„Anatevka' in Den Haag LEKKER BROOD KNOKKE HEEFT WEER EEN REL OMYL en gióteren DINSDAG 11 JULI 1997 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA^ «Van onze r.t.v.-medewerkster Geen festival zonder rel en die lie b- b en we dan. Tot ieders opluch ting overigens, wamt die sfeer is in- 1 middels in Knokke wat saai ge- I worden. VAN 18 JULI AF AL 205.000 BEZOEKERS ue musical „nnatevKci o.umt naar Den Haag. Na bijna 200 zeer succesvolle voorstellingen in Amsterdam en Utrecht be gint het grote gezelschap vol gende week dinsdag in het bcheveningse Circus Theater De relm akers zijn de Duitse ploeg onder aanvoering hun leider Stefan von Baranscy. Gistermiddag hebben zij, bijgestaan door hun Duitse juryleden en de Duitse persmensen, in de zaal waar de jury zidh anders (zonder dis cussie, zoals men zegt terugtrekt om te stemmen, luidkeels geprotes teerd tegen hun lage puntental. Want dit vindt Herr Stefan dit jaar echt ten onrechte. de aan een serie, welke op 13 sep tember zal worden besloten, Dat betekent nog niet het einde van de Nederlandse versie van Joseph Steins musical, die in het land van oorsprong Amerika nu al jaren achtereen volle zalen trekt. Wat dat betreft mag produ cent Paul Keijzer m ons iana ook niet mopperen. In die precies 199 voorstellingen zagen ongeveer 205.000 personen Lex Goudsmit schitteren in de zware maar dankbare hoofdrol van melkboer Tevje, die centraal staat in het goedmoedig humoris tisch verhaal. Twee miljoen In totaai u*u».«~ byna twee miljoen gulden aan re cette op. In Scheveningen heeft men goeue noop, aai ook uaar de De- langstelling groot zal zijn. Voor het Circus Theater heeft Anatevka bijzondere betekenis. In het jaar, dat het theater nu draait heeft het huisvesting verleend aan alle soorten kunst met grote en kleine k. Tot nu toe waren de reac ties zowel van artiesten als publiek geestdriftig. Anatevka wordt de eer ste musical en de eerste seriebespe ling. Mocht ook dit een succes wor den, dan kan men spreken van een „volledig" theater. Er waren wel enkele voorzieningen nodig voor deze musical, maar het voornaamste probleem (een draai toneel aanbrengen op een zg. zwe vende vloer) werd nogal gemakkelijk opgelost. Rolbezetting Lex Goudsmit als de melk boer Tevje en Ennie Mols-de Leeuive als zijn echtgenote Golde in de musical „Anatevka". Alleen zal de rolbezetting er dan iets anders uitzien. Niet wat de hoofdrollen betreft, want b.v. Lex j n.vta.i, w w „„rf. mm.' mus**! hebben gezien willen genieten Ministers over David Berglas „Hypnose kan gevaarlijk zijn" De televisie-uitzending van 15 april 1967 waarin David Berglas optrad en een aantal zich als theaterbezoekers aandienende personen en enkele te levisiekijkers onder hygnose bracht, wordt voor de volksgezondheid in de I algemene zin van dit begrip niet I schadelijk geacht. Wel bergt zich echter massaal toegepaste hypnose j gevaren in zich voor enkelingen. Dit zeggen de heren Roolvink en Kruisinga, respectievelijk minister en staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mede namens mej. mr. Klompé, minister van CRM, in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede Kamer-leden Boertien (ARP) en Tilanus ;CHU> over het optreden van David Berglas. Het risico bij massaal toegepaste hypnose zoals toneelhypnose of bu televisie-uitzendingen, bestaat boven dien daarin, dat de hypnotiseur on mogelijkerwijs niet alle aanwezigen persoonlijk kan bereiken of beoorde len. Dit in aanmerking genomen, zijn de bewindslieden van oordeel, dat massaal toegepaste hypnose ook indien de hypnotiseur de tech niek volkomen beheerst beter ach terwege kan blijven. Er is geen grond voor wettelijke maatregelen. Acro wil niet in JN.R.U.-progrannna Goudsmit wil tot het einde toe blij ven meedraaien', waama hij meteen kan beginnen aan de repetities van de volgende musical „De man van La Mancha" met o.a. Guus Hermus. In het Scheveningse Circus Thea- ter gaat .Anatevka" voor de laat- lanvvoeelDlaat ,t„ respectabel S U worden ge- In een brief aan de leden van de thuis nog i Tweede-Kam er-commissie voor Cul- de melo- j tuur, Recreatie en Maatschappelijk muziek van Jerry Bock. Als Werk heeft de Academische Radio deze tendens zich voortzet verwaeh- Omroep (ACRO) zijn bezwaren ken- fcen de platenmensen, dat tijdens de baar gemaakt ta.v. het plan van de Scheveningse voorstellingen de j minister van C.R.M. om de ACRO 10.000ste over de toonbank gaat. Wat i te doen inpassen in het gezamenlijk Ook elders Dat uitgebreide stelsel van decors zetting. Daarna gaan Jenny Arean haar man Huib Rooymans en Man fred de Graaf terug naa: neel. noemd. het to- programma van de NRU. De ACRO,' zo deelt deze instelling in een com muniqué mee, betreurt in deze brief, dat de minister in haar schrijven van 30 mei aan de ACRO geen be slissing heeft genomen over zijn twee jaar Ook de grammofoonplaat, die van de Nederlandse versie is uitgebracht, wordt heel redelijk verkocht.. Het blijkt, dat het vooral een herinne ringsplaat is. Hii wordt voorname- mTkt %Srd,rrr^kaU^ I e'-uagd door personen, die de overal kan worden gebracht. Voor- Scheveningen Tilburg en Rotterdam zal Alice Dona, die voor Frank- lopfg staatvast. dat SITLTiand SSS:Nasleep ongeregeld- h o4/i Mn nies nnmnhnrHpnrlp. in de i Gilpen is echtei reeds het land af- terecht kan. waar men nog jle(|en van Jliaarl Het programma staat nog niet vast, maar het» is wel zeker, dat na Rotterdam enkele andere plaatsen VOFlg JflHt ILICD til. ILU.U.I tUltu, U.O uooi heid. Na als pompbediende in de i Güpf"! garage van haar vader te hebben B^reisa gewerkt stapte ze de showwereld binnen, met succes. Geloof „In het verleden zijn we altijd slecht uit de bus gekomen in Knokke en volgens mij ook terecht. Ik heb nooit zo erg geloofd in onze ploe gen, omdat wij nu eenmaal moei lijkheden hebben met het zoeken van personen, die acceptabel zijn voor Knokke. Artiesten met talen kennis, met internationale erva ring, die het juiste Knokke-toontje plus de gemakkelijk en goed ver koopbare Schwung weten op ce brengen. Maar dit jaar lagen de zaken toch wel anders, vind ik. We hebben deze keer uit 300 kan didaten dit vijftal uitgekozen. Al len jonge artiesten, die nu al een carrière hebben opgebouwd, via radio en t.v. en via de platen. En in dit vijftal geloof ik voor het eerst voor de volle honderd pro cent. Maar wat is hier nu aan de hand? Het verschil in puntental tussen de eerste en de tweede avond (en hierbij neem ik het nadrukkelijk óók op voor Nederland) is buiten iedere proportie. Vorig jaar had den we met een uitgesproken slechte ploeg 299 punten en de vol gende keer 348 punten. Zo kwamen we op de 5de plaats. En terecht. Maai- nu is toch werkelijk iedere verhouding zoek. Goed, het is moeilijk om als eerste het festival te openen en een half lege, levenloze zaal in extase te brengen. Maar er is iets ergers: in de jury zitten mensen die muzi kaal gesproken geen ,a' van een ,b' kunnen onderscheiden. Die die ik niet met name wil aldus Von Baranscy, ..kunnen zelfs niet horen of iemand zuiver of onzuiver zingt En dan houdt het voor mij op. Ik vind dat met alle respect voor de overige kwaliteiten van de jury in een dergelijk lichaam alleen tot oordelen bevoegde musici zitting kunnen hebben. Dilettanten horen hier niet in thuis. Begrijp me goed. Ik ben niet boos, omdat we geen eerste prijs in de wacht kunnen slepen, maar ik wil gerechtigheid voor Nederland èn voor ons. Mijn voorstel is, de ge hele Duitse ploeg terug te trekken. Dat heb ik ook gezegd tegen Casi- no-directeur Nellens en die is er erg van geschrokken. Ik wil wèl optreden, maar niet geklasseerd worden. Deze hele vertoning is een schande voor Knokke en een schande voor de Duitse ploeg, die hiermee een brevet van onvermogen krijgt op gespeld. En Engeland met al zijn hoge punten? Goede zangers zitten er ongetwijfeld bij, maar kijk naar het repertoire. Het is hier toch geen Schlager-festival zullen worden aangedaan wellicht tegen het einde van dit jaar terugkeert naai- het punt van uitgang: Carré in Amsterdam, ADVERTENTIE Vliegen in de keuken? Muggen in de slaapkamer: Er zijn vele middelen om die beestjes te bestrijden. Zo bestaan er insectendoders, die u in de kamer ophangt, maar weet u wel hoeveel dat kost voor alle kamers? Daarom is een spuitbus als OMYL zo voordelig. OMYL spuit u daar en wanneer het nodig is. Vliegen, muggen, fladderende motten? Spuit OMYL: zuinig, frisse geur, directe en langdurige werking. Al vanaf f 3.65. Eén spuitbus voor alle kamers. ien Organon produkt Vervolging van drie Amsterdamse agenten Drie agenten van de Amsterdamse politie worden alsnog vervolgd we gens mishandeling van een student tijdens ongeregeldheden, die op 19 maart van het vorige jaar op de Prinsengracht ontstonden, toen daar in het gebouw van de uitgeverij Po lak en Van Gennep een fototoon stelling werd geopend over het po litieoptreden tijdens het huwelijk van Prinses Beatrix en Prins Claus, ne gen dagen tevoren. Het Gerechtshof in Arasterdam heeft tot deze vervolging beschikt na dat de officier van justitie, mr. J. Hartsuiker, eind vorig jaar had mee gedeeld dat een klacht van de stu dent in kwestie, de 23-jarige B. Eer- mond, wel gegrond was, maar dat hij geen termen aanwezig achtte om strafvervolging tegen de drie agen ten in te stellen. Disciplinaire af doening van de zaak achtte de offi cier voldoende. De student Is na deze beslissing van de officier van justitie in be roep gegaan bij het Gerechtshof. Dit Plaat .Grote schoonmaak'gelaten. De acro o5c3daï 1 de taakomschrijving van het geza- menlijk programma zodanig is, dat 111 JLOllClCll helemaal niet wordt tegemoetgeko- i men aan de specifieke belangen van onderwijs en instructie. De ACROl maakt 'hierbij de vergelijking met een dagblad en zegt, dat bijv. een medi sche rubriek in een krant zeer goed op zijn plaats kan zijn, maar dat de inhoud van de medische vaklitera tuur daar zal misstaan. De ACRO vraagt om een onderhoud met mi nister Klompé. Slachtoffers van Japanse orkaan De wervelstorm, die het afgelopen weekeinde zuid en west-Japan trof heeft volgens de laatste berichten vermoedelijk aan meer dan 360 men sen het leven gekost. Er zijn 283 do den geborgen en er zijn nog 84 (Van onze Londense correspondent) Nadat de St. Paul's kathedraal met succes is schoongewassen zullen de belangrijkste openbare gebouwen, zo als de Admiraliteitspoort en de „Na tional Gallery" op Trafalgar Square een beurt krijgen. Vele Londense gevels zijn sinds on heugelijke tijden door een dikke roet- laag aangetast, maar sinds er rook vrije zones zijn ingevoerd waar het gebruik van walmende brandstof is verboden ziet de Britse hoofd stad er veel helderder uit. In vele opzichten blijft echter het karakter van de stad, juist door het contrast tussen licht en donker van de gedeeltelijk door roet bedekte, uit „portlandsteen" opgetrokken monu mentale gebouwen, gekenmerkt NEDERLAND 1 6.30 uur 6.45 uur 6.50 uur 7.00 uur 8.00 uui 8.20 uui 8.55 uur 9.20 1 9.30 i 10.30 i VPRO Tour de France De Minimolen Nieuws Concert voor jonge Journaal en weerbericht De oude draaidoos Verhalen van Guy de Maupassant De overkant Songfestival Knokke 1967 Laatste nieuws NEDERLAND 2 NTS 8.00 uur Nieuws 8.05 uur Première; film nieuws 8.30 uur De oom; speelfilm 10.00 uur Laatste nieuws en journaal 10.15 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 8.55 uur Het Radio Kamerorkest 10.45 uur Dag, land! muzikaal beeld v; Hilversum 2 Zwijgplicht? Misschien heeft de televisie een zwijgplicht over de uitsla gen in Knokke. Ook gisteravond werd er weer niets meegedeeld over de uitslag van eergister avond, evenmin werd ons ver teld hoe de rangschikking nu „Nu en dan?" Ondertussen viel er nog meer te lachen gisteravond. Wij doe len op „Nu en dan?" een serie waarin opvoedkundige proble men op de film worden uitge meten, waarna een gezelschap van naar schatting een man of 20 over het gestelde probleem ging discussiëren. De film heet te „De vier donderdagen" en was van Franse makelij. Domi nee Schoch legde in zijn inlei ding uit. dat de donderdag in Frankrijk de vrije schooldag is, een nuttige aanvulling, maar misschien had hij aan dit NCRV-gezelschap ook nog even kunnen uitleggen dat Frankrijk voor 70 katholiek is en slechts voor 2 protes tant. Dan had er misschien wat minder vruchteloos gedebateerd hoeven te worden over de vraag of de ouders niet beter officieel konden scheiden i.p.v. nu al zes jaar van elkaar gescheiden te leven. Over het algemeen be stonden de discussianten uit eenvoudige zielen. Er was een jonge theoloog met vest en kleuterideeën bij, en een meisje dat zich voortdurend beklaagde over de leugenachtigheid van de moeder, terwijl de brave vrouw nauwelijks tegenwerpin gen maakte als haar zoontje met zijn vader op stap ging, en hem nogal onomwonden, maar zachtzinnig zei wat haar bezwa ren waren tegen haar gewezen man. Van scènes was ook geen sprake. Ook vond men de belde ouders nog zo onvolwassen om dat zij nog steeds niet met de situatie in het reine waren ge komen, kortom er werden aller lei pasklare houdingen en ma nieren van optreden ontworpen, die je inderdaad altijd aantreft in die Amerikaanse ..Vader weet het beter-series". zodat we toch maar moeten aannemen dat de ze in een grote behoefte voorzien en allerminst als fabrieksmatig of clichématig en wat dies meer zij mogen worden aangemerkt. De uitgaven voor deze grote schoon- misten. Ruim drieduizend militairen maak zullen driemaal zo hoog zijn als nemen, in samenwerking met politie tot nu toe voor de reiniging van ge- en brandweer, deel aan de strijd te- vels werd uitgegeven. gen modder en puin. ADVERTENTIE KRO: 18.00 Licht gevar. muz.progr. (opn.). 18.45 Musicerende dilettanten: mannenkoor m. piano: mod. koorzang. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Concilie postbus, lezing. 19.35 Stereo: Klass. or- gelmuz. (gr.) 19.45 Geestelijke liederen (opn). 20.00 Stereo: f~omenadeorkest zangsolist Boekbespr. 20.55 Stereo: Radio Kamer- ra mod. muz. 21.30 Ste- het Radlophilh. orkest. Leden vi Radiokoor en Kunst: cult. Overweging. voor Nederland èn voor onszelf een herwaardering te krijgen en ÏToTÏ 0»< punten pas na de hadve finale op- de dne a?en.t0n het. gemaakt worden; b. afschaffen van de schriftelijke stemming; c. jure ren als bijvoorbeeld bij kunstrijden op het ijs: openbaar met bordjes: d. in geval van niet-uitvoerbaar- heid van openlijke stemming, een jury-discussie over de gegeven pun ten aanballen. Waanzin is het dat alles zander spreken gaat". Von Baranscy liet de keuze a ploeg. Die wilde doorgaan. de heer Bermond zich be klaagde toch moeten worden ver volgd. Het Hof heeft zijn beslissing onder meer gebaseerd op de door de cineast Louis van Gasteren tij dens de ongeregeldheden op 10 maart gemaakte film „Omdat mijn fiets daar stond". Over het politieoptreden op en na de I de 10e maart werden vorig jaar bij Dus de officier van justitie ruim 70 klach- niet Voorstellen De boze, zich hoe langer hoe meer opwindende Von Baranscy werd met beide benen op de grond gezet door de wat voorzichtiger en ook wijzere opmerking van een andere Duitser: „Terugtrekken zou lijken of we weer slechte verliezers zijn. We moeten gewoon nóg beter ons best doen. We moeten vervolgens proberen Geen trek „Allemaal best hoor, dat die Von Baranscy ons er zo gezellig bij be trekt", aldus Willem Duys, rustig door-zonnebadend op het strand van Knokke. „Maar ik heb geen trek in die rellen. Von Baranscy heeft me niet benaderd. Van die persconferentie wist ik ook niets af en Knokke is Knokke: daar hoort ook onze sof bij. Als je daar bang voor bent, moet je niet meedoen in een dergelijke competitie". En hij trok zich weer terug in zijn badstoel. Maar na afloop van de jury-uitslag liep Von Barenscy wanhopig en boos door de hal van het Casino rond. „Ik hèb wel gelijk gehad. We hadden niet meer mee moeten doen. We zijn geheel in de vernie ling!" (Het was een verrassing: Duitsland 347—Frankrijk 377 pun ten). ten ingediend. In slechts één geval, dat van de student C. Wouters, ging hij tot vervolging over. De politie man. die door de student van mis handeling was beschuldigd, werd ver oordeeld tot het betalen van een boe te van 100 gulden. De filmmensen zeggen, dat we haar in de gaten moeten hou den: de 23-jarige Greta Baldwin uit München. Hollywood is ervan overtuigd, dat ze innerlijke en ui terlijke talenten heeft om een ster van betekenis te ivorden. Pa ramount heeft er in ieder geval veel vertrouwen in. Anders had deze Amerikaanse filmkolos het meisje geen langlopend contract gegeven. De voormalige manne quin gaf in Londen een zeer be heerste persconferentie. Ze tvas pas uit Berlijn overgevlogen. Ze ivas op weg naar Hollywood. „Op weg naar roem", zoals de film mensen zeiden. Radioportret van -J.35 Op de zomer licht progr. 21.50 Jazz Spectrum. 12.20 Nabeschouwing over de Ronde 'an Frankrijk, 11e etappe. 22.30 Nws. 12.40 Act. 22.55 Mod. en klass. muz. opn.). 23.55-24.00 Nws. VOOR WOENSDAG 12 J l'LI Hilvèrsum 1. 402 nt. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. balletmuz. (gr.) 13 00 Nieuws. 13.10 Aotuali- portret. 14.05 Viool en clavecimbel klassieke muziek. 14.25 Blaastrio: mo derne muziek. 14.50 Tenor en piano; moderne liederen. 15.00 Voor de kin deren. 16.00 Nieuws. 16.02 Lichte grammofoonmuz. 16.30 Voor de zie ken. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 VARA- Hilversuin III. 240 ni. en F.M. AVRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Actualitei ten. 9.05 Kaleidoscoop: AVRO-solis-" ten en -orkesten (opn.). 10.00 Nieuws 10.02 Arbeidsvitaminen: populair ver- zoeflcplatenprograimma. (11.00 Nieuws) 12.00 Nieuws. 12.02 Polenblut. ope- rette (verkorte vorm)13.00 Nieuws. 13.02 Actualiteiten. 13.05 Zet 'm op: plaatjes en praatjes. (14.00 Nieuws). muziek voor .00 Nieuws. Toerbeurt: platenprograimna van AVRO's Jeugdafdeling. 17.00 Nüeuws. 17.02 Actualiteiten. 17.05 Rhythm and blues, oude en nieuwe opnamen. 17.35—18.00 HlMbdlly-tlme: J Country and Western muziek. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: NCRV: 17.00—17.30 1 Voor de kinderen. NTS: 16.3017,15 12e etap- ringclub: vakantietip 9.35 Wate i V. d. huisvr. 10.30 1 Lichte gramj inbo m.m 14.00 14.20 Arausementsmuz Rond» van Franikrijik. Journaal. 22.55—23.30 Song Festival Knokke 1967: België—Italië. Nederland TI: NTS: 20.00 Nieuws in 't kort. NCRV: 20.05 Eén horizontaal, uizprogramma. 20.25 Piano te koop. lichting: Kamp TV-spel. 21.10 Christelijke ging in Japan, filmreportage. 21.20 Japan gezien door zijn films: dl. II Sociale Zaken en Volksgezondheid. De bariton, begeleid door Instrumentaal Internationale volksliedjes. 5—22.30 Journaal. (Over de 4e lijn) i oensdag 12 Juli 1967. (Garland). El Ran- 3.30-8.35 Van ailc uhuis, (Schauberg), Oude grammuz. 9.35 Stereo: Klassie ke grammofoonmuziek. 10.00 Lichte grammof muz. io.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 R.V.U.: Recreatie: Spelen en leren spelen door Dr. J. C. I Pianorecital: klass. El cumbanchero Hernandez Winifred Atwell. Blue holiday (Rose).' Adré Previn. David Rose. Konoe aloisie lassie (Woiski). So wan lobbie <Wois- I ki). Na bas (Woiski i. Max Woiski, Roll j out the barrel-Paddlin' Madelin nome- Ma. he's making eyes at me. Big Ben Fraaiere VARA-gids «Van onze Utrechtse correspondent i De VARA-gids krijgt een fraaier uiterlijk. Men wil vermoedelijk met ingang van 1 januari over- sohakelen van offset op koperdiep- j druk. Het desbetreffend voorstel j hoopt he: VARA-bestuur zaterdag 29 juli in de verenigingsraad te brengen De programmabladen van de an- 1 dere omroepen worden al in koper diepdruk vervaardigd. De VARA wil die achterstand, mede met het oog op de concurrentie (Televizier/Avro- I bode), wegwerken. Bibl Johns. Blueber^ hanging ón Robison), Dutch Swing Col lege Band. Thinking of our love In. Careless Erwin, Two basi Garrison the Saints g. Orkest Pee We< (Gillespie Lewis. chance (P. J. Jones). That's Earl Downs. Walter Davis, Max Roach. Harold I ow. Richie Powell.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5