±EIDSCH n DAGBLAD Huurlingen gevlucht uit Kisangani Tegenstrijdig advies voor president Johnson Jeruzalem vrij van Israël' OPRUIMING LEEGVERKOOP Radio Plein 16 oormalig Stanleystad in regeringshanden Juli goed zeer zadel BOOTRAMP IN PAKISTAN Loonactie-Israël (nog) geen succes De oorlog in Vietnam Surveyor etmaal uitgesteld Gewonde bij brand TOUWFABRIEK IN MAASSLUIS GAAT SLUITEN Drie dagen eel voor een kwartje ©uc/ AL Pp' ericht 1 maart 1860 DONDERDAG 13 JULI 1967 No. 31327 recteur: E. A. E. van Dishoeck Ah K>fdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bU vooruitbetaling), losse nummers Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 )e buitenlandse huurlingen, die een deel van de stad Kisan- ii (het voormalige Stanleystad) in oostelijk Kongo bezet jben gehouden, hebben zich teruggetrokken met medene- V Dg van naar schatting 150 gijzelaars, waaronder 22 Europese ^-3 irnalisten. Kisangani is thans geheel in het bezit van het -"j ngolese nationale leger. GIJZELAARS —MEEGEVOERD 'olgens radio- Kinsjasa zijn de op- pdelingen in 27 vrachtwagens ge- Oht in de richting van Boenia, ge- ébn by de grens met Oeganda. I Kongolese leger heeft bevel ge- gen de reusachtige colonne de t te versperren. Om de levens van .gijzelaars niet in gevaar te bren- mo 1, had de Kongolese regering de phieten. Een vliegtuig van het Je Kruis is vanochtend op het ceris^veld van Kisangani Ju* heeft er geen blanke 164 ^getroffen. Deze waren, zoals uit lenstaande biykt, met de muiters pgevoerd. Hun lot is thans volko- H6-16Ponzeker- ,164 kannibalisme ontkend )e Kongolese ambassade in Pa- I heeft een verklaring uitgegeven, lOrtfmekrin ontkend wordt dat de Kongo- (f minister van Binnenlandse Za- 4i Tsjisjekedi mededeling had ge- In van daden van kannibalisme Loeboembasji. !>e minister had wel erkend dat iele gemene daden door sommige mgolezen waren bedreven tegen kele buitenlanders. Hij nodigde de bevolking uit zich ardig te gedragen met betrekking hen en rustig te biyven. Hy voeg- er aan toe, dat strenge sancties Ëllen worden genomen tegen elke [ngolees, die schuldig wordt bevon- n aan een daad van banditisme, f Dok heeft de ambassade medede- Me m IJl II Juli zit goed in het zadel, het- èen ivij in geen jaren van deze 9.omerinaand zijn gewend. Bra- ykint met 29 graden en Zeeland ~Jie£ 26 graden kregen gisteren de )t dusver warmste zomerdag. Tot icht bij de Brabantse grens werd 30 graden bereikt. Tegen het nde van de week neemt de kans een verspreid warmte-onweer if Frankrijk verder toe, maar in in zomerse periode is dit een al- \rminst verontrustend beeld. De erkaart laat, zowel boven het teland als boven de Oceaan, patroon zien dat de eerste da len een overwegend zomers weer- 'pe doet verwachten. Geleidelijk d de lucht iets vochtiger ivorden, als <jevolg een ivat meer °lrukkend karakter. Een verspreid rootmweerbuitje kan dan voor een mgename korte afkoeling zor- <en. De vorstgrens boven ons land *s tot 4500 meter gestegen en bij ten zo grote stabiliteit ontwikke len zich niet zo spontaan on- em^eersbuien. In ieder geval zal het aQ. in de komende- dagen bij een lo kaal karakter van de buien blij- pen. De Bilt zal vandaag de vierde izomerse dag (boven 25 graden) wijgen, hetgeen er in juli nor maal acht zijn. .WEERBERICHT J Warm met onweer Het K.NJM.I. in De Büt verwacht van heden- tot morgenavond: Warm tot zeer warm weer met morgenmiddag of -avond van het lit enkele onweersbuien. w_nd matige wind, aanvanke lijk uit oost tot zuidoost, later ver anderlijk. (Opgemaakt om 11.15 uw), fzell. 7 14 JULI .Zon op: 4.36 uur; onder: 20.55 uur. Jen!Maan op: 13.01 uur; onder: 23.59 u. ....jHoogwater te Katwijk te 7.54 en in 20.23 uur; laagwater te 3.40 en 16.- u. bestaat uit 16 pagina's lingen tegengesproken van vluchte lingen, volgens welke in Boekavoe na het neerslaan van de opstand, door regeringstroepen onder blanken een bloedbad was aangericht. Uit de Kongolese stad Boekavoe dicht by de grens van Rwoeanda werd van andere zyde vernomen, dat de enkele honderden Europeanen die daar worden vastgehouden, te kort aan voedsel beginnen te kry- gen. Ze worden nog steeds lastig ge vallen door ongedisciplineerde troe pen van het nationale leger. Onge veer 200 Europeanen hebben asiel gezocht in enkele Europese consula ten; 200 anderen zouden zich in een school bevinden. Voor het vuurpeloton De Belgische minister Harmei heeft omtrent de situatie in Loe- boembaji meegedeeld, dat zeven Bel gen en twee Grieken met een mili- Tenminste negentig personen zyn verdronken toen gisteren op de ri vier de Ravi by Lahore (Pakistan) een pont omsloeg, waarop zich meer dan 200 mensen bevonden. (Van onze A'damse correspondent) De 3-uur loonactie voor Israël van de Stichting van de Arbeid wordt niet het succes, dat de organisatoren verwacht hadden. Tot nu toe is volgens de secretaris penningmeester van de actie, de heer Th. Kamphoff, byna één miljoen gulden binnengekomen. „Het ziet er niet naar uit, dat we de 20 miljoen die we verwachtten, zullen halen. Het is echter nog te vroeg om een schatting te doen van het bedrag, dat wél uit de bus zal komen. Het is zeker nog te vroeg om een conclusie te trekken over al dan niet slagen van de actie", aldus de heer Kamp hoff. Tot nu toe heeft men vrywel alleen bydragen binnengekregen van werk nemers in kleinere bedryven. „In de grotere begint de actie eigenlyk nu pas op gang te komen. Dat kan ook moeilyk anders, want daar is de ad ministratie veel ingewikkelder", zegt de heer Kamphoff. taire wagen naar de stadsrand waren gebracht en voor het vuurpeloton waren gezet. Een wist de executie te overleven en heeft erover kunnen rapporteren. De situatie in de stad is sindsdien beter geworden, maar verscheidene Belgen bevinden zich nog in arrest. Vluchten op Kongo hervat Een woordvoerder van de Bel gische luchtvaartmaatschappy „Sa bena" heeft verklaard, dat de Sabe na met ingang van vanadag de diensten op Kinsjasa zal hervatten. Hedenavond, zullen twee toestellen van de normale lyndienst uit Brus sel vertrekken. Minister Harmei heeft meegdeeld dat de regering Mo- boetoe het verbod heeft opgeheven aan Belgen en andere Europeanen het land te verlaten. President Johnson ziet zich gesteld voor tegenstrijdige ad viezen van hoge militaire krin gen in de V.S. enerzijds en die van zijn minister van Defensie McNamara anderzijds aan gaande het aantal extra-troe pen, dat in Vietnam nog nodig zou zijn. Generaal Westmoreland, de Amerikaanse bevelhebber in Vietnam zou een getal in ge- De lancering van de Surveyor IV naar de maan is uitgesteld van he den tot morgen. Men sukkelt met een probleem aan de laatste trap van de Apollo-Centaur draagraket. De lancering was oorspronkelyk vastgesteld op vandaag 12.02 Neder landse tyd. Dit wordt nu morgen 12.53 uur Nederlandse tijd. Het be sluit tot het uitstel werd genomen omdat niet tydig een kortsluiting in de laatste trap van de raket kon worden hersteld. Er moest opdracht worden gegeven om de Surveyor IV van de draagraket los te maken om de plaats van de kortsluiting beter bereikbaar te maken. De directii van de NV Verenigde Touwfabrieken heeft besloten de produktie van het bedrijf in Maas sluis geleidelyk aan te vermin I en en op een nader te bepalen tij-stip geheel stop te zetten. Belangrijke structurele wyzigingen, waardoor in Maassluis een rendabele bedrijfs voering niet meer mogelijk is nopen de directie tot ingry pen de maatregelen, teneinde de con tinuïteit van de werkgelegenheid in de overige bedryven van het con cern te verzekeren. De directie zal trachten de personeelsleden, (totaal ongeveer 280, en 120 buitenlanders, die daartoe de wens te kennen ge ven by haar andere Nederlandse be dryven o.a. in Leiderdorp te werk te stellen. Voor diegenen, voor wie geen plaats gevonden kan worden, zal met de vakbonden over een afvloeiingsre geling worden gesproken. Met de di recteur van het Gewestelyk Ar beidsbureau wordt overleg gepleegd. dachten hebben van 200.000, maar minister McNamara, die net terug is van een inspectie bezoek aan Zuid-Vietnam, heeft duidelijk gemaakt, dat er naar zijn mening geen behoefte is aan een dergelijke massale troepenversterking. Nadat hij gisteren met Johnson had gesproken zei McNamara wel, dat na half oktober meer Ameri kaanse troepen naar Vietnam gezon den zullen worden. Aan de andere kant legde hij er nogmaals de na druk op, dat de vereiste versterking van de eigenlijke strijdmacht verkre gen zou kunnen worden door een be ter gebruik van de reeds in Vietnam zijnde troepen en door verdere bij dragen van de landen die reeds troe pen hebben in Vietnam welke aan Amerikaanse zyde stryden. McNa mara zei, dat het mogelyk zou kun nen zijn aan de wensen van gene raal Westmoreland tegemoet te ko men zonder het aantal versterkin gen te zenden, dat de generaal zou willen hebben. Waarnemers in Washington me nen, dat president Johnson zich veel eer by McNamara's gedachtengang zal aansluiten dan by die van West- moreland en het aantal versterkin gen op ongeveer 60.000 man zal vast stellen, waarvan de uitzending over een periode van verscheidene maan den uitgesmeerd wordt. Generaal Westmoreland is gisteravond in Washington aangekomen. Hy ging regelrecht naar het Witte Huis voor een onderhoud met Johnson. Pakistaans voorstel in V.N. In de lakfabriek Chemitex N.V. in Utrecht woedde vanmorgen een zwa re brand. De brandweer rukte meteen met groot materieel uit. Zwarte rook wolken dreven over het zuidwestelij ke deel van de stad. In de fabriek lagen grote hoeveelheden zeer brand baar materiaal opgestapeld. De employé A. J. de Jager werd zwaar gewond. Hij moest met ern stige brandwonden naar het zieken huis worden gebracht. Hy was by het uitbreken van de brand bezig met het vullen van een tank met cellulose-verdunner. Hoe de brand is ontstaan is nog niet bekend. De heer De Jager rende brandend het ge bouw uit. Collega's trokken zyn brandende kleren uit, maar hy had al ernstige brandwonden opgelopen. De brandweer leverde een urenlange zware stryd tegen het laaiende vuur. De schade is nog niet bekend, maar wordt op zeker een miljoen geschat. Om kwart voor twaalf riep de Utrechtse brandweercommandant de hulp in van de brandweerploeg van de vliegbasis Soesterberg om het met het schuimkanon te proberen. Tien waterstralen deden niets en het schuimblusapparaat bleek niet opge wassen tegen de ongebruikelyke vuur zee. Gezien het gevaar voor verdere explosies werd uitstel niet langer verantwoord geacht. Omstreeks kwart over één kwam het kanon met speciale escorte door Utrecht geloodst by de brand aan. Na een verdaging van een week, heeft de Algemene Vergadering der Ver. Naties gisteren het debat over de crisis in het Midden-Oosten voortgezet. Pakistan diende een ontwerp-reso- lutie lin, waarin wordt voorgesteld, dat de Veiligheidsraad handelend optreedt teneinde de oude stad van Jeruzalem vrij te maken van Israëlisch bestuur. Voorts wenste Pa kistan, dat Israël berispt zou worden omdat zij de resolutie over de bezet ting van Jeruzalem ter zijde had ge schoven. Fedorenko (Sowjet-Unie) eiste sancties tegen Israël, dat hy be schuldigde van expansionistische plannen. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken Eban noemde het een bestanddeel van de Israëlische poli tiek, dat de burgers van Jeruzalem, Joden en Arabieren, samen en in vrede leven in plaats van in vyand- schap en door prikkeldraad geschei den. Niemand protesteerde toen Jor danië in 1948 een resolutie van de VN negeerde en een deel van de stad annexeerde. Hy vond het ironisch, dat de Sowjet-Unie. die alle religies veracht, nu haar bezorgdheid toont over de heilige plaatsen in Jeruza lem. Rusland heeft al zovele resolu ties van de VN geschonden, dat op somming er van het grootste deel van de zomermaanden zou vergen, aldus Eban. Hedenmiddag komt de vergadering opnieuw byeen. Waarnemers naar Suez-kanaal Secretaris-generaal Oe Thant heeft bevel gegeven, dat onverwyid zoveel mogelyk waarnemers van de Ver. Naties naar het Suez-kanaal gaan. Het zullen er vermoedelyk 25 zyn. Zowel Israël als Egypte hebben in deze maatregel toegestemd. De Noorse generaal Buil, hoofd van het VN-toezicht, heeft met mi nister Dajan gesproken. De Israëliër vroeg de aandacht voor de herhaal- delyke schendingen van de wapen stilstand door Egypte. Israël, zei hy, houdt zich aan een strikte naleving van het bestand. Na het gesprek met de Israëlische minister vloog Buil door naar Cairo. Uit Russische bron werd dat nog twee schepen van de Russi sche vloot zich zullen voegen by de twaalf, welke thans in Alexandrië en Port Said voor anker liggen. Harde lijn President Boumedienne van Alge- rye heeft in Syrië besprekingen ge voerd met president Atassi en is daarna naar Cairo vertrokken, waar hy reeds eerder een gesprek had met Nasser en Koning Hoessein van Jor danië. Boumedienne is voorstander van een harde iyn tegen Israël; hy zei, dat de Arabieren de stryd tegen dat land zullen voortzetten. De Sowjet-Unie heeft ook Jorda nië aangeboden het land van nieu we wapens te voorzien. Het aan bod werd (nog) niet aanvaard. Aan vaarding hangt af van de steun wel ke andere Arabische landen Jorda nië willen en kunnen geven. Hoessein is voor een Arabische topconferen tie, maar overeenstemming hierover bestaat nog niet. STRAND VERWACHTING Morgenmiddag wel een kleine on weerskans, maar overigens zomers met matige oostenwind. Vry warm. In de middag ongeveer 25 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Kans op een on weersbuitje wel wat groter, maar voor lopig zomers strandweer. De zomeruitverkoop is van daag begonnen. Heerlijke tijd voor velen. Snuffelen in winkels en warenhuizen op zoek naar koopjes. Niet alleen vrouiuen, zo als men op de foto kan zien. Bij een zaak in radio- en andere elektrische artikelen stonden de mannen al vroeg in de rij. Er wa ren inderdaad wat leuke en goed kope aanbiedingen. Ze hebben er graag een uurtje staan voor over. Drie dagen gevangenisstraf wegens het vragen om een aal moes en verbeurdverklaring van het gebedelde kwartje. Dit eiste gistermiddag de officier van justitie bij de Amsterdamse po litierechter tegen een 19-jarige Amsterdammer. Conform deze eis werd verdachte bij verstek veroordeeld door de politie rechter, die deze overtreding des te meer afkeurde omdat de jongeman bij zyn aanhouding op het Thorbeckeplein op 16 fe bruari eenvoudigweg had gezegd niet te willen werken. ADVERTENTIE Breng een uurtje van uw kostelijke vakantie by ons door en U heeft er jarenlang plezier van. Wij hebben een ongekende Wy zyn altijd goedkoper, wy kopen immers en gros. Tot ziens by VIJF MEIPLEIN 16 LEIDEN TELEFOON 25100 ADVERTENTIE eumo (Advertentie) In één les van 2 uur! Zij, die in den 1 kortsten tijd Fransch en En- J. gelsch willen leeren spreken, of Vlug en Fraai schrijven, f vervoegen zich tot prof. Dek- ker, Kalligraaf des Konings: Stadsgehoorzaal, Dinsdags 1 van 4 tot 6 uren. Aangenaam is het ons de aandacht te kunnen vestigen op de muziekuitvoering van de kapel der dienstdoende schutterij alhier, die Maan dag-avond, bij gunstig we- J der, op het plantsoen zal plaats hébben.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1