LEIDSCH DAGBLAD WOONWIJK WEGGEVAAGD Wereld een beetje minder gevaarlijk US Enorme schade Een huis voor iedere baby JAMIN Windhoos teistert Chaam en Tricht: zes doden Zeer smal spoor van vernieling Na het tweede gesprek van Johnson en Kosigw N.v. «.d. velde Citroën (Sue/ eumo Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 26 JUNI 1967 No. 31312 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling), losse i Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondenten) Een windhoos heeft gistermiddag in twee minuten de nieuwbouwwijk Roijenburg van het Betuwse dorp Tricht met de grond gelijk gemaakt. Er ielen vier doden en zestien gewonden, van wie twee nog in levensgevaar erkeren. In het 1500 inwoners tellende dorpje werden vijftig huizen onherstelbaar verwoest, terwijl er 150 zwaar werden beschadigd. De windhoos kwam in rechte lijn van Frankrijk via Beleië naar ons land. Zij liet een spoor van vernieling achter. In ons land sloeg zij het eerst toe nabij het Brabantse dorpje Chaam. Op de karripeerplaats „Klein Paradijs" langs de weg van Chaam naar Alphen kwamen de heer Van Ettikhoven en mevrouw Pil- lard, beiden uit Rotterdam, om het leven. Voor het leven van de zoon van mevrouw Pillard wordt gevreesd. Tientallen personen in Chaam werden licht gewond. Bomen werden ontworteld. Ve le personenauto's werden door vallende bomen beschadigd. Het vernietigingspad van de wind hoos die in het plaatsje Chaam zwa- i schade aanrichtte, was zeer smal. Kmpeerders, die met hun caravan bi 'haam stonden, vertelden ons, dat ij weliswaar zeer zwaar weer hadden e verduren in een diepe duisternis, ie plotseling inviel, maar dat zij die ngstige momenten zonder noemens- aardige schade hadden door- taan zonder te weten dat p slechts korte afstand een ware ernietiging was aangericht. Hun ca- avan stond aan de ene zijde aan een etrekkelijk smal bos. Aan de andere ijde bleek „Klein Paradijs" volko en te zijn verwoest! Verder trok de windhoos naar het loorden. Sommelsdijk - Middelharnis ip Goeree-Overflakkee werd getrof- en. Daken, schoorstenen, ruiten noesten het hevig ontgelden. Per soonlijke ongelukken deden zich ech ter niet voor. Ook in Nieuwaal (gem, Kerkwijk) bleef de schade beperkt tot kassen, warenhuizen en woningen. Maar in Tricht sloeg de wind mee- iogenloos toe. Vier doden, zestien jewonden en ettelijke miljoenen ehade. Hoeveel precies is nog niet- schatten. Verrast De inwoners werden door de wind- volkomen verrast. Het was rus tig, drukkend weer. Om tien minuten ■X)r half zes raasde het noodweer plotseling over het dorp. Twee miT tuten later waren vier mensen om het leven gekomen: de weduwe E. C. a ïVieriks (41), haar vijftienjarige lochter, de 59-jarige constructie- childer en gemeenteraadslid H. van den Berg en het 6-jarig jongetje M. Verstegen. De weduwe Wieriks laat fier minderjarige kinderen achter. De heer Van den Berg een vrouw twee kinderen. In levensgevaar rerkeren nog: de 83-jarige O. v. d. een 28-jarige Marokkaanse gastarbeider. Vier van de gewonden honden in de loop van de avond het flekenhuis verlaten. Een inwoner, die vlak by de plaats van de ramp onde, vertelde: „Wii zaten juist te n, toevallig keek ik naar buiten en ik alles door de lucht vliegen: WEERBERICHT Gematigde temperaturen Het KNMI in De Bilt verwacht 'an heden- tot morgenavond wisse lend bewolkt met hier en daar en- hole buien. Overwegend matige zuid westelijke wind. Weinig verandering la temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) 27 JUNI ijZon op: 4.21 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 0.08 uur; onder: 10.02 uur. oogwater in Katwijk te 6.45 en 19-10 uur, laagwater te 2.33 en 14.52 bestaat uit 14 pagina's graspollen, stenen, hout, dakpannen. Ik ha-d nog net tijd mijn twee kin deren van hun stoel af te trekken. Toen vloog er een baksteen door de ruit. Die kwam terecht op een plaats waar miln zoontje net gezeten had Vol puin De ravage is enorm. Van sommige huizen staat zelfs geen stukje muur meer overeind. Van een blok is de gehele voorgevel verdwenen. Andere huizen hebben geen dak meer of mis sen muren. De straten liggen vol puin, hout, kapot meubilair, verniel de auto's. Ook een meubelfaibirek en een pluimveehouderij werden volko men vernield. De windhoos heeft ech ter een strak afgebakend spoor ge volgd met een breedte van twee- tot- driehonderd meter. Sommige huizen zijn dan ook praktisch onbeschadigd, tea-wijl de woningen er pal naast ver anderden in een puinhoop. Tijdens de ramp paseerde juist de sneltrein Maastricht-Zandvoort het dorp. Enkele ruiten sneuvelden door rondvliegende brokken steen en hout en de trein strandde in het puin een vernielde boerderij, dat door de windhoos op de spoorbaan gesmeten was. Twee reizigers werden gewond. Tot omstreeks half negen gisteravond was het treinverkeer op deze lijn Utrecht-Den Bosch gestremd. De dienst werd door bussen onderhou den. Na 8.30 kon weer over éèn spoor gereden worden, maar het duurde tot vanmorgen voordat de dienst normaal uitgevoerd kon den. Verwarring Na de ramp is urenlang gezocht naar de 6-jarige M. Uiteindelijk bleek, dat hij naar ziekenhuis in Tiel was overgebracht en daar kort na aankomst was over leden. Het jongetje had bij een an der slachtoffer, de heer Van den Berg, naar de televisie zitten kijken. Nixon: laatste kans op vrede De Amerikaanse ex-vice-president Nixon, die een bezoek heeft gebracht aan Israël, heeft bij zijn terugkeer in New York verklaard, dat als er geen permanente vrede in het Mid den-Oosten wordt bereikt, de vol gende oorlog op een wereldoorlog zal uitlopen. De wereld heeft thans een laatste kans om een definitieve rege ling in het Midden-Oosten te treffen. Behalve Israël, heeft Nixon ver scheidene landen in het Verre Oos ten, Afrika en Zuid-Amerika be zocht. Hem was afgeraden ook Jor danië en andere Arabische landen te bezoeken. Nixon heeft op een persconferentie verder gezegd, dat men er goed aan doet van het oude Jeruzalem een soort Vaticaan te maken waar elke godsdienst autonome rechten zal heb ben. Hij vond dat Israël zich onder geen enkele omstandigheid moet terug trekken uit de veroverde gebieden voor en aleer een vredesregeling tot stand is gekomen. Hij vreesde dat het een maand of zes zou duren voordat de gemoederen zijn afge koeld en de Arabieren bereid zijn aan vredesonderhandelingen deel te Koningin naar rampgebied De Koningin heeft vanmiddag een bezoek gebracht aan het rampgebied in Tricht om zich persoonlijk van de toestand op de hoogte te stel- ivas meer verwarring ov aantal en de identiteit van de slachtoffers, omdat de gewonden me rendeels met particuliere auto's naar ziekenhuizen in Tiel en Culemborg werden vervoerd. Vervolg op pag. 2 (Van onze correspondent in Washington) „Vanavond geloof ik dat de wereld weer een beetje kleiner is geworden en een beetje minder gevaarlijk", zo sprak presi dent Johnson gisteravond via radio en televisie tot het Ameri kaanse volk na afloop van de tweede acte der topconferentie met de Russische premier Kosigin, die in dezelfde verzoenings gezinde en vriendelijke stemming gehouden leek te zijn als vo rige week vrijdag de eerste acte. teren in Glassboro van de partij en terwijl de twee politici vijf uren vol- praatten (anderhalf uur met advi seurs tijdens een lunch en daarna opnieuw alleen met een tolk) maak te zij samen met mevr. Johnson en Johnsons dochter Lynda Bird een tochtje naar het strand. Vervolg op pag. 2 Grote voortgang Is gemaakt bij het verminderen van misverstanden, al dus Johnson, die rapporteerde dat de ministers van Buitenlandse Zaken Rusk en Gromiko verder zullen pra- over bewapeningsbeperking en niet-ultbreiding van kernwapens, op welk laatste punt de regeringsleiders dichter bü elkaar gekomen leken te zijn. Inzake Vietnam en het Midden- Oosten, en dit bevestigde Kosigin op zijn persconferentie later op de avond in het gebouw van de Verenigde Naties in New York, blij de standpunten sterk uiteenlo pen alhoewel Johnson opsomde dat toch overeenstemming bestaat over Israëls bestaansrecht, de noodzaak het vermijden van vijandelijk heden en het beginsel van de terug trekking der troepen. De Russen houden echter vast aan het standpunt dat onmiddellijke te rugtrekking der Israëlische troepen achter de bestandslijnen nodig is om opnieuw uitbreken van vijande lijkheden te voorkomen waarna dan alle problemen in het Midden-Oos ten besproken kunnen worden, ter wijl Washington begrip toont voor Israëls standpunt dat zonder vredes onderhandelingen met de Arabische staten en garanties voor Israëls vei ligheid en scheepvaartrechten de troepen blijven waar zij zijn. Over Vietnam bleken de grote twee uitvoerig te hebben gesproken. Of op dit punt enige vorderingen gemaakt werden is evenwel onduidelijk. Offi cieel zei Johnson alleen dat hij en Kosigin het erover eens waren dat het conflict niet moet worden uitge breid en dat hij zijn Russische gast1 nog eens duidelijk had gemaakt dat hij elke stap in de richting van de vrede door zijn tegenstander wil be antwoorden met een eventueel nog grotere Amerikaanse stap. Op zijn persconferentie las de Russische premier een korte verkla ring over het topgesprek voor, waar in hij het meningsverschil over Viet nam diep noemde en zei dat zonder stopzetting der Amerikaanse bom bardementen op Noord-Vietnam en onvoorwaardelijke terugtrekking van de troepen door de Verenigde Staten, die hij als „agressor" betitelde, geen oplossing zou kunnen worden gevon den. Maar of deze Russische pap zo heet moet worden gegeten als hij werd opgediend, kon niemand ver tellen. Zonneklaar is namelijk dat Kosigin op zijn persconferentie een wat hardere toon aansloeg om de wind uit de zeilen te nemen van Chinese of Arabische critici, die be weren dat hij onder één hoedje speelt met de Amerikaanse president, die steeds als een „imperialistische neo-kolonialist, die Israël directe hulp verleende", wordt afgeschilderd. In net topconferentie-oord Glass boro viel de nadruk meer op de ont spanning Oost-West en de vriend schap tussen het Amerikaanse en het Russische volk. In die zin sprak Kosigin tenminste deduizenden be langstellenden toe en dat leek ook de betekenis van het gemoedelijke uit stapje naar de Niagara-watervallen dat de Russische premier zaterdag met een door president Johnson uit geleend straalvliegtuig maakte. Kosi- gins dochter was trouwens ook gis- (Zie verder pag. 2) President Johnson en zijn doch ter Lynda (links), samen met pre mier Kosigin en diens dochter Loedmïlla op weg naar een heli kopter na afloop van het topge sprek van gisteren. Kosigin ver trok naar New York, Johnson naar Philadelphia. De muren staan nog overeind. De ivindhoos heeft wat er tussen zat weggevaagd. Zo ziet Tricht er uit de lucht uit. (Luchtfoto A.N.P.) IN BELGIE Nederlander overvalt taxichauffeur (Van onze correspondent in Brussel) Een Nederlander (33) heeft zater- i overval gepleegd op Franse taxichauffeur, die hem Douai naar Ostende zou ver in. In de buurt van Dixmuide heeft de Nederlander de chauffeur plotseling met een mes in de hals gestoken. Als gevolg van de aan- aanranding verloor deze de macht over zijn stuur, waardoor de auto tegen een betonnen paal reed en daarna in brand vloog. Voorbijgan gers redden de inzittenden uit de brandende taxi. De aanvaller tracht te daarna met een mes de helpers van zijn lijf te houden. Toen deze van de chauffeur hoorden wat er was gebeurd, hebben zij de Neder lander op hardhandige wijze ontwapend en aan de rijkswacht van Dixmuide overgeleverd. Deze heeft hem naar het ziekenhuis moeten In Nederland worden op het ogen blik per dag gemiddeld 350 woningen gebouwd, maar iets minder dan de dagelijkse aanwas van onze bevol king. De minister van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening, ir. W. F. Schut, vergeleek deze aantallen zaterdag in Utrecht op het congres ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Nederlandse Katho lieke Bond van Werknemers in de Bouwnijverheid, met cijfers uit de tijd, toen de bond werd opgericht. In de afgelopen vijftig jaar kwa men er gemiddeld iedere dag 350 Ne derlanders bij, maar het aantal wo ningen, dat gemiddeld per dag werd geproduceerd was maar honderd. De produktie van nieuwbouwwoningen steeg in de afgelopen 46 jaar met bij na 350 procent, dat wil zeggen snel ler dan het nationale inkomen, dat maar 300% groter werd. Neder land beschikt nu per duizend inwo- PAUS BENOEMT KARDINALEN Paus Paulus heeft vandaag zeven entwintig nieuwe kardinalen gecre- eerd, waarmee het totale aantal kardinalen is gekomen op 118, het hoogste in de geschiedenis. Het sistorie werd bijgewoond door 35 de 91 al bestaande kardinalen, die volgens traditie hun unanieme goed keuring gaven aan de door de paus voorgestelde kandidaten. Het college vertegenwoordigt 43 landen, twee meer dan voorheen. ADVERTENTIE ners over 270 woningen, tegen 200 in 1917. Het aantal vertrekken per wo ning steeg de laatste halve eeuw van 3,5 tot meer dan vijf gemiddeld. De minister concludeerde hieruit, dat de leefomstandigheden aanzienlijk zijn verbeterd. De bewindsman voerde een plei dooi voor het wat „netter" houden van de ruimte om onze huizen. Hij sprak met enig afgrijzen over achte loos op straat gedeponeerde frltes- zakjes en ijspapiertjes, over onver zorgde tuinen, smakeloos geschilder de hekken en rommelige bij bouwsels. Hij sprak de hoop uit, dat de Neder landers hun buitenruimte net zo goed gaan verzorgen als het interieur van hun huizen. Over het bouwbeleid van de over heid zei hij, dat nu de tijd nadert dat de teugels wat meer kunnen worden gevierd en dat het over heidsbeleid een meer stimulerende rol kan gaan spelen. ADVERTENTIE Gevraagd ervaren VERKOOPSTER woningtextiel 5-daagse werkweek goede beloning. VERDUYN, Rijnsburg Rapenburg IB, tel. 017183036 (tussen 8.30—12.30 en 13.30— 18.00 uur). Dinsdagmiddag gesloten. ADVERTENTIE De verzendingen van aardappelen uit het Westland zijn in de laatste dagen sterk toegenomen. Voor re kening van Engelschen zijn 22.000 mudden, tegen f 5 per mud, afgeleverd. Zaterdag l.l. is in het dorp Wijtgaard, bij Leeuwarden, vanwege de le afdeling der Friesche maatschappij van Landbouw, een maaiwed- strijd gehouden, waaraan 29 Friese.Le maaiers, waaron der de 87-jarige Minne Jans Faber van Swichum, hebben deelgenomen. j

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1