Kongolese wraak op de Manke bevolking HAL annuleert volgende rei? ANWB stuurde veel geld na OPRUIMING Geen machtspositie voor Hoofdbestuur ,i,nY>c) BULTHUIS Soldaten weigeren eten D GENOEGLIJKE WADDENTOCHT JUUOENSDAG 12 JULI 1967 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 9 Vergadering D'66 afd. Leiden: Er is bij de afdeling Leiden van Democraten '66 enige onge- .ustheid over de positie van het hoofdbestuur van deze partij. )e vrees, dat het hoofdbestuur te veel zou neigen tot het ver- Tijgen van een zekere machtspositie in de partij, heeft de irerkgroep partij-structuur van de afdeling Leiden er toe over ■"■"vjlpen gaan een „lijst met wensen" op te stellen, waaraan de .tructuur van de partij zal dienen te voldoen. „Deze ongerustheid", aldus de voorzitter van de afdeling Lei- Ijen, de heer C. A. Chorus, „is ontstaan uit angst dat de orga- jsatie van de politieke partij D'66 een zelfde gezicht zal krij- en als de andere politieke partijen in Nederland". ADVERTENTIE Dit kwam gisteravond naar voren 1 ydens een algemene ledenvergade- in café-restaurant Boerhaave, laarby het ontwerp organisatie truc tuur van het Landelijk Hoofd- estuur D'66 werd behandeld. Toetssteen In een toelichting op de lijst met l-ensen zei ir. C. Lukey dat deze niet 5 bedoeld als een tegenvoorstel te- enover het ontwerp organisatie- gG'tructuur van het hoofdbestuur, maar Js toetssteen voor de beoordeling HG"an dit ontwerp. ©kt Voor de pauze werd het ontwerp mntsgewijze behandeld. Er werden eerst enige algeme- ie opmerkingen gemaakt over de re- lactie van het ontwerp, dat werd be- Iteld als „een aantal slordig neerge- egde gedachten van het hoofdbe- tuur ten aan lien van de te vormen ortUstructuur". Aan deze „slordig neergelegde ge lachten" werd echter door de leden 'eel aandacht besteed, omdat de oorstellen voor de toekomstige tructuur te zijner tijd toch wel zul- en worden vastgelegd in reglcmen- en en statuten. Ook met de inhoud an verschillende onderdelen van iet ontwerp kon de afdeling Leiden iet niet geheel eens zijn. ND Verzuiling 1 Zo was de voorzitter b.v. van me- dat het gedeelte, waarin de weg ^H&n het gewone lid naar de top van partij wordt beschreven, letter- HHjk zou kunnen zijn overgenomen uit organisatie-structuur van andere fc^Hartyen. De afdeling acht het nood- B^akelyk dat er naast een organisa- orische structuur ook nog een poli- i'GLN jeke structuur zou moeten zijn, be- n8 --kaande uit een „poel van deskundi- Unan#n"' die in de afdelingen een poli- ieke kolom naar de landelijke werk- uuj [roepen zou moeten leiden. De afde- ing Leiden wil dus eigenlijk een ïaaniLonderlyke vorm van „verzuiling" van Jinnen de partij vormen, en wel een r>i.oUndelin8 *n een politieke zuil en irganisatorische zuil. igsri- De vergadering stelde zich achter le „lijst met wensen", maar besloot uiKetum deze niet op te zenden naar het P®®Aoofdbestuur. Eerst wordt een alter- ud> ïatief-voorstel van de afdeling-Am- ADVERTENTIE HOOFDPIJN? Wèg pijn Als u WITTE KRUIS poeders kiest! sterdam afgewacht, dat vrijwel iden tiek zou zijn aan de wensen van de afdeling Leiden. Dit voorstel zal dan worden getoetst aan de „lijst met wensen" en eventueel schriftelijk worden geammendeerd. Tot slot van de vergadering hebben de leden het bestuur gemachtigd om initiatieven uit te werken betreffen de het inrichten van een Politiek Ca fé. dat zal komen in het centrum van Leiden. Indien deze plannen doorgang vinden, zal dit café in het najaar worden geopend. Donderdag 13 juli, om 9 uur begint de Mach. Smyrna karpetten 170x240 i 200 x 300 i 225x310 139,50 194,— 244,— Hoogpool Smyrna SPECIALE AANBIEDING Nylon tapijt 400 cm. breed van 153,— voor 121,— p. m. Fauteuils Wandkasten - Eetkamers - Perzische tapijten met kortingen van 10—30%. INTERIEUR-VERZORGING BOTERMARKT 23 Aan de rijksuniversiteit in Utrecht is geslaagd voor het m.o.- biologie mevr. J. M. Her- i-Servaas in Leiden. Tour de Frats in het water Gisteren is de tweede etappe van de Tour de Frats verreden. Deze liep van Gorinchem naar Oude Wa ter. Het was zo heet bij deze tweede etappe, dat de hele tour op een gege ven moment (op 12 kilometer van de finish) het water in dook. Dit water festijn, dat in Polsbroek plaats vond, werd besloten met een zwemrace om de groene trui. De winnaar, Stevens uit Velp, was zo trots op zijn over winning. dat hij met trui en al nog maals het water in dook. Een hierop volgende roeibootrace werd het hoogtepunt van de dag. Er werd deze tweede dag van de tour getracteerd op kauwgom door Japie Brand uit Leiden, die gisteren jarig was .Uren lang zaten de renners te kauwen. Commentaar van de jarige Japie: „Zo hebben we er lang wat Gisteravond werden de jongens of ficieel door de gemeente Oude Wa ter ontvangen in het stadhuis. Ver volgens werden de rennertjes gewo gen op de heksenwaag. Gelukkig werd niemand te licht bevonden en konden allen met een „certificaat der weginhge" vertrekken naar de bioscoop, waar een film werd ver toond. De burgemeester .van Oude Water, de heer Bosma, gaf vanochtend het startsein voor de derde etappe. De tour zal vanavond in Aalsmeer aan komen. De opstand der huurlingen Ergerlijke vorm van kannibalisme Het Amerikaanse transportvliegtuig dat gisteren probeerde blanke gijze laars te redden uit de handen van muiters op het vliegveld van Kisan gani in oostelijk Kongo, mocht niet landen, aldus heeft het Belgi sche ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. De plannen zjjn nu voorlopig opgeschort. Uit Brussel wordt voorts gemeld, dat bij de gevechten om Kisangani tussen het Kongolese leger en mui tende huursoldaten meer dan tach tig personen om het leven gekomen zouden zijn. Een Cubaanse piloot van Air Kongo, Alvarez, die met zijn toestel Kisangani had weten te ont vluchten en in Roeanda was aange komen, heeft meegedeeld, dat de huurlingen de rechteroever van de Kongo met inbegrip van het vliegveld en het radio-station van Kisangani in handen hebben. De ra dio noemt zich nu „Vrij Kongo" en zendt aanvallen uit op president Moboetoe en lof voor de naar Alge rije ontvoerde Tsjombe, die de enige leider wordt genoemd, die iets voor Kongo heeft gedaan. Alvarez deelde verder mee, dat de leider van de muiterij, de Franse ko lonel Denard met ernstige verwon dingen naar Rhodesië was overge bracht. Zijn taak is overgenomen door de Belgische majoor Schramm. Ongeveer 150 Europeanen, waaron der een groep van 22 buitenlandse journalisten, worden door de opstan delingen in een hotel in het cen trum van Kisangani bewaakt. Het legertje muiters zou 250 huurlingen omvatten, alsmede ongeveer 800 tangese gendarmes fanatieke W raak De uit Boekavoe gevluchte Ameri kaan M. Simon, die bij Mobiloil werkte, verklaarde na terugkeer in Brussel, dat wat in Boekavoe was geschied erger was dan hetgeen in 1960 was gebeurd. Simon vertelde, dat de rebellen be gonnen waren met een aanval op het militaire kamp in Saio. De eenhe den van het Kongolese leger vlucht ten in grote wanorde. De rebellen maakten zich meester van een grote hoeveelheid militaire voorraden en verdwenen toen weer. Nadat zij vertrokken waren, kwa men de Kongolese soldaten terug en begonnen zij uit wraak te moorden en vrouwen aan te randen. Zeker 20 Europeanen zouden volgens hem vermoord zijn. Hij vreesde nog meer wandaden. Volgens hem zouden in Boekavoe 120 Belgen als gijzelaars worden vastgehouden. Eveneens 120 Belgen zouden zich in Roeanda in veiligheid hebben kunnen stellen. Blanken opgegeten De Kongolese minister van Binnenlandse Zaken, Tsjisjekedi, heeft in Boeroendi meegedeeld, dat het leven van blanke kolonisten in Loeboembasji gevaar loopt. Een aantal van hen is reeds door de Kongolezen opgegeten. De minis ter had de plaatselijke bevolking be vel gegeven op te houden met der gelijk barbarisme. Hij zou zich naar Boekavoe begeven, waar de bevolking nog steeds woedend is op de huur lingen en waar, naar de minister vreesde, soortgelijke daden van kan nibalisme bedreven zouden kunnen De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Rusk, heeft zich verweerd tegen de kritiek, welke op de regering der Ver. Staten was uit geoefend in verband met het zenden van drie Amerikaanse transport vliegtuigen naar Kongo. Rusk wees er op, dat er in Kongo een sterk anti-westerse stroming heerst en dat het zenden der toestellen was bedoeld om de Kongolese regering duidelijk te maken, dat de Ver. Staten aan de kant staan van de regering van pre sident Moboetoe en zij geen sympa thie hebben voor de opstand der huurlingen. De Amerikaanse critici vreesden, dat Amerika door deze stap steeds nauwer bij hetgeen zich in Kongo afspeelt betrokken zou raken, terwijl de strijd in Kongo toch een volmaakt binnenlands probleem is, waar ande re naties zich buiten moeten houden. De vrees om, zoals in Vietnam, be trokken te raken in nieuwe avontu ren is zeer groot. Er hebben zich in de laatste tijd enige moeilijkheden voorgedaan bij de verstrekking van de warme maal tijden in de Morspoortkazerne in Leiden. Een 80-tal manschappen heeft maandagmiddag geweigerd de hun als groente verstrekte rode kool te consumeren en heeft bij wyze van protest de maaltijd uiteraard voor eigen rekening genuttigd in eet- gelegenheden in de omgeving. De ter kennis van de leiding gebrach te grieven hebben geleid tot nader over leg, waarby werd vastgesteld, dat de klachten niet zozeer de kwaliteit van het voedsel betroffen als wel het gevolg waren van een gebrek aan communicatie tussen de verschil lende onderdelen, welke tezamen de militaire gemeenschap in de Mors poortkazerne vormen. Zo kwam het bijvoorbeeld voor dat 's morgens vóór het ontbijt een zoute liaring of verse worst werd uitge reikt, evenwel niet met de bedoeling dat deze reeds aan het ontbijt zou worden geconsumeerd, maar als on derdeel van het lunchpakket, dat aan hen werd meegegeven. Het overleg, dat gisteren onder de persoonlijke leiding van de territo- iiaal-commandant Zuid-Holland heeft plaats gevonden, heeft reeds tot diverse maatregelen geleid. Zo zal ,,de troep" enige inspraak krijgen bij de samenstelling van het dagelijkse menu door opname van enige manschappen in de voedings commissie, is bereids een melkauto- maat in de kantine geplaatst en er naar worden gestreefd de sfeer tij dens de maaltijden te verbeteren door een gezelliger aankleding van de zaal. Zijdie in de Morspoortkazerne be kend zijn, weten dat dit een bijzon der ongezellig en oncomfortabel ge bouw is. Van de zijde van de Leger- voorlichtimgsdienst werd ons te kennen gegeven, dat de hierover be staande ontevredenheid een uitweg heeft gezocht in de vorm van een weigering om de rode koolschotel te accepteren. In feit lag de ooi-zaak dieper; er waren inderdaad gerechtvaardigde grieven, doch het overleg heeft bij zonder nuttig en verhelderend ge werkt en de stemming en onderlinge verhoudingen gunstig beïnvloed. McNamara over Vietnam De Amerikaanse minister van defen sie, McNamara, heeft na zijn terug keer in Washington van een bezoek van vijf dagen aan Vietnam gezegd, dat de doeltreffendheid van de Ame rikaanse strijdkrachten in Vietnam vergroot dient te worden. OPNIEUW MOEILIJKHEDEN MET KETELS NIEUW AMSTERDAM De eerstvolgende reis van „Nieuw Amsterdam" van Rotter naar New York is geannuleerd, dat een uitgebreid onderzoek Smalli geests geopei TALRIJKE VAKANTIEGANGERS GESTRAND on He De ANWB, die in deze bouwvak- „Tieuikgrsvakantie voortdurend onder hoog- Resl} spanning werkt, heeft van zaterdag 1 juli af tot en met zondag 9 juli (dertigduizend gulden nagestuurd aan vakantiegangers in het buitenland. In totaal kreeg de ANWB zestig aan vragen binnen van mensen, die u uri Ineens krap kwamen te zitten. De .ANWB concludeert hieruit, dat er dit S jaar veel Nederlanders met te wei- 2 nlg geld zijn vertrokken. Gemiddeld stuurt de ANWB vijf- s honderd gulden per aanvraag hoewel 24 :er wel eens veel meer wordt aan- II J gevraagd. In dat geval gaat de toe- 24 i ristenorganisatie er van uit, dat zy 25 - de aanvrager beter tegen zichzelf kan beschermen door maar vijfhon- 27 i derd gulden te sturen. Alles moet im- 26 mers weer worden terugbetaald. 21 j De uitbetalingen geschieden of via 22 de buitenlandse automobielclubs, of 23 i de consulaten of de eigen kantoren. 20 i Bij het opmaken van een tussen in® tydse balans van het toeristenverkeer 26 1 blijkt dat ook de ernst van de onge- 28 ij lukken in het buitenland toeneemt. 32 j Bij de ongelukken, waarvoor de hulp j van de ANWB werd ingeroepen, wa- 26 li ren in diezelfde periode vier doden, 28 1 zestien zwaargewonden en ongeveer 1 100 lichtgewonden te betreuren. 25 li By de alarmcentrale werden boven- 27 i dien vier doden gemeld, die stierven 23 j aan een kwaal. 25 J De kwaliteit van de automobielen 30 3 Is volgens de organisatie ook slech- 30 J ter dan andere jaren. Er moesten I 100 auto's, beschadigd bij aanrijdin- 30 i gen of zomaar ineens defect, worden 25 foggesleept naar Nederland. de toestand van de ketels van het dertig jaar oude schip dringend, no dig is. De „Nieuw Amsterdam", die zondag bij de Wilhelminakade arri veert, zou dinsdagmiddag met onge veer 700 passagiers vertrekken. De directie van de HollandAme rika Lijn heeft het ingrijpende be sluit genomen, nadat zij van zee uit telegram van de gezagvoerder had gekregen. De technische dienst 1 de H.A.L. begint onmiddellijk na aankomst van de .Nieuw Amster dam" met het onderzoek. Van de uitslag hangt af wat er verder ge beurt. Het is nog niet- uitgesloten, dat de reparatie voor de kade ge beurt. Als de mankementen ernstig blyken te zjjn, gaat. het schip naar een werf, vermoedelijk naar d'e van de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij N.V., die steeds het onder houd van de „Nieuw Amsterdam" heeft verricht. Overigens komt het telegram van ie kapitein niet helemaal als een volslagen verrassing. ,J5e Nieuw Amsterdam" begint oud te worden dan zijn, net zoals bij een oude auto, kwalen te verwachten", aldus een H.A.L.-woordvoerder. Vier maanden geleden werd het schip ook uit de vaart genomen. Ook toen waren er moeilijkheden met de ketels. Gevolg was. dat twee tochten van de .Nieuw Amsterdam" naar de Caraibische Zee niet doorgingen. De passage-afdeling van de H.A.L. werkt sinds vanmorgen onder hoog spanning. De passagiers, die voor de overtocht naar Amerika hadden ge boekt, moeten bericht krijgen, dat het schip niet vertrekt. Verder zal zij al het mogelijke in het werk stel len, voor hen, die dat wensen plaats te reserveren op het vlaggeschlp „Rotterdam", dat eind juli uit de Maasstad vertrekt. Passagiers, wie het onmogelijk is, later i Amerika te gaan, zullen met schepen van Franse en Engelse rederijen en met vliegtuigen naar New York rei- De ANWB liet tenslotte 200 aanvra gen uitgaan naar Nederlanders in het buitenland, die om de een of andere reden naar ons land terug moesten keren. De cijfers van de ANWB doen vermoeden, dat veel Neder landers in deze dagen naar het buitenland zijn. Maar lang niet allen. Ook velen genieten in ons land van de nu heerlijke zomerse dagen. Zoals op de kampeerplaats „De Treek" in Zeist. Bos. zand, water en zon, wat kan de vakan tieganger nog meer verlangen? NED. HERV. KERK Bedankt voor Waddinxveen (va cature J. R. Cuperus) J. H. Cirkel te Huizen (N.H.). KONINGIN JULIANA EN PRINS BERNHARD hebben gis teren hun tweedaags bezoek aan de Waddeneilanden afge rond met uitstapjes naar Ameland en Schiermonnikoog. Het zonnige weer en de grote belangstelling, vooral van de zijde van de badgasten, maakten ook deze tweede dag tot een ge noeglijke. Tijdens het bezoek aan Ameland maakte Prins Bernhard een kort tochtje met de reddingsboot „Van Rietschoten". De boot werd door tien paarden in zee getrokken. De Prins ge noot van dit „onvergetelijke schouwspel", zoals hij het noem de. Onder groot enthousiasme werd hij na afloop naar het strand gedragen. Hij kreeg geen spatje water In de ochtenduren was het koninklijk paar nog even op Terschelling, waar van fietsen gebruik werd gemaakt om de hoogste top van de Boschplaat te kunnen bereiken. Daar kon den Koningin en Prins zien, hoe natuurbescherming in de praktijk plaats heeft. „Oh, wat lief", reageerde de vorstin spontaan, toen zij op de Boschplaat de drie weken oude zeehondjes Pukkie en Rob bie zag. Ze knielde neer, aaide de diertjes en liet zich uitvoerig erover informeren. Prins Bernhard, op zijn hurken, reageer de: „Dit is het tegenovergestelde van hetgeen men in Canada bedrijft

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3