LEIDSCH DAGBLAD Waar bleef nu die drukte? Bijzondere kunsthand ontwikkeld in Utrecht JAMIN Op wegen rustiger dan op een normale vrijdag Claus in Raad van State Uittoclit alleen per trein Zomerprijzen Eindelijk zomers Britten en V.S. hielpen Israël niet LIOE kwam ten val Kennedy-akkoorden in Genève ondertekend NECKAR JAGST GEBR. HUISMAN Bonn voor vuurproef US éw teuwo Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 1 JULI 1967 No. 31317 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 2150T De verwachte grote toeristische uittocht heeft zich gister avond voornamelijk op de stations en in de treinen afgespeeld. De vakantiedrukte was duidelijk merkbaar bij de Nederlandse Spoorwegen. Op de wegen was er niets van te merken, dat gis teren ruim twee miljoen Nederlanders vakantie hadden gekre gen. Het was zelfs rustiger dan op een normale vrijdagavond. „Waar 'blijven die toeristen toch?", vroeg de Rijkspolitie zich wat verbaasd af, toen de tienduizenden, die waren verwacht, maar niet wilden komen. Op talrijke verkeersknooppunten waren extra politie mannen ingeschakeld. Ze behoefden niet of nauwelijks in actie te ko men. Het was ongewoon stil op de wegen. Prins Claus is lid i Raad v V V „Ontzettend rustig", meldde de doorlaatpost Keulse barrière. „Eén of twee wagens, en dan weer een tijdje niets- zowel uit- als in gaand". De collega in Nieuweschans van de Venlose zegsman scheen hem te hebben gehoord en knikt, van verre afstand instemmend. „Helemaal niets aan de hand. Zeer slap", voegde hü er aan toe. Bij de post Wernhout, een van de belangrijke posten voor het verkeer met België, deed zich het vreemde verschijnsel voor, dat de gehele dag dJoor 6- tot 700 auito's pe ruur de grens passeerden. Alles bijeen veel drukker dan op andere dagen. Maar met het invallen van de avond nam de drukte af. Vermoedelijk wilden an dere vakantiegangers de verwachte golf van arbeiders, die 's -middags het werk voor een paar weken hadden neergelegd door een vroeg vertrek ontwijken. Een overbodige voorzorgs maatregel. De mannen van de post Bergh-au- toweg hadden het heel rustig. Het leek wel of zij de ANWB-informatie- dienst hadden horen praten: „Rus tiger dan op andere vrijdagavonden. Meer inkomend dan uitgaand ver keer, en onder de uitgaanders nog veel naar hun land terugkerende Duitse automobilisten. Beek-Wyler, bij Nijmegen, had het wel iets drukker dan anders, maar toch ook weer niet om het voorhoofd te fronsen. Dit was het beeld op de hoofdverkeerswegen. „De rapporten, die de rijksverkeerscentrale van haar posten over het gehele binnenland ontving, luidden al niet anders-: stil. stil, stil. Stations De Spoorwegen registreerden tussen zes en acht uur de grootste drukte met de knooppunten Utrecht, Eind hoven, Amersfoort, Zwolle en Am sterdam als uitspringers. De D-trei- nen waren allemaal vol. De grootste drukte viel waar te nemen in de noord-zuidrichting en omgekeerd. De meeste treinen van de normale dienstregeling reden ver sterkt. Vertragingen deden zich niet voor, behalve dan tussen Zwolle en Meppel waar een deel van de trein ontspoorde. Vandaag schakelde de spoorwegen twintig extra treinen in voor de vakantiegangers op de tra jecten Amsterdam-Arnhem, Amster dam-Maastricht en Amersfoort-De- venter. Ook rijden enkele extra D- trélfie». ADVERTENTIE BREESTRMÏ 173 WEERBERICHT Juli loopt dit weekeinde zonnig en warm va- stapel. Een fors hogedruk- gebied strekt zich van de Golf van Biskaje tot zuid-Zweden uit en geeft juli een zonnig en zomers entree. De temperatuur, die morgen nog iets hoger wordt, zal in een groot deel van ons land de 25 graden bereiken of overschrijden. Een klein storing bij Ierland is weinig actief en vormt voorlopig geen bedreiging. Bedriegen de voortekenen niet dan Ujkt het er op dat juli het dit jaar eens echt zomers wil doen. Dat wordt ook tijd, want sinds de warme zomer van 1959 gaven zeven julimaanden in De Bilt een tekort van ruim 200 Uren zonneschijn en er werden 16 zomerse dagen (boven 25 graden) waargenomen, hetgeen er in genoem. de periode 56 hadden moeten zjjn. Er valt voor de hooimaand dus wel wat goed te maken. 2 JULI Zon op: 4.24 urn*; onder: 21.03 uur. Maan op: 1.02 uur; onder: 15.58 uur Hoogwater te Katwijk te 11.07 en 23.38 u.; laagwater te 6.35 en 19.14 u. (3/7 hoogwa/te,r te 12.13 uur; laag- Waiter te 7.39 en 20.15 uur). Meervoudige functies via spiersignalen De groep „ontwikkeling hulp middelen lichamelijk gebrekkigen" van het Medisch-Fysisch Instituut TNO in Utrecht is er kor tgeleden in geslaagd de realisering van een veel zijdig bruikbare kunsthand een stap naderij te brengen. Men heeft een vernuftige apparatuur ontwikkeld om de elektrische verschijnselen van de contracties van spierresten in het behouden gebleven armgedeelde om te zetten in elektrische stroompjes, die motortjes en pneumatische klep pen bedienen waardoor de kunst hand reageert op natuurlijke moto rische bevelen en meerdere functies kan uitoefenen. In Rusland en Engeland heeft men reeds kunsthanden op dit prin cipe gebaseerd, die echter niet meer dan één functie op „natuurlijke" wij ze kunnen verrichten. De Utrecht se groep is er als eerste ter wereld in geslaagd, minstens vier bruikbare natuurlijke spiersignalen uit de arm- stomp te isoleren, die via tech nische middelen in kunsthandbewe gingen kunnen worden omgezet. Men is daarin geslaagd dank zij de mo derne elektronische technieken en een beter begrip van de natuurlijke spier- en zenuw-werking. Thans gangbare kunsthanden worden geopend en gesloten door middel van kabel- en veersystemen, die door bepaalde bewegingen van lichaam en lichaamsdelen in wer king werden gesteld. De patient moet daarbij echter zoveel aandacht aan onnatuurlijke bewegingen besteden om het gewenste resultaat te berei ken, dat werkelijk aandachtig werk met de kunsthand ondoenlijk wordt wanneer meer dan één bepaalde be weging beoogd wordt. Het gebruik van de natuurlijke elektrische signalen voor de bedie ning van de kunsthand heft dit bezwaar op en maakt een gecoördi neerde veelvoudige activiteit van de kunsthand zonder extra geestelijke belasting mogelijk. De Utrechtse groep bestaat uit de natuurkundige ir. F. H. Germans, de medicus dr. Th. W. Bleeker, de elek- tronici J. During en F. E. M. Bre- kelmans en de werktuigkundige ir. A. I. J. Nieuwenhuys. Geen drukte op de wegen, maar wel op de stations, waar duizen den zich verdrongen om een plaatsje in de trein te vinden. Met binnen- of buitenlandse be stemming. Dubbele tragedie Twintig Jor daanse vluchtelingen, die van di door Israël bezette westelijke oeve van de Jordaan vluchtten, zijn vrij dag om het leven gekomen toen de vrachtauto, waarin zij zaten in een ravijn stortte in het dorp Karameh. Russen op reis Premier Kosigin is na zijn bezoek aan Cuba via New York en Gander naar Frankrijk gereisd waar hij van morgen is aangekomen. In Parijs zal hij een ontmoeting hebben met De Gaulle. De Russische president Podgorni, die onlangs Cairo bezocht, is gister avond uit Moskou naar Syrië vertrok- Hoessein nu volmaakt overtuigd Koning Hoessein van Jordanië, die thans in Londen verblijft, heeft gisteravond hij zijn vertrek uit New York verklaard, dat hij er volmaakt van overtuigd is, dat noch Amerikaanse, noch Britse vliegtuigen Israël geholpen hebben bij de luchtaanvallen op de Arabieren. Aanvankelijk heeft de koning de indruk gehad, dat dit wel het geval was geweest, maar hij was nu volko men overtuigd van het tegendeel. Nasser en andere Arabische leiders hebben hun beschuldiging over Britse en Amerikaanse hulp aan Israël nimmer ingetrokken. Inte gendeel, de gruwelpropaganda, die reeds zoveel anti-westelijke reacties heeft veroorzaakt, wordt nog steeds volgehouden. De Jordaanse koning zei dat de deur voor een oplossing van het geschil met Israël geopend kan worden als dit land de eerste stap doet door te rugtrekking van zijn troepen uit de bezette gebieden. Suiker duurder Als gevolg van de verhoging van de omzetbelasting en van de verdere aanpassing van de suikerprijs aa: industriële garantieprijs voor suiker kan een kilogram suiker met ingang van vandaag voor de consument drie cent meer kosten. Di-. Schregardus hoofddirecteur van het KNMI Naar wij van bevoegde zijde ver nemen is binnenkort de benoeming te verwachten van dr M. W. E. Schregardus tot hoofddirecteur van hét KNMI te De Bilt. Dr. Schregardus, thans directeur en hoofd van de algemene dienst van het instituut, zal dan prof. dr. W. Bleeker opvolgen, die onlangs is overleden. Een van de vijf automobilisten ziet onvoldoende Van onze Utrechtse correspondent) De stichting „Oog en bril" heeft achter het motel Bunnik aan Rijks weg 12 haar „drive-in ogentest" ge sloten, waar automobilisten geduren de de maand juni hun ogen uitvoe rig gratis konden laten onderzoeken. De stichting, (waarin Neder'*ndse opticiens en optiekf abrn ten zich hebben verenigd, deelt mee, dat van de 5.491 onderzochte personen U67 (21%) met één of beide ogen niet voldoende konden waarnemen om veilig aan het wegverkeer te kun nen deelnemen. Halverwege de maand was het aantal slechtzienden Minister-president De Jong i was gistermiddag in het gebouw van de Eerse Kamer gastheer voor de deelnemers aan de vergadering van de Raadgevende Interparle- van rechts naar links, de heren mentaire Beneluxraad. De heer\H. G. Geelkerken (Ned G. Ber- De Jong wilde wel opscheppen chem (Lux.) en A. Cr ommen voor de drie onder-voorzitters1 (Belg.), State geworden. Hij zal op woensdag morgen 12 juli in een buitengewone vergadering van de Raad worden ge ïnstalleerd. De Koningin zal deze vergadering voorzitten. Prins Bern- hard en Prinses Beatrix, die everieens zitting hebben in de Raad van State, zullen de plechtigheid bijwonen. Aldus een mededeling van het kabi net der Koningin. Vijf resoluties in de V.N. Behalve over de Amerikaanse, Russische, Albanese en Joegoslavi- sch- Indiase resoluties, zal de Al gemene Vergadering der Ver. Naties maandag moeten stemmen over een vrijdagavond door achttien Latijns- amerikaanse landen ingediende reso lutie, waarin van Israël wordt ge ëist zich terug te trekken uit de bezette gebieden, maar tevens van de partijen in het conflict geëist wordt een einde te maken aan de staat van oorlog. Het Chinese staatshoofd, Lioe Sjao-tsji, die, naar gezegd wordt, de oppositiebeweging tegen partijvoorzitter Mao Tse- toeng heeft geleid, is ten val gebracht, zo is vandaag in Pe king bekend gemaakt. In een verklaring ter herden king van de 46ste verjaardag van de stichting van China's communis tische partij, werd gezegd: „Gedu rende de grote proletarische culture le revolutie, gevoerd op initiatief en onder leiding van voorzitter Mao, hebben wij de man die in gezag de hoogste partijfunctionaris is en die de kapitalistische weg is opgeg ontmaskerd en ten val gebracht". Bosbrand Ongeveer 5000 brand weerlieden en soldaten hebben giste ren vijf uur gestreden om een enor me bosbrand te bedwingen in de na bijheid van het Tatoi-paleis van de koninklijke familie dat op 26 km van de Griekse hoofdstad ligt. Vrjjdag hebben in Genève bijna vijftig landen (waaronder Nederland) de definitieve overeenkomst van de Kennedyronde ondertekend, wat be tekent dat tarieven omlaag zullen gaan voor ongeveer veertig miljard dollar van de wereldhandel per jaar. Aan de ondertekening van deze overeenkomst nooit tevoren is een overeenkomst tot stand gekomen voor tariefsverlagingen op zo grote schaal is vier jaar van moeizame onder handelingen, waartoe het initiatief genomen werd dooi- president Ken nedy, voorafgegaan. Het oorspronkelijke doel van een tariefsverlaging van vijftig procent over de hele linie werd niet bereikt, maar de ongeveer zes weken geleden bereikte akkoorden zullen toch een grote liberalisatie van de wereldhan del betekenen Door de overeenkomst zullen de rechten voor tweederde van de invoer van de industrielanden, die de over eenkomst hebben ondertekend, uitge zonderd vlees, graan en zuivelpro- dukten, vervallen of met op zijn minst de helft worden verlaagd. De verlagingen zullen gelden voor duizenden produkten van zuidvruch ten in blik en overhemden tot auto's en stalen balken. Zij zullen kunnen leiden tot lagere prijzen van inge voerde produkten voor de consument. Voor fabrikanten zullen de verla gingen scherpere concurrentie op de binnenlandse markt betekenen. De landen, die de overeenkomst heb ben ondertekend, nemen samen bijna viervijfde van de wereldhandel voor hun rekening. De tarieven zullen in verschillende fasen, die zich uitstrekken over vijf jaar, worden verlaagd. Het eerste deel van de verlagingen zal op 1 januari ingaan. Bij het gisteren ondertekende protocol horen lijsten van produkten en tarieven, die vierduizend pagina's tellen en samen twee meter dik zijn. ADVERTENTIE Met neerklapbare achterbank f 4300,Eerste aanbetaling f 2150. Restant kan in 6 12 of 24 maanden gefinancierd worden. Hoge inruilwaarde. Benzineverbruik 1 18. Vraagt demonstratie. Levendaal 80 - Telefoon 3400022962 - Leiden Kiesinger niet naar de Y.S. Bondskanselier Kiesinger van West- Duitsland en zijn minister van Bui tenlandse Zaken, W. Brandt, hebben hun bezoek aan Washington voor overleg met president Johnson uit gesteld omdat hun aanwezigheid in Bonn gewenst is tijdens besprekingen over belangrijke financiële problemen die de hele volgende week in beslag zullen nemen. Het bezoek op 7 en 8 juli was afgesproken toen John son in april jj. in Bonn was voor de begrafenis van Adenauer. De coalitie van christen- en soci aal-democraten staat op het ogenblik de zwaarste vuurproef sedert zij half jaar geleden werd gevormd. Het kabinet moet zich beraden over een financieel vierjarenplan, dat de verwachte tekorten moet wegwerken. Kiesinger heeft al met aftreden ge dreigd indien het parlement bezui nigingsmaatregelen, die hij van es sentieel belang acht, zou afstemmen. ADVERTENTIE Uit het Leidsch Dagblad van 3 juli 1867: In de gemeente Koude- i kerk is de kermis voor het i vervolg afgeschaft. Stoombootdienst Amster dam-Leiden. Vertrek van Amsterdam: Zaterdag 's mor- gens 4 uur. Vertrek van Lei- 1 den Maandag 's morgens 4 uur. De overige dagen 's morgens 5 uur, uitgenomen Zondags. 1

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1