Thorbecke in geweer tegen eredoctoraat Gedwongen' huwelijk tussen Ned. vrouwen en gastarbeiders Affaire van ruim - een eeuw geleden v Analyse 1 rook van S sigaretten mode in lingerie Maandag begint de Tour de frats Met een AM Spaarbiljet 19B7/72 groeit uw spaargeld in bijna vier-driekwartjaar van f.100,- naar f.133,- Algemene Bank Nederland Promoties DONDERDAG 6 JULI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 8 enjp mff): 8-10 Utrechtse rector-magnificus aeeft dezer dagen de aandacht op DERsich gevestigd en nogal wat kritiek ratlokt, doordat hij op een louter tormele grond belet heeft, dat uur bromovendus wien op wetenschappe rs' diyke gronden het „cum laude" ;rstel^yn proefschrift bleek toe te komen, leze onderscheiding zou krijgen. th Meer dan een eeuw geleden maak- i gevfe een Leidse rector-magnificus zich e limiet minder tot mikpunt voor kri- ;iek, wegens een onverzettelijke hou- Smjiing. Met name deed zich dit met ieek hiemand minder dan Thorbecke ge(Voor, rector-magnificus te Leiden Iran 8 februari 1840 tot precies jaar later. In zijn geval vormde doctoraatsverlening aan twee studen- Sten het twistpunt. Cobet, een werkelijk schitterend stu lent in de klassieke letteren, die dan Dok later op dat gebied grote inter - I) oationale faam verwierf, kon L/ beurs krijgen voor opsporing in het buitenland van oude handschriften. N- Maar eerst moest hy dan het docto- mp' Vaat behaald hebben en daarvoor was te voren aflegging van het doc toraal examen onontbeerlijk. Hiertoe diende hij echter getuigschriften ie f«te leggen van Van Assens colleges over de instituten en die van Thor- digebecke over rechtsgeschiedenis ge volgd te hebben. Daartoe kon, noch thuliwilde hij meer overgaan. Niettemin i dwbleek Van Assen toch bereid hem het gewenste getuigschrift te geven. Zo vuakechter niet Thorbecke: deze wenste het geldend voorschrift nageleefd te aer 'zien. Prof. Bake, een van Cobets leer- 1 "fjneesters, kwam toen op het denk beeld aan Cobet het eredoctoraat te ^"doen verlenen. De faculteit van de letteren en wijsbegeerte stemde hier mee wel in, maar bovendien moest 14 dan nog de voor een dergelijk doel in zijn geheel te vergaderen senaat Na vi igle, L-le-bi :ht« Dezer dagen is aan TNO opdracht verstrekt voor een onderzoek dat is .gericht op een analyse van sigaret- tenrook. TNO heeft hiervoor een Brimethodiek ontwikkeld. a-n De opdracht voor het onderzoek werd verstrekt door een commissie, Chê|die is ingesteld nadat, in navolging van het buitenland, de Stichting Si- iur: garettenindustrie in Nederland fand- er sen ter beschikking had gesteld voor He.een wetenschappelijk onderzoek naar 1 de relatie roken en gezondheid, ..A'waarover nog zoveel vragen onbeant- bufcwoord zijn. De commissie onder wiens ^leiding dit onderzoek in Nederland er> wordt verricht, staat onder voorzit terschap van de geneesheer-directeur i> van het Academisch Ziekenhuis te Lui-, Leiden, dr. M. W. Jongsma. De leden zijn prof. dr. W. R. O. Goslings, Leids hoogleraar in microbiële ziek ten, prof. dr. E. L. Noach, Leids Brj hoogleraar in de farmacologie, prof. an !dr. J. Swierenga, Leids hoogleraar in de longziekten en prof. dr. Th. Vos- senaar, Utrechts hoogleraar in de t ^ziektekundige ontleedkunde. T Deze commissie besteedt gelden voor het onderzoek in volledige vrij heid en onafhankelijkheid van de Hen industrie. Na zich te hebben georiën- ®n.]teerd over de aard van de onderzoe kingen, welke op dit terrein in het n( buitenland onder andere met steun an van de industrie, reeds worden ver richt, heeft de commissie nu een op dracht venstrekt aan TNO voor een eerste onderzoek, dat gericht is op 'N 6611 ana,15rse van de sigarettenrook. De commissie heeft voorts nog een m aanbal onderzoekprojecten in studie. ADVERTENTIE FRIESE STAART- EN STOELTJESKLOKKEN, ZAANSE- EN SCHIPPERTJESKLOKKEN. Diverse ANTIEKE STIJLKLOKKEN, moderne HORLOGERv.d. WATER Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig 's Maandags gesloten. zijn goedkeuring aan hechten. Drommels goed bekend met Thor- beckes wetsgetrouwheid achtten ver schillende hooggeleerden iets derge lijks onder deze rector-magni ficus wel enigszins riskant. Daar om gaven zy er de voorkeur aan de proef eerst t.o.v. een andere voortref - feiyke student ln de letteren, t.w. Jonckbloet, te ondernemen. Toen prof. Siegenbeek in de se naatsvergadering van 16 oktober 1840 het faculteitsvoorstel t.o.v. Jonckbloet verdedigde, kwam Inderdaad de rec tor-magnificus Thorbecke met zyn al Ietwat gevreesd verzet voor de dag. Volgens hem was de zin van art. 78 van het Koninkiyk Besluit va augustus 1815 no. 14 op het Hoger Onderwys (pas ln 1876 verving wet deze algemene maatregel var stuur) niet, dat men een student door hem eredoctor te maken vrij stelling van het normaal vereiste examen kon geven. Over de bedoe ling van genoemd artikel was z.i. uitleg nodig vanwege de regering, zy was immers in dit opzicht als wet- gevèr opgetreden. Na uitvoerige dis cussie tussen de leden van de senaat staakten de stemmen, zodat er geen besluit tot stand kwam. Op 7 november d.a.v. ondernamen Bake en andere een poging nu Jonckbloet alsook aan Cobet (de ste had inmiddels een schrifteiyke proeve, zoals dat met een gewoon proefschrift placht te gebeuren, openiyk verdedigd) het eredoctoraat toegekend te krygen. De meerderheid scheen thans wel bereid hierop in te gaan. Thorbecke handhaafde echter zyn al eerder kenbaar gemaakte ning in zoverre, dat hy, zy het heel wat oppositie, wist te bereiken, dat de verlening van beide eredocto raten slechts voorwaardeiyk zou gel den. Met name, dat zy pas zouden doorgaan ingeval van een uitleg 'sKonings wege, dat volgens de gering onder de omstandigheden in kwestie toepassing van vermeld art. 78 wel toelaatbaar was. Toen na 8 februari 1841 een ander „de Thor" als rector-magnificus wa: opgevolgd, besloot de senaat tenslot te in een, niet door Thorbecke by- gewoonde, op 17 maart belegde ver gadering, er voor het tweetal een de finitief eredoctoraat van te maken; slechts één senaatslid, prof. Ty- deman, liet aantekenen niet tot dit besluit te hebben meegewerkt. Zo was dan toch het t.a.v. Jonckbloet Cobet beoogde doel bereikt en kreeg deze laatste de beurs, waardoor hy in den vreemde belangrijke weten- schappeiyke arbeid kon gaan onder- Intussen, Thorbecke zou zich zelf niet geweest zyn als hy de door hem nog als rector-magnificus i gebonden principiële „rechtsstryd" had opgegeven 1). Reeds op 21 no vember 1840 was hy het door hem opgeworpen vraagpunt in Den Haag met de minister van Binnenlandse Zaken gaan bespreken (toen viel on der deze bewindsman o.m. ook On derwys). By die gelegenheid had hy bovendien een op het onderwerp in kwestie betrekking hebbende nota achtergelaten. Daarop is een nog drukke brief- en notawisseling ge volgd, waarin zich tevens het college in curatoren betrokken zag. In het bestek van dit artikel laat Veertig jaar Vola De oudste vereniging van oud-leer lingen van een ambachtsschool in land, de Leidse VOLA, bestaat volgend jaar veertig jaar. Nu reeds en lustrumcommissie samenge steld, die plannen uitwerkt voor een feestelyke herdenking op vrijdag 26 april. Eén van de onderdelen van deze lustrumviering wordt een reü- Teneinde zo veel mogeiyk oud leerlingen van de Leidse Ambachts school deze dag in de Sleutelstad sa- te brengen, worden zy verzocht hun naam en tegenwoordig adres be kend te maken by de secretaris van de VOLA, de heer G. R. E. Kuüntjes, Spiimterlaan 5 in Leiderdorp. Gouden paar in Leiden Het Leidse echtpaar G. Polanen en F. Polanen—Arnoldus uit de Bronk- horststraat 35, viert dinsdag 11 juli zyn gouden huwelijksfeest. De bruids dagen zyn op 30 juni ingegaan. De heer en mevrouw Polanen hebben twee kinderen en acht kleinkinderen, die vaak by opa en oma op bezoek komen. De heer Polanen heeft v ger als timmerman in de bouwvak ken gewerkt. Als Leidenaar van geboorte, was de heer Polanen altyd een enthou siast supporter van de voetbalvereni ging U.V.S. zyn zoon, die deze be langstelling voor de voetbalsport met hem deelt, heeft zelfs als secretaris zitting in het bestuur. Als het even kan, gaat de heer Polanen naar de wedstryden kyken. Zyn zoon komt hem dan meestal met de auto af halen Een andere hobby van de 71-jarige gouden bruidegom is vissen. De heer Polanen vertelt dat hy vanaf zyn dertiende jaar heeft gevist. zyn vrouw had en heeft nog steeds als grote liefhebberij haar huishou den. zy staat er op alles zelf te doen, ook de grote was. Zo kan men de 70-jarige mevrouw Polanen nog wekelijks achter de tobbe vinden. „Die wasserettes zyn wel handig", zegt zy. .maar ik vind het veel te fyn dat ik het zelf nog kan doen". ik zelfs een korte weergave va: die schrifturen achterwege. Beter is het tot het eind van het lied te ko- Dit nu was, dat tenslotte op 15 juli 1841 de Koninklyke uitleg (vrijwel geiyk aan die van de minister van Binnenlandse Zaken) van art. 78 ter kennis is gebracht van de curatoren van de drie Ryksuniversiteiten (Lei den, Utrecht, Groningen). De Leidse curatoren kregen daarenboven van de minister van Binnenlandse Zaken het verzoek mededeling van de inter pretatie te doen aan de „Akademi- sche Senaat, zullende langs dien weg de Hoogleeraar Thorbecke bekend worden met den uitslag der beraad slagingen omtrent de ontstane qüaestie Die uitslag nu kwam op een triomf voor Thorbecke neer. De regerings- Uiweg van net oeaoelde art. 78 mond- ae nJ. hierin uit, dat voortaan die bepaling in geen geval verlening van het eredoctoraat aan studenten toe- Rechtens bezien was het dus voor „de Thor" een gelukkig einde. Overi gens was tevens gelukkig, dat er geen sprake was van nog enig tornen aan het zowel door Cobet als door Jonck bloet verkregen eredoctoraat. Dr. E. van Raalte 1) In zyn inleiding voor de „Brie ven van Cobet aan Geel 1840—1845" had de grote Leidse historicus prof. Robert Fruin in 1891 een aantal on ware verhalen omtrent Thorbecke's houding Inzake de eredoctoraatsver leningen aan Cobet en aan Jonck bloet rechtgezet (Fruins „Verspreide Geschriften" IX blz. 497 en volgen de). Fruin heeft echter het slot der historie niet gepubliceerd. Dit kon ik hier thans aan het licht brengen dank zy een reeks indertyd door my ondernomen nasporingen èn in de archiefstukken van de cu ratoren van de Leidse Universiteit èn in de op het Algemeen Ryksar- chief aanwezige documenten uit de oude archieven van het ministerie van Binnenlandse Zaken. ADVERTENTIE ROME: Jeruzalem internationaliseren Het Vaticaanse dagblad l'Osserva- tore Romano schryft, dat de R.K. Kerk de vereniging van Jeruzalem onder Israël niet als definitief ziet. Het blad herhaalt de aanbeveling van het Vaticaan voor „internationa lisering" van de gehele stad, niet al leen voor de heilige plaatsen. In een hoofdartikel in het week blad l'Osservatore Domenica wordt de bewering van sommige Israëlische leiders, dat het Vaticaan wegens zyn houding ten aanzien van Jeruzalem pro-Arabisch zou zyn afgewezen. De geiyktydige verklaringen, wel ke in kringen van het Vaticaan als gezaghebbend worden beschouwd, duiden aan, dat de kerk druk zal biyven uitoefenen om Jeruzalem on der internationale controle te plaat- in. Dit is door Israël afgewezen. Over het besluit van het Israëlische parlement om de stad bestuurlyk te verenigen, schreef l'Osservatore Ro- d: „dat Jeruzalem niet langer verdeeld is verandert de werkelyk- heid niet." Het is thans alleen de facto situatie. De internationale situatie van de stad, waar zich byna alle heilige plaatsen bevinden, alles een grote bydrage zyn tot vermindering van de spanning." Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Aagtekerke H. Omme- ring, kand. te Schiedam te Bir- daard-Reitsum (toez.) C. Vroeginde- wey, kand. te Bergambacht te Durgerdam P. Feenstra, vic. Krommenie. Aangenomen de ben. tot hulppre diker te Oude Pekela D. Stolk. v heen evangelist aldaar de ben. der gen. synode tot pred. voor b.w. (voor de Hezenberg te Hattem) H. J. Teut- scher te Goes. Bedankt voor Gieterveen (Dr. )H. W. Doornlnk te Groede. GEREF. KERKEN Beroepen te Beverwyk (vac. Joh. Knol) B. Wentsel te de Lier. Bedankt voor Elburg en voor Lem- er A. Groene wegen te Ulrum >or Delfzyi (als koopvaardypred. met als standplaats Liverpool) J. W. Bats te Marknesse. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravenzande I. de Bruyne te Rotterdam-Centrum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Axel en te Rhenen N. W .Schreuder, kand. te Amers foort te Hoogvliet J. van Vliet, kand. te 's-Gravenhage. ADVERTENTIE BREESTR. 137 - HERENSTR. 83 Uitzending lutherse kerkdienst De kerkdienst, die a.s. zondagoch tend om 10.15 uur in de Evang. Lu therse kerk in Leiden wordt gehou den, zal door het IKOR op Hilver sum II worden uitgezonden. In deze dienst zal ds. J. Happee, luthers pre dikant in Leiden, voorgaan. Voor de 25ste maal wordt dit jaar de Tour de Frats georgani seerd, het jaarlijkse wielerevenement voor wielrennertjes van 9 t/m 13 jaar. Het wordt een echte imitatie van de Tour de France met wielershirts, geluidswagens, tourdokter, tourdirec teur, fouragemeester, rennerskwartieren, persberichten, repa ratiewagens, bagagewagens en een „bezemwagen". Hoewel dit helemaal doet denken in de grote Ronde van Frankrijk, is de opzet van de toer de frats meer de deelnemers gewoon een fyne fietsvakantie te bezorgen. De deelnemertjes uit Leiden ver trekken zondag 9 juli om half drie vanaf de achterzyde van het Station naar Rotterdam, waar de toer be gint. Om zes uur verzamelen alle deelnemers zich daar aan de voet Het echtpaar J. R. Baart- Laman uit de Oranjestraat 4 in Leiden is 17 juli zestig jaar ge trouwd. De burgemeester van Lei den, mr. G. C. van der Willigen en zijn echtgenote brachten de heer en mevrouw Baart-Laman gistermiddag een bezoek om hen met dit diamanten huwelijksfeest geluk te wensen. (Foto LD/Holvast) van de Euromast. In totaal zyn dat er 150. De officiële start wordt gehouden op maandagochtend 10 juli voor het Centraal Station van Rotterdam. De nacht van 13 op 14 juli wordt in Leiden doorgebracht. Vrydag 14 juli vertrekt de tour de frats dan weer om halftien, waarna zy om kwart voor tien aankomen by het Stadhuis. Daar zal de burge meester het officiële startsein geven. De politie zal de tour door de hele stad begeleiden om het verkeer te re gelen. Op zaterdag 15 juli bereiken de jongens de finish in Rotterdam, waarschynlyk doodmoe en sommigen misschien wel met zadelpyn, maar allen vol nieuwe ervaringen. De or ganisatoren voorspellen dat de jon gens, als ze na de tour thuiskomen eerst wel veel zullen slapen en daar na drie weken aan een stuk zullen vertellen over „hun tour". Dit betekent een samengestelde Interest van 6J^°/operjaar. Deelneming aan het Premie Spaarplan betekent een ~j i extra premie van f 20.-. Dan ia het rendement i i ruim 9M%. i__1 Folders en Inlichtingen bij al onze kantoren. In „De Practijkgids" een rechtskundig tijdschrift, uitge geven vanwege de Nederlandse Vereniging van Rechtskundige Adviseurs schrijft haar secretaris-redacteur, de heer Th. J. van der Heijden uit Leiden, een uitvoerig artikel over het pro bleem, dat de bevrediging van seksuele behoeften van gastar beiders in Nederland veroorzaakt. Hij wijst op het feit, dat on gehuwde vrouwen, die intieme betrekkingen met gastarbeiders aanknoopten, zwanger werden en dat door hun optreden hier en daar in Nederlandse gezinnen huwelijksmoeilijkheden zijn ontstaan. De status van gehuwde vrouw Het aantal Nederlandse meisjes, dat van een gastarbeider een kind verwacht en geen huwelyk met hem sluit, is vergelykenderwys niet by- zonder groot. Maar wel is de behoef te aan informatie voor deze onge huwde moeders groter dan wanneer Nederlander als verwekker wordt aangewezen. In het algemeen zyn, zo schryft de heer Van der Heijden, Marokkaanse gastarbeiders wel bereid door het sluiten van een huwelyk de gevolgen van hun omgang met een Nederlands meisje op zich te nemen. Hy acht hieraan niet vreemd de liefde van de Marokkaan voor kinderen, vooral voor zyn stamhouders en bovendien hun gedachten dat zy door een huwe lyk met een Nederlandse vrouw te sluiten in ons land een vastere voet zullen krygen. Hy merkt op dat de Marokkaan niet op gesteld is, dat hy als Mo hammedaan wordt aangemerkt: hy adviseert de term Islamiet of Mos lim te gebruiken. In zyn artikel citeert schrijver een gemeentelyk vlugschrift, dat een waarschuwend karakter draagt. Hy wyst er op dat de status van de ge huwde vrouw in de Islamietische landen een geheel andere is dan die Europa. Gelykgerechtigdheid van n en vrouw is daar onbekend. Moslims kunnen tezelfdertijd met vrouwen wettig ge'nuwd zyn. De heeft het recht de vrouw te ver stoten. Deze verstoting vindt plaats door een verklaring tegenover de echtgenote, zonder dat het nodig is :n procedure echtscheidingsgron den aan te voeren. De vrouw heeft :n dergelyk recht niet. Eerst sedert 1915 bestaat in Ma rokko een burgelyke stand, welke zich moeizaam ontwikkelt. In fami liepapieren komen vaak onjuistheden Trouwens vele gastarbeiders weten niet hun geboorteplaats, noch hun geboorte-datum. Een Marok kaanse gastarbeider die uit Neder land vertrekt, is ten behoeve van een civiele rechtsvordering ex art. 341 .W. praktisch niet meer op te spo- Marokko behoort met vele andere Aziatische en Afrikaanse staten tot de landen, waar geen uniform bur- gerlyk recht bestaat, doch waar dit verschillend is, al naar gelang de bevolkingsgroep, waartoe betrokkene behoort. Dit brengt vele moeilyk- heden met zich mede. De Nederlandse vrouw, die met een Marokkaan gehuwd is .kan vry gemakkelyk de Marokkaanse natio naliteit verkrygen. Haar naturalisa tie ligt veel eenvoudiger dan die in Nederland. De Marokkaanse nationa liteit kan ontnomen worden en de ze ontneming geldt ook voor de kin deren ojn. indien de betrok kene de souverein of zyn familie heeft beledigd of ten voordele van een vreemde mogendheid handelingen pleegt, die met de Marokkaanse na tionaliteit onverenigbaar zyn of die de belangen van Marokko schade toebrengen. Soera IV 3 van de Koran leert, dat de Moslim met niet meer dan vier vrouwen gehuwd mag zyn. De vrouw kan evenwel by huweiyksvoor- waarden bedingen, dat zy het recht heeft ontbinding van het huwelyk te eisen, Indien de man tot een twee de huwelyk overgaat. Indien de Mos lim tot een tweede huwelyk besluit is hy gehouden aan zyn aanstaande vrouw mede te delen, dat hy reeds gehuwd is. Bigamie De Islamiet of Moslim, die reeds gehuwd is, zal in ons land niet voor de tweede keer kunnen huwen. Het monogame huwelyk behoort tot de grondslagen van de Nederlandse sa menleving. Het sluiten van een hu welijk tussen een Islamiet en een Nederlandse vrouw zal daarom in ons land moeten worden geweigerd, zodra blykt, dat deze vreemdeling reeds een echtgenote heeft. De heer Van der Heijden durft er zyn handen evenwel niet voor in het vuur te steken, dat op de papieren van onze gastarbeiders steeds volko men kan worden vertrouwd. De heer Van der Heijden wyst op onze strafbepalingen tegen bigamie. Hy is van mening, dat de Marok kaan, die in zyn vaderland gehuwd zynde, in Nederland nogmaals huwt, ernstig gestraft zal worden en dat er een mogelykheid voor strafver- zwaring bestaat, indien hy het Ma rokkaanse huwelyk verzweeg. Een dubbel huwelyk kan in Nederland niet worden geduld, ook niet, indien betrokkenen daartoe elders wel vrij- heid zouden hebben. Middenstandsexamen In Leiden zyn middenstandsdiploma: J. Th. P. Lek, Rypwetering; A. H. M. Leliveld, Nieuwveen; P. J. Th. Lenaers, Lei den; H. G. Linting, Alphen a.d. Ryn; Th. W. S. v. d. Maden, A. J. v. d. Meer, beiden Leiden; J. A. Th. v. d. Meer, Noordwyk/Zee; P. H. C. v. d. Meer, Noordwyk; A. v. d. Mey, Uit hoorn; H. J. v. d. Mey, Boskoop; C. M. Mingers, Voorschoten; J. Min- naard, Zoeterwoude; J. M. de Mooy, Voorschoten; J. M. de Mooy, Ryns burg; W. C. M. v. Niekerk, Alphen a. d. Ryn; M. H. Verkley—De Mön- nink. Wassenaar; Th. J. M. Olts- hoorn, Leidschendam; A. S. v. Oos tenrijk, I. J. Ottenhof, A. Pielanen, F. Piket, allen Leiden; J. A. M. v. d. Ploeg, Rynsburg; L. Poelyoe, Wasse naar; H. L. M. Postma, Sassenheim; C. Th. N. Prook. Noordwyk; G. A. Ravensbergen. Rynsburg; J. C. J. Rood, Nieuw-Vennep; A. G. Rotte veel, Lisse; W. H. v. Ruiten, Roe lof arendsveenC. v. d. PutKroon, Alphen a. d. Ryn; W. C. B. M. v. Rijn, Noordwyk-BinnenIJ. Ryns- burger, Voorschoten; E. C. A. Ryp- stra, Wassenaar; W. H. M. v. d. Salm, Woubrugge; J. G. Savelberg, Oister- wyk; J. C. H. v. Schie, Leiden; D. Schrikkema, Oegstgeest; J. W. SchutsKoot, Noordwyk-Binnen; J. Siere, Leiden; J. M. v. d. Sloot, Al phen a. d. Ryn; H. M. Slootweg, Val kenburg (Z-H); M. Slotboom, Noord wyk. De Nederlandse vrouw, die aan het sluiten van een dubbel huwelijk meewerkt en weet, dat de Marok kaan reeds gehuwd is, zal ook straf- rechtelyk vervolgd kunnen worden. De rechten van de Marokkaan te genover zyn vrouw zyn veel sterker dan die van de Nederlandse man. Een naar Nederlandse begrippen onaanvaardbare positie van de vrouw is onder meer, dat, Indien man en vrouw tegen elkander procederen, het de man is, die uit zyn naaste ver wanten iemand aanwyst, by wie de vrouw mag verbiyven. De echtscheidingsprocedure van een Nederlandse tegen een buiten lander levert moeiiyke problemen op het terrein van het internationaal privaatrecht op. De heer Van der Heijden heeft by bestudering van de ze materie wel de Indruk gekregen, dat de Nederlandse rechter ook hier naar praktische niet met het juri dische geweten strydende oplossingen zoekt en probeert toe te passen. Maar niettemin is volgens de Hoge Raad de Nederlandse rechter niet bevoegd echtscheiding op vordering van een Nederlandse vrouw uit te spreken, Indien de man ln Neder land geen hoofd- of werkelyk ver- biyf heeft. Een wetswyziging daar omtrent is evenwel tn voorbereiding. Ondergeschikt De heer Van der Heijden meent, dat de Marokkaanse gastarbeider niet veel van de Europese gehjkheid der echtgenoten begrijpt. Deze heeft de emancipatie van de vrouw niet beleefd en de gastarbeider kent de vrouw slechts als ondergeschikte en producent van zyn kinderen: tradi ties en rechten die eeuwen lang heb ben bestaan en diep zyn ingewor teld, laten zich Inneriyk niet in een handomdraai wegvagen. Hy geeft de Nederlandse die met Marokkaanse gastarbeiders wensen te huwen, met klem de raad er voor te zorgen, dat zy de Neder landse nationaliteit behouden en tij dig huweiyksvoorwaarden door een notaris laten opmaken. Slechts deze stappen kunnen de bruid enige juri dische bescherming bieden, wanneer er huwelijksmoeiiykheden dreigen of komen. Hy besluit zyn uitgebreid artikel met een voorbeeld van een akte van huweiyksvoorwaarden. Aan de Leidse Universiteit promo veerde de heer M. A. Wes, weten - schappehjk medewerker bij de Sectie Oude Geschiedenis, tot doctor in de faculteit der letteren op een proef schrift, getiteld „Das Ende des Kai ser turns im Westen des Römischen Reichs". Promotor was prof. dr. W. den Boer. De promotie geschiedde cum laude. De heer Wes werd geboren in Lo- Ghem en woont thans in Leiden. Het proefschrift, waarvoor subsidie werd verleend door het Ministerie van Cultuur. Recreatie en Maat- schappeiyk Werk en het Ministerie van Onderwys en Wetenschappen, is verschenen als deel II van de Ar cheologische Studiën van het Neder lands Historisch Instituut in Rome. Aan de Universiteit van Amster dam promoveerde de heer J. M. Dir ken uit Leiden op een proefschrift getiteld „Het meten van „stress" ln industriële situaties; een multi-disci plinaire ontwikkeling van een alge meen diagnosticum" Promotor was prof. dr. A. D. de Groot. De heer Dirken is onderzoeker op het gebied van de arbeidspsychologie by het Nederlands Instituut voor Praeventieve Geneeskunde-TNO ia Leiden. De heer O. J. Ezemdam uit Lel den is aan de h.tA. ln Den Haag ge slaagd voor het examen werktuig bouwkundige.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3