EIDSCH DAGBLAD onderkind Sjelepin maakte diepe val Dader Baarnse moord loopt thans college Terreur verlamt Hongkong JAMIN 399.- evige machtsstrijd in liet Kremlin Vlootduel van Israël en Egypte TV-reclame voor alle alcoholische dranken Morgenochtend om 9 uur begii SENSATIONELE OPRUIMING onze igericht 1 maart 1860 WOENSDAG 12 JULI 1967 No. 31326 iteur: E. A. E. van Dishoeck ifdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 in- ng (Van onze correspondent in Moskou). Jexander Sjelepin, een van de schilderachtigste en mis- ien interessantste persoonlijkheden van de Russische poli- schijnt voor enige tijd mogelijk ook voor altijd uit het it van de schijnwerpers achter de coulissen te zijn verdwe- Net zo sensationeel als zijn komeetachtige opkomst vol le zich de overplaatsing van dit jongste lid van het politieke rtijbureau naar de ondankbare post van hoofd van de vak- jdsorganisatie, waarin meer dan 80 miljoen arbeiders zijn ienigd. Nederlaag voor voorstanders ran „harde lijn" fielepin eens het wonderkind het Kremlin kan zich er op oemen" nu voorzitter te zijn van centrale vakbondsraad. Als men er weet dat in de Sowje-Unie or- isaties van een dergelijke grootte er aan macht verliezen dan win- en politieke beslissingen in klei- corporaties vallen, dan moet de we functie worden beschouwd als verdere degradatie van de 49- ge Sjelepin, die tot eind 1965 macht had en algemeen als op- er van partijchef Brezjnew werd :houwd. Een degradatie, die in het /an de machtsstrijd die nenteel weer in Rusland woedt volgens menig politiek waarne- sedert de val van Chroesjtsjow zo hevig is geweest. Raadsel Woronesj geboren, bestaat er de sociale afkomst van Sjele- geen duidelijkheid. De eerste ALEXANDER SJELEPIN naar de achtergrond verdrongen EERBERICHT Vrij ivarm pet KNMi in De Bilt verwacht i heden- tot morgenavond: droog morgen overdag zonnig weer met op de dag kans op een lokale [weersbui. Matige, in het Wadden- de middag vrij krachtige telijke wind. Vrij warm weer. (Opgemaakt om 11.15 uur). Strandverwachting •s weer en matige landwind. de middag circa 22 tot 24 graden 'water bijna 18 graden. Vooruit- een kleine onweersstorin, zuid Frankrijk heeft voorlopig invloed op ons zomerweer. 13 JULI a op: 4.35 uur; onder: 20.56 uur. a op: 11.36 uur; onder: 23.45 uur. water te Katwijk te 7.01 en 19.29 ir; laagwater te 2.55 en 15.13 u pit nummer bestaat uit 20 pagina's keer dat zijn naam opduikt is als hij van 1936 tot 1939 geschiedenis, filosofie en litteratuur studeert aan de Moskouse academie. Reeds in die jaren was hij druk bezig met het maken van propaganda voor de communisten. In 1952 onder Sta lin werd hy eerste secretaris van de jeugdorganisatie Komsomol. In de zes jaar dat hij secretaris was, leidde hij omvangrijke jeugdacties voor de „opbouw van het communis me", zoals het aanwinnen van nieuw Bij een kort treffen op zee voor de kust van het schier eiland heeft een Israëlische vlooteenheid, bestaande uit twee torpedoboten en een tor pedoboot jager, gisteravond Iaat twee Egyptische torpedo- boten tot zinken gebracht, al dus een Israëlische medede ling. De Egyptische vaartuigen hadden het vuur geopend op ongeveer 25 km ten noorden van Roemana, slechts 'n veer tigtal km van Port Said, waar op het ogenblik Russische schepen op bezoek zijn. Twee Egyptische jachtbommenwer pers hebben gisteren de bestands- grens by het Suezkanaal overschre den, waarna één ervan boven de Si nai door Israëlisch luchtafweerge schut werd nèergehaald, aldus een woordvoerder van het Israëlische le ger. Het betrof hier een toestel van Russische makelij. Dit was het twee de Egyptische verlies sinds zaterdag, toen een Mig-21 door een Israëlische jager werd neergehaald. De Israëliërs zullen binnen enkele dagen de oliewinning in de Sinai- woestijn overnemen. De installaties zijn eigendom van de Egyptisch-Ita- laanse maatschappij COPE. De pro- duktie van deze velden in de omge ving van Al Belajin en Ras Soedèr, wordt geraamd op bijna vyf miljoen Premier Esjkol van Israël heeft gisteren meegedeeld, dat de vredes voorwaarden, die Israël stelt, pas op een vredesconferentie bekend ge maakt zullen worden en niet eerder. De Amerikaanse regering heeft gis teren verklaard zich zorgen te maken over de Sowjetrassische wapenleve ranties aan de Arabische landen. Plet ministerie van Buitenlandse Zaken heeft opnieuw aan de Sowjet-Unie verzocht zich hierin te matigen om een nieuwe bewapeningswedloop in het Midden-Oosten te voorkomen. De Russische vlooteenheden, die op het ogenblik op bezoek zijn in de Egyptische havens Port :Jaid en Alexandrië, zullen door de Egypti sche regering worden uitgenodigd hun verblyf aldaar voor onbepaalde tijld te verlengen, aldus meldt het gezaghebbende Egyptische blad Al Gomhoeria vandaag. Aanvankelijk was de duur van het bezoek vastge steld op een week. De aanwezigheid van de Russische vloot te Port Said op de westelüke oever van het Suez kanaal wordt beschouwd als een krachtig middel om Israël te weer houden militaire acties in dc kanaal zone te beginnen. land, de ontsluiting van Siberische gebieden, het organiseren van vrij willige geldinzamelingen voor de re gering onder de jonge communisten alsmede intensiveerde hy de training van de jeugd in het belang van het communisme. In 1958 werd hij chef van de gevreesde geheime politie en de militaire inlichtingendienst. Wel ke rol hy by deze organisatie heeft gespeeld, is tot op de dag van van daag nog een raadsel. In ieder ge val werd hy in 1961 onder Chroesjt sjow partijsecretaris om drie jaar la ter zowaar in het presidium te wor den opgenomen. Macht taande snel Na de val van Chroesjtsjow begon Sjelepins macht echter snel af te brokkelen. Hy verloor zijn functie als plaatsvervangend minister-presi dent en ook werd hy ontheven als minister van de lichte industrie. Se dert januari 1966, toen hy zijn laatste buitenlandse reis naar Noord- Vietnam maakte daarvoor was hy tweemaal in Egypte, China en Noord-Korea, geweest verbleef hij niet meer in het buitenland. Sjelepin blyft waarschijnlijk nog lid van het 11 leden tellende politieke bu reau, de commissie die de Sowjet- Unie bestuurt, maar het is wel dui- delyk dat de ambitieuze Sjelepin veel van zijai macht heeft moeten af staan. Hy schynt nu in wezen werkloos te zyn. Alleen bezoekt hy nog de by eenkomsten van het Polit bureau. Wat de werkelyke politieke ach tergronden van de val van Sje lepin zijn, zal, zowel in Moskou als daarbuiten- wel nooit bekend wor den. Tot zover onze correspondent in Moskou. Van andere zijde wordt nog gemeld „Harde lijn verloor Volgens onbevestigde berichten had Sjelepin in 1965 een mislukte poging gedaan om Brezjnew deel van zyn macht te ontnemen. Sindsdien heeft Brezjnew voortdu rend afbreuk gedaan aan de macht van Sjelepin. In zijn redevoeringen bepleit Sjelepin niet alleen een harde bui tenlandse politiek, maar ook een strakke binnenlandse lijn, bijvoor beeld op kunstgebied. Zijn duidelyke degradatie bete kent, althans voorlopig, een neder laag voor degenen, die in de toplei ding van de Sowjet-Unie een har de politiek voorstaan. Wie profiteert De grote vraag is echter: als Sje lepin is gedaald, wie is er dan gestegen in de Russische top? Het antwoord kan zijn dat alle leden van het collectieve leiderschap gezamen- lyk van zijn val profiteren. Volgens deze opvatting streefde Sjelepin naar persoonlijke macht en bedreigde hy daarmee het bestaan van het collec tief. Zyn aanval zou nu zyn afge slagen. Een andere mogelijkheid is dat een persoon in de topleiding Sjelepin er uit gewerkt heeft als een eerste stap tot een geleidelijke overgang van col lectief leiderschap naar een één- mansbewind. De waarnemers zijn het niet met elkaar eens wat betreft de diepte van de val van Sjelepin, maar wel zyn ze eenstemmig in hun oor deel dat de gebeurtenis van maan dag van groot politiek belang is in Moskou. Begroting 1968 Marathonzitting van kabinet (Van onze Haagse correspondent) Het kabinet is vandaag aan eei driedaagse vergadering begonnen on de rijksbegroting voor 1968 af te ron den. Deze speciale zitting van de mi nisterraad duurt tot en met vrijdag. Verwacht wordt, dat dan de finan ciële kwesties in grote lijnen zyn geregeld. Medio augustus zullen de ministers afzonderlijk hun uitge werkte begrotingen gereed hebben Politieke moeilijkheden binnen het kabinet over eventuele bezuinigingen worden in Den Haag niet verwacht. Aan Utrechtse universiteit (Van onze Utrechtse correspondent) Een van de hoofddaders van de „Baarnse moord", studeert sedert oktober 1966 scheikunde aan de Utrechtse Rijksuniversiteit. De 24-jarige jongeman, die in 1963 veroordeeld werd tot negen jaar ge vangenisstraf, met aftrek van an- (Van onze Haagse correspondent) Niet alleen voor lichte, maar voor alle alcoholhoudende dranken zal met ingang van 1 januari 1968 tele visiereclame zijn toegestaan. Aldus de nu bekendgeworden nieuwe voor schriften voor de Nederlandse televi siereclame. Men heeft een en ander echter wel aan stringente bepalingen verbonden. Zo zal het verboden zijn de recla- me-uitzendingen zodanig te constru eren, dat zy zyn gericht op een ver hoging van de consumptie van alco hol per hoofd van de bevolking. Ook mogen zij geen aanleiding geven tot overmatig gebruik. De strips mogen niet speciaal zyn gericht op minder jarige kijkers en luisteraars en op hen, die in het algemeen of in bij zondere omstandigheden geen alco hol mogen gebruiken. Dit geldt even eens voor aanprijzingen tezamen met niet-alcoholhoudende dranken (zgn. „longdrinks"). In een toelichting op de beslissing van de reclameraad wordt gesteld, dat reclame voor alcoholhoudende dranken op zich reeds een bedreiging voor de geestelijke en lichamelijke volksgezondheid vormt en dat deze door middel van een indringend me dium als de televisie nog ernstig wordt. Daarom ook zyn er strenge voorwaarden verbonden aan derge- lyke reclame-uitzendingen. Matig heid en soberheid in de strips zijn vereist-, terwijl het stimuleren van het gebruik ontoelaatbaar zal worden geacht. De raad heeft het recht voor waarden te stellen ten aanzien van het tijdstip van uitzending van der gelijke filmpjes. Ook volgens de nieuwe richtlijnen voor televisiereclame zal het in 1968 verboden zijn reclame te maken voor tabaksprodukten derhalf jaar voorarrest, gevolgd door ter beschikking stelling van de re gering, wordt reeds anderhalf jaar verpleegd in de Dr. H. v. d. Hoeven- kliniek in Utrecht. Hij mag deze in richting op eigen gelegenheid verla ten om colleges te volgen. De jongeman studeerde voor zyn arrestatie psychologie in. Amster dam. Hij was in zyn eerste studie jaar, toen de moord aan het licht kwam. Volgens het departement van Jus titie was de Baarnse jongeman an derhalf jaar geleden naar de kli niek overgebracht, omdat hy dermate geestelijk gestoord was, dat hij in de gevangenis niet meer te handhaven zou zijn. De Dr. v. d. Hoevenkliniek is de onderafdeling van het psychiatrisch centrum Willem Arntsz in Den Hol der. Voor de patiënten in de Utrechtse kliniek bestaan over het algemeen mogelijkheden buitenshuis te studeren. Voor de jongeman, die geen lid is van de Utrechtse studentenfacultei ten, is de mogelijkheid om colleges te volgen geopend na overleg met de hoofdafdeling psychopatenzorg van- het ministerie van Justitie. Hij is, aldus een woordvoerder van dit mi nisterie, van de drie veroordeelden in de Baarnse moordzaak weliswaar het meest geestelijk gestoord, „maar deze stoornis schynt zyn intellec tuele ontwikkeling niet in de weg te staan". Hy wordt behandeld door de di rectrice van de kliniek, mej. dr. A. M. Rodenburg. De chemiestudie zou zij een belangrijk onderdeel van de therapie achten. De rode terreur in Hongkong woedt voort. Gisteravond vie len er twee doden en twintig gewonden. De regering kondig de een uitgaansverbod af en le het openbaar vervoer doelwit van de gewelddadighe den stil nadat het door ter- reuraanvallen en dreigementen van de communisten al voor tweederde uitgeschakeld was. Honderden beangste buschauf feurs en trambestuurders wa ren thuisgebleven, vooral om dat de huizen van hen, die aan het werk waren gebleven, be zoek kregen van communisti sche agenten, die dreigden dat de vrouwen en kinderen ge vaar zouden lopenDe poli aantal arrestaties tie heeft verricht. De politie bestreed de ongeregeld heden met vuurwapens, traangas en mobiele patrouilles, die via helikop ters werden gedirigeerd. De haat van de rode benden tegen de tram- en busbestuurders is een gevolg van het feit, dat deze zich niet door linkse leiders hebben laten overhalen in staking te gaan, waardoor een po ging om het openbare vervoer te verlammen is mislukt. Door aanval len op bestuurders en chauffeurs met messen, yzeren haken en stokken heeft de communistische horde op het ogenblik toch haar doel bereikt. Van een vervoermaatschappy reden slechts 159 van de 734 voertuigen. Een andere maakte bekend, dat 180 van haar 350 bussen reden. Een der de weigerde cijfers te verstrekken, maar de gebruikers maakten bekend, dat op sommige lijnen helemaal niet ADVERTENTIE gereden werd en dat op andere nu en dan gereden werd. Het was vooral gisteravond zo on rustig dat voor het hele noordelijke deel van het eiland Victoria een uit gaansverbod moest worden ingesteld. De gehele avond werd gevochten tussen politie en de menigte in de volkswijk North Point, aan de ooste- lyke punt van het eiland. Het per soneel van de trams voorzover die nog reden werd door de oproer lingen gemolesteerd. De gevechten met de politie waren hevig. De politie maakt rijkelijk ge bruik van traangas en schoot weer met houten kogels, die 'n,.grote knal geven maar geen ernstige wonden veroorzaken. De oproerlingen schij nen een guerrillatactiek te volgen. Ze gebruiken grote warenhuizen om de politie aan te vallen of er weer in te vluchten, volgens de door Mao Tse Toeng onderwezen militaire tac tiek. Tegen het traangas maken ze Gisteravond werd de politie voor het eerst met explo sieven aangevallen. Vooral by het grote communistische warenhuis „Wah Foeng" werd gisteravond fel gevochten. Dit gebouw ligt in de wijk North Point en telt twintig ver diepingen. Om het traangas uit het gebouw te houden lieten de commu nisten een twintigtal ventilators op volle kracht draaien. Om half elf, het tydstip waarop het uitgaansver bod van kracht werd, gaf de politie bevel alle lichten in het gebouw uit te doen, ook die in de etalage die versierd was met propagandamateri aal en de gedachten van Mao Tse Toeng. Toen dit geweigerd werd gooide de politie ongeveer zestig traangasgranaten waardoor het pro pagandamateriaal vlam vatten en de gedachten van Mao en de aanplak biljetten tot as vergingen. In de twee onderste verdiepingen van het ge bouw ontstond een flinke brand, die echter in twintig minuten geblust werd. Een vrachtauto, heiaden met drieduizend kippen, zakte van ochtend bij de rotonde Sloterplas in Amsterdam door zijn achter veren. e wagen kwam scheef te hangen. Brandweer en politie wa ren er als de kippen bij om de kippen te lossen. Maar een hon derdtal kon niet meer worden ge red. Bij onderzoek bleek, dat de veren (van de auto) met een balk waren gestut. De wagen werd in beslag genomen. ADVERTENTIE LEWENSTEIN Leiden Maarsmansteeg 8 tel. 20685 Dealer voor Alkemade, Leimuiden en Nieuw Vennep: Firma W. Los, Acacialaan 21 Leimuiden tel. (01721) -• 412 ADVERTENTIE ©uct euwo Vit het Leidsch Dagblad van 13 Juli 1887: Wij vestigen de aandacht van onze stadgenooten op eene keurige photographie hoog 22 en breed 19V2 TVed. duim, vervaardigd door den photograaf J. Goedeljee al hier, voorstellende het ge bouw van de hoogere burger school op de Pieterskerk gracht. Zy die er bezwaren tegen hebben dat C. Meyburg eene likeurstokerij opricht op de Hoogeivoerd in het perceel Wijk III, no. 464 (thans no. Heeft U onze speciale opruimingscourant al ontvangen? Nee, kijk dan NU in de bus en U zult verbaasd zijn 1500 m2. EIGEN MEUBELTOONKAMERS voor uw woning HaarUtr. 196 - 198 - 200 - 202 - 256 - 258 ÉÉN TOPPER UIT ONZE OPRUIMING BANKSTEL „CAROLINE", royaal 3-zits bankstel in zwart skai met losse keerbare kussens in een prachtige Deense weefstof, chroom poten, en 2 DRAAI FAUTEUILS, van 625,-, OQA DiscountpriJs

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1