar Israël op uitnodiging van het Israë lische algemene vakverbond Hista- druth en de socialistische zusterpartij van de P.v.d.A., Mapai. De heer Den Uyl zei desgevraagd over de hereniging van Jeruzalem. Amerikaanse troepen hebben van daag twee belangrijke operaties af gesloten in het noorden van Zuid- Vietnam. In de operatie „Crockett" by de Laotiaanse grens sneuvelden volgens een woordvoerder in Saigon 206 Noordvietnamezen ten koste van 51 doden en 255 gewonden aan Ame- dat er zijns inziens wel bezwaren wa- j rikaanse zyde. In de operatie „Hicko- verbonden aan de eenzijdige daad ry twee", rond de zwaarbelaagde ruzalem. De status van de stad zal vletnamezen en vier Amerikanen; echter nog moeten worden bepaald bij algemene vredesonderhandelin- j gen". Daarbij zal ook het leven van de vluchtelingen in normale banen moe ten worden geleid. „Beslissend is echter, dat het Westen, samen met Israël, aan de Arabische landen dui delijk maakt, dat de vluchtelingen niet meer als pressiemiddel mogen worden gebruikt". ie Een waarnemer van de Ver. Naties werpt een blik over het Suez-kanaal vanaf de oever welke door Israël is bezet. Intussen kan het nog wel enige dagen duren voordat de waarnemers overal hun posten kunnen gaan inne men omdat Egyptes standpunt nog niet geheel is opgehelderd. Amerikanen werden gewond. Zware B-52 bommenwerpers heb ben vandaag in de Mekong-delta guerrillapaden van de Zuidchinese Zee naar 't hart van de delta gebom bardeerd. Ook werden versterkingen van de rebellen in de omgeving van de Amerikaanse basis Da Nang in het noorden en infiltratieroutes by de Cambodjaanse grens bestookt. Zondag vielen Phantom-jachtbom menwerpers in Noord-Vletnam ha ven- en opslagwerken by Dong Hoi aan. Ook werden zeker veertien vaar tuigen en stukken spoorweg vernield. Het Amerikaanse militaire com mando heeft vandaag verder be kendgemaakt. dat aan boord van een communistische treiter, die door Ame rikaanse oorlogsbodems aan de grond werd gezet, 706.000 stuks munitie voor lichte wapens zijn aangetroffen. Bo vendien bevonden zich aan boord grote hoeveelheden mijnen, grana ten, mortiergranaten en andere mu nitie. Het was de achtste bewapen de treiler, die voor de kust van Zuid- vietnam werd aangehouden. Van officiële Amerikaanse zyde in Saigon is meegedeeld dat by de aan val op de basis Da Nang acht Ame rikanen zyn omgekomen en 173 werden gewond. Van de gewonden moesten er 40 in ziekenhuizen wor den opgenomen. In totaal zyn elf vliegtuigen vernietigd en nog 31 wer den beschadigd. Acht van de elf ver nietigde vliegtuigen waren jachtbom menwerpers van het type F-4c Phan tom. Het Amerikaanse Bureau voor in ternationale ontwikkeling zal negen ziekenhuizen voor de Vietna mese burgergewonden gaan bouwen, aldus heeft een Amerikaanse woord voerder gisteren in Saigon meege deeld. Er zullen duizend bedden bij komen, thans zijn er 26.000 in Zuid- Vietnam. De Ver. Staten hebben de Sowjet- Unie „bijzondere maatregelen" toe gezegd om de schade aan Russische schepen in de Vietnamese oorlogszo ne tot ,een minumun te beperken". pastoor J. Kragtwijk en de rende pater Fr. v. d. Poel. Foto L.D./Hol zegenryk werk zullen mogen ten, ondanks de beroering land. Ko( Jk Tydens een in „De Drie E< ad» gehouden receptie werd het ge uOOO van de parochie een envelo inhoud door pastoor J. Kri overhandigd. Namens de kla ten van de neomisten bood ka J. Omtzigt eveneens een ge onder couvert aan. Pater vai jTj richtte zich in het by zonder jubilerende pater. Naast eei van de klasgenoten uit de Iweli school kreeg hy een envelop n De Amerikaanse ambassade had donderdag aan het ministerie van Buitenlandse Zaken der Sowjet-Unie nota aangeboden waarin werd erkend, dat het vuur van de Ameri kaanse vliegtuigen op de haveninstal laties te Haiphong per ongeluk Rus sische schepen kan hebben geraakt. Hieraan werd toegevoegd, dat „het risico van onbedoelde schade aan vaartuigen in het gebied der vyan- deiykheden niet geheel te vermyden houd. Na een kort dankwooi de drie paters werd hun hulde gebracht door de drui Ding Premier Maurer in Den Haag De Roemeense premier Maurer en minister van Buitenlandse Zaken Manescoe zyn vandaag in Den Haag aangekomen voor een officieel be zoek aan Nederland. In hun gezel schap bevinden zich ook de eerste vice-voorzitter van de Hoge Land bouwraad en verscheidene adviseurs. De 27-jarige heer Zandbergen uit Stompwyk. die by een verkeers ongeluk op de Dr. Kortmannstraat in Zoeterwoude was betrokken, as aan zyn verwondingen overleden. De 18-jarige mej. M. Z. uit kerk aan den Rijn maakte avond een val toen zy om half elf op haar bromfiets Hoge Ryndyk reed. Zy liep een hersenschudding en een wond op. Het ongeval gebei hoogte van de Bruggestraat. is door de EHD naar het Acad Ziekenhuis gebracht. o Burgerlijke Stand Leiderdorp: Geboren: Klaslna, d. v. J. Wolf en G. van Harmsen. Ondertrouwd: M. van Tol, 24 Jr., en H. Blesbrock, 23 Jr. Lelden. Getrouwd: C. Stavleu, 21 Jr., Lelden, en Hooidonk, 16 Jaar. Voorstellen over woningbouw Er zijn gedurende het al| weekeinde in Leiden versd inbraken gepleegd. By Vroom en Dreesmann de nacht van vrijdag op zaten gebroken. De inbrekers wist< toegang te verschaffen door kelruit in te slaan. Er worden! loges en drie gouden horlogé vermist, die een gezamenlijke van f 6650 vertegenwoordigen, In een garage aan de Mid gracht is in de nacht van a op zondag een inbraak gepla het kantoortje werd ee ontvreemd, waarin echter ver lyk geen geld zat. Voorts is uit een auto op d< dyk een blauwe dubbele tas: met het opschrift „Leidse club". In deze tas zaten eet watch en zwemkleding, met zamenlyke waarde van f 250. De Wassenaarse gemeenteraad zal vanavond een gevarieerde agenda behandelen, waarop enkele voorstel len voorkomen, die van groot belang zijn voor de voortgang van de wo ningbouw in de gemeente. Er zijn met de Woningbouwvereni ging St. Willibrordus besprekingen in een vergevorderd stadium over de bouw van 213 flatwoningen in zes bouwlagen. Het betreft woningwet woningen die in drie flatblokken in L-vorm gebouwd zullen worden op een terrein tussen het verlengde van de Van Duivenvoordelaan en de zyi- watering. Voor het bouwrijp maken van dit terrein is een krediet nodig van f 1.265.075 .B. en W. stellen de raad voor dit bedrag beschikbaar te stellen. Een ander voorstel heeft be trekking op het bouwrijp maken van een binnenterrein tussen Lignestraat en Hugenzstraat waar 21 garage boxen zullen worden gebouwd; ver der van een terrein aan de Van Dui- envoordelaan hoek Hofcampweg, waar winkels zullen worden gebouwd land NV. en een voorplein en parkeerruimte moeten worden aangelegd: voor de aanleg van een parallelweg langs de Van Duivenvoordelaan en voor de aanleg van de Paedtsstraat en een gedeelte van de Fabritiuslaan, dit in verband met woningbouwplannen. Voorgesteld wordt verder de bedryfrekeningen '65 en de gemeen terekening 1965 voorlopig goed te keuren, en nog enkele wyzigingen aan te brengen in de ontwerp-lyst van beschermde monumenten in Wassenaar. B. en W. willen van die ïyst het pand Kerkstraat 15 ge schrapt hebben en het pand School straat 2 eraan toegevoegd. Voor de vestiging van een benzine station aan de Van Cranenburch- laan hebben burgemeester en wet houders een inschrijving gehouden. Voorgesteld wordt de voor het ben zinestation en een quick-service-in- richting benodigde grond, groot 150 m2 voor f 201.000 te verkopen aan de hoogste inschryver, de Esso Neder- Burgerlijke Star VAN LEIDEN GEBOREN Daphne, d. v. F. Hermans Bossaert: Jasper Joannes I Maria. z. v. J. P. L. M. var hoven en M. J. van Velzen ne, d. v. J. H. W. Yzendoott Dam; Norbert Hendrik, z. v. B man en T. J. Arends; Robert Lucas. z. v. B. H. Broers en J. myn; Yvonne Geertrulda, d. gel en E. T. A. de Jong; Fel Hendrik Jan, z. v. H. J. Mol van der Reijden: Petra, d. i enhoek en C. van der Plas; Ingt Johanna, d. v. J. C. Bekker noldus; Héléne Sophia, d. van Burik en S. G. Chrispfltt rlna Hendrica. d. v. J. W. Werff en C. H. van Deventer. OVERLEDEN J. C. van der Wal. 46 Ju' A. Schelvis. 65 Jaar, man. Aan het Nederlands opk instituut voor het buitenland rode in Breukelen slaagde senheimer J. W. Koning. In Den Haag slaagde examen secretaresse mej. Rud verneur uit Sassenheim.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 10