Verlies in dit jaar 140 miljoen Positie Nasser is wankel LICHTE Nazisme" 1111 ook als scheldwoord gebruikt in diplomatieke kring Utrechtse meisjes in Spaanse gevangenis ARNOLDUS KEUKENS WOENSDAG 9 ZULT 1967 LEÏDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Minister Bakker: Turken herhalen de slag van Balaclava voor de Britse film „The charge of the light brigade". Met alles ivat er in zo'n man-te- gen-man gevecht bij hoort: he roïsme, stof, laioaai en ge schreeuw. Het namaakgevecht had plaats in een vallei bij de Turkse hoofd stad Ankara tusse?i troepen van de Turkse cavalerie, die zowel de rol van de Russen als de Turken vervult. Behalve Rusland is Tur kije nog het enige land, dat een cavalerie heeft, die groot genoeg is voor zo'n filmgevecht. De rol van Lord Cardigan wordt gespeeld door Trevor Howard, die op de onderste foto geboeid toe. kijkt naar het bloedbad, dat in die slag van Balaclava werd aan gericht. Nu ja, het is maar film. Minister Bakker (Verkeer en Wa terstaat) schat het verlies, dat de Nederlandse Spoorwegen dit jaar rullen lijden op 130 tot 140 miljoen gulden. Hij deelde gisteravond in de Eerste Kamer mee, dat er dan ook stellig nog onrendabele lünen rullen moeten worden gesloten. Van de zijde van de KVP, de PvdA en de CHU was erop aange drongen voorzichtig te zijn met het sluiten van spoorlijnen, omdat ze in de toekomst misschien weer nodig zullen zijn. Minister Bakker wil niet zo voorzichtig zijn. Hij wilde de mo gelijke toekomstige ontwikkeling niet gebruiken „als vijgeblad om de economische naaktheid van spoor- liinen te bedekken". De minister kondigde aan, dat er wordt gewerkt aan financiële hulp voor de Spoorwegen in de vorm van kredietgaranties. Daartoe zal bin nenkort een wetsontwerp aan de Staten-Generaal worden aangeboden. De garanties zullen verstrekt wor den ter overbrugging van de periode, waarin een afgerond oordeel moet worden gevormd over het overheve len van de bedrijfsvreemde lasten van de exploitatierekening van de N.S. naar elders (bedrijfsvreemde lasten zijn de kosten, die de spoor wegen moet maken, maar waarvan ook anderen profiteren, zoals tunnels en viaducten). De Senaat had waardering voor de moderne bedrijfsvoering bij de N.S en toonde begrip voor de moeilijk heden, die voortvloeien uit kosten stijgingen, waarbij de stijging van de inkomsten achterblijft. De socialist Meester waarschuwde ervoor de dienstverlening niet te verminderen. „De service moet hooguit worden uit gebreid", zo zei hij, „Want dat is een de Spoorwegen". Gouden Beer voor Belgische film De Belgische film „De start" <Le départ) van de Poolse regisseur Jer- zy Skolimonwski, is onderscheideni met. de Gouden Beer van het inter- j nationale filmfestival van Berlijn. I Zilveren Beren gingen naar de Joegoslavische regisseur ZiwojinPaw- I lovic voor diens film ,X> ratten J waken", naar de Engelse dame Edith j Evans voor haar rol in .De fluiste- i raars" en de Fransman Michel Simon voor diens rol in ,De oude man en I het kind". Speciale prijzen en Zilveren Beren j gingen naar de Franse film „De ver zamelaarster" en naar de Westduit ser Michael Lenz voor het- scenario van de film „Ieder jaar weer". De Indische film „Door de ogen van een schilder" kreeg de Gouden Beer in de afdeling documentaires. I I olgens Israëlische mening: Door Russen Chinezen contra Oostduitsers (Van onze correspondent in Bonn) De Roodchinese ambassade in Oost- Berlijn heeft vorige week de bestuur ders van Ulbrichts D.D.R. voor „na zi's,, uitgemaakt. Chinese diplomaten hadden zich voor het geopende ven ster van hun residentie opgesteld en riepen scheldwoorden door een luid spreker-installatie in de richting van een snel groter wordende volksop loop. De Volkspolizei verspreidde de nieuwsgierigen met een waterkanon en bracht de opgewonden Chinezen; tot zwijgen door de stroomtoevoer1 naar hun ambassade af te snijden. Het incident was het gevolg van een auto-ongeluk in de buurt van Neustrelitz, waarbij vijf Chinezen wei-den gewond of zelfs gedood. Bij een inhaalmanoeuvre reden de Chi nezen op een van de andere kant j komende vrachtwagen in en begon-1 nen over het natte wegdek te slin-1 geren. Tenslotte verdween het gezel- schap in de sloot. De dag na het duidelijk door del Chinezen veroorzaakte ongeluk kwam de Oostduit-se minister van Buiten landse Zaken, Winzer, zijn condo leances aan de ambassade aanbieden, maar de Chinezen hadden andere plannen. Ze begonnen in het Duits gestelde muur-kranten uit te rollen, waarop o.m. te lezen stond: „Weg met de Duitse revisionisten, die onze kameraden hebben vermoord". Latei- volgde de mondelinge toelichting door de luidsprekers, waarbij het woord „maai" viel. De dag na het in grijpen van de politie was er niet alleen geen Chinees meer te zien, maar de deur werd niet eens meer geopend voor een welwillend lid van een communistische ambassade, die bloemen wilde komen aanbieden. Voor de Westduitsers is dit de te vredenstellende moraal van het ge val, dat zij niet meer de exclusiviteit van het nazidom bezitten. Nadat de communistische wereld eerst de Jo den in him strijd tegen de Arabieren van „nazisme" beschuldigd had, heeft deze term nu ook ingang ge vonden als aanspreektitel tegen de communisten onderling! Daarna is Verbetering beschouwing prof. Plate In ons artikel van gisteren waarin prof. Plate zijn mening geeft over de risico's van „de pil" is een sto rende fout opgetreden. De laatste zin van het vet gedrukte gedeelte onder het tussenkopje „Niet ten onrechte" leze men: .Samen kom je dan ver der, maar ik vind dat zo lang je nog het tot een internationaal getole- j geen (dus GEEN in plaats van EEN reerde diplomatieke term geworden, zoals wij gisteren schreven) 100 pro waarmee een gevoel van diepe afkeer cent zekerheid hebt dat een be- tot uitdrukking kan worden ge- i paalde situatie gevaar oplevert, je je bracht patiënten er buiten moet houden". gesteund Honderden Russische vliegtuigen brengen nieuw militair materieel naar Egypte over in een „luchtbrug van enorme afmetingen", aldus werd gisteravond van gezaghebbende Is raëlische zfjde in Tel Aviv verklaard. De Israëlische topleiders nemen aan, dat deze luchtbrug ten doel heeft de positie van president Nas ser te schragen, maar voegen er aan toe dat de mogelijkheid, dat hij door het leger ten val wordt gebracht waarschijnlijk wordt. Ook Russische schepen voeren nieuwe tanks, vliegtuigen, mortieren en artillerie aan naar Egyptische ha- l6raël houdt een waakzaam oog op deze vliegtuigen en schepen. Niettegenstaande de nieuwe leve ranties, is Israël van mening dat het meer dan een jaar zal duren voor dat Egypte opnieuw een bedreiging voor Israël wordt. Het Egyptische regime heeft een zware slag gekregen. Het is niet ge broken. of omvergeworpen, maar het staat te wankelen op zijn benen. Op 5 juni stond Nasser aan de top. Van daag is hij niet dezelfde man. Hij verkeert in een zeer moeilijke positie en wij geloven dat hij niet langer de baas is of vrij kan handelen. Hij is misschien voorzitter van een com missie van leiders, zo sprak een Is raëlische zegsman voor de pers, die voorts van mening was. dat als de i voormalige vice-presidenten van Egypte, Mohieddin en Ali Sabri niet I tussen beiden waren gekomen. Nas- ser al ten val zou zijn gebracht. Om het gedaalde moreel van het Egyptische volk te verbeteren, moet Nasser de indruk wekken, dat de oor log tegen Israël nog steeds voort gaat. Daarom gaat het schieten I langs de oevers van het Suez-kanaal voort, worden burgers afgericht en blijven de verduisteringsvoorschrif ten in Egypte van kracht. Israël bereidt zich voor op een campagne van druk van de zijde van de Sowjet-Unie. Houdt Israël stand, dan zullen de Russen echter niet te ver gaan met hun bluf, aldus de Is- j raëlische woordvoerder. Wat Jorda- j nië betreft, verwacht men in Israël niet, dat Koning Hoessein met Is raël, over vrede zal gaan spreken. Politieagent geslagen bij incident in Barcelona Twee Utrechtse meisjes (17 en 18 jaar) zjjn in Barelona achter slot en grendel gezet, omdat zij hardhandig zijn opgetreden tegen de politie. Zij zijn veroordeeld tot de betaling van een boete van 1500 gul den ieder. Deze twee meisjes zijn met vakan tie in Sitges en reisden naar Bar celona zonder geldig treinkaartje. Toen dit aan het licht kwam weiger den zij het kleine bedrag aan de conducteur van de trein te voldoen. Zij hoefden beiden slechts anderhal ve gulden te betalen. Na hun weigering zag de conduc teur zich in Barcelona genoodzaakt de stationschef te roepen. Toen zij ook hier niet wilden betalen, werd de politie in de arm genomen. Toen deze arriveerde werd een van de meisjes zeer kwaad en gaf een van de politieagenten een ferme klap. Daarna zijn ze in de gevangenis van Barcelona opgesloten. Zij weigerden elke hulp van de zijde van het Ne derlandse consulaat en van de am bassade in Madrid te aanvaarden. Zij beweren, dat hun ouders niets van het gebeurde mogen weten, daarom hebben zij ook aan de poli tie hun adres in Utrecht niet willen geven. De Spaanse politie treedt zeer streng op tegen vooral jonge toeris ten, die misbruik maken van de gast vrijheid van het land. Daarom zijn de meisjes veroordeeld tot de hoge boete van 1500 gulden ieder. Zij be schikken echter nauwelijks over vol doende middelen om hun eigen vakantie te betalen, en hebben dus dit grote bedrag niet bij zich. Op initiatief van de consul in Barcelo na heeft de politie de adressen van deze meisjes opgevraagd in hun ho tels in Sitges. Inmiddels heeft de ambassade in Madrid de ouders ge waarschuwd. Als de ouders de boete van 3000 gulden voor de twee meisjes hebben betaald kunnen de jonge vakantie gangsters onmiddellijk hun koffers pakken, want de politie in Spanje heeft zeer weinig clementie met haar en zet haar over de grens. Slechts 160 naar medische faculteit Rotterdam Het bestuur van de medische facul- j teit in Rotterdam heeft in verband met het feit dat de faculteit nog in opbouw is, na goedkeuring van de minister van Onderwijs en Weten schappen. besloten het aantal in te schrijven eerste-jaars Studenten voor hea collegejaar 19671968 te beper ken tot 160. Voor het college-jaar 1966-1967 gold deze beperking ook al. Bij de „voorkeuraanmelding" van aankomende medici ga-ven meer dan 320 gegadigden, dus ruim het dub bele, zich op vóór Rotterdam. NEDERLAND 1 NTS 6.45 uur 8.20 i 8.30 i 9.50 i 10 40 v De Minimolen Nieuws Vakantie In Lippiza; filmserie Holland Festival-magazine Mond op mond-beademing Journaal en weeroverzicht Politieke partijenD '66 Het web van de spin; film Kriskras Joegoslavië; reportage Laatste nieuws NEDERLAND 2 AVRO Nieuws De Beatles AVRO's sportpan The man from U.N.C.L.E. Laatste nieuws en journaal Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 6.00 uur Tijd vrij vooi 8.25 uur Hilversum 2 en qióteren Warrenrapport betrouwbaar geacht Het Warren-rapport, hande lend over het hoe, wat en even tuele waarom van de moord op de Amerikaanse president Ken nedy, nu al weer ruim drieën eenhalf jaar geleden, was gister avond het enige grote pro grammapunt van de VARA-t.v., een niet overdreven aandacht overigens, al was het alleen maar dat aan de tegenstanders van dit rapport en zijn commis sie die er voor verantwoordelijk is, in verhouding meer aandacht is besteed dan aan het officiële rapport zelf. Nog onlangs ver toonde de VPRO de verfilmde versie van Mark Lane's boek: Rush to judgement". Wat wij gisteravond te zien kregen was een drietal programma's, samen gesteld dooi' de Amerikaanse te levisiemaatschappij CBS naar aanleiding van vragen die er zijn gerezen na de dood van rie president, rond Oswald versohijnen alle incidenten a Ruby, na het het Warren-rap. port, na de oppositie van ver schillende kanten en speciaal na de actie van d'e officier van justitie uit Louisiana, James Garrison, die lijnrecht het te genovergestelde beweert van wat het officiële standpunt is. Her man Wilgbold en Koos Postema lijmden deze filmbeelden aan een met duidelijke vragen en duidelijke conclusies. Alle moge lijke mensen die maar iets over de moord konden zeggen, waren ook nu te zien: collega's van Oswald, mensen op straat, gou verneur Connally en echtgenote, de arts dr. Perry, die nog ge tracht heeft de levensgeesten van Kennedy op te wekken, de officiële lijkschouwer kapitein Humes, ballistische deskundigen en tegenstanders van de War ren-commissie. De conclusie die de VARA tenslotte kon trekken was deze: Lee Harvey Oswald doodde Kennedy alléén, om re denen die hij alleen kende. Er is geen spoor van bewijs volgens de VARA-CBS voor een tweede moordenaar: de schoten kwamen alle uit één richting. Wel zijn er in het Warren-rapport fouten gemaakt, er zijn vele vragen open gebleven, niet alle getuigen zijn gehoord, maar desondanks acht de VARA het Warren-rap port aannemelijk en betrouw baar. Wat natuurlijk een goede beoordeling nog steeds in de weg staat is het feit dat de röntgenfoto's van de lijkschou wing stevig zitten opgeborgen in het- staatsarchief en dat ook de film van Zapruder niet vrij is: hij is in het bezit van „Life". „We zoeken", aldus Herman Wigbold, „teveel naar een ra tionelere verklaring van de moord op Kennedy de onbe kende idee achter de daad van Oswald raakt ons emotioneel te weinig en dit, gevoegd bij een wantrouwen tegen Amerika en tegen de Amerikaanse politiek is een voorname bron van verzet tegen het Warren-rapport. De VARA, die niet voetstoots offi cieel een standpunt overneemt, ziet echter in dit geval geen en kele reden het Warren-rapport voetstoots te verwerpen: „het is na. onderzoek voor ons de enige aannemelijke verklaring die er bestaat". Een breedvoe rig gedocumenteerd standpunt. Maar of de zaken nu geheel op gehelderd zijn? Het aantal raad selachtige moorden, vermissin gen en toevalligheden rond mensen die eventueel iets met de zaak-Kennedy uitstaande gehad zouden kunnen hebben, blijft twijfel zaaien en over deze aspecten is gisteravond niet gepraat Het grootste passagiersvlieg- tuig, dat ooit in Nederland land- de verlengde versie van de DC-8) is gisteren op de nieuwe luchtha ven Schiphol aangekomen. Het toestel van de Amerikaanse char termaatschappij Trans Interna tional Airlines, met 264 Ameri kaanse onderwijzers die 'n rond reis door Europa gaan maken, 7 stewardessen en 6 bemanningsle den aan boord, betekende voor de nieuwe luchthaven een goede oe fening met het oog op de nog dit jaar door de KLM in gebruik te nemen verlengde DC-8 toestellen. Het nieuwe Schiphol e de proef glansrijk kunnen doorstaan. I De passagiers konden snel en vlot I worden geholpen. NCRV: 18.00 Tijd vrij Heilskwartier. 21.25 Wonen der midden, klankschets. 21.45 Stereo: Frankrijk 1967). 16.55 Sterf opole-orkestamusementsmuziek. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Lichte gram.muz. VPRO: 7.55 De ze dag AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Lichte gram.muz. (8.30-8.35 De groen- SÖS-bèr." Hnet ™nTse, ,v<:rzet tegen Hitier. lezing j muz! 9.30"Toppers' van toen (gr™10.00 (1). 23.15 Lichte gram.muz. 23 55-24.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvi- I taminen: populair verzoekplatenprogr. Hilversum 2. 298 m. (11.00-11.02 Nws i 11.55 Bcursber. 12.00 VARA: 18.00 Nws 18 15 Act 18.30 I ^e0r®0L Dansorkest en zangsolisten. Stereo: Dansorkest. 18.55 Repor- Ned lbv land" en tuinbouw, tage Wimbledon 1967. 19.00 Licht or- Licht ensemb,e met zangsoliste, gelspel. 19.20 Artistieke Staalk. 20.00 ;„;°9 ,Nws- 131°. Nb 13.30 Muzlkali platenpi volg) Frankrijk 1967. 22.30 Nw i 1. 402 m. (7.30-7.32 Nw: .10 V 1.32 Touringclub 7.10 Het levende Lichte gram .muz. 7.55 Overweging. 8.00 - 'nderen. 8.30 Nws. akantietips. 8.45 zieken. VPRO: (opn.). 12.27 Med. nbouw. 12.30 Nws. memorie, praatje. 12.45 Doe lezing. 13.00 Stereo: Promena- (opn.): klass. muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.15 Pianorecital: klass muz. TROS: 14.45 Klass. muz. 15.05 hu?tend>ntA Frankri-ik 1967- Aan ren. 15.15 Sphinx: progr. toeristenroute. 14.40 Samuel Pepys c de tocht naar Chatham, klankbeeld. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Muz. uit Suriname, de Nederlandse An tillen en omringende landen. 16.35 De 17.10 South Pa- muze: nieuwe langspeelplaten. 11.00 Nws. 11.02 Muz. bij de koffie: licht platenprogr. 12.00 Nws. 12.02 Transis tor: gevar. progr. met inslag. 13.00 Nws. 13.0 nederlandse hitparade (1.00 Nws). 10.30 Lagenlanders: lich- dertig ADVERTENTIE Haarlemmerstr. 55 - Leiden t.o. Rex-theater Tel. 31497-24166 lichte platenprogr. 18.45 De Minimolen. 18.50 Journaal AVkO: 19.00 Van Klik tot kluiver: overzicht van de oernederlandse scheepsbouwtradities. 19.30 Kolonel Ho gan's Helden. TV-film. NTS: 20.00 weeroverzicht. AVRO: Televizier. 20.45 The helpt een handje. TV- 20.20 AVRO Saint: De Sa film. 21.35 Knokke'Song Festival '67. ploeg Duitse ploeg. Schach thenow, TV-spel (Bavarlaproduktie). Washington. NTS.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5