Janssen en Aimar sloegen een complete ploeg' toe op Ballon d' Alsace Jefke Janssen: 'Ik heb De Tour in cijfers John Newcombe had slechts eventig minuten nodig Voetbal bigamie PAOINA 6 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 8 JULI 19» De Tour de France lieeft zijn eerste grote verliezerRaymond Poulidor Ronde van de Toekomst Jefke Janssen maakte zyn ogen tot nauwe spleetjes, frommelde even aan de deurknop vpn zijn bontbe schilderde ploegleiderswagen en zei toen heel bedachtzaam met zijn sap pige Limburgse accent: „Ik geloof dat we in de Ronde van de Toe komst een completere ploeg hebben (Door Fred Racké) Belfort vrijdag De berg had zich niet eens een naam in de geschiedenis van de Tour de France verworven. Er was nog nimmer een slag gestreden tussen de grootste renners uit de historie. Er stonden op de Col de Harrenberg zelfs maar weinig mensen. Maar dat druipende, rillende groepje in de berm van de weg zag Raymond Poulidor er zijn zesde Tour de France verhezen. Want „Pou Pou" is niet voor het geluk ge boren. Men rende de weg op, toen Raymond Poulidor tegen het ruwe asfalt smakte. Men duwde hem, vele meters, toen de bloe dende renner de fiets uit de handen van een ploegmaat had gerukt. Maar Raymond Poulidor zag ook nu, na vijf jaren vol lekke banden en opeengestapelde fouten, de Tour de France door zijn verkrampte handen glijden. Toen de geteisterde renner eenmaal de Ballon d Alsace had be klommen, toen er eindelijk genoeg pijn. mist en regen was geweest toen was er voor Raymond Poulidor ook de omvang van de catastroje. Maar even verbijsterd moest ook Felice Gimondi zich naar het dal laten vervoeren. En Julio Jimenez. En zovele anderen. Slechts twee renners hadden de slag in de Vogezen overleefd: Lucien Aimar en Jan Janssen. Wéér waren de listigste en vechtlustigste. de stille en de praatzuchtige renner eikaars naaste concurrenten geworden. Zo als in 1966. Er was mist en kilte, op de top van de berg, die na 215 kilometer op doemde. Er was regen geweest, tij dens veel van de zeven uren die naar de berg hadden geleid. Regen en kou. mist en gladde wegen. Het groen van de bergflanken was %en triest groen, waarin druppels niet eens konden glinsteren. Het gevecht in de Voge zen werd in de wolken uitgevoch ten door een zwarte brigade, die zich bemodderd en verkleumd een weg zocht naar telkens weer een volgende hindenris. De zevende etappe van de Tour de France werd verlicht door koplampen van de volgwagens. Maar op de top van de berg. die Ballon wordt genoemd, lichtte de hemel op. Daar kreeg het geel van de leiders trui glans, die het begeren zoveel groter maakt. En daar lichtte ook het oranje op. Het oranje van de Ne derlandse ploeg. Op de top van de berg in de Elsas was de chaos com pleet, waar zij werd geboren uit vreugde voornamelijk. Jubel rond Lu cien Aimar, jubel rond Jan Janssen. En terwijl de klokken de minuten markeerden .terwijl het wachten op Raymond Poulidor bijna pijnlijke vormen begon aan te nemen werden de verhalen genoteerd. Werd de ge schiedenis van de slag in de Vogezen bijeen gegaard uit de flarden van z nnen, waarmee vermoeide coureurs over hun voldoening repten. van 15. Een team, dat niet had ge leden onder de kilte in de natuur, maar dat het bloed voelde stromen, nog steeds. Felice Gimondi. Jan Janssen, Lucien Aimar, Tom Simp son en ook, ja ook Gerben Karstens ieidden de dans. En zowaar. Huub Zilverberg marcheerde mee. Er wa ren Belgen, bevrijd scheen het. nu de „keizerlijke twistappel" genaamd Van Looy, het pad naar huis had gekozen: Walter Godefroot. Franke Brands, Jos Huysmans, Guido Rey- broeck. Er waren onvermoede Span jaarden als Marine en Lasa en een Italiaan. Michelotto. En Fransen, die als tweederangs-coureurs zijn ver trokken, maar die er altijd en overal bij willen zijn: Michel Grain en De sire Letort. Het is die groep geweest, vernam men op de top van de Bal lon, die de slag heeft doen ontbran den. En daarna kon men de strijd nauwelijks meer recapituleren. Ray mond Poulidor moet, vechtend tegen de pijn en tegen een inzinking, toen all ver zijn teruggezakt. Jimenez en Pingeon moeten angstig schreeuwend om hulp, om een hoger tempo, als razenden hebben achtervolgd. Maar de mist en de regen verhulden hun strijd. En inmiddels naderde de voet van de laatste berg, de Ballon. dan vorig jaar. Toen hadden te kanonnen. Nu hebben we meer een team. We hebben jongens, die tegen een berg op kunnen, knapen, die een stukje kunnen sprinten en kerels die in een tijdrit een knappe tijd op de klokken kunnen brengen. Maar we gaan er niet direct speciaal op rijden, daarvoor weet ik te wei nig van de andere ploegen. Wellicht komen de Italianen met een nieuwe Felice Gimondi, misschien heeft Spanje een Bahamontes de tweede en ga zo nog maar een tijdje door. We trekken pas echt een plan, als ik na de eerste etappe iets van de kracht van de andere landen ken. Dan weet ik pas of we op het indi viduele-, op het ploegen- of op het puntenklassement gaan mikken En nogmaals, we kunnen vele kan ten uit. Overal heb ik de renners voor. Ik heb een complete ploeg". Méér wilde de Limburgse wielerge- neraal niet loslaten. „We hebben ons in binnen- en buitenlandse grote ronden al veel te veel in de kijker gereden", grijnsde hij. De door Joop Middelink Janssen gekozen Nederlandse plot) (Daan Holst, John Schepers, Lt Duyndam, Fedor den Hertig, Jan Katwijk, Hans Tesselaar, Piet Tes» laar en Rinie Wagtmans) vertrek maandagmiddag uit Breda. Donderdag (in Nimes) begint he grote spektakel. Acht Nederland» jongens die vrijdagmorgen op he kantoor van de KNWU een officie) verklaring hebben moeten tekene dat zij geen gebruik van doping zu] len maken verschijnen dan vc goede moed aan de start van ee: Tour de l'Avenir, waarin zij, zoal Rini Wagtmans zei, „flink van zie! af zullen byten". Noodlot Toen sloeg het noodlot ook voor Aanval I Felice Gimondi toe: lekke band. Waarschijnlijk nooit te voren had Het moet zijn gebeurd nadat de men een renner zo snel een ander bloedende Ravmond Poulidor zwoe- wiel gegeven, maar Felice de held gend was teruggekeerd in het pelo- van de Dolomieten, struikelde mette- ton. „HU zat er slecht bij' sen later. „En Lucien Aimar zag dat ook. Die moet hebben begrepen, dat juist nu de grote kans er was. Hij viel aan. Ik ook. Ik laat die jongen schaduwen. Ik verlies hem niet uit het oog". Er restte, op dat moment, nog slechts de aanloop naar de laat ste, grote berg. Een aanloop, die in razende vaart werd genomen. „Ieder voor zich", heeft op dat ogenblik in 't peloton het parool geluid. En elk een. die nog kon. rende naar voren. Daar, in de voorste linies, ontstond een waarlik heterogene groep, waar van de leden elkaar slechts konden steunen, zó ver uiteen lagen de be langen. De weggesprongen Aranza- bel, die op een gegeven moment tien minuten voorsprong had gehad werd overspoeld op een van de schaarse stukken vlakke weg door een groep min toch in de Vogezen. Vele, vele Jan Jans- kilometers heeft de campionissimo moeten jagen om weer terug te zijn, bij de veertien van de lichte brigade, die de geweren schouderden in de jacht op veel méér dan de prijzen van de dag. Omgeven door Balma- nion, Italië's tweede man, Pingeon en nog een reeks Italianen, kwam Gimondi terug bij de kopgroep. Maar teveel al had moeten geven om de laatste aanval te kunnen weerstaan, *ant weer attaqueerden Lucien Ai mar, toen er nog 5 kilometer waren te klimmen. Jan Janssen: „Ik moest mee. Dit was de grote klap. Ik zag hoe moeilijk Felice Gimondi het had. Het was erg verwarrend. Er kwamen steeds coureurs bij ons en we verlo ren er een paar. Ik zag Huub niet meer en Gerben had tevel moeten geven. Maar ik kon nog mee." De on gelooflijk rijdende Belg v. Clooster, die men op eigen kracht de lange ren naar voren had zien maken, Gode froot, Huysmans, Brands, Simpson en Michelotto, nóg waren ze de strijd niet moe. Maar Felice Gimondi zag hen allen uit het gezicht verdwij nen. Op weg naar de chaos aan de top. die ver genoeg was om het ver lies in minuten uit te drukken. „In de laatste kilometers kon ik het niet meer houden," zei tenslotte Janssen. „En Balmanion ook niet meer. Dat kwam doordat Van Clooster tenslotte wegging, vlak voor de streep- En weer ging het tempo omhoog." „Hem" is Lucien Aimar, die de eindstreep bereikte, toen het eindelijk ook weer licht werd, toen de mist was ver waaid. Maar voor Lucien was- er geen onverdeelde vreugde, want Frankrijk wachtte op Ravmond Poulidor. Ontluisterd Zó lang heeft Frankrijk nog nooit op Raymond Poulidor behoeven te wachten. Men zag een grimmige Gi mondi drie minuten na Janssen de eindstreep passeren. Men zag een verslagen Jimenez ontluisterd fi nishen. Men zag knechten verheugd om hun redelijke klassering minuten lang toeven bij de verslaggevers, bij de supporters. En tenslotte was daar Raymond Poulidor. Twaalf minuten later. De tour had zijn eerste grote verliezer. En men kon, vóór men de rustdag ging vieren, de verhalen gaan afsluiten. Men mocht slechts gissen naar de stemming van Gi mondi, die zich pijlsnel naar het al De uitslag van de achtste etappe luidt: 1. Aimar (Fr.) 6.43.49 2. Bal manion (Sp.) 6.43.51; 3. Van Cloos ter (Rode Duivels, Belg.) 6.43.57; 4. Jan Janssen (Ned.) 6.44.02 5. Simp son (GH.) z.t.; 6. Brands (Belg.) 6.44.23; 7. Van Springel (Belg.) 6.44.50 8. Van Neste (Belg.) 6.44.52; 9. Godefroot (Rode Duivels) 6.44.58; 10JUÜ-10eetqppe-24gkm OIVONNE- -L \R,n;-s [Annecy64l<m .Faverges^ |Aiguebelle t)BRIAN(0N 10. Wolfshohl (W.-Dld.) 6.45.10; 11. Michelotto (Primavera, It.) z.t.; 12. Chappe (Bleuets, Fr.) z.t.; 13. Jun kerman (W.-Dld.) z.t.; 14. Haast (Ned.) z.t.; 15. Castello (Esperanza, Sp.) 6.45.16; 16. Pingeon (Fr.) z.t.; 17. Puschel (W.-Dld.) 6.45.22; 18. Le tort (Bleuets» 6.45.24: 19. Jemenez (Sp.) 6.45.31; 20. Schuil tz (Zwits.- Lux.) 6.45.48; 25. Karstens (Ned.) 6.46.15; 30. Gimondi (It.) 6.47.39; 44. Schepers (Ned.) 6.49.32; 62. Zilver berg (Ned.) 6.52.35; 68. Poulidor (Fr.) 6.55.25; 78. Van der Vleuten (Ned.) 6.57.31; 79. Maliepaard <Ned.) 6.57.37; 86. Riotte (Fr.) 6.58.34; 97. Harings (Ned.) 7.01.34;; 100. De Roo (Ned.) 7.05.40. De Duitser Bölke en de Fransen Zimmermann en Cadiou staakten de strijd. Novak (Fr.), Van de Kerk- hove (Rode Duivels), Planckaert (Belg.), Hauser (Zwlts./Lux.), Grous- sard (Coqs.) en Chiappano (It.) kwamen na het sluiten van de con trole binnen. Zij werden uit de strijd genomen. Het ploegenklassement van de achtste etappe luidt: 1. België (Brands, Van Springel, Van Neste) 20.14.05.. 2. Rode Duivels, 20.14.51; 3. Primavera, 20.15.03; 4. Nederland (Janssen, Haast, Karstens) 20.15.27; 5. West-Duiteland 20.15.42. Klassementen Het algemeen klassement na de achtste etappe luidt: 1. Pingeon (Fr.) 42.39.15 2. Polidori (Primavera) op 1.44; 3. Letort (Fr.) op 2.43; 4. Van Neste (Belg.) op 4.43; 5. Van Sprin gel (Belg.) op 4.51; 6. Janssen (Ned op 5.12; 7. Simpson (GJJ.) op 5.15: 8. Aimar (Fr.) op 5.21; 9 10. Balma- mion (Sp.) en Sohleck (Zwits./Lux op 5.26: 11. Brands (Belg.) op 5.57; 12. Van Clooster (Rode Duivels) op 6.07; 13. Haast (Ned.) op 6.11: 14. Crappe (Bleuets) op 6.40; 15. Gode froot (Rode Duivels) op 6.51; 16. Junkermann (W.-Dld.) op 7.06; 17. Jimenez (Sp.) op 7.27; 18. Brodero (Primavera) op 7.34; 19. Spruyt (B.) op 7.36; 20. Gines Garcia (Sp.) op 7.39; 26. Karstens (Ned.) op 8.03: 30. Gimondi (It.) op 8.47; 43. e.a. Sche pers (Ned.) op 10.52; 55. Riotte (Fr.> op 12.40; 60. Van der Vleuten (Ned.) op 14.25; 61. Zilverberg (Ned.) cp 14.53; 63. Poulidor (Fr.) op 16.15; 85. Harings (Ned.) op 22.27; 97. De Roo (Ned.) op 28.09; 98. Maliepaard (N.) op 28.30. Algemeen ploegenklassement1 Primavera 129.52.30; 2. België 129.54.25; 3. Nederland 129.55.08; 4. Rode Duivels 129.56.39: 5. Frankrijk 129.56.50. Algemeen bergklassement1. To- sello (Primavera) 21 p.; 2. Jacquemin (Rode Duivels) 18 p.; 3. Aranzabel (Spanje) 15 p.; 4. e.a. Jimenez (Sp.) en Brodero (Primavera) 11 p.; 6. Aimar (Fr.) 10 p. De pry's voor de strijdlustigs te renner ging naar de Spanjaard Aran zabel. Raymond Poulidor, die het slachtoffer van een valpartij werd kreeg de prijs voor de ongelukkigste renner. mkere dal liet vervoeren. Men glimlachte wat om Roger Pingeon, ke tóch de gele trui aantrok, omdat aij er tenslotte van al de verslagenen net dichtst bij had gestaan. Men stond, vele minuten lang gereed met een groene trui. omdat Raymond Ri otte maar niet wilde arriveren. En men tekende uit Janssens mond neg cp: „Ik heb enorm veel aan Karstens en Zilverberg te danken. Die reden geweldig. Nee, Gimondi is nog niet verslagen, maar er is tenminste af stand. Aimar, dat is nog een pro bleem, Die is zo slim. Maar in het hooggebergte klim ik beter dan hij. Ik voel dat. Ik weet dat bijna zeker. En Jimenez is voor een groot deel verslagen. Hij rijdt niet goed, anders was hij er bij geweest. Het weer was slecht, maar ik heb dit liever dan die warmte. Mensen, ik ben geweldig blij." Zinnen, die buitelden over de lippen van Janssen, een winnaar. „Ik ben gegaan op het moment, dat ik vóelde dat het moest. Ik heb aan mijn eigen kansen gedacht." Spaar zame woorden van een andere win naar, van Lucien Aimar, die zijn kopman, Raymond Poulidor. had ver raden. Maar wat is „verraad", als een toerzege gloort en de vertrouw- k De matadoren bij het beklim men van de Ballon d' Alsace. Voorop Lucien Aimar, gevolgd door Jan Janssenen de Brit Simpson. de kapitein het stuur uit handen moet geven? Men beëindigde tenslotte de noti ties losjes: Planckaert, de konings sprinter, was te laat binnen en met hem vijf anderen. Nederlanders had den de valbijl van de tijdslimiet kun nen ontlopen. De Belgen vonden een nieuwe vedette in Van Clooster. En in Belfort, in het dal, zocht men vergeefs naar verklaringen van de verslagenen. De slag in de Vogezen heeft de Tour naar volwassenheid gedreven. Leo Ouwens, de oud-amateurinter national van TOP uit Oss, die voet- balbigamie pleegde door voor twee verschillende clubs te tekenen, moest vrydag voor de Bossche rechtbank verschijnen om zich voor dit feit te verantwoorden. Nadat Ouwens in april reeds een contract had getekend bij de eerste divisieclub Eindhoven, heeft hij zich met medewerking van het bestuur van TOP op 15 juni j.l. laten overschrijven naar het Bel gische St. Truiden. „De club van duizend", die Eindhoven vertegen woordigt en de zaak aanhangig maakte, eiste dat Ouwens zijn met haar aangegane contract zal nakomen en dat het bestuur van TOP geen medewerking zal verlenen aan zijn overschrijving naar een andere club dan Eindhoven, beide eisen op straffe van een dwangsom van 25.000 gulden. Mr. Van der Meeren, die optrad na mens de „Club van Duizend", betoog de, dat deze club niet een bij de KNVB aangesloten vereniging of per soon is en dus met de reglementen van die bond niets heeft uit te staan, j De handelwijze van Ouwens en van het TOP-bestuur noemde hij moreel j onfatsoenlijk en juridisch ongeoor- j loofd. Mr. Verstappen, die zowel Ouwens als het bestuur van TOP vertegenwoordigde, was van mening, dat de eisers misbruik hebben ge maakt van de omstandigheden. „Men heeft Ouwens een contract voorge legd. terwijl men er van op de hoogte was, dat men in strijd met de KNVB-reglementen handelde". Bovendien heeft de KNVB de trans actie met St. Truiden al goedgekeurd. De president zal op woensdag 12 juli vonnis wijzen. Transfernieuws RCH-doelman naar Telstar Telstar, dat Stuy naar Ajax vertrekken, heeft doelman Van de Meeren van RCH aangetrokken. D eerste divisieclub Haarlem verzekerd: zich van de diensten van de Ajacit den Hans Driessen en Hanny Meyei Beiden kwamen uit in het tweed elftal van de landskampioen. Haarlet heeft nu zeven oud-Ajacieden onde contract. De 27-jarige Gene Gerards van d Geleense eredivisieclub Fortuna is weer terug naar zijn oude cli Limburgia. Fortuna '54 heeft Gerard geruild voor Sjaak Wings. Het Nijmeegsee NEC heeft de 2i jarige Herbert Boenner, die vor seizoen voor Alkmaar speelde, gecor tracteerd. Voordat Boenner by All maar kwam, maakte hy deel u van de Duitse Bundesligaclub F.( Köln. De Franse' voetbalbond heeft Just Fontaine, de stervoetballer van het Franse team in het wereldtoer- nooi van 1958, ontheven van zijn post als manager van het Franse elftal. De 46-jarige trainer van de eerste divisieclub Sedan, Louis Du- gauguez, js als zyn opvolger aange- W aterpoloploeg De Nederlandse waterpoloploeg, die op 22 en 23 juli tijdens de zwem- ïnterland NederlandHongarije in Oldenzaal tegen het Hongaarse ze vental uitkomt, is als volgt samen gesteld: Feike de Vries, Lou Geu tjes, Hans Hoogveld (allen Nepnunus AMF), Ton Schmidt, Joop Schmidt, Hans Wouda (De Meeuwen), André Hermsen (De Robben). Fred van Dorp (AZPC)Hans Nolting (DJK), Nico van der Voet ZIAN) en Bart Bongers (ESCA). Nederlandse schaaktitel De vijfde ronde van het toerna om de nationale schaaktitel, dat i: Zierikzee wordt gehouden, bract niet veel verandering in de klas» ring. Zuidema handhaafde zich c< de eerste plaats door een snelle reroi se tegen Bouwmeester. De uitslage; luiden SchollKuijpers 1—0, Zuidema- Bouwmeester DonnerLangi weg Vi12. RosenthalVan Scheltii ga afg., BakkerBoomgaardt V2—1 KrabbeRee 0li Stand na vijf ronden 1. Zuidema 4, 2/3 Bouwmeester 1 Ree 3 4/5 Donner en Langewe 3, 6/7 Kuijpers en Scholl 2!£, 8. R( senthal 2 en 1 afg., 9. Bakker 2, II Krabbe 1%, 11. Van Scheltinga 1 e 1 afg., 12. Boomgaardt .De uitslagen van de voor d' zomercompetitie van de KNZB ge speelde waterpolowedstrijden luiden Eerste klasse: PolarbearsZwem lust 33; RotterdamPSV 37. Teleurstellende Wimhledon-finale „Eerlijk gezegd was dit de vier de keer dat ik m'n koffers al heb klaargezet", merkte Bungert fyn- tjes op na de teleurstellende Wim- bledonfinale John NewcombeWil helm Bungert, waarin de 23-jarige zoon van een tandarts uit Sydney slechts zeventig minuten nodig had om met een score van 63, 61, 61 de negende Australische titelhouder te worden van de laatste twaalf jaar. „Vanavond ga ik met het vlieg tuig terug", vertelde Bungert". „Het is druk in de zaak. Tennis is leuk, maar het moet niet te veel tijd kos. ten. Nooit heb ik kunnen dromen het op Wimbledon zover te brengen. Steeds dacht ik nu komt er zo'n Australische krachtfiguur en dan is het afgelopen. Ze werden echter keu rig voor mij opgeruimd. Ik kreeg te maken met Bobby Wilson en met Roger Taylor. Pas in de finale stond er een Australliër op de baan en me teen was het afgelopen. Newcombe serveert harder, volleert beter, is eigenllijk superieur op alle wapens. Hij heeft de titel volkomen ver diend". De Royal Box was dicht bezet met de prinsessen Margaret Anne en Ma rina, toen de finale om drie minu ten over twee voor de niet geheel gevulde tribunes een aanvang nam. Zeventig minuten later reikte prin ses Marina, de vroegere Hertogin van Kent de gigantische beker uit. Ze sprak dertig seconden met de win naar en vijftien seconden met de verliezer. Newcombe gaf op de vraag van de prinses wat hij nu ging doen naar zijn zeggen het nogal bruuske antwoord: „Naar mijn hotel en flink dronken worden". De gebruikelijke uitnodiging om de thee te gebruiken in de koninklijke loge liet de ge schokte prinses toen maar achter wege. Op de laatste dag van Wimbledon 1967 zal Billie Jean King optreden in drie finales. Zij had zich reeds geplaatst voor de finale van het da mesenkelspel tegen de Britse Ann Jones. Vrijdag won zij samen met Rosemary Casals in de halve finale van het damesdubbel met 6—1, 6—4 van Ann JonesVirginia Wade en met Owen Davidson in drie sets: 6—3, 3—6, 6—1 van Anette van Zyl- Frew McMillan. Haar spel zal de Britten weinig hoop hebben gegeven dat Ann Jones het vandaag zal ha len. Maar voor de poort post-en Ann's aanhangers al van vrijdagmorgen vroeg. Wie van de Britten maalt er om zesendertig uur wachten als een landgenote een kans maakt Wimble don te winnen John Newcombe (links) deelt l laatste tegenstander, de Duitse zijn moment van glorie met zijn I Wilhelm Bungert.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 6