Schandaal in Knokke NOEM DAT MAAR EEN „FESTIVAL". KRITIEK OP ITALIAANSE JURYLEDEN Afgezant Oe Thant vandaag in Guinee Salaris verbetering va n 28 procent geëist Britse onderwijzers dreigen met boycot Verbetering van de Scheveningse haven Minister betreurt uitlating officier Radiopiraten wenden zich tot Nederland Hitaroiii is iglo siuaastqtjtelsap unieke? WOENSDAO II JULI 1967 J^BIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 ('Van onze rtv-medewerkster) Knokke heeft zijn grootste schan- laal van de laatste negen jaar. Er I geknoeid in de jury. Weer betrof iet de Nederlandse ploeg. Het Neder- andse vyftal kwam gisteren aan- deniyk beter voor de dag dan vorige ireek. Ingewijden en niet-ingewjjden raren het daarover roerend eens. De Engelsen deden het nauwelijks beter. Toch kregen de Nederlanders naar 330,5 tegen Engeland 392,5 pun- Protesten, zowel bij de Nederlan- Iers als bij de Engelsen. Willem 9- Duys was buiten zichzelf. „Het waan zinnigste, dat ik ooit heb meege- naakt," zei hij niet zonder overdrij ving. De heel harde woorden, die hij pen sprak herhaalde hij niet op de ipontaan gegeven persconferentie. Toen vond hij het „droevig." Hij rond het niet erg te verliezen. „Dat ■Mgit er nu eenmaal in. Als ons iets ^^^ergelyks de eerste maal was over tomen, had ik niet geprotesteerd. Waar ditmaal stegen ze bijna boven Z^3un eigen niveau uit. Iedereen dacht, ^^^at we ongeveer gelijk zouden eindi gen. Zelfs een klein verlies hadden re kunnen nemen. Maar een uitslag ran 330 punten is ronduit misselijk. Officieel protesteren heeft hier geen jin. Je kan er net zo goed mee naar le portier lopen. Maar het loopt hier rel de spuigaten uit. Wat we doen? Blijven natuurlijk. Zangers en leiders helpen toch niet mee de jury te ma- ten? Wij blijven uit collegialiteit en >mdat de jonge artiesten er wat van cunnen leren." Gezwendeld Toen kwam ex-ploegleider en jury lid Lou van Rees naar buiten. Als |en jurylid mag hij eigenlijk niets zeg den. Hij trok er zich niet veel van fan. „Er is gezwendeld. De Italia nen hebben de zaak in de maling ge nomen." Die opmerking was het vuur In het kruitvat. De pers holde naar Be jurykamer. De opmerkingen, dat geheimhouding verplicht was werd Bitmaal niet genomen. Lou van Rees vertelde, wat er was gebeurd. Toen öe punten waren ingeleverd, werd er toals gebruikelijk nog gediscussieerd Dver de waarde van het vertoonde. Toen bleek, dat de Italianen nauwe- ujks gekeken of geluisterd hadden, pit protest, dat er de avond tevoren nogal was gemarchandeerd met de buntenwaardering voor hun landge- EN Letterlijk met de haren erbij gesleept wordt hier Miss Daisy, de 18-jarige dochter van de clown Peter Bento uit Circus Krone. Zij hangt hier aan haar eigen haar aan een kraan boven de nieuw- homo in Miinchen op 200 meter hoven de aarde. Natuurlijk was het een reclamestuntje, want noten, hadden de twee Italianen ge woon dezelfde punten weggegeven als bij het eerste optreden. Lou van Rees had er echter geen zin in over deze „schandelijke affaire" een rel te schoppen. „Ik heb in de historie van het Knokke festival al herrie ge noeg gemaakt." Maar hij wilde wel zeggen, dat hij deze gang van zaken niet alleen tegen de reglementen, maar ook totaal unfair en onbetrouw baar vond. Een vertwijfelde voorzitter vroeg ons „Wat moet een mens in een der gelijk geval doen?" Een vreemde vraag van de leider van een college, dat toch voor alles onpartijdig en cor rect moet zijn. Kwade blikken De sfeer rond het liedjesfeest is toch al niet best. Zoveel kwade blik ken en woorden als hier worden ge wisseld, houdt een zinnig mens niet voor mogelijk. Waarom? Alleen de strijd om geld toch ook weer niet zo veel) en de eer. Hoogst bedenkelijk. En buiten schijnt heerlijk de zon. Voor winnaars en verliezers. Het was trouwens helemaal het dagje wel. Paniek in de Nederlandse gelederen. Chaos. Bijna net zoveel kapiteins als opvarenden op het Ne derlandse schip. Legio nuttige en nut teloze adviezen werden er gegeven. Een niet te tellen aantal. Maar vlak voor de generale repetitie werd alles toch maar weer omgegooid. Lekker rustig en veilig houden. Overigens, paniek was geen louter Nederlandse aangelegenheid. Het is warm in Knokke en de spanning stijgt. De zenuwen staan gespannen. Er wordt overal gemopperd. De Duit sers doen het. De Italianen ook. De Fransen blijven niet achter. Zo rolt het festival door. Nu ja, noem het maar festival" 1 Daisy doet dat iedere avond tij- \dens de voorstellingen in het cir- lyk. Het is met hem allemaal wat anders gegaan dan de bedoeling was. Hij heeft biochemie gestudeerd aan een der Engelse universiteiten. Zin gen trok hem echter sterker dan het leven in een laboratorium. Er waren inmiddels voor de grap al een paar plaatjes gemaakt van hem en zo is het er dan by hem van gekomen. De bul werd vergeten, zangles kwam in de plaats. Straks kunt u hem ook op de Nederlandse t.v. bekijken. Hij komt begin oktober naar Nederland om er voor de K.R.O. opnamen te maken. Cabaret, dat is zijn grote liefde. Hij doet het voor radio, voor tv, 8 weken in Londen en de rest van het jaar in noord-Engeland, want daar. in de kleine clubs, voelt hij zich het beste op zijn gemak en verdient hij tenminste voldoende. In oktober zal er bovendien een langspeelplaat van hem uitkomen. Is hij in zijn eigen land bekend? „Middelmatig, maar misschien wordt het nu beter." De Britse ploeg kan zich ver oorloven een uurtje ontspannen in de zon aan zee door te brengen. Het team gaat toch wel met de zegepalm strijken. Van links naar rechts: Oscar, Dodit V/est, Gerry Marsden. Lois Larie en de onbe- tivistbare ster van het festival Rog Whittaker. (Van onze Haagse correspondent Ei- gaat geen vertegenwoordiger van de Nederlandse regering praten met de regering van Guinee. In Den Haag wordt nu vooral uitgezien naar de resultaten van een gesprek tussen José Rolz-Bennett 'n hoge VN-func- tionaris die door Oe Thant naar Co- nacry is gezonden, efi de regering van Guinee en Ivoorkust. Laatstge noemd land hou't. zoals gemeld, de Guinese V.N.-delegatie vast. die in een KLM-toestel wegens slechte weersomstandigheden naar Ivoorkust nad moeten uitwijken. Als represaille daarvoor heeft de Guinese regering de vrijheid van de ongeveer 50 Ne derlanders in Conacry beperkt. Rolz-Bennett werd vandaag in de Guinese hoofdstad verwacht. De vertegenwoordiger van de Ne derlandse regering, die voor een di rect contact met Conacry in aanmer king zou komen, is de zaakgelastigde in Liberië, mr. J. H. W. Fietelaars. Den Haag heeft hem laten weten NCRV: 18.00 Tijd vrij in vrije tijd: A. Koorzang; B. Jeugd- ..net niet raadzaam te achten dat harmonie-orkest. 18.30 hij naar Conacry gaat. Gevreesd i mentsmuz. (_£P«)- NEDERLAND NCRV 6.30 uur De Minbnolen 6.50 uur Nieuws 7.00 uur Vakantie in Lippiza 7.25 uur Holland Festival-magazine 7.41 uur Op eigen adem (Socuteral 8.00 uur Journaal en weeroverzicht 8.20 uur Politieke partijen: Boeren Partij 8.30 uur De Franse revolutie; documentaire 9.20 uur Ik beken; film 10.50 uur Laatste nieuws 10.55 uur Songfestival Knokke 1967 11.30 uur Sluiting NEDERLAND NCRV 8.00 uur NieuWs 8.05 uur Eén horizontaal; quiz 8.25 uur Piano te koop; tv-schets 9.10 uur Christelijke verkondiging in Japan 9.20 uur Japan gezien door zyn films 10.00 uur Internationale volksliedjes 10.15 uur Laatste nieuws en journaal 10.30 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 Hilversum 2 -eerpraatje. 19.10 Radlokraj wordt, naar mag worden aangeno- j Leger des E men, dat ook de heer Fietelaars in I nann,"nrn!> 19.55 Stereo: 19.45 Wereld- 20.15 Stereo: Radlophilh. oud fyn Engels landhuisje. Voelt hij zich niet te oud voor Knokke, waar toch veel piepjonge kuikentjes hun stemmetjes voor het eerst laten ho ren? „Voor Knokke misschien wel, maar voor mijzelf zeker niet. Je kunt mensen niet vermaken als je geen levenservaring hebt. Je moet voor dit stukje van het vak geduld heb ben en geduld leer je pas in de loop van de jaren. Goed. ik heb dan nu alle tijd tijd om ideeën te krij gen. tijd om helemaal volwassen en echt mens te worden. Want heb je als artiest niet de tijd dan heeft de tijd jou en zou je loopbaan sneller nt in de buurt I zijn opgebrand dan hy ooit is aange- bijna 400 jaar stoken." Conacry in moeilijkheden nen komen. Zoals gemeld Nederlanders in Guinee Den Haag. via het aannemersbedrijf Van Hat- tum en Blankevoort, verzocht zo spoedig mogelijk een eigen man te zenden. mod. li< aet tegen Hitter (3 23.55-24.00 Nws. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Kalm De enigen, die kalm rondlopen zyn de Belgen, die wel rekenen op de tweede prijs en de Britten, die zonder twijfel de eerste mee naar hun eiland nemen. Zy hebben een grote baas by zich: Brian Epstein van de Beatles, die de ploeg coacht. Een gladde Jon gen, die erg zijn best doet voor zijn jongens en meisjes, maar nog meer voor zichzelf. Hij gaf een persconte* rentie, maar zei eigenlijk niets. Zijn vage antwoorden konden van alles be tekenen. Maar zijn ploeg is goed. Ongetwij feld. Het repertoire is wat goedkoop, maar ze brengen het vakkundig. En ze hebben een echte ster. Roger Whittaker, 31 jaar oud, getrouwd, nuchter, kundig, door en door vak man en eigenlijk wel de man voor de persprijs. Alleen, hy wil hem niet. Bovendien is het niet de gewoonte het winnende team ook dit snoepje aan te bieden. Biochemie Een merkwaardige man. Whitta ker. Van beroep is hij entertainer, welk vak voor hem dan bestaat uit voornamelijk zingen, verder gitaar spelen, fluiten met de lippen, babbe len en grapjes verkopen. „Dit is mijn leven en werken," zegt hij heel eer- Positieve benadering door minister van Verkeer en Waterstaat Stereo: Licht ensemble. 18.55 Voor üe kinderen. 19 20 Artistieke Staalkaart 20.00 Nws. 20.05 Akkoord: licht geva rieerd platenprogr. 20.45 Spreekt U dstrijdprogr. 21.15 akt. feiten 22.15_ Lichte gram muz. 22.20 Ronde beschouwing 12 i Frankrijk 1967: appe. 22.30 Nw§. 22.40 Act 22.55 Am- erdams Studenten Kamerorkest mod UZ. 23.55-24.00 Nws. VOOR DONDERDAG 13 41 LI 7.30-7.32 Nw fws. 8.10 Voor de klnderen.~8*.3C ïringclub: vakantietips. 10.00 Aubade: 11.00 Voor de Klass. kf (9.35 Waterstanden), uod. orkestmuz. (gr.), zieken. VPRO: 1130 2. (gr). 12.27 Med. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Pro memorie. 12.45 Doe het zelf. le zing. 13.00 Klass. Rram muz. 13.45 Voor mevrouw 14.15 Pianorecital klass. r.iuz. TROS: 14.45 Boemm!: licht progr. 15.05 Rep. Ronde van Frankrijk 1967. 15.10 Act. 15.15 Moments classiques 15.25 Sphinx: progr. voor de vrouw NCRV: 15.45 Pianorecital: mod. muz. Bijbeloverdenking. 16.30 mod. Ned. j Instr. 6.45-17.45 Rep. Ronde Metropole-orkej 16.55 Stere (Van onze Londen se correspondent De Britse onderwijzersbond heeft in verband met een reeds lang broeiend salarisconflict en op gevaar af de sympathie van het publiek te verspelen, besloten na de zomerva kantie druk op de autoriteiten uit te oefenen door in bepaalde gebieden onder andere in premier Wilson's kiesdistrict .Huyton" lijdelijk ver zet te plegen zonder het onderwijs zelf noemenswaard aan te tasten. De leerkrachten zullen uitsluitend in de door hen geselecteerde delen van het land hun medewerking bij de dagelijkse schoolmaaltijd weige ren en zullen collectief hun klassen in de steek laten, indien op hun scholen onbevoegden zouden worden aangesteld, die na 5 juni zijn be noemd. Wat dit laatste betreft, dreigt het onderwijs wel degelijk in de ver drukking te raken want gesteld wordt dat een aantal scholen als gevolg van deze actie zal moeten sluiten. De onderwijzersbond zal er voor zorgen dat de leerkrachten, die als gevolg van hun optreden worden ontslagen, hun salaris zullen blijven ontvangen en dat hun pensioenpre- .ies zullen worden doorbetaald. De campagne is door 70^ van het onderwijspersoneel door middel van een referendum goedgekeurd. Het is de meest militante actie van de Britse onderwijzersbond in de laat ste veertig jaar. Er is een vorm ge kozen, zo verklaart de bond, waar onder de kinderen slechts minimaal zullen hebben te lijden. Tot de actie werd een week vóór dat de salarissen aan arbitrage zul len worden onderworpen, besloten. Het kan daarom zijn dat de campag ne door de feiten zal worden achter haald. De onderwijzers voeren aan, dat ze de afgelopen tien jaar geen behoorlijke verhoging hebben gekre gen. Zij verlangen een salarisver betering van 28rcterwijl er slechts een opslag van 6% is aangeboden. Als vertegenwoordigers van het co mité uit het bedrijfsleven voor de verbetering van de Scheveningse ha vens hebben de heren Jac den Duik Wzn. P. C. Damme en drs. P. P. Leeuwens gisteren een onderhoud gehad met minister Bakker. De bewindsman van Verkeer en Waterstaat deelde volgens het comité tijdens de audiëntie mee, dat het voorbereidend onderzoek voor de ver- I betering van de Scheveningse bui- 1 tenhaven thans geheel gereed is. zo- i dat er in technisch opzicht geen be lemmeringen fneer bestaan om met de daadwerkelijke verbetering van de ze haven een begin te maken. Voor een beslissing acht de minis ter het evenwel noodzakelijk meer inzicht te verkrijgen in de finan ciële mogelijkheden voor de komen de jaren, waarin dit project moet worden ingepast. Hij verwacht hier mee tegen het eind van het jaar zo ver te zyn gevorderd, dat een beslis- Fel requisitoir van mr. Abspoel voor Amsterdamse rechtbank De piratenzenders voor de Brit se kust zullen met behulp van Ne derland trachten de nieuwe wetten, die hun bestaan in gevaar brengen, te ontduiken. Half augustus zal de wet waarschijnlijk van kracht wor den die Britten verbiedt, voor piratenzenders te werken of hen te bevoorraden. De drie belangrijkste piraten, Ra dio Carolina, Radio London en Ra dio 277-355, zullen kantoren openen in Amsterdam, Parys en Canada. Hun belangrijkste bevoorrading ho pen zij uit Nederland te krijgen, terwijl een aantal platendraaiers er over denkt de Nederlandse nationa liteit aan te nemen om de Britse justitie te slim af te zijn. De keus is op Nederland geval len, omdat dit het enige land is dat het Akkoord van Straatsburg uit 1965 ten aafnzien van radiozenders op de open zee heeft getekend, maar nog geen wetten heeft die het zsn- den verbieden. Deze wetgeving wordt echter ook hier verwacht - en in vijf andere landen, Zweden, Frankrijk, Dene marken, Noorwegen en Finland, zelfs al volgende maand. De piraten dui men intussen voor vertragingen in de verschillende parlementen. (Van onze Haagse correspondent) Minister Polak betreurt het. dat de Amsterdamse officier van Justi tie mr. J. J. Abspoel enkele uitlatin gen van het P.v.d.A.-hoofdbestuurs- lid Jan Nagel heeft verwerkt in zijn requisitoir tegen een verdachte, die wegens belediging van de politie, wederspannigheid en diefstal van twee Nederlandse vlaggen voor de Amsterdamse rechtbank heeft te rechtgestaan. Mr. Abspoel had in zijn opzienba rend requisitoir de achtergrond ge schilderd van de relletjes in de hoofdstad, waarby hy de lafheid van de „normlozen" hekelde en hen met ratten in de riolen vergeleek. Hy zei daarby: „En het is een teken van nog grotere verwording als een hoofdbestuurslid van een party, welke jarenlang met ere het beleid zowel in den lande als in deze stad mede bepaald heeft, voor de radio durft te spreken over „schofterig" optreden van de politie. Het is een lange weg, die in Amsterdam loopt van Wibaut naar Jan Nagel en die weg loopt steil naar beneden". De minister van Justitie zegt in zyn antwoord op vragen van het P.v.d.A.-Tweede-Kamerlid mevrouw Singer-Dekker, dat hij begrip heeft voor de wyze waarop het (vyf blad zijden lange) requisitoir is opge bouwd, maar hy acht het niet juist dat de uitlatingen van de heer Na gel te berde zyn gebracht, omdat deze niet met de tenlaste gelegde feiten of achtergronden in verband stonden. Minister Polak heeft dit ter kennis van mr. Abspoel gebracht, zo deelt hij in zijn antwoord mee. sing kan worden genomen. De minis ter heeft het comité uitgenodigd in november wederom contact met hem op te nemen. In een communiqué zegt de de legatie van het comité, dat hij de reële en positieve benadering van het vraagstuk door minister Bakker op hoge prijs heeft gesteld. Anti-semitische brieven voor arts na verblijf Israël (Van onze A'damse correspondent) „Jodenknecht". Dit is de korte walgelyke inhoud van één van een aantal veelal anti-semitische brieven die de Amsterdamse plastisch-chirurg dokter Ph. Lamaker heeft ontvangen na zyn terugkeer uit Israël, waar hy als eerste vrywilliger-arts hulp heeft verleend. Een andere briefschrijver merkt onder meer op, dat het te hopen is dat „met het klimmen der jaren (de heer Lamaker is 37 jaar oud) ook uw zin voor vergelyking en het horen van pro en contra zal groeien. Dan zult U op vèrgevorderde leeftyd wel licht tot de conclusie komen„Ik had nooit naar Israël moeten of mogen gaan. Beterschap dokter", aldus deze brief sc hry ver. De heer Lamaker reageert vrij nuchter op de brieven. „Het is vrij logisch als je reacties krijgt als je zoals ik in het nieuws bent ge weest. Dan heb je altyd wel een paar psychopaten, die in de pen klimmen om dergelijke brieven te schryven. Ik heb gelukkig ook twee aardige re acties gekregen". kwartet. 17.50 Koorz AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgvm '.20 Lichte gram.muz. VPRO 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws 8.10 Art Lichte gram.muz. (8.30-8.35 De praatje voor de huisvi 10.10 Arbeidsvitaminen: populair zangsoliste. 12.27 Med. 13.10 Act. 13.3 PianorecitV 1.15 __t. 14.30 OmroenorlceRt r roepkoor en solisten: 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Zuidamerikaanse muz. (opn.) 16 30 Amateurs musiceren: flitsen van het Internationaal Folkloristisch Fes tival. 17.00 Bereisde Roel zap op zijn progr. over Rolde. ziekjes. 10.00 Nws. 10.02 Nieuwe lang speelplaten. 11.00 Nws. 11.02 Muz. bil licht platenprogr. 12.00 m gevar pr0(,r de koffie: Nws. 12.02 Transistor: toeristische insla"g. 13.00' 1 13.02 Top Dertig!: Nederlandse hitpa rade van deze week. (14.00 Nws.). 14 30 Lage landers: lichte muz. door Neder landse artiesten. KRO: 15.00 Nws. 15.02-18.00 Wegens vakantie gesloten. z.progr. (16.00 en 17.00 Nws. 19.10 Van gewest t 19.30 Charlie Chaplin-film. 19.53 Toe- rische tips. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Spel zonder knikkers, doc over de vrije tijd van de toekomst. 20.50 Brandpunt. 21.30 Songfestival Knol.ke 1967: Finale. NTS: 22 45-22.50 Joum Nederland II NTS: 20.00 Nws. In 't kort?. AVRO 20.05 De onbekende wereldQuemov filmrep. 20.30 Kunst per kolom: pro gramma over crltiek in kranten. 21.".O The wild wild west: De nacht van de terugkeer van een dode. TV-film. NTF. 22.05-22.20 Journaal. CVK IKOK 22.30-22.55 Moeder worden ln Ludhle- na. zendingsfilm uit India. ADVERTENTIE mm Het bevat géén conserveringsmiddel Het is pers-vers diepgevroren. Geen bijsmaak! En nóg een wonder: negen glazen echt sinaasappelsap uit dat klei ne Iglo blikje! Drink 't morgen meteen. 1,35 per blikje

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5