LEIDSCH DAGBLAD Joden en Arabieren in eikaars Jeruzalem KOFFIE KLAAR Nederland lonkt naar Amerikaanse bedrijven US JAMIN Na de eenmaking van de stad door Israëlische parlement Suez-kanaal VERONICA RADIO'S Botsing Nederlandse bus in Joego-Slavië -WEEKENDGRAPJE- Succes /vM 399.- 'n Kaptein TT!ob niette G E B ft. HUISMAN Grensincidenten in Korea REGELMATIG LOPEN ZE BINNEN... alles Vlieland (9ud Qlie, teucoo Opgericht 1 maart 18S0 VRIJDAG 30 JUNI 1967 No. 31310 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bü vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Jeruzalem) Hoe vreemd het klinken mag: sinds Jeruzalem gisteren weer één geheel is geworden door het Israëlische besluit tot eenma king van het Arabische oude stadsdeel en het Joodse nieuwe deel spoelt een golf van spontane verbroedering door de straten. Men verwacht, dat Jeruzalem in de komende dagen een invasie van Israëliërs uit alle delen van het land zal moeten verwerken. Om twaalf uur precies gingen de poorten gistermiddag open, werden de barrières verwijderd en werd Jeruzalem weer het centrum van Oosterse charme en fascinerende schoonheid. Een groot aantal Israëliërs trok gisteren al dadelijk door de nauwe straatjes van de oude stad, die tut dat ogenblik Jordaans was, nieuws gierig winkelend in de kleine bazars en winkeltjes. Tegelijkertijd werd het nieuwe stadsdeel overstroomd door Arabieren, doorgaans Europees ge kleed, die duidelijk opgetogen winkel den in drukke straten als de Jaffa- straat. de Ben Jehudastraat en de King George Avfenue. Velen van hen zochten oude vrienden en collega's op en een enkeling maakte, met vrouw en kinderen, in een auto met Jor daans nummerbord, een rondrit door het nieuwe stadsdeel. Het Israëlische pond is 't enig geldi ge betaalmiddels geworden in de oude stad, tot grote teleurstelling van de Arabische Jeruzalemmers, die nu, aarzelend en nogal wantrouwend, hun dinars inwisselen tegen Israë lisch geld. Men kan zich voorstellen dat zij. drie weken na de korte oor log, niet onmiddellijk gewend zijn aan de nieuwe regeis die de Israëli sche regering voor hen heeft uitge vaardigd. „Hoe kan men van ons verwachten dat wij ons geld wisse- len? Alleen Allah weet wat er mo--1 gen zal gebeuren" .werd ons enkele keren gezegd door kooplui die overi- gens niet aarzelden Israëlische mun- ten te incasseren van hun Joodse j klanten. Van de recente oorlogsdagen is in de stad weinig meer te merken. Bull- j dozers, verstrekt, door het gemeente bestuur van het nieuwe stadsdeel, ruimen hier en daar in het voorma lige Jordaanse deel nog puin. Netheid en orde zijn opvalend Jordaanse do- i litiemannen doen samen dienst met leden van de Israëlische militaire en burgerlijke politie. Aangezien het oude stadsdeel eenvoudig door de Is- raëliërs is geannexeerd, is de burge- meester van het nieuwe stadsdeel, de in Amerika geboren en hier zeer po pulaire Teddy Koliek, nu ook aan gewezen als hoofd van de herenigde stad. Alle gemeenteambtenaren, wier namen voorkomen op de salarislijs ten van de oude stad, worden be schouwd als tijdelijke werknemers, in afwachting van hun belangstelling voor een functie in het nieuwe be- i op de 3 de hand geschreven mededeling dat de eigenaar „afwezig" is en „later" zal terugkeren. Hier en daar ziet men in etalages foto's van een lachende Ko ning Hoessein. Het schijnt de Israëli sche bezoekers niet te raken. Bij een incident in het Suez-kanaal zouden gisteren volgens berichten uit Egyptische bron Israëliërs het vuur geopend hebben op een vaartuig, waarmee o.a. twee Egyptische mili tairen uit het bezette gebied naar Egypte werden overgezet. De schipper van de boot werd gedood, een ande re Egyptenaar werd gewond. Volgens latere berichten uit Cairo zou het aantal doden twee bedragen, het aan tal gewonden drie. JUNI TE KOUD Juli staat voor de deur. De hooimaand zal een flink aantal me zomerdagen moeten bren gen wil de balans van zomer 1967 ■positief gaan doorslaan. Juni is daar niet in geslaagd. De gemid delde maximumtemperatuur bleef twee graden onder normaal mei in De Bilt en de hele westelijke helft van ons land niet één zo merse dag boven 25 graden Cel sius, hetgeen na 1956 niet meer was voorgekomen. Normaal geeft juni in De Bilt zes zomerse da gen, verleden jaar nog zeven. Wel is het een droge maand ge weest met heel weinig regenda gen. In de meeste provincies viel op slechts drie dagen overdag wat regen. Het natste deel was Tivente en Zuid-Limburg mei- ruim 70 mm. En het droogst in Den Helder en op Texel en Vlie land met nog geen 20 mm neer slag. Laten wij hopen, dat juli deze zomer over het weifelen heen- helpt, te meer daar juli zeven jaar achtereen te koel en te nat is geweest. In ieder geval geeft juni vandaag de hooimaand een zonnig voorbeeld mee. ADVERTENTIE 6 transistors geen f 22,5f maar f 19,75 RADIO PLEIN 16 Vijf Meiplein 16 - Leiden WEERBERICHT Zonnige perioden De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond droog, zonnig en vrij warm weer. Overwegend zwakke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). 1 JUNI Zon op: 4.24 uur: onder: 21.03 uur. Maan op: 0.51 uur; onder: 14.46 uur. Hoogwater te Katwijk te „0.05 en 22.32 uur, laagwater te 5.33 en 18.08 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Weer functionaris naar New York Als het parlement het goed vindt zal er binnenkort weer een functionaris in Amerika worden gestationeerd, die als enige taak krijgt de vestiging van Amerikaanse bedrijven in ons land te stimuleren. Hij zal uitgebreide voorlichting geven en de ge gadigden met raad en daad terzijde staan. Kortgeleden Is er een missie van het ministerie van Economische Za ken naar de Verenigde Staten ge weest. Men wilde zich oriënteren over de belangstelling bij het Ame rikaanse bedrijfsleven voor vestigin gen in Nederland. Tot nu toe liep de belangstelling nog wel niet terug, maar men wilde een achteruitgang vóór zijn. De missie bleek achteraf net op tijd te zijn gekomen In Amerika bleek de mening te hebben postge vat, dat Nederland geen prijs meer stelde op Amerikaanse vestigingen. Dat kwam vooral door een maatre gel. die uit overwegingen van doel matigheid was genomen: namelijk de opheffing van het Instituut voor Ne derlands-Amerikaanse industriële sa menwerking. Dat instituut beijverde zich juist Amerikaanse bedrijven te loodsen op hun gang naar ons land. Vier jaar geleden werd het opge richt. Dat heeft echter een sterk negatieve werking gehad. Men dacht, dat Nederland geen belangstelling meer had. Dit in tegenstelling rot België en Ierland b.v., die intensief bleven werven. Het ministerie van Economische Zaken wil dat nu veranderen. De aandacht wordt vooral gericht op middelgrote bedrijven (omzet tien tot zeventig miljoen per jaar). Dit zijn bedrijven, die nu pas de weg overzee gaan zoeken. De voorlichting zal ons gehele land bestrijken. De nadruk zal er op worden gelegd, dat niet overal de arbeidsmarkt meer overspannen is. Ook de financiële faciliteiten zijn thans niet ongunstiger meer dan in België. Het is weer zo, dat Ne derland weer even aantrekkelijk is als elk ander land. De koffie is wel klaar in de ten ten op het strand, maar de bad gasten, die de koffie moeten nut tigen zijn er niet. Zo is het in Scheveningen, zo is het in Kat wijk, Noordwijk. Zo is het langs de gehele kust. Alleen de kalender wijst aan, dat het zomer is. De exploitanten op en langs de stranden hebben er tot nu toe bar weinig van gemerkt, maar De Bilt zegt nu, dat het beter gaat worden TWEE DODEN - ZEVEN GEWONDEN Een autobus van het reisbureau Lindbergh Touringcars N.V. in Am sterdam is in Joego-Slavië betrok ken geraakt bij een ernstig ver keersongeluk. Voor zover tot nu toe bekend zijn hierbij twee inzitten den van de bus om het leven ge komen. Het zou hier gaan om de' 66-jarige Amsterdammer D. de Bier en één van twee. eveneens uit Amsterdam afkomstige zusters Van Haasteren. Drie passagiers, onder wie de tweede mevrouw Van Haasteren, raakten ernstig gewond. De chauffeur en drie andere passagiers liepen lichte verwondingen op. De ernstig ge wonden zjjn ondergebracht in zie kenhuizen in Lubljana en Nova- gorica. Onder de lichtgewonden zou het echtpaar Oudshoorn uit Val kenburg (Z.-H.) zyn. Het ongeluk gebeurde in de omgeving van Novagorica in de nabijheid van de Italiaanse grens. De eerste berichten uit Joego-Slavië spraken van een frontale botsing vai bus met een vrachtwagen. Latere berichten spreken deze gang zaken echter tegen. De heer H. Olffen, directielid van Lindbergh, is vanmorgen naar Joego-Slavië vertrokken. De bus was maandag 19 juni mi reizigers uit Amsterdam, Heemste de, Tilburg en Valkenburg vertrok ken voor een veertiendaagse reis door Duitslahd, Oostenrijk en go-Slavië. Gisteren ging men het Joegoslavische kustplaatsje Ra- bac op weg naar Udina. Ongeveer 35 km voor de grens gebeurde het ongeluk. IS tS «ti f Rome's station ,oven van vuur' Sinds gistermiddag half drie woedt in het grootste en mooiste station van Europa, dat van Rome, een ont zaglijke brand. Het glanzend witte gebouw van marmer en glas is zwart geblakerd door een zeer zware brand in de kelders, die over een opper vlakte van 3000 m2 een onblusbare vuurhaard zijn. Een kolossale rook wolk hangt boven een groot deel van de stad. Ver over de driehonderd Bij de Jaffa.poort in Jeruzalem maakte een Arabische verkoper van zoete lekkernijen van de op heffing van de beperkingen tus. sen de stadsdelen gebruik om zijn waar te gaan verkopen aan de Joodse bevolking van het nieuwe brandweerlieden in asbestpakken po gen tot de vuurhaard door te drin gen, maar hedenochtend was hun strijd tegen deze brand nog steeds tevergeefs. De kelders zijn een oven van vuur en het gevaar is groot, dat de viperen van het gebouw zullen in storten. De metro van Rome is stop gezet en het hoofdstation van de me tro is totaal vernield. ADVERTENTIE BANKSTEL met 2 draaifauteuils op chroompoot ||1 in zwart duc.skai met losse keerbare kussens geen 580.- discount-prijs •500 M-EIGEN MEUBELTOONKAMERS ■J.l.IJMimmMJ.I.II.I.IIhl ARLEMMERSTRAAT 196-198-200-202 ADVERTENTIE E.E.C. Hogewoerd 6668 Tel. 31292 - Leiden In de afgelopen twee dagen zijn tien Noordkoreaanse infiltranten door Zuidkoreaanse militairen of politie doodgeschoten. Gisteren werden vier infiltranten gedood en woensdag ze ven, aldus berichten in Seoel. ADVERTENTIE Vogelliefhebbers weten, dat er in onze grote en moderne vogelafdeling altijd wel iets moois te zien of te Vakantie-aanbiedingen: TIJGERVINKEN, per paar 3,95 NAPOLEONNETJES, per paar 3.95 PAPEGAAI met garantie95, JAPANSE MEEUWTJES, p. p. 6.50 SCHILDPAD, extra grote 3,95 weet heeft Nieuwe RJjn 50 Tel. 2 08 24 (01710) ADVERTENTIE Uit het Leidsch Dagblad van 2 juli 1867. Er is nu bepaald, dat het i opvoedingsgesticht voor na gelaten kinderen van min vermogenden vrijmetselaren te 's-Hage zal gevestigd wor den en den naam zal dragen van Louisa-stichting. i Geveilde percelen. Gehou den verkoping aan den Burg alhier, op 29 juni 1867, ten overstaan van 1 den notaris Mr. J. L. Haver wijden van: Een bouwmans- woning met koeien- en paar- denstal, hooiberg en tuin land onder de gemeente 1 Oegstgeest. KooperH. van •A Klaveren te Aalsmeer, voor 1 f2230.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1