leiigd in en in de Sowjet-Rusland satellietstaten MLD NA DE OORLOG NAAR „VALKENBURG rentier Kosigin belasterde de tijd van de olitieke vrijheid in de Baltische landen Zege van Bretteur P en Brahmapoetra S tak van de Koninklijke 50-iarig bestaan vieren (III) Jongste Marine gaat Marineluchtvaart kreeg een vaandel fSDAG 5 JULI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 SPORTvan vandaag 2 ;t Sowjetrussische communisme moet de basis zijn ter^en^ Pawlow voegde er nog^aan toe^ ereiding van de internationale jeugd op een universele- Qf irï 1QRft ddsstaat," aldus minister-president Kosigin in een rede ter enheid van het 25-jarig bestaan van de bezetting der Bal- i staten (Riga, juli 1965). Deze woorden onthulden niet i de plannen van de Sowj et-Unie met de Baltische staten ook die met de gehele wereld. /Uleen macht de zelfstandigheid van de ie landen zei Kosigin: „In ite jaren der revolutie, toen 3 door de burgeroorlog was t en door de interventie werd d en toen het toch nog met noed voor zyn leven vocht, het land in een situatie, die ti het internationale imperia- mogelijk maakte de Sowjet- ie macht in Letland uit te en". Volgens Kosigin waren twee factoren in het spel: alisme" en (communisme en niets. Dat de Baltische volken sn vrijheidsstrijd voerden, zo- fen de Duitsers als tegen de daarover repte Kosigin met sprak Kosigin niet over de geringe hulp, die de Balti- nden van de Entente genoten, i dergelijke geestelijke instel- in slechts de conclusie wor- ttrokken, dat volgens de op en van Kosigin, tussen com- ie en „imperialisme" slechts ctor bestaat, die over staats- en maatschappelijke orde be- e macht! De tijd van de zelf heid der Baltische staten 940) werd en wordt door Ko- iatuurlyk volkomen negatief »eld. Hij zei op dit punt: „De- ïtig jaren, waarin in Letland rgerlyke regime heerste, dat t buitenlandse kapitaal goede n bewees, werden gekarakteri- loor de rechteloosheid van de assa, de teruggang van de eco- he ontwikkeling en de toene- werkloosheid". In werkelyk- n de rechten van de Baltische n ten tyde van hun zelfstan- nooit in zo sterke mate be- [eweest als ten tijde van de ïg door Rusland. Men had t recht vrij naar het Oosten of te gaan en te lezen wat men Persvrijheid en politieke vrij- iren weliswaar gedurende en- ren aan beperkingen onder- maar nooit door de staat ge viseerd als tegenwoordig het s. Aan de behoeften van de uid-Holland: oot tekort aan ccommodaties er jaarlijks voor uitbreiding stel van sportaccomodaties in vincie Zuid-Holland een be- an f. 40, miljoen extra be- lar komt, zullen over vijf ja- voorzieningen voor de sport provincie voldoende zyn. Tot otsom is de commissie geko- lie de Commissaris der Ko- pijf jaar gelden instelde om loefte aan sportaccomodaties rovincie te onderzoeken, iet verslag van het onderzoek dat er in de provincie Zuid- 3, waar een kwart van de Ne- Ise bevolking woont, grote aan- voorzieninigen onbevredigend oldoende zijn en dat de om an de voorzieningen geen ge red heeft gehouden met de feeing van de sport, de bijna 500 sportlokalen kon 28 procent als goed en vol- worden gekwalificeerd. De ras onbevredigend en de ove- procent kreeg het predicaat jende. ïns de berekening van de com- zouden er met inbegrip van aag en Rotterdam nog moe- Jrden gebouwd: 523 gymna- talen, 18 sportzalen en 29 illen om aan de vraag te kun- ldoen, die lichamelijke opvoe- i sport stellen. oeten bijna 700 velden en ruim loolsportveldjes en oefenhoe- jrden aangelegd om het be- s tekort op te heffen. En bij- tennisbanen zullen er in Zuid- 3 bij moeten komen om in de )e te voorzien. de 102 geregistreerde zwem- liggen er 30 in open water, et oog op de vervuiling van iter zullen deze moeten wor- irvangen door gesloten baden, •wet op de zwembaden in wer- il zijn getreden, zullen nog wel zwembaden moeten worden gen. Bovendien moet het aan- inwezige zwembaden worden 'eid met 13 volledig overdekte nlucht-, 41 overdekte school- tie- en 18 eenvoudige open- istructiebaden. lotte oordeelt de commissie, in Zuid-Holland plaats is voor >te centrale accomodatie, waar- phtingen zijn opgenomen vooi •efening van de ijssport, wie- t en andere binnensporten, bevolking werd tenvolle voldaan, omdat alle staatsinkomsten ook aan de staat ten goede kwamen. Propaganda Kosigins belastering van de tijd der politieke vrijheid in de Baltische staten had natuurlijk een propagan distisch doel. Maar van een ministen- president van de Sowjet-Unie zou men toch mogen verwachten, dat hij verdraaiing der feiten en lastering volken aan beroeps-propagandis ten zou overlaten. Kosigins standpunt was ook dui delijk toen hij over de i'ussificering an de Baltische landen sprak: „Het feit, dat de Baltische staten 25 jaar geleden gedurende het uitbreken van de tweede wereldoorlog de weg van het socialisme (lees: communis me) insloegen, was het gevolg van een wetmatige historische ontwikke ling. In de oorlogssituatie was hun slechts één uitweg overgebleven, n.l. tot het socialistische stelsel over te gaan, dat de maatschappij van na tionale tegenstellingen en nationale haat bevrijdt, die terecht als de grootste nadelen van het nationalisti sche systeem kunnen worden ge noemd". In werkelijkheid bestond er in de Baltische staten geen enkele vorm van nationale haat. Wat Kosi gin „de enige uitweg" noemde werd de Esten, Letten en Litauers door de Sowjet-Unie opgedrongen. Van „een wetmatige historische ontwikkeling" was dus geen sprake. In bedoelde rede van twee jaar geleden openbaarde Kosigin ook de vooruitzichten voor de toekomst, niet alleen door de Sowjet-Unie en de door haar bezette landen, maar ook voor de gehele wereld. „De betrekkingen tussen de socia listische volken der Sowjet-Unie ontwikkelen en verdiepen zich. In alle Unie-republieken ontstaan werk gemeenschappen (arbeidscollectieven) die samengesteld zijn uit verschil lende volken. De onderlinge cultu rele invloeden worden sterker. Er ontstaan gemeenschappelijke geeste lijke waarden. wy marcheren het communistische einddoel tegemoet. Het bestaat in de samensmelting der volkeren tot één enkele broederlijke familie. Door dit doel na te streven bevorderen wy de ontwikkeling en de bloei der cultuur van alle volke ren. „Gelijke rechten" 5 werkelijke inhoud van deze woorden van Kosigin is niets anders dan het opgaan van de talrijke na tionaliteiten in de Sowjet-Unie in het Russische volk. Om dit doel te bereiken is vrijwilligheid niet vol doende en moet dwang te hulp wor den geroepen. Kosigin sprak o.m. over de gelijkberechtiging van alle volken in de Sowjetrussische maat schappij. Herinneren we ons hier een vergelijking, die de Russische pro paganda vaak gebruikt: een verge lijking tussen de gelijkberechtiging van een miljonair en een werkloze in een kapitalistische staat. Beiden hebben formeel gelijke rechten, maar geheel verschillende mogelijkheden. In de Sowjet-Unie liggen de ver houdingen zeker niet gunstiger. De Russen mogen zich in elk gewenst deel van de Sowjet-Unie vesti gen. Dat is dan „vorming van ar beidsgemeenschappen uit vele ver schillende nationaliteiten", zoals Kosigin het noemt. De minderheden in de Sowjet-Unie ontbreekt echter elk recht om zich tegen de russifi cering te beschermen. Kosigins gedachtengang in be doelde rede bij het „jubileum" van de bezetting der Baltische landen deed hem zich ontpoppen als een chavinistische Groot-Rus, die zich bedient van de woordkeuze van de communistische dogma's. Hoe den ken Kosigin en zijn enthousiaste me dewerkers zoals Sergei Paw- low, eerste secretaris van de Komso mol. de communistische jeugdbewe ging de opbouw van de toekomsti ge Sowjetrussische heilstaat to stand te brengen? Zij stellen ken nelijk hun gehele hoop en vertrou wen op de jeugd van alle landen. Pawlow zegt woordelijk: „Bij dit werk vindt de mens een diepe ziels- bevrediging. Hij stapt in een volko men leeg gebied, slaat zijn tent op en kan later zeggen: deze stad, deze fabriek heb ik zelf gebouwd, voor mijn ogen zijn ze ontstaan". En ver der: „Wij zijn ervan overtuigd, dat, waar men arbeidershanden, gi drift en zelfopoffering nodig zal heb ben, de jeugd de eerste zal zijn, die de roep van het volk en van de party verneemt en te hulp zal snellen om onze grote plannen te verwezeniy- ken. Van het standpunt van de staat moeten we aan een wervingsmethode de voorkeur geven. Die kan dan „si ciale mobilisatie" worden genoemd. Op deze wyze zal het mogelyk zyn gekwalificeerde en stabiele werk krachten te krygen, die de nieuwe gebieden vlugger kunnen kolonise ren en de opbouwtyd kunnen verkor dat in de zomer van duizend studenten zowel manne- ïyke als vrouwelijke naar Ka- zachstan zouden gaan en anderen naar Tasjkent. dat door een aard beving had geleden en dringend be- olkingsvernieuwing nodig heeft. Nieuw gevaar Deze berichten uit Moskou beteke ien een nieuw gevaar voor het be staan van de Baltische jeugd. Be gint men deze te mobiliseren en naar verre gebieden der Sowjet-Unie te transporteren, dan worden tegc- lijkertijd Russische werkkrachten van oudere jaargangen naar de Baltische landen gezonden. Het ge volgd is een nog sterkere russi ficering dan tot nu toe. De grote eisen en verwachtingen van de Sowjetrussische regering ten opzichte van de jeugd eisen ook een byzondere opleiding. „Komsomol" in Moskou stelde nieuwe ideologische richtlynen op (Rahva Haal, februa ri 1966), Wy lezen: „Stalin wilde de jeugdige communisten tot ambtena ren van de terreurorganisaties oplei den. Zij moesten de anti-communis tische elementen zuiveren. Hij deed de stryd van onze jeugd voor het Communisme ontvlammen. De jeugd heeft in die stryd aan de spits ge staan. Chroesjtsjow trachtte de com munistische Jeugd tot helden van de arbeid op te voeden die door onzelf zuchtig werken anderen tot voorbeeld zouden moeten dienen. Hy zei: „In de loop van haar geschiedenis heeft de communistische jeugdbond steeds de roep der party gevolgd en by de economische opbouw veel roemrijke daden verricht. De belangrykste van die daden waren de winningen van nieuw land. Nu is het haar taak op het gebied van de veeteelt en ak kerbouw de Verenigde Staten in te halen". Het is Brezjnews wens uit de tegenwoordige jeugd niet slechts hel den van de arbeid te vormen maar ook „soldaten der coëxistentie". Iedere beschaafde communist moet een overtuigde marxist worden en in staat zyn die overtuiging door te geven. Vandaar zyn verklaring: „De ideologische stryd, die zich steeds meer verscherpt, en de burgerlijke propaganda, die hiermee samen hangt. trachten onze jeugd ideolo gisch te ontwapenen en te doen wankelen. Pessimisme en tekort aan idealisme moeten bestreden worden. Dat stelt de Komsomol voor conse quenties by de opvoeding van onze jeugd, het eist versterking van de re volutionaire waakzaamheid en be reidheid de opvoeding van de jeugd in de geest van grenzeloze trouw aan het door de revolutie bereikte door te zetten". (Norte Haal, 12 februari 1966). het congres van de Komsomol ook voor bezet Estland geëist. Elk Kom- somol-comité moet met overeenkom stige organisaties een concreet plan voor een militair-patriottische oplei ding opstellen. Buitenlandse reis Het opvoedingswerk van de jeugd moet gedifferentieerd geschieden. De jeugdigen moeten volgens hun capa citeiten, ontwikkeling en trouw aan de party worden ingedeeld en hun opvoeding moet in overeenstemming zyn met het karakter van elke groep. Uit jongeren, voor wie de leer van het marxistisch-leninisme tot diepe overtuiging is geworden en die trouw zyn aan het door de revolutie bereik te moeten „diplomaten" worden geko zen. Hun valt de taak ten deel de communistische propaganda te orga niseren en het winnen van vrienden voor de Sowjetrussische levensvor men onder de buitenlandse jeugd. „Deze jeugdige propagandisten moe ten in het byzonder de kunst der discussie, der agitatie en der over tuigingskracht leren en zich het meesterschap van een redenaar en politiek organisator eigen maken. Ook is het nodig meer toeristenrei- zen naar het buitenland te organi seren om onze wereldbeschouwing en de door het Sowjetrussische systeem bereikte resultaten te propageren. De werkzaamheden op het gebied der vriendschap met andere volkeren moeten geactiveerd worden". Dit nieuwe recept voor de oplei ding van de communistische jeugd zal zyn invloed onder de Sowjetrus sische jeugd zeker niet missen: een reis naar het buitenland is immers de droom van ontelbare jongeren in de Sowjet-Unie! Voor de bezette Baltische landen bestond de moge- lykheid van zulk een reis tot nu toe niet. Het is duideiyk: deze be lofte werkt als een lotery, waarvan de hoofdprijs een reis naar het bui tenland is. Zouden de geciteerde grondbegin selen van de communistische opvoe ding der jeugd succes hebben, zoals de party leiding hoopt, dan behoort volgens Pankin, redacteur van de „Komsomolskaja Prawda", de toe komst aan het communisme. Hy schryft: „In de wereld is de stryd om de jeugd ontbrand. Voor de we reld verheft zich de gedachte van de jonge Sowjetrussische mens. Deze jonge mens heeft een ongerept ka rakter en is ervan overtuigd, dat de zaak. waaraan hy zyn leven wydt, de zege zal behalen" (Norte Haal. 20/5/1966). Koersen in Hilversum (Van onze medewerker) Wagenaar jr. won gisteren in Hil versum twee koersen, beide malen in de gesplitste internationale dravery. In de eerste afdeling had Vergay met All Prise lang de kop, steeds bedreigd door Wagenaar met Brahmapoetra S, die in de laatste ronde met groot gemak de leider passeerde en in 1.22.6 km-tijd zegevierde. All Prise viel te rug en Adeltraut M werd tweede, ge volgd door X Pluto. De tweede afde ling, waarin Zelos van Vredenhof tot de laatste bocht zijn koppositie stug verdedigde tegen de aanvallen van Captain Doube K, bracht een byzon der spannende eindstryd. Vier paar den stormden vrywel gelijk over de streep, van wie Bretteur P (Wage naar), die 20 meter extra belasting had, Captain Double K met miniem verschil in 1.23.2 klopte. Zelos werd derde vóór Bonaire. Ook Vergay zegevierde tweemaal. In de openingsdravery bleef hy met Ever Queen in 1.23.4 de slotaanvallen van Donar Scotch en Donielle Pre- lesjnik de baas en in de Berg- en Lalprys zegevierde Vergay met Doro thea in 1.25.-. A Lady H werd een verrassende tweede (cov. 11.40). Ari zona sprong door het stek, zodat Du mas Z het derde geld kon incasseren. Uitslagen Heideprljs: 1. Ever Queen (M. Vergay) (1.23.4); 2. Donar Scotch 3. Da.niella Prelesjnik. Toto w. 2.90, pl. 1.30, 1.50, 1.40. kopp. 9.10, cov. 4.70, trio 94.70. Campingprijs1. Furie O (J. Oos- ting) (1.29.81: 2. Freddy Hollandia; 3. Ftlday. Toto w. 3.30. pl. 1.60, 1.50. kopp. 2.60. cov. 4.60. Vakantie-prijs. (eerste afd.): 1. Brahmapoetra S (J. Wagenaar jr.) (1.22.6); 2. Adeltraut M): 3. X Pluto. Toto w. 1.60, pl. 1.30, 1.80, 2.00, kopp. 2.60. cov. 4.70. Rlvlèra-prljs: 1. Cunera (M. L. v. d. Togt) (1.25.7); 2. Duveltje van Ake- rendam: 3. BaUerine. Toto: w. 4.80. pl. 1.80, 1.50, 2.70 kopp. ÏO.OO. cov. 4.40, trio 252.60. Vakantieprijs )2de afd.): 1. Bret teur P (J. Wagenaar jr(1.23.2): 2. Captain Double K; 3. Zelos van Vre denhof. Toto: w. 1.90, pl. 1.40, 1.70, koppel 3.80, cov.3.70. Costa Bravaprljs: 1. Crack Holland;a (E. de Visser) (1.24.2): 2. Zephyr Magowan; 3. Boy van Quick. Toto w. 1.90, pl. 1.20, 1.60. 1.20, kopp. 5.20. cot. 6.80. Zee- en atrandprils: 1. Etnfle de QuLnlo (J. H. Scholten) (1126.5): 2. Everett BS; 3. Cicero Wilkes J. Toto: w. 2.50, pl. 1.70, 2.20, cov. 5.10, koppel 7.—. trio 34.80. Berg en Dalprijs: 1. Dorothea <M. Vetrgav (1.25.5); 2. A Ladv H; 3. Du mas Z. Toto w. 2.10, pl 1.20. 5.90. 4.40. cov. 11.40, kopp. 4.60. Totalisatoromzetf197.089. Truus Hennipman in atletiekploeg Truus Hennipman van De Bataven uit Leiden is gekozen in de Neder landse atletiekploeg die op 16 juli in Dresden in de halve finale van het toernooi om de Europa Cup zal uit komen tegen Oost-Duitsland, Honga rije, Bulgarije en Italië. Truus Hen nipman zal starten op de 200 m en ln het estafette-nummer 4 x 100 m. Vroeg beginnen Deze richtlynen werden, naast de opwekking tot „arbeidsheroïsme", niet alleen op het Moskouse Kom- somol-congres bekendgemaakt, maar ook op alle daaraan voorafgaande congressen in de Unie-republieken. In Moskou werden ze op de volgen de wyze geformuleerd: „De Komso mol moet alzydig ontwikkelde, aan ons doel getrouwe mensen opvoeden. De stryd van het communisme eist onvermoeibare systematische arbeid by de opvoeding van de jeugd. Deze stryd is onscheidbaar verbonden met de stryd tegen de burgerlyke ideolo gieën. Met behulp van de literatuur, kunst, pers, radio en televisie moet alles gedaan worden om de jeugd op frisse en meeslepende wijze de schoonheid en verhevenheid van de daden en handelingen van de ware Sowjetrussische mens te tonen. Dit onvermoeide systematische werk moet reeds met het nog niet schoolplich tige kind worden begonnen". Op het congres van de communis tische jeugd in het door de Russen bezette Estland werden de volgende richtlynen bekendgemaakt: „Naar de kleuterscholen moeten als opvoe ders de beste communist! I he leer krachten gezonden worden". Van de scholen in Estland wordt geëist, dat ze iedere leerling het fundamente le van de communistische wereldbe schouwing bijbrengen. Volgens een nieuw voorschrift moet er op elke school 'n jonge communist geplaatst worden, verantwoordelijk voor het werk van de Komsomol op die school. Hy heeft de directe leiding van de Komsomol-organisaties. In de hogere onderwysinstel- lingen wordt nu grotere nadruk op de communistische opleiding gelegd dan voorheen. De studenten in Estlana moeten er in de toekomst op reke nen, dat hun kennis op het gebied van het marxistisch-leninisme en de vakken der sociale wetenschappen (verplicht voor allë studenten) eerst dan „voldoende" gerekend zal wor den als ze hun tot inneriyke over tuiging is geworden. Ook de ideologische opleiding van de arbeidersjeugd mag niet verwaar loosd worden. Er moeten clubs voor jonge atheïsten worden opgericht, jeugdcafé's e.d. Met de politieke op leiding van de jeugd moet echtei ook de liefde voor de gewapende strijdkrachten worden aangewak kerd. Jonge mannen en meisjes moeten zich toeleggen op de kennis van spe ciale militaire gebieden. Dit werd op (Van een onzer redacteuren) Valkenburg, het marinevliegkamp gelegen tussen Leiden en Katwijk, is na de oorlog de basis geworden, van waaruit de Ma rine Luchtvaart Dienst opereert. Dagelijks stijgen daar de toestellen op en landen ze. Gelukkig nu om vredestaken te ver vullen. Maar de MLD is paraat en uitgerust met het meest mo derne materiaal, dat in tijden van oorlog gebruikt kan worden in de strijd tegen de onderzeeboten, Eén van de belangrijke onderdelen is thans de opsporings- en reddingsdienst/ Dag en nacht staan er vliegtuigen op Valken burg gereed om op het eerste alarm „schip in nood" het lucht ruim te kiezen en het in moeilijkheden verkerende schip op te sporen. Sinds de vestiging van de MLD op „Valkenburg" is dat reeds tientallen keren gelukkig heel vaak met succes ge beurd. Hét hoogtepunt ln die na-oorlogse jaren was de uireiking van het vaan del op 17 juli 1964 door Z.K.H. de Prins der Nederlanden. Dat ge schiedde op het marinevliegkamp „Valkenburg". By Koninklijk Be sluit van 18 augustus 1962 was dit vaandel aan de Marine Luchtvaart Dienst toegekend. Er op staan de belangrykste wapenfeiten, die door de MLD in de jaren 1940-1945 mede bevochten zyn. Het zijn vier peri oden uit de tweede wereldoorlog: Noordzee 1941-1942 en Normandië 1944, aan deze kant, en Nederlands- Indië 1941-1942 en Indische Oceaan 1942-1945, aan dc andere kant van de wereld. In het ontwrichte Nederland was na de bevryding voor de MLD wei nig meer te doen. doch in de „Oost" des te meer. De eerste daad was om uit de ruïnes van het vertrouw de „Morokrembangan" weer een ba sis te maken met een beproefde ac commodatie. Dat lukte. Weer heers ten nu MLD - v liegtuigcii over de Ar chipel. In 1949, by de soevereini teitsoverdracht, kwam daar een ein de aan. Een belangryke periode uit de geschiedenis van de Koninkiyke Marine werd afgesloten. N'aar liet vaderland Terug naar het vaderland. Onder de rook van Leiden, hadden de Duit sers tijdens de oorlog in Valkenburg een vliegveld aangelegd. Het kreeg by dc terugkeer van de MLD de naam van marinevliegkamp „Val kenburg" en het werd het nieuwe centrum van de Marine Luchtvaart Dienst. Ook „De Kooy" werd in oude glo rie hersteld. Het herleefde echter niet meer als basis, maar als ves tiging van het technische bedryf voor de marine-luchtvaart. In Biak op Nieuw-Guinea werd het vliegveld Bo- roeka tot een MLD-centrum gemaakt en op de Nederlandse Antillen werd een squadron cenmotorige vliegtui gen gestationeerd. ninkiyke Marine de beschikking kreeg over een eigen vliegkamp schip, trad er een grote en belang ryke verandering in voor de MLD. Met Firefly's en Seafuries werd in het begin vanaf dit schip gevlogen. Het waren toen nieuwe typen vlieg tuigen, die hoge eisen aan de kwa liteit en vaardigheid van de beman ningen stelden. Ook die toestellen waren betrekkelijk snel verouderd, evenius de „Karei Doorman" zelf. Het vliegkampschip werd aange past aan de in deze tyd te stellen eisen en ook kwamen er andere vliegtuigen: de Seahawks-straalja- gers en de eenmoterige Avengers, supersnelle toestellen. In het begin van 1961 werd besloten het vlieg kampschip voornameiyk uit te rus ten met onderzeebootbestrijdings- vliegtuigen. De Seahawks verdwe nen van boord en twee-motorige S- 2A Trackers namen de plaatsen in van de Avengers. Redden Ook kreeg de MLD beschikking over helikopters, die hun waarde in de afgelopen jaren ruimschoots heb ben bewezen. Vooral toen in de na oorlogse jaren het opsporings- en red dingswerk een van de speciale ta ken van de MLD is geworden. Met succes zyn ze meermalen ingezet by reddingen op zee. Dit jaar nog by het 's avonds van boord halen van de bemanning van één van Leen ;eeslepers, die, by tanker los te trekken, op het havenhoofd in Hoek van Holland vastliep. Die „redding-in-het-donker" heeft terecht aller bewondering gewekt en de bemanning werd op velerlei wy ze dank betuigd voor het vervullen van deze opdracht onder uitermate moeiiyke omstandigheden! In NAVO-verband ligt de taak van de MLD in hoofdzaak in het bestry- den van onderzeeboten. Van Hr. Ms. „Karei Doorman" wordt dat niet alleen gedaan met Grumman Trac kers, maar ook met hefschroefvlieg- tuigen van het type SH-34J. Voorts kan men voor die bestrij ding ook inzetten de Westland Wasp AH-12a helicopters, die vanaf de nieuwe onderzeebootbestrij dingsf re- gatten van de Van Speyck-klasse opereren. Ook heeft de MLD nog de beschikking over op Valkenburg ge stationeerde Neptunes, die uitgerust zyn met twee straal- en twee zui germotoren en die met de Trackers gebruikt worden by de opsporing. Op de Nederlandse Antillen vliegt de marineluchtvaart met tweemo- torige Trackers, die van Canadese origine zijn en niet, zoals hier, van Amerikaanse. Vyftlg jaar Marine Luchtvaart Dienst zyn ten einde. Het is goed er even bij stil te staan. Na het her denken moet de blik echter weer naar de toekomst worden gericht. Gedachtig aan de spreuk op het scheepsembleem van de MLD „Aera Possldeo ac Mare", wat betekent „Zowel in de lucht als op zee ben ik meester".! Tot één van de belangrijkste taken van de Marine Luchtvaart Dienst behoort de opsporings- en reddingsdienst. Bij de opsporing van in nood verkerende schepen wordt ook gebruik gemaakt van de Lockheed Neptunes.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7