Verrassend ensemble werk in Van Manens „Dualis" Prins Bernharcl reikte drie zilveren anjers nit Ailey Dance Iriomf der Theatre: techniek MATRASSEN LEDIKANTEN Virtuoze fantasie Actualiteit niet overschatten DINSDAG 27 JUNI 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 (Van onze kunstredactie) Wat Hans van Manen met het groepswerk aan verrassende resultaten oplevert werd opnieuw duidelijk in het Circusthea ter in Scheveningen toen daar in één programma zijn „Opus 12" en het nieuwe ballet „Dualis" tot opvoering kwam. In beide een even virtuoos als fantasierijk gebruik van het ensemble, dat uitzet, inkrimpt, zich verspreidt, weer bijeenkomt en zo een plastische omgeving vormt voor de solisten. In „Dualis" is hij nog een stap verder gegaan dan in „Opus", door de 12 dansers en danseressen te gebruiken als een soort constante waartegen zich twee totaal verschillend geaarde solistische paren aftekenen. Daarme gaf hij extra relief aan het onoverbrugbare van de afstand die hem scheidt: de werelden waaruit de bewegingsvor- men voortkomen zijn niet tot elkaar te herleiden. Groot theatergevoel Op die manier maakt h(j de groep tot een décor, maar dan met een op elk moment voelbaar, geheel eigen spanningsveld en gesteund door de huiveringwekkende schoonheid, die Vela Bartók in zijn „Muziek voor snaarinstrumenten, slagwerk en ce lesta" heeft vastgelegd. Tegen deze drieledige achtergrond plaatste Hans van Manen de beide paren. Alexandra Radius en Han Ebbelaar, op academisch schoeisel, in lyrisch harmonische duetten, waar in het evenwicht vorm heeft gekre gen in sierlijke lijnen, welke door hen werden overgebracht met heel de gratie waartoe hun talent en techniek hen in staat stelt. Daarnaast de nerveuze expressivi teit van Kathy Gosschalk en Gerard Lemaitre, op blote voeten, met voor al in het begin bruuske, rukkerige bewegingen. En ook al werden die later wat afgezwakt, het bleef een fascinerende evocatie van een tever- vergeefs reiken naar gedroomde idea len, nergens nauwkeurig omschreven of aangeduid, maar juist daarom zo universeel. eigen beweginsvormen op een door hemzelf als zodanig beschouwd eind punt is aangekomen, maar ook hier is het „zoeken" belangrijker dan het „vinden". En de manier waarop hij zijn publiek van de vorderingen op die speurtocht op de hoogte houdt. Rembrandt- expositie in Boedapest 33 kostbare schilderijen van Rem brandt zijn gisteren uit Warschau in Boedapest aangekomen. Zij zijn door het Warsdhause nationale museum gezonden naar de in Boedapest te houden tentoonstelling „Nederlandse meesterwerken uit de 17de eeuw". Behalve de schilderijen uit Polen zul len ook Nederlandse meesterwerken uit het Museum van Schone Kunsten in Boedapest getoond worden. De tentoonstelling in Boedapest zal de kunst van Rembrandt centraal stellen, maar ook aandacht wijden aan de scholen voor en na Rem brandt. Bijna complete Bartók Een bijna complete Bartók-avond, deze Holland- Festival- voorstelling van het Ned. Dans Theater: „Diver timento" (opus 12), de „Muziek" (Dualis) en de „Sonate voor twee piano's en slagwerk" welke Maurice Béjart gedeeltelijk gebruikte voor zijn nu toch wel sterk gedateerde „Huis Clos", waaraan ook de over tuiging waamree Willy de la Bije, Anne Hyde en Job Sanders, niets konden veranderen. Het werd tref- ker begeleid door de pianisten Géza Frid en Luctor Ponse met Willy Pan nebakker en Frans van der Kraan achter het uitgebreide slagwerk. Benjamin Harkarvy's pas de deux uit „Le diable a quatre" viel in dit gezelschap erg uit de toon. Het Ned. Ballet Orkest werkte zich vaardig door de gecompliceerde Bar- tók-partituren en hield daarnaast nog voldoende reserve over om aan dacht te kunnen besteden aan de specitieke schoonheid van deze wer- Framboise Dorleac omgekomen De jonge Franse filmactrice Fran- coise Dorleac is gisteravond by een auto-ongeluk in de buurt van Nice om het leven gekomen. Haa rwagen vloog na het ongeluk in brand. Nog zeer kortgeleden trad zjj op met haar zuster, Catherine Deneuve, in de film „Les demoiselles de Rochefort." Francoise Dorleac werd in 1942 ge boren. Haar briljante filmloopbaan begon in 1957. ADVERTENTIE Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk zo gezond. Doublemint reinigt v tanden en verfrist mond en" adem. Koop vandaag nog een je - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint i doet. 95 99 In het gebouw van de Algemene Bank Nederland N.V. in Amsterdam heeft Prins Bernhard aan drie Nederlanders, die zich utizonderlijk verdienstelijk hebben gemaakt op cultureel gebied, een zilveren anjer uitgereikt. De onderscheiding viel ten deel aan de heren Meint Wiegersma uit Oranjewoud, mr. A. A. J. Rijksen uit Gouda en G. J. G. Leonhardt uit Laren (N.H.). De heer Wiegersma ontving zijn onderscheiding voor het bevorderen van de kennis van en de belangstel ling voor natuurmonumenten, heem kunde, volksonderwijs, openbaar lees zaalwezen, bouwkundige inventarisa tie, landbouw genetisch onderzoek en biologie in het algemeen, maar in het bijzonder van Friesland. Als voorzit ter van de door hem in 1930 gestich te vereniging „It Fryske gea" (Het Friese landschap) heeft hij gestre den voor het behoud van het natuur schoon in de provincie. Eveneens heeft hy een groot aandeel gehad in de stryd om het behoud van de Frie se taal. Jarenlang is de heer Wie gersma bestuurslid van het Fries Ge nootschap en erelid van de Fryske Akademy geweest. Prins Bernhard prees de heer Wiegersma om zyn liefde voor de natuur: „door uw per- sooniyke invloed alleen al werden duizenden hectaren natuurgebied gered en biyvend beschermd". Mr. A. A. J. Rijksen kreeg zijn zilveren anjer voor zyn succesvol streven de Goudse glazen in de Sint Janskerk in Gouda voor het vader land te behouden en door middel van In Holland Festival: (Van onze kunstredactie) Het eerste optreden van „The Alvin Ailey Dance Theatre" in het Holland Festival, gisteravond in de Kon. Schouwburg, is in de eerste plaats een triomf van de techniek geworden. Tech niek. niet alleen waar het de tot ongeloofwaardige hoogte op gevoerde lichaamsbeheersing van deze dansers betreft, maar evenzeer waar het gaat om theater-raffinement in belichting en kostuums. talloze lezingen en publikaties het historisch bezit nationale en interna tionale bekendheid te geven. Door zyn bemoeienissen zyn de glazen in 1939 naar veiliger oorden overge bracht om ze te beschermen tegen het oorlogsgeweld. De heer Leonhardt werd de onder scheiding overhandigd voor het sinds enkele tientallen jaren stimuleren van het Nederlandse muziekleven. Hy is de stuwende kracht van de Nederlandse Bachtvereniging, die elk jaar opnieuw Bachs Mattheus Passion in de grote kerk van Naar- den ten gehore brengt. Voorts ver vulde hy taken als bestuurslid van vele Nederlandse organisaties op het gebied van de muziek, o.a. de „Mo- zartvereniging", de „stichting Jacob Obrecht", en in de raad van be stuur van het Concertgebouw. In zyn toespraak zei Prins Bern hard heden ten dage een toespitsing te onderkennen op het actuele mo ment, in overschatting van het nu, dat vaak ten koste gaat van het ver leden en de toekomst. Hierin schuilt volgens de Prins het gevaar, dat de actualiteit als iets op zichzelf staands wordt beschouwd. „By de overschat ting van het heden als alleenzalig makende norm voor de houding van de mens in de tijd en de wereld lopen we het risico, enerzijds, de traditie te miskennen en zelfs te ontkennen en, anderzijds, blind te worden voor de toekomst. Ik zou willen pleiten voor een le ven in de actualiteit, verbonden met het verleden en gericht op de toe komst. Wie de samenhang uit het oog verliest en de continuiteit van de mens in de tijd negeert, is een goed eind op weg om een robot te worden". De Prins prees de drie onderscheiden „cultuurbouwers" voor hun ontdek king en bevordering van deze samen- ADVERTENTIE Grote keuze - Lage nryzen. HAARLEMMERSTRAAT 111 NEDERLAND 1 KRO r De Minimolen ar Nieuws ur Vergeten aarde; filmimpressie uit Spanje ur Batman: „De katvrouw" r NTS-joumaal en weerbericht ur Zware geneeskundige risico's ir De wrekers, film ir— Vanavond in nieuwspoort ir Epiloog ir Laatste nieuws NEDERLAND 2 NTS 8.00 uur 8.35 uur Nieuws Première; filmnieuws Holland Festival magazine '67 Beslissende jaren; Joegoslavische film Laatste nieuws en journaal Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 Hilversum 2 ew cjióteren Van alles wat „Achter het nieuws" had gis teravond een reportage over Thailand, waar de Siamrijst vandaan komt, inclusief een in terview met de minister van Buitenlandse Zaken, en het een en ander over de guerrillastrijd die daar gevoerd wordt, maar veel allure had een en ander toch niet. Het gesprek over ge slachtsziekten daarna was onge twijfeld verhelderend (dat het aantal geslachtsziekten toeneemt omdat er door het gebruik van de pil minder voorbehoedsmid delen worden gebruikt zal niet iedereen beseft hebben) en nut tig, waarna we overgingen tot de orde van de dag: Tik-Tak- Tor. Je zuster heeft een snor. Met dit grappige rijm is dit zo merspelletje haarscherp geka rakteriseerd, zodat we in snel treinvaart kunnen overgaan op Ha Li - Ha Lo, een non-stop muziekprogramma, waarover noch in goede, noch in kwade zin iets te zeggen is. Sporen le zen was interessant (dieren, al tijd goed), en in Vry Entree trad Friede Boccaro op, een be kwame chansonnière. van wie Henk Elsink wist te vertellen dat zij van de ene stad naar de an dere ijlt, en van het ene land naar het andere om overal te zingen. Misschien was het aar digste programma van de avond nog deel één, „Het gezin", van een drieluik waarin Bob Ver- straete (maai- hij niet alleen) ons een beeld wilde geven van Japan, via fragmenten uit Ja panse films. Dat is een byzon- der hanteerbaar middel, omdat in speelfilms de werkelijke waar heid vaak dichter wordt bena derd dan in documentaires, die momentopnamen geven, waar speelfilms tendenzen, gewoonten en by wijze van spreken, eeuwi ge waarheden willen uitbeelden, althans soms. Op Schiphol loerden gisteren opnamen gemaakt voor een Ca- therina Valente-show. De shoio speelde zich voor een deel in de lucht af. Dus moest Catherina de lucht in. Ze had er kennelijk niet zoveel zin in, toen zij zich naar het vliegtuig begaf. Het gezelschap van Alvin Ailey, die o.m. by Martha Graham en An na Sokolow studeerde, houdt zich be zig met in de neger-folklore worte lende dans. En voor zover dat uit de gisteren gepresenteerde repertoi restukken viel af te leiden komen de sterke punten van deze groep het duidelijkst naar voren in het werk dat zich in de onmiddellijke omge ving van deze oorsprong ophoudt. Zo werd „Toccata", een choreo grafie van Talley Beatty, een ju weel van een jazz-ballet. Grote, spon tane, perfect op elkaar afgestemde bewegingen in lange lynen, afgewis seld met punctueel „staccato" werk. Wa Alley het In de schoon heid met literaire bijbedoelingen zoekt, wordt het onmiddellijk minder overtuigend. De solo „Reflections in D" werd door Dudley Williams heel knap gedanst, maar door het vrij beperkte bewegingsscala, dat althans in dit onderdeel een overwegend nerveus karakter had, drong zich de idee van ritmische gymnastiek op. Als hy zich echter by het rijke negroide idioom houdt zoals in „Pro digal prince", een dramatische evo catie van voodoo-riten, komt hy tot obsederend theater. Dan biykt dat technische moeilijkheden en een stuk dansant vuurwerk afsteekt, dat hem terecht ovaties bezorgt. In „Relevations" werd het meest duidelijk hoe zorgvuldig hy te werk is gegaan by het aanpassen van ele menten uit verschillende dansstijlen by zyn eigen ideeën. Grote bewe gingen, waarin de armen een be- langryke rol spelen, parallellen in de groep, die plotseling worden door broken door een afwijkende lijn, zo dat de uniformiteit wordt geaccen tueerd. Ailey heeft 12 dansers en danse ressen tot zün beschikking, allen met een fabuleuze techniek. Daarmee brengt hy een uitbundig programma, waarin ook wat in opzet niet meer dan revuewerk is, zoals „Blues Suite" uitgroeit tot een overrompe lende demonstratie van superieur vakmanschap. Donderdagavond treedt het ensem ble in de Stadsgehoorzaal op. Herman Bogman bij Heuff Zaterdagmiddag a.s. om 3 uur wordt in Kunstzaal Heuff te Wasse naar een expositie geopend van aquarellen van Herman Bogman. Deze duurt tot en met 19 juli. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Groningen (vac. C. J. Lambour) Tj. Aukema te Emmen; te Surhuizum Chr. van der Leed en te Elim (Dr.); te IJsselstein (vac. E. R. Damst (toez.) L. Blok te Ridderkerk, j GEREF. KERKEN Beroepen te Bergum G. D. Hane- maayer te Haarlenimermeer-O.Z.; te Honselersdy'k A. Veldhuyzen te Don kerbroek. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te 's-Gravenhage-Zuid I VOOR DINSDAG 37 JUNI Hilversum 1. 402 m. KRO: 18.00 Lichte planomuz. (gr.) 18.20 üitz. van de A.R.P. Spreker: Mr. W. de Kwaadstenlet, sec. van de AB.P, 18.30 De Springplank: Jonge artiesten begeleiding. 18.55 Verslag 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 telijke liederen. 20.00 Brabants Orkest, Philips Phllh. koor en solisten: mod. en klass. muz. (20.30-20.45 Boekbespre king). 21.50 Stereo: Klass. planomuz. (gr!) 22.00 Kunst: cult, progr. 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 Dag. Land: klankbeeld over Finland. 23.15 Stereo: Metropole orkest en solist. 23.45 Stereo: Licht lnstr. trio (gr.). Hilversum 2. 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Licht orkest met zangsollsten. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Muziek Mozaïek. 20.00 Nws. 20.05 Zingen geblazen: lied- Je6progr. 20.35 Op de zomertoer: gevar, progr. 21.50 Jazz spectrum. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Gitaarduo (opn.) klass. en mod. muz. 23.55-24.00 Nws. WOENSDAG 28 JUNI Hilversum 1. 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 7.15 Stereo: 7.30 Nws. reo: Lichte orkestmuz. (gr.). 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muz. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Touringclub: vakantletips. 8.45 Stereo: Lichte orkestmuz. (gr.). 9.00 Voor de 7.00 Nws. 7.10 Dagopening, o: Klass. pianospel (gr.). 7.32 Radiokrant. 7.50 Ste- tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Kerkdienst. 13.00 Hoogtepunten uit de opera Fal- staff van Verdi (gr). 14.00 Lichte or kestmuz. (gr). 14.20 Lichte gram.muz. 15.05 Viool en plano: klass. muz. 15.30 Oude muz. (gr.). 15.50 Vlooi en piano: klass. muz. 15.30 Oude muz. (gr.) 15.50 Bijbelvertelling Voor de Jeugd, 17.50 Overheldsvoorl.: informaties over onze soc verze keringen. Spreker: de heer H. C. van >r Hoeven, directeur voorl .centrum srzekerlngen en de heer C. Landheer - van het gemeenschappelijk overleg ziekenfondsorg. (G.O.Z.). Hilversum 2. 298 m. VARA: 7.00 Nws. 20 Soc. strijdl. 7.23 Ultgesla] de derde wereld, klankbeeld, 11.40 Pianorecital (opn.): mod. mua» 12.00 Lichte gram.muz. 12.22 Voor het platteland. l2.27_Med. th.v kwartet. 14.05 Stereo: Klass. orkest muz. (gr.). 15.00 Voor de Jeugd. 16.00 Nws. 16.02 Lichte nederlandse muz. (gr.). 16.30 Voor de zieken. 17.00 Sim- bel: een simpel progr. van middelbare scholleren. 17.30 VARA-Dansorkest en solisten. Hilversum 3. 240 m. en FM. AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.05 Ka- leldoscoop: AVRO-solisten en -or kesten. 10.00 Nws. 10.02 Arbeldsvlta- Nws.)12.00rZN^lait2eo|r?pêrette(frag- 13.00 Nws. 13.02 Act. 13.05 J^aatJ®®~e?.PraatJes (14.00 Country and Western r TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I VARA: 17.00-17.35 Voor de kinderen. tje. tekenfilm. 19.51 Uitz. Stl NTS: 20.00 Journaal ege?vrc ichting ochtendgym. slapen: lich- rep. (7.30-7.35 Van de voorpag.. persoverz.) VPRO: 7.55 Dez< dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Uitgeslaper (vervolg)lichte gram.muz. en repor- '8.30-8.35 Van alle markten thuis, praatje Ster 7.) 9.00 AVRO: 9.40 de kleine Miguel Godreau spot metN. W. Sohreuder te Amersfoort. Zes Nederlandse cabaretechiparen op Belgische t.v. De Belgische t.v.-uitzending waar in Wim Kan en Corry Vonk zullen optreden maakt deel uit van een se rie. In de komende herfst zal de Vlaamse televisie namelijk een reeks gesprekken met Nederlands cabere- tiers-echtparen uitzenden. Die ge sprekken zullen handelen over klein kunst en over de echtparen in deze kunst. De uitzendingen zullen worden opgeluisterd met grepen uit het re pertoire van de kunstenaars. De serie zal uitzendingen omvat ten over: Wim Kan en Corry Conk, Erik Herfst en Jasperina de Jong, Sito en Marijke Hoving, Paul van Vliet en Lieselore Gerritsen en Frans en Si et Koster. De gesprekken wor den geprogrammeerd en gevoerd door Rik Gyles, de realisatie is van Jules Claes. itlng So- de Chr. -s (The clanger), speel- -alle leeftij- 05- plm. 22.25 Gemeenteraadsverkiezingen Zwolle. Nederland II - NTSj^ 20.00 Nws. in *t kort. VARA: ces^n6' Journaal. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA (Over de 4e lijn) van 18-20 uur. Voor woensdag 28 Juni 1967. Let's face the music (Berlin). Ork. Vlc- Sllvester. The night is filled with mu6lc (Berlin), little Spa- blue gown body stole my gal-Moonlight »jlue heaven-The Dark- ball. Orkest Jerry Jero- take that a Way from mut Zacharlas. II nous faut regarder (Brel), Jacques Brel. Clarinet marma lade (Shields), Edmond Hall. Tudo lsto fado (Carvalho)Orkest Bert Kaem- pfert. Te deseo (Javaloyas). Los Ja- valoyas. My prayer (Boulanger). Orkest Kurt Edelhagen. Humpty heart (-), Hank Thompson. Schreib' mlr elne Karte (Kayej, Alice en El len Kessler. Ballade Irlandalse (Stern), Maurice Larcange. Muskrat ramble (Ory), Dutch Swing College Band. Paris m'a dit (Nancey). Mauri - it si bon (Betti). Ca- Dear little caré (Co- Larcan^ terina Vale ward) Orkest Victor Silvester. Make your heart (Thompson), n. Libero Well git er. Ace to), Orkest Chaquito. A (Stelner), Los Fgr rales), Carmen (Bellman). Orkest Embraceable you Hank Thompson.^ Libero (Modugno). i Bert Kaempfert,. Berry, Benny Green. Walter Page. Lucky Thompson. Freddie Greene. Nat Pierce. Jo Jones. Goln" to Chicago (Rushing), Sent for you yester- ggjMg Jimmy Rushing. Tompson). Pete Brown. For the r Joe Newman. Benny Powell, Gene R«- mey, Sir Charles Thompson, Osle

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5