lEIDSCH DAGBLAD R.k. studenten contra Paus benzine en olie ïweer duurder Saoedi-Arabië stuurt weer olie naar Londen JAMIN «PRINS PROEFT EERSTE MOSSELEN NE Morgen weer b 1 verbetering 9 JULI Zo nodig Amerikaanse hulp NECKAR JAGST GEBR. HUISMAN Zomerprijzen -gericht 1 maart 1860 ZATERDAG 8 JULI 1967 No. 31323 EC-ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Door een zware verkoudheid kon Prinses Beatrix niet mee komen, maar Prins Claus was gisteren met de „Groene Draeck" present in Ierseke om de opening van het mossel seizoen bü te wonen. Hij stond zelf aan het roer van het jacht, toen het temid den van talryke gepavoiseerde en met belangstellenden afge laden vissersvaartuigen op- stoomde naar de mosselbanken. Direct na het binnenhalen van de eerste oogst werd een hoeveelheid daaruit aan boord van de „Groene Draeck" ge bracht. Prins Claus liet zich een aantal mosselen goed smaken (inzet) Illlll!ll!ii!lllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lll||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||| ,0)oor crisis Midden-Oosten [S lian onze Haagse cor r/EERBERICHT 1 in onze weerkundige medewerker) Ja een week van iet overdadig, ar wel fraai zomerweer is juli nu s onstabieler geworden. Gistermid- jijjf en -avond passeerden voorname- boven het noordoosten van ons id enkele onweersbuien. In Nieuwe ontkela viel 32 mm. regen. /andaag passeert een storingsfront H wat lichte regen of plaatselijk bui. Later zün er weer opkla- ijjgen. Een beetje regen is voor vele •62-ilanden en tuintjes zeer welkom, t Sen rug van hogedruk zorgt mor- voor een verbetering met zon- te perioden. De matige zuidwesten- ad zal wel iets koelere lucht aan- mz^ren' waarin de temperatuur in de urt van 20 graden zal liggen. In a geheel een iets wisselvalliger ertype, maar het algemeen gun- tioUfli karakter van het zomerweer zal s' g niet noemenswaard worden ver- lord. f j)n op: 4.30 uur; onder: 20.59 uur. aan op: 5.53 uur; onder: 22.44 uur. o.oj uur; onaer: zz. "Oogwater te Katwijk te 4.10 en 16.31 Ir; laagwater te 0.04 en 12.26 uur 0/7 hoogwater te 4.50 en 17.19 uur 1 "agwater te 0.45 en 13.07 uur). nummer bestaat nit 16 pagina'! onze Haagse correspondent)als gasolie .huisbrand 1 i ,j)e benzine is vandaag v _23' liter in prys verhoogd de kostenstijging r maatschappijen te kampen heb- 1 in verband met de crisis in het ■^den-Oosten. Minister De Block l Economische Zaken heeft zijn fdkeuring gehecht aan een reeks mwe prysverhogingen voor olie- Idukten. Nu vallen daaronder ook selolie voor het wegverkeer, - .eermiddelen, flessengas, bitumen A I vliegtuigbrandstoffen. [ulfetroleum is 2 cent duurder, even dunne stookolie Voor dieselolie voor het wegverkeer bedraagt de prijsverhoging 3 cent. verhoging, die op 20 juni van kracht benzine en de genoemde oliesoorten. Daarvan was de diesel olie toen uitgezonderd, maar nu niet Stookolie is f 15 per ton duurder, op 20 juni ook al f 5. LPG-gas is een halve cent per liter duurder, een zelfde prijsverhoging als op 1 juli. Smeermiddelen zijn nu 5 cent per liter duurder geworden, flessengas 1 cent per liter, bitumen f 20 per ton en vliegtuigbenzine 3 cent per liter. In totaal is de autobenzine in nog geen drie weken 3,3 cent per liter in prij omhoog gegaan .want per 1 juni kwam er ook nog 0.3 cent om zetbelasting bij. Met een artikel in het weekblad „Za Roebezjom" (In het buitenland) heeft de Sowjet-Unie openlyk toege geven dat zy weer wapens zendt aan de Arabische landen. „Dank zy de Sowjet-Unie hebben zy in een zeer korte periode hun verliezen in aan- merkeiyke mate kunnen goedmaken", aldus het blad. „In de Arabische hoofdsteden wordt energiek gewerkt' de versterking van de militaire capaciteit en de Arabieren zullen zich nooit meer onverwachts laten van gen", aldus het artikel. Premier Esjkol van Israël heeft in :n gesprek met het Israëlische blad Jedlot Aharomnot gezegd, dat Israël bereid is een zeker toezicht op de niet-Joodse heilige plaatsen in Jeru zalem te aanvaarden, wy zijn hele maal niet van plan de baas te spe- over heiligdommen die niet van zijn, en willen tegemoetkomen de wensen van andere religieuze gemeenschappen, aldus de premier. Eskjol zei het te betreuren dat Frankrijk geen militair materieel meer aan Israël levert. Als dat zo biyft, zei hij, zal Israël naai' andere leveranciers moeten uitzien, vooral als de Sowjet-Unie grote hoeveelhe den wapens bleef sturen naar Egypte. Algerië en Syrië. Onderzoek De Amerikaanse regering heeft gis teren een speciaal comité, bestaande uit vertegenwoordigers van 26 Ame rikaanse oliemaatschappijen, verzocht een nauwkeurige schatting te maken van de oliebehoeften der Westeuro- pese landen en van de voorraden en transportmiddelen die kunnen wor den gebruikt om tekorten daar zo veel mogelijk op te heffen. Aan de hand van deze analyse z^.l een actie plan worden opgesteld onder leiding van de onderminister van Binnen- Uitermate kritisch tegenover encycliek De Unie van r.-katholieke studenten in Nederland heeft zich uiterst kritisch opgesteld tegen de pauselijke encycliek over het celibaat. De reactie van de Unie die 16.000 studenten vertegen woordigt komt niet alleen neer op verwerping van het celibaat maar zelfs van het gezag van de Paus. Vlieger omgekomen Toestel van Luchtmacht neergestort Een Piper „Super Cub" van de Ko ninklijke Luchtmacht is gisteren in de Biesbosch verongelukt tijdens oefenvlucht. De enige inzittende, de 20-jarige ongehuwde dienstplichtige sergeant titulair M. van Eijk uit Rot terdam, kwam daarbij om het leven. Sergeant Van Eijk had op de Rijks luchtvaartschool in Eelde de oplei ding voor verkeersvliegen voltooid. Hü was nu in dienst en volgde op Gilze-Rüen een omscholingscursus. Tydens de vlucht met de Piper „Su per Cub" moet het toestel een hoog spanningsdraad hebben geraakt. Het stortte neer en vloog in brand. Het toestel kwam terecht in een griend. De machinist van een schuifmachine die in de buurt aan het werk was, heeft nog getracht sergeant Van Eijk te redden, maar de vlammenzee maakte het onmogelijk het neerge storte vliegtuig te benaderen. Een primaat die niet boven een Italiaanse seksuele moraal uit kan denken, houdt voor ons op als pri maat te functioneren, zo zegt de Unie In de gesprekken, die de studenten dit jaar over het pastoraal concilie hebben gehouden bleek het vraag stuk van het celibaat geen punt van discussie meer te zijn, schryft de Unie. Daar kan geen Paus wat, aan veranderen. Vooral toont zy zich te leurgesteld en verontwaardigd over de passage waarin uitgetreden priesters als ongelukkige mensen met onge vraagd medeiyden worden overladen. De r-katholieke studenten zien in het celibaat een gevaariyk anagonis- me waarmee de kerk bruikbare men sen verspeelt en vele priesters met hun gewetensnood in de kou laat staan. Op deze manier maakt zy ADVERTENTIE Met neerklapbare achterbank f 4300,Eerste aanbetaling f 2150. Restant kan in 6 12 of 24 maanden gefinancierd worden. Hoge inruil waarde. Benzineverbruik 1 18 Vraagt demonstratie Levendaal 80 - Telefoon 3400022962 - Leiden Zuid-Korea rolt organisatie op De autoriteiten in Seoel hebben vandaag de arrestatie bekendge maakt van zeventig Zuidkoreanen die deel uit zouden maken van een grote subversieve organisatie. De identiteit van 194 leden zou zyn vastgesteld. Volgens een officiële verklaring streefde deze organisatie, waarvan de kern bestond uit intellectuelen die in Europa gestudeerd hadden of er nog zün, naar een communistisch bewind in Zuid-Korea. Tot de leden behoren verscheidene hoogleraren aan de universiteit van Seoel die ge studeerd hadden in Parys, Frankfort en Heidelberg, in West-Duitsland studerende jongelui en Zuidkoreaan- se kunstenaars en intellectuelen in Volgens de Zuidkoreaans geheime dienst heeft de Noordkoreaanse am bassade in Beriyn de activiteit van de organisatie jarenlang gekanali seerd en o.a. indoctrinatie- en spionagecursussen georganiseerd. Er zijn als gemeld de afgelopen we ken zestien Zuidkoreanen onder ver dachte omstandigheden uit West- Duitsland verdwenen. De Westduitse justitie maakte gisteren bekend, dat een 31-jarige Zuidkoreaanse sport leraar in Stuttgart is gearresteeerd onder verdenking van medeplichtig heid aan ontvoering van de betrok kenen. Bekentenis van Soedisman De communistische leider Soedis man, die in Djakarta terechtstaat wegens zyn aandeel in de staatsgreep van 1965, heeft toegegeven dat hy de leiding van de verboden communis tische party heeft overgenomen ns de arrestatie van Loekman in me vorig jaar. Ook bekende hy dat de party in vlugschriften heeft aange spoord tot opstand tegen de regering van generaal Soeharto. slachtoffers, maar wordt zelf mede slachtoffer. De studenten constateren groeiende kloof tussen het ker- keiyk denken en een denken dat zich de kerk moet distanciëren maar niettemin door het evangelie wordt geïnspireerd. Zy doen dan ook een dringend be roep op de bisschoppen aan deze ontwikkeling aandacht te besteden en openiyk uiting te geven aan hun bezorgdheid over de groeiende verstaanbaarheid van het spreken de Paus. In verband hiermee wordt verwezen naar de komende bisschop pen-conferentie in Noordwükerhout en de synode in Rome. landse Zaken Cordell Moore. Deze waarschuwde gisteren op de eerste bijeenkomst van het comité, dat het wel maanden kan duren voordat de oliesituatie in West-Europa, ernstig verslechterd door de Arabische blok kade en de sluiting van het Suez- kanaal, weer normaal wordt. Intussen heeft Saoedi-Arabië zün beperkingen op de verkoop van olie aan Engeland opgeheven. Deze be slissing is de eerste grote scheur ln de Panarabische boycot tegen Enge land, Amerika en West-Duitsland. De verkoop van olie aan deze landen werd stopgezet tydens de Arabisch- Israëlische oorlog. Zy werden ervan beschuldigd Israël in de oorlog ge steund te hebben. Saoedi-Arabië zegt dat het verbod niet langer geldig is daar de beschuldigingen van hulp aan Israël van de hand gewezen zyn. Da bevolking van Saoedi-Arabië had er volgens radio-Mekka by de regering op aangedrongen het verbod op de verkoop van olie aan de Wes telijke landen op te heffen. De be perkingen hebben geen zin meer, al dus de radio, na de verklaring van Koning Hoessein dat hy geen bewy- heeft dat de Westelyke landen Israël in de recente oorlog gesteund hebben. Radio-Mekka drong er ook bij andere Arabische regelingen op aan hun olie-embargo tegen Ame rika. Engeland en West-Duitsland te her?1 en. Leverantie hervat Voorts heeft Libië de olieleveran- e aan Frankrijk, Italië en enkele andere Europese landen hei-vat. De staking van employé's bij de olie maatschappijen verloopt, nadat en kele vakbondsleiders gearresteerd zyn. De Libische regering zou echter afdoende maatregelen getroffen heb ben om te voorkomen dat de olie doorgezonden wordt naar Engeland, West-Duitsland of de Verenigde Sta ten, aldus een woordvoerder in Tri poli. Deze drie landen staan nog op de zwarte lyst „gezien hun steun aan Israël in de juni-oorlog". De Spaanse tanker .Mequinenza" is gisteren uit een Libanese haven vertrokken naar Carthagena met 18.700 ton Iraakse olie. Het is de eerste Spaanse olietanker, die Iraak se olie heeft geladen, overeenkomstig het besluit van de Iraakse regering de uitvoer toe te staan van olie naar Spanje. Enkele dagen eerder had Irak toestemming gegeven voor de uitvoer van olie naar Frankryk en Turkije. Een tweede Spaanse tanker wordt zondag in Tripoli verwacht om 32.000 ton Iraakse olie ii PEKING CONTRA DJAKARTA De Chinese communistische party heeft gisteren by monde van haar orgaan „Rode Vlag" het Indonesische volk opgeroepen het „racistische re gime" van generaal Soeharto omver te werpen. Soeharto en »yn bewind werden ervan beschuldigd Indonesië in een hel te veranderen, in hun stre ven naar vernietiging van de Indo nesische communistische party en onderdrukking van de volksrevolutie. Echtpaar lag op trottoir te slapen Van onze Enschedese correspondent) In het vale licht tussen nacht en dag bleef de voor. bijganger als aan de grond genageld staat. Het kostte hem een moment voordat hij zijn gedachten geordend had. Toen besefte hij, dat het geen bizarre droom was, maar werkelijkheid. De man rende naar huis en belde de politie. Ook de agenten knipperden even met hun ogen, toen zij op het vroege uur de Verzets- laan in Almelo indraaiden met hun surveillancewagen. Dwars over het trottoir lag een man te slapen. Hij was tomdronken. En zoals de igenten letterlijk in hun apport. schreven: ,zijn lief- allige echtgenote lag op een afstand van honderd meter op het trottoir te slapen eveneens stomdronken"Het kostte de politiemannen eni ge moeite het tweetal te wek ken. Over edingskr acht was er voor nodig om het te laten opstaan. Een cafetariahouder 'lit Almelo en zijn echtgenote hadden na een wilde nacht het trottoir voor hun woning als echtelijk bed uitgekozen. De agenten voerden 't twee tal met zachte hand in huis en besloten maar geen pro. ces-verbaal op te maken. ADVERTENTIE Heeft U onze collectie al gezien? Zo niet, kom dan spoedig kyken Ruime parkeergelegenheid. ADVERTENTIE Ex-president Soekarno's i van een niet genoemde vriendin echtgenote Ratja Sari Dewi Zij droeg een gestreepte jumper woonde in Tokio het titelgevecht en een mini-rokje van oranje- bantamgewicht bij in gezelschap I kleurige stof. BREESTRAAT 173 ADVERTENTIE (§uc/ Uit het Leidsch Dagblad van 10 juli 1867: Gisteravond viel een jon getje op de Uiterstegracht spelende in het water. Het kind zou verdronken zijn had niet de moeder, vrouw Berleimont, den moed gehad J om er aanstonds in te sprin- gen. Zij had de voldoening van zelve haar kind gered i hebben. Men meldt ons uit Alphen, 1 dat aldaar thans een geestig 1 kermisgedicht circuleert, op- 1 gesteld naar aanleiding van 1 enige predikatiën, waarbij de 1 predikant zich zeiven verge- leek bij een koetsier die de 1 menschen naar den hemel moest rijden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1