EIDSCH DAGBLAD ^Guinee laat Den Haag ^nog in de kou staan Cafe's Bergen vroeger dicht Kongo besluit tot de algemene mobilisatie É- Gé VERHOOG Zomerse juli verwacht vakantiegangers gevonden „Verdachten en verraders" moeten worden aangebracht BOEKHOUDING )pgrericht 1 maart 1860 DONDERDAG 6 JULI 1967 No. 31321 ^^irecteur: E. A. E. van Dishoeck ifdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1» LeldeD - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 ROTEST VERWORPEN MAAR ER WAS GEEN PROTEST m°za Ifcpori g|KLM- Hwordc (Van onze Haagse correspondent) Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag, is er j altijd niet in geslaagd overleg te plegen met een vertegen woordiger van de regering van Guinee over het lot van de vier d-employés, die in deze west-afrikaanse staat gevangen Worden gehouden. I Den Haag heeft een telegram ontvangen van de regering in Cona- ry, maar daarin ivorden slechts de allang bekende achtergronden CQlan de arrestatie bevestigd. Gisteren deelde radio-Conacry mee, dat LÖ'e Guinese regering een „Nederlands protest" tegen de arrestatie van t.^.e hand had gewezen. Er is echter van een Nederlands -protest tot "Rlusner np.p.n avrake aeiaeest. Den Haan heelt, slechts om. inlir.htinaen Onbeantwoord verzoek Nederland wordt in Conacry ver- egenwoordigd door een honorair :onsul, de heer Van Dijk. Hij is ech ter één van de gearresteerde KLM- Wctionarissen en is dus uitgescha- ^^eld. Het consulaat ressorteert onder Nederlandse ambassade in de Li- MWeriaanse hoofdstad Monrovia. Het sontact tussen de Nederlandse am bassadeur daar en de regering in Co- 3Qjiacry loopt via de Guinese ambassa- ir in Monrovia en heeft tot dusver >n bemoedigend resultaat gehad. Een verzoek aan de vertegenwoor- iran Guinee in ons land, die in resideert, om naar Den Haag komen, is niet beantwoord. Een diplomatiek probleempje in dit rband is, dat ambassadeur Sikhe unara zijn geloofsbrieven nog niet :ft overhandigd aan Koningin Ju- het contact daarom officieel loet worden onderhouden met de erste secretaris van de ambassade Bonn, Serge Siba Guilao. Noch noch Guilao heeft tot dusver iets van zich laten horen en voor Den Haag is het duidelijk, dat zij er niets voor voelen om op het Plein overleg te komen plegen. Men heeft zijn hoop vooral gevestigd op de ac tiviteiten van de Nederlandse diplo maten in Liberië. (Van onze weerkundige medewerker) Van de Engelse meteorologische dienst in Bracknell werd vanmorgen de juli-prognose ontvangen. Enge land houdt het op een zomerse juli maand met minder neerslag dan normaal. Het verloop van juni zou veel overeenstemming in de lucht- druikverdeling hebben vertoond met de jaren 1898, 1899, 1943 en 1950. In de laatst genoemde drie jaren volgde daarop een wanne juli, met in De Bilt tien tot dertien zomerse dagen tegen normaal acht. De hogedrukge- bieden, zo luidt de maandprognose, zullen een overheersende rol boven West-Europa blijven spelen. In ruim vijf weken is er in ons land op slechts vier dagen overdag wat regen gevallen. De zomer heeft tot op he den een duidelijke droogtetendens en zo zioh laat aanzien zijn in de ko mende dagen ook hogere temperatu ren te verwachten. ,-i.etlorven aardbeien gegeten? Drie leden van een gezin uit En- chede, dat met vakantie is in een en zomerhuisje aan de Braamdyk in prj-|3uurse zijn bewusteloos geraakt als ^^evolg van voedselvergiftiging. De 'amilie wijt de ziekte zelf aan het iten van een partij op de markt ge- ^Aochte aardbeien. De mogelijkheid ^lestaat, dat de aardbeien in het zo- nerhuisje niet goed zijn bewaard en jewassen. ^WEERBERICHT f IETS WARMER Het KNMI in De Bilt verwacht 'an heden- tot morgenavond: Vrij varm en aanvankelijk zonnig weer. jater toenemende bewolking, maar m>p de meeste plaatsen droog. Zwak te tot matige wind tussen zuid en suidoost. (Opgemaakt om 11.15 uur). f<o 7 JULI ion op: 4.28 uur; onder: 21.01 u op: 3.26 uur; onder: 21.39 u [oogwater in Katwijk te 2.48 laagwater te 11.00 en 23 Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De heer des huizes stond gister nacht om half drie op om te gaan vissen. Hij ontdekte, dat zijn vrouw bewusteloos was. Even later bleken een oudste zoon en de oudste doch ter in dezelfde toestand te verkeren. De ijlings gewaarschuwde Enschedese politie kwam terstond, in gezelschap van een arts. Na behandeling kwa men de moeder en haar twee kinde ren weer bij bewustzijn. De man heeft verklaard, dat hij en een jongste dochtertje, dat ook geen vergiftigingsverschijnselen ver toonde, niet van de aardbeien zouden hebben gegeten, de anderen wel. De politie van Haaksbergen, die het onderzoek heeft overgenomen omdat Buurse onder deze gemeente ressorteert, heeft de keuringsdienst van waren ingelicht Van deze zijde verklaarde men ons de laatste weken in totaal 150 monsters van aardbeien te hebben genomen, maar nooit een verkeerde partij te hebben aange troffen. De keuringsdienst ver wachtte bovendien als de aard beien inderdaad reeds op de markt vergiftigd waren geweest wel meer klachten; deze zijn tot dusver uit gebleven. Jongelui maken centrum van badplaats onveilig (Van onze Alkmaarse correspondent) Na enkele nachtelijke inci denten in het afgelopen week einde heeft burgemeester De Ruiter van Bergen (N.H.) in overleg met de officier van jus titie in Alkmaar besloten het sluitingsuur in zijn gemeente met één uur te vervroegen. Dit met ingang van vrijdag aan staande. ten sluiten. Tevens is bepaald, dat in deze zaken vanaf half één geen muziek meer ten gehore mag wor den gebracht. Voor een nachtclub, die ontheffing van de verordening had tot vier uur geldt de bepaling, dat hy tot drie uur geopend mag blijven. Een patat frites- en vis kraam in het centrum van het dorp, die ook tot twee uur open bleef, zal om twaalf uur moeten sluiten. Gemolesteerd Deze maatregelen volgen op inci denten in het weekeinde. In het cen trum van het dorp werd iemand uit een naburige gemeente door een gro te groep jongelui gemolesteerd en mishandeld. Van enkele woningen werden ruiten ingegooid. Een vijftig tal autos', die in het centrum van het dorp stonden geparkeerd, werd min of meer ernstig beschadigd. De burgemeester deelde ons mee, dat als de maatregelen niet het gewenste effect sorteren het sluitingsuur nog maals vervroegd zal moeten worden. Een aantal horecamensen kwam naar aanleiding van het besluit gis teravond byeen, waarbij hun voor zitter de heer Woudstra betoogde, dat het nachtelijk rumoer niet in de eer ste plaats aan de horeca-bedrijven te wijten was. Wel gaf hy toe, dat het sluitingsuur mede aanleiding was tot wat hij noemde het „buitenge- beuren". Hij weet het nachtrumoer aan het onvoldoende politietoezicht. De brigade van de Rijkspolitie be staat voor een groot deel uit oude mensen, terwijl een ander gedeelte door lichamelijke gesteldheid slechts voor vijftig procent dienst kan doen. Men vond het onjuist, dat de hore cabedrijven daar van de dupe moe ten worden. Vanmiddag zou de burgemeester een horecadelegatie ontvangen, die hem zal verzoeken op zyn besluit te rug te komen. Schietpartij na afbreken verkering (Van i Roermondse Een stukgelopen verkering is in de nacht van dinsdag op woensdag aan leiding geweest voor een gevaarlijke schietpartij in de Siuyterdstraat in de buurtschap Het Heufke in Bruns- sum. Jeanne van Doodewaard (22) wees haar verloofde (22) uit het Duitse Julioh tien dagen geleden voorgoed de deur. Daarin kon de Duitser zich niet schikken. Bijna dagelijks viel hij het meisje en haar familie er om lastig. Gisterochtend in alle vroegte drong hij, gewapend met een dubbelloops jachtgeweer, het huis van zyn ex-verloofde binnen. In een van de slaapkamers ontstond een kort handgemeen tussen het meisje en haar vader en de gewapende Duitser. Met beihulp van buren werd de jongen zonder dat er ernstige dingen gebeurden het huis uit ge werkt. Buiten ging de amokmaker opnieuw heftig te keer. Hy loste in het wilde weg twee schoten uit het jachtwapen. De hagel verbrijzelde een ruit van een van de naburige wo ningen en sloeg in de goot van het huis van de familie Van Doodewaard. Nog voor de gealarmeerde politie verscheen vluchtte de Duitser. Bij vrienden klopte hy geheel overstuur aan. Die wisten hem te bewegen het wapen bij de politie in te leveren. Huilend liep de jongeman even later het Brunssumse politiebureau binnen en deponeerde zyn wapen en nog 16 patronen daar op een tafel. De jongeman werd ingesloten. Nadat de regering van Kon go gisteren melding had ge maakt van een inval door bui tenlandse parachutisten in de steden Kisangani (het vroegere Stanleystad) en Boekavoe, heeft president Moboetoe voor het gehele land de uitzonde ringstoestand afgekondigd en de Veiligheidsraad der V.N. en de Organisatie voor Afrikaanse Mevr. Ruth Tsjombe, echtge note van de voormalige Kongole se premier Moise Tsjombe, die nu in Algerije gevangen wordt ge houden, is met haar zoon in Pa rijs aangekomen, waar zij con tact heeft opgenomen met de be kende advocaat Floriot, die zich bereid verklaard heeft Tsjombe te verdedigen. Eenheid over deze „buiten landse agressie" ingelicht. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken liet weten, dat „muitende elementen van het nationale Kongolese leger onder bevel van buitenlandse huurlingen Boekavoe hebben bezet". Verder is bekendge- worden, dat het luchtverkeer van Kongo met Zambia en met België zijn gestaakt. Vanoch tend riep de Kongolese rege ring de algemene mobilisatie uit. Alle mannen en vrouwen van 18 tot 25 jaar moeten zich melden en „verdachten en ver raders" moeten worden aange bracht. Waarnemers in de Kongolese hoofdstad Kinsjasa is het opgeval len, dat de parachutisten zijn ge land op een ogenblik, dat in de pers mededelingen verschenen over het „plan- Kerilis", dat zou bedoelen oud-premier Tsjombe die in Al gerije wordt vastgehouden weer aan de macht te brengen. President Moboetoe verklaarde, dat „als zy die achter de inval staan, menen dat zij op deze manier de uitwijzing \an Tsjombe door Algerye kunnen ver hinderen, zy zich vergissen, want hun actie kan slechts leiden tot versterking van de Afrikaanse so lidariteit en daarmee de uitwyzing van Tsjombe bespoedigen". In de Algerijnse „Revolutionaire Raad" zou verdeeldheid heersen over wat men met Tsjombe moet doen: hem vrijlaten, hem uitleveren onder een bepaald juridisch geding of hem zonder vorm van proces naar Kongo sturen. Vrijlating wordt niet als waarschijnlijk beschouwd, terwijl an derzijds uitlevering bemoeilijkt wordt door het feit, dat Algerije geen uit leveringsverdrag met Kongo heeft. De Kongolese minister van staat Moengoel-Diaka is intussen in Al giers aangekomen om de leiding op zich te nemen van de delegatie, die de uitwyzing van Tsjombe be pleit. Een gematigde minderheid in Al gerije heeft er voor gewaarschuwd, dat uitwyzing van Tsjombe zonder enig justitiële procedure de reputatie van Algerije in het buitenland zal schaden. Een groep gematigde Afri kaanse leiders onder leiding van de president van Ivoorkust Houphout- Boigny heeft zich ten gunste van Tsjombe uitgesproken. De regering van Spanje, waar Tsjombe in lingschap woonde, heeft op discrete wijze aangedrongen op zijn vryla- ting „op humanitaire gronden", aldus Algerijnse zegslieden. Het is echt- ter de vraag of de landing van huur lingen zyn kans om de doodstraf te ontlopen Tsjombe is destijds in Korigo bij verstek ter dood ver oordeeld zal vergroten. Een scep tische diplomaat in Algiers verklaar de: „De landing in Kisangani had niet beter gedaan kunnen worden dan door iemand die vastbesloten was het lot van Tsjombe te bezege len". België ontkent Gisteren beweerde de Kongolese radio dat in Brussel 200 huurlingen klaar stonden om naar Kinsjasa te vliegen om premier Tsjombe te be vrijden zo deze zou worden uitgele verd door Algerije. Zij zouden ook president Moboetoe willen vermoor den. Gezaghebbende kringen in Brus sel zeiden echter dat er geen kele aanwijzing voor het bestaan van zo'n concentratie huurlingen en dat het volstrekt uitgesloten dat zo'n operatie vanuit België kon worden ondernomen. Het Belgische ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaarde gi< avond dat de laatste dagen controle is uitgeoefend op de Belgische lucht havens. Er zijn geen vliegtuig! opgestegen met huurlingen. Het m nisterie deelde verder mee, dat de Belgische gezant in Kinsjasa de Bel gische staatsburgers in Kongo in her innering heeft gebracht dat zij zich niet met de Kongolese politiek moes ten bemoeien. Ook Belgen in Kongo lese krijgsdienst zijn gewaarschuwd zich niet tegen de regering te ieren. Britse stap Intussen heeft Engeland opnieuw getracht iets te doen aan de gevan genhouding van twee Britse piloten in Algiers, die het vliegtuig bestuur den waarmee oud-premier Tsjombe naar Algerije is ontvoerd, zo heeft het Britse ministerie van Buitenland se Zaken gisteren bekendgemaakt Aan de ambassadeur van Koeweit in Londen is verzocht hierin te bemid delen. Deze ambassadeur behartigt de Algerijnse belangen in Engeland, toe heeft de Britse regering Tot i ondanks alle pogingen daartoe niets over de piloten vernomen. Het zelfs niet bekend of zij gewoon w den vastgehouden of dat zij zyn ge arresteerd. Deze „stewardessen van dè toekomst", in turquoise uniform met minirok, hebben zich in To kio gepresenteerd op een recep tie ter gelegenheid van het 25-ja rig bestaan van Canadian Pacific Airlines. ADVERTENTIE BELASTINGZAKEN Roep de hulp van experts in voor het verzorgen van uw boekhouding en belastingzaken. Ook in uw gemeente zijn we reeds sinds 1932 werkzaam. Maandelijks bezoek. Gezamenlijke Accountantskantoren Koninginneweg 51. Amsterdam Telefoon 020-72 56 23 ADVERTENTIE UW SLAGER UW POELIER BRAADSTUKKEN (9uc/ temvo Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis al hier opgenomen van 120 tot 137 volwassen personen en van 60 tot 80 kinderen. Een postbode van Veere naar Middelburg en terug heeft na 40 jaren dienst ge daan te hebben, zijn pen sioen ontvangen. Bij die ge tegenheid schonken enige in gezetenen van Veere hem een gemakkelijken stoel, om op zijn ouden dag wat te kunnen rusten. Men bere kent dat deze man een af stand van 81/6 maal den omtrek der aarde heeft af- 1 gelegd.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1