LEIDSCH DAGBLAD (3BI& Israël vreest voor Russische vloot Zend iemand naar Guinee JAMIN werk voor 400 man GIJZELAARS VRAGEN: Smaldeel van dertien schepen in Cairo en Alexandrië Goed vissen in I zwembad weekend-systeem (BucJ QÊie, euwo u.pgericht 1 maart 1860 DINSDAG 11 JULI 1967 No. 31325 ecteur: E. A. E. van Dishoeck Dfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 ■k De politieman op de voor grond vindt het niet erg. De Koningin en Prins Bernhard zyn op Vlieland. De badgasten wil len haar graag van dichtbü zien als zjj in een bus een rond tocht over het eiland maakt. ILaat ze dan. Wat ls er feeste lijker dan een enthousiaste me nigte? Het vorstelijk paar was op een topdag op het kampeerterrein „De Stortemelk" Er waren drie duizend kampeerders. Zoveel had men er dit seizoen nog niet ge noteerd. Koningin en Prins wil den alles weten over de recrea tiemogelijkheden op het eiland. Hun werd verteld, dat het bordje „vol" niet te vermijden zal zijn, de ontwikkeling van de laatste tien jaar zich blijft voortzetten. Ook op Terschelling was de belangstelling overweldigend. Het koninklijk paar kwam daar met de „Piet Hein" aan. Enkele badgasten zwommen het ko ninklijk jacht tegemoet. Duizen den omzoomden het haventer rein. Aan boord van het sleep- bootbergingsvaartuig „Holland" volgde na een rondgang over het eiland een ontvangst. Vele ver tegenwoordigers van zee- en reddingswezen waren daarbij aanwezig. Voor vandaag stonden er be zoeken aan Ameland en Schier monnikoog op het programma. fieuwe fabriek Staatsmijnen (Van onze Roermondse correspondent) Aan de reeks van chemische fa ken van de N.V. Nederlandse itsmijnen wordt binnenkort een 'lonitril (grondstof voor synthe- :he vezels, garens, rubbers en har- i) -fabriek toegevoegd. Het proces de fabricage van deze stof heeft itsmijnen gekocht van Standard Company Ohio in de Verenigde iten. Plannen om samen met deze perikaanse maatschappij een nieu- fabriek in Nederland te vestigen iben schipbreuk geleden. Staats- nen zal de nieuwe fabriek in een irte dochteronderneming onder- pngen. voor Ongeveer 200 bouwvakkers zullen an paar jaar werk vinden bij de luw van de fabriek op de door het ben van de cokesfabriek Maurits I Geleen vrijgekomen terreinen. Als J 1 1969 met de productie van (jaar- les 45.000 ton) acrylonitril kan wor- |n begonnen, zullen er vierhonderd fensen hun brood kunnen verdienen. DE! WEERBERICHT J Het KNMI in De Bilt verwacht Tin heden- tot morgenavond: jonnig en warm, met later op de lag kans op een lokale onweersbui. Zwakke, veranderlijke wind, maar b de kustgebieden tijdelijk zeewind, j (Opgemaakt om 11.15 uur). 12 JULI 5on op: 4.33 uur; onder: 20.57 uur. kaan op: 10.11 uur; onder: 23.33 uur. poogwater in Katwijk te 6.24 en 18.41 uur, laagwater te 2.09 en 14.30 »ur. STRANDVERWACHTING lok morgen zomers en fraai weer. -ets warmere lucht en een zwakke Rewind. In de middag van 23 tot 25 1 paden. Zeewater 17 graden. Vooruit- I pchten: eerst in de tweede helft van yeze week een wat toenemende kans b onweer. )it nummer bestaat uit 14 pagina'! In China: „lijst van monsters..." In Rood-China hebben de Rode gardisten een „lijst van monsters" gepubliceerd met meer dan 238 na men van vooraanstaande Chinese in tellectuelen, die gekant zouden zyn tegen Mao's culturele revolutie. De kunstenaars, geleerden en schrijvers op de lijst worden be schuldigd van „ondermijning van het socialisme, revisionisme en streven naar herstel van het kapitalis me". Tot de „monsters" behoren o.a. de wijsgeer Fen Joe-lan, de histori cus Kien Po-tsan, de econoom Soen Joe fan, de schrijver Mao Toen en de dramaturg Hsia Jen. BETOGING VAN INDONESISCHE STUDENTEN De Indonesische studenten, d^e maandenlang rustig zijn geweest, hebben maandag betoogd tegen cor ruptie in hoge legerkringen. Batocba- ra, voorzitter van het Actiefront van de studenten, zei tijdens een door 3000 studenten bijgewoonde demon stratie, dat Soeharto niet krachtig genoeg optreedt tegen de corruptie. Hij noemde de studentebetoging een duidelijke waarschuwing aan het adres van Soeharto. „Wij verlangen dat Soeharto onze zijde kiest", aldus Batoebara, die zitting heeft in het Indonesiche par lement. „Wij willen niet dat hij dezelfde fouten maakt als Soekarno gedaan heeft". Ook op het economisch Qeleid van de regering werd door de stu denten kritiek uitgeoefend, ondanks het feit dat de export in het eerste kwartaal van dit jaar gestegen is en de inflatie met succes bestreden wordt. „Virginia Woolf" niet in Moskou De film „Wie is bang voor Virginia Woolf?" is op geheimzinnige wijze afgevoerd van het programma van het filmfestival van Moskou. De ver filming van Edward Albees stuk zou buiten mededinging en slechts voor genodigden worden vertoond, maar werd op het laatste ogenblik vervan gen door „The professionals". 9? correspondent) De Nederlanders in Guinee hebben de regering gevraagd on middellijk een afgevaardigde naar Conacry te zenden voor overleg met de regering van Sekou Toure. Dit is gebeurd vit het Beverwykse aannemersbedrijf Van Hattum en Blankevoort, waarvan een dertigtal werknemers de Westafrikaanse re publiek niet mag verlaten. De verte genwoordiger van het aannemersbe drijf in Freetown, hoofdstad van het aan Guinee grenzende Sierra Leone, heeft aan de grens tussen beide lan den een gesprek gehad met een van de Nederlanders in Guinee. Deze heeft erop gewezen, dat hij en zy'n lotgenoten duidelijk de dupe zijn van wat inmiddels een prestigekwestie is geworden. Omdat men in jonge Afri kaanse staten bijzonder gevoelig is voor prestigeverlies, zou naar de me ning van de betrokken Nederlanders niets de zaak meer ten goede kunnen komen dan het naar Conacry komen van een Nederlandse regeringsverte genwoordiger. Dreigement Inmiddels is het dreigement, dat niet alleen de vier KLM-employes, maar ook de andere Nederlanders in Guinee huisarrest zou worden opge legd, niet uitgevoerd. Er wordt de werknemers van Van Hattum en Blankevoort geen strobreed in de weg gelegd, afgezien dan van het feit, dat zij het land niet mogen ver laten. Dit is bijv. een grote tegen slag voor een paar mannen, die op Ambtenaar mag weer huwelijken sluiten (Van onze A' damse correspondent» De Amsterdamse ambtenaar van de burgerlijke stand M. Trapman mag na 1 augustus weer huwelijken sluiten. Hij werd enige tijd geleden nadat hij een bruidspaar aan boord van een rondvaartboot in de echt had verbonden, voor straf overge plaatst naar de afdeling geboorten. Deze strafoverplaatsing wordt nu on gedaan gemaakt. Dit blijkt uit het antwoord van de B. en W. op via gen over deze kwestie van het raads lid L. Kuijpers (PvdA). het punt stonden naar Nederland te vertrekken, omdat hun vrouwen spoe- sen baby verwachten. Vele wegen Bij de overhandiging van het ver zoek uit Guinee aan het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag, heeft het aannemersbedrijf als ant woord gekregen, dat reeds langs ve le wegen wordt geprobeerd de Neder landers vrij te krijgen. De Nederland se regering heeft zowel via een aan tal Afrikaanse landen als via Italië contact gezocht met de regering ir Conacry. Bovendien is een beroep ge daan op de Verenigde Naties, die zelf indirect ook bij het conflict zijn betrokken, omdat de Nederlanders worden vastgehouden als repressaille voor het arresteren van de Guinese V.N.-delegatie in het buurland Ivoor kust. De delegatie was aangehouden, toen een KLM-vliegtuig, op weg naar Conacry wegens slechte weersom standigheden naar Ivoorkust had moeten uitwijken. Een smaldeel van dertien Sowjetrussische oorlogsschepen, waaronder twee die bewapend zijn met raketten, zijn gisteren de Egyptische havens Port Said en Alexandrië binnengevaren, tot grote ongerustheid van Israël De Sowjetrussische admiraal Molochow verklaarde in Alexandrië, dat deze oorlogsschepen" op elk ogenblik bereid zijn tot samenwerking met de Egyp tische strijdkrachten om elke agressie af te slaan". Het dagblad „Jediot Aharono" uit de Israëlische hoofdstad Tel Aviv wees er gisteren op, dat de aankomst van deze Russische vloot in het Suezkanaal een ernstige bedreiging voor Israël vormt. Volgens dit blad gaat de aanwezigheid van deze schepen met raketten aan boord in Egypte ver uit boven een politieke demonstratie van steun aan het regime van Na .„er. Het Israëlische blad verwacht, dat slag uit van zijn bezoeken aan de de Egyptenaren hun bombardemen- Verenigde Staten en West-Europa, ten op Israëlische troepen langs de Volgens de Britse en Franse pers- bestandslijn aan de westelijke zijde i bureaus Reuter en AFP zou presi- van het Suezkanaal zullen hernieu- dent Boumedienne van Algerije tij wen en dat Israël dan niets anders overblijft dan te reageren. De Rus sen kunnen dan beweren, dat hun schepen getroffen werden en het blad vreest, dat de Russische repre sailles dan niet lang op zich zullen laten wachten. Gisteren werd geen melding gemaakt van incidenten hoewel Israëlische waarnemers had den geconstateerd, dat Egyptische troepen zich ingraven op de weste lijke oever van het Kanaal. Uit een mededeling van het Britse persbureau Reuter blijkt, dat de Sowjetrussische vloot bestaat uit twee raketschepen, een kruiser, een torpedobootjager, twee onderzeeërs, vijf landingsschepen, een tanker en een onderhoudsschip. De Russische admiraal verklaarde, dat zijn sche pen op uitnodiging van president Nasser op bezoek zijn. Het bezoek zal een week duren. In een rede bij aan komst verklaarde admiraal Mo lochow: „Uit naam van officieren matrozen van de Russische vloot veroordelen wij de imperialistische agressie en verklaren wij, dat het Russische volk alle volkeren zal blij ven steunen, die voor vrijheid en onafhankelijkheid vechten. Malik in Cairo De Sowjetrussische vice-minister van Buitenlandse Zaken Malik is vanochtend in Cairo aangekomen voor een bezoek van twee dagen. Hij reist op het ogenblik de Arabische hoofdsteden af, zo is bekendgemaakt. De Algerijnse president Boume dienne vloog vandaag naar Damas cus na zün belangryke besprekingen van gisteravond in Cairo met presi dent Nasser en Koning Hoessein van Jordanië. Hy besloot naar de Syri sche hoofdstad te gaan na een tele foongesprek met het Syrische staats hoofd El Atassi, zo meldt het semi- officiële Egyptische blad Al Achram. Boumedienne was zondag in gezel schap van een aantal Algerynse mi litaire en politieke topfunctionaris sen naar Egypte gereisd om de toe stand in de Arabische wereld te be spreken na het bestand van vorige maand, dat Algerije nimmer heeft geaccepteerd. Gisteravond beraad slaagde hy" met Nasser en Hoessein over een gezamenlyke strategie die de ontruiming door Israël van de be zette Arabische gebieden moet be werkstelligen. Hoessein bracht ver- dens het overleg in Cairo gepleit hebben voor de vorming van een „re volutionair bondgenootschap van de linksgeoriënteerde Arabische landen om de Zionistische agressie de kop in te drukken". In een antwoord aan Soedan op het verzoek om midden- juli een Arabische topconferentie in Chartoem te houden zou Boume dienne hebben gezegd, dat Algerye alleen maar aan een Arabische top conferentie zal deelnemen als deze op het voeren van actie is gericht. Algerije wil niet aan de conferentie tafel gaan zitten om redevoeringen aan te horen of compromissen voor te bereiden De Israëlische minister van Arbeid, Allon, verklaarde gisteren, dat het Suezkanaal pas heropend moet worden nadat Egypte heeft in gestemd met onbelemmerde door vaart voor Israëlische schepen, In Jeruzalem zei minister Allon voor een gehoor van studenten: „Egypte heeft belang by het in werking zün van het Suezkanaal. Wü ook, op voorwaarde dat Israëlische schepen het kunnen gebruiken. Wü hebben een goede onderhandelingspositie". Functionarissen van het Rode Kruis uit Israël en Jordanië hebben gisteren bü de Allenbybrug bespre- Ook Israël gaat akkoord met VN-toeziclit Ook Israël heeft nu ingestemd met de stationering van VN-waarnei in het gebied van het Suezkanaal. Egypte had dat gisteren al gedaan. Een woordvoerder van het Israë lische ministerie van Buitenlandse zaken deelde mee: „De regering van Israël stemt in met de oproep van de Veiligheidsraad in verband met het toezicht op 't bestand. De rege ring is tevens bereid tot bespreking met generaal Bull van regelingen be treffende de stationering van V.N.- waarnemers op waarnemingspunten voor het toezicht op de naleving var het bestand met Egypte. Deze in stemming is afhankehjk van de vor ming van waarnemingsposten aan beide kanten van de bestandslün op basis van wederkerigheid." kingen gevoerd over de terugkeer van Arabische vluchtelingen naar de door Israël bezette westelüke oever van de Jordaan. De mensen die met bundels kleren, meubels en zelfs üskasten de brug overstaken gingen nog steeds de andere kant uit, in de richting van Jordanië. Vergeleken met de uittocht van drie weken geleden was het ech ter nog maar een dun stroompje. Over de datum van terugkeer is enige verwarring gerezen. Aan- vankelük was begrepen dat de laat ste dag waarop de vluchtelingen te rug mochten keren, 10 augustus was. Zondag verklaarde het kabinet ech ter dat 10 augustus de laatste dag was, waarop een verzoek om terug keer kon worden ingediend. Israël stelt vier eisen voor terug keer: de vluchtelingen moeten iden titeitspapieren hebben, door gezond heidsdienst en douane worden ge controleerd en door de veiligheids dienst onderzocht. *,De meeste vluchtelingen hebben geen identiteitspapieren", verklaarde Troyon, de Rode-Kruisvertegenwoor- diger in Amman. „De beslissing of het Rode Kruis bü de terugkeer zal assisteren moet in Genève ge nomen worden, niet hier ter plaatse. Hier in Jordanië zy'n duizenden mensen die terug willen". M Het Friese dorp Wolvega krijgt een nieuw zwembad op i de plaats van het oude. J Bij het leegpompen van dat oude openluchtbad zijn bij- J zonder vreemde zaken voor 1 .den dag gekomen. De bevol- king van Wolvega blijkt ja. renlang gezwommen te heb- ben tussen palingen van wél een pols dikte, snoeken van meer dan vijf pond, kanjers van voorns en een heel leger baars, om van de vele tiental- J len kikkers maar niet te spreken. Verder kwamen nog veel andere vreemde dingen voor den dag, zoals gouden 1 ringen, verroeste emmers, tientallen bakstenen, flesjes, 1 halfvergane voetballen, geld- j stukken en zelfs een kunst- gebit. Het oude bad had al jaren- w t lang een zeer slechte naam 2 onder de bevolking van Wol. vega. Het zou ziekte hebben t veroorzaakt bij geregelde be- 3 zoekers, zo iverd gemompeld. Een officieel onderzoek aan 3 1 het einde van het vorige j zwemseizoen wees uit dat het S j water aan de gestelde eisen i voldeed. ic Tijdens een receptie van de pauselijke nuntiatuur in Madrid begroette Prins Juan Carlos de echtgenote van zijn (vroegere) ri vaal, Prinses Irene, op hoofse wij ze. Links Prins Carel Hugo, rechts Prinses Sofia, echtgenote van de Spaa?ise troonpretendent, Prins Juan Carlos. ADVERTENTIE Grondverf droog na 50 minuten. Plamuurhardnal5minutenl ADVERTENTIE jföiy bloemen niet duur we/ heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van 12 juli 1867: Hedenmiddag is de eerste nieuwe haring alhier aange- komen. Men wil weten dat de bij ons leger in gébruik gestelde 1 Snider-achterladers volstrekt 1 niet voldoen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1