LEIDSCH DAGBLAD Aanklacht van Hoessein tegen Israel was fel ys Koningin IAMIN PvdA stelt Roemers voor als burgemeester Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 27 JUNI 1967 No. 31313 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 12,55 per kwartaal, 4,19 per maand (b*J vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte SmgeJ 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 "Koningin Juilana heeft gistermiddag een uitgebreid bezoek gebracht aan het door een windhoos ge troffen Betuwse dorpje Tricht. Zij bekeek de ravage in de woonwijk Rooyenburg, klauterde over de puinhopen, sprak met de zwaar gedupeerde bewoners en infor meerde uitvoerig bij de B-B.-ers en andere puinruimers naar de stand van zaken bü het oprui- mingswerk. De komst van de vor stin veroorzaakte een ware volks oploop in de getroffen wijk. Daar voor leek alles er vrij rustig. De bewoners zochten nog naar wat spulletjes tussen het puin. Velen hadden het zoeken al opgegeven. Zjj zaten teneergeslagen op stuk ken steen of afgewaaide schoor stenen in de zon of wisselden zacht sprekend ervaringen uit. Het aantal doden in Triehf. Is ge stegen tot vijf. Vanmiddag zou de heer Fièvez in de Tweede Kamer aan minister Schut van Volkshuisvesting vra gen stellen over de maatregelen, welke de regering denkt te nemen voor de rampgebieden in Tricht en Chaam. Verder zou hij minis ter Beernink van Binnenlandse Za ken vragen of het waar is. dat een beroep op de B.B. in Chaam in Eerste monarchdie sprak in de V.N.-vergadering tegenstelling tot Tricht zonder resultaat is gebleven. In Geldermalsen is gisteravond een bliksemactie gehouden voor de slachtoffers van de windhoos in Tricht en het nabijgelegen Deil. Vijfenzeventig collectanten gingen op stap. Zij hadden in korte tijd 10.000 gulden verzameld. Ook in Hazerswoude-dorp werd gis teren spontaan een actie op touw gezet. De ongeveer 4.000 zielen tellende gemeenschap bracht f 1786.35 op. Daarvan is tweederde bestemd voor Tricht en de rest voor Chaam. (Zie ook pag. 7) De grootste belangstelling in (le Algemene Ver gadering der Ver. Naties ging gisteren uit naar de rede, welke Koning Hoessein van Jordanië daar heeft gehouden. Hij was de eerste monarch, die sprak als vertegenwoordiger van een der aangeslo ten VN-landen. Hoessein vermeed verwijten aan de Ver. Staten of de andere westelijk - wereld fl uiten of luid te klagen, zoals de andere Arabieren dat hadden gedaan. Niettemin sprak hij een felle aanklacht uit tegenover Isra"l. dat hij een mogend heid noemde met exparsi drift ren koste van and-ren. Volgens een Hd *an zïiv zo- de Jordaanse koning morgen d o- fo'inso- onf-wpn worden. In Washington kon hierover ge n bevesti ging word-n verV-egen. Albanië: Moskou pleegde verraad Koning Hoessein verweet de Is raëliërs barbaars optreden jegens Jordaanse soldaten en burgers, het gebruik van napalm- en splinter bommen, het verdrijven van vluchte lingen en onmenselijke behandeling van krijgsgevangenen. De Ver. Naties hadden z.i. de plicht Israël als de agressor te veroordelen en de Israëlische troepen te dwingen zich terug te trekken op de linies die zij op 5 juni, de dag waarop de vijandelijkheden waren uitgebroken, innamen. Als de volkerenorganisatie de agressor ook maar iets van zijn buit zou laten behouden, zou ze nooit en nergens meer de woorden „staakt het vuren" kunnen uitspreken, Iaat 9taan hiervoor gehoor vinden. Wordt de terugtrekking niet afgedwongen, dan is de veldslag welke op 5 juni begon, slechts het eerste treffen in een lange oorlog. Jordanië, aldus de koning, is niet ADVERTENTIE WFFRBERICHT Dezelfde temperaturen Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: opklaringen Haar plaatselijk ook enkele buien. Zwakke tot matige veranderlijke *ind. Weinig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 28 JUNI Zon op: 4.22 uur; onder: 21.04 uur Maan op: 0.20 uur; onder: 11.15 uur Hoogwater te Katwijk om 7.30 en 19.56 uur laagwater om 3.17 en 15.35 Uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Rampenfonds Giro 9575 slachtoffers windhoos Het nationaal Rampenfonds iieeft zijn gironummer 9 5 7 5 in Den Haag opengesteld voor geldelijke bij dragen ten behoeve van hulp aan degenen, die getroffen zijn door de windhozen, die zondag over een deel van het land zijn getrokken. Het Na tionaal Rampenfonds, waarvan het secretariaat gevestigd aan de Staten- laan 81 te Den Haag, heeft in het verleden zijn gironummer o.m. open gesteld bij de ramp tengevolge van een windhoos, die Borculo trof, bij de watersnoodramp in 1953 en bij de overstromingsramp in Tuindorp Oostzaan. DRS. TH. WESTERHOUT WIL NIET NAAR VLISSINGEN (Van onze correspondent) De voorzitters van de fracties in de Vlissingse gemeenteraad en de Viissingse wethouders hebben het onderhoud, dat zij bij de commissaris van de Koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen. hadden aangevraagd, voorlopig afgezegd. Het Vlissingse se niorenconvent, dat met de commissa ris van de Koningin wilde praten over een nieuw te benoemen Vlis singse burgemeester, heeft de com missaris van de Koningin namelijk niets meer te vertellen. Vlissingen, dat na Amsterdam als tweede gemeente in Nederland een stem in het kapittel bij de burge meestersbenoeming wilde hebben, lijkt hiermede voorlopig gestrand te ziin. Het Vlissingse seniorenconvent wilde er op aandringen dat ex- staatssecretaris drs. Th. Westerhout, Dit is Wladimir Sergejewitsj La- wrow. die tot ambassadeur van de Sowjet-Unie in ons land is be noemd Chinezen halen straaljager van Amerikanen neer Chinese luchtafweerbatterijen heb ben gisteren boven de Zuidchinese Zee een F4c-slraaljager van de Ame rikaanse luchtmacht neergehaald. Het toestel was, op weg van de Filippijnen naar Da Nang in Zuid- Vietnam, uit de koers geraakt en boven Chinees grondgebied terecht gekomen. Het kwam ongeveer 50 km ten zuiden van Hainan in zee terecht. De twee piloten van de „Phantom" werden gered. Volgens Peking zijn in de periode van 24 april tot 1 mei van dit jaar vijf Amerikaanse toestellen boven de provincie Kwangsi neergeschoten, maar geen van deze gevallen werd— in tegenstelling met het incident van gisteren --door Washington bevestigd. China heeft meer dan vierhonderd waarschuwingen uitgegeven naar ainleiding van schendingen van het Cninese luchtruim en de territoriale wateren, die door Amerikanen zou den zijn gepleegd. lid van de PvdA. kandidaat voor de burgemeestersvacature zou worden. Alle gespreksstof is het seniorencon vent echter voor de voeten wegge maaid. daar drs. Westerhout zelf de voorzitter van de PvdA-fractie in de Vlissingse gemeenteraad, de heer E. de Priester, heeft opgebeld om mede te delen, dat hij helemaal geen bur gemeester van Vlissingen wil worden. Naar men in Vlissingen meent te we ten wenst de leiding van de Partij van de Arbeid, de ex-NVV voorzitter drs. D. Roemers, kandidaat voor de Viissingse burgermeestersfunctie te stellen. In Vlissingen heerst hierover nogal enige verontwaardiging. Alle fi acties in de gemeenteraad en alle wethouders van Vlissingen stonden namelijk eensgezind achter de be noeming van drs. Westerhout. daar aeze als Zeeuw en als ex-gedepu- leerde van Zeeland uitstekend op de hoogte geacht wordt van alle pro blemen in het industrialiserende Vlissingen. Het Vlissingse senioren convent wenst als burgemeester een persoon die .doordat hij op de hoogte was met de plaatselijke omstandig heden en bovendien op landelijk ni veau stond, de ontwikkeling van on der andere het Sloe-plan en de Vlis singse haven krachtig zou kunnen stimuleren. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat de Vlissingers iets tegen drs. Roemers persoonlijk hebben. in st*»°t <7e"-e°-t hef h""?d f? b'^en a~n de Israëlische arressie: het was een feit dat hij zijn leven lang be treuren zou. Het grootste deel van het Jordaanse produktiegebied is in han den van de vijand: Jeruzalem is in vreemde handen voor het eerst in 1300 jaar. hetzelfde is het geval met Bethlehem. Hebron en de gehele westelijke oever van de Jordaan. Ko ning Hoessein vond dat dit door de V N veroordeeld moest worden. Worden de sporen van de agressie, welke op 5 juni begon, uitgewist, dan zal Jordanië het overleven. Het sterkste deel van zijn redevoe ring was zijn oproep tot medeleven met de Arabische vluchtelingen en hun ellende. De koning sprak hier met diep-menseüjk gevoel en kreeg tenslotte een langdurig applaus. Granaten als antwoord De Israëlische afgevaardigde Eban zei in zijn repliek, dat Jordanië de vijandelijkheden begonnen was. Voordat de oorlog begonnen was, had Jordanië volledige militaire samen werking met Egypte beloofd. Zelfs nadat Jordanië 't vuur had geopend, had Israël gelegenheid geboden zich terug te trekken. Het aanbod, dat via generaal Full van de VN was gedaan, werd beantwoord met granaten op Jeruzalem. Israël, aldus Eban. heeft geweldige zelfbeheersing aan de dag gelegd. Egypie heeft twintig jaar lang ver klaard. dat het in staat van oorlog met Israël was; het kan nu niet kla ren over de gevolgen van zijn eigen leer. De Israëlische afgevaardigde drong andermaal aan op het voeren van reehtsl.eekse onderhandelingen tus sen Israël en de Arabieren om een vredesverdrag te bewerkstelligen De tekortkomingen van een bestands overeenkomst kunnen niet worden weggenomen door een vredesmacht van de Ver. Naties Komt het daar entegen tot vredesonderhandelingen, dan kunnen ook de vluchtelingen preduktieve staatsburgers van soe vereine landen worden. Erkenning De Noor Hambro vond dat elke regeling voor het Midden-Oosten gebaseerd moet zijn op blijvende er kenning van het bestaan van alle staten in dit gebied en op het prin cipe, dat men geen aanspraak kan maken op veroverd gebied. Haat en vijandschap moesten wijken voor be grip en samenwerking. Jemen zegde steun toe aan de Russische resolutie, terwij' Albanië een felle uitval deed naar de Sowjet- Unie, welke van verraad werd be ticht ten opzichte van de Arabische De man in het gras trekt er zich niets van aan. Hij koestert zich heerlijk in het tot nu toe vrij schaarse zonnetje. Hij laat de man in het bootje rustig aan zich voorbij gaan. Die doet in Zwolle nog een laatste poging om stem men voor zijn partij te vergaren Stemmen voor de prestige-verkit zingen, die morgen in Zwolle looi den gehouden. Die gemeente raadsverkiezingen zijn nodig, om dat de Overijsselse hoofdstad er een groot deel van de op te hef fen gemeente Zwollerkerspel bi; krijgt. De liberaal In het bootje tracht varend door de Singe: winst voor morgen te behalen Op de achtergerond de bekende Sas- sentoren. Holland ia Kattenburg ontslaat 250 werknemers De N.V. Hollandia Kattenburg gaat 250 personen ontslaan. De directie laat «eten, dat het bedrijf om verde re concentratie te kunnen doorvoe ren de bestaande stri i tuur Ingrijpend zal wijzigen. De consequentie hiervan is, dat het atelier in Grootebroek met in gang van 15 september zal worden gesloten en de naaizaal in Amster dam met ingang van 15 oktober, dat de perserij in Amsterdam op 40 pro cent van de huidige capaciteit zal worden met ingang van 15 novem ber en dat afvloeiing van personeel zal plaatshebben op andere afdelin gen, waarbij ook niet-fabrieage afde lingen. Er wordt overleg gepleegd met de vakbonden. —Ook bij drie bedrijven van de Ko ninklijke Nederlandse Textielunie - te weten bij twee bedrijven in Olden- zaal en een in Haaksbergen - zullen ontslagen vallen. In totaal worden 85 man ontslagen. ico- KÜPPERSBUSCH en Sell keukens KIJK EN KEUR uitgebreide toonzalen deskundig advies geopend 8.30-17.30 zat. tot 1 uur. 'iMENEXCO HOGE RIJNDIJK LEIDEN teuwb 1 Uit het Leidsch Dagblad van i; 28 juni 1867: In een particulieren tuin in de Oeverstraat te Arnhem heeft een wilde kanarie een nest gebouwd en daarin zes eieren gelegd, waarvan er nu vier zijn uitgebroed. Men meent, dat zoo iets tot de groote zeldzaamheden be- i hoort. De Asser-Courant haalt, ten bewijze dat de prij zen der levensmiddelen in de laatste jaren sterk gerezen zijn, een opgave aan, voorko mende in de kroniek van Delfzijl van het jaar 1822 Toen kostte: een roggebrood van 8 oude ponden 17V2 cent, een zak beste aardappelen 40 cent; een stuk boter van iy2 a pond 10 cent; 20 eieren 10 cent.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1