^Pijnlijk echec voor de Russische diplomatie Opheldering gevraagd bij Guinese regering JAMIN ELANGRIJKSTE RESOLUTIES IN E V.N. ASSEMBLEE VERWORPEN 10 Slechts weinige concrete L. resultaten Inval in Kongo «li 3/eerbericht Ut Brand in maan-taxi Geen vertraging in programma AJAX TEGEN REAL MADRID Senatoren kritiseren reizende kamerleden Toestand Vondeling redelijk (§ud êföeutvo Opgericht 1 maart I860 WOENSDAG 5 JULI 1967 No. 31320 dagblad 'tèÈ*' Directeur: E. A. E. Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling), losse Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De Algemene Vergadering der Ver. Naties is vastgelopen, ^och de door de niet-gebonden landen ingediende resolutie, loch die der Latijns-Amerikaanse kon gisteren de vereiste twee-derde meerderheid behalen. De afloop betekent een pijnlijk echec voor de Sowjet-Unie, op ier verzoek deze spoed-Assemblee was bijeengeroepen. De enige concrete resultaten van iet eindeloze gepraat en gestem wa- en gisteren, de met bijna algemene Stemmen (2 onthoudingen) aanvaar ding van een Zweedse resolutie van lumanitaire aard en de aanvaarding net 99 stemmen voor, geen tegen en |0 onthoudingen van een Pakistaanse esolutie, waarin de inlijving door Is- 'aël van oud-Jeruzalem ongeldig Kongo heeft vandaag melding ge- naakt van een inval door buiten- indse parachutisten in de steden .isangani (het vroegere Stanley- Boekavoe in het Oosten van iet land. Radio-Kinsjasa onderbrak Ie uitzending met de mededeling dat n de afgelopen nacht „vreemde ANiuurlingen vanuit de lucht in Kisan- jani en Boekavoe" waren geland. Volgens de radio is de toestand in Qiet oosten van het land uiterst ge- pannen. President Moboetoe zal zich 'la de radio tot het volk richten. De anding zou deel uitmaken van een ilan van „imperialisten om zich van le macht meester te maken". In Sinsjasa (het vroegere Leopoldstad) vas het tegen het middaguur zeer :ustig. De meeste mensen zaten by Ie radio te luisteren. Volgens AFP heeft Kongo een be- •oep op de Veiligheidsraad en op de Irganisatie voor Afrikaanse Een- leid gedaan „in verband met de agressie, waarvan het het slachtof- Luchtincident m boven de Sinai "24® Gisteren is een Egyptisch straal- vliegtuig bü Ras-Soedr in het ooste lijk deel van Sinai door Israëlisch ■—Afweergeschut neergeschoten, zo heeft een Israëlische militaire ^^-oordvoerder meegedeeld. Het was het eerste luchtincident iedert het bestand, dat een einde naakte aan de oorlog van zes dagen. De militaire woordvoerder zei, dat iet vliegtuig dat neergehaald werd !en Mig 19 schijnt te zijn. Een twee- Ie vliegtuig, dat voor begeleiding iorgde werd verdreven. Het Egyptische vliegtuig zou ge- iroffen zijn door een met radar uit- jerust stuk geschut van het type 170. Het was de eerste maal dat een der gelijk wapen werd gebruikt. Een Egyptische militaire woord- roerder heeft dinsdagavond de Isra ëlische mededeling over het neer schieten van een Egyptisch vliegtuig «gen gespro ken. „Geen van onze vliegtuigen is enig ongeluk overko men", aldus de Egyptische lezing. Droog en zonnig Het KNMI in De Bilt verwacht ra heden- tot morgenavond: droog ;n morgen overdag in het algemeen jonnig weer. Zwakke wind en vooral (Opgemaakt om 11.15 uur). 6 JULI 5on op: 4.27 uur; onder: 21.01 uur. Waan op: 2.35 uur; onder: 20.47 uur. Hoogwater in Katwijk te 2.09 en laagwater te 10.12 en 22.42 32bit nummer bestaat uit 14 pagina's wordt genoemd, de Israëlische rege ring wordt gevraagd de annexatie ongedaan te maken en secretaris generaal Oe Thant wordt verzocht de zaak te onderzoeken en erover te rapporteren. Maar of deze resolutie, waar Nederland voor stemde, maar waarbij de Ver. Staten zich ondanks kritiek op Israëls Jeruzalembeleid van stemming onthielden, enig effect zal hebben, staat te bezien. Leden van Israëls V.N.-delegatie schudden elkaar met een gelukwens de hand, toen bleek, dat noch de neutrale, noch de Latyns-amerikaan- se resolutie was aangenomen. Over de Jeruzalemtekst van Pakistan leek men zich geen zorgen te maken. In Tel Aviv sprak men hedenochtend zijn voldoening uit over de gang van zaken. Touwtrekken Aan het stemmen was een einde loos touwtrekken voorafgegaan om een compromis-resolutie op tafel te leggen. Het lukte niet, omdat ieder aan zijn standpunt vasthield. Toen kwamen de stemmingen de afzonderlijke resoluties. De lutie van Joego-Slavië, India ei andere niet-gebonden landen, behel zende onvoorwaardelijke terugtrek king der Israëliërs, kreeg 53 stem men voor, 46 tegen (waaronder Ne derland) bij 20 onthoudingen. Ze w dus verworpen, omdat ze geen twee derde meerderheid behaalde. Dat was ook het geval met de Latyns- amerikaanse resolutie, inhoudende te rugtrekking troepen met daaraan koppeld de eis, dat de Arabieren de oorlogstoestand met Israël beëindu gen, erkenning vrije doorvaart door de Golf van Akaba en internationali sering van Jeruzalem. Hier warei 57 stemmen voor (waaronder Neder land), 43 tegen en 20 onthoudingen. De door Kosigin ingediende Rus sische resolutie (veroordeling Israël als agressor, terugtrekking troepen KOSMOS-168 De Sowjet-Unie heeft gisteren onbemande satelliet van het type Kosmos gelanceerd. De baan ligt vrij dicht bij de aarde, hetgeen wellicht op wijst dat de satelliet voor verkenningsdoeleinden gebruikt wordt. De nieuwe Kosmos-168 legt elke 89,1 minuten zijn baan rond de aar de af. De hoogte varieert van 268 tot 199 km. De meeste andere satel lieten beschrijven een hoger gelegen baan. Weer heeft zich een brand voorge daan bij een proef met een onbe mand model van het Amerikaanse ruimtevaartuig Apollo. De brand vond maandag plaats op een proef- terrein van de Nasa in Nieuw Mexi- De brand, die vermoedelijk te wij ten was aan een lek in een brand stofleiding buiten de cabine, vond plaats in de tweepersoons „maan- taxi" die een onderdeel vormt van het volledige Apollo-combinatie. rikanen omstreeks 1970 een reis naar de omgeving van de maan en terug zullen maken, en een daaraan ge koppelde maantaxi voor twee perso nen, waarin twee van de drie astro nauten vanuit een baan om de maan naar de maan zullen reizen en van daar terug naar de driemans-cap sule die inmiddels om de maan blijft wentelen, om daarna met drie man naar de aarde terug te keren, ter wijl de tweemans capsule onbemand in een baan om de maan wordt ach tergelaten. In januari kwamen drie ruimte vaarders om tijdens een proef met de driemanscapsule, waarin brand uitbrak. De brand van januari was te wijten aan ontwerp- en construc tiefouten, waardoor een grote vertra ging in het maanprogramma is ont staan. De jongste brand in de twee manscapsule schijnt een incidentele oorzaak te hebben gehad, die niet een dergelijke v^iraging veroor zaakt. en schadevergoeding) werd in ge deelten afgestemd met resp. 36, 45 en 24 stemmen voor. Het Albanese ontwerp, Israël ver oordelend alsmede de V.S. en Enge land, kreeg slechts 21 stemmenvoor. Amerika had zijn eigen resolutie, waarin Israëlisch-Arabische onder handelingen met zonodig hulp van een derde partij werd bepleit, bijtijds ingetrokken. (Vervolg op pagina 2) VIER K.L.M.-ERS NOG STEEDS GEÏNTERNEERD (Van onze parlementaire redactie) De Nederlandse regering heeft de regering van Guinee recht streeks benaderd met het verzoek tekst en uitleg te geven van de sinds donderdag voortdurende gevangenhouding van de vier K.L.M.-ers.. Deze diplomatiek ongebruikelijke stap is gedaan nadat contacten via de diplomatieke vertegenwoordigers faalden. De Nederlandse vertegen woordiger in Liberia, die tevens de belangen in Guinee verzorgt, heeft de Guinese hoofdstad Conakry tot dusver geen succes gehad. Even min heeft Den Haag succes gehad met pogingen om de Guinese verte genwoordiger in Bonn te spreken te krijgen. De ambassadeur van Gui- in Bonn, die tevens in Neder land is geaccrediteerd, schijnt met vakantie te zijn. Een probleem vormt de telecom- WEER INCIDENT TUSSEN NOORD EN ZUID-KOREA By een bloedige aanval, die van daag voor zonsopgang werd uitge voerd op een Zuidkoreaanse wacht post, is één soldaat om het leven ge komen en zyn 12 gewond, heeft het leger bekendgemaakt. De aanvallers, manschappen van Noord-Korea's ge regelde troepen, bestookten de achtpost met handgranaten en automatische wapens. Welbewust werd de aanval vanuit een hinder laag omstreeks duizend meter ten zuiden van de gedemilitariseerde zo- e, uitgevoerd. Het vuur werd beant- oord, maar het was onmogeiyk te constateren of de aanvallers verlie- e aanval, de tweede die deze maand werd uitgevoerd, vond 110 km ten noordoosten van Seoel plaats. Het VN-commando is van deze jong ste Noordkoreaanse aanval op de hoogte gebracht. De schermutselingen in het grens gebied nemen sinds oktober 1966 toe. In totaal zijn sindsdien 80 Zuidko- ise en 8 Amerikaanse soldaten gesneuveld. Bovendien wordt Zuid- Korea de laatste vier weken geplaagd door Noordkoreaanse ter- :ur en guerrilla-aanvallen. De regering heeft gewaarschuwd, dat Noord-Korea overschakelt van spionage op guerrilla-stryd teneinde te pogen een soort Vietcong-oorlog te ontketenen. Tijdens het bezoek van het Britse koninklijke paar aan Ca nada werd de 19-jarige Marni Turner uit Peterborough voorge steld aan Prins Philip, die infor- meerde naar de oorzaak van het breken van haar linkerbeen. Mar ni Turner, die vóór het ongeluk een van de door de Prins toege kende gouden penningen voor uitstekeride lichamelijke conditie had gewonnen, vertelde dat zij het slachtoffer was geworden van een botsing in een zwembad, ivaar een duiker haar op een ongeluk kige wijze had geraakt. Marni's hobby is binnenhuis-decoratie. Waarop Prins Philip, naar haar fraai versierde linkerbeen kijken de, zei: „U bent al aardig op dreef met decoratie van buiten". municatie met Guinee. Zo kan onze man in Liberia de Guinese hoofd stad Conakry per telefoon alleen be reiken via New York en Parijs. De regering van Guinee zette de vier Nederlanders gevangen nadat een KLM-vliegtuig met de VN-dele- gatie van Guinee aan boord een nood landing had moeten maken in Ivoor kust, waar de Guinezen werden ge ïnterneerd. De gevangenneming ge schiedde een dag na de landing, na dat de passagiers door de KLM al waren overgedragen aan een andere luchtvaartmaatschappy. Onder de geïnterneerde Guinezen bevond zich ook de minister van Buitenlandse Zaken van Guinee. De stap van I- voorkust was weer een represaille op een internering door Guinee van een treilerbemanning van Ivoorkust. Zoals gemeld gaat het om de 31- jarige KJj.M.-vertegenwoordiger in Conarky, en honorair consul H. A. van Dyk, de station-manager aldaar, de 39-jarige J. M. Hoffenaar, de ma nager van het passagekantoor in Co nakry, de 34-jarige H. Oostveen, en diens assistent de 39-jarige H. Setje. Aan de huisgenoten van de vier zijn geen beperkingen opgelegd. Landskampioen Ajax heeft voor de eerste ronde van de stryd om de Europa Cup 1967-'68 vandaag in Ge- nève tegen een zeer illustere tegen stander geloot: Real Madrid, de veelvoudige cupwinnaar. De uit en thuiswedstrijd moeten voor 15 okto ber a.s. zijn gespeeld. Cuphouder Celtic Glasgow komt, in de eerste ronde uit tegen de Russi sche kampioensploeg Dinamo Kiew. Israël verloor 730 man in de jongste oorlog Het ministerie van Defensie in Te Aviv heeft bekend gemaakt dat in dt oorlog in het Midden-Oosten 730 Is raëlische soldaten gedood of dodelyk gewond zyn. Het aantal gewonden bedraagt 2800, van wie 1700 biyvend Invalide. Een speciaal fonds van ongeveer 1.2 miljoen gulden voor hulp aan de weduwen en gezinsleden van de ge sneuvelden is opgericht. Verdeeldheid in het Kremlin De leider van de communistische party afdeling Moskou is ontslagen bij een geschil over de politiek in het Midden-Oosten, aldus wordt van goed ingelichte zijde in Moskou meege deeld. De leden van de afdeling ble ken trouw aan de partijleiding. Volgens het onbevestigde bericht is de verdeeldheid „in de collectieve leiding in het Kremlin" groot ove juiste politiek in het Midden-Oosten en de wydere sfeer van het nemen van risisco's in de betrekkingen met Amerika. Het betreft de 47-jarige Jegoritsjew die een week geleden vervangen werd in de functie van eerste secretaris van de afdeling Moskou van de par ty in verband met zijn benoeming op een andere plaats. De nieuwe func tie is nog niet bekend gemaakt. Vol gens een onbevestigd bericht zal hy ambassadeur worden, een zachte nier om diegenen te verbannen die niet meer in de gratie zyn by de leiders van het Kremlin. Jegoritjew scheen op weg te zyn lid te worden van de topleiding, maar in zyn rede op 20 juni op een by- eenkomst van hot centrale comité van de party, kantte hy zich tegen de politiek in het Midden-Oosten van de topleider, party secretaris Brezj- new. „Langs de rand van de afgrond" (Van onze parlementaire redactie) De senatoren Meester (PvdA) en Snoek (Boeren) hebben gisteren kri tiek geoefend op de excursie, die 30 leden van de Tweede Kamer op uitnodiging van de KLM hebben gemaakt naar een Amerikaanse vlieg tuigfabriek. De heer Meester zei het prachtig te vinden, dat het de KLM weer goed gaat, maar de uitnodiging aan zo'n grote groep parlementariërs vond hy „feestelyk overtrokken". „Moet het parlement dergelyke uitnodigingen accepteren?" zo vroeg hy. Is dat niet strydig met de on- afhankelykheid van de volksverte genwoordiging? Ook vond de heer Meester, dat een kleinere groep zich evengoed op de hoogte had kunnen stellen. De Boer Snoek sloot zich by hem aan. Volgens hem ging de KLM met de uitnodiging „langs de rand van de afgrond der beïnvloeding". Hy vroeg of het niet beter was, dat het Rijk de reis alsnog betaalt. De kritiek werd geuit by een nog al vryblyvende bespreking van de begroting van Verkeer en Waterstaat van vorig jaar, ingediend door een vorige regering. Minister Bakker ging er niet op in. De bekritiseerde Kamerleden heb ben kortgeleden de Boeingfabrieken bezocht, waar de KLM een se rie vliegtuigen van het type 747 heeft besteld. -k Zes antieke autootjes zijn gisteren uit Arnhem vertrokken voor een tocht over de Zwitserse Alpen. De T-Fordjes uit de jaren 1920-1932 moeten niet minder dan zeven van de bekendste Zwitserse Alpenpassen over. „Een beruchte tocht, zelfs voor de vele moderne wagens te zwaar", zegt tochtlei- der T. Molenaar, evenals zijn reisgenoten in aangepaste kledij. Hij heeft het echter vorig jaar al geprobeerd. Toen ging het goed en hij verwacht, dat de wagentjes het nu ook zullen halen. De tocht wordt gemaakt onder auspiciën van het Nationaal Zwitsers Ver keersbureau. De ontvangst zal dus wel goed zijn, maar enkele deel nemers wilden voor de start de kaart toch nog wel eens grondig bekijken. (Van onze Groningse correspondent) De toestand van dr. A. Vondeling is redelijk. De oud-minister is in het Bonifatiushospitaal in Leeuwarden opgenomen ten gevolge van een on geluk, waarby hy en zyn echtgenote zaterdag betrokken waren. Dr. Von deling, die een heupfractuur en ver wondingen aan het gezicht opliep, is gisteren geopereerd. Hy heeft een rustige nacht gehad. Hoe lang hy nog in het ziekenhuis zal moeten biyven is niet bekend, maar in ieder geval nog wel enkele weken. Ook mevrouw Vondeling, die met een zware her senschudding en vleeswonden naar het ziekenhuis werd vervoerd, maakt het naar omstandigheden goed. Het echtpaar botste zaterdag by Buiten post tegen een boom, nadat hun auto werd geraakt door een inhalende auto. ADVERTENTIE Sikkens autolokken NIEUWE RUN 49 ADVERTENTIE kokosnice niet duur we/ heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van 6 juli 1867: Men schrijft ons uit Kat wijk, dat men voortdurend bezig is allerlei proeven te nemen met de reddingboot en schietpijlen, die bestemd zijn om touwen over te bren gen naar een gestrand schip. De vischvangst laat nog al tijd veel te wenschen over. ZM. heeft eervol ontslag 1 verleend aan Mr. P. G. Hu- bregt, als burgemeester van Leiderdorp.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1