Veel gestoorden komen nooit vrij UGJV 1 koelkasten Nikkelen guldens aanvaard Europa en de ruimte MET EEN ENKEL WOOKD Lancering Europa 1 uitgesteld Veel belangstelling prijsvraag stadhuis A G E N D It LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 12 JULTOE: Het risico van terbeschikkingstelling (Door mr. F. Kuitenbrouwer). De afschuwelijke ontknoping van het Doetinchemse drama confronteert ons voor de twee de maal binnen betrekkelijk korte tijd met de vraag, welke risico's onze samenleving kan en mag tolereren bij de behan deling van gestoorde misdadi gers. In het Eindhovense geval betrof het een „voorbereidend verlof", thans gaat het om een ontvluchting, zij het niet uit het rijksasiel „De Kruisberg" zelf, maar uit de betrekkelijke vrijheid van de daaraan ver bonden werkboerderij. Het is voor alles zaak, dat het ministerie van Justitie een onderzoek instelt om uit te maken in hoeverre de controle op De Kruisberg heefl gefaald en meer in het algemeen welke maatregelen er nodig zijn ter beveiliging van de omwonenden. Maar dat verlost ons niet van het onoplosbaar lijkende probleem, hoe veel vrijheid gegeven mag worden aan psychopaten om hen voor te bereiden op nun terugkeer in de maatschappij; waar de grens moet worden getrokken in het belang van de veiligheid van de samenleving. Veiligheid In iedere fase is mislukking moge lijk en daarom zal de (geneesheer-) directeur bij iedere beslissing de me dische wenselijkheden afwegen tegen het alles oveiüieersende belang van de maatschappelijke veiligheid. Het ellendigste is, dat hij echter nooit met zekerheden te maken heeft, hoogstens met vergelijkingen. Heeft men bijvoorbeeld met een ziekelijke oplichter te doen, dan is een groter risico aanvaardbaar dan in het ge val va.n iemand die een ernstig ze denmisdrijf heeft begaan, zeker als dat ernstige gevolgen had. Maar het blijft mensenwerk en wei-ken met mensen. Het is altijd denkbaar dat een inrichting besluit een onevenre dig groot risico te nemen omdat het medisch gezien „nu of nooit is" Maar het toezicht van het ministe rie van Justitie, dat de uiteindelijke beslissing neemt, vormt voldoende waarborg dat het maatschappelijk belang de doorslag heeft zelfs al betekent dit dat het leven van de delinkwent gebroken wordt. Is er dan niets te verbeteren? Ja zeker, maar dat is niet zo eenvoudig. We kunnen wel pleiten voor meer geld, meer gebouwen, meer mensen, meer faciliteiten voor de nazorg en wie psychopatenasiels kent weet dat dit allesbehalve een loze kreet is. .Maar uiteindelijk is vooruitgang afhankelijk van de nu eenmaal niet afdwingbare vorderingen van de we tenschap en vooral van de' liele in stelling van de maatschappij tegen over de misdadigheid. En er ont breekt nogal vaak wat aan de be reidheid tot een zakelijke aanpak. Geen verschijnsel hangt zozeer sa men met de hele instelling van een samenleving als de misdadigheid en de aanpak daarvan, maar geen ver schijnsel wordt dan ook zo gemakke lijk „verdrongen". Het is alleen zo tragisch, dat er zulke schokkende gebeurtenissen nodig zijn om ons die les te leren. Ook in Senaat (Van onze parlementaire redactie) De aanmaak van nikkelen guldens en rijksdaalders heeft gistermiddag ook de goedkeuring van de Eerste Kamer verkregen. De Senaat keurde zonder hoofdelijke stemming de daartoe ingediende wijziging van de muntwet goed. Alleen de Boeren stemden tegen, omdat zij de vervan ging van zilveren door nikkelen munten zien als een verarming van de munteenheid. De automatenindustrie had bij de Kamer bezwaar gemaakt tegen de voorgenomen wijziging. Namens vele fracties informeerde prof. Thurlings (KVP) naar de geldigheid van de bezwaren. Minister Witteveen (Fi nanciën) zei, dat djve bezwaren op zeer eenvoudige wijze zijn te onder vangen. In de automaten zijn als ge volg van de wijziging van de munten nieuwe muntonderzoekers nodig. Deze kosten voor een automaat waar men' één munt inwerpt ongeveer f 40. Emotioneel De verschrikkelijke gevolgen van de recente mislukkingen maken, dat we geneigd zijn om emotioneel en categorisch te reageren: dergelijke mensen moeten ten koste van alles uit de maatschappij verwijderd wor den gehouden voor altijd. Dit is echter zonder meer onjuist. In ver reweg de meeste gevallen worden de genomen risico's door duidelijke re sultaten gerechtvaardigd. Het is een even hard feit als de incidentele mislukkingen, dat het overgrote deel van de „proefverloven" goed gaat. Alleen daarom al Is er geen alter natief voor de huidige praktijk van het moeizame zoeken naar verant woorde kansen voor de gestoorde misdadiger. En laten we daarbij één ding niet over het hoofd zien: er zijn gestoorde delinkwenten die nóóit meer vrij komen. De terbeschikking stelling van de regering (tbr) wordt weliswaar voor twee jaar opgelegd, maar de rechter kan haar jaarlijks verlengen desnoods tot de dood erop volgt. En dat, terwijl in de grond van de zaak de gestoorde de linquent minder schuld heeft dan de gewone misdadiger. Tbr wordt im mers toegepast, wanneer een misdaad „wegens gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke stoornis der geestvermo gens" geheel of gedeeltelijk niet kan worden toegerekend verwe ten) aan degeen die haar beging. Fabeltje Het is dan ook een fabeltje, dat misdadigers erop uit zouden zijn om een tbr te krijgen. Integendeel, zij willen tot iedere prijs een „normale" veroordeling en een gewone vrij heidsstraf, want dan weten ze ten minste precies wanneer ze vrij ko men. Hun invrijheidstelling is dan immers alleen afhankelijk van het ui-taltten van hun tijd. Ons straf recht gaat ervan uit, dat iemand wordt gestraft voor wat hij heeft gedaan en niet voor wat hij mis- sshien ooit nog eens zal doen. Iets anders is ook ondenkbaar, tenzij er voor vrijwel ieder vergrijp een onbe perkte straf wordt opgelegd. Maar daar willen zelfs de meest totalitaire regimes niet aan. Verantwoor delijkheid Toen onze wetgever in 1886 een grens stelde aan de steafduur, er kende hij daarmee de onvermijde lijkheid van recidive (herhaling). Onze samenleving heeft daarmee kunnen leven, zoals ze dat ook leer de te doen met andere maatschap pelijke risico's (het verkeer) en het inzicht, dat de misdadigers ook men sen zijn. Zoals Churchill zei: „Ook de goede huisvaders zijn tot alles in staat". Nu is juist het ironische, dat de kans op herhaling, die bij de in- vrijheidsstelling na een normale ge vangenisstraf geen rol speelt, juist een doorslaggevende maatstaf vormt bij de beslissing over het beëindigen van de tbr, die nota bene meer als „behandelingsmaatregel" is gedacht. Daardoor komen de gestichtsdirecties zo vaak voor een tragisch dilemma te staan. Medisch inzicht zegt hun. dat ge nezing nimmer mogelijk is zonder een beroep te doen op alles wat de gestoorde delinkwent aan verant woordelijkheidsgevoel heeft. Willen zü ooit iets bereiken, dan moeten ze hem wel stukje by beetje wat meer bewegingsvrijheid geven. Bijvoorbeeld door hem eerst onder geleide buiten het asiel te laten gaan, vervolgens door hem (eerst weer onder geleide) korte verloven te geven en ten slotte door het proefverlof te geven, dat een voorbereiding ts voor het voor- w prdelijk ontslag natuurlijk zo veel mogelijk met inschakeling van deskundige De twee bekendste sterren van het Britse Koninklijke Ballet, de 49-jarige danseres Margot Fon- teyn en de 29-jarige danser Ru dolf Noerejew, zijn gisteren in San Francisco gearresteerd bij een politie-overval op een woning, waar marihuana-sigaretten wer den aangetroffen. Vijf uur later werden zij met zestien anderen vrijgelaten. Zij moesten 330 dollar per man storten. De zaak had iveinig om het lijf. Nadat het danspaar was opgetreden in de opera van San Francisco en het avondmaal had genuttigd had iemand voorgesteld een bezoek te brengen aan „Hippieland"een gebied in een voorstad, dat een enorme publiciteit geniet in de trant van sommige Parijse stads- wijken en dat een ware toeristen attractie is. Toen ze door de wijk slenterden hoorden ze uit een flat op de vierde verdieping luide mu ziek. Iemand riep hun toe: Kom boven", ivaarop de dansers en hun metgezellen de uitnodiging aannamen. Inmiddels had een buurman de politie gebeld wegens burengerucht. Toen deze na een kwartier arriveerden vonden agen ten in een kast marihuana-siga retten, waarvan overigens op dat ogenblik door geen der aanwezi gen gebruik werd gemaakt. In Engeland, waar men aanvankelijk geschokt was door het bericht over de arrestatie, vroeg men zich later af of de politie van San Francisco niet te ver is gegaan. Van gerechtelijke zijde in de Amerikaanse stad is intussen medegedeeld, dat het danspaar dat in feite slachtoffer is gewor den van zijn nieuwsgierigheid niet zal worden vervolgd, hetgeen erop wijst, dat de zaak met een sisser zal aflopen. Op de foto: Margot Fonteyn tij dens het inschrijven in de stads gevangenis van San Francisco. De Italiaanse minister voor we tenschappelijk onderzoek, Leopoldo Rubinacci, heeft gisteren een drie daagse Europese ruimtevaartconfere- tie geopend met een beroep op de achttien deelnemende landen, xndi- viduele ambities te laten varen en zich aaneen te sluiten om de „ruim- tekloof" tussen Europa en de twee ruimtepioniers, Amerika en Rusland, te dichten. Europa moet daarbij niet proberen de twee landen te imiteren. maar voor aanvulling zorgen. Er moet daarom een oprech te samenwerking en volledige uitwis seling van gegevens met de twee reu zen tot stand worden gebracht, zei hij Europa zou echter wel zelf een com municatienet van kunstmanen moe ten opbouwen. De krachten moesten zodanig worden gebundeld dat er uiteindelijk een grote Europese ruim tevaartorganisatie zou ontstaan uit samenwerking van de raketorganisa tie Eldo, de organisatie voor ruim teonderzoek Esro en de organisatie voor satellietcommunicatie Cets. De Franse professor Bignier be treurde de afwezigheid van een Euro pees programma op lange termijn, waardoor programma's op korte ter mijn onvermijdelijk worden. Hij wilde ook betere raketten. Europa moet niet trachten mensen in de ruimte te zenden maar zich toeleg gen op ruimte-communicatie, meerde hij. De Britse minister voor technolo gie, Stonehouse, zou gezegd hebben dat Europa geen prestigedoeleinden moet najagen zonder op de kosten te letten. Onder vier voorwaarden kan Engeland aan het Euro pese communicatiekunstmaanpro- gramma meedoen, namelijk Europa meet daar technisch en financieel toe in staat blijken, het moet eco nomisch vruchten afwerpen, aan de behoeften van de gebruiker voldoen en exportmogelijkheden naar de rest van de wereld scheppen. De West- duit-se minister voor wetenschappe lijk onderzoek. Steltenberg. vroeg daarentegen om snelle besluiten in dit programma. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Willem Jacob, z.v. Van El den en Van 't Hoff, Bunnik; Roe land Bartel Gerrit, z.v. De Korte en Muiik, Addis Abeba: Patricia Camil la Stefanie, d.v. Preijs en Coebergh, Bussum; Bart Johan, z.v. Van Kuijk en Fokkema, Bussum: Babette Mir jam, d.v. Meijer en Boerendans, Rot terdam; Marjoiyn, d.v. Eykman en Letschert, Amsterdam. Getrouwd: Henk Molster en Joke Nelemans, Baani. Overleden: Hieronymus Driessen, 48 J, Kwadijk; Jozef Bodewijk Ri chard Fleischeuer, 77 j, Den Haag: Marie Jose van Os, 18 j, Amsterdam; Adriana Louise Valk, 90 j. Den Haag; Izaak Hendrikus van der Lee, 53 j, Loosduinen: Cornells Lieuwen, 87 J, Den Haag; Maria Suzanne Het- tersohij-Keurvorst, 82 j. Den Haag. BINNENLAND Engelse werf goedkoper De Stoomvaartmaatschappij Zeeland heeft de opdracht voor de bouw van een nieuw schip bij een Engelse werf geplaatst, omdat deze bereid was het schip te bouwen voor een veel lagere prijs dan de overige inschrijvers, waaronder Nederlandse werven. Dit zegt de minister van Economische Zaken, mr. De Block in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Van der Mei (CHU). De minister zegt niet over gegevens te beschikken om te kunnen beoordelen, waarom de Engelse tterf een aanzienlijk lagere offerte kon doen dan de Nederlandse werven, die hebben ingeschreven. In zwembad verdronken De 36- jarige Antoon Meiracker uit Gouda is gisteren in een zwembad in Reuver in Noord-Limburg verdronken. De heer Meiracker kampeerde met vrouw en twee kinderen nabij he": zwembad. Nederlander kandidaat F.A.O. De Nederlandse regering heeft de landbouwkundige ir. A. H. Boerma officieel kandidaat gesteld voor de functie van directeur-generaal van de wereld voedsel- en landbouwor ganisatie F.A.O.als opvolger van de Indiër Sen. Behalve de heer Boerma (55) is ook de Chileen Santa C uz kandidaat. BUITENLAND Prof. Monteverdi overleden Prof. Monteverdi, president van de Italiaanse Academla del Lincei, een wereldberoemd filoloog, is gisteren op 81-jarige leeftijd In Rome overleden. Van zijn hand zijn meer dan 100 gezaghebbende publikaties versche nen op het gebied van de Romaan se filologie. Twintig miljoen De wereldten toonstelling in Montreal heeft giste ren de twintigmiljoenste bezoeker ontvangen. Verstekelingen Zes zwaar bewa pende mannen, naar men aanneemt Cubaanse verstekelingen, hebben gisterochtend vroeg een uur lang de baas gespeeld op een Panamees vrachtschip dat voor de kust van Florida voer. De Amerikaanse kust wacht heeft laten weten dat de zes mannen de bemanning van de Pa namees, die op weg was naai- Guate mala, een uur lang onder schot heb ben gehoudèn en, na de radio van het schip te hebben vernield, in een reddingsboot van boord zijn gegaan. Men heeft de zes later aan de kust van Florida aan land zien gaan. Vorster in Z.W.-Afrika De Zuid- afrikaanse premier, Vorster, nceft gisteren tijdens zijn eerste bezoek als premier aan Zuidwestafrika tegen de stamhoofden gezegd dat Zuid- Afrika niet zal toestaan dat anderen hun land komen wegnemen. „Ovam- boland is het eigendom van de men sen van Ovamboland en allek van die mensen. U zult het met niemand anders willen delen en daar hebt u gelijk in". Dief gegrepen De politie m de Westduitse stad Saarbrücken heeft eindelijk de dief gegrepen die acht weken lang een vooral door Neder landers bezocht kampeerterrein daar onveilig heeft gemaakt. Uit heel wat tenten ontvreemdde hij geld en foto toestellen. Een Nederlands gezin raakte zo al zijn vakantiegeld, f 800 en 100 Mark, kwijt. Bij het inwisse len van Nederlands geld werd de da der, een 20-jarige loswerkman, in de kraag gevat. Ook hield de politie een even oude medeplichtige aan. Franse luchtkussentrein De Franse commissie voor ruimtelijke ordening heeft besloten één lucht kussentrein te laten bouwen, die aan 84 passagiers plaats biedt. Voor deze trein zal een speciale lijn worden aangelegd, die deel zal uitmaken van een lijn tussen Parijs en Orleans. De ADVERTENTIE proefnemingen zullen volgend jaar beginnen. Niet democratisch Domenico Marchisio, een bekende communisti sche senator, is uit de Italiaanse communistische partij getreden en heeft gevraagd om het lidmaatschap van de socialistische partij. Marchi sio, die in de tweede wereldoorlog partisanenleider is geweest in Pie- monte, schreef een brief aan de com munistische partij, waarin hij het betreurt dat de interne democratie binnen de party zo slecht is, dat hij gedwongen is uit de party te treden. Blundermunt De Britse Konink lijke Munt heeft een fout gemaakt, naar verluidt de eerste in de honderd jaar dat de munt munten maakt. Nieuw-Zeeland, dat maandag overgaat op een decimale munteen heid, had 75 miljoen bronzen twee- centsstukken besteld. Een deel daar van draagt het opschrift „Bahama eilanden" inplaats van „Nieuw-Zeer land" en draagt bovendien geen jaartal. Er zouden reeds meer dan 100.000 van de munten in omloop zijn. Verzamelaars zouden bereid zijn 70 pond (700 gulden) te geven voor de munten. Forse prijsverhoging Het open baar vervoer in Parijs, dat in verge lijking met vele andere hoofdsteden uitzonderlijk goedkoop is, wordt met ingang van zaterdag fors in prijs verhoogd. De metro wordt 60 procent duurder en de bus 54 procent. Zeven jaar lang zijn de tarieven ongewij zigd gebleven, hetgeen mogelijk was door een hoge subsidie van de over heid. Onlangs voorspelde de dienst openbaar vervoer in Parijs een te kort van 500 miljoen gulden over dit jaar. De reiskostenvergoeding van 12 gulden per maand die de Parijse werkgevers aan hun personeel ver strekten, wordt nu verhoogd tot 15 gulden. ADVERTENTIE ie i als u met vakantie gaat Vergeet hun Liga niet. Zorg voor hun ge-truc zondheid. Liga, gemakkelijk om mee te ne-^ men, zó gereed. In de fles, als pap, geweekt^" of gemengd met vruchtesap, fruit, groenteEr o; en droog uit de hand de veelzijdige voeding KRACHTIGE KOST VOOR HET KIND*' cjencla DONDERDAG Hogewoerd 175Dienstvergadering van Jehova's getuigen. 7.25 uur nam. W. de Zwijgerlaan 105: Bahai-ge- spreksavond. 8 uur nam. Zijlsingel 2: Volle Evangeliezending Evang. J. P. H. Zijlstra 10 uur voorm.; evangeliefilm: „Medeleven". 7.30 uur Oude Rijn 5: Gem. voor oorspronke lijk christendom. Spr. evang. N. v. d. Brugge. 7.30 uur nam. Steenschuur 6:. Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. Spr. dhr. Diender 10.30 BIOSCOPEN Re\: „Cinese avonturen ln China", a. 1. Dag. 2.30 7 en 9.15 uur; zond. 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Mary Popplns" a.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. 'sMorgens 10.30 uur: „Flipper", behalve zondag. Lido: „Harten troef ln Tokio", 14 J. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Hombre", 14 J. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Fantomas contra Scotland Yard" 14 j. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Camera: „Gescheurd gordijn", 14 J. Dag. 7 en 9.15 uur; zond. 4.45, 7 en 9.15 uur. Iedere middag 2.30 uur: „Prins zonder vrees". De lancering van de raket Euro pa I, welke gisteren op de Austra lische basis Woomera zou plaatsvin den, is uitgesteld tot 18 juli omdat er technische moeilijkheden zijn er omdat het weer niet gunstig was. AMSTERDAM i%ke TENTOONSTELLINGEN^ Lakenhal: Tentoonstelling „kaa toen en nu'Werkd. 10 uur vq 5 u. nam.; zondag 1-5 u. nam]en 6 augustus). (ek ut L.dKrii nal Dag IO-6 UUX got "6 am fng Legermuseum (Pesthuislaan )ton uitzondering van zaterdag van f. (7"iidag i -6 uur) 'inr Molen „ue Valk": Molenmuseunc*e opend dinsdag t/m zaterdag ,rR£ voorm.5 uur nam. Zondags 1- D nam Maandags gesloten le Rijksmuseum vuur VuiKeuim I en toonstelling: ..Ball. beel100 droombeeld" Geopend dugelllkr 17 uur; zondags 1317 uur'atI oktober) Rijksmuseum voor Volken, Tentoonstelling van Japanse p van Kyösal Dageiyks 101' Zondags 1317 uur Rijksmuseum voor Volkenll (Steen6traat 1): Dag 10-7 u.; oags 13-17 uur I' Rijksmuseum voor de de ges<| Wassenaar: (Kunstzaal Heuff) toonstelling van aquarellen val man Bogman. Geopend maandi zaterdag 10 uur voorm. - 5 uui bovendien dinsdagavond 8-l( (t/m 19 Juli). Zaterdagmorgen vóór 12 uur plege men de eigen huisarts, tot maandagmorgen dokterst» 22 2 2 2. Avond- en nachtdienst der apot Geopend voor spoedeisende ge Doeza Apotheek, Doeza'straat 3 21313. Apotheek R. van Breest Small] te Leiderdorp en de Oegstgeestf j theek zijn de gehele week geopei haags WOENSDAG 12 JULI. Circustheater 20.00 u.: Toon Hel j ubileum-one -m an -show ,Tie>flLr Kurzaal. 20.15 uur: Het Resiisn- Orkest. WEERRAPPORTEe^ (Van hedenmorgen 7 uurilni lekkerrrr koud De door Amsterdam uitgeschreven prysvraag voor een ontwerp van het nieuwe stadhuis heeft zowel in Nederland als in het buitenland de belangstelling van vele architecten. De binnengekomen aanvragen voor een programma bedragen thans on geveer 2.400 uit 57 landen. Met 322 aanvragen staat Engeland bovenaan de lyst. Als tweede volgt Nederland, die tezamen met Suriname en de Nederlandse Antillen 311 aanvra gen telt. Als derde volgt Japan met 171 belangstellenden. De aanvraag voor de prysvraag, die door de gemeente-Amsterdam is uit geschreven met behulp van de Union Internationale des Architects in Pa rijs, is thans gesloten. De inzending van de ontwerpen sluit op 30 no vember. Uit deze Inzendingen zul len 5 tot 8 ontwerpen worden uit gezocht voor nadere uitwerking. In maart 1969 hoopt de gemeente eer, tentoonstelling te kunnen inrichten, waarop het uitverkoren ontwerp te zien zal zijn. Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlisslngen Eelde De Bilt Twen-the Eindhoven Zuid-Limburg Helsinki Stockholm Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zllrich Locarno Wenen Inn/tbruck Belgrado Athene Barcelona Madrid Maillorca Lissabon onbewolkt lichtb ew. onbewolkt lichtb ew. licht bew. onbewolkt licht bew. licht bew. licht bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt geh. bew.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2