LEIDSCH DAGBLAD TRIOMF VOOR D'66 Gemeenteraadsverkiezingen in Zwolle Opvallend verlies Boeren Jayne Mansfield bij botsing omgekomen Ter vergelijking Morgen vakantie voor ruim twee miljoen mensen Chinees ambassadelid in Birma gedood Kleuren televisie begint op 1 oktober Koning Hoessein in liet „Witte Huis" Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 29 JUNI 1967 No. 31318 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 6705» Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Vanc parlementaire redactie) Temidden van de juichende D'66-ers ging de grote winnaar van de Zwolse raadsverkiezingen, de 312 pond wegende assis tent-accountant B. Hekkert, gisteravond op de schouders. Dat gebeurde in het Zwolse verkiezingscentrum „Hotel Gijten- teek", kort nadat bekend was geworden, dat de Democraten et drie zetels in de nieuwe Zwolse raad zouden komen. Daarmee "behoort de jonge partij, die in Zwolle voor het eerst aan gemeenteraadsverkiezingen deelnam, meteen tot de midden-grote ifracties in de nieuwe raad van de Overijsselse hoofdstad. D '66 staat in Zwolle gelijk met de VVD, een van de grote verliezers, die ook met drie zetels in de nieuwe raad komt. De tussentydse raadsverkiezingen 'aren nodig geworden door drasti sche grenswijzigingen, waardoor vrijwel het gehele gebied van de gemeente Zwollerkarspel by Zwolle wordt gevoegd. Zwolle krygt daarom per 1 augus- en nieuwe raad, die 35 zetels lelt (dat was 31). De overwinning van D'66 is frap pant. By de tweede-kamerverkie- iL.gen in februari behaalde de par tij in Zwolle en het deel van Zwol lerkarspel, dat na 1 augustus wordt geannexeerd, 1349 stemmen ofwel 3,3 procent. Gisteren nauwelyks vier maanden later kwam de party met 3683 stemmen ofwel 9,3 procent oit de bus. Niet minder opvallend is het ver lies van de Boerenpartij, die in het zelfde gebied bij de kamerverkiezin- 4,1 procent van de stemmen iiaalde en die gisteren niet verder 1 dan 2.7. Niettemin komen de boeren met 1 zetel in de Zwolse raad Ibij de vorige raadsverkiezingen kon den de boeren bij gebrek aan kandi daten niet meedoen). ADVERTENTIE WFERBERICHT Wisselend bewolkt Het K.N.M.I. in De Bilt verwacht an heden -tot morgenavond: wisse lend bewolkt en op de meeste plaat- droog weer. Matige, aan de kust -i en toe vrij krachtige westelijke Wnd. Dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur). 30 juni Zon op: 4.23 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 0.41 uur; onder: 13.36 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.11 en 21.37 uur; laagwater te 4.42 en 17.09 uur. Pit nommer bestaat uit 18 pagina's Zetelwinst Van de grote partijen boekte alleen de protestants christelijke combina tie zetelwi^st, wat zijn oorzaak kan vinden in de hoofdzakelijk protes tants christelijke stemmers in Zwol lerkerspel. De groepering behaalde negen zetels met 23,9 procent van de stemmen, een precentage, dat overi gens achterbleef bij dat van de ka merverkiezingen. In de huidige Zwol se raad heef de combinatie zeven zetels. De Partij van de Arbeid, de groot ste fractie in de Zwolse raad, ging ten opzichte van de kamerverkiezin- Stralende gezichten bij D'66 in Zwolle. Een ferme handdruk van drs. Gruyters (links) voor lijstaanvoerder B. W. Hekkert (midden). Rechts de voorzitter van D'66. de heer G. Ringnalda. gen achteruit - van 30,8 naar 29,1 procent. Daarmee behouden de Zwol se socialisten hun elf zetels wat in de ruim tien procent grotere raad uiteraard een achteruitgang bete kent. Hetzelfde geldt voor de K.VJ., die haar zes zetels mag houden. Vijftig tekort Het verlies van de V-V.D. wordt in Zwolle wel toegeschreven aan de omstandigheid, dat al heel wat mensen met vakantie zijn V.V.D.- lijsttrekker P. Hollander, wat teneer- geslagen het verlies van een zetel en 1. procent van de stemmen incasse rend, geloofde daar niet zo erg in» „Maar het is wel hard", zo riep hij bitter uit, „Om je vierde zetel te moeten prijsgeven, doordat je vijf tig stemmen tekort komt". Een andere verliezer is de P.S P. Deze partij komt na 1 augustus maar met va,rl de 2 zetels terug Ze behaalden 3,4 procent yan de stemmen, wat vergeleken metde ka- Zo werd Jayne Mansfield en- kele jaren geleden gefotografeerd bij haar bezoek aan het Leidse Luxor-theater. De Amerikaanse filmster Jayne Mansfield is vandaag bij een auto botsing om het leven gekomen. Zij was om middernacht plaatselijke tijd uit Biloxi in Mississipi vertrokken naar New Orleans, waar zij om streeks het middaguur in een televi sieprogramma had moeten optreden. Volgens de politie van New Orleans is de auto, waarin de filmster reed, 50 kilometer buiten de stad, tegen een vrachtwagen opgereden, waarbij niet alleen Jayne Mansfield, maar ook twee mannen om het leven kwamen. Drie kinderen, die zich ook in de auto bevonden, moesten met verwondingen in een ziekenhuis wor den opgenomen. De 33-jarige filmster woonde in een geweldig huis op Beverly Hills. Zij was steeds volop in het nieuws door verwikkelingen in haar privé- leven. Driemaal was zij getrouwd. De 16-jarige Jayne Palmer huwde met haar schoolvriendje Paul Mans- field. In 1958 scheidde zij van Mans- field en trouwde datzelfde jaar met de bodybuilder Mickey Hargitay. Vijf jaar geleden werd ook dit huwelijk ontbonden. Enkele maanden geleden begon Jayne Mansfield een proces om een schadevergoeding van 1.6 miljoen dollar tegen een dierentuin in Zuid-Californië, waar haar zesja rig zoontje Zoltan Hargitay door een leeuw was aangevallen. Het dier ver wondde de jongen aan nek en hoofd. Een paai- dagen geleden verscheen Jaynes 16-jarige dochter, die ook Jayne heet. op een politiepost in west-Los Angeles. Zij vertelde de dienstdoende agent, dat zij door een vriend van haar moeder was gesla gen en mishandeld. Zij was overdekt met builen en schrammen. Het meis je werd daarop door de politie onder gebracht in een tehuis voor meisjes. Meer door deze privé-roerselen en haar uiterlijke hoedanigheden dan dr.or acteertalent heeft Jayne Mans- field wereldfaam verworven. Haar films hebben zelden kunnen impo neren. Tot de rolprenten, die wat langer in de herinnering zijn blijven hangen .behoren „Wayward Bus", „To hot to handle" en „Will succes spoil Rock Hunter?" iiiiiiiniiiiii 111111111111 1111111 M1111 i 1111 11 11111 Totaaloverzicht van de gemeenten Zwolle, Genemuiden, Hasselt, Heino en IJsselmuiden (bij de gemeenteraad 1966 en kamer 1967 in clusief de nu opgeheven gemeente Zwollerkerspel). gemeenteraad '66 kamer '67 gemeenteraad '67 Stemmen zetels stemmen stemmen zetels Prot. Chr. Part. PvdA KVP VVD PSP BP D'66 CPN Overige lijsten Totaal 19274 14116 8337 4707 2577 37.7 43 27.6 24 16.3 15 9241 36.3 14177 7229 4380 1274 1349 802 26.7 36.4 37 25,7 20 14.7 13 51133 100 92 18684 13206 7537 3871 1339 1610 3683 617 1.2 3 51324 100 81 Uitbundig Zowel in lllllllllllllllllllllllllli!llllll!IIIIIIIIIUIIIilllllllllllllllllllllllll!lllllll|||l!i|||!|||[|||||||||!|||||||||||!|||||||||||!|||||||||||||||||||| merverkiezingen (3,1 procent) enig herstel betekent, maar verder onder de helft blijft van het aantal stem men (7,3 procent-, dat de pacifisten in Zwolle bij de vorige raadsverkie zingen haalden. Er werden ook tussentijdse verkie zingen gehouden in de Zwolse rand gemeenten IJsselmuide, Heilo, Gene muiden en Hasselt. Hoewel het in wonertal van deze plaatsen als ge volg van de grenswijziging soms vrij gaat, bleef de politieke samenstelling van de raden gelijk. feestende „Hotel Gijtenbeek", de negen partijen vergaderingen be legden, op het stadhuis of in de Irish- inn, het stamcafé van D'66 voerden de Democraten de boventoon. Niet in het minst de heftig transpirerende en bierdrinkende lijsttrekker, die het succes aldus verklaarde: „Het ent housiasme, waarmee wij de zaak hebben aangepakt, is kennelijk bij het publiek aangeslagen". Partijfilosoof en intitiatiefnemer drs. J. P. Gruijters die zich wat op de achtergrond hield was tevreden. Meer niet „Ik had niet minder ver wacht", zei hij. „Als je hier revolu tionaire veranderingen wilt doorvoe ren dan moet je snel succes hebben Reeks anti-Peking incidenten In Birma Is het tot ernstige on geregeldheden gekomen tegen de Chinezen. Gisteren werd in de hoofd stad Rangoon 'n lid v. d. Chinese ambassade doodgestoken door 2 Bir- en, die daarvoor over een muur :n geklommen welke het ambas sadegebouw omgeeft. Een ander lid de ambassade werd bij de aan slag gewond. Een der overvallers werd over meesterd, de andere ontsnapte. Reeds sedert enkele dagen gist het in Rangoon. De ongerelgeldheden begonnen op een Chinese school. Birmanen raakten slaags met Chi- n, die insignes met Mao Tse- toeng droegen, ondanks het verbod tn hogerhand. Eerder op de dag gisteren hebben soldaten, die het ambassadegebouw bewaakten, het vuur geopend op een woedende menigte, welke over de mu- van het gebouw trachtten te klim- n. De menigte gooide met stenen brandende fakkels naar de gebou- i. In het centrum van de stad werden waarschuwingsschoten gelost ;en andere menigte te versprei den, welke bezig was de Chinese wijk binnen te dringen. Tijdens de demon straties tegen China werden de afge lopen dagen meer dan honderd per- Nederland begint eind september met kleurentelevisie. De eerste uitzen dingen in kleur zullen tijdens de Pi- rato op een gesloten circuit plaats hebben. Direct daarna - van 1 okt. af tot 1 oktober 1968 volgt dan de experimentele periode met zeven uur kleurenprogramma's per week, en wel één uur per dag afwisselend over de netten 1 en 2. Deze programma's zullen gemid deld 25 tot 30 procent duurder zijn dan zwart-witprogramma's. Een en ander zal niet uit de verhoogde kijk gelden bekostigd kunnen worden. De NTS heeft de minister dan ook ver zocht een hoger kijkgeld te heffen voor bezitters van kleurentoestellen. Direct na de vakanties zal worden begonnen met een kleurenopleiding in Studio Santbergen in Hilversum. Verder ligt het in de bedoeling re gisseurs naar het buitenland te stu ren om daar de nodige ervaring op te doen. Het lag in de bedoeling om 1 januari 1968 te beginnen, maar op de Firato de-nkt men komt de verkoop van klem-en- tv-ontvangers goed op gang. De NTS heeft derhalve zelf besloten eerder met uitzendingen te beginnen. sonen gedood; ook zou een aantal demonstranten gedood zijn. Naar schatting zijn vijftig auto's van Chinese eigenaren in brand ge stoken, meer dan duizend winkels en huizen werden vernield. China heeft een scherp protest te gen de anti-Chinese incidenten in Rangoon ingediend bij de Birmaanse regering. Peking verwijt Birma, dat de politie niets heeft gedaan om de aanval op de ambassade te voorko men of af te slaan. (Van onze Haagse correspondent) Tussen de twee en tweeëneen half miljoen Nederlanders be ginnen zaterdag aan hun va kantie. Meer dan een derde deel gaat naar het buitenland, waarbij ditmaal landen achter het üzeren gordün duideiyk favoriet zijn. De Rykspolitie rekent op een massale uittocht van vakantie gangers. Met behulp van twee vliegtuigen en een maximale bezetting op het verkeersplein Oudenryn en de grote wegen naar de grens zal de Rükspo litie deze uittocht in goede banen proberen te leiden. Dat enkele miljoenen Nederlan ders het komende weekeinde met vakantie gaan is het ge volg van de omstandigheid, dat zaterdag de vakanties van de bouwvakarbeiders, van de tex tielindustrie en van vrijwel alle lagere scholen beginnen. Indruk v. d. ANWB: velen zul len dit jaar, vaak voor de eer ste keer. de noordelijke pro vincies, Groningen, Friesland en Drenthe bezoeken. Ook de Veluwe, Zuid-Limburg en de kuststreek zijn in trek. Wat de buitenlandse bestemmin gen betreft: vooral Tsjecho- Slowakye trekt belangstelling. Als nieuw vakantieland is Hongarüe in opkomst. De Wegenwacht zal in het ko mende weekeinde in verhoogde mate paraat zijn. Naar gelang van de behoefte zullen op de uitvalswegen naar Duitsland en België extra wagens wor den ingezet. Ook de Nederlandse Spoorwegen houden rekening met de te verwachten drukte. Er worden extra treinen ingelegd. Soeharto: Maak van Soekarno geen probleem De waarnemend president van In donesië, generaal Soeharto, weigert Soekarno anders te behandelen dan als „president zonder bevoegdhe den". Hij heeft dit duidelijk gemaakt in zyn antwoord op schriftelyke vra gen van dertig parlementsleden, die zich afvroegen waarom Soekarno nog steeds presidentiële voorrechten ge niet. Betrouwbare kringen uit de omge ving van het kabinetspresidium ver telden woensdag aan de ANP-corres- podent dat Soeharto uiteen had ge zet, dat zijn beleid gebaseerd was op psychologische overwegingen met betrekking tot de bevolking. De af gezette president heeft nog veel i hangers in Midden- en oost-Java. De generaal wees er tevens op dat vol gens een medisch team Soekamo's gezondheid nog steeds achteruitgaat, Soeharto drong er tenslotte bij het parlement op aan, geen kwestie van Soekarno te maken, maar alle aan dacht te richten op dat veel grotere probleem: de verbetering van de President Johnson en Koning Hoessein van Jordanië zijn gisteren twee uur lang in het Witte Huis in Washington bijeen geweest. Perschef Christian zei na afloop van de geheime besprekingen, dat er geen overeenstemming bestond met betrekking tot de problemen van het Midden-Oosten, maar dat de gedach- tenwisseling wel van definitieve waarde was geweest. In de loop van deze week wordt de Jordaanse koning in Londen ver wacht voor een gesprek met de Brit se regering over de crisis in het Mid den-Oosten. In het Vaticaan lopen geruchten, dat Hoessein ook een bezoek aan de Paus zou brengen. Hierover is geen ontkenning, noch bevestiging te ver krijgen. Op de foto: de hartelijke begroe ting van de kleine koning door de grote president. Oud-ininister Mr. Th. Bot in diplomatieke dienst Oud-minister mr. Th. H. Bot zal binnenkort worden benoemd tot ambtenaar van de buitenlandse dienst eerste klasse. Met deze hoog ste rang, die de diplomatie kent, zal de voormalige KVP-minister voor Ontwikkelingshulp in aanmerking ko men voor een belangrijke ambassa deursfunctie. In Den Haag verluidt dat hy opvolger zal worden van dr. H. N. Boon, de permanent vertegen woordiger van de NAVO in Parijs. Voor zyn benoeming in 1958 tot staatssecretaris voor Nieuw-Guinea- zaken, was mr. Bot chef van de di rectie NAVO- en WEU-aangelegen heden bfj het ministerie van Buiten landse Zaken. Hy behoorde echter niet tot de buitenlandse dienst. De definitieve beslissing over de bestemming van mr. Bot zal spoedig worden genomen, want in de komen de maanden zullen vele ambassa deurswisselingen plaatshebben. Am bassadeurs in Canada, Venezuela, Portugal en by het Vaticaan zullen de dienst met pensioen verlaten. ADVERTENTIE Zeer fraai gevormde gouden broche In bladmotief met als dauwdroppel 1 fonkelende briljant f 140,- J UWE LI ER S DEN HAAG Lange Poten 11 ROTTERDAM Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50 AMSTERDAM Kalverstraat 123 HAARLEM Grote Houtstraat 63 (9uc/ Qïteuwo Uit het Leidsch Dagblad van 1 juli 1867: In de week van 22 tot 28 juni zijn van de badinrich ting „Rijnzicht" van den heer Kramer 1581 baden ge bruikt Men weet dat op het Champs de Mars te Parijs ook een Chineesch theater is opgericht. Een Chinees ver toont aldaar de wonderlijk ste toeren; zoo slikt hij o.a. een half dozijn rauwe eieren met schaal en al naar binnen en spuwt ze weder met het grootste gemak uit.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1