IJzeren hekken rondom rampgebied TRICHT SLUIT ZICH AF VOOR TOERISTEN Daklozen snel weer onder dak MLD ontvangt gouden medaille van KINA vL Fragmenten uit werk van Dante gevonden? Int. koorfestival met 4500 zangers begonnen DINSDAG 27 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD (Van onze speciale verslaggever) Tricht, het tegen moedergemeente Buurmalsen aanleunende Betuwedorpje, bestaat al sinds het begin van de jaartelling, maar het heeft tot zondag geduurd alvorens het bekendheid kreeg. De natuur, die hier aan de oevers van De Linge een paradijselijk stukje Nederland schiep, zond er de windhoos heen, die rampzalige gevolgen heeft gehad. Gisteren steeg het aantal doden tot vijf, door het overlijden van de 83-jarige heer O. van der Pol. Onder de zestien in ziekenhuizen verpleegde gewonden verkeert er nog minstens een in levensgevaar. Ruim 125 huizen en enkele bedrijven zijn verwoest. De schade, die voor het merendeel niet door verzekeringen wordt gedekt, bedraagt alleen bouwkundig 2]/2 miljoen. Meer dan 400 mensen zijn dakloos en beroofd van vrijwel al hun bezittingen. Land- en tuin bouw in de omgeving hebben zwaar geleden. wel in orde komen. Nederland be taalt zoveel geld aan noden in het buitenland, dat men ons toch niet in de kou zal laten staan". De materiële zaken zijn niet be langrijk op het moment. Met deernis knikt men naa* het huis waar me- rouw Hak-Wierks, een weduwe met ijf kinderen woonde. Zij vond zon dag de dood. evenals haar 15-jarige dochtertje. „Op de hoek, in het huis dat helemaal is verwoest, woonde de familie Wierks. de ouders van de vrouw en grootouders van het meisje. Twee jaar geleden verloren zij hun zoon door een ongeval. En bij dat al les is ook nog hun slagerswinkel ver nield. Zulke mensen komen er nooit bovenop". Trichtéén dag na de ramp. De Lingedijk, door de ANWB aanbevo len als toeristische Betuweroute, trekt om een heel andere reden toe risten. Jawel, er wonen mensen onder ons die in felgekleurde vakan- tiekleding en behangen met fototoestellen een daguitstapje maken om het leed van anderen te bekijken. De meesten komen niet ver. De Lingedijk is maar smal en wie zo brutaal is de inderhaast geplaatste verkeersborden te negeren loopt vast in een lange rij geparkeerde auto's. De doorzetters tenslotte komen niet verder dan de hoek, waar een man zijn door de storm geteisterde tuinkabouters zit te lijmen. IJzeren hekken, bewaakt door rijkspolitiebehoeden de in de puin hopen zoekende slachtoffers van de rampivijk Rooycnburg voor onge. wenste nieuivsgierigen. Liefdevol opgenomen Ruim 400 mensen dakloos. In een stad als Amsterdam zou er een om vangrijke organisatie aan te pas moeten komen om zoveel slachtoffers aan bedden, dekens en kleding te helpen. Maar niet in Tricht, dat 1400 inwoners telt en samen met Buur malsen de 2200 nog niet haalt. Alle 400 zijn zondagavond liefdevol opge nomen door degenen, die nog over een gaaf huis beschikten. Burgemeester J. Sanders vindt een dergelijke nabuurschap in zijn dorp een normale zaak. „Er heeft zich nie mand bij ons gemeld voor onder dak". Wij vinden hem in het met ge raniums opgesierde gemeentehuisje, waar verslaggevers, fotografen en radio- en televisiemensen met hun apparatuur bezit hebben genomen van de burgemeesterskamer. De bur gemeester is schaars met zyn mede delingen, vertelt langs zijn neus weg dat er hard gewerkt wordt aan de afbouw van 26 nieuwe woningen en aan het verkrijgen van een extra bouwcontingent. Dan pakt hij zijn mappen bijeen en zoekt een rustiger werkplaats, vermoedelijk in een bo dekamertje. Want al staat hij maar aan het hoofd van een lüliputge- meente. de heren die gewend zijn monden van ministers open te bre ken, zullen bij hun nieuwsvoorzie ning aan hem geen uitspraken ont lokken. HU heeft z\jn zaken perfect voor elkaar, burgemeester Sanders. De po litie, aangevuld met 20 man uit de omgeving, bewaakt het rampgebied. De technische dienst van de gemeen te administreert de schade. De vrij willige brandweer regelt het verkeer en de BB doet het werk, anderen niet toekomen. Levenswerk De wijk Rooyenburg is over een lengte van 1000 meter en een breedte van 150 meter één ruïne. De meubel fabriek van de heer Visser bij de Spoordijk is totaal verwoest. In het puin zit de bedrijfsleider te telefo neren als gaat het om een scène in een surrealistische film. De eigenaar is de wanhoop nabij. Met tranen in de ogen zegt hij: ,.De fabriek was net klaar. Het was mijn levenswerk. Nu is alles voorbij, kapot. Ik weet Met alle mogelijke karretjes ruimen de bewoners van de Rooy enburg op. wat er nog op te rui men valt. Het is niet. 20 bijster veel. niet, wat ik moet beginnen. Ik weet het werkelijk niet meer". De onvoorstelbare zuigkracht van de wervelstorm, die op deze omge ving is uitgeoefend blijkt uit het feit, dat vlak voor de fabriek een acht meter lange loodzware boom ligt, die niemand ooit in de naaste omgeving heeft aangetroffen. Trouwens op een landje achter de Raamweg ligt een stoel, afkomstig uit een verwoeste boerderij in Deil, drie kilometer ten zuiden van Tricht. Wij lopen naar het hart van het rampgebied, het nieuwbouwwijkje aan de Raamweg. Onderweg ont wortelde bomen, duizenden afgeruk te pruimen, een dood paardje, een door een vallende schoorsteen ver morzelde hond, een in een puinhoop schuilgaande auto. Rookwolk De heer D. J. Verbeek, bewoner van een hoekhuis dat thans geen dak en geen voorgevel meer heeft, tilt een beschadigd dressoirkastje op een handkar. „Mijn vrouw wil het niet missen. De rest van ons huis raad is onvindbaar. De storm zoog in een paar seconden tijd alle meubels uit huis, alles. Onze linnenkast, die met geen vier man is te tillen, is to taal verdwenen". Hoe hijzelf de ramp heeft overleefd? „Ik zag een soort rookwolk aankomen. Nagedacht heb ik niet, maar tooh heb ik vlie gensvlug een serie logische dingen gedaan. Ik schreeuwde tegen mijn vrouw en mijn zuster, dat ze naar de keuken moesten gaan. Ik rende de trap op om het raam van de dou checel te sluiten en alle slaapkamer deuren dicht te doen. Toen ik ten slotte de keuken binnenstormde ge beurde het: we werden tegen de deur gekwakt en er was een lawaai dat ik nog nooit had gehoord en dat zich niet laat beschrijven. Ineens was het stil. Wij leefden nog". Vertrouwen Overbuurman Snepels zal nooit weten, hoe dat lawaai heeft geklon ken. Hij reed zondagmiddag even naar Geldermalsen om patat fri tes te halen. Toen hij terugkwam was zijn huis een ruïne, bleek al het huisraad verdwenen en zaten zijn vrouw en dochtertje versuft, maar gelukkig ongedeerd, op een omgeval len muurtje in de tuin. Vierhonder personen zijn hun huis en bezittingen kwijt. Ze zien de toe komst gelaten tegemoet. Een van hen zegt: „Ik ben alles kwijt. Het enige, dat ik na de ramp in mijn kamer vond was een televisietoestel en ik heb notabene nooit zo'n kreng in huis willen hehbben. Wie de schade vergoedt weet ik niet. maar het zal Verhalen Van alle kanten komen de verha- I len los. Een Marokkaanse gastarbei- werd door de windhoos uit huis gezogen en meters boven de grond tegen een lichtmacht gesmakt. Meu bels en bedden werden door de wind hoos als veertjes opgetild en in hoog- Een bewogen vorstin spreekt 'n Tricht met enige slachtoffers van de windhoos van zondag. Vol medeleven bekijkt zij de schade Uitvoerig liet zij zich voorlichten. I Wat er tussen het vele puin nog aan bruikbaar meubilair wordt teruggevonden wordt bui- ten opgestapeld. Eeh tafel, een stoel, een pop. Het zijn schamele resten van wat vorige iveek nog een volledig interieur was. spanningsmasten geblazen, waar zy aan de kabels bleven hangen. Een zware balk werd van een boer derij afgerukt en boorde zich ruim 800 m verder in de voorgevel van een woning. Een konijnenfokker in Tricht zag zyn konijnen, waar hij shows en tentoonstellingen mee af ging ,een luchtreis van 500 a 600 me ter maken en in een weiland neer- smakken. Bewoners van een van de getroffen huizen zagen een stoel en een tafel, waar zij zojuist nog aan hadden gezeten, in dezelfde forma tie als waarin zij in de huiskamer hadden gestaan, honderd meter loodrecht de lucht ingaan. In een van de zwaar oeschadigde woningen kwam een colbertjasje aanvliegen van onbekende herkomst. In de zakken zaten autosleutels en een portefeuille met f 75. Burgemeester Sanders is inmiddels uit zyn schuilhoek tevoorschijn ge komen in een donker kostuum. Ge tooid met zijn ambtsketen staat hij op de stoep van zijn raadhuisje om voor het eerst in de bijna 2000 jaar van het bestaan van deze gemeen schap de Koningin te ontvangen. Er is geen gejuich als de hof au to ar veert. De Koningin is duidelijk z< geïnteresseerd in de omvang van ramp en vooral in het lot van getroffenen van wie er een aantal het raadhuis aan haar wordt v<x gesteld. Zij blyft zolang met hen in gesprek, dat burgemeester Sanders yiings een pot thee laat bestellen in het café aan de overzyde. waar de waardin het bakken van uitsmy- ters de journalisten moet Konin gin Tegen drie uur verschynt de vor stin in het rampgebied zelf. Met de burgemeester beklimt zy de puinho pen, bekykt de verwoeste interieurs spreekt met de bewoners. Zij is bewogen met het leed, dat de aan wezigheid van het grote aantal be- roeps- en amateurfotografen haar in hoge mate ergert. Als zy by het be- kyken van een huis plotseling tegen- televisiecamera komt te staan roept ze een politieman en ver zoekt dringend van de foto- en film- lenzen verlost te worden. Twee uur lang blijft Koningin Ju liana in het getroffen Tricht. In haar gezelschap bevindt zich profes- dr. L. J. M. Beel in diens functie vi|;e-voorzitter van het Natio naal Rampenfonds. Hij wil zich niet uitlaten over de hulp die dit fonds eventueel zal bieden. Eerder op de dag heeft hij een bezoek gebracht aan het eveneens getroffen Chsam in Brabant. De Koningin zond bloe men naar de slachtoffers in de Bredase ziekenhuizen. Feesteli jke gebeurtenis in Marinevliegkamp Valkenburg „Aan de Marine Luchtvaartdienst, ter gelegenheid van zijn gouden ju bileum; voor vijftig jaren doortas tend zeemanschap in de lucht". Dit is het opschrift van de gouden me daille van de Koninklyke Nederland se Vereniging voor Luchtvaart, die gistermiddag aan de Marine Lucht vaartdienst werd toegekend ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan van dit onderdeel van de Nederland se strijdkrachten. Het jubileum zal volgende week worden gevierd. De uitreiking geschiedde, tijdens een plechtigheid in de kajuit van de commandant van het Marine Vliegkamp Valkenburg, door de voorzitter van de KNVLvL, ir- D. C. Asjes. Hy bood de medaille aan aan de vlagofficier van de MLD schout by nacht vlieger J. L. de Hollander. Ir. Asjes, die zelf vanaf de oprich ting op 18 augustus 1917 gedurende 37 jaar in dienst van de MLD is geweest, gaf een uitvoerig overzicht van de roemrijke geschiedenis van de MLD in de afgelopen 50 jaren. In de jaren voor de tweede we reldoorlog was deze dienst in het voormalige Nederlands Indië een machtige organisatie. Reeds in 1918 vloog het eerste MLD-toestel boven Batavia. Ook in de oorlog speelde de dienst een geduchte rol. die veel bewondering oogstte by de geallieer den. Na de oorlog deed de MLD eveneens veel van zich spreken. Ir. Asjes vermeldde in dit verband het belangrijke werk van de vanaf het Marine Vliegkamp Valkenburg ope rerende Opsporings- en Reddings dienst, die prachtig werd verricht. Grote eer Gesloopt Tegen vijf uur zyn in Tricht de eerste huizen van de Raamweg al gesloopt. Het werk gebeurt door bouwvakkers van de firma Guelen uit Wychen, die een groot deel van deze huizen vier jaar geleden heeft gebouwd en deze straks na de totale sloop zal herbouwen. Met spoed, want de naastenliefde mag in Tricht groot zyn, het samen wonen zal op de lange duur wel problemen geven. Aan de Moerkensgaard heeft een bejaard man zyn dak met zeildoek afgedicht en zit nu achter ramen van doorzichtig plastic de krant te lezen. Zijn buurvrouw, die geen pan meer op het dak heeft en geen ruit In de vensters is nog niet zover, want haar is de maandag wasdag Een Italiaanse geestelijke heeft bij restauratiewerk aan oude boeken die bij de overstromingen in Florence waterschade ge kregen hebben een stuk perkament gevonden, dat vermoedelijk het oudste fragment is uit de werken van de grote Italiaanse dichter Dante. De ontdekking werd gedaan door Don Giuseppe Tamborrino bij het schoonmaken van het kaft van een boek uit de 16de eeuw. Onder de koek klei en modder vond hij een perkament met fragmenten uit ,La vita nuova". In deze verzameling lief desgedichten gaf Dante Alighieri uiting aan zijn liefde, bewon dering en toewijding voor Beatrice, zijn symbool van de ideale vrouw. Van het werk van Dante. die van eerst moet het goed aan de lijn. Op 1256 tot 1321 leefde, heeft geen regel het gemeentehuis sluit de PTT een handschrift voor zover bekend de tweede telefoonlijn aan, opdat bur- eeuwen overleefd. Het fragmentje gemeester Sanders een intensief zou volgens prof. Paolo Sambin van contact met Rijk en provincie kan de universiteit van Padua, echter ty- onderhouden ter regeling van de dens het leven van de grote dichter schade. geschreven kunnen zyn door 'n mid- In Scheveningen: In het Scheveningse Circusthea ter is gisteravond het tweede inter nationaal koorfestival geopend. Het duurt tot en met 1 juli. De Geref. Zangvereniging „Asaf" opende met „Chorus 8" van dr. An ton van der Horst, daarna gaf het mannenkoor „Die Haghe Sangers" een uitvoering van „Polni Mse" van Martinu, het „Haags Jeugdkoor" zong A Carpella werken van Bela Bartie en Zoltan Kodaly. waarna ,De stem des volks" met het „Glo ria" van Francis Poulenc het ope ningsconcert besloot. De muzikale begeleiding werd verzordg door het kunstmaand-orkest dat onder lei ding stond van Jan van der Waart, Jos Vranken sr. en Cor Olthuis. Het „Haags jeugdkoor" had als dirigent Marius Bortslap. Niet minder dan 70 koren, waar van 32 buitenlandse, nemen aan dit koorfestival deel. Ook de winnaar van het eerste festival twee jaar ge leden, het Amerikaanse „Seventh army soldiers chorus" doet weer mee. Er worden concerten gegeven en er wordt een concours gehouden. Aan het concours nemen 60 koren deel, waarvan 20 uit het buitenland, o.a. uit Joegoslavië, Rusland, Po len, Finland, Italië en de V.S.. Aan de concerten nemen 27 koren deel, waarvan 17 buitenlandse. Het totaal aantal zangers en zangeressen dat aan het Festival deelneemt is meer dan 4500. Het koorfestival is officieel geo pend door burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten van Den Haag. Hy sprak van de „uitermate grote betekenis" van het Festival en zyn uitte waardering voor de bewoner van het Amerikaanse plaatsje Battle Creek, die het ..Battle Creek High School e Capella Choir" (104 per sonen» mogelyk maakten naar ons land te komen, door een bedrag van 50.000 dollar byeen te brengen. deleeuwse copiist. Het fragment kan van groot belang zyn over het oude Toscaans. waaruit de moderne Itali aanse taal is gegroeid. De liefde van Dante voor Beatrice, het meisje, dat hij voor het eerst zag toen beiden negen jaar oud waren, is de grote inspiratie van het leven van de dichter gebleven. In zyn meester werk de „Divina comoedia" heeft hy verschrikkelyke visioenen van de hel. Maar Beatrice, die op 25-jarige leeftyd is gestorven, verschynt hem in een mystiek schouwspel van het paradys. Nadat hy uit Florence verbannen was. omdat hy zich tegen de paus en de keizer had verzet, heeft Dante een groot deel van zijn leven zwervend doorgebracht. Hy is op 56-jarige leef tyd in Ravenna gestorven. Hij wees er met nadruk op, dat de grote prestaties van de MLD niet alleen te danken zijn aan het vlie gend personeel, doch in niet min dere mate aan het grondpersoneeL waarop de vlieger moet kunnen ver trouwen. Ir. Asjes achtte het dan ook een grote eer om deze hoogste on derscheiding op luchtvaartgebied, die sedert 1920 twintigmaal werd toegekend, namens de gehele Neder landse luchtvaart aan de MLD te mogen aanbieden. j In zijn dankwoord verklaarde schout bij nacht Den Hollander stil te zijn geworden van de gloedvolle j woorden, waarmee deze onderschei- ding de MLD werd aangeboden. Als j mede-hoofdbestuurslid van de KNVvL was hij zich volkomen be wust van de grote waarde van dit eerbetoon. „Wij aanvaarden", aldus de heer Den Hollander, „de gele verde prestaties als vanzelfsprekend, omdat ze nu eenmaal by ons vak De plechtigheid werd door een groot aantal militaire en burgerlijke autoriteiten bijgewoond, onder wie generaal b.d. Aler; de generaals van Koninklyke Lunchtmacht De Zwaan en Cox, de vice-voorzitter van de KNVvL, de heer P. Cuypers, met enige andere hoofdbestuursleden; de ruimtevaartdeskundige prof. dr. ir. Kooy. de commandant van de MLD-Nederland, kapitein ter zee vlieger W. de Groot; de oud-com mandant van het Marinevliegkamp Valkenburg, kapitein ter zee vlieger A. Ehbel; de huidige commandant kapitein ter zee vlieger G. J. Hoes en een deputatie van het personeel van genoemd Marinevliegkamp- „Ontwikkelings hulp is zeker geen verloren moeite'' „Wy willen niet meedoen aan cy nisch gepraat, dat de hulp aan de ontwikkelingslanden verloren moeite is", zo heeft de voormalige secreta ris-generaal van de Wereldraad van Kerken, de Nederlander dr. W. A. Visser 't Hooft, verklaard op de der tiende Duitsevangelisohe „Kirohen- tag" in Hannover. Vanuit christelijk oogpunt mag verder de ontwikkelingshulp niet worden gezien als een „uitdeling van pryzen „waarby de brave leerlingen een prys krijgen, maar de moeilijke. kritische leerlingen met lege handen blyven staan". Men moest zich er voor hoeden, hele volken, zoals by- voorbeeld de Chinezen of de Arabie ren, op een zwarte lyst te zetten en men mag ook niet als een onont koombaar iets zien. dat de kloof tus sen arme en rijke landen steeds gro ter wordt. „Wij willen het niet tot een internationale klassenstrijd tus sen arme en rijke landen laten ko men. Wy mogen ook niet zeggen dat de kerk met de materiële hulp niets te maken heeft, Dat zou in kerkelijke zin kettery zijn". Wij moeten, zo zei dr. Visser 't Hooft tot ongeveer drie duizend toehoorders uit Duitsland en daarbuiten, hoofd en hart openstel- j len voor de hulp „aan de andere I helft van de mensheid" en ervoor zorgen, dat onze regeringen de oni- j wikkelingshulp niet als „iets extra's" i beschouwen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7