lEIDSCH DAGBLAD Nota naar Duitsland Complete opstand in Newark (Y.S.) Hulp aan bouw uitgesmeerd Koeler weer na hittegolf "m Gé VERHOOG Op vraag van Bonn 92§- te NECKAR JAGST GEBR. HUISMAN Zomerprijzen ©ud §%Z. Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 15 JULI 1967 No. 31329 Directeur: E. A. E. van Dishoeck ïoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bjj vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 MEER DAN 650 DUITSERS NOOIT GESTRAFT VOOR DOOD VAN 2000-4000 NEDERLANDERS (Van i Haagse correspondent) Nederland heeft de Westduitse regering een nota gezonden. )aarin staan de namen van 310 personen, in het algemeen Duit- ers, die al sedert de oorlog worden gezocht wegens moord of nedeplichtigheid daaraan. Zij hebben de hand gehad in de dood an tenminste 1640 en mogelijk zelfs 3000 Nederlanders in de naanden tussen augustus 1944 en mei 1945. Bovendien is op initiatief van het Rijksinstituut voor Oorlogs- !ocumentatie aan de Bondsrepubliek een lijst overlegd van 348 )uitsers, die als aanklager, president of lid van een rechtbank ebben meegewerkt aan het tot stand komen van doodvonnis- en tegen Nederlanders. Hun activiteiten hebben geleid tot de ewelddadige dood van minstens 390, maar wellicht ook 1000 lederlanders in de periode van mei 1940 tot de zomer van 1944. Deze Nederlandse nota is merk waardig genoeg pas tot stand ge lomen na een verzoek (eind decern, er 1964) van de Westduitse rege- |ng. Zij wilde voor het verstrijken tn de toen nog niet verlengde iringstermijn beschikken over Bouwbedrijf over de kop: i5 ontslagen I De 35 bouwvakkers van het aai |emingsbedrijf N.V. vh. Bakker i nit uit Dordrecht hebben vai torgen een brief ontvangen, waarin p N.V. uiteenzet, dat het niet lan- i mogelijk is om het personeel te betalen. Daarom adviseert de mensen, die zojuist zijn te- iggekomen van hun vakantie, ontslag aan te vragen. De lordtse rechtbank heeft namelijk [stermorgen een einde gemaakt voorlopige surcéance van betaling h de N.V. in staat van faillissement esteld. De schulden waren te hoog pgelopen. Zo staat de N.V. o.m. oor een miljoen in het krijt by de rediteuren en voor anderhalve ton ij de fiscus. Volgens de procureur, mr. H. W. pn Holter, zyn er enkele redenen, >m het bedrijf Is ten gronde ge- In de eerste plaats was de overbezet. Voorts is het bouw- tsteem b 3dat by enkele grote [erken is toegepast onrendabel ge- fleken. Belangryk ook noemt de r het feit, dat er in de N.V. >gal wat fouten zyn gemaakt bij inschrijving van bepaald grote louwwerken. Daardoor is het ver- les, aldus de heer Ten Holter, op let laatst zo hoog opgelopen dat er liets meer te redden viel.. Van de [egen kantoorpersoneelsleden, die Jen week geleden werden ontslagen, hebben er inmiddels zeven hun em plooi in een nieuw bedrijf gevonden. WEERBERICHT Zomers in het vooruitzicht weerkundige medewerker) Morgen beginnen wij aan de twee- e zomerhelft met een zomerse tem- eratuur en op de meeste plaatsen on dan vandaag. Bij de Noorse i bij Frankryk treffen wij een Jioge drukgebied aan. Beide gebieden lullen de zwakke depressies, die nog |»p de weerkaart te vinden zijn, de s afsnijden. Deze ontwikkeling kan bocllijk anders dan tot een rustig |n geleidelijk warmer weertype lei- Niet alleen voor morgen, maar voor de komende week, wijst de Intwikkeling op stabiel zomerweer groot deel van ons land femperaturen tot 25 graden of |oger. Gisteren werd in Brabant nog 27 iden gemeten. Tot vandaag staat Bilt op 8 zomerse dagen (boven 25 graden), tegen normaal 13, 'dat wij in de tweede helft van de mer wel wat meer warme dagen lodig hebben. 16 JULI Zon op: 4.38 uur; onder: 20.53 uur. Maan op: 15.46 uur; onder: 0.14 uur. ater te Katwijk te 9.56 en u., laagwater te 5.31 en 18.08 u. 17/7 hoogwater te 11.09 en 23.41 u., kagwater te 6.44 en 19.25 uur). STRAND VERWACHTING Vochtige lucht met veel bewolking ":t plaats voor zonniger strand- Zwakke zuidwesten wind. Tem- ongeveer 22 graden. Zee- iter 18 graden. Vooruitzichten: uit het zuidwesten rt een hoge drukgebied met in komende dagen goed tot fraai weer. laagw 111 -peer. 2 Peratui ==fe kor strand' cumentatiemateriaal omtrent oor logsmisdaden. die Duitsers in Ne derland hadden gepleegd. Het Ne derlandse ministerie van Justitie produceerde daarop slechts een lijst van 24 namen, die na de afsluiting van de activiteiten van het Bureau Opsporing Oorlogs Misdadigers (BOOM) waren overgebleven. Deze wel zeer beperkte opsomming kon niet volledig zyn. Op basis van de ïyst van duizenden namen, die op 1 augustus 1946 werd opgesteld door de United Nations Warcrimes Com mission en met het nog steeds be waarde maar zelden gebruikte B.O.O.M.-archief achter de hand. is het Ryksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie b°gonnen aan de moeizame arbeid een geheel nieuwel y'st samen te stellen. Er was inmiddels veel ma teriaal, dat lak na de oorlog nog niet bekend was. ter beschikking ge komen. Uit de duizenden dossiers bleven uiteindeiyk alleen degenen over, die nog niet gestraft waren, en aan ivie alsnog moord of medeplich tigheid daaraan ter. laste kan wor den gelegd. Alle andere delicten uit de oorlogstyd zijn inmiddels ver jaard. Resultaat: 310 namen van oorlogsmisdadigers, die hebben be hoord tot de SD, de Sicherheitspoli- zei en de Wehrmacht en van wie kan worden bewezen, dat zy zelf hebben geschoten. En zo komt dan uit deze lijsten een verleden te voorschyn, waarin namen de merkpalen vormen: Waalsdorper- vlakte, Woeste Hoeve, Putten, Vught, Ommen, Apeldoorn. Plaatsnamen, zo'n vyftig in totaal, waar meer dan tweeëntwintig jaar geleden mensont erende misdrijven werden gepleegd. Justitie weigerde namer Doodvonnissen Het onderzoek van het Ryksinsti tuut heeft zich voorts gericht op de vraag hoeveel Nederlanders zijn ge fusilleerd op grond van Duitse rech terlijke vonnissen, „hetgeen men", volgens een functionaris van het mi nisterie van Justitie „niet zonder meer als moord kan kwalificeren". De 348 namen van aanklagers, rechtbankpresidenten of byzitters in rechtbanken, die resteerden uit het kleine deel van de archieven, dat be waard is gebleven, zyn in recht streekse relatie te brengen tot de executie van ten minste 300 maar mogelijk 1000 Nederlanders. Er springt één geval bijzonder in het oog als gerechtelijke moord: de doodstraf, die in Zeeland werd vol trokken aan een 17-jarige jongen, die zijn persoonsbewijs niet by zich had Gevolgen Wat zullen de gevolgen zyn van de opzienbarende gegevens (te zamen meer dan 60 dikke banden met do cumenten), waarmee de Westduitse justitie nu aan het werk kan gaan? Men kan hier niet zeggen wie nog leeft en wie nog ter verantwoording kan worden geroepen. Wat de rechters en consorten aan gaat: het zal vermoedelijk hoogstens zo kunnen zijn, dat nog steeds by de rechterlijke macht dienende functio narissen worden ontslagen. Zeer duidelijk is echter, dat de Nederlandse regering geïnformeerd wenst te blijven over de activiteiten die West-Duitsland met behulp van deze nota onderneemt. Enorme vernielingen en Honderd miljoen gulden voor juli en augustus (Van Haagse correspondent) Het kabinet heeft gisteren besloten toegezegde 100 miljoen gulden >or verbetering van de werkgele genheid in de bouw in één keer be schikbaar te stellen, maar de beste ding ervan wat uit te smeren. Er zal de gebieden, waar de werkloosheid naar de mening van de regering te grote omvang heeft aangenomen, de maanden juli en augustus met uitvoering van het aangekondigde programma van rijkswerken worden begonnen. In een communiqué zegt het kabi net dat „hoewel een zekere stabili satie in de werkgelegenheidssituatie is ingetreden", de ontwikkeling van werkgelegenheid in de maand juni geen duideiyke keer ten goede heeft vertoond. De 100 miljoen gulden zyn nu beschikbaar gesteld „mede gezien het te verwachten aanbod van jeug- arbeidskrachten". Er wordt voorts aan herinnerd, dat plannen voorbereiding zyn voor verdere NW-voorzitter Kloos vond die 100 miljoen gulden een stapje in de goe de richting, maar er moeten er nog meer volgen. Dat men gelyktijdig de jeugdwerkloosheid mee wil tegen gaan, acht hy een te optimistische opvatting. „De verwachte jeugdwerk loosheid had men moeten opvangen door een voorafgaande reeks tussen in jecties", aldus de heer Kloos. In de kring van bouwondernemers verwacht men niet zoveel heil van het beschikbaarstellen van nog meer geld. Men heeft daar zyn hoop ge steld op de nieuwe begroting voor meer vrije bouw en een vrijer huur beleid. De bouwondernemers zeggen ook, dat men de werknemersbezetting in de bouw zich aan de behoefte moet laten aanpassen en deze in geen geval kunstmatig hoog moet houden. Verbeten staan de rebelle rende negers in Nework tegenover de mannen die de orde moetev handhaven, echter zonder succes. plundering bij negeronlusten Met kinderwagens, handkar ren en zelfs vrachtauto's zijn vrijdag de vernielde winkels van de Amerikaanse stad Newark leeggesleept door plunderaars. Er verdween voor miljoenen dollars na een nacht van rassenonlusten, waarbij een groot deel van de stad werd vernield. Twaalf uur lang duurden de rebellie, het schie ten en het brandstichten. Vrijdagavond begonnen de onlusten opnieuw. Politie en op daken verscholen sluip schutters leverden vuurgevech ten. Evenals de voorgaande nacht, trok ken in de negerwyk wederom groe pen negers door de straten, ruiten verbrijzelend en winkels en kanto ren plunderend. Het uitgaansverbod had geen invloed op de ongeregeld heden. Drie negers en een blanke politieman werden tot dusver gedood, meer dan 300 burgers, brandweerlie den en politiemannen werden ge wond. Tenminste 425 mensen werden gearresteerd. De schade bedraagt vele miljoenen. De gouverneur van New Jersey, Hughes, zei dat de stad openlyk in opstand verkeert. Er is onvoorstel baar veel vernield. De politie heeft van hem bevel gekregen alle hoofd verkeerswegen af te sluiten en direct terug te schieten wanneer er op de politie wordt gevuurd. Tot de tanden gewapende mannen van de nationale garde en staats- 1 nummer bestaat nit 16 pagina's politie reden vrijdag de stad binnen om de 1400 politiemannen van de stad te helpen met het uiteenjagen van de opstandigen, het tegengaan van plunderen en het beschermen van brandweerlieden die probeerden verscheidene grote branden er werden er 76 geteld te bedwingen. Het is de eerste grote opstand ge weest in Newark, een stad met 400.000 inwoners die voor zestig pro cent uit negers bestaan. Nadat de nationale garde en staatspolitie waren aangekomen, verminderde de geweldpleging, de politie begon de straten schoon te vegen. De onlusten begonnen donderdag avond met een demonstratie by een politiebureau uit protest tegen be weerde wreedheden by de arrestatie van een neger. Volgens de jongste gegevens i de politie vermeldt de balans 1 drie dagen ongeregeldheden Newark: elf doden, 325 gewonden 700 arrestaties. De burgemeester van de Ameri kaanse stad Hartford (Connecticut) heeft vry dagochtend de noodtoe stand afgekondigd na ongeregeldhe den in de negerwyk, waarby drie werden gewond. Onweer en stortregens zijn in een deel van Europa gevolgd op de hit tegolf van donderdag, waardoor het iets frisser geworden is. In het noordwesten van Engeland en het noorden van Wales liepen tal- ryke wegen onder water, waardoor het verkeer werd gestremd. Arbeiders in een automobielfabriek in Oxford moesten het werk staken door wateroverlast. In Zwitserland is het na hevig on weer iets minder warm, vrijdag werd 26 graden gemeten tegen don derdag 30 tot 32 graden. In België kunnen de bewoners in de buitenwyk van Brussel Brabant- Wallon hun auto's niet meer wassen en geen tuinen meer besproeien we gens dreigend drinkwatertekort. In Rome was het 32 graden, de hitte is vermoedelyk oorzaak ge weest van een aantal branden, In Milaan worden 21 gevallen van krankzinnigheid aan de hitte toege schreven. Zware onweersbuien hebben ln Frankryk vrijdagmiddag de tempe ratuur wat doen dalen tot 30 graden in de middaguren, Ook de Algerijnse zeekust had onder de hitte te lyden; er ontstond een bosbrand van 200 hectare groot. Door uitzetting van de rails ontspoor de bij Oran een trein, waarby één dodet en 13 gewonden werden ge teld. Wat Duitsland betreft, tot 30 gra den steeg het kwik in Neder-Saksen, aan de Noordzeekust werd 20 gra den gemeten. De scholen van Noord- Rynland-Westfalen waren byna alle gesloten wegens de hitte; de politie mannen mochten dienst doen hemd met korte ADVERTENTIE ^*Yr====^ f f >Iet neerklapbare achterbank f 4300,Eerste aanbetaling f 2150. Restant kan in 6 12 of 24 maanden gefinancierd worden. Hoge inruil waarde Benzineverbruik 1 18 Vraagt demonstratie Levendaal 80 Telefoon 3400022962 Leiden •ér De 14-jarige Arie de Ruiter was de jongste bouwvakker die gisteren een certificaat van ver dienste in ontvangst mocht ne men. De certificaten werden door de Raad van Bestuur Bouwbedrijf uitgereikt aan 140 bouwvakkers, die hun vakantie opgeofferd had den om te helpen bij het herstel van de schade in Tricht. Na af loop dronk Arie een biertje mee met zijn collega's. ADVERTENTIE ADVERTENTIE uw slager met VAKANTIE van 16 t.m. 29 juli UW POELIER is echter wel geopend ADVERTENTIE BREESTRAAT 173 Weldra zal onze stad we der met eene belangrijke in richting voor onderwijs wor den verrijkt. Men is bezig op het Rapenburg bij de Ruïne in te richten eene Kweek school voor bewaarschool onderwijzeressen. In Sep- tember zal de inrichting ge- opend worden. Eerlang ko- men wy op deze zaak terug. Engeland. De vier uurwij zers van het hotel, waar het Engelsche parlement verga dert, hebben elk 22 voet dia meter en zijn de grootsten ter wereld. Het uurwerk loopt 8\2 dag. Alleen het opwinden van het klokkenwerk duurt 2 volle uren. De klepel van die klok weegt alleen 200 Ne- derl. ponden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1