Jan Arntz in Holland sterk teleurgesteld De Gaulle neigt steeds meer naar Sow jet-Unie Jan Welmers vulde een klassiek program Nu weer met zii groep naar het buitenland De tonic die het helemaal heeft! In Voorschoten spel met 100 medewerkers rOENSDAG 12 JULI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Veel roem buiten de grenzen (Van onze correspondent) to „Eigenlijk is het dom van me geweest weer naar Holland prug te komen. Maar ja, ik ben te optimistisch geweest. Ik had rat meer succes verwacht, en dat is althans voor Nederland toch wel uitgebleven. Volgende week vertrek ik met de J-oep naar het buitenland, voorlopig blijf ik dan wel een poosje leg. Er zijn genoeg uitnodigingen". Hij praat al even luchtigjes als hij danst, de 25-jarige Wage- ingse Jan Arntz, leider van de naar hem genoemde Dance ■ompanv". De tiende mei had in Wagenings eschomvburg „Junushof" de première plaats van „The Jan Arntz Show". De recensies waren zonder uitzon dering prijzend. In superlatieven werd het ballet van Arntz gekroond voor prestaties, die door de pers „grandioos", „wervelend" en rassend" werden genoemd. Toch was er die tiende mei ook een bittere pil te slikken. De vele uitnodigingen die Arntz had gestuurd aan vertegenwoordigers van Neder lands showwereldje bleken slechts door een enkeling geaccepteerd te zijn. Wel waren er impressario's, ra dio- en t.v.-regisseurs uit Italië Frankrijk. Duitsland, België en zelfs uit Hongkong, maar de vaderlandse amusementsmakers lieten het e: zitten. Het was een teleurstelling r Jan Arntz nog steeds niet uitgepraat kan raken. „Ik ben teleurgesteld in Holland", bekent Arntz eerlijk. „Het was mis schien niet volmaakt, wat is er dan wel volmaakt? Er mankeerde wel licht een' kleinigheidje aan. maar was mijn show nu slecht? Had er geen t.v.-showtje mee gemaakt kun nen worden of iets dergelijks? vraagt de choreograaf-danser Arntz zich af. „Van' het stuk Virginia Woolf ga ik n ballet maken", zegt Jan Arntz tenslotte. Al een paar maanden heb aan gewerkt. Over een half jaartje is het misschien gereed. Als ra mogelijk is, gaat het in Amsterdam als ballet half dan- n, half acteren" in première". Top-ballerina Marianne Hilarides zal tournee naar Engeland als gastdanseres meemaken. Sylvain Poons 50 jaar op de planken Enorm leuk sluk ADVERTENTHS correspondent) (ADVERTENTIE) Met Sylvain Poons In de hoofdrol begint zoals kort gemeld vrij dagavond in De Kleine Komedie in Amsterdam een serie voorstellingen van het blijspel „Getrouwd of niet?" van de Israëlische schrijver- journalist Ephraim Kishon. Met zijn rol in dit stuk viert de 71-jarige Poons zijn 50-jarig toneeljuglleum. Na grote bekendheid te hebben ver worven in het volkstoneel revue's uit de tijd van Bouwmeester, als zanger «Goocheme Sally), in opeiet- tes en als hoorspelacteur komt hij nu op de planken als Daniel Broaovsky een zelfstandige loodgietersaanne mer in wiens gezin de nodige ver wikkelingen ontstaan wanneer de trouwacte van hem en zijn vrouw onvindbaar blijkt bij het huwelijk van hun enige dochter. De viering van Poons gouden theater-jubileum is voorbereid door een werkcomité onder voorzitter schap van mr. P. Mijksenaar. In een ere-oomité heeft o.m. de minister van staat, mr. J. M, L. Th. Cals, zitting genomen. Sylvain Poons twijfelt er geen mo ment aan of het stuk waarin hij zijn gouden jubileum viert een suc ces wordt. „Het is een enorm leuk stuk, een famllieblijspel, niet grof, niet ordinair. Er zal ontzettend om gelachen worden", zegt hij. Na vrij dagavond kan dat zes weken lang in De Kleine Komedie en daarna in verschillende plaatsen buiten Am sterdam. De „grote mixet* die ook puur zo fantastisch smaakt Vandaag topgesprek in Bonn Ondermijning van de V.S. Drie maanden geleden kwam hij trug naar Holland. Na in befaam- e Italiaanse casino's met veel suc- es te zijn opgetreden. Eigenlijk had irntz met zijn uit 9 personen be- taande internationale balletge- elschap de afgelopen maanden moe- ^^en optreden in Cairo's Casino „Au- HHerge de piramide" en in het Hilton- ^Hiotel in Tel Aviv. Het conflict in het ^Bfidden-Oosten noodzaakte „The Jan j^H^rntz Dance Company" echter terug ^Haar de basis Wageningen te keren. Arntz wilde van de nood een deugd ^^ïaken. Tijdens de verplichte va lentiethuis werd er dan ook geens fins geluierd. Samen met Anne Mc. Connell (24), Frangoise Mandonnaud 121), Suzanne Hunt (21). Cecely traddock (17), Claire Tallia (26), IVinnifred Voorthuis «16», Dolf Ep- praim (26.) en Peter Coss (21) stu deerde Jan Arntz snel een show-pro- in, waarin zowel het klas sieke ballet als moderne dansen de iodige aandacht kregen. Choreograaf -balletdanser Jan Arntz had een plannetje bedacht. Hjj zou dat drie maanden durend ver blijf wel produktief weten te maken. Planten geven uw venster een persoonlijke i Geen Russische artiesten naar V.S. De tournee van 250 Russische zar gers, dansers en musici in juli do> de V.S. is voor onbepaalde tijd uii gesteld. Dit is meegedeeld door Russische ambassade in Washingto Theo van Delft -84- overleden Gistermiddag is de Brabants» kunstschilder Theo van Delft op 84- jarige leeftijd in z'n woning in Waal wijk overleden. Tijdens de tweede we reldoorlog schilderde hy wjjlen Ko- i nigin Wilhelmina. Een portret van Kon. Juliana door deze Waalwijk- se kunstenaar vervaardigd, prijkt in j de Statenzaal van het Provinciehuis in 's-Hertogenbosch. Verder maakte hU in eigen atelier onder meer por tretten van mgr. Niermann, de bis schop van Groningen, en van de oud- j ministers Teulings en Goseling. Ook als beeldhouwer had Theo van >elft bekendheid. In heel het land jn werken van hem te vinden, ter ijl hfj ook van tal van vooraan- aande plaquettes vervaardigde. Tot jn pensionering was hij leraar aan it dr. Moller-college in Waalwijk. «Van onze Par ij se correspondent» In Parijs zijn de verwachtingen niet hoog gespannen wat betreft de resultaten die in Bonn zouden kun nen worden bereikt door de ontmoe ting aan de Frans-Duitse top, die vandaag is begonnen. Het feit dat generaal De Gaulle zioh vanmorgen door liefst zeven mi- nisfcers, o.w. premier Pompidou, in zijn vliegtuig voor deze halfjaarlijkse topconferentie liet begeleiden, doet aan dat scepticisme tooh maar wei- In de ogen van het Franse staats hoofd staat momenteel Moskou aan zienlijk hoger genoteerd dan Bonn. En wanneer Bondskanselier Kiesin- ger op het slappe koord tussen Parijs en Washington als evenwichtskun stenaar zeker veel meer meester schap vertoont dan zijn onfortuin lijke voorganger Erhard, zijn de re laties die Bonn met de Ver. Staten verbindt naar de smaak van de pre sident van de Franse republiek toch nog altijd veel te intiem om van de Bondsrepubliek een volwaardig part ner bij de uitvoering van zijn pla netaire plannen te kunnen maken. Want die plannen woeden de laat ste maanden steeds krachtiger ge richt op het doel de Amerikaanse po sities in alle delen van de wereld te ondermijnen. Generaal De Gaulle is nu de overtuiging toegedaan dat de wereldvrede permanent en steeds krachtiger wordt bedreigd naar mate de economische, militaire en politieke overheersing van Amerika toeneemt, en om die reden ziet bij nu meer heil in samenwerking met de Sow- jet-Unie en de andere socialistische landen, dan in een versterking van het westerse blok. Dat de Westduitsers ook nauwe lijks de hoop mogen koesteren dat Orgelconcert Katwijk Prinselijk paar bij „Prometheus" f Prinses Beatrix en Prins Claus hebben met een bevriend echtpaar gisteravond in Theater Carré in Amsterdam een voorstelling van L,Prometheus" bijgewoond, die gege- ven werd in het kader van het Hol land Festival. Na afloop der voorstelling onder hielden de Prinses en Prins zich eni ge tijd met de artiesten, die door de regisseur Erik Vos aan hen werden 'voor- eld. Antiekbeurs: 25.000 bezoekers Op de Oude Kunst- en Antiek beurs te Delft, die vanavond wordt I gesloten werd gisteravond mevrouw Bentsveld als de 25.000 ste ontvangen. De administrateur van de beurs de heer Marcel B. Keezer bood haar een aandenken aan. Het bezoekersaantal is niet zo groot, maar over de gedane zaken zijn de antiquairs bijzonder tevreden TUSSEN PROFAAN EN RELIGIEUS „Kan een kerkgebouw ook een functie hebben als culturele i ruimte?" De bewoners van de wijk „Boschgeest" in Voorscho- ten veronderstellen van wel mits er een bepaalde harmonie be- staat tussen de geëigende kerkruimte en de culturele evene- menten. Jan Welmers is een organist, van wie niet alleen Katwijk, waar hij aan de Triumfatorkerk verbonden is, maar Nederland iets verwachten mag. In 1968 zal hij in Haarlem als Nederlands kandidaat in het internationaal improvisatieconcours uitkomen. Vanzelfsprekend, dat hij zijn jongste concert, nu in de Katwijk- se Nieuwe Kerk (waar een paar honderd toehoorders bijeen waren), met een Improvisatie besloot. We durven 't nu wel uit spreken: er zit een vleugje genie in deze man. Het woord „ta lent" zou te weinig aanduiden. Vier goed klassieke ADVERTENTIE een aanleiding te het programma: Schweelinck, Bach. Mozart, Franck, te volgen door de omstreden Messiaen en de hem zeer genegen Jan Welmers. Grappig von den we het om de spelling Schwee linck te ontmoeten. Dat moet niet op rekening van een programma-druk fout komen. De biograaf v. d. Sig- tenhorst Meyer vermeldt 26 verschil lende spellingen met de toevoeging ..enz."! Daarbij bevindt zich niet eens „Schweelinck". Zelf gebruikte de componist er drie. Welmers liet terecht in de „Echo Fantasie in d" (dorisch) de hoofd stem met een mixtuur gescherpt uitkomen. Opvallend was het niet zo gebruikelijke rustige tempo. Bach's Fantasie in G moest het o.i. tegen deze Schweelinck afleggen, al bleek goede opvolging, omdat rede van Boeddha, die zeven maal elke gedachtenflard opnieuw zegt. Messiaen is een klanken vinder als weinigen, maar ook die klank, al is die zelfs van een celest kleppend an gelus, maakt deel uit van de mono tonie. Welmer's concert-improvisatie over het koraal „Von Himmel hoch" sloot als die van een geestverwant bü Messiaen aan. De melodie, die soms door intervalverschuiving in een an dere modus verschijnt, ofwel schijn baar geheel verdwijnt, vindt een on- gedroomde droomwereld boven zich, waaruit een enorme fantasie spreekt, een onbegrensde fantasie, die naar alle muziekwindstreken reikt, maar zichzelf steeds vangt in weloverwogen vormen, niet het minst sterk in de Messiaen's Bergers zitten in de j tform der vormen; de fuga. Af en lucht. We hoorden ze dezer dagen toe is de klankvinding „klankwon- nog van Charles de Wolff en dit na der". Dat er wel eens breedvoerig- elkaar horen leerde ons: het stuk i heid insloop is het risico van de im- alt tegen bij nader horen Het is provisatie. den blik op de prachtige stru lemmerd te houden en recht te doen aan Franck's melodische verfij ning, aan de wisselende vormvarian ten en «bfj benadering) aan de rijke expressiviteit van de voorgeschreven kleurcontrasten. iets i isters van (Van onze Brusselse correspondent). Maurice Béjart zal 3 augustus ter gelegenheid van het Fes- het eerste deel ook °echowerking tival van Avignon in Zuid-Frankrijk een nieuw ballet ten doop houden. Het heet: „Messe pour le temps present" en het is op gedragen aan de nagedachtenis van de danser Patrick Belda, die kort na de première van Romeo et Juliette bij een auto ongeval is omgekomen. zit. Het betreft een jeugdwerk, nagenoeg geen polyfonie aan te pas komt. Het te lange, weinig boeiende middendeel zou door sneller tempo gewonnen hebben. Maar dan, als con trast, het juweel van ascetische schoonheid „Nun komm der Heiden Heiden Heiland"! Van deze laatste Bach naar de we reldse elegantie van de Konzertante. Kirchensonate in C van Mozart werd geen geringe overgang. Zinverruk- kend is deze vrolyke „kerksonate", die navenant door de concertgever werd gespeeld en geregistreerd. In deze sonate eerst en in Choral III van Franck kon de organist Welmers tot ontplooiing komen. In Mozart door smetteloosheid, in Franck door voor iedere gespannen luisteraar de zal negen delen omvatten, teksten van Nietzsche «„Also sprach Zarathustra")Hitier („Mein Kampf". Boeddha en ook Franse folkoristische kinderlied jes evenals fragmenten uit het hooglied ten grondslag zullen lig gen. Ze worden gedeclameerd door le den van het gezelschap van Jean- Louis Barrault. „Mis voor heden" Maurice Béjart heeft, van cent* tournee met het ^Ballet van de tol mijn ootneaptie ervan. XXste eeuw" naar Japan een aan tal Japanse muziekinstrumenten mee thuis gebracht. Die zal hü zelf bespelen als begeleiding van het bal let. Hij heeft echter ook speciaal een jerk laten componeren en uiteraard zal er de muziek van de oud Franse kinderliedjes zijn. Wanneer tenslotte toch uit het nieuwe ballet zo heeft Béjart gezegd, een wüsgerige gedachte of misschien een „boodschap" tevoorschijn zou komen, dan is dat in tegenstelling De bekende toneelschrijver Ben Heuer o.a. verbonden aan de MMS „Huize Bijdorp" heeft speciaal een I toneelspel geschreven voor de Bosuh- geestkerk. De' inhoud van het stuk beschrijft het leven van de mens van alledag. Een stukje wereld wordt in de kerk gebracht. Het begint oij de verjaging van de eerste mensen uit het paradijs en het eindigt bü het sterven van de mens. Het aantal medespelenden loopt tegen de 100. Medewerking verleent 1 het Voorschotens Kamerorkest en nog enige toneelverenigingen. Een groot aantal medewerkers staat voor het eerst op de planken in dit geval op het altaargedeelte van de kerk. De regie is in handen van Ben Heuer. die samen met de heren A. K. van der Weg en C J. Th. Westenerp, zorg draagt voor een drietal opvoe ringen op 13, 14 en 15 november. De opvoering is vertraagd dooi de brand in de Moeder Gosdkerk. Hoe wel pastoor J. Blonk het plan heeft om de kerkconsecratie op 11 oktober te doen plaats vinden, nemen de or ganisatoren van dit culturele event - ment het zekere voor het onzekere en hebben de datum in november ge dacht. Men rekent niet alleen op Voorschoten, maar op zeer veel be langstellenden uit de omgeving. Het spel geschreven door Ben Heuer hangt tussen profaan en re ligieus in. De spelers en speelsters krijgen een grote vrijheid. Het ma nuscript is summier. De opzet is da.t iedere medewerker het spel brengt zo als hij of zij het leven zelf aanvoelt. Het vereist het uiterste van de re gisseur. Tot november zal er in Voorschoten gerepeteerd worden. De muziek van het Voorschotens Kamerorkest zal menigmaal gelijk klinken met enige beatgroepen. Het lijkt alsof de Bosch- geestgemeenschap aan een toren var Babel bezig is, maar het wordt eer „oase" voor ieder, die het spel be leeft. die Frans-Russische toenadermg de hereniging van Duitsland ten goede zal komen, wordt bevestigd door de uitlatingen die generaal De Gaulle zioh vorige week in Parijs tegenover premier Kosigin moet hebben ver oorloofd. De Franse president zou. zoals intussen is uitgelekt, zün gast toen hebben toevertrouwd dat hij haast noch geestdrift voelde om de twee Duitse helften, na 17 jaren scheiding, weer aaneen te lijmen. En de verscherpte houding die de Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville deze week in Brussel tegenover de Engelse kan didatuur voor de Eurovnarkt heeft aangenomen, lijkt evenmin geëigend het gesprek in Bonn veel vrucht baarder te maken. Na de vele ups en downs die, de Frans-Duitse vriendschap sedert de dagen van Adenauer heeft gekend, is nu, zo gelooft men in Parijs, weer een kwakkelperiode ingetreden, waar in de beide partners weinig belang rijke zaken zullen kunnen deen. ADVERTENTIE waarop u het neerzet if In Miami, Florida (V.S.), heerst een grote spanning met het oog op de aanstaande verkie zing van „Miss Universe". Miss Italië, Paola Rossi, neemt er een ogenblikje de tijd voor om het laatste nieuws te lezen. Links Miss Fer

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7